Fruit uit het vuistje enu VOOR VROUW Suiker maakt dik Alles nieuw voor schoolkinderen Zaterdag 27 augustus 1960 DE V»RITE ZEEUW Pagina 5 V.V.W.V.V.V. de week van Voor 13500 kan Uw bad liggen en opsiaan II kunt niet alles weten strakker als u mensen en andere dieren passeert, maar geef uw tochtgenoot het gevoel vrij te zijn in doen en laten. VOOR HET HOUDEN VAN HUISDIEREN Als u een jong hondje krijgt, went dit het snelst aan een halsband als u die tijdens het eten omdoet. Als u een hond of kat stipt op vaste tijden eten geeft en direkt daarna buiten laat, zijn ze spoe dig zindelijk. Een hond leert u gemakkelijk ge hoorzaamheid door hem aan een lange lijn te laten dartelen en de lijn in te palmen als hij niet luis tert naar zijn naam. Geef hem een beloning als hij zelf komt. Het moet prettig zjn bij de baas te komen. Geef géén van uw huisdieren botjes van wild of gevogelte. Geef pas mergpijp en kalfsbot als de tanden goe I ontwikkeld zijn na het wisselei.. Aan de lijn is een hond brutaler dan los. Trek de riem dus niet Geef honden die op meubels, kleden of kussens knagen, een oude schoen en leid ze bij her haling daarmee spelend af. Smeer aangebeten plekjes in met een ster!: ruikend poetsmiddel of geef ze op een andere manier een naar luchtje. Leer uw hond af tegen mensen op te springen door jn zo'n geval „zitten" te commanderen en zo nodig met één voet het onderste deel van zijn achterbeen tegen de grond gedrukt te houden. Overmatig blaffen kunt u inper ken door de hand om de snuit van de hond te houden tot hij stil is. Commandeer geen „stil", want dat lijkt op zit, maar zeg „nee" of „af". Als uw huisdier niet op de aan gegeven plaats wilt slapen, let dan eens op waar hij liever ligt en kies daar dichtbij een plaats voor mand of hok. o Als honden vechten, ga daar dan niet op af, anders denkt uw hond dat u he. - komt helpen en valt hij agressiever aan. Roep hem t^fug, of werp er een kluit aarde of wat water tussen. MAAR ALLE VRUCHTEN GESCHIKT VOOR IEDEREEN Bijna alle mensen houden fruit en daarom zijn ze geneigd te verklaren dat die lekkere vruchten bovendien zo heilzaam voor de ge zondheid zijn. Nu vormt fruit inder daad een goed natuurlijk voedsel, allereerst door het gehalte aan sui ker, een stof die we voor alle mo gelijke levensverrichtingen nodig hebben. Al dadelijk springt het verschil tussen de verschillende soorten fruit fn het <>og wanneer het kool hydraatgel Ite in het geding is. Ge bruikelijk is een indeling in vier groe pen: suiker- en zetmeelgehalte van 15 tot 20 procent, van 10 tot 15, van 5 tot 10 en van 0 tot 5 procent. Pruimen zijn erg zoet, ook bananen bevatten veel koolhydraten (in de vorm van zetmeel), deze vruchten zijn de voornaamste vertegenwoor digers van de eerste groep. Daarop volgen dan de druiven, abrikozen, ananas, peren en sinaasappels. Zulk soort fruit is vanzelfsprekend ge schikt om in grote hoeveelheden te worden genuttigd bij een vermage ringskuur I van DRUIVENKUUR IN MERANO We kunnen in deze tijd van het jaar ook weer maiskolven aantref fen in de groentewinkels. Het zijn de nog onrijpe kolven van de sui- kermais, die als voorgerecht of als groente gegeven kunnen worden. De smaak van de korrels doet den ken aan jonge doperwten. Kook de kolven gaar in ruim water met zout, nadat de bladeren er afgehaald zijn en de haren weggeborsteld (in on geveer 20 minuten). Bestrijk