Noodweer in Oostenrijk eiste drie mensenlevens Kneedbom ontploft in Hué „Ster van de republiek" voor „helden der revolutie" Lin Piao de toekomstige opvolger van Mao Tse-Toeng Toestand donderdag nog erger geworden MEIJER en Zonen 28 DODEN EN 123 GEWONDEN Mohammedanen eisen ontslag van Soekarne HET WEER MAANSATELLIET NAM FOTO'S grandioze verkoop VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6755 Brug ingestort Autoverkeer verlamd Nooddienst Nog meer regen 20 augustus AMBONEES VRIJGELATEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Luchtgevecht Verliezen ¥an de hand gewezen Schokkende zaken Scherpe kritiek Grappige bewering. HET KABINET MAANDAG EN DINSDAG BIJEEN GRIEKSE AMBASSADE ONDER BEWAKINC DE JACHT OP HARRY ROBERTS Busongeluk in Virginëa Wie is Lin Piao? «ankering btj abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; pet na and f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hét gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de door onweer zwaar ge troffen watersnoodgebieden van Oostenrijk, te weten Karinthië, Oost-Tirol en het gebied van Salzburg, is in de loop van don derdag de toestand met het uur •lechter geworden. reken en ri vieren zijn in woeste stromen ver anderd. Tot dusver heeft het noodweer drie mensenlevens geëist. In Noord-Tirol daarentegen schijnt de toestand langzamer hand normaler te worden. Ook in Zuid-Tirol (Italië), waar het in de afgelopen dagen onafgebroken heeft geregend en straten alsook spoorwegen blank kwamen te staan, schijnt het hoogtepunt be reikt. Eenheden van het Oostenrijkse leger en de plaatselijke brand weren zijn in de weer om inwo ners van bijzonder bedreigde ge bieden in Karinthië, Oost-Tirol en het district Salzburg te eva cueren. In Oost-Tirol is vooral Lienz getroffen. Enkele honderden toe risten uit de omgeving, die hun inkopen kwamen doen, hebben de nacht op het station, in trein- rjjtuigen of in autobussen door gebracht. Voor het postkantoor in Lienz, waar de enige telefoon verbinding in Oost-Tirol met de buitenwereld intakt bleef, ston den gisteren drommen vakantie gangers, die hun verwanten merendeels in West-Duitsland wilden opbellen. In Karinthië is de streek rond om Oberdrauburg er het ergst aan toe. Vele woningen moesten worden ontruimd. In de vroege ochtend stortte de nieuwe brug over de Drau in, die pas na de watersnood van vorig jaar is ge bouwd en onlangs voor het ver keer is opengesteld. Doordat de rijksweg door het Drau-dal op talrijke plaatsen is overstroomd, is de verbinding met Villach af gesneden. Hetzelfde was het ge val met de hoofdweg in het Moell-dal en door de Grossglock- ner. Italië was donderdag van Oos tenrijk uit slechts langs drie wegen bereikbaar. In Zuid-Tirol werd het auto- toeristenverkeer door versper ring van verscheidene dalen in grote mate verlamd. Men ver wacht, dat de Brenner-spoorweg pas zaterdag weer kan worden gebruikt. Terwijl tot dusver de treinen tot Brixen of Bolzano reden en de reizigers met bussen verder moesten reizen, moest donderdagmiddag ook het bus- verkeer worden gestaakt. Ook het Tauerntrajekt is sinds don derdagochtend gestremd. De drie mensen die tot dusver als gevolg van het noodweer om het leven zijn gekomen, zijn een 44-jarige man in Bischofshofen, die probeerde hout uit de rivier de Salzach te bergen, een 55-jari- ge rentenier in Villach (Karin thië), die door het instorten van een huis omkwam, en een Md van een reddingsploeg te Zettersfeld. Twee andere mannen van dezelf de reddingsploeg werden zwaar gewond, toen zij door water- en steenmassa's werden meege sleurd. Hefschroefvliegtuigen die een nooddienst onderhielden voor ge- isoleerde dorpen in Oostenrijk, zijn ook donderdag