PROVINCIAAL NIEUWS GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN VERGADERT VOOR HET LAATST IN OUDE SAMENSTELLING LID VAN AXELSE GEMEENTERAAD OVER DE HERINDELING Brief van de heer Oggel aan het college van B. en W. Terneuzen Breskens G roede Kloosterzande Goes Middelburg Vogelwaarde Kantongerecht Terneuzen Toestand kunsthartpatiënte gaat nog *+eeds vooruit Moskon-Tokio zonder tussenlanding 'Vrijdag 19 augustus 1966 DE VRITE ZEEUW Pagina 3 De gemeenteraad vergadert op 25 augustus De loco-burgemeester van Ter- neuzen heeft de leden van de ge meenteraad in openbare verga dering bijeengeroepen tegen don derdag 25 augustus om half acht. Op de agenda komen o.m. de volgende punten van behande ling voor: Voorstel van B. en W. tot aan koop van de percelen Baandijk 14. 22, 26, 41, 45 en 51; idem tot aankoop van grond, gelegen in de 3e wijziging „Zuid" van het bestemmingsplan in hoofdzaak; idem tot onbewoonbaarverkla ring van het perceel Tholens- straat 85; idem tot onderhandse aanbe steding van riolerings- en be- stratingswerken met bijkomende werken in het exploitatieplan „Oudelandse Hoeve" (2e ge deelte); idem tot onderhandse aanbe steding van de bouw van een gemeentelijk politiebureau; idem tot onderhandse aanbe steding van de bouw van een tweetal opvangscholen; idem tot vaststelling van de vergoeding 1965 voor het vakon derwijs ten behoeve van het bij zonder u.l.o.; idem tot vermeerdering van het aantal openbare scholen met één; idem tot het verlenen van medewerking ex-artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de H. Familie- school, Korte Kerkstraat 19; idem tot wijziging van: a. de begroting 1966 van de dienst openbare werken; b. de begroting 1966 van het grondbedrijf; c. de gemeente-begroting 1966; Rondvraag. Afscheid mr. L. W. van Os Het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, de heer mr. L. W. van Os, zal in verband met zijn benoeming tot hoofdinspecteur te Amersfoort op 31 augustus a.s. des middags om 14 uur in de kantine van het rijkskanto- rengebouw te Terneuzen af scheid nemen van het personeel. Bus in de knel Glad wegdek Door bestratingswerkzaamheden pp de hoek Havenstraat-Markt is het verkeer van de Markt naar de Herengracht genoodzaakt langs hotel „Centraal" en café „Du Commerce" te rijden in de richting De Jongestraat. Donderdagmorgen om elf uur had dit tot gevolg dat een bus van de Z.V.T.M. bij het nemen van de scherpe hoek Markt-De Jonge straat in een ongewone positie kwam te verkeren. De materiële schade bleef beperkt tot ont wrichte verkeersborden op ge noemde hoek. Het verkeer was enige tijd ge stremd. Inbraken In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een confectie-atelier in de Tulpstraat te Breskens. Door het indrukken van een ruit wist men in het kan toor van dit atelier te komen. Een klein geldbedrag wordt vermist. Ook aan de r.-k. lagere school werd door het indrukken van een ruit een bezoek gebracht. Hier wordt niets vermist. De technische recherche uit Den Haag heeft de zaak in onder zoek. Verkeersongevallen Op het veerplein werd mevr. S. E. I. uit Melle (B.) aangereden Het had donderdagmiddag tus sen vijf uur en half zes niet ge sneeuwd en evenmin had het ge ijzeld. Toch waren de mensen van de dienst gemeentewerken met spoed opgeroepen om zand te strooien wegens gladheid van de weg. Tijdens het spitsuur advi seerden drie leden van het ge meentelijk politiekorps de weg gebruikers aan voorzichtig te rijden. Wie er geen acht op sloeg, ging onverbiddelijk onderuit. Wat was er gebeurd? Om 17.15 uur kwam uit de richting School- weg een vrachtauto gereden met als aanhanger een tweewie- Ier, waarop een „aggregaat" stond. Toen de bestuurder, D. van