de kolven met boter en knabbel ze uit de hand af. Men kan ook de maïskorrels rauw van de kolf afsnijden met een scherp mes, gaar koken in een bodempje water met zout en opdienen met bijvoorbeeld een room- of kaassaus. ZONDAG: Bouillon; gegratineerde maisschotcl, lamsvlees, aard appelen; meloen met sour- c ream. Een druivenkuur die in sommige plaatsen, bijvoorbeeld Merano (Ita liaans Tirol) sterk wordt gepropa geerd, zowel voor gezonde toeristen als voor herstellende zieken waarbij het streven is om enige kilo grammen druiven per dag te leren consumeren, moet zeker niet aan corpulente personen worden gead viseerd. Iets anders gesteld is het met de vruchten van de vierde groep, waar toe o.a. aalbessen en meloenen worden gerekend. Deze soorten zijn zó arm aan koolhydraten, dat ze ge woonlijk zelfs aan diabetespatiënten kunnen worden, toegestaan. Alleen is het jammer, dat velen wel de frisse, zurige smaak van bijv. rode, zwarte of witte bessen zullen waar deren, maar er toch moeilijk toe komen dit alles zonder toevoeging van suiker te nuttigen De derde groep vruchten, dat is dus die met koolhydraatgehalte van 5 tot 10 procent, omvat appels, aard beien, kersen, kruisbessen en fram bozen. De vertegenwoordigers van deze groep verdienen, tot op zekere hoogte, nog wel een plaatsje in het vermageringsdiëet. Vooral de appel kan dan goed dienst doen, omdat die enigszins maagvullend werkt zonder al te veel calorieën te verschaffen. Terug Het is weer zover. De meeste kinde ren tussen 0 en 12 jaar moeten in deze tijd weer terug naar school. De tijd v n spelen en stoeien zon der aan het huiswerk van de vol gende dag behoeven te denken is voorbij. Ni meer naar het strand. Géén kikkers meer vangen, niet Oudere of invalide dan wel ernstig rheumatische personen hebben vaak grote moeite gebruik te maken \an een ligbad. Ongevaarlijk is dit vaak ook niet in verband met de mo gelijkheid uit te glijden en het gevolg is (althans in Engeland) een groot aantal min of meer ernstige ongeluk ken, naar uit cijfers van de verzeke ringsmaatschappijen blijkt. In dat land is thans een bad verkrijgbaar, dat de moeilijkheden voor niet meer zo vlot bewegende baders althans ten dele weg zal nemen. Het is namelijk een bad, dat men met behulp van een electro-motortje rechtop kan zetten. Nog in horizon- tele stand wordt het bad gevuld met ongeveer 10 cm water; daarna wordt het rechtop gezet, waarbij het water zich verzamelt in een bak aan het be nedeneind van het bad. Het is nu gereed voor gebruik. Men neemt plaats in het „schildwachthuisje" en laat dit langzaam zakken tot de hori zontale stand weer is bereikt. Het bad vult zich inmiddels ten dele met het water uit de bak en kan vervol gens worden bijgevuld. Overigens is dit bad een vrij kost bare zaak: het kost 3500 gulden. Voor wie dit te duur is, zijn er ook badkuipen, waarvan het voorste ge deelte kan worden omgeklapt, maar dit is natuurlijk veel minder comfor tabel, omdat men dan toch nog moet gaan liggen en biedt bovendien kans op lekkages. (CONSU.) MAANDAG: Lamshaché, aardappel puree, rode kool; yoghurt. DINSDAG: Gebakken champignons, rijst, sla, tomatensaus; koffievla. WOENSDAG: Cotelet, snijbonen, aardappelen; appelen met rijste brij. DONDERDAG: Stamppot rauwe andijvie met speklappen; hangop met sinaasappel. VRIJDAG: Vleescroquetten of vis- croquetten, komkommersla, mosterdsaus, gebakken