door regen gehinderd, die bijna zonder op houden viel. Villach, de op één na grootste plaats in de provincie Karinthië, staat voor een deel onder water. In Zwitserland zijn vliegers bijna zonder pauze bezig geweest om bergbeklimmers in nood te hulp te komen. Zij brachten al pinisten in veiligheid, die door de bliksem op hoge toppen in het zuiden van het land bij de Ita liaanse grens gewond raakten. In de afgelopen dagen zijn in Italië zeven mensen door de blik sem gedood, 14 verdronken en een vijftigtal hoofdzakelijk bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Door de voortdurende regen zijn in de loop van donderdag ook in Stiermarken talrijke rivie ren buiten hun oevers getreden. Het water van de Mur, ten noor den van Graz, wast snel. Verwacht wordt dat pas over enige dagen in Neder-Oostenrijk, wanneer ook daar het water van de Donau een hoge stand bereikt mocht hebben, de alarmtoestand zal worden afgekondigd. De Weense meteorologische dienst heeft voor de komende drie dagen opnieuw regen en ook onweer in het vooruitzicht ge steld. (ADVERTENTIE) Tot houden wij onze van gebruikte tenten, luchtbedden, slaapzakken, butagas en cara vans in onze showroom langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. EXTRA LAGE PRIJZEN. Alles moet weg Noordstraat 25-27 Telefoon 01155—795 Showroom Rijksweg Axel-Hulst Tel. 01155—381 - AXEL Een van de negen Ambonezen, die zijn aangehouden in verband met de brandstichting- in de In donesische ambassade, is vrijge laten. De man kon aantonen, dat hij ten tijde van de brandstich ting in Denemarken vertoefde. Op een fancy fair te Hué in Zuid-Vietnam, waar talrijke mensen zich rond de stalletjes verdrongen, is woensdagavond een kneedbom ontploft. 28 men sen kwamen hierbij om het leven en 123 werden gewond. DE LONDENSE POLITIEMOORD Glasgow: Eén van de twee nog voortvluchtige verdachten van de moord op drie Londense rechercheurs, de 37-jarige Schot John Duddy is woensdagmiddag in Glasgow gearresteerd. Hier de binnenplaats van het huizenblok, waarin Duddy zich schuil hield. NOG IETS HOGERE TEMPERATUREN Ook donderdag handhaafde zich een zone van hoge luchtdruk, die zich uitstrekte van de Azoren over Engeland en de Noordzee tot ver in Rusland. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie boven Noord-Italië stroomde droge lucht over West-Europa. In ons land liepen hierin de tem peraturen op verscheidene plaat sen op tot 24 graden. Zuid-Lim burg meldde een maximum van 25 graden. In Engeland en Duits land werd plaatselijk 26 a 27 graden gemeten. In Zuid-Duitsland en Oost- Frankrijk veroorzaakte het reeds enoemde lagedrukgebied boven Noord-Italië veel bewolking waaruit plaatselijk enkele buien vielen, maar minder in aantal en ook minder zwaar dan de voorafgaande dagen. Over onze streken blijft vrij dag een zwakke tot matige noord-oostelijke wind droge lucht aanvoeren, zodat het op nieuw overwegend zonnig zal zijn met nog iets hogere tempe raturen dan gisteren. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer met een overwegend matige noord-oostelijke wind en nog iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 19 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.44 3.59 Temeuzen 4.20 4.35 Hansweert 4.54 5.09 Walsoorden 5.03 5.18 ZATERDAG 20 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.58 4.13 Breskens 4.23 4.38 Temeuzen 4.59 5.14 Hansweert 5.33 5.48 Walsoorden 5.42 5.57 Het schijnt dat de aanslag het werk is geweest van de vielcong. De burgemeester van Hué had aanvankelijk verklaard dat er 16 doden en 50 gewonden waren. Volgens de woordvoerder wa ren de slachtoffers gevallen als gevolg van de Ontploffing en tijdens de vlucht van de in pa