Noord-Vietnam verwerpt vredesvoorstel Hoge officieren gearresteerd in Bandoeng Tientallen Turken uit ons land naar het rampgebied Rusland wil samen met Engeland druk uitoefenen op de Ver. Staten HET WEER SENATOR R. KENNEDY POPULAIRDER DAN JOHNSON RADIO DE KOOK ONGERUSTHEID ONDER TURKSE ARBEIDERS OVER TOESTAND VAN FAMILIELEDEN 1EER AARDBEV EN TURKIJE WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No, 6758 Australische oppositieleider over Vietnam Weerbericht Hoogwater Zwaardere straf voor Belg die kinderen doodreed Nederlands- Turkse vereniging actief Zon- en Maanstanden Plotselinge uittocht niet gewenst Nieuwe Nederlandse hulp voor Turkije „Mensen in nood" opent rampen-giro voor Turkije Nederland schenkt f 50.000 aan Turkije ,Held van ampera' Fouten van Soekarno corrigeren Druk ©p het leger fwnkering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen A&verfertfleprlfs per ram 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 12 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. P7ending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft maandag formeel een vredesvoorstel verwor pen, dat was gedaan door Malei sië, de Philippijnen en Thailand. In een verklaring van het Noord- vietnamese ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat de drie landen, die lid zijn van het zuidoost-Aziatisch verband (ASA), niet in de positie verkeren om vre desvoorstellen te doen, aangezien zij het Amerikaanse standpunt in zake Vietnam zijn toegedaan en ac tieve steun verlenen aan de „agres sie-oorlog" van de Amerikanen. De oproep van de ASA om een conferentie te beleggen van Azia tische landen teneinde naar een oplossing van het vraagstuk-Viet- nam te zoeken is een poging „de Amerikaanse meesters" te helpen, aldus de verklaring. De socialistische oppositieleider Arthur Calwell heeft dinsdagavond in het Australische parlement ver klaard dat het zenden van troepen naar Vietnam de ergste fout is die Australië ooit in zijn buitenlandse politiek heeft gemaakt. „Waarom en hoe Australië bij de oorlog in Vietnam betrokken raakte is een raadsel. We zijn daar niet op grond van een of andere verdrags bepaling, we zijn er alleen omdat Amerika dat wilde. De mensen die eerst aan de rokken van moeder Engeland hingen, bungelen nu aan de jaspanden van Uncle Sam 'n droevige vertoning", aldus Calwell. De Sowjet-Unie heeft zich tot Engeland gericht met het verzoek samen met haar druk op de V. S. uit te oefenen opdat er direct een einde komt aan de „Amerikaanse agressie" tegen Cambodja. Engeland en Rusland zouden zich tot de V. S. moeten wenden in hun kwaliteit van voorzitter van de Geneefse conferentie van 1954 over Indo-China. In een ontwerp-verklaring zeg gen de Russen dat de Amerikaan se luchtmacht provocerend is op getreden tegen Cambodja, hetgeen een schending betekent van de Ge neefse overeenkomsten. Hieruit bleek dat de Amerikanen hun agressie in Zuidoost-Azië willen uitbreiden". Van welingelichte Britse ziide is al verklaard, dat Engeland het ver zoek van de Russen niet zal inwil ligen en dus de ontwerp-verklaring niet zal aanvaarden. OPKLARINGEN Boven de Britse eilanden be vindt zich een hogedrukgebied dat slechts weinig van plaats ver anderd. Het veroorzaakt boven de Noordzee en ons land een noordwestelijke wind, waarmee polaire lucht wordt aangevoerd. Hierin komen opklaringen voor, maar ook enkele verspreide buien. In het temperatuursver- loop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Koel weer Wisselende bewolking en slechts bier en daar een bui. Matige noordwestelijke wind. Aanhou dend koel weer. WOENSDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.40 8.18 Terneuzen 8.16 8.54 Hansweert 8.50 9.28 Walsoorden S.59 9.37 DONDERDAG 25 AUGUSTUS OPINIEPEILING IN DE VER. STATEN Men acht het waarschijnlijk dat president Johnson de komende weekeinden zijn politieke veld tocht door de Verenigde Staten zal voortzetten, nu uit een opi niepeiling is gebleken dat hij in populariteit door senator Robert Kennedy is gepasseerd. Volgens de uitkomst van deze pei ling geeft 40 procent van de de mocraten de voorkeur aan Ro bert Kennedy als kandidaat voor de in 1968 te houden presidents verkiezingen. 