BEDREIGINGEN VAN DE RUIMTEVAART De maakt uw gulden groter 2x 86 69 31 189 De weegschaal goedkoper -10% 98 98 VOORLOniS URDT HOR REEN MERS OP DE MUM! nlll JP^J» Liebfzanmilch, Niersteiner of Mosel Eats SPARZEGELS BEURSO VERZICHT Kopen bij de is sparen bij de koop! Donderdag 25 augustus '66 DE VRITE ZEEUW Pagina 5 Ernstige gevolgen Ervaring nodig Twee hinderpalen DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN CANADA IMfH> AM Thee roodmerk met 1T cl sparzegels Custard met 14 cl sparzegels Perziken sparzegels Sorbefsticks 250 S 89 -1 Chocolade ™~149 hagel ssssrisg Luxe melange 't.tricolorefruit 4 zware repen van O. Palingworst 150 gram 79 -1 Varkensvlees aq ^TSpeculaas DE CHOLERA IN HET MIDDEN-OOSTEN Arrestaties in Rotterdam INTERNATIONALS LICHT VERDEELD BEURSINDICES: NABEURSKOERSEN: ADVIESKOERSEN: VERIJDELD SNOOD PLAN JEUGDIGE AUTOMOBILIST Daggeld verlaagd McNAMARA OVER ARMOEDE EN MILITAIRE DIENST In de korte tijd waarin ruimte vaart een begrip is geworden, heeft de mens van deze eeuw al een ongelooflijk groot stuk werk verricht, dat vooral in de natuur wetenschappen diverse opzien barende ontdekkingen heeft opge leverd. Onder het bestaan van sterke stralingsgordels om de aarde heen was iets waar men van opkeek. Men had nooit vermoed, dat der gelijke ondoordringbare „stralings gordijnen" zouden kunnen bestaan. De onbeschermde mens blijkt zich niet straffeloos door deze zones te kunnen bewegen en het onderzoek van deze kosmische stralingen is het voornaamste punt dat de astro nauten nog weerhoudt van een langere reis in de ruimte. De eerste Amerikaanse Explorer was in 1958 uitgerust met een meetinstrumentje dat stralings deeltjes kon registreren. Na wat experimenteren stelde men vast, dat om de aarde heen stralingsgor dels lagen die ernstige gevolgen zouden veroorzaken voor de mens die daar doorheen zou gaan. Ze kregen de naam van de man die het grootste aandeel had in hun ontdekking, Van Allen. Later ontdekte men nog een min der dichte, maar toch evenmin te verwaarlozen gordel op 300 kilo meter hoogte. Toen de eerste Rus sen en Amerikanen de ruimte in gingen, bleven ze daarom angstval lig cirkelen onder de vervaarlijke gordels, hetgeen menige deskun dige reeds de uitspraak ontlokte dat de hele ruimtevaart nooit ver der zou komen dan tot simpele „rondvluchtjes" om de aarde en dat er geen sprake kon zijn van werkelijke heelalreizen dóór de Van Allengordels naar andere hemellichamen (die wellicht ook weer door levensgevaarlijke zones zouden zijn omgeven). De onbemande ruimtevluchten die thans worden uitgevoerd heb ben derhalve behalve het opdoen van ervaring met de raketten en de bedieningsorganen, voorname lijk ten doel precies na te gaan welke stralingen er in het univer sum bestaan en de intensiteit daar van te meten. De gordels die Van Allen ontdek te en die alleen openingen bezitten aan de polen, zijn afkomstig uit de ruimte, maar in een aardmagne- tisch veld gevangen. Wat staat de ruimtevaarder nu te wachten als hij veilig die zone zou kunnen pas seren, bijvoorbeeld door de noor delijke of zuidelijke „nooduitgang"? Dat is alleen na te gaan door die mens zo lang mogelijk in de ruim te te houden, uiteraard voorzien van alle mogelijke voorzorgsmaat regelen die hem kunnen bescher men tegen nog onbekende soorten straling. Pas wanneer een mens lange tijd in de ruimte verblijft, kan men nagaan of er soms stra ling direct uit het heelal komt, waarvan de werking niet ohmiddel- lijk merkbaar is doch pas na we ken of maanden merkbaar zou worden. Ofschoon de juiste informatie daarover nooit gegeven is, bestaan er aanwijzingen dat enkele Rus sische astronauten nadelige gevol gen hebben ondervonden van hun reizen om de aarde. Voordat er iemand naar de maan vertrekt, is het wel zaak dat men zeker kan zijn van voldoende be scherming, vooral als men bedenkt hoe ontstellend