Slechte beurt voor „Bezuinigingsplan-Vondeling" Het doodvonnis tegen André Larrieu De economische situatie in Groot-Brittannië Brand in Apeldoorns hotel Lezers die schrijven Vrijdag 19 augustus 1966 DE vTUlE ZEEUW Pagina 5 GRANAAT DOODT KINDEREN IN ZUID-SLAVIE Brandje in trein Wasmachines ontvreemd 1967internationaal reisjaar ACTIE VAN REPUBLIKEINSE RAAD IN JEMEN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN WEST-DUITSLAND ZWEDEN LEVERT GEEN WAPENS MEER AAN AUSTRALIË Langgelast spoor wordt steeds langer BUSONGELUK IN INDIA Massale bijeenkomst van kwartjesvinders Geen spoorverkeer over Brenner pas SPIONAGE IN ISRAEL NIEUWE KERNBOM VOOR BRITSE LUCHTMACHT Graan verbrand in Ter Apel Duddy ftn staat van beschuldiging gesteld Reddingsoperatie Grootste lading erts in Rotterdamse haven MACHINE VOOR OOGSTEN VAN SUIKERBIETEN DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Overstromingen bij Nieuw Delhi Bijrijder in Duitsland verongelukt „Een slechte beurt", zo betitelt de nationale federatie „Het Wit- Gele Kruis" de passage met be trekking tot de volksgezondheid uit de nota van minister Vondeling van 1 juli, waarin hii de beste- dingsbeperkende maatregelen voor de overheldshulshouding aankon digde. De regering heeft voor wat de volksgezondheid betreft het mes gezet in de garanties voor zieken- huisbouw en in de on de begroting uitgetrokken subsidies voor de verbetering van de rechtspositie van personeel in dienst van ge subsidieerde instellingen. Op de begroting staat een memo- riepost voor garanties van rente dn aflossing van leningen tot een bedrag van 420 miljoen gulden voor bouw en herbouw van zieken huizen. Volgens het Wit-Gele Kruis is het echter onwaarschijnlijk dat dergelijke garanties ooit in reële betalingen door de overheid hoe ven te worden omgezet. Voor zover bekend is dat ook nog nooit ge beurd. De vereniging vraagt zich dan ook af, hoe men het overheids budget zou kunnen ontlasten door afremming op dit stuk, evenmin ais trouwens het nationale budget. Zie kenhuizen die niet meer op over- heidsgarantie kunnen lenen, zullen Zich op de particuliere kapitaal markt moeten zien te redden. EEN NARE ZAAK „Een nare zaak" vindt de ver eniging het doorhalen van de sub- sidiepost van 1,600.000 op de eerste dag van de tweede helft van het jaar waarvoor deze subsidie was bestemd. Dit geld was uitge trokken voor de verbetering van de rechtspositie en in het bijzonder van de pensioenvoorziening van het personeel van gesubsidieerde instellingen. Bij de toelichting op de post van 1.600.000 zei de staatssecretaris volgens de kruis vereniging, dat men met dit bedrag was begonnen en een keus had moeten maken. Binnen de begrens de mogelijkheden was die keus ge vallen op de meest kwetsbare groepen en de meest centrale func ties in de gezondheidszorg. De sub sidiëring van 12 procent in de rechtspositieregeling van de wijk verpleegsters zou worden opge trokken tot zestien procent. Dit zou ook worden toegepast op de psychiatrisch-sociale werksters bij de medlsch-opvoedkundige bureaus en de verpleegsters van de sociaal- psychiatrische diensten. Het Wit- Gele Kruis betreurt het in hoge mate, dat nu van de ene dag op de andere weer is afgestapt van een vernieuwd beleid. Gezien het voor nemen van de regering door te gaan met de bezuinigingen vreest het bovendien, dat het gebeurde moet worden beschouwd als een kwalijk precedent. Het Wit-Gele Kruis vraagt zich af, of er op liet grote departement van sociale zaken en volksgezond heid alleen iets te beperken valt bij volksgezondheid en of er bij volksgezondheid alleen iets valt te halen in de gesubsidieerde sector en dan nog op een zo vitaal gebied. In Zuid-Slavië zijn dinsdag zes kinderen om het leven gekomen door het ontploffen van een handgranaat, die zij bij het fram- bozenzoeken hadden gevonden. Een zevende kind liep ernstige verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in een dorp bij de plaats Knin, op 50 km van de kustplaats Sibenik. De Fransman André Larrieu, die woensdag in de Hamburgse pretwijk