38 procent houdt het nog op Johnson. De uitslag van 't opinie-onderzoek komt op een tijdstip dat het de president niet bepaald voor de wind gaat in verband met de groeiende ontevredenheid over de Vietnampolitiek, over de stij gende prijzen en vanwege de al gemene ongerustheid over de economische toekomst van de Verenigde Staten. Senator Kennedy schijnt in popu lariteit ook ver voor te liggen op vice-president Hubert Humphrey die zich niet op onafhankelijke wijze heeft kunnen uitspreken over het beleid van president Johnson. Robert Kennedy kon dit wel en hij deed dit met groot succes, zonder evenwel recht streekse kritiek te leveren op het Vietnambeleid of op de strijd te gen de armoede in eigen land. Welke invloed de opiniepeiling op senator Kennedy heeft kan men slechts gissen. Een feit is ech ter dat hij in het openbaar ge bonden is president Johnson bij de verkiezingen van 1968 te steunen. Kennedy heeft bij alle belangrijke punten een positie ingenomen die iets meer naar links ging dan die van de presi dent. Vooral de liberalen hebben veel met hem op. Een belangrijke reden voor zijn politieke succes is zonder twij fel ook de herinnering aan zijn broer en de wens van velen dat „Bobby" de kans krijgt de poli tiek van de vermoorde John F. Kennedy voort te zetten. Uit de opiniepeiling is tenslotte nog De Belgische chauffeur die in april in Asse bij Brussel in be schonken toestand tien kinderen op het trottoir doodreed is dinsdag door het hof van appèl te Brussel tot 21 maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor het leven veroordeeld. De chauffeur, de 43-jarige E. B„ was door een lagere rechtbank ver oordeeld tot 21 maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaar delijk. en ontzegging van de rijbe voegdheid voor twee jaar. Het ongeluk gebeurde toen de scholieren, jongens van 7 en 8 jaar, bij een voetgangersoversteekpiaats verkeersles kregen van hun onder wijzer. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 OOK WATERSNOOD IN TSJECHOSLOWAK1JE Prostejov, Noordoost-Moravië: Ook sommige gebieden van Tsje- choslowakije worden getroffen door watersnood als gevolg van hevige onweersbuien en hagel stormen. Hier is een ziekenauto, die op weg was om hulp te bie den, een prooi van het water ge worden. De arts en een chauffeur wisten zich te redden. De stafchef van het garnizoen van Bandoeng en enkele andere hoge officieren zijn gearresteerd in verband met de ongeregeldheden Dinsdag zijn reeds enkele Tur ken uit ons land naar huis gevlo gen om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de gevolgen van de aardbevingen in oostelijk Turkije. Dertig tot 40 Turkse ar beiders, die in ons land werken, hebben eveneens bij de Turkse luchtvaartmaatschappij Turk Hava Yollari geboekt. Zij vormen bijna de helft van het aantal, dat zich tot de Nederlands-Turkse vereni ging heeft gewend om inlichtingen en vervolgens besloten naar huis terug te keren. Er zijn in ons land op het ogen blik rond 9.500 Turkse arbeiders. Drie a vier honderd komen naar schatting uit het oostelijke gebied, waar de natuurramp zich heeft voorgedaan. De Nederlands- Turkse vereni ging heeft, toen bleek dat tien tallen Turken naar hun vaderland wilden terugkeren, contact opge nomen met de luchtvaartmaat schappij. Zij zegde toe de in angst en onwetendheid verkerende Tur ken te Zullen vervoeren. Later zal wel eens over de betaling van de gebleken dat Kennedy ook onder de partijlozen een grotere popu lariteit geniet dan Johnson: 38 tegen 24 procent. De president, die het afgelopen weekeinde vijf staten in het noordoosten bezocht, zal hierin waarschijnlijk verandering wil len brengen door ook in andere delen van het land zijn stem te laten horen. EEN IJSJE TUSSEN DE BEDRIJVEN DOOR Topsham: President Johnson die op weg was naar Lewiston om een toespraak te houden, neemt in de auto snel een paar likjes van een lekker ijsje, dat zelfs een president bijzonder goed kan smaken. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.57 9.33 10.07 10.16 n.m. 9.38 10.14 10.48 10.57 zon maan op onder op ondet aug. 24 5.38 19.46 16.15 23.23 25 5.39 19.44 17.20 26 5.41 19.42 18.12 0.09 27 JUS 19.39 18.51 1.07 reiskosten worden gesproken. De Nederlands-Turkse vereni ging heeft haar correspondent in Ankara naar Erzurum gestuurd, waar hij op het politiebureau huist. Erzurum ligt noordelijk van bet rampgebied. Vandaaruit komen de gegevens voor de in ons land ver blijvende Turken naar Nederland, terwijl tevens inlichtingen worden verkregen over de meest noodzake lijke hulp, die ter plaatse moet wor den geboden. De Nederlands-Turk. se vereniging richt haar activitei ten in deze op de kinderen. De secretaris van de Nederlands- Turkse vereniging wees er op dat het bestuur van de vereniging bij hulp aan in ons land werkende Turken ervan uitgaat, dat de vol wassen mannen alle medewerking wordt verleend, wanneer zij thuis poolshoogte willen nemen. Bij de Turkse ambassade denkt men er, volgens de secretaris, juist anders over. De vertegenwoor digers van de Turkse regering in ons land proberen hun landgenoten ervan te weerhouden naar het rampgebied te vertrekken. Een woordvoerder van de Turk se ambassade heeft dinsdagmiddag desgevraagd gezegd dat de am bassade alle medewerking zal ge ven aan Turkse arbeiders in Ne derland die naar het getroffen ge bied wensen te gaan omdat één of meer van hun gezinsleden zijn om gekomen bij de aardbevingen of omdat familieleden in zodanige toestand verkeren dat hun aan wezigheid daar gewenst is. Op het ogenblik echter acht de ambassade het niet gewenst dat de Turkse arbeiders zonder meer naar de getroffen gebieden gaan. Er is daar op het ogenblik genoeg ver warring. van vorige week in die stad, zo is dinsdag officieel bekendgemaakt. De in Bandoeng gelegerde Sili- wangi-divisie, een keurkorps van het Indonesische leger, gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat de divisiecommandant, gen.- majoor Dharsono, krachtige maat regelen had genomen tegen de vei ligheidsofficieren die bij de inciden ten betrokken waren. Een menigte van ongeveer 300 personen had, aldus de verklaring, vrijdagmorgen j.l. het plaatselijke hoofdkwartier van de studenten en scholierenorganisaties „Kami" en „Kappi" omsingeld. Zij werd echter zonder al teveel moeite door In het gebied van Varto in Oost- Turkije, dat vorige week 't zwaarst is getroffen door de aardbevingen, is dinsdag opnieuw een zware aardschok gevoeld. Het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken maakte dinsdag bekend dat het aantal doden is ge stegen tot 2241. Op de luchtmachtbasis Erzurum stroomden inmiddels de hulpgoe deren vor de slachtoffers binnen. Het Turkse leger is belast met de verdeling van voedsel en kle ding en Turkse militairen mengen het bronwater met chloor ter voor koming van besmettelijke ziekten. veiligheidstroepen verspreid. En kele uren later probeerden dezelf de lieden de „Paranyangan"-uni- versiteit binnen te dringen waarbij het tot vechtpartijen kwam met studenten. De aanvallers werden verdreven maar keerden later te rug met gewapende versterkingen, die van op 100 meter het vuur openden. De 23-jarige student Ju lius Oesman werd daarbij dodelijk getroffen. In de verklaring van de Siliwangi-divisie wordt niet mee gedeeld waaruit die gewapende versterkingen hestonden. Volgens berichten van in Djakarta aange komen reizigers waren het keur troepen van de luchtmacht. (De ge