L GPÉANDIOZE SUPERSHELL-WEDSTRUD! MET 1500 SUPER-PRUZEN Grootscheepse corruptie door Indonesische ambtenaren in West-lrian H De weegschaal Chefarine 4 ONTTREKKING VAN GOEDEREN AAN WEST-IRIAN DE VRTTE ZEEUW ragma 3 Wervelwind treft vliegveld van Dakar Het aantal omgekomen politiemannen in de V.S. Luchtvaartstaking in de Ver. Staten geëindigd Doodstraffen in Egypte Niertransplantatie Bijeenkomst Vlaamse nationalisten rustig verlopen 31 Augustus sluit de derde ronde van de Haal snel een inschrijfformulier op een der 3000 She/l-verkooppunten en doe gratis mee! Verkenner dichter bij de maan Bommentapijt op vermoedelijke plaats vietcong- hoofdkwartier Per motorfiets de Elbroes op 4 beroemde middelen doen wonderen Winkels vrijwel leeg Opdracht van hogerhand Westduits generaal beschuldigt minister van defensie Maanoagzz dinsdag 23 augustus 1966 Het vliegveld van Dakar, de hoofdstad van Senegal, is zater dagochtend getroffen door een wervelstorm, die voor één miljoen Franse franken (ongeveer 750.000 gulden) schade aanrichtte. Een DC- 3 en enkele lichtere vliegtuigen van het type Cessna van de maat schappij Air-Senegal liepen zware schade op. Ook het particuliere vliegtuig van president Leopold Senghor werd beschadigd. De Amerikaanse centrale recher che (F.B.I.) heeft bekendgemaakt, dat in de jaren 1960 tot en met 1965 278 Amerikaanse politieman nen .bij de uitoefening van hun functie om het leven zijn gekomen. Alleen al vorig jaar werden er 53 gedood. Van de 362 personen die in verband met de dood .van een politieman werden aangehouden, had 68 procent een strafregister. BOMAANSLAG IN WENEN Zaterdagochtend vroeg is in het centrum van Wenen een bomaan slag gepleegd op het bureau van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Al-Italia. Het gebouw waarin het bureau met andere zaken en kantoren, gehuisvest is, werd zwaar beschadigd. Geen ruit bleef er heel. De politie zette kort na de ontploffing de omgeving af, tram- en autoverkeer werd omgeleid. Er werd niemand gewond. Men vermoedt dat de aanslag het werk was van Zuidtiroolse agi tators. Er sneuvelden ook ruiten van het hotel Bristol aan de Ring- strasse en de ingang van een tun nel werd beschadigd. De staking van het technisch on derhoudspersoneel van een aantal Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen is vrijdagavond geëindigd. 68 procent van de ruim 35000 leden van de vakbond van dit personeel ging akkoord met het nieuwe ar beidscontract, dat een belangrijke lonosverhoging inhoudt. De staking bij de luchtvaart maatschappijen Eastern, Trans World, Northwest, National en United die 42 dagen heeft geduurd- schakelde rond 60 procent van het luchtverkeer uit en heeft honderden miljoen dollars gekost. Zeven leden van de geheime organisatie „De Mohammedaanse Broederschap" zijn zondag in de Egyptische hoofdstad ter dood veroordeeld door het hoogge rechtshof van staatsveiligheid. Eén van de ter dood veroor deelden is S. Kotb, ideoloog van de beweging en auteur van ver scheidene werken over de Islam en de staat De „Mohammedaanse Broeder schap" werd officieel ontbonden na een aanslag in '54 op presi dent Nasser, maar zette haar werkzaamheden in het geheim voort. Volgens een onderzoek zouden begin vorig jaar zeven aanslagen op president Nasser beraamd zijn. Loodgieter en chauffeur in Groningen gearresteerd De recherche van Groningen heeft twee personen gearresteerd, t.w. de 44-jarige loodgieter J. de R. en de 40-jarige chauffeur P. R„ beiden uit Groningen en werk zaam bij het