K. uit Kloosterzande, de brug wilde oprijden, moest hij voor een tegemoetkomende autobus scherp naar rechts uitwijken, waardoor het aggregaat van de aanhangwagen viel en op de straat terechtkwam. De diesel olie die eruit stroomde, werd door het uit de richting Axelsestraat komende verkeer over het gehele wegdek verspreid. Het werd daar ter plaatse uitermatae glad. Tal van slippartijtjes waren er het gevolg van, gelukkig zonder ern stige gevolgen. Op de foto helpt brigadier Smit een bromfietser die onderuit ging, weer „op de been". Laatste zomerexcursie De leden van de afdeling Ter neuzen van de Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde zullen op zaterdag 20 augustus hun laatste zomerex cursie van dit jaar maken. De reis, waaraan ook huisgenoten en kennissen kunnen deelnemen, gaat naar Antwerpen. Om 10 uur worden de cursisten daar welkom geheten door de heer Louwers, hoofd van de dienst parken en plantsoenen, onmid dellijk daarna volgt een bezoek aan cle parken. Na eer. pauze volgt om 14 uur -en bezichtiging van de kweke rijen van de beolantingdienst. Omstreeks 16 uur wordt af- eheid genomen van de heer T ouwers die als gastheer op- reedt en rijden de deelnemers --iswerts „boordevol kennis van bloemen, planten, heesters ea coniferen". land en in West-Duitsland. Een klein deel van de aanvoer gaat naar de binnenlandse markt waar ze voor verse consumptie worden verkocht. Deze bramen worden aangebo den in doosjes met 250 gram bra men. De prijs van de industrie- bramen ligt op het ogenblik tus sen 1,25 en 1,50 per kg. De bra men in doosjes doen tussen 1,80 en 2,per kg. De pluk van bramen vraagt veel arbeidsuren. De gemiddelde plukprestatie ligt tussen 6 en 8 kg per uur en dat betekent dat op het ogenblik enkel in het teelt centrum Kapelle dagelijks plm. 250 mensen bezig zijn met de bra- menpluk. Deze duurt meestal tot oktober, maar in de maand augus tus worden de hoogste kilo-op brengsten behaald. De bramenteelt vindt vooral plaats op het kleine gezinsbedrijf. V eterarientoernooi Op de tennisbanen van het sportpark te Groede zal voor de vijfde achtereenvolgende keer 't jaarlijks veteranentennistoer- nooi worden gespeeld. De beker houders van vorig jaar zullen hun titel komen verdedigen. Naast vele oude getrouwe deel nemers verwacht men een grote deelname uit België en Neder land, zodat de juryleden, de heer Huijsse, sportleraar aan de aca demie te Utrecht en de heer Juiry uit Terneuzen de wedstrij den over beide banen zullen moeten leiden. Burgemeester J. C. Everaars is voorzitter van de wedstrijdcommissie. Hij zal na afloop de prijzen ten gemeente huize uitreiken. Europees kampioenschap handboogschieten Zondag 21 augustus a.s. wor den in Kloosterzande de Euro pese kampioenschappen hand boogschieten gehouden. Er nemen Nederlandse, Belgische en Franse ploegen aan deel. De organisatie van deze kam pioenswedstrijden berust bij de vereniging „Willem Teil" Dat deze Europese kamp in Klooster zande wordt gehouden, vindt zijn oorzaak in het feit dat honderd jaar geleden de familie Collot d' Escury het beschermheer schap van „Willem Teil" heeft aanvaard. In verband daarmee worden morgen (zaterdag) diverse vrije schietingen georganiseerd met als inzet de „grote prijs" van Kloosterzande. Deze prijs werd beschikbaar gesteld door de tegenwoordige beschermheer, jhr. H. A. A. baron Collot d' Es cury. Aan het landenkampioenschap wordt deelgenomen door ploe gen van 24 man elk. Voor de persoonlijke Europese titel heb ben de drie deelnemende landen elk 70 schutters aangewezen. Zo- als bekend heeft Nederland in 1965 beslag gelegd op de landen- prijs. In schutterskringen geeft men dit jaar de beste kansen aan