2500 doden in Turkije Tweehonderd deelnemers Vietnamdemonstratie gearresteerd ttet weer STADJE VARTO EEN PUINHOOP Johnson doet een beroep op de vietcong de wapens neer te leggen IN nood VERKEREND DUITSE ALPINISTEN BEREIKT ONGEREGELDHEDEN IN BANDOENG EN DJAKARTA NEDERLANDSE SPORTVLIEGERS VERONGELUKT De balans: Voorspelling Nieuwe aardschok Buitenlandse hulp Nederlandsche Rode Kruis helpt Turkije Britse tankboot in Perzische Golf ontploft Syrië sluit grenzen met Irak Geen vergunning voor optocht Erhard wil niet aftreden Aardschok in Zuid-Slavie Ongeluk bij bouw tentoonstelling Slachtoffers van Indonesische vulkaan Overstromingen in West-Duitsland Vliegtuigongeluk in Alaska Watersnood in Japan Overstrom i rsgeïi in Beieren Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden •'MBkering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 22 dinsdag 23 augustus 1966 22e Jaargang No. 6757 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Vóverfenfleprijs per mm 16 cf; minimum per afvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, pzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Volgens de jongste voorlopige balans van de aardbeving in Tur kije zijn er circa 2500 doden en on geveer evenveel gewonden. Bijna 3000 huizen zijn volkomen ver woest. Vooral de omgeving van Varto is ernstig getroffen. Het stadje zelf is zo goed als met de grond gelijk gemaakt. Talrijke be woners Ifjjgen nog levend onder het puin, maar redders stuiten op zeer grote moeilijkheden door ge brek aan voldoende mechanischs middelen. Een boer te Varto, Mahmoet Sever, die met zijn gehele gezin onder het puin werd bedolven heeft verteld, dat hij zichzelf alleen heeft kunnen bevrijden. Zijn vrouw en vijf kinderen zijn omge komen. Tot dusver zijn geen berichten binnengekomen over buitenlanders in Turkije die het slachtoffer ge worden zijn van de aardbevingen. Sinds het begin van deze eeuw zijn bij aardbevingen in Turkije reeds 46.771 mensen om het leven gekomen. Militairen groeven zondag de lijken van dertig vrouwen en kin- President Johnson heeft zaterdag in een toespraak te Manchester in de Amerikaanse staat New Hamp shire een rechtstreeks beroep op de vietcong gedaan om de wapens neer te leggen. Hij liet daarbij uit komen dat Noord-Vietnam geen enkele kans heer heeft om Zuid- Vietnam langs militaire weg te veroveren. Johnson verklaarde nogmaals dat de Verenigde Staten bereid zijn N. Vietnam alle nodige steun te ver lenen voor de wederopbouw en de economische ontwikkeling zodra de vrede hersteld is. De Verenigde Staten, aldus de Amerikaanse president, streven er volstrekt niet naar om andere lan den in het Vietnamese conflict te betrekken en zullen blijven probe ren uitbreiding van de oorlog te voorkomen. Toch zijn de Verenig de Staten vastbesloten de commu nistische agressie of die nu een jaar of langer duurt te weerstaan tot de leiders in Hanoi tot onder handelen bereid zijn. deren uit het puin van een inge storte bioscoop in Varto. Een afgevaardigde uit de zwaar- getroffen provincie Moes, Emal Aytac, verzocht twee maanden ge leden in het parlement de regering noodmaatregelen te treffen omdat zich in Varto spoedig een aardbe ving zou voordoen. Er komt een aardbeving. Als de regering niet spoedig maatregelen neemt, zullen drieduizend mensen sterven, zo voorspelde hij. Aytac was tot deze voorspelling gekomen op grond van waarneming door buitenlandse geo logen. Zondagmiddag deed zich in de stad Moes opnieuw een krachtige aardschok gevoelen. Een P.T.T.