Hulpverlening aan minder ontwikkelde landen De weegschaal Gemeenteraad van Breskens Eén procent van het nationale inkomen Fagina 2 from America's Best Tobaccos DE VRIfE ZEEUW Vrijdag 19 augustus"19B0 De Nederlandse regering acht hulpverlening aan minder ont wikkelde landen uit de publieke middelen ter grootte van één procent van het nationale inko men een wenselijk streefcijfer, aldus deelt de minister zonder portefeuille, mr. Th. H. Bot, mee in de nota over hulpverlening aan minder ontwikkelde landen. Thans bedraagt dat percentage ongeveer 0,5. Over het tempo van verwezen lijking zal nader worden inge gaan in een studie, die het kabi net zal wijden aan de ontwikke ling van de overheidsuitgaven tot en met 1970. PRIORITEIT VOOR RIJKSDELEN De regering is blijkens de nota van plan de bijdragen voor de ontwikkelingssamenwerking zo veel mogelijk te programmeren op een voortschrijdende vierja rige basis. De definitieve vast' stelling van het bedrag dat jaar lijks zal worden besteed, zal elk jaar bij de wet geschieden op basis van concreet ingediende regeringsvoorstellen. Aan de hulp aan Suriname en de Antillen zal eenzelfde priori teit worden toegekend als in de voorgaande jaren het geval was. Dat houdt in dat ongeveer een kwart van het bedrag zal wor den bestemd voor de twee rijks delen op het westelijk halfrond In de nota wordt erop gewe zen dat welvaartsverschil tussen de geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden nog steeds toeneemt. In de meeste minder ontwikkelde landen neemt het ontwikkelingstempo af. Er is sprake van een haast trendmatige achteruitgang van de groei van het bruto nationale produkt. TACHTIG NIEUWE STATEN Het Nederlandse ontwikke lingsbeleid heeft ten doel een zo doeltreffend mogelijke bijdrage te leveren aan de systematische bevordering van het individuele en collectieve welzijn van het tweederde deel van de bevolking dat in de ontwikkelingslanden leeft, en aan de harmonische sociaal-economische inpassing van de ongeveer tachtig nieuwe staten in een tengevolge van wetenschap en techniek snel ver anderend wereldbestel. De rege ring wil die doelen bereiken in overleg en samenwerking met zowel hulp gevende als hulp ont vangende landen en in het kader van internationale organisaties. Ook wil de regering de moge lijkheid openen dat voor bepaal de particuliere ontwikkelings projecten van niet-commerciële organisaties, die in aanmerking komen voor medefinanciering door de overheid, ook gebruik wordt gemaakt van de deskun digen die onder het Nederlands deskundigenprogramma vallen. BEVOLKINGSEXPLOSIE Aan de samenwerking met par ticuliere organisaties van com- Onderwijskrachten moeten zich vaker op t.b.c. laten onderzoeken Met ingang van 1 november van dit jaar moeten de onderwijs krachten in ons land zich elk jaar laten onderzoeken op t.b.c. Een dergelijk onderzoek was voor dien elke twee jaren vereist. De wet bescherming leerlingen tegen besmettingsgevaar is hier toe gewijzigd. Aangezien de meeste keuringen in de maanden augustus en september werden verricht, is een spreiding inge voerd. Elke leerkracht dient zich in de geboortemaand te laten onderzoeken. De eerste keer zal het onder zoek bestaan uit een tuberculine- onderzoek en een röntgenologisch onderzoek. Is bij dit onderzoek de tuberculine-reaktie positief, dan zal in volgende jaren de onder wijskracht in ieder geval rönt genologisch moeten worden on derzocht. Is de reaktie negatief, dan kan in volgende jaren het 1 -:berculine-onderzoek worden herhaald, terwijl elke twee jaar ook een röntgenologisch onder zoek plaats moet hebben. In bij zondere gevallen kan de inspec teur van de volksgezondheid ont