België, al staat het bij voorbaat vast dat de Nederlandse ploeg die geheel uit Zeeuwen bestaat, alles in het werk zal stellen om de Europese titel te prolongeren. door een vrachtauto, bestuurd door W. de J. uit 's-Heerenhoek, toen zij een kaartje stond te ko pen. Dokter Ossewaarde uit Bres kens verleende de eerste hulp aan mevr. I. die lichtgewond werd. Op de Zeeweg nabij het voor malige fort Frederik Hendrik kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing. Een Duitse personenauto, bestuurd door H. F. uit Oberhausen, bemerkte plotseling dat hij op een verkeer de weg reed, waarna hij stopte om terug te keren. Doordat er verkeer van tegenovergestelde richting kwam, kon hij niet direkt keren. Inmiddels had P. K. met zijn wagen zich achter F. opge steld. Doordat F. achteruit reed, ontstond een botsing. Beide voer tuigen werden beschadigd. Tijdens het in file rijden op de rijksweg in de richting veerhaven kwamen de personenauto's van J. van G. uit Schijndel en W. A. uit Hellemes (Fr.) met elkaar in botsing. Op de voorrangskruising Ph. van Kleefstraat en Weijkmanlaan kwam een brommer, bestuurd door P. K. uit Breskens, in bot sing met de wielrijder J. de R. uit Breskens. De R. verleende geen voorrang. I Bramenpluk is in volle gang Deze en de komende week gaat in Kapelle en omgeving de bra menpluk haar hoogtepunt berei ken. In ons land zijn in feite slechts twee centra waar de bramenteelt een omvang van betekenis heeft aangenomen. Dat is de Bomme- lerwaard met Zaltbommel als centrum en Zuid-Beveland met Kaoelle-Biezelinge als centrum. Op de fruitveiling in Kaoelle- Biezelinge bedroeg de aanvoer van bramen het vorig jaar 420.900 kg. Dit jaar zal de oogst iets min der zijn maar op het ogenblik ko men er bij deze veiling elke dag 1015 ton bramen van overwe gend zeer goede kwaliteit. Hoofdzakelijk worden deze ge kocht door de fabrieken in ons Op donderdag 25 augustus zal de Terneuzense gemeenteraad voor de laatste maal in zijn hui dige samenstelling bijeenkomen. Wel volgt er nog een bijzondere raadszitting op 2 september bij de installatie van de nieuwe bur gemeester, maar dat is uiteraard geen „werkvergadering". In de daaropvolgende week worden de nieuwe raadsleden beëdigd en vindt de wethoudersverkiezing plaats. In de vergadering van donder dag a.s. komen nog enkele be langrijke punten aan de orde. Allereerst de aankoop van zes woningen aan de Baandijk voor de realisering van het bestem mingsplan „Zuid-West". Met de eigenaars van de percelen is overeenstemming bereikt. B. en W. stellen voor aan te kopen: van C. Dobbelaar, het perceel Baandijk 14, huis met erf, groot 102 centiaren; van A. Jan sen, het perceel Baandijk 22, huis met erf, groot 62 centiaren; van J. de Putter e.c., het perceel Baan dijk 26, huis met erf, groot 149 centiaren; van P. W. de Kraker, het perceel Baandijk 41, huis met erf, groot 97 centiaren; van wed. J. de LeiiserHerrebout e.c., het perceel Baandijk 45, huis met schuur en erf, groot 103 centiaren, en van M. I. de Leijser, het per ceel Baandijk 51, huis met erf, groot 87 centiaren. RIOLERING EN BESTRATING Bij besluit van 28 mei 1965 werd aan de firma gebr. De Bokx alhier onderhands aanbesteed de uitvoering van riolerings- en be- stratingswerken met bijkomende werken in het exploitatieplan „Oudelandse Hoeve" (le gedeel te). De uitvoering van dit plan maakt het noodzakelijk dat een aanvang wordt gemaakt met het bouwrijp maken van het tweede gedeelte. Naar de mening van B. en W. is onder de huidige omstandig heden de verwachting gewettigd dat bij een openbare aanbesteding niet lager zal worden ingeschre ven dan bij een onderhandse. Zij geven dan ook aan laatstbedoel de vorm van