-ge bouw stortte in. Inmiddels is een stroom van bui tenlandse hulp op gang gekomen. Israël zond medische instrumenten, bloedplasma en dekens naar Ist.an- boel. Het Britse Rode Kruis zond duizend pond sterling (ca. 10.000 gulden) naar de liga van Rode- Kruisverenigingen, terwijl een hulpgroep gereed staat om te assis teren bij de verlening van eerste hulp en de uitreiking van voedsel. Varto (Turkije): Niet één huis is overeind gebleven. Inwoners van dit 5.000 zielen tellende stadje lopen troosteloos door de puin hopen van wat eens hun stad. was. Het Zweedse Rode Kruis kondigde een schenking van 100.000 kronen (ong. 76.500 gulden) en 20 ton kle ding en dekens aan. Bondskanse lier Ludwig Erhard deelde mee dat de Westduitse regering alles zal doen om Turkije hulp te bieden. In Genève echter heeft de liga van Rode-Kruisverenigingen nog niets gedaan. Volgens een woord voerder heeft men nog steeds niet uit Ankara vernomen wat men pre cies nodig heeft. Zij vroegen om tenten en dekens en wij waar schuwden onmiddellijk een opslag plaats in Beiroet (Libanon) om deze goederen direct te zenden zodra wij zouden weten hoeveel men nodig heeft. Sindsdien hebben wij niets meer vernomen, aldus de woord voerder. Tos dusver staat vast dat 2241 mensen het leven hebben verloren. Ruim 2000 kwamen om in het totaal verwoeste Varto. Volgens onofficiële schattingen zijn in het gehele geteisterde gebied 4000 men sen gedood. Er worden nog steeds bevingen gevoeld. In Hinis, waar 173 personen omkwamen, werden in twee dagen 106 schokken waar genomen. Vele dorpelingen hebben gezegd dat zij in de eerste plaats houwe len en schoppen nodig hebben om hun doden onder de puinhopen vandaan te halen. De twee Duitse alpinisten, die sedert acht dagen op de 3754 meter hoge Dru, een top in de Franse Alpen, in nood verkeerden, zijn na genoeg in veiligheid. Een groep redders, o.l.v. de Amerikaanse Gary Hemming, bereikte het uitge putte tweetal zondagmiddag langs de gevaarlijk gladde westelijke hel ling. De twee Duitsers hadden al en kele dagen niet gegeten. Zij waren erg uitgeput en de redders zouden trachten hen naar een schuilhut te brengen. Zondag heeft men de lijken ge vonden van twee bergbeklimmers die een dag tevoren in het Mont Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zijn speciaal giro-nummer 777 opengesteld t.b.v. hulpver lening van slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Het Ne derlandsche Roode Kruis heeft reeds diverse materialen en een hoeveelheid medicamenten voor het rampgebied beschikbaar ge steld. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft hedenochtend om half elf per vliegtuig 100 sets bloedplas- ma naar Ankara gezonden in het kader van een hulpverlenings actie voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Behalve het bloedplasma worden even eens per vliegtuig 700 dekens verzonden. Blanc gebergte door een lawine waren meegesleurd. Het zijn twee Fransen. De reddingspogingen namen zon dag een tragische wending, toen een lid van een tweede reddings- groep, een Duitser, een dodelijke val maakte. Hij raakte in het klim- touw verstrikt en stikte. De groep bevond zich in de buurt van de in nood verkerende alpinisten, doch kon hen niet bereiken omdat zij zich in een gevaarlijke positie be vonden. De richel waarop de Duitsers zich bevonden, was zo smal dat alleen Hemming zich bij hen kon voegen. Hij voorzag hen van droge kleren, voedsel en water. De man nen slaagden erin ongeveer hon derd meter af te dalen en moesten toen voor de nacht hun bivak op slaan. De afdaling zal nog moeilijk zijn over een afstand van ongeveer 400 meter. Daarna komt er gemak kelijker terrein. Sneeuw, mist en krachtige winden bemoeilijken de gehele operatie. Verscheidene Franse bladen heb ben kritiek geleverd op de Duitse alpinisten, daar deze onervaren en slecht uitgerust zouden zijn. L'Au- rore schrijft dat er zo nodig een wet moet worden gemaakt om te verhinderen dat onervaren klim mers gevaarlijke hellingen bestij gen. Zaterdagavond zijp in het Mont Blancgebergte bij de Groene berg top twee alpinisten door een lawine meegesleurd en om het leven ge komen. De omgekomenen zouden Britten zijn. In een haven van de staat Qatar aan de Perzische Golf is zaterdag brand uitgebroken aan boord van het 18.545 ton metende Britse tank schip „British Corwn". Er deed zich een explosie voor, waardoor het vaartuig dat vrijwel geheel ge heel geladen was met ruwe olie, openscheurde. Achttien bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Acht be manningsleden liepen ernstige ver wondingen op, tien man kwam er met lichtere verwondingen af, ter wijl 27 van de 45 Overlevenden on gedeerd bleven. Voorts kostte dit ongeluk, dat zich voordeed in Oemm Said, nabij Doha, het leven aan een walopzichter. De nog brandende tankboot werd zondagmiddag van de losplaats weggesleept en enkele kilometers verder aan de grond gezet. Doha is de hoofdstad van het onafhanke lijke Arabische sjeikdom Qatar. Syrië heeft zijn grenzen met Irak zondag gesloten en ook het luchtverkeer tussen Bagdad en Damascus stopgezet om de ver spreiding van cholera te voor komen, die in' enkele delen van Irak zou heersen. In Irak is zaterdag bekendge maakt, dat een massale inenting is begonnen, nadat 25 mensen in het ziekenhuis waren opgeno men die aan cholera lijden. De Amsterdamse politie is zondagavond in opdracht van burgemeester Van Hall opgetre den tegen de deelnemers aan de door de actiegroep Vietnam ge organiseerde z.g. stille protest mars tegen de oorlog in Viet nam, die omstreeks half acht van het monument de dokwer ker op het Jozef Daniel Meyer- plein vertrok. Op verschillende punten werden door de politie arrestaties verricht. Er zijn om streeks 200 deelnemers gearres teerd. Zij werden in gereed staande legertrucks van de marechaussee, vrachtwagens en arrestantenauto's naar het hoofd bureau van politie overgebracht. De aanhouding geschiedde we gens overtreding van art. 101 van de alg. politieverordening, waar bij het verboden is op of aan de openbare weg een optocht, waar voor geen vergunning is ver leend te houden of aan een zoda nige optocht deel te nemen. Maandag 15 augustus veroor deelden twee Amsterdamse kan tonrechters een 70-tal demon stranten van een op 1 juli gehou den soortgelijke mars tot een uniforme boete van 25 subs. 5 dagen hechtenis. De arrestatie van de deelne mers kwam niet onverwacht: enkele uren tevoren had een van de leden van de actiegroep De Indonesische militaire auto riteiten hebben zaterdag een ver bod ingesteld op alle betogingen en bijeenkomsten van meer dan vijf personen in Djakarta en Ban doeng. De maatregel volgde op de dood van een student, die vrijdag in Bandoeng tijdens relletjes werd neergeschoten. De student, de 23-jarige Julius Oesman, werd voor een school in Bandoeng neergeschoten door een groep van ongeveer 40 man, die uniformen van de grondtroepen van de luchtmacht droegen. Oesman, getroffen door vier ko gels, kreeg zaterdag een begrafenis met militaire eer. Hii werd op het heldenkerkhof in Bandoeng ter aarde besteld. De militaire autoriteiten van Bandoeng, die de relletjes in deze sterk anti-communistische stad op West-Java in onderzoek hebben, wilden niet bevestigen, dat de schietpartij was uitgevoerd door militairen van de luchtmacht. Zij achtten het zeer wel mogelijk dat de student gedood was door com munisten of pro-communisten in militaire uniformen. (De grond troepen van de luchtmacht waren Bondskanselier Erhard van West- Duitsland, tegen wiens beleid zo wel in zijn christen-democratische partij als onder de ook in de rege ring vertegenwoordigde liberalen krachtige kritiek bestaat, heeft za terdag in een vraaggesprek met het blad „Die Welt" verklaard, dat hij niet vrijwillig zal aftreden. Een constructieve uitspraak van wan trouwen is de enige manier om mij uit mijn functie te verwijderen, aldus dr. Erhard. Hij vond dat er eerst maar eens iemand moet ko men die het werk beter doet dan hij. Volgens economische deskundi gen zal het parlement spoedig de plannen van dr. Erhard voor een stabilisatie van de economie moe ten aanvaarden, wil de bondsrepu bliek zich niet geplaatst zien voor ernstige problemen. Volgens de bondskanselier zijn de ernstige van bondskanselier zijn de ernstigste van deze vraagstukken echter al opgelost. In West-Duitsland is een tekort aan kapitaal, er is een recessie in de kolen- en staalindustrie, de lO' nen in de industrie zijn vorig