duur deze eerste bezoeken buiten de aarde zullen zijn. In tegenstelling tot de vrij opti mistische verwachtingen over de snelle vorderingen van de verken In Canada zal het spoorwegper soneel vrijdag het werk neerleg gen ter ondersteuning van loon eisen, zo is in Montreal bekend gemaakt na een vergadering van vertegenwoordigers van 16 vak bonden van spoorwegpersoneel. Bij de bonden zijn ongeveer 120.000 spoorwegmensen aange sloten. In Toronto en Brampton werd maandag reeds door een klein deel van het spoorwegpersoneel korte tijd gestaakt. Onder leiding van premier Wil son is maandag in Toronto door een aantal ministers besproken welke maatregelen de regering dient te nemen in het geval de steleüu doorgans vindt. ning van de hemellichamen, komt dus de heersende onzekerheid over de mogelijkheid om bemande cap sules naar de maan en andere doe len te sturen. Het is een voorlopig nog onwrikbare hinderpaal die een menselijke verkenning van hemel lichamen in de weg staat. Een tweede hinderpaal wordt ge vormd door het gebrek aan er varing met de toestand van ge wichtsloosheid. Deze is op aarde slechts gedurende korte tijd na te bootsen, maar als de ruimte vaarders werkzaamheden moeten verrichten op tussenstations in 't universum, o.a. voor het koppelen en ontkoppelen van raketdelen, be sturen van landingsvoertuigen, overstappen en overladen in an dere capsules, het bouwen van ruimtelijke observatieposten en ai die andere karweien die op het ruimteprogramma staan, dan wor den zij nog gehandicapt door het gemis aan praktische scholing hoe zij bepaalde spieren moeten be wegen, hoe zij het lichaam in de juiste stand kunnen brengen en hoe zij hun doel moeten benaderen en het gereedschap hanteren. Er zullen derhalve nog heel wat verkenningen en oefenvluchten moeten worden gemaakt, voordat de eerste mens werkelijk op de maan landt. 100 GRAM -10% PAKJE (ook d« andtre soorten Spsr-thee of thoezakjss met 20%) dus met 20% korting GROOT PAK SPAR-EUROP 1/1 BLIK *so pJ met Jo ct van 110 voor (melk, k, puur of hazelnoot) 100 VOOf^P blik 200 gram V 9 ca. 475 g van 110 voor Prijswijzigingen voorbehouden. Deze aanbiedingen gelden uitsluitend Spar-kwatiteltsarttkelen, 34,gg De ministers van gezondheid van Syrië, Libanon en Jordanië zijn maandag in Damascus bij eengekomen om gezamenlijk maatregelen te nemen ter voor koming van uitbreiding van de in Irak uitgebroken cholera-epi- demie tot hun landen. In Jordanië zijn inentingspos- ten geopend, waar twaalf uur per dag wordt gewerkt. Jordanië heeft ook zijn grenzen gesloten voor alle uit Irak afkomstige per sonen. Het persbureau voor het mid den-oosten meldt uit Bagdad dat men de toestand in Irak meester is en dat er geen nieuwe geval len van cholera zijn bijgekomen. Er zijn slechts enkele doden. Zaterdag maakte de Iraakse regering bekend dat 25 mensen met cholera in ziekenhuizen wa ren opgenomen. De recherche in Rotterdam heeft de 22-jariae havenarbeider A. de G. uit de Maasstad aange houden. De man heeft bekend zich de afgelopen maanden, sa men met de al eerder gearres teerde havenarbeiders D. T. en J. van Z., beiden 22 jaar en beiden afkomstig uit Rotterdam en om geving. Naast inbraken in kanti nes. waar ze wisselgeld buit- maakten, waren ze debet aan een kraak op een haventerrein, waar ze een groot aantal flessen whis key stalen. In een café aan de Bens'weg maakten ze voorts een radio, flessen drank en sigaretten buit. Verder staken ze de inhoud van busjes voor de kankerbestrij ding en blindenzorg in hun zak ken. In deze zaak arresteerde de re cherche ook nog twee helpers, beiden caféhouders uit Rotter dam, die de gestolen flessen whiskey hadden opgekocht. De totale buit aan geld en goederen vertegenwoordigde ettelijke dui zenden guldens. De stemming voor de internatio nale waarden is woensdagmiddag bij de opening licht verdeeld ge weest. Hierbij