aanbesteding de voorkeur. Aan genoemd aannemersbedrijf is gevraagd voor dit werk in te schrijven, welke inschrijving aanvaardbaar wordt geacht. B. en W. stellen daarom voor het werk op te dragen aan de firma gebr. De Bokx te Terneu zen voor een bedrag van 301.300. BOUW VAN TWEE OPVANGSCHOLEN Bij besluit van 29 juli 1964 en 31 maart j.l. werd besloten tot stichting van vier oovangscholen voor lager onderwijs en tot si tuering van de laatste twee van deze scholen, t.w. een school in het bestemmingsplan „Oude landse Hoeve" en een school in het bestemmingsplan „Zuidpol der". Van de staatssecretaris van on- derwiis hebben B. en W. inmid dels bericht ontvangen, dat hij zich kan verenigen met een aan de eerste serie aansluitende bouw van nogmaals zes scholen voor lager onderwijs. Twee scholen zullen in Terneuzen kunnen wor den gebouwd. Indien het werk op korte ter mijn kan worden opgedragen aan het aannemingsbedrijf Van Vliet en Van Dulst's Bouwbedrijf N.V. te Rotterdam, is dit bedrijf bereid uit te gaan van de prijsaanbie- ding voor de eerste twee Pronto- scholen. De kosten van deze scholen, inclusief de grondkosten, de fun dering, de c.v.-installatie en plantsoenaanleg, zullen voor de school in Let bestemmingsplan „Oudelandse Hoeve" 653.852, en voor de school in het bestem mingsplan „Zuidpolder" 681.335 bedragen. De aannemer is bereid eerstge- oemde school voor 481.602,te bouwen en de tweede voor 476.265,—. Het college meent dat deze in schrijvingen aanvaardbaar zijn en stellen voor de bouw van de scholen onderhands te gunnen aan genoemd aannemingsbedrijf. VIERDE OPENBARE SCHOOL IN DE KOM De gemeente houdt met ingang van 15 augustus 1966 in de be bouwde kom drie openbare lagere scholen in stand, t.w. de Zonne- school aan de Van Steenbergen laan, de Zuidlandschool aan de Jacob Catsstraat en de school, die zal worden gehuisvest in het in aanbouw zijnde schoolgebouw aan de Tamarindestraat. Ook na de opening van de nieu we openbare school zal de Zuid landschool acht klassen bevatten. Eén klas van deze school is in een noodlokaal (dependance) onder gebracht. Indien niet tot stichting van een nieuwe openbare school wordt overgegaan, zal binnen korte tijd moeten worden beslo ten een tweede dependance voor de Zuidlandschool in gebruik te nemen of voor de Zuidlandschool een leerlingenstop in te stellen. In het laatste geval blijft er voor de ouders met kinderen in de lagere-schoolleeftijd, die in de bestemmingsplannen Zuidpolder, Oudelandse Hoeve en Catspolder komen te wonen en die het open baar onderwijs zijn toegedaan, alleen de mogelijkheid hun kind(eren) naar de openbare school aan de Tamarindestraat te sturen. Zolang het schoolgebouw aan de Tamarindestraat als opvang- school in gebruik is, zal echter de openbare school in dat gebouw zich nauwelijks kunnen uitbrei den. Bovendien is er bij de plan ning van lagere scholen van uit gegaan. dat het gebouw uiteinde lijk zal dienen voor leerlingen uit de bestemmingsplannen Zuid- West en Oude Vaart. Een tweede dependance voor de Zuidlandschool zou een onbe vredigende situatie scheppen. Daarom stellen B. en W. voor het aantal openbare scholen voor lager onderwijs in de bebouwde kom met één te vermeerderen. Weekreizen voor langdurige zieken Op initiatief van de heer dr. Van Boeyen, geneesheer-direk- teur der stichting Verpleeg- en Rusthuizen „Midden Zeeland" te Middelburg, en met groot enthou siasme van de stichtingdirektie zal de salonboot „Noordzee" drie weekreizen door Nederland ma ken met langdurige zieken, die verpleegd worden in de verpleeg inrichting „Der Boede" te Kou- dekerke. Deze reizen vangen aan vanuit Middelburg op 12, 19 en 26 sep tember; vertrek en aankomst