De weegschaal PROVINCIAAL NIEUWS ainnn li? limonades Geniet met volie teugen WÊÊ Altijd even goed! Pagina 2 DR \TRT]E ZEEUW Ernstig verkeersongeval rheel eind door en kwam de aut0 Axel Jopie Dieleman stootte een nieuw Zeeuws record Brouwershaven Sluiskil Vlissingen Echte sinaasappel- vruchtelimonade, mousserende champagnepils, frambozen, citroen. IJzendijke Zaamslag Roof overval op Duitse bank Grondverschuiving bedreigt Bad Gastein Acht militairen omgekomen bij ongeluk met een helikopter Rampenfonds in Oostenrijk LEZERS DIE SCHRIJVEN Geniet dagelijks van Terneuzen Woensdag 24 augustus 1966 tegen de ter plaatse staande dam- Gistermiddag om 12.15 uur had op de weg aan de westzijde van de brug over de middensluis een ernstig ongeval plaats. Voor de bot» van de binnen- vaartsluls wordt ter plaatse een damwand geslagen. Op genoemd tijdstip reed M. L. B. uit Terneu- zen met een hijskraan waarmee de damwand ter lengte van 14 meter wordt verplaatst, in de richting van de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij. Op hetzelfde moment' reed in gelijke richting een personenauto bestuurd door J. P. V. eveneens uit Terneuzen. Bij het voorbijrijden van de kraan reed hij tegen de damwand, waardoor de voorruit van de auto werd verbrijzeld. Naar men aanneemt door de schrik of een ogenblikkelijke ver suffing, veroorzaakt door de plot selinge botsing reed V nog een wanden tot stilstand. De botsing was zó hevig, dat de auto zeer zwaar werd beschadigd. De bestuurder, die door dokter Van de Griek eerste hulp werd verleend, werd ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis ver voerd. Scholen zullen elkaar bekampen in hengelwedstrijd De Axelse hengelsportvereni ging „Geduld overwint alles", or ganiseert zaterdag a.s. op de ijs baanvijver een hengelwedstrijd voor de leerlingen van de lagere scholen, welke om 9 uur begint. Voor de winnende school is een fraaie beker beschikbaar gesteld. Geslaagd Axelsebrug defect Gistermiddag tussen twee en drie uur kwam de noordelijke klep van de Axelsebrug, terwijl deze zich ongeveer 3 meter boven de pijler bevond met een dave rende klap omlaag, doordat de heuvelstang (links op de foto) brak. Het leek er naar dat zowel het land- als het scheepvaartverkeer langdurig gestagneerd zou wor den. Evenwel kon men de aan de oostzijde voor afschutting gereed liggende schepen via de noorde lijke doorgang ligplaats geven aan de Herengracht, zodat het scheepvaartverkeer geen hinder ondervond, en dit bij het wegver keer eveneens beperkt bleef. Direct werd begonnen met het repareren van de stang en men slaagde er vrij spoedig in de brug voor het normale verkeer open te stellen. Hengelwedstrijd O.N.I. Zaterdag 20 augustus j.I.. hield O.N.I. een hengelwedstrijd voor zijn leden op de uitwatering van de Otheense kreek. Al werden geen grote vangsten gemeld, ge beten werd er volop, doch het was veelal ondermaatse paling die met het aas „speelde". Niette min konden 20 van de 86 deelne mers met een prijs huiswaarts keren. De prijswinnaars waren: 1. R. de Waal 98 pnt; 2. J. Kiel 87 pnt; 3. J. Harpe 79 pnt; 4. J. Hamelink 73 pnt; 5. Wakker sr 67 pnt; 6. mevr. v d. Muren 62 pnt; 7. A. Bakker 3S pnt; 8. J. v. d. Made 36 pnt; 9. F. Donze 35 pnt; 10. Merek 34 pnt; 11. E. v d. Bergen 34 pnt; 12. A. Kouijzer 34 pnt; 13. W. de Cuijper 32 pnt; 14. F. Felix 32 pnt; 15. A. Hamelink 32 pnt; 16. W. M. Froment 32 pnt; 17. E. Soetmulder 32 pnt; 18. J. de Putter 31 pnt; 19. P. Rie- mens 31 pnt; 20. A. Janse 31 pnt. sec.' Onze jeugdige stadgenoot Jopie Dieleman, lid van „Seheldesport", heeft bij de te Goes door de atle tiekvereniging AV '56 georgani seerde wedstrijden bij het num mer kogelstoten jongens D met een stoot van 10.55 m een nieuw Zeeuws record (oud 10.22 m) ge vestigd. Ook bij het nummer hoogsprin gen jongens verwierf hij met een sprong van 1.40 m de eerste prijs, hardlopen