heffing verlenen van de verplich ting een röntgenologisch onder zoek te ondergaan. Geen geld voor fluor in Amsterdams drinkwater Blijkens het antwoord van B en W van Amsterdam op vragen van het raadslid dr. Baruch over het uitblijven van fluoridering van het drinkwater van Amster dam is tot nog toe geen uitvoe- ring gegeven aan het daartoe strekkende raadsbesluit uit geld gebrek Met de aanschaffing en installatie van apparatuur voor de fluoridering van drinkwater is een bedrag van ƒ820.000 ge moeid. onder de huidige omstan digheden een niet uitvoerbare investering. Het wachten i« op beter» tijden. mercië'le aard hecht de regering grote waarde. Zij streeft ernaar om ter uitbreiding van de hulp ook de Nederlandse particuliere kapitaalstroom naar de ontwik kelingslanden te vergroten. Een van de belangrijkste maatrege len daarvoor is, dat er spoedig een multilateraal garantiesy steem voor vestigingen in ont wikkelingslanden tot stand wordt gebracht. De regering heeft voorts de mogelijkheid in studie tot het verlenen van verdere belasting faciliteiten bij vestiging onder bepaalde voorwaarden in ont wikkelingslanden. Over het vraagstuk van de be volkingsexplosie in de ontwik kelingslanden zegt de nota dat de Nederlandse regering als over heid van een westers geïndus trialiseerd land op dit gebied van BRUG OVER DE MAAS WAS HINDERPAAL VOOR SCHIP Heusden: Het voor Zuidafrikaan- se rekening op de Verolme-werf in Heusden gebouwde schip „Hex. rivier" moest voor verdere af bouw naar de werf op Rozenburg worden gesleept. Hinderpaal op deze route, was echter de brug over de Maas, waarvoor het schip moest „duiken". (Volpompen van de ballasttanks met water.) Op de foto het schip gedeeltelijk onder de brug. de ontwikkelingshulp grote om zichtigheid past. Zij is echter ten volle bereid onder erkenning van de rechten en de verant woordelijkheden van de ouders bij de bepaling van de gezins grootte in het kader van de door de verenigde naties en haar organisaties aanvaarde resoluties en aanbevelingen daadwerke lijke hulp te verlenen op het gebied van de gezinsplanning en bevolkingspolitiek. Koopvaardijcomité huwelijksgeschenk prinses Margriet Het koopvaardijcomité huwe lijksgeschenk prinses Margriet schrijft in een circulaire, waarin zij een beroep doet op allen, die in de koopvaardij werkzaam zijn of waren ter zee of aan de wal om een bijdrage te geven, o.m.: „In de donkere oorlogsdagen is haar naam het symbool ge,weest dat allen verenigde in de strijd om het behoud van de vrije zee. Nadien is een hechte band tot op de huidige dag gebleven. Het comité stelt zich voor namens de gehele Nederlandse koopvaardij waarvan prinses Margriet het petekind is een huwelijksge schenk aan het bruidspaar aan te bieden. Voorzitter van het comité is de heer J. Hudig, ondervoorzitter Nederl. redersvereniging, en secrearis-penningmeester mr. T. Ph. M. Coninex (Stationsweg 135, Den Haag, postgiroreke ning no. 12.70.000). ONTMOETING JOHNSON-PEARSON OP CANADEES EILAND President Johnson zal zondag a.s. na een bezoek aan enkele staten in het noordoosten van de Ver. Staten op het eiland Cam- pobello voor de Canadese oost kust een ontmoeting hebben met de Canadese premier, Lester Pearson, zo deelde het Witte Huis woensdag mee. In de be kendmaking werd slechts gezegd dat deze ontmoeting gelegenheid zou bieden voor een algemene gedachtenwisseling, maar vol gens diplomatieke waarnemers zullen de twee staatslieden voor namelijk spreken over de moge lijkheden inzake het op gang brengen van vredesbesprekingen over Vietnam. Canada zou als lid van de internationale contro lecommissie in Vietnam hierbij een belangrijke rol kunnen spe