Middelburg. De salonboot, welke een restau ratieschip is, leent zich goed voor deze reizen, omdat hij voor dit doel alle comfort heeft, zoals grote keukens en pantry, 220 volt wisselstroom met elektrisch fornuis en termisch beveiligd gascomfoor. Als noodverlichting 12 volt installatie ep in alle sa lons geluidsinstallatie. Plm. dertig patiënten kunnen de weektocht meemaken, waar bij een dokter en een kok met hulp en 8 a 10 verpleeghulpen de patiënten zullen verzorgen. Aangezien hiervoor veel be langstelling bestaat, zullen nog meerdere reizen volgen, terwijl ook in 1967 deze reizen zullen worden ondernomen. Uiteraard kunnen de reizen ook van andere havenplaatsen aanvangen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Vogel waarde komt in openbare ver gadering bijeen op woensdag 24 augustus a.s. De agenda vermeldt de navol gende punten: Beëdiging Th. G. J. Vereecken. Bij raadsbesluit van 23 juni is de heer Th. G. J. Vereecken toege laten als lid van de raad. Bij het aanvaarden van zijn ambt dient het nieuwe lid de vereiste zuive- rings- en ambtseed af te leggen; voorbereiding bestemmingsplan nen; aankoop onroerend goed P. F. Uitterhoeve; aankoop grond uit faillissement Westerschelde- textielfabrieken G. H. Meijerink n.v.; aankoop grond in recreatie plan „De Vogel"; aankoop wo ning, erf en bedrijfsgebouwen van F..van Deursen; bouw gym nastieklokaal en aanschaffing oefenmateriaal voor de school te Hengstdijk; verzoek artikel 50 kleuteronderwijswet van de kleu terschool te Boschkanelle; bij drage in de stichtingskosten sportgebouw gemeentelijk sport terrein; subsidie voorzienings fonds voor kunstenaars; subsidie Terneuzense muziekschool; start subsidie aan kinderkoor te Stop peldijk en Boschkapelle. Hakenkruis, hamei en sikkel bij Europees dorp Utrecht Onbekenden hebben woensdag nacht op het gazon voor de stu dentenfiats aan de Ina Boudier- Bakkerlaan in Utrecht met papie ren stroken een hakenkruis neer gelegd. Zoals bekend vormen deze flats op het ogenblik „het F ropese dorp" waarin de deel nemers aan de Europese zwem- kampioenschappen zijn onderge bracht. Het dorp wordt permanent be waakt, maar het hakenkruis is waarschijnlijk neergelegd tijdens de ronde der bewakers toen het donker was. Eon ander papier dat verwijderd moest worden, was een biljet met de mededeling Zimmer frei" waarop met rode verf een hamer en een sikkel waren aangebracht. Bij uitstappen door auto aangereden De 49-jarige mevrouw J. Kamphuis-Blokhuis uit Ootmai'- sum werd woensdagavond bij 't verlaten van haar auto aan de weg Ootmarsum-Almelo onder Harbrinkhoek (gem. Tubbergen) door een passerende personen auto geschept. Na aankomst in een ziekenhuis te Almelo is zij overleden. (ADVERTENTIE) CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f 1.50 De Terneuzense automobilist D. J. H., tegen wie de officier van justitie mr. Th. Lebret dinsdag j.l. een boete van 75 subs. 15 da gen hechtenis eiste wegens het veroorzaken van een aanrijding met een bromfietser, de heer v. d. B., eveneens te Terneuzen, werd donderdagmiddag tijdens de voortgezette behandeling van zijn zaak door de waarnemend kantonrechter mr. H. C. van Son vrijgesproken. De aanrijding had plaats op 31 mei toen de heer H. met zijn auto van de parkeerplaats de markt verliet. Alvorens de zitting te herope nen, stelden officier en kanton rechter een onderzoek in op de plaats waar het ongeluk was ge beurd. De officier persisteerde hierna bij zijn eis. De raadsman van verdachte H., mr. C. C. Wabeke te Terneu zen, had reeds tijdens de eerste zitting vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging, gevraagd. Mr. Van Son achtte de tenlaste legging niet bewezen en vonniste