jongens D in 8,4 sec. terwijl hij in het nummer 60 m als eerste eindigde. In de finale 5000 m hardlopen heren C-klasse wist K. Oggel met een tijd van 16.30.1 sec. beslag te leggen op de eerste plaats, ge volgd door zijn clubgenoot W. Louwerse in de tijd van 17.09.0 sec. Ook de Terneuzense dames wisten vijfmaal beslag te leggen op de eerste prijs, n.l. Cora Hof man verspringen meisjes C 5.18 m en hardlopen 60 meisjes C in 8.4 sec. De verdere successen wa ren Lenie de Clerck hardlopen 60 meisjes D in 8.6 sec.; Adrie Steketee verspringen meisjes A 4.77 m en een vijfde eerste prijs voor de meisjes eveneens Adrie Steketee op de 100 m hardopen meisjes A in 14,2 sec. Verdere resultaten van de Ter neuzense deelnemers waren: 80 m hardlopen jongens B: 2e pr. Jan Koch in 10.3 sec.; 1500 m hardlopen jongens A: 3. Piet de Bruijne in 4.54.6 sec.; 60 m hard lopen jongens C: 2 Piet Crince in 7.5 sec.; verspringen jóngens B: 7. J. Koeh 4.62 m; 80 m hardlopen jongens B: 6. Jan Koch in 10.3 De volgende leerlingen van de Chr. U.L.O. school te Axel slaag den te Hulst voor het examen typen: A. Goosen, T. Buijze, E. Diele man, R. v. Denderen, I. Willem- sen, M. Kunder, C. Scheele, N. Ver hulst, M. de Regt en A. Hamelink, allen te Axel en R. Bakker te Zaamslag. Mortiergranaten gevonden Bij graafwerkzaamheden aan de havenmuur te Brouwershaven is een graafmachine dinsdagmid dag op een vijftal kleine mortier granaten gestoten. De mijnoprui- mingsdienst is van de vondst op de hoogte gesteld. Strodorpe zonder stroom De huisvrouwen, voor zover ze van electriciteit gebruik moes ten maken, kregen gister tegen 't middaguur nul op het request. Er was geen stroom. Bij graafwerkzaamheden in de omgeving van de Spoorstraat (buurt Strodorpe) werd de daar liggende kabel op twee plaatsen beschadigd. Personeel van de P.Z.E.M. was spoedig ter plaatse en slaagde er na enkele uren in het euvel te verhelpen Service-contract tussen De Schelde en Japanse werf Onderhandelingen tussen de vooraanstaande Japanse scheeps werf Ishikawajima-Harima Hea- vey Industries Ltd (I.H.I.) en de N.V. koninklijke maatschappij „De Schelde" in Vlissingen over het verlenen van wederzijdse re paratiediensten, verkeren op het ogenblik, volgens een bericht uit Japan, in een laatste stadium. De onderhandelingspartners verwachten dat de overeenkomst spoedig zal worden getekend. Het contract zal betekenen dat de beide werven elkaar voorkeur verlenen bij het uitvoeren van (garantie-) reparaties in eikaars territoir. Bij „De Schelde" in Vlissingen was nog geen officiële bevesti ging binnengekomen van de on dertekening van het contract. Zoals bekend behoort „De Schelde" tot de Rijn-Schelde groep, waarin zich ook de Rot terdamse Droogdok Mij bevindt. Met band tussen schaafmachine Bij het werken met de frais- machine kwam de aannemer E. M wonende in de wijk Plakke- bord, door het wegspringen van een stuk hout met zijn rechter hand tussen de beitels van de machine terecht. Met een deerlijk verminkte hand werd de onge lukkige naar het ziekenhuis te Oostburg gebracht. Voor zover het zich laat aanzien zal hij zijn hand kunnen behouden. De heer C. A. de Kraker nam afscheid van de raad Nadat de agenda van de raads vergadering afgewerkt was nam de voorzitter, burgemeester J. van Dijk, maandagavond na mens de raad afscheid van de heer C. A. de Kraker, die ge zien zijn leeftijd in de nieuwe zittingsperiode geen deel meer zal uitmaken van de raad. De thans afgesloten 4-jarige perio de wilde de burgemeester zeker niet bestempelen als een „die als een rustig kabbelend beekje aan ons voorbijgegaan is". „Het diepst getroffen" werden de raadsleden door „de aanval op het zelfstandig voortbestaan van de gemeente". Men heeft het hoofd niet in de schoot ge legd, doch onverschrokken en op openharige wijze ons stand punt kenbaar gemaakt! De heer De Kraker heeft 21 jaar zijn