Indonesische studenten dringen parlementsgebouw binnen De activiteit van de rode gardisten v.s. geen politie agent voor de gehele wereld Laatste voortvluchtige ontsnapte aan arrestatie HET WEER SCHERPE KRITIEK OP SOEKARNO Vier gemaskerde mannen schoten op politie in Londen ZWAARSTE LUCHTAANVALLEN TOT NOG TOE OP NOORD-VIETNAM Dean Rusk: VLAGDEN OP VERJAARDAG PRINS CLAUS Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Op het matje STEUN AAN VIETCONG STRAFBAAR fnnkerfng bi) aboahemenf: TERNEUZEN Telefoon! 01150—2073 Gironummer: 38150 Jjrecteur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per «wand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No 6760 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen •ibvertentieprijs per mm 16 cf; minimum per irvertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De jeugdige „stoottroepen" van de nieuwe Chinese culturele revolutie, rode gardisten ge naamd, zijn minstens één mos kee in Peking binnengedrongen bij hun actie tegen oude gebrui ken, „burgerlijke neigingen" en christelijke kerken. (In China wonen meer dan 10 miljoen Mo hammedanen). Kort geleden „versierden" zij dé protestantse kerk van de Chi nese hoofdstad met rode vlag gen, spandoeken en een meer dan levensgroot wit borstbeeld van Mao tse Toeng. Boven de koepel en een toren van de r.k. kathedraal lieten zij eveneens rode vlaggen wapperen. Afbeel dingen van Christus en heiligen werden geschonden. Volgens het persbureau „Nieuw China" is de activiteit van de rode garde ook tot andere grote steden van China Hls Sjanghai, Tientsin en Kanton uitgebreid. Zij verwijderde alle reclamebor den en maakte korte metten met alle gebruiken „die rieken naar feodalisme, kapitalisme en revisionisme". Nader wordt melding gemaakt van mishandeling van „burger lijke elementen" door rode gar disten in Peking. Van een van hen, wiens huis -de gardisten waren binnengevallen, werden de bezittingen op straat gesme ten. Woensdagavond hielden de rode gardisten, onder wie vele De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft donderdag in een toesoraak tot een subcommissie van de se naat gezegd dat de V. S. een stel sel voor handhaving van de vrede in de gehele wereld beogen, maar zich niet beschouwen als de po- litie-agent voor de gehele wereld. Rusk zei tot de subcommissie die een onderzoek instelt naar de Amerikaanse verplichtingen dat er veel conflicten zijn geweest waar in de Verenigde Staten zich r.iet hebben gemengd. Hij noemde in dit verband de kwestie-Maleisië, waarbij Nieuw Zeeland, Australië en Engeland waren betrokken en de organisatie voor Afrikaanse eenheid die zich heeft belast met oplossing van de geschillen tussen Afrikaanse staten. „We trachten niet een vrede op Amerikaanss wijze te bewerkstelligen, maar zijn voor een algemeen stelsel dat de vrede tussen de landen bewaart". Handhaving van de wereldvrede zou niet de taak van één land of enkele landen kunnen zijn, aldus de minister, die eraan toevoegde dat de Verenigde Staten uitzien naar het ogenblik dat alle landen er hun medewerking aan zullen geven. De voorzitter van de subcom missie, senator John Stennis, wees op het gevaar van overbe lasting van de Amerikaanse ver plichtingen. „We kunnen bijvoor beeld niet toestaan dat de be langen van het NAVO-gebied, dat nog steeds beslissend is voor de Verenigde Staten en West- Europa, op de achtergrond wor den geschoven door de behoef ten in zuid-oost-Azië", aldus de senator, meisjes, auto's en bussen in Peking aan eh hielden „lezin gen" over de culturele revolu tie ten behoeve van de Chinese inzittenden. ..RODE GARDE" STELT VERKEERSPROBLEEM Als de Chinese „rode garde" haar zin krijgt, zullen alle ver keerslichten moeten worden om gedraaid. Op de muren in Peking waren woensdag aan plakbiljetten te zien waarop was te lezen dat rood de kleur van de revolutie is en dient te wor den gebruikt als signaal voor het verkeer om door te rijden. Volgens waarnemers scheen het geen regeringsinitiatief maar een aanbeveling van een