wezen luchtmachtbevelhebber Omar Dhani bevindt zich al ge ruime tijd in hechtenis. De lucht macht is ervan beschuldigd, 'n be langrijke rol te hebben gespeeld bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar). Het Nederlandse Roode Kruis heeft ten behoeve van de slacht offers in Turkije 2000 dekens en voor een waarde van 10.000, aan verbandmateriaal, waar in Lot rampgebied grote behoefte aan bestaat, aangekocht. In totaal heeft het Nederlandse Roode Kruis uit zijn eigen middelen, dus buiten schenkingen, ƒ30.000 aan materiaal en medicamenten uitgegeven. Het jeugd Roode Kruis in Ne derland stelt 1000 rampenpakket ten samengesteld door de jeugd en voor de jeugd, ter waarde van 10.000,en 5.000 stukken zeep, met een waarde van 1.000,— voor de hulpverleningsactie in Oost-Turkije beschikbaar. Het bestuur van de stichting „Mensen in nood" heeft zich in verbinding gesteld met Caritas In ternationals te Rome, over coör dinatie van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Turkije. De wijze waarop en de mate waarin hulp kan worden verleend zal eerst te overzien zijn na het verkrijgen van een duidelijk in zicht in de plaatselijke situatie. In het kader van de internationale samenwerking wordt hierbij in de allereerste plaats gedacht aan een hulpverlening op langere termijn, die onmiddellijk na de directe hulp verlening op gang zal moeten wor den gebracht. Inmiddels is reeds besloten tot het openstellen van een rampen gironummer: 1111222, waarop bij dragen kunnen worden gestort on der vermelding „Turkije". In aansluiting op de spontane hulpverlening door het Nederlandse Rode Kruis en andere particuliere organisaties, heeft de Nederlandse regering besloten een bedrag van 50.000 in geld of goederen ter be schikking te stellen van de regering van Turkije ter leniging van de nood, door de recente aardbeving veroorzaakt. Aldus een mededeling van het ministerie van buitenland se zaken. Generaal-majoor Dharsono, te vens militair bevelhebber van W. Java, heeft de omgekomen student uitgeroepen tot „held van ampera". (Ampera wil zeggen „het lijden van het volk") en zijn teraardebestel ling op de heldenbegraafplaats van Bandoeng gelast. Ook is Oesman postuum de doctorsgraad in econo mie verleend. Zaterdag j.l. is hij be graven. Tienduizenden jongeren volgden de baar door de straten van Bandoeng. Militaire en burger lijke autoriteiten fungeerden als slippedragers. Intussen heeft een andere gezag hebbende legercommandant, bri gade-generaal Sarwo Edhie, ver klaard, dat de onlusten in Ban doeng het gevolg waren van te genstrijdige interpretaties van de besluiten en resoluties van het volkscongres door de hoogste lei ders van het land. „De mensen zullen zeker reage ren op handelingen en verklaringen' van onze leider (president Soekar no) die niet in overeenstemming zijn met de eisen van het volks geweten en de besluiten van het volkscongres", zo zei hij. Sarwo Edhie, die maandag uit Bandoeng in Djakarta aankwam, verklaarde verder dat de betogin gen van de studenten „een corri gerend optreden" inhielden tegen president Soekarno's fouten. „Wanneer geen correcties worden toegestaan, waar blijven we dan met onze democratie?", aldus de generaal, die tenslotte nog zei dat het volk moeilijk tot eenheid kan worden gebracht „wanneer onze leider afwijkende interpretaties blijft geven aan de besluiten van het volkscongres". Het Indonesische leger heeft ver klaard dat het zich niet onder druk zal laten zetten om president Soe karno te wippen. Generaal Mir Machmoed, de mi litaire bevelhebber van Djakar ta, heeft dinsdag tegen anti-com munistische en anti-Soekarno-stu- denten gezegd dat het leger geen stelling zal nemen in het geschil over president Soekarno. De Boeng Karno-kwestie is in de handen van het raadgevende volkscongres, al- .dus de generaal.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1