beste krachten als raadslid gegeven, een man van weinig woorden, doch die deze gestand deed. De burgemeester wenste de heer De Kraker een rijk geze- Bij een roofoverval op een bij kantoor van de Volksbank Fried- richshafen is dinsdag 16.000 mark buitgemaakt. De dader vluchtte in een personenauto. Later is een jonge man aangehouden onder verdenking de overval te hebben gepleegd. Hij reed in een gesto len Franse auto. BESTEDINGSSTOP BROUWERSHAVEN OPGEHEVEN De bestedingsstop welke de ge meente Brouwershaven is opgelegd door het college van Gedeputeer de Staten in Zeeland, is dinsdag avond opgeheven. In een spoedeisende vergadering, welke dóór het college van burge meester en wethouders was bijeen geroepen, besloot de raad met meerderheid van stemmen alsnog over te gaan tot de betreffende be lastingverhogingen welke nood zakelijk waren om de goedkeuring op de gemeentebegroting 1966 te verkrijgen. Od voorstel van de fractie van de Partij van de Arbeid, waarvan enkele leden dinsdag een bespre king hebben gehad met Zeeiand's commissaris, werd genoemd voor stel in de raad gebracht, onder voorwaarde dat door B. en W. di verse posten onderzócht zullen worden waarop bezuinigd kan wor den. Gedeputeerde Staten van Zee land hadden de gemeentebegroting afgekeurd en de voorwaarde ge steld, dat enkele plaatselijke be lastingen verhoogd zouden wor den. gende levensavond toe en over handigde hem als aandenken een fotoboek van Zeeland. De heer De Kraker dankte de burgemeester en de raadsleden voor de goede verstandhouding en samenwerking en releveerde diverse toestanden en gebeurte nissen van de gemeente Zaam slag, die zich tijdens zijn raads lidmaatschap hebben afge speeld. Benoeming Met ingang van 16 juli j.I. werd benoemd tot schrijver ter secretarie in tijdelijke dienst te Zaamslag de heer A. Hangoor uit Terneuzen. T.b.c.-onderzpek Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal te Zaamslag plaats hebben op 9, 12 en 13 septem ber. Een geweldige grondver schuiving bedreigt het centrum van Bad Gastein, een luxe va- kant'eulaats 60 km ten züiden van Salzburg. Alle telefoon- en telexverbindingen met de stad zijn verbroken. De grondver schuiving geschiedt overigens langzaam. ONTVOERING IN WEST-BERLIJN Een gemaskerde man heeft maandag de vierjarige, uit Ca nada afkomstige kleindochter van een welgesteld kunsthan delaar in West-Berlijn ontvoerd. De 28-jarige moeder van het kind werd door de man met een revolver in bedwang gehouden. Na haar te hebben gebonden bedwelmde de man haar met chloroform. Toen zij bij kennis kwam vond zij 'n briefje waar in een losgeld van 35.000 mark (ongeveer 30.000 gulden) voor het ontvoerde kind wordt ge- eist. De Westberlijnse politie heeft de zaak onmiddellijk ter hand genomen. Het persbureau D.P.A. deelde mee dat op verzoek van de po litie geen melding van de ont voering is gemaakt, aangezien de dader zou hebben gewaar schuwd bij de opsporing geen gebruik van de publiciteitsme dia te maken. Alle in Berlijn verschijnende bladen hebben dit verzoek ingewilligd, terwijl jn de bondsrepubliek slechts één krant het bericht over de ont voering heeft gebracht. De moeder, die dinsdag nog in een ziekenhuis vertoefde om wat op verhaal te komen, was tijdens het weekeinde in Ber lijn aangekomen. K.V.P.-wethouder in Rijswijk dient ontslag in Het Rijswijkse K.V.P.-raads- lid dr. J. G. M. Delfgaauw, heeft als zodanig ontslag geno men. Dr. Delfgaauw, die thans nog wethouder van sociale za ken is, werd bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen met voorkeursstemmen gekozen, na dat hjj eerst op de kandidaten lijst op een niet verkiesbare plaats was gezet. Dr. Delfgaauw motiveert zijn ontslagaanvrage met het stellen dat positieve, creatieve politiek voor hem on mogelijk is, als gevolg van de houding die de nieuwe K.V.P.