St. Pauli is gearresteerd, kan voorlopig niet aan Frankrijk worden uitgeleverd. Frankrijk moet eerst een verzoek tot uit levering indienen, waarover dan het „Oberlandesgericht" in Ham burg zal moeten beslissen. Larrieu is in Frankrijk bij ver stek ter dood veroordeeld, omdat hij bij een schietpartij een po litieman ernstige verwondingen zou hebben toegebracht. Volgens 't openbaar ministerie baart deze veroordeling de be trokken autoriteiten in Hamburg zorgen. Aangezien in de bonds republiek de doodstraf is afge- shcaft, kan men de Fransman niet zonder meer naar zijn ge boorteland terugsturen, waar hij mogelijk zal worden terechtge steld. Naar echter uit Parijs wordt vernomen, zal het doodvonnis tegen Larrieu niet worden vol trokken. In de Franse rechtsprak tijk wordt in processen waarbij de beklaagde niet aanwezig is, uit voorzorg de hoogst mogelijke straf opgelegd. Wordt de be klaagde gevat, dan moet het pro ces-verbaal worden herhaald. Larrieu kan dan waarschijnlijk op een milder vonnis rekenen. Even buiten Geldermalsen Is woensdagavond een brandje uit- eebroken in een dlesel-eleetriseh treinstel, dat op weg was naar Nijmegen. De electrische bedra ding in de kap was ten gevolge van kortsluiting gaan smeulen. Het vuur werd met schuimblus- sers gedoofd en richtte slechts lichte schade aan. Het treinstel is teruggesleept naar Geldermal sen, waar de reizigers konden overstappen op de trein die een uur later vertrok. Uit een wasmachinefabriek_ tê Brunssum werden een kleine honderd wasmachines ontvreemd. Eigen personeel zou deze voor een appel en een ei aan de man hebben gebracht. De politie heeft deze zaak onderzocht en enkele werknemers gearresteerd. Zij gaat nu na hoeveel helers bij deze diefstallen zijn betrokken. De schade beloopt in de tien duizenden guldens. Elke wasma chine had een winkelwaarde van ongeveer ƒ400, DEMONSTRATIETEAM KONINKLIJKE LUCHTMACHT Den Haag: Het demonstratieteam van de koninklijke luchtmacht zoals het in een nieuw „jasje" gestoken (licht- en donkergroen) dit jaar hoopt deel te nemen aan de herdenking van de „Battle of Britain" Op 17 september a.s. in Engeland te Gay don en Coltishall. Hier een recente air-to-air op name van het thans 10 jaar be staande WhiskeyFour. INBRAAK IN BLINDEN-INSTITUUT De politie in Amsterdam heeft thans ook een medeplichtige van de tien dagen geleden gearres teerde 23-jarige E. B., die bekend heeft zich schuldig te hebben ge maakt aan inbraak in het blin- den-instituut in Amsterdam, ge grepen. De man, een 51-jarige woonwagenbewoner H. V., een bekende van de politie, was na de inbraak ondergedoken maar werd in Amsterdam door een politieman herkend en inge rekend. Ook hij heeft bekend en zal voor de officier van justitie worden geleid. Van de buit van ruim ƒ9.000,— is niets terugge vonden. De 21ste algemene vergadering van de verenigde naties zal deze herfst het jaar 1967 uitroepen tot „international travel year". Het voorstel hiertoe is uitgegaan van de internationale unie van offi ciële reisorganisaties. Doel van het internationale reisjaar is, overheid en bevolking meer bewust te maken van de sociale, culturele, opvoedkundige en economische voordelen van het toerisme. Verder wil men experimen teren met tijdelijke maatregelen met betrekking tot de formalitei ten aan de grens (paspoort-, visa-, douane- en gezondheids controle) die dan later eventueel permanent kunnen worden door gevoerd. Volgens berichten uit Aden zou in Sanaa een verklaring zijn gepubliceerd van republikeinse Jemenitische offcieren, de zich achter de republikeinse sjeiks scharen, die de verwijdering eisen van maarschalk Sallal, Deze officieren zouden eisen, dat de republikeinse raad alleen het land bestuurt. De republi keinse raad en de regering zou den alles in het werk moeten stellen om te komen tot de vor ming van een consultatieve raad voor de verjaardag van de revo lutie op 26 september. Deze raad fcöu een nieuwe regering moeten kiezen en een wetsontwerp moe ten uitwerken voor de ODstelling van kieslijsten in het hele land. De