Meer dan duizend doden bij aardbeving in Turkije Belgische kotter gekapseisd Extra goedkope benzine via de kruidenier DE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK HET WEER Twee vermisten RADIO DE KOOK NEDERLANDSE NOTA AAN DE REGERING VAN DE CHINESE VOLKSREPUBLIEK AUSTRALIËRS LIEPEN IN HINDERLAAG VAN DE VIETCONG de MUL ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6756 Gasverwarming Drie kinderen verdronken in Scheveningen Hoogwater Weerbericht AUTOBUSRAMP IN PERU ARRESTATIES IN HONDURAS Zon- en Maanstanden Moeder met twee kinderen verdronken in Ravenswaay hankering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150^-2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Ceverfeqfleprijs per mm 16 ct'; minimum per ar vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, 'nzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. ■J/oor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het seismologisch instituut in Moskou heeft vrijdagmiddag een krachtige aardbeving geregistreerd waarvan het epicentrum zich in Turkije bevond. Ook in Armenië is een zwakke beving gevoeld. Het aantal doden ais gevolg van de aardbeving in oost-Turkije is de duizend gepasseerd. Premier Demiral is naar het rampgebied vertrokken. Het epi centrum van de beving lag in de streek rond Erzoeroem, in Turks Armenië, bij de Russische grens Het is een bergachtig en woest ge bied. De stad Erzoeroem is een be langrijke garnizoensnlaats. Op een duizendtal kilometers ten zuidoosten van Erzoeroem, bij Kazvin in Perzië, eiste op 3 sep tember '62 een aardbeving 11.000 mensenlevens. De gouverneur van de provincie 'Vloes. waar aanzienlijke schade is aangericht, zei te vrezen dat in ziin »ebied duizend slachtoffers zijn te betreuren. De plaats Varto, tussen Arzoeroem en Moes, zou volledig lijn verwoest. Daar schatte men het aantal doden op 340, met meer dan 700 gewonden. Zwaar getroffen zijn de plaatsen Kariiova, in de provincie Bingol, riinis en Mercimekkale, bij Varto. Bulldozers van het Turkse leger, iie uit Moes naar Varto Waren ver trokken om hulp te verlenen, kon den niet verder doordat een gewel dige aardverschuiving de weg blokkeerde. Het düttbevolkte gebied, waar zich al sinds 24 uur bevingen voor deden, beschikt over schaarse ver bindingen, waardoor het moeilijk is zich een beeld van de omvang van de ramp te vormen. Iedereen heeft zijn huis in de steek gelaten en is het land in gevlucht. De belangrijkste bevolkingscen tra, Erzoeroem, Bingol en Moes. schijnen niet zo zwaar getroffen te zijn. De ergste schokken deden zich voor in Varto, welke plaats dan ook nagenoeg met de grond gelijk is gemaakt. De jongste officiële cijfers mel den 1116 doden en ongeveer 800 gewonden. De aardtrillingen sche nen omstreeks 16.00 uur (Ned. tijd) te zijn geëindigd. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen In de stad As ding in Oost-Tirol is door overstromingswater een huis ingestort, waardoor negen mensen het leven verloren. Onder hen is een gezin van zes perso nen uit Berlijn. In Oost-Tirol en de provincies Karinthië en Salzburg bevinden zich duizenden gestrande toeris ten. Sommige plaatsen zijn al meer dan 48 uur van de buiten wereld afgesloten. In Wenen viel donderdagavond tiidens een hevig Onweer ongeveer 30 mm regen. Alle passen van Opper-Karin- thië naar Italië en Salzburg zijn onbegaanbaar. Vele spoorlijnen zijn gesloten als gevolg van over stroming of aardverschuivingen. De stad Oberdrauburg van dui zend inwoners staat blank. De watersnood in Oostenrijk, die tot nog toe aan dertien men sen het leven kostte, schijnt over zijn hoogtepunt te ziin. Aan de langdurige