- fractie tegenover hem heeft aan genomen. „Mooi-Terneuzen Vele jaren geleden werd er In onze gemeente een vereniging onder die naam opgericht. We menen dat ze ter ziele is. Maar mocht ze nog bestaan, dan zouden bij de bestuursleden de haren ten berge rijzen bij het zien van deze foto: beslist geen „mooi Terneuzen"! De plaats, het „Essenbrugge- tje", is algemeen bekend. Zeer velen passeren deze plaats naar het Scheldebad of op de wande ling die daar langs de Schelde leidt Even zovelen ergeren zich over het aanzicht, maar ook aan de minder welriekende geur, die deze klandestiene vuilnisbelt biedt en verspreidt. Ook zijn er ingezetenen in onze gemeente, dat blijkt wel over duidelijk, die het niet zo nauw nemen met het verzoek: „Houdt uw stad rein"! „Het wordt later toch gedempt", zegt men dan. Evenwel ziet het er niet naar uit. dat die demping wel even op zich zal laten wachten. De hoop vuil groeit er met de dag aan, het ongedierte tiert er welig, de reuk is ondragelijk en het aanzien is een directe aanflui ting voor de inderdaad „spreek woordelijke netheid" van ons volk. We begrijpen dat niet alles te gelijk kan, maar deze leiding is hier toch wel dringend^aan-to tale demping toe. Wanneer deze vervuiling een voorproefje is van de toekomstige waterpartijen aan de Oostkolk en de Rose- gracht, dan houden we ons hart vast. Het is dan mogelijk een gedeel telijke geruststelling dat daar het nieuwe politiebureau zal worden gebouwd, en er dus direct toezicht in de buurt is. maar er zal dan wel naar andere stin kende privé vuilnisbelten gezocht worden! X. rniri_i~ r DOOR MARTIN MONS 63) „Waar ik anders had moeten zijn? Wel, in het park om me vrouw Calant te vermoorden. Neen, neen, zuster, maakt u zich niet ongerust, ik ijl werkelijk niet. Je zou eerder kunnen zeggen dat ik wakker word uit een ver schrikkelijke nachtmerrie. Hel ders, wil je die politieman zeg gen dat ik hem met het grootste plezier zal ontvangen?" „Om kwart voor acht? Toen stond ik juist op van de ontbijt tafel", zei Overstraight. „Het kan natuurlijk ook zijn dat ik toen net mijn wagen de garage uitreed. Ilc heb niet de gewoonte alles wat ik doe te timen, ziet u. Maar wacht eens, misschien hebt u er meer houvast aan, als ik u zeg dat ik om tien over acht in het dorp in het postkantoor stond en een telegram verzond. Dat is iets dat u in elk geval kunt contro leren. Op de terugweg heb ik malheur gehad. Wat er hu pre cies op de weg lag, weet ik niet, maar het bezorgde me een lekke opzetten. Door dat oponthoud en ook doordat de mist in die tijd nog dichter was geworden, kwam ik niet voor half twaalf terug op Terhorst". „Waarom gaf u dat telegram niet telefonisch op als er zo'n haast bij was, mijnheer Over straight?" Overstraight grinnikte even. „Dat zou u me niet vragen, in specteur, als u ooit de resultaten had gezien van een per telefoon in het Engels opgegeven tele gram. That girl daar achter het loket heeft een alleraardigst kop je maar veel brains zitten er niet in. Wat dat kind van zo'n tele gram kan maken, grenst aan het ongelooflijke. Daarom vond ik het maar veiliger zelf een oogje te houden op de verzending. You understand?" Zeker, mijnheer Overstraight. En dank u wel". „Mijnheer Jongkind, uw eerste lesuur begon om half negen, niet waar?" Ja, neen". De leraar streek wat band en ik moest een reservewiel I verlegen met de hand over het grijzende haar. „Dat wil zeggen, het had om half negen moeten beginnen. Maar in verband met de vele zieken is het vervallen". „Dus u had om half negen geen les? Waarom is u dan toch op de gewone tijd weggegaan?" „Tja, ziet u, het klinkt belache lijk. Iets als een mopje over een verstrooide professor. Zo'n mop je met zo'n baard. Maar de niet te loochenen waarheid is dat het mij geheel ontschoten was. Ge heel ontschoten". Hij glimlachte verontschuldigend. „Ik denk dat dat komt door alles wat er de laat ste tijd is gebeurd. Daar moet, je