kon Philips zich goed handhaven op 90.40 tegen een voorgaande slotprijs van 90.25. Van Amerikaans aanbod viel in deze hoek weinig te bespeuren en wan neer dit er was werd dit goed op genomen dankzij kooporders voor Zwitserse en Duitse rekening. AKU gaf bij de opening een vrij goed koersherstel te zien op 55.50, na de flauwe stemming van dinsdag. De directie van het AKU-concern maakt zich geen zorgen over haar bedrijf ten aanzien van het ontslag van ruim 1000 werknemers in de nylonsector bij de Imperial Chemi cal Industries in Engeland. Deze geruststelling leidde aanvankelijk tot een koersherstel voor het AKU- aandeel doch later op de middag ging dit herstel weer vrijwel ge heel verloren. De koers daalde tot 54.80. Unilever en Kon. Olie moes ten opnieuw terrein prijsgeven op resp. 80.40 en 121.50. Dertig oliemaatschappijen waar onder de Kon. Shell-groep die in 't Nederlandse deel van de Noord zee olie en aardgas zouden gaan exploreren, hebben de voorstellen van de minister van economische zaken ten aanzien van deze explo ratie onaanvaardbaar geacht. In hoeverre dit van invloed is ge weest op de koers van het aandeel Kon. Olie wordt door de beurs in het midden gelaten. De koersdaling in deze hoek werd eerder toege schreven aan het Amerikaanse aanbod. Op het verlaagde niveau boden de kooporders voor Londen- se rekening hier goed weerstand. De advieskoers voor Hoogovens lag vier punten lager op 296. Ook het aandeel K. L. M. lag gemak kelijker in de markt op de koers daling van ruim twee dollar voor dit fonds dinsdag in Wall Street. De markt aldaar had dinsdag een grillig koersverloop met nieuwe dieptepunten voor 1966. Uiteinde- liik werd gesloten met een prijs houdende stemming, waarbij de electrowaarden vast in de markt lagen. De omzet in Wall Street be droeg dinsdag bijna 10 miljoen aandelen. De handel in de hoofd fondsen was kalm, in Kon. Olie ging nog het meeste om. Evenals de vorige dagen werd wederom in de scheepvaartsector volstaan met één notering bij het sluiten van de markt. Aan de ad- vieskoersen viel af te leiden dat de stemming in deze afdeling nau welijks prijshoudend was. Hetzelf de kan worden gezegd van de lei dende cultures. De staatsfondsen- markt was prijshoudend met wei nig zaken. In de lokale afdelingen werden aandelen Centrale Suiker Mij dins dag 25 punten lager, iets hoger ge adviseerd doch die van Kon. Zout opnieuw lager. Voor de inschrij ving op de f 2 min 7% procent obligaties bejaardentehuis St. Ber- nardus, tegen 98 procent, bestond een zeer grote belangstelling. 22-8 23-8 24-8 Int. concerns 370.5 362.0 356.2 Industrie 260.7 256.2 252.8 Scheepvaart 106.6 104.4 103.7 Bank- en verz. 144.7 143.3 141.S Handel enz. 131.8 130.3 128.1 Algemeen 273.6 268.2 264.2 AKU: 55 Hoogovens: Kon. Olie: 119.80—121.10 Philips: 90.10 gb—91.40 Unilever: 80.50 gb—81.30 KLM: (54.75) (296%) (121.30) (90.15) (80.50) (494) Engelse pond 10.02%10.12%; Amerikaanse dollar 3.593.33; Ca nadese dollar 3.333.38; Franse frank (100) 73.5074.00; Belgische frank (100) 7.01—7.06; Duitse mark (100) 90.2590.75; Zweedse kroon (100) 69.5070.50; Zwitser se frank (100) 83.25—83.75; Ita liaanse lire (10.000) 57.2559.25; Deense kroon (100) 51.6052.60; Noorse kroon (100) 50.0051.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.97 14.07; Portugese escudo (100) 12.52%12.67%; Spaanse peseta (100 gr cp) 5.97—6.12 Victor Valoenas ging met va kantie in de vaste overtuiging, dat wanneer hij naar zijn wo ning in Severodvinskter.Ug. .?°u keren, hij 5000 roebel aan ver zekeringsgeld zou kunnen op strijken. 