jaar met 9,8 procent gestegen, terwijl de produktiviteit slechts met 5,8 pro cent toenam, en tenslotte dreigt er volgend jaar een groot begrotings tekort als er niet straf wordt be zuinigd. trouw aan de gearresteerde voor malige minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, wiens huis in Djakarta zij beschermden tijdens de anti-communistische onlusten in februari en maart). De militaire autoriteiten van Djakarta hebben bekendgemaakt dat voor het merdeka-paleis waar president Soekamo woensdag zijn onafhankelijkheidstoespraak hield, een handgranaat is gevonden. De granaat was niet van Indonesische makelij. In Titograd, de hoofdplaats van de Zuidslavische deelrepu bliek Montenegro en het nabij gelegen kustgebied is zaterdag kort na de middag een krachtige aardschok gevoeld. De sterkte er van was 7,5 op de internationale twaalfpuntsschaal. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. meegedeeld dat men er op rekende te zullen worden gear resteerd. Om principiële redenen was voor deze en de vier vooraf gaande marsen geen vergunning aangevraagd omdat dit „en be knotting van het recht op vrije meningsuiting" wordt geacht. Burgemeester Van Hall maak te donderdag bekend dat hij de weigering van de groep om een vergunning aan te vragen be treurde, doch zich nu genood zaakt zag de politie opdracht te geven de aangekondigde protest mars te beletten. Van de ca. tweehonderd gear resteerde demonstranten waren 50 vrouwen en 150 mannen, die allen na verhoor en nadat pro- ces-verbaal was opgemaakt, ter zake van overtreding van artikel 101 alg. politieverordening, in de loop der avond en nacht weer werden vrij gelaten. Een jongeman is aangehouden wegens belediging van het open baar gezag. Een andere jonge man werd opgepakt wegens be lediging van een bevriend staats hoofd, president Johnson. Over hun al of niet vrijlating zal de officier van justitie be slissen. Er zijn ook een twaalf tal buitenlanders opgepakt, die zich onder de demonstranten be vonden. Voorts behoorde onder de eer ste aangehouden demonstranten een jeugdig echtpaar met twee kinderen. Samen met vader en moeder werden de kleuters, waarvan één in een wandelwa gentje, naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Vanuit het centrum trok een groep demonstranten naar zuid waar ze op het Museumplein naar het zwaarbewaakte Ameri kaanse consulaat wilden gaan. Zij werden daar echter door de mobiele eenheid opgevangen, die er ca. 80 deelnemers oppakte. Het provo-raadslid Bernard de Vries ging aanvankelijk op het Museumplein zitten, maar vol gens een ooggetuige stond hij In Springfield in de Amerikaanse staat Illinois zijn zaterdag drie ar beiders gedood en 35 mensen ge wond toen een grote metalen tra liewerk van een tribune op een tentoonstelling afbrak en van een hoogte van 30 meter neerstortte. De werklui hadden vanaf het traliewerk een touw gespannen naar de begane grond, dat door militairen zou worden gebruikt voor een demonstratie van ge vechtstechniek in Vietnam. weer op toen de politie naderde en liep hij weg waardoor hij dit maal aan arrestatie ontkwam. Op diverse punten kwam het tijdens het optrekken van de groep tot een verkeerschaos, zo dat verkeerspolitie moest wor den ingezet om het verkeer, dat op een aantal punten moest wor den omgeleid, gaande te houden. Tot de arrestanten behoorde ook het lid van de actiegroep Viet nam en lid van het Quakersge nootschap de heer O. M. Boetes uit Heilo. Twee Nederlandse sportvliegers zijn zondagavond bij een vlieg ongeval te Brasschaet bij Ant werpen om het leven gekomen. Het zijn de dertigjarige onge huwde M. Pellemans uit Roosen daal en de iets oudere T. Heyens uit Graauw, gehuwd en vader van een baby. Het ongeluk gebeurde tijdens een zogenaamde doorstart. Beide vliegers hadden veel ervaring. Zij vlogen met een Z.L.I.N., een tweezitter die eigendom was van de heer Heyens, firmant van een loondors- en sproeibedrijf. Ze waren beiden lid van de Door de uitbarsting van de vul