niek geraakte restaurantbezoe kers naar de enige uitgang. In het restaurant werd op het ogen blik van de aanslag een fancy- fair ten bate van Zuidvietna- mese weeskinderen gehouden. Op vijftien kin ten noorden van Hanoi heeft zich woensdag een luchtgevecht afgespeeld tus sen Amerikaanse jachtbommen werpers van het type F-105, die doelen in de buurt aanvielen, en Noordvietnamese Migs-17, die de Amerikanen wilden verjagen. Beide partijen zouden geen ver liezen hebben geleden. In de week van 6 tot 13 augus tus zijn in Vietnam 101 Ameri kaanse militairen gesneuveld en 593 gewond. Elf worden vermist, zo wordt van Amerikaanse zijde gemeld. Van dezelfde kant verluidt dat de vietcong dinsdagochtend vroeg in midden-Vietnam de dorpen Foe Hoa en Troeong Tin is bin nengedrongen en 120 huizen in brand heeft gestoken. Er bevon den zich daar veel katholieke vluchtelingen uit het noorden. Van de bevolking is niemand ge deerd. President Soekarno heeft don derdag postuum hulde gebracht aan de „helden van de Indonesische revolutie" met de hoogste onder scheiding, welke een Indonesiër van het staatshoofd kan ontvangea namelijk de .ster van de republiek" tweede klas. Soekarno speldde persoonlijk de weduwen van de tien betrokkenen in het merdeka-paleis de medailles op. De onderscheidenen zijn gene raal Achmad Yani, lt.-generaal S. Parman, lt.-generaal M. T. Harjo- no, lt.-generaal Suprapto, generaal- maioor Sutojo Siswomihardjo, ge- neraal-majoor D. I. Pantjaitan, brigade-generaal Katamso, kolonel Sugiiono, kapitain P. A. Tendean en inspecteur van politie Karei Tubun. Zij zijn op de vooravond van de mislukte staatsgreep van oktober j.l. vermoord. (De medaille eerste klas wordt slechts aan bui tenlandse staatshoofden verleend.) Vijf mohammedaanse organisa ties, aangesloten bij de Nahdatoel Oelama, hebben in Bandoeng een verklaring uitgegeven, waarin zij de rede van president Soekarno op onafhankelijkheidsdag geheel van de hand wijzen en eisen dat Soe karno van alle officiële functies wordt ontheven. Zij vragen het volkscongres van Soekarno een volledige uiteenzet ting over de mislukte staatsgreep te eisen. In hun verklaring, welke door het officiële persbureau Anta- ra werd aangehaald, weigeren de organisaties Soekarno als staats hoofd te erkennen. De betrokken mohammedaanse organisaties om vatten vakverenigingen, studenten en jeugdverenigingen en culturele groepen. Volgens de verklaring vertegen woordigde Soekarno's rede niet de stem van het volk, maar werd dit er eerder door verdeeld. De rede schaadde de positie van Indonesië in de ogen van de wereld, terwijl zijn regering probeerde de inter nationale betrekkingen te herstel len. Kami vindt dat Soekarno zijn persoonlijke zwakheden en misluk kingen van de laatste tien jaar maar eens moet erkennen. In een verklaring via .P.adio Ampera" zeggen de studenten dat het land geen andere president dan Soekarno heeft gehad en dat onder zijn bewind schokkende dingen zijn gebeurd, zoals het eenzijdig ver breken van het akkoord van de ronde-tafelconferentie met Neder land, de permestaopstand in Cele bes, de P.R.I.-revolte op Sumatra, en de opstand van de Daroel Islam op Java. Het volk kon niets worden verweten. Dat wordt altijd „geleid". De president gaf wel het start sein voor de confrontatie jegens Maleisië,' voor de oprichting van een conefogebouw en een toren van 300 meter hoogte, maar niet voor het uitroeien van corruptie en financieel wanbeheer, aldus de verklaring van de studenten. Verscheidene bladen in Djakarta oefenen openlijk kritiek op de rede die Soekarno woensdag heeft ge houden ter gelegenheid van onaf hankelijkheidsdag. De partijloze Merdeka spreekt van een uitdaging aan het