aard appelen; appelmoes met slag room. ZATERDAG: Kop kerriesoep; mais- slaatje. GEGRATINEERDE MAISSCHOTEL Schrap van 4 a 6 jonge maiskolven de korrels af en kook ze gaar in een bodempje water met zout. Maak van boter, bloem, melk en geraspte kaas een saus en meng deze door de mais. Doe alles in een vuurvaste schotel, strooi er kaas over en laat deze in de oven gratineren. APPELEN MET RIJSTEBRIJ Boor 4 appelen, schil ze en zet ze in een vuurvaste schotel. Vul de ope ning met bruine basterdsuiker citroensap en leg hier en daar een klontje boter. Plaats de schotel dichtgedekt in een warme oven (±15 minuten) en bedek de appe len vervolgens met een dikke rijste brij. Daarna nog ongeveer 10 minu ten in een warme oven. MAISSLAATJE Kook de korrels (als boven be schreven) en vermeng deze met stukjes tomaat en dunne reepjes rauwe groene paprika en laat alles een uurtje marineren in olie met azijn, zout en peper. Voor het op dienen goed laten uitlekken en ser veren met sour-cream. DRIE MODELLEN UIT DE NIEUWE HERFST/WINTER KOLLEKTIE '66/'67 Links; van Christian Dior: „40", grote groenmantel met zwart ruit patroon, zwarte gelakte ceintuur en dubbele rij knopen. Er wordt een baret en zwarte rendierlaarzen bij gedragen. Midden: van Christian Dior, „23", zeer modieuze rechte mantel in zwarte wol met wit ruitpatroon, smalle schouders en half opengesla gen officierskraag. Rechts: van Pierre Balmain: Meteo: regenjas met dubbel front uitge voerde geplastificeerde tweed. Dub bele rij knopen bijr. - tot de zoom. De zuidwester" is van de zelfde stof. naar school Wie slanker wil worden moet het gebruik van appels echter niet over drijven. Wie vlug en veilig wil ver mageren, moet dit in hoofdzaak vin den door ruim gebruik van groen ten want die leveren nog heel wat minder calorieën terwijl voor de onmisbare eiwittoevoer dient te wor den gezorgd door karnemelk te drin ken, eten van magere vlees- en vis soorten en het dagelijks nuttigen van een ei. Verse vruchten hebben een ver frissende werking doordat ze veel vocht bevatten en doordat de smaak dikwijls lichtelijk zuur is. Voor bed legerige koortsende patiënten zijn ze zodoende aan te bevelen, te meer omdat ze ook nog voedingsstoffen bevatten in een gemakkelijk op te nemen v.orm. Die gemakkelijke op neembaarheid bestaat vooral bij de vruchtensappen. Vruchten als zodanig zijn voor een waar zieke immers dikwijls onge schikt omdat het fijnkauwen te veel vermoeienis meebrengt. Wie niet al te ziek is kan daarentegen wel pro fiteren van de zacht laxerende wer king, die door de vezeltjes van het vruchtvlees bij sommige vruchten zitten er ook nog kleine pitjes in wordt uitgeoefend, dit is een om- standigheid die bij een bedlegerige patient goed van pas komt. UITZONDERINGEN Eigenlijk zijn er maar heel weinig ziekten waarbij fruit door de behan delende arts moet worden verboden. Vruchten en een matige hoeveelheid „zacht fruit" is bijna altijd wel ge oorloofd. Het laat zich horen, dat voornamelijk de lijders aan diarree moeten oppassen met overdadig ge bruik van „hard fruit". Appels in ge raspte toestand evenwel kunnen juist voor hen nogal eens als genees middel worden toegepast I Patiënten met suikerziekte mogen vanzelfsprekend slechts afgepaste hoeveelheden fruit gebruiken. Heel dikwijls zijn fruit en ziekenvoedsel twee onafscheidelijke begrippen: bij nefritis (nierontsteking) is het zelfs gebruikelijk de zieke gedurende enige tijd uitsluitend op suiker en vruchten te laten leven. VOOR DE BANKETBAKKER Dit waren dan de vruchten als zo danig en in verse toestand. Andere verhoudingen krijgt men wanneer het fruit wordt gedroogd, zoals dat gebeurt met krenten, rozijnen, ap pels, pruimen, abrikozen, peren, vijgen, dadels, of op andere wijze wordt geconserveerd. Tn het laatste geval wordt veelal suiker toege voegd, bijvoorbeeld M het maken van banketbakkersconfituren, het koken van jam (gelei, marmelade), het bewaren van vruchten op sterk gezoet sap en het inleggen dan wel droog bewaren van tafelgember (dit is overigens geen eigenlijke vrucht, maar de wortelstok van een plant). dr. ALFREDA BRIEDÉ. meer met de trein naar Maduro- dam. In plaats daarvan wordt er steviq geboend op het vuile grond zeil van de tent die zijn plaatsje op zolder weer voor een heel lang jaar zal moeten innemen. De ka potte schooltas is net terug van de schoenmaker en de spiksplin ternieuwe agenda is zorgvuldig ingevuld. Degene die naar de „grote" of naar de m'ddelbc school gaan wacht een al of niet aangename verrassing. Hoe zou 't zijn? Veel nieuwe boeken (allemaal met de zelfde kleur gekaft), nieuwe do centen, 'n echt rooster en ieder uur iets anders. En de kleintjes, zij houden zich voorlopig nog bezig met het moeizaam aanleren van lettertjes lezen, overtrekken en tien keer aap lezen voordat je eindelijk weet hoe je dat gekke beest „schrijft". HERFSTKLEUREN GELIEFD Je moet ook netjes aangekleed zijn die eerste dag. Je vakantiebroek kun je wel vergeten. Wel jammer als je mee hebt moeten doen aan de vakantiespreiding. Midden augustus kan het best nog eens weer zijn voor zo'n fijne vakantie broek. Maar ze willen nu eenmaal van je dat je opnieuw een poging gaat wagen een stap verder te komen op die metershoge maat schappelijke ladderen dat kan niet in een vakantiebroek. Schoolkleren doen eigenlijk al een beetje aan de naderende herfst denken. Herfstkleuren zijn daarom geliefd. Ruiten met kleuren rood, groen en bruin doen het altijd goed. Voor de meisjes zijn er Schotse rokjes, voor de kleine jongens ruiten broekjes. Maar een geruit vest onder een jasje is ook erg stoer! En dan de jassen. Popeline jassen zijn voor de tussentijd het ge- schikst. Zij zijn net niet te warm, waterafstotend enze kunnen tegen een stootje. Verder blijft er de geijkte schoolkleding omdat kindermode niet snel aan verande ring onderhevig is. Voor de jon gens de effen of geruite overhem den, coltruien en V-halstruien. Voor de meisjes veel ruiten, effen gérende jurkjes, maar de- rokken mogen bij hen gerust een stukje korter MARION. Links: van Carven: Versailles, lange mouwloze avondjapon van twrquois- blauwe crêpe, vanaf de boothals tot de Empire-taillevormen roze parels een breed V-patroon. Vanuit de hoge taille tot de zoom een brede uitlopende plooi. Midden: „58", enigszins trechtervor mige avondjurk van glinsterend kant, waarover gedragen een witte wollen cape die over de knie valt. De cape heeft een ronde kraag van witte vos en glimmende knopen. (Van Christian Dior.) Rechts: van Jean Paton: Phaedra, lange avondjapon met lange mou wen in fuchsia-rode „gazar" met parelgarnering. Er wordt een drie kante shawl bij gedragen, eveneens met parels gegarneerd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 13