len. Het wordt het tweede bezoek van Johnson aan Canada en ziin derde „uitstapje" buiten de Ver Staten sinds hij president werd Hij bezocht Mexico in april. DE AMERIKAANSE RESERVISTEN EN VIETNAM De Amerikaanse senaat heeft woensdag president Johnson ge machtigd leden van de nationale reserve op te roepen voor aktieve dienst in Vietnam. Johnson had hier niet om ge vraagd, maar de voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten had op die mach tiging aangedrongen om een ein de te maken aan wat hij een on rechtvaardige behandeling noem de die voortvloeide uit het hui dige systeem. Op grond van dit systeem konden jonge Amerika nen hun hele diensttijd in de re serve doorbrengen en aan aktieve dienst ontkomen, behalve dan voor korte opleidingsperioden. (ADVERTENTIE) DOOR MARTIN MONS 6Q. Ze vonden Kim, rillend van •>u en nervositeit, gehurkt bij het lichaam waarover hij zorgvuldig zijn overjas had uitgespreid. Bij hun komst keek hij maar even op, om dan weer zwijgend te staren naar de blinde mistmuur die hen insloot. Bezemer wenkte de fotograaf. „Zie je kans behoorlijke foto's te maken bij deze belichting? Als je dit tenminste nog belichting kunt noemen". De man knikte toestemmend en begon een technische uiteenzetting waarnaar de hoofdinspecteur niet luisterde. Terwijl hij neerkeek op het zielige figuurtje tussen de dor re blaren, schoot hem opeens te binnen dat hij zich nog geen half uur geleden had verheugd dat Juist zij het slachtoffer was. Iemand die behoorde tot de Indische groep, zo als hij de mensen was gaan noemen die Raven in Indië hadden gekend, en, de hemel zij dank, geen buiten staander. Als het slachtoffer een buitenstaander was geweest, zou dat het onderzoek verschrikkelijk hebben bemoeilijkt. Als dat het nu was wat het beroep van je maak te een gevoelloze robot die het alleen maar was te doen om een zaak rond te krijgen, dan was het tijd er maar mee op te houden, dacht hij bitter. De fotograaf maakte zijn op namen terwijl de jongens van dac tyloscopie werkloos toezagen. „Misschien kunnen wij wel gaan, inspecteur", opperde er eindelijk een, „ik geloof niet dat wij hier aan i »g te pas komen". „Bli,, en", snauwde hij narrig. En dan te en de fotograaf: „Graag goede inamen van de afdrukken aan de hals. Zo scherp mogelijk. Wat is dat?" Op korte afstand had een claxon geklonken. „Een auto", antwoordde Scheers. Zijn we hier dan zo dicht bij de grote weg?" -..Ja. as ee de wee binnendoor wit, stade er in nog geen tien mi nuten". „Juist", zei Bezemer en keek weer naar de fotograaf die zich in de vreemdste bochten wrong bij 't richten van zijn toestel. Van heel ver klonk een roepende stem. „Daar zulde den dokter hebben", zei de tuinbaas. De stem kwam al roepende na derbij. Men kon de woorden nu dui delijk onderscheiden. „Scheers, roep es even. Ik ben bang dat ik de weg ben kwijtge raakt". „Za'k oe efkes tegemoet gaan?" „Nee, doe dat maar niet, dan verdwaal je ook nog. Die beroerde mist. Als je maar van tijd tot tijd blijft schreeuwen, oriënteer ik mij wel op je stem, hoor". Ze wachtten. Een kleumend groepje mensen, samengeklompt om die twee daar op de grond, de dode en de levende. Verre voetstappen die langzaam nader kwamen, een gekraak van dorre takken. „Oef", zei de politiearts, „wil je wel geloven, Scheers, dat ik op een gegeven ogenblik niet meer wist waar ik was? En ik die meende dat ik in de twintig jaar dat ik hier al jaag, de hele streek kende als mijn spreekkamer. Inspecteur, wat een beroerd weer, hè? Zonder die verdraaide mist was ik hier al eer der geweest. Tjonge, tjonge, wat 'n ellendige geschiedenis. Waar is O, ik zie het al. En op dezelfde ma nier als die