Hei N.V.V. over de verhoging van het inkomen der Koningin VOOR NAAR DE TERUGKEER VAN ARAM ONDERZOEK NAAR GANGBARE DAKCONSTRUCTIES? Waardevolle postzegels gestolen in Amsterdam In juli 1975: drieduizend vakantie gangers pïr kilometer strand Pagina 6 DE v^RTTE ZEEUW-Donderdag 18 augustus 996T GOUD GESTOLEN IN KONGO Duivensport ARREST HOGE RAAD OVER DOOD VAN BEJAARDE VROUW Aanhouding voor verduistering juwelen en flessetrekkerij „Zolang de monarchie een on derdeel van ons constitutionele bestel vormt, zullen wij voor de monarchie moeten betalen", zo meent het N.V.V., dat in zijn kaderblad „De Vakbeweging" enkele kanttekeningen heeft ge maakt bij het regeringsvoorstel om het inkomen van de koningin en de kamerleden aanzienlijk te verhogen. Het N.V.V. meent dat het personeel van het koninklijk huis recht heeft op een beloning en een rechtspositie, die in over eenstemming is met wat in deze tijd elders gebruikelijk is. In dit verband wordt herinnerd aan hetgeen de drie bij de vakcen trales aangesloten ambtenaren bonden ter verbetering xan de rechtspositie van het betrokken personeel hebben gedaan. Toch is er voor het N.V.V. aanleiding voor enkele kritische kanttekeningen. In de eerste plaats spreekt iedereen over het psychologisch ongunstig gekozen moment van de verhoging. Vast staat volgens het N.V.V., dat op geen enkel moment een verdub beling van het inkomen psycho logisch gunstig werkt. De fout ligt volgens het kaderblad niet zozeer bij dit voorstel, maar in het feit dat men geruime tijd niets heeft gedaan en ook geen waarborg heeft geschapen voor een wat frequenter aanpakken in de toekomst. MEER EFFICIENCY In de tweede plaats noemt het N.V.V. het punt van de omvang van het personeelsbestand. In het verleden is het personeels bestand vrijwel stabiel geble ven. Men mag de eis stellen dat, waarden aansluiting zoekt bij wat bestaat bij overheids- en bedrijfsleven, ook ten aanzien van de efficiency dezelfde nor men zal aanleggen die voor over heids- en bedrijfsleven gelden. Het N.V.V. beseft dat een bui tenstaander daarover moeilijk kan oordelen. DE KAMERLEDEN Geheel anders ligt volgens het N.V.V. de voorgestelde ver hoging van de vergoeding voor de tweede-kamerleden. In de huidige inkomensverhoudingen kan niemand ontkennen dat een kamerlid zonder andere bron van inkomsten 25.000 mag ver dienen. Het probleem is echter dat kamerleden zonder andere bron van inkomsten met een lantaren tje moeten worden gezocht, al dus het N.V.V.-kaderblad. Boven dien zijn er vele andere groepen die een achterstand kunnen aan tonen en die deze ook niet in één keer mogen wegwerken. Het zou volgens het N.V.V. van wijze zelfbeperking getui gen, wanneer de kamerleden be sluiten, in overeenstemming met de regels die daarvoor in het bedrijfsleven gelden, het inlopen van de achterstand nu maar voor de helft te doen plaatsvinden. Het tweede-kamerlid Oele (p.v. d.a.) heeft aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gevraagd, of hij bereid is om in samenwerking met de stichting beoordeling bouwmate rialen en bouwconstructies van de vereniging van Nederlandse gemeenten een onderzoek in te stellen naar de windvastheid van gangbare dankconstructies en de resultaten daarvan aan de kamer mee te delen. Alvorens deze vraag te stellen informeerde het kamerlid of de minister kennis had genomen van de schade, toegebracht aan nieuwe woonflats in Weert en waar men voor de arbeidsvoor- Enschede tijdens een met hevige Biï een postzegelhandelaar aan de Nieuwe Ziidsvoorburgwal in Amsterdam, het centrum van de postzegelhandel, is ingebroken en ter waarde van 80.000.tot 100.000,aan postzegels ge stolen. De zaak was gesloten wegens vakantie, maar de eige naar was juist weer teruggeko men. Hij was nog niet in de zaak geweest. De inbraak werd daar door niet direct ontdekt. Pas dinsdagavond om kwart over negen vond de concierge van het gebouw een gangdeur open staan. wat voor hem aanleiding was de eigenaar en de politie te waarschuwen. Onder de postzegels bevond zich een zeer zeldzame