regenval kwam vrij dag een einde en in de gebieden Karinthië, Oost-Tirol en Stier marken zakte het water in de ri vieren en beken enigszins. Een groot aantal belangrijke spoor- en wegverbindingen was weer begaanbaar, maar de Donau bleef nog stijgen en veroorzaakte in de omgeving van Lienz opnieuw overstromingen. Het merengebied in Midden- Karinthië, waar zich de meeste vakantiegangers bevinden, is vanuit Wenen en Graz weer te bereiken en alle passen naar het zuiden, ook die naar Italië en Zuid-Slavië, zijn weer vrij. Terwijl de toestand in Oosten rijk' verbetert, bedreigt het water van de Donau nu Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Drie kinderen uit Nieuwerkerk aan den IJssei zijn gistermiddag ter hoogte van de vuurtoren van Scheveningen in de Noordzee verdronken. Bij de poging om de kinderen te redden werd een po- litie-ag^nt van de strandbrigade gewond. Hij moest in een zieken huis worden opgenomen. De slachtoffers, wier lichamen nog niet ziin gevonden, zijn: de 19-jarige Janneke Anker, haar 12-jarig broertje Arie-Jan en het buurmeisje Janneke den Hollan der. Het drietal was de zee inge lopen. De 16-jarige Johanna An ker was, toen het water tot haar knieën reikte, terug gegaan. Plot seling was zij de overigen uit het oog verloren. De vuurtorenwachter van Sche veningen, die zag dat de kinde ren te ver in zee waren gegaan, sloeg alarm, lichtte de politie in en rende naar beneden. Politie mensen en anderen hebben ge zocht, maar vonden geen van de drie drenkelingen. Bij dit zoeken kreeg een politieman bij een golf breker ernstige verwondingen aan zijn rechterbeen. Nadat de wonden waren gehecht in het ziekenhuis kon hij naar huis wor den gebracht. De kinderen uit Nieuwerkerk waren een dagje met mevr. Anker uit. De vrouw zat in de auto op de boulevard, terwijl de kinde ren in zee gingen. Zij had niet gezien, dat twee van haar kinde ren en het buurmeisje in nood kwamen. Nadat reddingspogin gen waren ondernomen, bedacht zij, dat het haar kinderen konden zijn, die in gevaar verkeerden. CHAOTISCHE TOESTAND IN OOST-TIROL Lienz: In de Oost-Tiroolse hoofd stad Lienz en omgeving zijn hon derden toeristen geïsoleerd. Velen hebben de nacht in de auto door gebracht. De toestand in Oost- Tirol wordt chaotisch genoemd. Op de foto een beeld van de op ruimingswerkzaamheden m de 1 uurt van Lienz. KANS OP EEN LOKALE ONWEERSBUI De circulatie in onze streken werd ook vrijdag bepaald door een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekte van de Azo- ZATERDAG 20 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.58 4.23 4.59 5.33 5.42 n.m. 4.13 4.3S 5.14 5.48 5.57 ZONDAG 21 AUGUSTUS Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.37 5.02 5.38 6.12 6.21 n.m. 4.53 5.18 5.54 6.28 6.37 MAANDAG 22 AUGUSTUS n.m. 6.06 6..42 7.16 Breskens IVrneuzen Hansweert WalMwdan v.m. 5.44 6.20 6.54 7.03 7.25 ren over Engeland en de Noord zee tot boven Rusland en een lagedrukgebied waarvan het centrum boven zuid-Duitsland en het Alpengebied werd aange troffen. De invloed van dit lagedruk gebied breidde zich langzaam wat verder naar het noorden uit, zodat in de middag boven de Ardennen enkele onweersbuien tot ontwikkeling kwamen. De kans op een lokale onweersbui neemt in onze omgeving ook toe, maar zal zich wel beperken tot het zuiden en oosten van het land. Overigens komt er niet veel verandering in de weers- toestand. Er wordt dan ook voor vandaag opnieuw warm en zon nig weer verwacht met een zwakke tot matige nasrdooste- üjke wind- medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Warm Warm en zonnig weer met kans op een lokale onweersbui, voornamelijk in het zuiden en oosten van, het land. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Zestien mensen zijn om het leven gekomen bij een busonge luk in het departement Cuzco in Peru. De remmen van het voer tuig waren in slechte staat en de bus, die op weg was naar Calas, stortte in een ravijn. In Honduras zijn in de hoofd stad Tegucigalpa en enkele an dere plaatsen negen mensen aan gehouden, die ervan worden ver dacht een staatsgreep tegen het bewind van generaal Lopez Arel lano voor te bereiden. Onder de aangehoudenen bevinden zich leden van de liberale oppositie partij, terwijl er ook pro-commu nistische elementen onder zouden zijn. De opvarenden van de kustvaar der Alme uit Meppel heeft vrijdag morgen aan radio Scheveningen gemeld dat zij een drenkeling uit de Noordzee hebben opgepikt. De man, Chermani Lahast, is één van de drie opvarenden van de Belgi sche kotter Zeebrugge 561, Heyde- roosjen, die donderdagavond om negen uur is gekapseisd en gezon ken op drie mijl ten noorden van het lichtschip Goeree. De twee overige opvarenden van de kotter worden nog vermist. De man die door de Alme aan boord is genomen, heeft de hele nacht op een plank in zee rondge dreven. Een Neptune van de mari neluchtvaartdienst steeg van het vliegveld Valkenburg op om naar de twee vermiste vissers te zoe ken. De Duitse tanker Rositz/Days voer eveneens naar de plaats van het ongeluk. De geredde man is donderdag avond samen met een medeoova- rende overboord eesprongen, toen de Zeebrugge 561 omsloeg. Hij heeft deze sindsdien niet meer ge zien. De derde onvarënde zou zich in de stuurhut hebben bevonden. De Alme, die op weg was naar Amsterdam, heeft met de opgepik te drenkeling aan boord koers ge zet naar IJmuiden. De reddingboot Koningin Juliana uit Hoek van Holland is uitgevaren naar de plaats van het ongeluk, waar in middels ook enkele Belgische vis sersschepen aan het zoeken waren naar eventuele overlevenden. Een ex-visser uit Hoek van Hol land heeft gistermorgen het ver moeden uitgesproken, dat de Zee brugge 561 met een van de netten is vastgeraakt en omgetrokken. Vooral het afgelopen jaar zijn veel ongelukken gebeurd met kotters, die als de Zeebrugge 561 zijn op getuigd. Deskundigen zijn van mening dat in vele gevallen de wijze van vissen met een net aan bakboord ên een aan stuurboord oorzaak zou zijn geweest van on gelukken. De nieuwe methode vroeger maakte men in de kustvis serij meestal gebruik van vistuig dat achter het schip werd gesleept heeft het nadeel dat het schip een sterke neiging heeft tot kap seizen, als één van de netten ver ward raakt in een obstakel onder de waterspiegel. De steeds sterker geworden motoren blijken in die gevallen door de kracht, die zij op het vastgeraakte net uitoefenen, het schip te kunnen omtrekken. De geredde Lahast, de schipper van de Zeebrugge 561, is aan boord van de Alme vrij spoedig op ver haal gekomen. Hij blijkt samen met één van de leden van de beman ning de hele nacht in zee te heb ben rondgedreven, maar heeft deze tegen de ochtend uit het oog ver loren. Uit mededelingen van de schip per zou men aan boord van de Alme hebben opgemaakt, dat de Zeebrugee 561 bij het vissen inder daad met één van de netten is vastgeraakt, waarna het schip is gekapseisd. Biina een half etmaal, van don derdagavond half tien tot vrijdag morgen negen uur heeft de 24- iarige Belgische matroos Germain Lahaste uit Heist, aan Zee in twin tig meter dien Noordzeewater rondgezwalkt, vijftien mijl uit de kust, voordat hij werd opgepikt. Om zes uur vrijdagmiddag werd hij in IJmuiden van boord van de kustvaarder Alme gehaald en over gebracht naar het Antonius zieken huis