arme Raven. Meneer, zou u niet eens opstaan? Het dient tot niets of u hier nu al zit. U haalt Zoon des huizes stak boerderij irl brand De politie in Buitenpost heeft woensdagavond een 23-jarige boerenzoon M. P. aangehouden, die heeft bekend eerder op de dag in Drogeham (Friesland) dé boerderij van z'n vader in brand te hebben gestoken. De jonge man, die geestelijk niet geheel volwaardig is, veroorzaakte thuis van tijd tot tijd moeilijk heden, die meermalen leidden tot een uitbarsting. In het ver leden heeft hij bij dergelijke ex plosies wel eens gedreigd de boerderij in brand te zullen ste ken, maar de huisgenoten namen deze uitspraken nooit au-sérieux. Nadat de jongeman woensdag middag na zijn werk thuis was gekomen, ontstond er weer een twistgesprek, dat eindigde toen de jongeman het huis verliet, naar men aannam, om naar bui ten te gaan. Enige tijd later hoorde de familie P. wat lawaai op de zolder en toen men ging kijken, stond de boerderij in 'ichte laaie. De jongeman, die in de omtrek liep, werd door bu ren meegenomen en later door de politie weggebracht. De boerderij brandde in eeii half uur tijds tot de grond af, waarbij ook de gehele voorraad hooi verloren ging. Men zag door het snel om zich heen grij pende vuur geen kans de tele- foon te bereiken. De brandweer kon bij gebrek aan bluswater niets uitrichten. De familie zag alleen kans het tv-apparaat en het radiotoestel te redden. De schade wordt geraamd op 120.000. De landbouwer is te gen brand verzekerd. De raad der gemeente Bres kens wijzigde in zijn laatste ge houden vergadering de algemene politieverordening door het op nemen van een nieuw artikel waarin het voortaan verboden zal zijn om auto's, die kennelijk voor de verkoop of reparatie be stemd zijn, langs de openbare weg te parkeren. Ook zal het niet meer zijn toegestaan om voertuigen die niet rijklaar zijn, langer dan zeven dagen langs de openbare weg te laten staan. De heer Carels meende dat er be drijven kunnen zijn die tenge volge hiervan in hun bedrijfsuit- voering belemmerd worden, ter wijl de heer Vergouwe het nood zakelijk vond dat uitvoering aan deze verordening wordt gegeven. Burgemeester Eekhout zei dat deze bepaling alleen bedoeld is om excessen tegen te gaan, doch niet om de reeds gevestigde be drijven te belemmeren in hun bedrij fsuitvoering. Voorts ging de raad akkoord met een wijziging van de begro ting in verband met een exploi tatie-opzet van het bejaarden dienstencentrum. He nadelig sal do geeft een bedrag aan van 8615,36, waarbij nog geen reke ning is gehouden met bijdragen van kerken en particuliere in stellingen. Door middel van het stichten van bejaardendienstencentrum kan de opname van bejaarden in pensiontehuizen worden ver traagd en de bejaarden zolang mogelijk zelfstandig worden ge houden. Voor een sluitende ex ploitatie zal echter jaarlijks een bedrag van 10.000 a 15.000 moeten worden gevonden. Uit gaande van de ontwerp-exploi- tatie zal ongeveer een derde deel voor de gemeente komen. Om trent het resterende gedeelte zal overleg moeten plaatsvinden met kerkgenootschappen en kruis verenigingen. Het tekort zal uit de gewone middelen van de ge meente moeten worden gevon den, waarvoor dekkingsmiddelen moeten worden aangewezen. In dit verhand wijzen B. en W. reeds nu op de vele verhoogde uitgaven waarvoor de gemeente zich in de eerstkomende jaren geplaatst zal zien en waarvoor inkomsten gevonden moeten worden. De heer Vergouwe sprak zijn zichzelf alleen maar een longont steking op de hals. Maak dat u zo gauw mogelijk bij de warme kachel komt en neem een stevige borrel". Kim hief even het hoofd op maar bleef verder roerloos. „Wilt u haar