loodgieters- en ver warmingsinstallatiebedrijf Aqua- therm. De loodgieter stal gedu rende de laatste maanden regel matig pakken van 25 kg loodsol- deer uit het bedrijf en de chauf feur zorgde voor transport en af zet. Op deze wijze werd de werk gever voor vele honderden gul dens benadeeld. Het tweetal is in gesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De televisie en de wereld kampioenschappen voetbal Een kijkonderzoek naar de we reldkampioenschappen voetbal heeft uitgewezen dat ongeveer twaalf procent van het televisie publiek geen enkele wedstrijd heeft gezien. Circa vijf procent volgde alle wedstrijden. Van de zestien wedstrijden die door de N.T.S. werden uitgezonden, had de finale op zaterdag 30 juli de hoogste kijkdichtheid. Van alle onderzochte personen van 15 jaar en ouder met televisie thuis, die niet op vakantie wa ren (dat was 86 procent) keek 61 procent of wel ruim 3,5 miljoen personen naar deze wedstrijd. Deze uitzending had bovendien met een gemiddelde van 8,1 de hoogste waardering. De gemiddelde kijkdichtheid van alle wedstrijden bedroeg 49 procent. De gemiddelde waarde ring was met 7,7, in vergelijking met de waardering voor alle overige televisieporgramma's hoog. Gemiddeld volgde elke t.v.- bezitter acht van de zestien uit gezonden wedstrijden. Mannen toonden met een gemiddelde van tien wedstrijden meer belangstel ling dan vrouwen, die minder dan zeven wedstrijden zagen. Zoals bij de meeste programma's werd door ouderen aanmerkelijk meer gekeken dan door jongeren. In Nederland onbevredigende rechtsgang „De praktijk bewijst, dat de Nederlandse verkeersrechtspraak de gevolgen van de massamoto- risering moeilijk aan kan. Er is ook hier behoefte aan een „snel weger" voor vrouwe Justitia in het belang van de verkeersveilig heid, van de. magistratuur en in wezen ook van de weggebruiker". Dit wordt betoogd in het hoofd artikel in het jongste nummer van „De Autokampioen", het A.N. W.B.-blad voor automobilisten. Naar aanleiding van het feit dat men in Frankrijk en elders is begonnen met het onmiddellijk bestraffen (bermrechtspraak) van een verkeersovertreding na constatering daarvan, merkt het blad op dat er in Nederland kan worden gesproken van een „on bevredigende rechtsgang". Er liggen soms twee tot drie maan den tussen het begaan van een verkeersovertreding en de uit spraak. Een straf die maanden later komt, maakt dat de gestraf ten zich niet schuldig maar ge ërgerd voelen „en dan mist de straf haar doel", aldus het blad. Vermist Belgisch meisje in Den Helder gevonden De Helderse politie heeft zater dagmiddag het 14-jarig meisje J. B. uit Brussel aangehouden, dat sedert 11 januari werd ver mist. Zij bevond zich in gezel schap van twee Franse jongens van 18 en 21 jaar. Om in hun onderhoud te voorzien hielden zij zich onledig met straatteke nen, waarvoor het publiek in een gereedstaande bus geld kon deponeren. Het meisje is door haar ouders afgehaald; de jon gens worden over de grens ge zet. Tweeëndertig dagen na een niertransplantatie kan een 21- jarige Japanse student, die nog slechts één nier over' had, op staan en lopen. Dit is de eerste keer dat men in Japan na een niertransplanta tie zo ver is gekomen. In het afgelopen jaar zijn een tiental patiënten bij wie transplantatie van een nier was verricht, binnen een maand na de operatie over leden. Ongeveer 50.000 Vlaamse na tionalisten hebben zondag onder het wakend oog van de politie hun jaarlijkse bijeenkomst in Diksmuide gehouden. In tegen stelling tot de