Hij en de schipper-emenaar van de viskotter Z 561, Machiel c'e Maeker, lagen donderdagavond te kooi. De schoonvader van de schip per stond op de brug. De kotte-r, een zogenaamd» boomcorvisser. was vissende. Plotseling voelden zij een schok, renden naar boven en sprongen te water. Binnen een minuut was alles gebeurd en had de kotter zich aan het net omge trokken. De schipper, die niet kon zwemmen, en zijn schoonvader, die waraschijnliik niet meer uit het stuurhuis is kunnen komen, moeten zijn verdronken. Germain Lahaste, getrouwd en vader van een kind, die eerst van het zinkende schip weggezwommen was, ging daarna terug om wrak hout te zoeken. Hij vond een plank en een vismand Daarmee heeft hij zich de gehele nacht drijvende we ten te houden. In het donker zijn hem tal van schepen gepasseerd, maar eerst gistermorgen om tien minuten vóór negen werd zijn hulpgeroep gehoord door kapitein J. Kuiper uit Meppel. De 299 ton metende kustvaarder Alme heeft nog twee uur lang ge zocht na eerst de Z 533, die daar voer, gepraaid te hebben en Sche veningen radio te hebben gewaar schuwd. Toen een vliegtuig, twee helicopters en drie reddingboten het gebied ten noorden van het lichtschip Goeree afzochten moest de Alme de plaats van de ramp ver laten, omdat er anders niet genoeg gasolie zou overblijven voor de thuisreis. De vliegtuigen en de redding boten hebben het zoeken ook reeds gestaakt. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Nederlandse regering heeft gisteren de regering van de Chine se volksrepubliek verzocht de Ne derlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jongejans, in staat te stellen de Chinese volksrepubliek onmid dellijk te verlaten. zon maan op onder op onder aug. 20 5.31 19.55 10.46 21.45 21 5.33 1952 32.12 22.01 22 5.34 19.50 13.37 22.22 23 5.36 19.48 14.58 22H8 In Ravenswaay, een dorpje in de Betuwe, is uit het water van de Lek het stoffelijk overschot opgedregd van de 27-jarige mevr. Vermeulenvan Alphen uit Asch (gem. Buren), die donderdagmid dag met haar twee kinderen, de 8-jarige Wilma en de 7-jarige Henk, ging zwemmen en van wie nadien niets meer werd ver nomen. Aangenomen werd dat het drietal was verdronken. Mevrouw Vermeulen was na schooltijd met haar kinderen gaan zwemmen. Zij had haar auto op de Lekdijk bij Ravenswaay ge parkeerd. T an de heer Vermeu len 's avonds thuiskwam en zijn vrouw en kinderen niet aantrof, is hij bij de rivier gaan kijken, waar hij de auto en de kleren van zijn vrouw vond. Niemand heeft iets van het ongeval gemerkt. Het dreggen door de rijkspolitie te water en rijkswaterstaat naar de kinderen wordt voortgezet. Het kruideniersbedrijf Simon de Wit biedt zijn klanten in groot-Den Haag de gelegenheid extra goedkoop superbenzine te krijgen. Vrijdag zijn de eerste klanten bij de tankstations van de firma Van der Heijden ver schenen om door middel van een kaartje (Caltex-) benzine voor 40 cent per liter te tanken. De zelfde benzine kost aan dezelfde pompen voor mensen met baar geld 54 cent per liter. Simon de Wit heeft de actie ondernomen ter wille van de klantenbinding en denkt er over de actie, indien mogeliik, over heel ons land uit te breiden. Simon de Wit heeft benzine aan het pakket branchevreemde goederen toegevoegd, die gekocht kunnen worden, wanneer de klanten zegeltjes hebben gekocht en gespaard. Met benzine begon het kruideniersbedrijf enige tijd geleden in Leeuwarden. De proefactie had er een goed resul taat, zodat ook in Baarn en Soest goedkope merkbenzine voor klanten van Simon de Wit be schikbaar werd gesteld. Het kruideniersbedrijf doet, waar het benzine betreft, alleen zaken met pomphouders, die