aldus. Volgens een donderdag uitge geven bulletin heeft het kunsthart, dat ruim een week geleden bij een 37-jarige Mexicaanse vrouw te Houston in Texas is aangebracht, thans slechts 15 procent van het werk van het hart van de pa tiënte zelf te verrichten. Onmiddellijk na de operatie op 8 augustus moest het kunst- hart ongeveer 75 procent van het werk van het menselijke hart verrichten. Naarmate dit laatste hart krachtiger werd, werd de taak van het kunst matige orgaan kleiner. Een Russisch vliegtuig van het type Tupolev-114 heeft dezer da gen een proefvlucht zonder tus senlanding gemaakt van Moskou naar Tokio, ter voorbereiding van de toekomstige geregelde verbinding tussen beide steden. De 170 zitplaatsen tellende Turbo-prop overbrugde de af stand van ruim 8.000 km in 11 uur en 23 minuten. Men verwacht dat de nieuwe luchtlijn binnen twee maanden zal worden geopend. Naar aanleiding van de bespre kingen in de onlangs gehouden vergadering van de gemeenteraad van Axel heeft het raadslid, de heer D. J. Oggel. het volgende schrijven aan B. en W. doen toe komen. Ter voldoening aan miin belofte, gedaan in de raadsvergadering van 9 augustus, ter toelichting van miin vraag; „of het college van B. en W. bereid is kontakt op te nemen met de andere gemeenten welke deel moeten gaan uitmaken van de nieuwe middengemeente in Zeeuws-Vlaanderen, daar het wets ontwerp aan de positie en historie van Axel in grote mate tekort doet en onze eis inzake de naam niet wordt ingewilligd", doe ik U hier voor de volgende argumenten toe komen: Ontwerp van Wet: Hoofdstuk II, art. 2 (III): de naam der gemeente wordt ge noemd Terneuzen. Met de bezwaren van de raad van Axel is in dezen in 't geheel geen Tekening gehouden. Door mii is bij de bespreking inder tiid gesteld, dat in dit geval „de naam het wezen der zaak aanduidt", m. a. w. dat als de naam „Terneuzen" wordt, in l'eite de andere gemeenten aan Terneu zen worden toegevoegd. De raad van Axel wilde wel een fusie van gemeenten, doch geen toevoeging aan één der samen te voegen ge meenten, in casu aan Terneuzen Dat de minister de fusiegedachte niet heeft overgenomen, blijkt uit de volgende feiten: In het wetsontwerp komen de volgende bepalingen voor: Hoofdstuk III, art. 4 (1): De instructies voor de secreta ris en de ontvanger van de op te heffen gemeente Terneuzen gelden voorlopig voor de nieu we gemeente Terneuzen. Het zelfde is het geval voor de re glementen van orde voor de ver gaderingen van de raad en het college van B. en W. Hierbij wordt dus niet bezien welke der op te heffen het bes te reglement heeft, doch aan Terneuzen wordt direkt een pré gegeven. Hoofdstuk V, art. 11 (3): B en W. der op te heffen ge meenten, behalve die van Ter neuzen, moeten aan B. en W. der op te heffen gemeente Ter neuzen een uittreksel uit het kiezersregister zenden. Hiermee is duidelijk dat het geven van de naam Temeuzen aan de nieuwe gemeente méér inhoudt dan enkel het continueren van de naam van de grootste der bestaan de gemeenten, dus in strijd is met de fusiegedachte. Dit wordt nog sterker geadstru eerd door de bepalingen: Hoofdstuk V, art. 12 (8, 9 en 10): Het indelen in stemdistricten en het benoemen van de leden der stembureaus geschiedt door B. en W. van de op te heffen ge meente Terneuzen. De voorge schreven medewerking aan de verkiezing geschiedt door dit zelfde college en het onderzoek der geloofsbrieven van de leden van de raad der nieuwe ge meente door de raad van de op te heffen gemeente Terneuzen. Naast het feit dat de door onze raad gestelde fusiesedachte niet is overgenomen, geeft het wetsont werp op een bepaald punt blijk van óf een gebrek aan kennis der geografische omstandigheden, öf