voorgaande nacht, toen Vlaamse jongeren bij een betoging in botsing kwamen met de politie en er enkele gewon den vielen, verliep de bijeen komst bij de IJzer-toren, sym bool van het Vlaamse nationa lisme, zonder wanklank. Van de twintig betogers, die zaterdagavond werden gearres teerd, zaten er zondag nog vier op het politiebureau van Diks muide. Onder hen bevonden zich twee Duitse sympathisanten uit Aken. De Vlaamse leider Hendrik Borginon, zei in een rede dat het taalprobleem op de lange duur niet meer urgent zal zijn. Volgens hem wordt de belang rijkste taal in Europa 't Engels. De Fransen verkeren wel in de veronderstelling dat hun taal de belangrijkste zal worden, doch dit zal integendeel het Engels zijn, aldus Borginon. Hij zei dat wanneer de Vlamingen zelfbe stuur en volledig federalisme hebben bereikt er nog veel te doen zal zijn om van Vlaande ren een democratisch en welva rend land te maken. Een stuurraket van de Ameri kaanse maanverkenner Lunar or- biter 1 heeft zondag de baan van dit fotografisch observatorium zo danig gewijzigd, dat het dichter bij de maan komt. De Nasa deelde mee, dat het laagste punt van de baan nu op 58 km van het maanoppervlak ligt. Deze afstand bedroeg voor dien 209 km. In de loop der week zal er nog wat van de nieuwe baan worden afgeknabbeld totdat de verkenner op een afstand van 45 km de maan passeert om foto's te nemen van gebieden waar in de toekomst maanreizigers zullen landen. Amerikaanse verre-afstands- bommenwerpers hebben zondag voor de derde maal doelen in de provincie Tay Ninh, in het grens gebied van Vietnam en Cambodja aangevallen. Zij legden een bom mentapijt in het dichtë oerwoud, waar het politieke en militaire hoofdkwartier van de vietcong ver moed wordt. Zaterdagavond deden Amerikaanse toestellen 134 aan vallen op doelen ten zuiden van Hanoi en Haiphong. Een toestel ging verloren. Aan brandwonden overleden In het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen is zondag de 33- jarige mevr. J. L. Oosthof uit Nijmegen overleden aan ver wondingen die zij zaterdagavond opliep bij een brand in haar woning aan de Weurtseweg. Het kleine huisje, dat zij en haar man bewoonden, deelden zij met twee andere gezinnen, die bij het uitbreken van de brand echter niet thuis waren. Pas nadat het vuur geblust was, trof de brandweer het echtpaar aan in een alkoof. De toestand van de man is nog ernstig. Een jonge Russische ingenieur, Anatoli Berberatsjvili geheten, heeft per motorfiets de ruim 5630 meter hoge Elbroes in de Kaukasus de hoogste bergtop van Europa beklommen. Hij volbracht deze tocht niet alleen, maar met steun van enkele technici on danks de ijzige temperatuur van 20 graden Celcius onder nul en een harde wind. De motorfiets, door Bervertasjvili en nog een andere ingenieur samen ontworpen, heb ben de bergbeklimmers bij de top achtergelaten. Berveratsjvili heeft al twee keer eerder een poging gedaan om per motorfiets de Elbroes te bestijgen. Het vorig jaar moest hij halverwe ge de tocht opgeven. Bergbeklimmer in Dolomieten gedood De 18-jarige Westduitse alpinist Ernest Wilfried is zondag om het leven gekomen toen tijdens de be klimming van de Canali-piek in de Dolomieten zijn klimtouw los schoot. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft meegedeeld dat hij zal ijve ren voor een wet die elke over heveling van essentiële produkten van West-lrian naar gebieden el ders in Indonesië verbiedt. Op een persconferentie in Soe- karnapoera zei Malik dat de wet zou afrekenen met de huidige grootscheepse speculatie en mani pulaties met goederen in West- ïrian, voornamelijk door Indonesi sche ambtenaren. De minister gaf te kennen dat op korte termijn wijzigingen in het be stuur van het gebied kunnen wor den verwacht. „We kunnen niet te lang wachten", zo zei hij. De bewoners van West-lrian stellen de Indonesische ambte naren verantwoordelijk voor het feit dat nagenoeg alle winkels in het gebied leeg zijn. Alle pro dukten hebben hun weg gevon den naar Djakarta en andere de len van het land, waar er hoge prijzen voor worden gemaakt. Malik gaf openlijk toe dat „wij de schuldigen niet voor de rechter DOOR MARTIN MONS 62) Komedie vroeg Bezemer zich af. Dan kan ik het niet anders dan een verduveld knap gespeelde scène noemen. In het andere ge val och, weet ik veel? De be roerde waarheid is dat ik zo goed als niets weet. Dat ik op de tast loop in een mist, nog dikker dan die daarbuiten. En dat het hoog tijd wordt van deze mijnheer Kim, geboren in Medan en niet zoals hij eerst opgaf in Ameron- gen, eens wat meer te weten te komen dan de oppervlakkige fei ten en informaties die ik nu over hem bezit. Over hem en over die geschiedenis op Seroenggei. Ja, en voor ik daarmee klaar ben, kan half Terhorst wel zijn uitge moord. „Ik geloof dé t ik, nu toch een maal hier ben, maar eens even naar collega Radersma ga kijken", zei dokter Helders. HOOFDSTUK XIV „Zuster! Zuster!" „Ja, dokter Radersma?" „Doet u mij een plezier en ga eens even kijken wat al die druk te betekent". „Maar er is helemaal geen drukte". „Dat is wèl waar, die is er wel. Ook al ben ik dan ziek en heb ik watten in mijn kop in plaats van hersens, aan mijn oren man keert niets. Er is iets gebeurd, iets heel ergs. Als u niet gaat zien, dan „Dan doet u het". Zuster Berendes zuchtte. Je zou denken dat een dokter als pa tiënt gemakkelijker zou zijn dan een leek. Handelbaarder, meer volgzaam omdat hij het hoe en waarom van de dingen kent. Maar deze jonge medicus was wel de lastigste patiënt die ze in de bijna twintig jaar van haar loop baan was tegengekomen. Enfin, ze zou maar gaan, eerder liet hij haar toch geen rust. En de dok ter had haar nog wel op het hart gedrukt: Vooral geen opwinding. Belooft u mij eerlijk dat u rus tig blijft liggen, terwijl ik weg ben?" „Als u mij eerlijk belooft, me precies te vertellen wat er aan de hand is, zuster". De deur van de zitkamer ging open en in de gang hoorden ze iemand zeggen dat de stakker er al net zo uitzag als die arme mijn heer Raven. Wie was de stomme ling die zoiets uitschreeuwde, vlak voor de deur van een ern stige zieke? vroeg zuster Beren des zich woedend af. Zij was over eind gevlogen en zette koers naar de deur van de slaapkamer. Maar toen ze haar hand op de knop wou leggen, werd die al van de andere kant geopend. „Wat wilt u? U hebt hier niets te maken", brieste zuster Beren des. „Ik kom naar de patiënt kijken zuster. Dokter Helders". „O ja, natuurlijk', zei ze klein tjes. „Neemt u mij niet kwalijk ik herkende u zo gauw niet". „Helders", klonk een stem van het bed, „wie is er vermoord?" „Vermoord? Hoe haal je dat in je hoofd?" „Probeer nu maar niet me iets wiis te maken. Ik hoorde het dui delijk zeggen zoëven. Op de gang. Het was dat ene meisje, Trientje Kammermans, ik herkende haar stem. Werkelijk het is om allerlei redenen beter dat je me eerlijk de waarheid zegt". „Je lijkt me geweldig voortuit- gegaan. Ik kan me niet voorstel len dat die dokter van je nu nog bezwaar zou kunnen hebben te gen een klein bezoekje