1 Valoenas, van beroep elektri-. ciën, had zijn speciale vaardig heid namelijk aangewend om een apparaat te vervaardigen waarmee zijn flatwoning een week na zijn vertrek met va kantie in brand gestoken zou kunnen worden. Maar, aldus het Russische re- geringsblad Izvestia, zijn plan nen vielen in het water doordat brandweerlieden de draden, het uurwerk en blikken paraffine vonden die deel uitmaakten van het brandstichtingsmechanisme. De brand was overigens snel geblust. „Valoenas wist heel goed wat het lot zou zijn van de bewo ners van het bewustte, vijf ver diepingen tellende flatgebouw, indien zijn plan om zijn flatwo ning niet bij dag maar 's nachts in brand te zetten, gelukt zou zijn", aldus de Izvestia. Wat er verder met Valoenas is gebeurd, wordt niet gezegd. DOOR MARTIN MONS 64) „Als u daarmee bedoelt dat mevrouw Calant mij zeer sympa thiek was, heeft u het bij het rechte eind. Mevrouw Calant was een lieve vrouw die heel veel ver driet heeft gekend. En zij was in tens muzikaal. Ik heb zelden iemand ontmoet die zo een en al muziek was. En dat alleen is bij mij al een aanbeveling". „Dan zou ik toch, naar mijn mening, moeten kunnen rekenen op uw volle medewerking. En in plaats daarvan „Natuurlijk ben ik bereid u te helpen, ik zie alleen maar niet hoe", antwoordde Kim wat onge duldig. „Ik ben nu eenmaal niet sentimenteel. Als mijn reacties daarom anders zijn dan u ver wachtte, ligt de schuld niet bij mij, inspecteur". „U zou bijvoorbeeld kunnen beginnen met mijn vragen zo eer lijk en zo volledig mogelijk te beantwoorden". „Met alle genoegen. O, neemt u mij niet kwalijk, dat was wel een heel ongelukkige wijze van uitdrukken" Adam Bezemer keek de man tegenover hem nadenkend aan. Had hij een rol gespeeld toen hij daar als een hoopje ellende neer hurkte bij het dode lichaam van Christine Calant? Of deed hij dat nu? Of was dat misschien beide keren het geval geweest? Welk doel beoogde de man daar dan mee? Zat hij, hoofdinspecteur Adam Bezemer, hier tegenover een zwaar getroffen mens of te genover een koelbloedige moor denaar? Kon hij hulp van hem verwachten of alleen maar tegen werking?" „Mijnheer Kim, waarom zocht u vanmorgen mevrouw Calant?" „Omdat ik toevallig iets in han den had gekregen waarvan ik wist dat het haar interesseren zou". „En wat was dat iets?" „Dat kan ik een buitenstaander als u moeilijk uitleggen, inspec teur. Ik zou dan moeten beginnen met een heel uitvoerige uitleg die uren nemen zou. Natuurlijk kon ik u ook lectuur geven maar die zou u toch ook eerst moeten door werken, alvorens iets te hebben aan een simpel antwoord op uw vraag". „Wat u haar wilde laten zien lag dus op speciaal gebied? Op het gebied waarop u beiden ge specialiseerd was, neem ik aan?" „Inderdaad, inspecteur". „Tja, ik ben nu eenmaal niet erg muzikaal". Hoofdinspecteur Bezemer voel de hoe zijn oren begonnen te gloeien. „Dat is erg jammer", antwoord de mijnheer Kim met meewarige beleefdheid. „Waarom schrok u zo, toen u hoorde dat mevrouw Calant het park was ingegaan?" „Omdat het koud, mistig weer was. Mevrouw Calant had een zwakke borst. Ze had al eens een tijd moeten kuren". „Hoe weet u dat? Zo lang ken de u haar toch nog niet?" „Omdat ze het mij had ver teld, natuurlijk". „U is toen naar buiten gerend, zonder uzelf de tijd te gunnen uw eigen overjas te halen". „Ja, ik heb de eerste de beste d'mij voor de hand kwam ge pakt". „Is u toen mevrouw Calant gaan zoeken?" „Ja, anders zou ik toch niet naar buiten gegaan zijn, wel?" „Het heeft erg lang geduurd voor u haar vond. Of had u haar al eerder gevonden?" „Neen, ik weet wat u met die vraag bedoelt, maar neen ik ben Christine Calants moordenaar niet zoals u schijnt te denken". „Mijnheer Kim, ik denk niets. Nog niets. Tot nu toe probeer ik alleen maar feiten te verzamelen. Ik kan niet zeggen dat iemand mij dat tot op heden gemakkelijk maakt". „Dat het zo lange tijd duurde eer ik mevrouw Calant vond, heeft een heel eenvoudige oor zaak. Mevrouw Calant hield niet van dat deel van het park waar haar lichaam gevonden werd. Daarom ging ik daar pas kijken toen ik het verder geheel had af gezocht". Hij fronste even de