Jemenitische republikeinse sjeiks zouden dinsdag president Nasser van Egypte hebben ver zocht, president Sallal niet meer te steunen Naar het Britse nationale in stituut voor economisch en so ciaal onderzoek in zijn donder dag gepubliceerd overzicht over de economische situatie in Groot- Brittannië voorspelt, zullen de vorige maand door de Britse re gering genomen economische maatregelen een belangrijke ver betering brengen in de Britse betalingsbalans, maar zal daar door tevens het aantal werklozen eind volgend jaar zijn toegeno men tot 475.000. Met het afschieten van raket- jes die vlugschriften en rode vlaggen verspreidden, heeft de in West-Duitsland verboden com munistische partij woensdag het feit „gevierd", dat ze tien jaar geleden door het Westduitse constitutionele hof illegaal werd verklaard. Pamfletten en vlag getjes daalden neer in Frankfort en Kiel. De Zweedse regering heeft een verbod afgekondigd voor wapenleveranties aan Australië, omdat dit land deelneemt aan de oorlog in Vietnam. Deze maatregel vloeit voort uit de strikte neutraliteit die Zieden in acht neemt, aldus een be kendmaking van de Zweedse ambassade in Canberra. De Zweedse wapenleveranties aan Australië omvatten voorna melijk anti-tankgeschut. NOG GEEN SNELHEIDS BEPERKING OP DE „AUTOBAHN" De Westduitse minister van verkeer, Seebohm, heeft donder dag berichten tegengesproken, volgens welke er plannen be staan om op de autosnelwegen in de bondsrepubliek snelheids beperkingen toe te passen. In een interview voor de Westduit se radio deelde minister See bohm mee dat een algemene snelheidsbeperking zeker niet zal worden ingevoerd, voordat de wereldverkeersconferentie der verenigde naties, welke in 1967 in Wenen zal worden gehouden, achter de rug is. Zelfs indien deze conferentie zich voor een algemene snelheidsbeperking zou uitspreken, is het nog de vraag of de bondsrepubliek hiertoe zal overgaan, aldus de minister die hierop nog liet volgen, dat het dan nog anderhalf jaar zal duren, voordat een dergelijke maatregel in West-Duitsland kracht van wet krijgt. Op de belangrijke lijnen van de Deutsche Bundesbahn ligt op 't ogenblik 40.000 kilometer lang gelast spoor, een lengte, waar mee men de wereldbol zou kun nen omspannen. Op de overig» 21.000 kilometer spoor van de D.B. bevinden zich nog ongeveer twee miljoen verbindingen tus sen niet aan elkaar gelaste rails. De aaneengelaste „rails-zon der-eind" worden voornamelijk toegepast om het reiscomfort te vergroten: de wielen stoten niet meer. Een technisch voordeel is, dat er bij toepassing van voeg loos spoor minder slijtage ont staat aan het rijdend materiaal en aan de spoorstaven. Ook op het net van de Neder landse spoorwegen wordt het spoor-uit-één-stuk steeds meer toegepast. Momenteel is 500 kilo meter van het net ervan voor zien. Naar hel instituut verder zegt zullen de maatregelen in 1967 geen werkelijke daling van het Britse nationale produkt teweeg brengen, maar zal de groei van de Britse economie daardoor waarschijnlijk het zeer lage tem po van ongeveer één procent per jaar aannemen. Op grond van de verwachte ontwikkeling van de wereldhan del mag volgens het instituut voorts worden aangenomen, dat de Britse uitvoer in hetzelfde tempo zal blijven stijgen als in de afgelopen anderhalf jaar en dat de invoer van goederen en diensten slechts zeer langzaam zal toenemen. Volgens het instituut zullen de door de regering afgekondigde loon- en prijsmaatregelen een vrij groot effect hebben, zal door dé stijging van de uurlonen van nu af tot eind volgend jaar beperkt blijven tot drie procent per jaar ên zullen verder onder meer de consumentenprijzen in totaal niet meer stijgen dan 214 procent per jaar. Twaalf kilometer van Calcutta is woensdag een bus geslipt en in een kanaal geraakt. 