van hoofd inspecteur Bezemer". „Niet, als jij mij de volle waar heid zegt over wat er vanmorgen gebeurd is. Doe je dat niet, dan kan ik hem evengoed niet zien. Want dan weet ik niet, of wat ik hem ga vertellen, waarheid of fantasie is". „Nu, in 's hemelsnaam dan maar, maar laat ik je eerst „Niets hoor. Als ik ooit mijn nuchter verstand nodig heb ge had, dan nu. En ik ben de enige niet. Die hoofdinspecteur heeft het ook nodig, dat nuchtere ver stand van mij, als hij ooit deze moorden wil oplossen". Helders haalde zijn schouders op. „Nu ja, je weet nu eenmaal toch dat er weer een moord ge pleegd is. Ik zie niet in dat het enig nut heeft voor je te verzwij gen, wie het slachtoffer is. Me vrouw Calant. Scheers heeft haar vanmorgen in het park gevon den, bij die plek waar ze aan het kappen zijn. Ze was gewurgd, juist zoals Raven". Allert Radersma zat steil over eind in bed, zijn ogen glinsterden koortsachtig. „Wanneer is ze ongeveer ge storven?" „Ze ging iets voor acht de deur uit. Zij moet dus zijn vermoord tussen dat tijdstip en het ogen blik waarop ze door Scheers werd gevonden. Als je een goed half uur rekent van het huis naar de plaats waar Scheers haar vond, dan „Zuster Berendes, u heeft om half acht zuster Thyssen afgelost niet?" „Nu vraagt u naar de bekende weg. Dat doe ik toch elke ochtend om dezelfde tijd". „Mooi. En van dat ogenblik is u geen ogenblik uit deze kamer geweest? En ik heb al die tijd hier in mijn bed gelegen? Is u daar volstrekt zeker van?" „Wat is dat nu voor een onzin nige vraag? Waar zou u anders hebben moeten zijn?" Zuster Be rendes' deskundige vingers tast ten naar Allert Radersma's pols. (Wordt vervolgd.) kunnen brengen, omdat er teveel mensen bij betrokken zijn vrij wel iedereen!" Als gevolg van de enorme cor ruptie in de handel zijn in de win kels in West-lrian alleen nog plastic boodschappentasjes, strohoeden, lu cifers en vuurwerk te koop. Een groot voormalig Nederlands warenhuis in Soekarnapoera (het vroegere Hollandia), dat bij het vertrek van de Nederlanders vol gestouwd zat met velerlei goede ren, had na verloop van tijd nog slechts een paar honderd gedeukte blikjes soeo in voorraad, waarvan een groot deel nauwelijks voor con sumptie geschikt was. In bakke rijen worden sneden brood in klei ne hoeveelheden verkocht tegen een roepia per stuk. Malik noemde als voorbeeld van de corruptie een geval, waarin een gehele scheepslading goederen, be stemd voor Merauke, terecht was gekomen in de luxueuze winkel centra van Djakarta. De minister noemde deze onttrekking van goe deren aan West-lrian „het grootste Luitenant-generaal Werner Pa- nitzki, bevelhebber van de West duitse luchtmacht, heeft het mi nisterie van defensie in Bonn ver weten de Starfighters van de luchtmacht belangrijk radio-mate riaal onthouden te hebben. Het gaat hier om toegezegd materiaal, dat reddingsploegen in staat moet stellen vermiste piloten op te sporen. Al In 1960 was hier om gevraagd, maar aldus de generaal in een vraaggesprek met de socialistische Neue Ruhrzeitung onze verzoeken zijn niet inge willigd en in plaats hiervan heeft men zich op het ministerie bezig gehouden met experimenteren met nieuw materiaal. Generaal Panitzki drong in dit verband aan op reorganisatie van het ministerie van defensie dat ge leid wordt door Kai-Uwe von Has- sel. Sinds 1961 zijn er 61 Starfighters van de Westduitse luchtmacht neergestort. 