hier dan zo laten liggen? Alleen? En in die afschu welijke mist?" „Neen", zei dokter Helders, „ik heb het nu wel gezien. Wat mij be treft kan ze gerust naar binnen worden gebracht. Is er een Neen, natuurlijk niet". „We zouden een soort baar kun nen maken van takken. Er zijn er hier genoeg. Als we daar dan die overjas..." opperde Scheers. „Hoeft niet". Kim was opge sprongen, hij bukte zich en nam het tengere, kleine lichaam van de vermoorde vrouw op. „Ik kan haar zo wel dragen. Ze weegt bijna niets. Is ze al lang... dood, dok ter?" „Een paar uur hoogstens." „Ze is even voor achten de deur uitgegaan, hebben ze mij gezegd. Het zou dus kunnen zijn gebeurd onmiddellijk nadat ze hier aan kwam?" hield Kim hardnekkig vol. „Mogelijk is dat natuurlijk maar met zekerheid valt dat niet te zeg gen. Waarom vraagt u dat?" Kim haalde de schouders op. „Dat weet ik, eerlijk gezegd, zelf niet. Ik heb haar overal gezocht. Toen ik haar eindelijk vond, had Scheers haar al ontdekt. Juist daar voor, zei hij me". De tuinbaas werd eerst rood en dan bleek. (Wordt vervolgd.) waardering uit over het bejaar denrapport. Dat de kerken en kruisverenigingen in het tekort zullen meespelen, vond hij wel goed doch hij waarschuwde voor een niet te grote verwachting op dit gebied, daar deze instellingen zelf ook moeilijk draaien. Hij hoopte dat spoedig met de bouw zal worden begonnen. Ook de heer Carels had waar dering voor het rapport. Voor de tekorten was hij huiverig. In het meedoen van kerken en kruisverenigingen zag hij niet veel. Wethouder Van der Hooft was ook van mening dat het moeilijk zou zijn voor de kerkgenoot schappen en de kruisverenigin gen, doch vond de daadwerke lijke medewerking al van veel belang. Een voornaam punt vond hij het opbouwen van iets voor de toekomst. Als gemeente moet men de garantie kunnen geven dat iets draait. Ook zal het in woneraantal stijgen, doordat dit centrum uit een extra-volume kan worden verkregen. In ver» band met -"de sanering van de bloemenwijk hoopt wethouder Van der Hooft spoedig met de bouw te kunnen beginnen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven over de gemeen telijke herindeling. De heer Luteijn vond het jam mer dat men niet tot één ge meente is gekomen voor West Zeeuws-Vlaanderen. De heer Vergouwe vond het een groot stuk om dit zomaar voor kennisgeving aan te nemen Bovendien was de tijd te kort geweest om dit stuk te bestu deren. Hij stelde daarom voor het op de agenda van de eerst volgende vergadering te plaat sen. Burgemeester Eekhout lichtte toe dat de mening van de raad niet meer wordt gevraagd en dat de toezending slechts een kennisgeving inhoudt. Aan de heer E. de Cockerde Smet uit St. Gilles-Dendermon- de werd 450 m2 grond verkocht in het uitbreidingsplan West voor ƒ21,50 per m2. Een perceel grond in de Lan- geweg bestemd voor de bouw van een winkelgalerij, werd in januari in optie gegeven aan de firma De Bliek te Schoondijke. Thans werd dit perceel (106 m2) verkocht voor ƒ70 per vierkante meter aan de heer De Bliek. In principe werd besloten in de vismijn een koelinstallatie te bouwen voor vis en garnalen. De heren Cambier en Carels stemden tegen, daar zij nog steeds de noodzaak niet inzagen van een koelcel, dit ondanks de toelichting van de visserijvereni ging „Ons Belang". Afscheid raadsleden Tijdens de raadsvergadering heeft burgemeester Eekhout af scheid genomen van de niet terugkerende raadsleden, n.l. de heren I. de Jonge die 13 jaar raadslid is geweest, de heer A. Leenhouts 8 jaar en C. de Kruij- ter 4 jaar. De burgemeester zei tegen de heer De Jonge dat hij geduren de die 13 jaar Breskens heeft helpen opbouwen van de nood woningen