volk. Velen zijn teleurgesteld, aldus Merdeka, dat Soekarno, hoewel hij i de staatsgreep van vorig jaar nu veroordeelde, er verder niet veel over zei. Kami, het orgaan van de militan te studenten, schrijft dat de presi dent nog niet aan de wensen van het volk is tegemoetgekomen. De overheid kon het volk alleen nog maar beloften aanbieden. Het katholieke blad Kompas zei dat de rede onrust onder het volk De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, is het niet eens met Soekarno's stelling dat Indonesië een „baken van de wereld" is. Als Indonesië nog afhankelijk is van buitenlandse leningen en kre dieten en nog niet de fundamentele dagelijkse behoeften van de bevol king kan dekken, is het een loze en grappige bewering Indonesië een baken van de wereld te noe men. Malik zei dit in een boodschap aan een conferentie van Indonesi sche studenten in Europa die in de buurt van Bern is gehouden. 1 zal teweegbrengen en de taak van het kabinet om politieke stabiliteit te scheppen zal bemoeilijken. Het officiële blad van de strijd krachten spreekt van een leider schap, dat het volk vreemd is en dat probeert een verdraaid denk beeld van geleide democratie in praktijk te brengen, dat slechts een karikatuur van democratie is. De ministerraad komt maan dag en dinsdag weer bijeen na een onderbreldng van enkele weken wegens vakanties van de bewindslieden. Op een enkele minister na zullen zij allen aan de vergaderingen begin volgende week deelnemen. Aangenomen mag worden dat het kabinet onder meer over het dekkingsplan zal beraadslagen. Voor het laatst werd op vrij dag 22 juli een voltallige verga dering van het kabinet gehou den. Op donderdag 28 juli kwa men nog een aantal ministers onder voorzitterschap van minis ter-president Cals bijeen. Sedert dien zijn de weinige ministers die nog in Den Haag waren, enkele malen bijeengeweest voor overleg. Het blijft volgende week overi gens niet bij vergaderingen op maandag en dinsdag. Ook het ge bruikelijke kabinetsberaad op vrijdag wordt in die week hervat. Sinds donderdagmorgen heeft de Haagse politie bij het gebouw van de Griekse ambassade in de Alexanderstraat in Den Haag 'n wachtpost inegsteld. Sedert het bekendworden van de ter dood- veroordeling van een Griekse dienstweigeraar werd reeds een rijdende wachtpost ingesteld. Thans heeft men 't beter geacht voor het gebouw te posten. De Amerikaanse maansatelliet „Lunar Orbiter-1" heeft donder dag zijn eerste foto's van de maan genomen, o.a. van tot dusver niet gefotografeerde gebieden van de achterzijde. De twintig opnamen, waarop details van de afmetin gen van een boksring duidelijk zichtbaar moeten zijn, worden automatisch aan boord van het ruimtevaartuig ontwikkeld en dan naar de aarde gezonden. Ruimtevaartfunktionarissen zeg gen dat gegevens, van de satelliet ontvangen, erop wijzen dat de tw^e camera's van de „Orbiter" perfekt hebben gewerkt. Zondag wordt de windmolen satelliet door een korte ont steking van zijn remraketten in een lagere baan om de maan ge bracht ter voorbereiding van de belangrijkste operatie: het foto graferen van mogelijke landings terreinen voor toekomstige astro nauten. De satelliet heeft al gegevens naar de aarde gezonden, met be hulp waarvan de geleerden beter in staat zijn na te gaan hoe rond precies de maan is. Elke afwij king heeft invloed op het zwaar tekrachtveld en is daarom van groot belang, wil men satellieten in een juiste baan brengen. Van de nauwkeurigheid, waarmee de berekeningen worden uitgevoerd, hangt het welslagen van toekom stige rendez-vouspogingen rond de maan af. De berichten dat de derde ver dachte in de Londense politie- moord, de 30-jarige Harry Roberts, zich heeft verstopt ïr