groep rode gardisten. In verband met de verjaardag van Z.K.H. prins Claus der Ne derlanden op dinsdag 6 septem ber a.s., zal op die dag van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje-wimpel worden uitgestoken. De minister van binnenlandse zaken heeft de commissarissen der koningin meegedeeld dat ten aanzien van de provinciale gebouwen een dergelijke ge dragslijn zou kunnen worden gevolgd en-verzocht de gemeen tebesturen hieromtrent in te lichten. De moord op de drie Engelse rechercheurs Harry Roberts, de laatste nog voortvluchtige verdachte van de moord op drie Engelse inspec teurs van politie in Londen, is woensdagavond op het nippertje aan arrestatie ontkomen. De man, naar wie reeds 13 da gen lang 50 miljoen Engelsen .uitkijken", werd midden in Lon den door een politie-agent ont dekt in de Londense wijk Soho. Deze man,, in wie de bewuste agent Roberts meende te her kennen, sprong onmiddellijk in een bus. De agent riep een taxi en volgde de bus tot in de wijk Islington waar de achtervolgde bij het Sadlers Wells-theater uit de bus sprong. De agent. Bob Harding, sprong eveneens uit zijn taxi en wist de man die hij ach terna zat bij zijn mouw te grij pen, Na een korte worsteling be vrijdde de man zich echter weer en verdween in enkele steegjes. De betrokken wijk werd ver volgens binnen enkele minuten door 500 politiemannen „afge grendeld", van wie sommigen ge wapend waren en anderen politie honden bij zich hadden. Hoe de politie echter ook zocht. Roberts, die Harding meende te herken nen, was niet te vinden. De politie-operatie die vlak vóór het spitsuur begon, veroor zaakte geweldige verkeersopstop pingen. De politie heeft het zoeken 's avonds en 's nachts voortgezet, maar blijkbaar zonder resultaat. Het bureau van de Engelse po litie dat'als centrale is ingericht voor dte jacht op Roberts, heeft inmiddels reeds 3600 meldingen ook uit het buitenland ont vangen van mensen, die menen Roberts gezien te hebben Moeder Roberts „Robin geeft bet op" De moeder van de enige nog voortvluchtige vermoedelijke moor denaar van de drie Londense re- VRIJDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 10.14 10.56 Terneuzen 10.50 11.32 Hansweert 11.24 12.06 Walsoorden 11.33 12.15 ZATERDAG 27 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.11 11.36 12.12 12.46 12.55 n.m. 11.29 11.54 12.30 1.04 1.13 chercheurs heeft haar zoon don derdag via radio en televisie opge roepen zich over te geven. Met ontroerde stem zei mevrouw Ro berts: „Robin kom te voorschijn. Ik ben bereid samen met jou naar de politie te gaan. Ik ga ten onder aan de zaak. Doe alsjeblieft zoals ik je zeg vóór het tot nog meer bloedvergieten komt". ZONNIGE PERIODEN Een krachtig hogedrukgebied strekt zich van de Britse eilanden via Scandinavië tot over Noord- Rusiand uit. Het brengt daar me rendeels zonnig en droog weer met maximumtemperaturen van 17 tot 20 graden. Langs de flank van het hogedrukgebied trok in de noord oostelijke stroming een geheel met koude lucht gevulde storing via ons land naar het zuidwesten, om vervolgens van Frankrijk naar het Alpengebied te koersen. In de nacht van woensdag op donderdag veroorzaakte deze storing bij ons vooral, in Zeeland zware buien. Overdag deed zij de buienactivi teit in Noord-Itaiië en de Alpen landen al weer toenemen. Een klein regengebiedje verplaatste zich van Noordwest-Polen via N. Duitsland naar ons land, waar het in de avond voornamelijk in het noorden plaatselijk wat regen of motregen veroorzaakte. Het laat zich aanzien dat de sto ring vandaag gevolgd wordt door een gebied met weinig bewolking en overwegend droog weer. Een zwakke tot matige noordoostelijke wind blijft evenwel tamelijk koele lucht aanvoeren waarin de maxi mumtemperaturen nauwelijks de twintig graden bereiken. medegedeeld dooi' het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tamelijk koel weer Zonnige perioden en overwe gend droog weer. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Tame lijk koel weer met maximum temperaturen van 17 tot 20 .gra den. zon maan op onder op ondet I aug. 26 5.41 19.42 18.12 0.09 27 5.43 19.39 18.51 1.07 Duizenden Indonesische stu denten zijn donderdag het parle mentsgebouw in Djakarta bin nengedrongen. De studenten, die deel uitmaken van het anti-com munistische front „Kami", eisten een onmiddellijk debat over de door president Soekarno uitge sproken rede ter gelegenheid van het onafhankeljjkheidsfeest en aen verhoor van de president door het congres. Zij gingen eerst heen nadat hun was toegezegd, dat hun eisen in overweging ge nomen zouden worden. Terug naar de V.N. De studenten trotseerden een verbod op betogingen en massa bijeenkomsten, enkele dagen ge leden door de militaire comman dant van Djakarta uitgevaardigd. Zij hadden het ook voorzien op de toespraak die president Soe karno de da.g vóór het onafhan- kelijkheidsfeest in het parlement hield. Het parlement moet vol gens hen de regering onmiddel lijk met klem verzoeken, weer aansluiting te zoeken bij de Ver enigde Naties en de normalise ring van de betrekkingen met Maleisië te voltooien. 'l De middelbare scholieren ver enigd in de anti-communistische actiefronten Kapi, gaan nog ver der dan de studenten. Zij eisten tijdens de betoging van donder dagmorgen dat het parlement 'n motie van wantrouwen tegen pres. Soekarno aanneemt. De Ka- pi-seholieren dreigden in een aparte resolutie „zelf maatrege len te zullen nemen", wanneer de president niet binnen 48 uur vol ledig rekenschap aflegt omtrent zijn gewraakte toespraken. Parlementsleden over Soekarno In het parlement hield een ze kere dr. Nasroel een rede. Hij zei dat president Soekarno een soort Aziatische griep had en politieke rust nodig had. De jongste rede voeringen van de president wa ren beslist in strijd geweest met de eisen en verlangens van het volk. Als de rust hem niet ge neest, moet het raadgevende volkscongres hem eervol pensio neren en generaal Soeharto tot PERSCONFERENTIE VAN PRESIDENT JOHNSON Washington: President Johnson .heeft woensdag op een persconfe rentie verklaard dat de V.S. graag zouden zien dat een Pan- Aziatische conferentie zich met de kwestie Vietnam zou bezig houden, maar dat zij niet de in druk willen wekken op een der gelijke bijeenkomst aan te drin gen, uit vrees dat Hanoi hierop ongunstig zou reageren. president benoemen, aldus dr. Nasroel. De afgevaardigde zei ook, dat de speciale militaire rechtbank, die degenen berecht die verdacht worden van deelneming aan de mislukte staatsgreep, president Soekarno als getuige moet dag vaarden, daar zijn naam al in di verse processen is genoemd. Het parlementslid Dahlan Ra- noemihardja adviseerde presi dent Soekarno zich stil te hou den zolang hij het denken van de nieuwe orde niet had begrepen. Als de president tot dat begrip gekomen zou zijn, zou men hem. de gelegenheid geven om zich op nieuw te uiten maar alleen wan neer dit de nieuwe orde van nut zou zijn. De voorzitter van de Moham medaanse vakvereniging Gas- bindo en parlementslid Agoes Soedono verklaarde dat de on afhankelijkheidsdagrede van Soe karno alleen maar dankbaar toe gejuicht was door de overblijfse len van de communistische partij en haar meelopers. Moordenaar van het volk Het in Djakarta verschijnende Mohammedaanse dagblad „Karya Bhakti" heeft president er open lijk van beschuldigd een „moor denaar van het volk" te zijn. Het schrijft dit naar aanleiding van de dood van studenten die bij anti communistische demonstraties zijn gevallen. Het blad noemt de omstreden rede die de president op 17 aug. hield: 1. Onverantwoordelijk; 2. „Een rede die mensen doodt"; 3. Een voorbeeld van vertekening der geschiedenis; 4. Een toe spraak die nieuwe communisti sche staatsgrepen tot gevolg zal hebben en 5. Een poging om de besluiten van het volkscongres te omzeilen". Het vraagt de president of hij nog niet tevreden is. „Houd dan weer een rede. Er zijn nog 105 miljoen Indonesiërs", aldus het dagblad. Proces tegen oud-minister Joesoef Moeda Dalam, de In donesische oud-minister voor