met het bedrijf kunnen en mo gen samenwerken. In Leeuwar den, Baarn en Soest was de ben zine van een andere oliemaat schappij dan in Den Haag het ge val is. Den Haag is voor Simon de Wit wel een grote actie. Alle 25 filia len van het kruideniersbedrijf doen er aan mee. De klanten kunnen de benzine tanken aan alle 25 pompen, die de fa Van der Heijden heeft in Den Haag, Scheveningen, Loosduinen, Wa teringen, Rijswijk, Zoetermeer, Voorburg en Wassenaar» De werkwijze is zó, dat de pomphouder van Simon de Wit de prijs krijgt die hij van de benzinemaatschappij in rekening moet brengen. De klanten, die bij de groot-kruidenier voor 100 boodschappen hebben gekocht, kunnen voor een tientje honderd zegeltjes kopen. Daarvoor be taalt het kruideniersbedrdijf bij inllevering 12 terug. Nu kan de klant hiervoor ook een kaart krijgen, waarop hij vijf keer vijf liter benzine kan krijgen, of twee keer tien liter mengsme- ring. De klant vindt, dat hij 40 cent voor een liter benzine betaalt. Simon de Wit vindt, dat er 48 cent voor een liter benzine wordt betaald, zodat de groot kruidenier er, volgens hem, geen 14 maar 6 centen bij moet leg gen. Dit verzoek is gedaan in een nota, die minister Luns gistermid dag op zijn departement heeft over handigd aan de tijdelijk zaakgelas tigde van de Chinese volksrepu bliek. In de nota wordt de regering van de Chinese volksrepubliek eraan herinnerd dat de heer G. J. Jonge jans, nadat hij nu 28 dagen ge leden tot persona non grata was verklaard, nog steeds wordt belef China te veriaten. De Nederlandse regering vestigt er de aandacht op, dat sedert on heugelijke tijden alle naties de on schendbare status van diplomatie ke vertegenwoordigers hebben er kend, welke onder meer inhoudt het recht op vrij vertrek. De Chi nese regering wordt er aan herin- nerd dat nog onlangs, in de con ventie van Wenen inzake de diplo matieke betrekkingen van 18 april 1961, deze status opnieuw is vast gelegd en omschreven. Onder meer bepaalt deze conventie dat, zelfs in het geval van oorlog, personen die diplomatieke privileges en im muniteiten genieten, het land zo spoedig mogelijk ongehinderd moe ten kunnen verlaten. Ook daarom is de belemmering van het vertrek van de heer Jongejarts volstrekt in strijd met het internationale rech# en zonder precedent in het diplo matieke gebruik. De nota stelt dat de Nederlandss regering de verantwoording voor deze zeer ernstige inbreuk op de universeel aanvaarde regels voor de diplomatieke betrekkingen ge heel en al voor rekening van de Chinese volksrepubliek moet bren- Een compagnie Australiërs is donderdag, voor het eerst sedert de aankomst van de Australiërs in Vietnam, in zwaar gevecht ge wikkeld geweest met een Viet- cong-eenheid die naar schatting acht maal sterker was. Bij het ge vecht, dat ongeveer 65 km ten zuidoosten van Saigon werd ge voerd en zes uur duurde, werden 193 opstandelingen gedood. De Australiërs leden „matige" ver liezen. De Australiërs liepen in een hinderlaag toen zjj.opaem rou tine» atrouille waren in de rub berplantages bij Baria. Toen de munitie nagenoeg verschoten was, kregen zij versterking van Australische, Nieuwzeelandse en Amerikaanse artillerie, tanks vliegtuigen. Het Australische legerhoofd kwartier maakte gisteren bekend dat bij het gevecht 17 Australiërs zijn gesneuveld en 26 gewond. Een Amerikaanse „Thunder- chief" heeft donderdag bij een luchtgevecht ten noorden van Hanoi een „Mig 17" neergescho ten. Bij een bliksemaanval op de provinciale hoofdstad Tam Ky le een politieman door de Vietcong doodgeschoten en ziin drie bur gers gewond. v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1