nolens volens, wel aan blijven denken. Anders ben ik werkelijk zo niet". „U was dus half negen in het lyceum?" „Neen. Ziet u, het schoot me weer te binnen toen ik Hamer burg binnenreed. En ik wou geen figuur slaan. Daarom heb ik wat rondgelummeld in de stad, etala ges bekeken, een kopje koffie ge dronken". „Heeft u op uw omzwervingen door de stad ook bekenden ont moet?" „Bekenden?" herhaalde hij wat bevreemd. „Neen, jammergenoeg niet. Dat zou wel een eind gezel liger geweest zijn. Maar tja, op die tijd zijn mensen die nog in het arbeidsproces zijn ingeschakeld zo noemen ze dat toch immers tegenwoordig? al aan het werk en de anderen zitten nog thuis aan het ontbijt". „Dus u kunt geen getuigen bij brengen voor de waarheid van uw verhaal?" „Een alibi! U bedoelt een ali bi?" Het begon nu e?rst tot Jong kind door te dringen, waar het de hoofdinspecteur met zijn vragen om te doen was geweest. Zijn ge zicht betrok. „Neen, ik ben bang dat ik voor dat uur geen alibi heb. Misschien herinneren ze zich mij nog in dat cafeetje. Niet dat ze mij daar kennen, maar er waren niet zo heel veel mensenEn het zou natuurlijk kunnen dat iemand mijn auto heeft gezien". Zijn stem klonk even wat hoop voller. „Maar", liet hij er al dade lijk weifelend op volgen, „maar het is wel erg mistig". „En vanmiddag had u geen les uren?" „Neen, donderdagmiddags niet. „Dank u, mijnheer Jongkind, dat was dan alles". „Ik wil wel eens moeite doen iemand te vinden die mij gezien zou kunnen hebben „Neen dank u, dat doen wij wel. Als u mij maar even de naam en het adres van het cafeetje geeft. En misschien hebt u een foto?" „Is een pasfoto goed?" „Mijnheer Kim. Och, wilt u even gaan zitten? Neen daar niet, liever in die stoel". De Chinees glimlachte wat wrang. „Ik begrijp het al". De de tective plaatste de verdachte zo dat het volle licht uit de drie grote ramen op zijn gezicht viel. Zal ik de jaloezieën nog wat ver der ophalen?" „Neen, erg vriendelijk van u maar dat is helemaal niet nodig. Ik kan u zo uitstekend zien. En bovendien geloof ik dat uw ge zicht mij niet veel vertellen zal". „De ondoorgrondelijke ooster ling, inspecteur?" „Mijnheer Kim, er is hier een vrouw vermoord. Een vrouw die, als mijn indruk juist is, u niet onverschillig was". (Wordt vervolgd.) Bij een ongeluk met een heli kopter van de Franse luchtmacht zijn maandag acht militairen om het leven gekomen. De helikopter vloog volgens ooggetuigen in brand voor hij in een bos bij Pourcieux, in het de partement Var, neerstortte eri explodeerde. Doordat het bos vlam vatte konden de toegesnelde omwonenden niet eerder hulp verlenen dan nadat de brandweer was gearriveerd. Alle inzittenden van het toestel waren toen echter al omgekomen. tgO^ERSNOOD OP LOMBOK Onder ongeveer twintigduizend bewoners van het Indonesische eiland Lombok heerst hongersnood als gevolg van langdurige droogte, zo deelde het hoofd van de ge zondheidsdienst daar, dr. Moham med Joesof, dinsdag mee. Hij deed een beroep op de rege ring in Djakarta, snel hulp te ver lenen willen niet honderdduizen den eilandbewoners het slacht offer worden van ondervoeding. De vier miljoen bewoners van Lombok, overwegend vissers, heb ben dit jaar ook al pokken- en ma laria-epidemieën te verwerken ge kregen. Het Oostenrijkse kabinet heeft dinsdag tijdens een bijzondere zitting, besloten dat de burgers belasting zullen moeten betalen tot instandhouding van een ram penfonds, waaruit het herstel van de jongste waternoodscha- de kan worden bekostigd. Bij de overstromingen van vorige week kwamen negentien mensen om het leven. De totale schade wordt geraamd op een miljard shilling (ongeveer 140 miljoen gulden). De belasting zal worden ge heven over de jaren 1967 tot 1970. Het parlement zal naar verwacht wordt volgende maand goedkeuring hechten aan dit re geringsbesluit. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2