36 piloten kwamen hierbij om. Verschillende politici hebben al het aftreden van Von Hassel geëist en de vader van een van de omgekomen piloten heeft een aanklacht tegen de minister ingediend. GOUVERNEUR WALLACE WIL GEEN NEGERS OP SCHOLEN Gouverneur George Wallace van Alabama heeft donderdag het parlement van deze Amerikaanse staat verzocht de scholen te ver bieden negerleerlingen aan te nemen. Wallace, een bekend tegenstan der van rassenintegratie, heeft de scholen toegezegd dat de staat Alabama zal bijspringen als de subsidie van de federale regering wordt ingetrokken. Deze vervalt namelijk automatisch als er op de scholen rassendiscriminatie wordt toegepast. vraagstuk waarmee we hier te ma ken hebben." Een hoge Indonesische ambte naar voor West-Irian-aangelegen- heden ontkende op de persconfe rentie dat degenen die bij de cor ruptie betrokken waren een mis daad hadden begaan. Ze hadden zich zelfs niet immoreel gedragen, zo zei hij, „omdat van hogerhand opdracht was gegeven tot over brenging van goederen naar Java". Malik zei nog, dat overwogen wordt dit jaar 20 miljoen dollar uit te trekken voor West-lrian. De plaatselijke autoriteiten met aan 't hoofd gouverneur Frans Kaisiepo, hadden om 12 miljoen dollar ge vraagd voor de ontwikkeling van het gebied en om acht miljoen voor de aankoop van goederen. EIND GOED, AL GOED VOOR SCHREINER PASSAGIERS De terugreis van de 99 passa giers uit Barcelona naar Amster dam is tenslotte toch nog wat sneller gegaan, dan aanvankelijk was voorzien. Wel moest de DC-7 van Sudflug naar Dusseldorp, omdat de K.L.M. persé geen toe stemming wilde geven hen op Schiphol af te zetten, doch Schreiner Airways zag kans voor een korte vlucht gedurende de nacht twee van haar friendship- toestellen vrij te maken en stuur de die naar Dusseldorp om daar de onfortuinlijke reizigers op te halen en zo snel mogelijk naar Schiphol te brengen. De twee bussen, die 's middags met de vertrekkende groep naar Duits land hadden moeten rijden, liet men tevoren leeg naar Nederland terugkeren. In de twee friendships arriveer de de groep van 99 passagiers al dus in de afgelopen nacht om half drie op Schiphol, van waar men met bussen, taxi's en particuliere auto's naar huis reed. „De K.L.M. beroept zich op het contract met Sudflug", aldus za terdagochtend nog directeur B. A. M. Schreiner. „Destijds ver kocht de K.L.M. n.l. een paar DC- 7 machines aan deze maatschap- Pij en bepaalde daarbij, dat Sud flug de toestellen niet mocht se- bruiken om er de K.L.M. in Ne derland mee te beconcurreren. Maar de zaak ligt in dit geval anders. Het ging hier om een vlucht van ons, niet van Sudflug. De K.L.M. heeft alleen ons in dis krediet willen brengen. Met dit verbod bereikte de K.L.M. com mercieel gezien niets, alleen on gemak voor mijn reizigers en dat noem ik onsportief. Het beste be wijs is, dat de reizigers immers toch naar Barcelona ziin gebracht, door Sudflug, per DC-7 die van de K.L.M. is geweest. Alleen moesten we ze nu eerst per bus naar Dusseldorp brengen. Dat noem ik geen commerciële zakelijkheid, doch pesterij", NEDERLANDER IN DUITSLAND VERONGELUKT In het ziekenhuis van Rhein» breitbach (W.-Dld.) is vrijdag overleden de 48-jarige Zaandam - se houtwerker X. van der Walle, De heer Van der Walle. die zijn vakantie in Duitsland bij familie had doorgebracht, is zondag met zijn bromfiets in botsing geko men met een personenauto. Het ongeluk gebeurde bij Gelsdorf, ten zuiden van Bonn. Zijn echt genote, die op de duo zat, zou volgens mededelingen van de po litie nog steeds in levensgevaar verkeren.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3