kaan Awoe op een der eilanden van de Sangihe-archipel, ten noor den van Celebes, zijn 12 augustus j.l. vijftien mensen om het leven gekomen en meer dan 1100 ge wond aldus een bericht uit Menado, dat in het uiterste noorden van Celebes ligt. 21.000 eilandbewoners werden dakloos gemaakt. De lucht boven de hoofdstad Tahoena was verduis terd door rook en as. Lava en reus achtige stenen verwoestten huizen en gewassen van 22 dorpen. De regering heeft reddingsploegen naar het eiland gestuurd. aeroclub Brasschaet, welke ge bruik maakt van het militaire vliegveld aldaar. Het vliegtuig is van ongeveer dertig meter hoogte enkele hon derden meters voor de startbaan te snel omlaag gekomen, Door de schok werden beide vliegers uit het toestel geslingerd. Het vlieg tuig vloog in brand. De heer Heyens was op slag dood en de heer Pellemans overleed na aan komst in het ziekenhuis. Het watersnoodgebied van Ba- den-Wiirttemberg is in de afge lopen nacht opnieuw door zware onweders geteisterd. In het gebied van Stuttgart re gende het ook vanmorgen nog. De brandweer was onafgebroken bezig met het leegpompen van onderge lopen kelders. Het noodweer in het weekeinde heeft grote streken in Beieren, Baden-Württemberg, Rijnland- Palts en het Saargebied blank ge zet. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De schade loopt in de miljoenen. Zaterdag is de autoweg Heil- bronn-Schwëbisch Hall door een grondverschuiving gestremd. In Zuid-Beieren neemt de wa tersnood af. De waterstand in de Alpenrivieren zakt snel tot minder snel. Een tweemotorig amfibievlieg tuig van de Coastal Airlines van Alaska is zondag neergestort op een gletsjer in de rivier de Eagle. De bestuurder en acht Amerikaan se passagiers kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde op ongeveer vijftig km afstand van Juneau in Alaska. Op het Japanse eiland Hokkaido zijn zaterdag negen mensen omge komen als gevolg van met zware regenval gepaard gaande stormen, Drie personen worden vermist en er zijn elf gewonden. Naar de politie meedeelde, zijn 38 huizen verwoest en meer dan 10.000 ondergelopen. Spoorwegen en autowegen zijn overstroomd en 93 bruggen zijn weggespoeld. De zware regenval heeft in Beieren grote overstromingen ver oorzaakt. Een 52-jarige man is verdronken. De verkeersweg Miinchen— Augsburg is verscheidene uren on- gaanbaar geweest en talloze plaatsje zijn geïsoleerd. WISSELVALLIG Gedurende het weekeinde ver plaatste zich een kleine depres sie van Ierland lanss de kanaal zone en Zuid-Engeland naar het oosten. De storing kwam maan dagochtend boven België en het zuiden van ons land. Zondagmid dag ontwikkelden zich in België onweersbuien. Later ontstond er een zone met intensieve regen die maar weinig van plaats veran derde. In Zuidwest-België viel in de nacht van zondag op maandag ruim 40 mm regen. Het grootste deel van ons land ontsnapte aan deze regen, maar de regenzone reikte tijdelijk tot over het zuiden van ons land. De warme lucht werd met een noordoostelijke wind verdreven. Achter de sto ring die zich dinsdag boven Duitsland verenigt met een om- vangrijk lagedrukgebied, stroomt met een vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen koele lucht van de Noordzee binnen. Hierin komt bewolking van een veran derlijk type met enkele opklarin- gen.jnaar plaatselijk ook enkele buien, voor. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Veranderlijk Veel bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien. Ma tige aan de kust krachtige wind in hoofdzaak uit noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 6.36 7.07 Terneuzen 7.12 7.43 Hansweert 7.46 8.17 Walsoorden 7.55 8.26 WOENSDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.40 8.18 Terneuzen 8.16 8.54 Hansweert 8.50 9.28 Walsoorden 8.59 9.37 zon maan op onder op onder aug. 23 5.36 19.48 14.58 22.48 24 5.38 19.46 16.15 23.23 25 5.39 19.44 17.20 26 5.41 19.42 18.12 0.09 27 5.43 19.39 18.51 1.07

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1