een zekere nonchalance, n.I. in hoofdstuk III, art. 6 (2), waar ge sproken wordt van „gemeenten op Zeeuws-Vlaanderen" waaruit blijkt dat men in Den Haag van oordeel is dat Zeeuws-Vlaanderen een eiland is. Men spreekt toch ook niet van een gemeente op Gel derland of op Limburg? Dezelfde nonchalance of onkun de blijkt in de memorie van toe lichting, waarin wordt gesDroken over het dorp Biervliet en het doro Axel, welke nlaatsen n.b. reeds sinds 1180 en 1183 steeds als „stad" zijn betiteld. Daarentegen wordt in hetzelf de hoofdstuk Ad. 3 b op nag 24 beweerd dat in Clinge en St. Jan- steen stedelijke kernen aanwezig ziin. Het is hoog tod dat de „Ge schiedenis van Axel" spoedig ver schijnt en hiervan een ex. wordt gezonden aan de minister en de staatssecretaris. Onder hetzelfde hoofdstuk Ad. 1 (pag. 20) wordt wat betreft de recreatiemogelijkheden enkel aan Terneuzen gedacht. In hetzelfde hoofdstuk op pag. 21 wordt gesteld: „Het is mede het door de raad van Axel geleverde pleidooi geweest, dat tenslotte tot het in het wetsontwerp omschre ven voorstel heeft geleid". Dit is slechts een halve waarheid, daar het pleidooi van Axel meer om vatte dan enkel de wens tot vor ming van een grote middengemeen- te. Deze zou enkel moeten ontstaan door een eerlijke fusie, niet door een verkaDte toevoeging. Een geleidelijke ontwikkeling, o.m. door de vorming van een Ka naalschap werd door G.S. afgewe zen, met als uiteindelijke oorzaak dat Terneuzen hieraan niet wilde medewerken. Op pag. 27 onder het hoofd „Na men van de nieuwe gemeenten" wordt het bezwaar van Axel tegen de naam Terneuzen voor de nieu we gemeente genoemd, doch daar op volgt dat er geer. andere pas sende naam is. Dit is een bewering die niet wordt gestaafd. De onderscheiden moderne en historische namen die in de raad van Axel werden genoemd, worden in 't geheel niet aangehaald, zodat de veronderstelling voor de hand ligt dat hieraan niet de minste aan dacht is geschonken. In dezelfde memorie van toe lichting worden onder punt 7, han delend over de „Korte karakteris tiek van de gemeenten" de plaat sen Aardenburg, Biervliet en Hulst genoemd als plaatsen die reeds in de 12e eeuw belangrijk waren. Over Axel niets daarvan. De bloeiende handel en nijverheid van Axel in de 12e tot de 14e eeuw blijkt in Den Haag niet bekend te zijn. Ook niet het feit, als uiting van deze belangrijkheid, dat Axel in dezelfde tiid als Hulst en Bier vliet stadsrechten ontving. En dan de uitdrukking: „de oude kern heeft namelijk een dorpska rakter" en „Axel, een florissant dorp". En dan de onwaarheid dat aan „Axel destijds door een kanaal naar Sluiskil een verbinding met het kanaal GentTerneuzen is ge geven". Als we weten hoe lang en hoe fel hiervoor is gestreden, tel kens gevolgd door een mislukking, dan lijkt deze beschrijving van Axel toch wel zeer gekleurd te zijn in ziin nadeel. Hiermee meen ik bewezen te hebben dat, zoals in de aanhef van mijn schrijven is gesteld, aan de positie en de historie van Axel in deze stukken groot onrecht is ge daan. Hoewel ik ervan overtuigd ben dat in een nieuwe kanaalgemeente Axel zijn partij zeker zal blazen en daarin uiteindelijk de toon zal aan geven (gezien de interne kracht van zijn bevolking) doet de opzet van dit wetsontwerp zozeer aan ziin belangen tekort, dat we met alle macht moeten streven dit niet ongewijzigd aanvaard te kriigen. Wel een eerliike fusie, doch geen verkapte toevoeging Hiertoe is in eerste instantie overleg met de andere betrokken gemeenten nodig. Lijdelijk afwach ten kan funest zijn Voor eventueel nadere toelich ting houd ik mij gaarne beschik baar. w.g, D. J, OGGEL

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3