een bos bij Londen, blijken niet waar te zijn. Honderden politie mannen, geholpen door speur honden, moesten onverrichter zake het bos de rug toekeren en hun aandacht bepalen tot die Londense luchthaven en de havens aan de Thames. zon maan op onder op onder aug. 19 5.30 19.57 9.19 21.30 20 5.31 19.55 10.46 21.45 21 5.33 1952 12.12 22.01 22 5.34 19.50 13.37 22.22 23 5.36 19.48 14.58 22.48 Naar schatting een miljoen Chi nezen hebben donderdag op het plein Tien-An-Men in Peking par tijleider Mao tseToeng kunnen zien die voor het eerst sinds okto ber van het vorig jaar aan een grote bijeenkomst deelnam, kenne lijk met het doel de man voor te stellen die algemeen als zijn opvol ger wordt beschouwd: minister van defensie Lin Piao. Bij een botsing tussen een auto bus en een landbouwtrekker in AltaVista (Virginia) zijn donder dagochtend negen doden en 15 gewonden gevallen. De buitenlanders in de Chinese hoofdstad - diplomaten en persver tegenwoordigers waren niet uit genodigd en zij kregen geen toe gang tot het grote plein. Zij konden op de televisie zien hoe ter linker zijde van Mao minister Lin Piao had plaatsgenomen, dat eerst daar naast president Lioe Tsjao Tsji stond, terwijl rechts van de partij chef premier Tsjoe en-Lai en Vice- premier maarschalk Ho Loeng stonden. Naast het feit dat de naam van Lioe Tsjao Tsji door het offi ciële persbureau „Nieuw China" als achtste werd opgegeven, vorm de de grote verrassing de aanwe zigheid van de econoom Tsjen Joen, van wie men dacht dat hij sinds 1961 op dood spoor stond. Men had hem ongeveer vijf jaar lang niet meer in het openbaar ge zien. Lin Piao's invloed werd voelbaar toen hij zich op 19 juni j.l. in een brief tot de industrie-arbeiders richtte welke uitsluitend Lin Piao als ondertekening droeg. Mao, gekleed in uniform, bevond zich volgens „Nieuw China" in uit stekende gezondheid en zijn stem ming was opperbest. In een toespraak maakte Lin Piao gewag van de geslaagde cul turele omwenteling onder de wijze leiding van voorzitter Mao. Hierna begon een grote parade, waaraan o.m door een Pekingse volkscom mune werd deelgenomen. Maarschalk Lin Piao is met zijn 58 jaar de jongste van de vijf vice- voorzitters van de Chinese com munistische partij. Hij werd in 1908 geboren als zoon van een viltfabrikant in Hoepeh. Reeds op de middelbare school koesterde hij linkse sympathieën. Op de militaire academie te Whampoa, die door generalissimo Tsjiang Kai-Sjek was opgericht, was hij één van de bes ten van zijn klas. Vóór zijn twintig ste jaar voerde hij als kolonel het bevel over een regiment van de kwomintang. Hij keerde zich af van Tsjiang Kai-Sjek en sloot zich aan bij de communisten, die hem als 21-jarige legerbevelhebber maakten. Bij de grote mars naar noordwest-China leidde Lin Piao het eerste leger korps in de voorhoede. In de strijd tegen de Japanners liep hij in 1939 verwondingen op, voor de genezing waarvan hij naar Moskou werd ge zonden. Na de Japanse capitulatie in 1945 kreeg hij van het communisti sche hoofdkwartier in Jenan op dracht, de communistische bewe ging in Mandsjoerije te organise ren. Hij versloeg de kwomintang in dat gebied en veroverde noord- China. In drie zomermaanden in 1949 bezette hij vervolgens midden- en zuidwest-China. In september 1959 werd hij be noemd tot minister van defensie als opvolger van maarschalk Peng Teh Hoeai die wegens pro-Russi sche sympathieën was ontslagen. Lin Piao behoort sinds bijna veertig jaar tot de kern van de Chinese communistische partij rond Mao tse-Toeng. In de partij beschouwt men hem als de besta militaire strateeg. Hij is klein en lichtgebouwd met fiin gevormde handen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1