29 mensen verloren het leven. Honderden mensen op handen en knieën liggend hebben een hoofdweg in de buurt van Fre mont geblokkeerd, waardoor een kilometers lange file auto's ont stond, terwijl de politie alles in het werk stelde om de knielende menigte te verjagen. Het betrof hier ditmaal geen demonstratie van aanhangers der beweging voor gelijke burger rechten en het waren ook geen demonstranten die protesteerden tegen de oorlog in Vietnam. De belangstelling van de knielenden ging louter uit naar duizenden tien-dollarcentstukken die over de weg verspreid lagen. De muntstukken waren uit een zak geslingerd die van een vracht auto, behorende bij een kermis- groep, was gevallen. De politie had de chauffeur van de bewuste vrachtauto attent ge maakt op het verlies van de zak, nadat hij daarna reeds 24 km was doorgereden. De man besef te echter, dat het niet veel zin meer zou hebben terug te keren en reed door. Door onbekende oorzaak is in de nacht van woensdag op donder dag brand uitgebroken in hotel Centraal aan het Raadhuisplein te Apeldoorn. De brand werd ontdekt door een van de 22 gasten, de heer J. F. Haag uit Gouda, die wakker werd door een brandlucht en gelui den die van de benedenverdieping tot hem doordrongen. Hij alarmeer de brandweer en politie en wekte vervolgens de gasten, die zich haastig aankleedden en hun bezit tingen bij elkaar zochten. Er dreig de even paniek te ontstaan, toen bleek dat de voordeursleutel niet te vinden was, maar de inmiddels gearriveerde brandweer en politie forceerden de deuren, zodat men het gebouw kon verlaten. Het vuur is vermoedelijk ont staan in een hoek van de beneden- In verband met de omvangrij ke schade, veroorzaakt door zwa re regenval in noord-Italië, is het spoorverkeer over de Bren- nerpas stilgelegd. Het autoverkeer over de pas werd woensdagavond vrijgege ven, maar niet in beide richtin gen tegelijk. Aan beide kanten stonden files van enkele kilo meters. Nabij de grens van Gaza is een maand geleden de 29-jarige Mosje Levy gearresteerd, die in het be zit was van documenten voor agenten van de Egyptische ge heime dienst, zo is donderdag in Tel Aviv meegedeeld. De docu menten bevatten inlichtingen die in verkeerde handen de veiligheid van de Staat Israël in gevaar zou den kunnen brengen. Levy, die onder meer gevangenbewaarder in Haifa is geweest, was uit Egyp te afkomstig. Het Britse ministerie van de fensie heeft woensdag bekendge maakt dat bepaalde escadrilles bommenwerpers van de Britse luchtmacht thans zijn uitgerust met een nieuw type kernbom, die op geringe hoogte moet worden losgelaten en met grote nauw keurigheid doelen kan treffen. Het ministerie gaf geen nadere bijzonderheden over dit nieuwe wapen. zaal en plantte zich snel voort tus sen de lambrizering en de plafonds. Een agent van politie, die naar de bovenste etage ging om te con troleren of er nog gasten boven waren, kon langs de normale weg niet, meer terug door de rookont wikkeling. Hij werd via een raam en de ladderwagen van de brand weer in veiligheid gebracht. Een brand in een graanopslag- plaats van de heer Van der Klin ken aan de Oosterstraat in Ter Apel heeft woensdagnacht 300 ton graan in as omgezet. Ook het gebouw, een voormalige tram remise, liep aanzienlijke schade op. Een schip, geladen met 127 ton graan, dat in de nabijheid lag, moest worden verhaald. De brand is waarschijnlük ontstaan door dat de luchtafvoerinstallatie op het dak van de opslagplaats te heet is geworden en is geëxplo deerd. De woensdag gearresteerde John Duddy is donderdag in staat van beschuldiigng gesteld wegens moord op drie ongewapende po litiemannen in Londen, vorige week vrijdag. Duddy werd woensdagavond per vliegtuig naar Londen over gebracht, na in zijn geboortestad Glasgow te zijn gegrepen. Hij zal vandaag voor een recht bank in West-Londen worden geleid. De jacht op een derde verdach te, de 30-jarige Harry Roberts, duurt voort. Meer dan dertig gidsen en bergbeklimmers zijn eistenen, donderdag, uit Chamonix, Frankrijk, vertrokken om twee Duitsers te redden die al vijf dagen gevangen zitten op een bergriehel aan de westkant van de 4.500 meter hoge Dru in het massief van de Mont Blanc. De Duitsers bevinden zich op een hoogte van drie duizend meter en een van hen is wellicht ge wond. Het zal ten minste twee dagen