wenkbrauwen. „Ik had haar juist gevonden toen Scheers kwam. Of moet ik liever zeggen, toen hij terugkwam?" „U schrok dus niet, toen u hoorde dat zij op zo'n ongewoon uur en bij deze mist het park was ingegaan, omdat u vreesde dat gebeuren zou, wat dan ook ge beurd is?" „Moord, bedoelt u? Neen, waarom? Er was toch geen enkele reden te vermoeden dat iemand mevrouw Calant naar het leven zou staan?" „Bestond dan zo'n reden wel voor Raven?" Het gezicht tegenover hem bleef volkomen rustig, van een haast serene kalmte. Het deed Bezemer denken aan dat van een in ivoor gesneden Lohan dat hij eens, waar wist hij niet meer, in een museum had gezien. „Hoe zou ik dat nu kunnen we ten? Ik kende mijnheer Raven immers nauwelijks?" „Natuurlijk, zegt de naam Se- roenggei u iets?" Vergiste hij zich of kwam er iets van onr.ust in de lange, don kere ogen? „Seroenggei?" herhaalde mijn heer Kim langzaam. „Seroenggei? Het woord heeft een bekende klank. Neen, het spijt me erg, in specteur, ik kan het toch onmo gelijk thuis brengen." „Ik geloof niet dat ik u op het ogenblik meer te vragen heb, mijheer Kim," zei Bezemer moe. (Wordt vervolgd.) ZES NIEUWE AUTOBAAN VIADUCTEN IN AANBOUW frankfort: De enorme toeneming van het verkeer, speciaal bij Frankfort/Main, heeft geleid tot het ontwerp van nieuwe snelle autobaan-verbinding in het noord-zuid-verkeer (Hamburg München). Hiervoor zijn 70 brug gen en viaducten nodig. Reeds zes grote viaducten zijn in aanbouw. Op de foto het werk aan 't nieuwe 970 meter lange en 90 meter hoge viaduct, de Grenzwaldbrücke, bij Speicherz. Zonder een kras heeft een elfja rige jongen in het afgelopen weekeinde tweehonderd kilo meter lang een auto bestuurd alvorens hij door de politie in de kraag werd gepakt. Van huis weggelopen ontvreemdde hij uit een garage in Würzburg een auto. Doordat de auto met een automatische versnellingsbak was uitgerust leverde het scha kelen hem weinig problemen op. De knaap reed kris kras door een omgeving tot hij de politie achter zich aan kreeg. Deze was gewaarschuwd door automobilisten, die zijn kuif nauwelijks boven het stuurwiel zagen uitkomen. Niettemin parkeerde de jeugdige autobe stuurder het voertuig keurig en zonder een schrammetje langs liet trottoir en nam de benen. De politie had hem echter snel te pakken en leverde hem na een stevig vermaan aan zijn vader over, die ook niet erg te spreken was over de avontuur lijke neigingen van zoonlief. Het tarief voor daggeld (call money) is, ingaande woensdag 24 augustus, met een half proeent verlaagd tot vier procent. Dit is in verband met de ruimere geld markt. Op 17 augustus werd ge noemd tarief eveneens met een half procent verlaagd tot 4% pro cent. De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, waarschuwde dinsdag in een toe spraak op een bijeenkomst in New York dat de armoede in de Ver. Staten het land minder sta biel en vatbaarder voor interne beroering rilaakt. Evenals elders leidt ook hier armoede tot ge welddaden en groei van het ex tremisme, zo zei hij. „De pest van de armoede heeft ook ons eigen in overvloed levende land aan getast". Een op de zes Amerika nen leeft van minder dan 3.000 dollar per jaar, welk bedrag de regering als een minimum be schouwt om het hoofd boven wa ter te kunnen houden, zo merkte McNamara op, eraan toevoegend dat armoede ook een van de voor naamste oorzaken ervan is dat eenderde van de Amerikaanse jongemannen niet voldoet aan de geschiktheidsnormen voor de militaire dienst. De minister prees het leger aan als een instelling die minder be voorrechte jongeren een oplei ding geeft die hen in staat stelt het ook later in de burgermaat schappij te rooien. Het ministerie van defensie is heden ten dage het grootste afzonderlijke onder wijscomplex dat de wereld ooit bezeten heeft, zo verklaarde hij. I

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3