tot de nu in aanbouw zijnde ratiowoningen. Ook heb ben alle drie deelgenomen aan vele beraadslagingen. Voorts gaf de voorzitter een overzicht wat er de afgelopen 4 jaar tot stand is gekomen waarbij hij noemde het op gang komen van de particuliere bouw door de liberalisatie, de goede samenwerking van de woning bouwverenigingen, de aanvang van de ratiobouw waarvan eind dit jaar het grootste gedeelte hopelijk zal worden bewoond, de bouw van het nieuwe gemeen tehuis en de bouw van een mo derne brandweergarage met kan toor voor de gemeentewerken. Een nieuwe promenade is aan gelegd en de aan- en afvoerwe- gen konden worden verbeterd. Ook de haven stond in de be langstelling. Het ijveren voor een jachthaven gaat nog steeds door doch een spoedige realise ring hangt af van de minister. Voor de bouw van een nieuw zwembad zijn tekening en be groting ontvangen. De fiancieringsregeling voor de industrie heeft goed gewerkt. Het Industrieschap is in wor ding; echter is het nog moeilijk om de gronden in eigendom te krijgen. Met voldoening kan men terug zien op een goede periode waar in Breskens heeft meegewerkt om de streek vooruit te helpen. Dodelijk ongeluk op Schiphol De 40-jarige Portugese K.L.M.- employé J. A. is woensdagavond rond half elf dodelijk getroffen door een draaiende propeller van een Elektra-II op het platform te Schiphol. Het -ongeval ge schiedde kort nadat hetwti-egéerig uit Moskou was aangekomen. A.. die bij de K.L.M. werkzaam w«s als expeditieknecht voor de vlieg tuigbelading, was met de mobïfo- foonwagen bij de machine aan gekomen om met enkele collega's de vrachtruimen te lossen zodis de motoren tot stilstand warer gekomen. De wagen stopte 10 meter ach ter de rechtervleugeltip. Omda* de motoren inmiddels waren af gezet, waardoor het lawaai weg viel, dacht A. vermoedelijk da' ook de propellers in ruststanc waren. Hij sprong de wagen uit om zich naar het voorruim te be geven en werd toen, ondanks een waarschuwing van collega's, door een nadraaiende propeller getrof fen. Het slachtoffer, dat in Lissa bon een vrouw en 2 kinderen ach terlaat, was op slag dood. Vijfjarige jongen verdronken De vijfjarige Teunis Adrianus Reijn uit Ouderkerk aan de IJs- sel is woensdagavond onder de gemeente Gouda verdronken in de Hollandsche ÏJssel. De jongen zat met zijn elfjarige broer Wil lem in de door zijn vader be stuurde vrachtauto, die na het nemen van een flauwe bocht van de hoge dijk raakte en in het wa ter vloog. Voorbijgangers slaag den erin de heer G. H. Reijn (43) en zijn oudste zoon uit de kabine te bevrijden. Een kwartier later vond men het levenloze lichaam van het jongste kind. De heer Reijn kreeg een shock. De toe stand van de oudste zoon, op wje mond-op-mondbeademening werd toegepast, was zorgwek kend. Deze knaap is donderdag morgen vroeg in een Gouds zie kenhuis overleden. Zeven gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding tussen een vrachtauto met aanhanger en 'n personenbus van de R.E.T zijn donderdagmiddag tegen één uur op de Dinga-Johannaweg in Rot terdam-Zuid zes personen ge wond geraakt. De gewonden, me rendeels inzittenden van de bus, liepen gebroken ledematen, her senschuddingen en gekneusde ribben op Zij zijn met drie am bulances naar ziekenhuizen over gebracht. Twee van de gewonden kon den na behandeling weer naar huis. Het ongeluk is gebeurd door dat de bus (van lijn 631 geen voorrang gaf aan een tankopleg ger die was geladen met bitu men. De tankauto boorde zich aan de achterzijkant in de bus die op zijn beurt tegen een licht mast kwam. Er zaten dertig mensen in de bus. toen het onar» luk gebeurde.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2