duren voordat men de mannen kan bereiken en in veiligheid brengen De redders kunnen hen alleen bereiken via de top. Ver volgens moet de teruewev ook weer vla de top gaan Vietnam: Een nieuwte van het strijdtoneel in Vietnam. Ameri kaanse soldaten die met behulp van touwladders een hefschroef- vliegtuig verlaten, om in een ge bied dat door de Vietkong bezet is ingezet te worden. VIETNAM Zaterdag a.s. zal in de Rotter damse haven de grootste hoe veelheid erts worden gelost, die ooit in één keer werd aange voerd. Op die dag zal de Zweedse bulkcarrier „Nuoljo" van de Tra- fic A.B. Grangesberg Stockholm bij Miiller-Hanna overslag- en onslagbedrijf Botlek N.V, met 73.000 ton erts afmeren. In Engeland is een nieuwe ma chine ontwikkeld voor het oogsten van suikerbieten, waarmee de bie ten op een platform boven de trekker worden gebracht. De For- caster, zoals de oogstmachine is genoemd, heeft een laadplatform dat op de voorkant van de trekker kan worden gemonteerd. Er is geen tweede trekker nodig, omdat de bieten rechtstreeks van de oogst machine in de tank worden gela den. Als het platform (capaciteit 2 ton bieten) vol is kan de tractor bestuurder de biet op iedere ver eiste plaats deponeren. De Oogst- capaciteit van de machine is 6 acres per dag. In de week van 22 tot 27 augus tus zal in Terneuzen worden ge- kollekteerd ten behoeve van het algemeen sociaal fonds ter be vordering van de volksgezond heid „Draagt Elkanders Lasten", een instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die zich al 47 jaar lang bezighoudt met het verlenen van hulp aan leden van de vakbeweging, die tengevolge van ziekte met financiële pro blemen te kampen krijgen. Dit fonds zendt ook mensen uit naar het eigen herstellingsoord „Huize Stameren" te Maarn. Hierin worden niet alleen leden van de vakbeweging opgenomen, ook partikulieren kunnen daar terecht en ook voor deze groep betaalt het fonds de door de ver- pleegprijs niet gedekte kosten. Daarnaast werkt het fonds mee op landelijk niveau aan de voor bereiding van een aantal zaken, die elke Nederlander ten goede komen. Ondanks de algemene bij standswet, die voor veel Neder landers een uitkomst biedt, zijn er nog altijd een groot aantal ge- In de stad Nieuw Delhi en daarbuiten Is de rivier de Jamoe- na buiten haar oevers getreden. Drie mensen zijn verdronken en ongeveer 7.000 dorpelingen zijn uit hun huizen verdreven, door dat hun leemhutten het in een laag water van meer dan een meter begaven. Tachtig kilometer ten noorden van Nieuw Delhi zijn negentig bedreigde domen ee- evacueerd. zinnen die tussen wal en schip dreigen te geraken, omdat zij net niet onder de werkingssfeer van de bijstandswet vallen, terwijl de ongrijpbare kosten in deze gezin nen van dien aard zijn, dat zij moeilijkheden doen ontstaan. Door dit fonds te steunen, hel pen wij onze medemens en be vorderen wij een betere samen levingssituatie. Vandaar dat wij deze kollekte van harte in uw bijzondere aan dacht aanbevelen Namens de commissie, W. HELMENDACH. Bij een verkeersongeval in Herborn (Hessen) is de 40-jarige bijrijder W. C. van Gardlngen uit Hilversum woensdagmiddag om bet leven gekomen.' De chauf feur van de vrachtwagen, waar in hij zat, B. Otterlo, raakte bij het ongeval verwond en werd op genomen in een ziekenhuis. De vrachtwagen, met een lading radiatoren onderweg van Rotterdam naar Haieer in Duits land. reed in Herborn met hoge snelheid een straat met eenrich tingverkeer in aan de voor hem verboden zijde. Toen de chauf feur krachtig remde, begon de wagen te slingeren en ramde de voorgevels van drie winkelhui zen alvorens tot stilstand te ko men. Een veertienjarige scholier werd gewond door een deel van de lading, dat van de vrachtwa gen afviel. Bijrijder Van Gardin- gen was op slag dood. De be stuurder werd bij de botsing uit de cabine geslingerd. De zwaar- beschadigde vrachtwagen is in beslag genomen. De materiële schade ten gevolge van het on geluk ligt rond de half miljoen Westduitse marken 1 2

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5