centrale-bankzaken, zal als eerste van de zeventien kabinetsleden die bij de anti-communistische zuiveringen zijn gearresteerd, voor een rechtbank verschijnen, zo is donderdag in Djakarta van gezaghebbende zijde vernomen Joesoef Moeda Dalam is een paar maanden geleden gearres teerd op last van generaal Soe harto. Hem wordt o.a. verduiste ring van staatsgelden ten laste gelegd. Hij zal worden berecht door een speciale rechtbank voor subversieve activiteit, niet door het militaire tribunaal waarvoor de leiders van de mislukte com munistische opstand van vorig jaar verschijnen. Het proces be gint 30 augustus. Beroep op Nederland Een Molukse jongeren-organi. satie in Djakarta heeft een be roep gedaan op de regering en bevolking van Nederland, „terro ristische R-M-S-activiteit" in hun land te verhinderen, zo meldt het persbureau Antara, (R.M.S, is de afkorting van republiek der Zuid-Molukken). De oproep is on dertekend door 'de voorzitter van de Molukse sociale jeugdorgani satie. De Nederlandse autoritei ten wordt verzocht de schuldigen aan de recente Molotovcocktail aanslag op de Indonesische am bassade in Den Haag aan te hou den en uit te leveren aan Indone sië. De leider van de Zuidmolukse onafhankelijkheidsbeweging, dr. Soemokil, is als bekend in mei j.l. in Indonesië gefusilleerd. Vier gemaskerde mannen heb ben donderdagochtend bij een achtervolging in zuidoost-Londen minstens tien schoten afgevuurd op politiemannen die hen achter nazaten. Op een gegeven moment poogden de vier mannen zich meester te maken van een pa trouillewagen van de politie, doch de inzittenden wisten twee van de mannen aan te houden. Een politieman en 'n van de aan gehouden mannen moesten naar 'n ziekenhuis worden gebracht om hun verwondingen te laten be handelen. Geen van hen had schotwonden opgelopen. De politie deelde mee er zeker van te zijn, dat Harry Roberts, de man die nog in verband met de dood van de drie rechercheurs op twaalf augustus wordt ge zocht, niet bij dit geval was be trokken. DE RODE GARDE" IN ACTIE Chinese jongeren die de laatste dagen zijn gaan optreden om de culturele revolutie en de lerin gen van Mao Tse Toeng in prak tijk te brengen, is van hogerhand praktisch erkend als autoriteit boven alle andere. Op de foto een meisje van de Rode Garde" plakt een plakaat met instructies voor schoolkinderen aan een schoolmuur. De hersenvliesontsteking ":n Z.-Koreaa breidt zicht uit De epidemie van hersenvlies ontsteking in Zuid-Korea breidt zich nog steeds uit. Sinds begin augustus zijn nu 160 mensen om het leven gekomen, voornamelijk kinderen. De ene golf Amerikaanse bommenwerpers na de andere heeft woens dag aanvallen uitgevoerd op doelen in Noord-Vietnam. Het militaire hoofdkwartier in Saigon noemde het de zwaarste aanvallen waaraan Noord-Vietnam tot dusver heeft bloot gestaan. Honderdvijfennegentig doelen werden bi) 146 vluchten bestookt. Het hoofdkwartier hield het aantal toestellen, dat aan de aanvallen van woensdag deelnam, geheim. Mikpunten waren voornamelijk brandstof opslagplaatsen en voorraad- depots bij de kustplaats Thanh Hoa. Andere bommenwerpers vielen een trein aan en vernietigden elf goederenwagons en de locomotief. Voorts werden zes bruggen vernield en eenentwintig beschadigd. Zeven tig kleine schepen werden tot zinken gebracht. De commissie van onderzoek inzake anti-Amerikaanse aktivi- teiten uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft woens dag met zeven tegen één stem haar goedkeuring gehecht aan een voorstel om zware straffen te stellen op het verlenen van materiële steun aan Noord-Viet nam door Amerikaanse onder danen via aktiviteiten op het grondgebied van de Verenigde Staten. Het is waarschijnlijk dat het voorstel de steun zal krijgen van het huis van afgevaardigden, doch dit is wat de senaat betreft niet zo zeker. De onder-minister van justitie, Ramsey Clark, gaf de commissie te kennen dat het voorstel nutteloos en wellicht zelfs ongrondwettig is. t

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1