collectie z.g. eerstedag-enveloppen, die door een particulier aan de han delaar in bewaring was gegeven en een waarde had van circa 50.000,Verder waren het gebruikte en ongebruikte post zegels van Nederland en de voor- Het Kongolese ministerie voor mijnbouw en energie heeft laten weten dat Europeanen ruim 300 kilo goud hebben gestolen uit goudmijnen te Watsa in noord- oost-Kongo, die vroeger eigen dom waren van de ontbonden Belgische maatschappij Kilo- Moto. De waarde van het gesto len goud wordt geschat op bijna 1,4 miljoen gulden. De maat schappij Kilo-Moto werd de vorige maand door de Kongolese regering ontbonden. malige koloniën, T.uxemburg, Zwitserland en België. De recherche heeft enige spo ren die tot de oplossing kunnen leiden, maar maakt deze nog niet openbaar om te voorkomen dat slapende honden wakker worden gemaakt. windstoten gepaard gaand on weer op zaterdag 13 augustus, waarbij in het bijzonder de daken van deze etagewoningen het hebben moeten ontgelden. Verder wilde de heer Oele weten of er aanleiding is voor de veronderstelling, dat de dak constructie van bepaalde moder ne etagewoningen onvoldoende windvast zijn uitgevoerd, gelet op het feit, dat bovengenoemde voorvallen niet op zichzelf staan, maar ook bij andere gelegen heden hebben plaatsgehad. VLUCHT UIT CREIL „Voorwaarts" - Zaamslag Snelheid eerste duif 1224 m. 1 en 4. J. de Feijter, Axel; 2 en 6. C. van Doorn; 3. M. de Visser, Axel; 5. P. Koopman; 7, 9 en 10. W. de Putter; 8. E. A. van Boven, WEDVLUCHT „Recht voor Allen" - Sluis Snelheid eerste duif 1573 m; laatste prijswinnende duif 1330 meter. 1. A. Dierkx; 2. J. Moens; 3. I. Aalbregtse; 4. M. van Winsber- ghe; 5. C. v. d. Walle. De Hoge Baad der Nederlan den heeft woensdag het beroep in cassatie verworpen dat de 21- jarige los-arbeider H. van O te Nijmegen had aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij werd veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de rege ring wegens „diefstal in vereni ging met geweldpleging, de dood tengevolge hebbend." Het slachtoffer van de in de nacht van 10 op 11 februari 1964 te Nijmegen gepleegde daad was de 68-jarige naaister mej. T. Hendriks. Eerder had de rechtbank te Arnhem hem wegens doodslag, voorafgegaan voor diefstal, ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf met aftrek. In cassatie had Van O. geen argumenten aangevoerd. Voor de maand juli 1975 moet er rekening mee gehouden worden, dat zich op elke kilometer toegan kelijk strand 3000 vakantiegangers recreëren, die voor meer dan de helft uit het buitenland komen. Tot deze conclusie komt dr. M. C. Tideman, voorzitter van de sec tiecommissie vakantiespreiding van de stichting recreatie, in een artikel „Vakantiespreiding urgenter dan ooit" in het blad „Recreatie". Het totaal aantal aan de Noord zeekust doorgebrachte vakantie dagen bedroeg in juli en augustus van het jaar 1954 ruim tien miljoen. In dezelfde maanden van 1964 was dit aantal gestegen tot 13,1 mit- ioen, terwijl dr. Tideman voor juli en augustus 1975 rekent op 15,6 miljoen vakantiedagen (7,6 miljoen 22 Het hart klopte Aram in de keel, doch op hetzelfde ogenblik zag hij de wachters de boom terug trekken. Een van hen kwam de stoet tegemoet en schreeuwde: „Gij hebt een goede buit gemaakt zie ik! Wat zullen ze kijken, daarbinnen! Kijk, daar komen ze al! Rij maar gauw door!" Aram gromde iets onver staanbaars en gaf zijn paard de sporen, terwijl hij de anderen een wenk gaf, hem te volgen. Over de tenten heen zag hij op muren van de stad de burgers van Pom- plir.a verschijnen en uit de op merkingen van de schildwacht had hij reeds begrepen, dat de opslagplaatsen van levensmidde len zich vlak onder de stadswal len moesten bevinden. Net iets voor die schurken om een derge lijke verfijnde marteling te be denken. Langzaam trok de stoet dwars door 't vijandelijke leger kamp. Hier en daar stonden groepjes krijgers met elkaar te praten, elders maakten er enke len hun wapens schoon, maar al len hadden zij die lange, rossige baarden, waaraan zij waarschijn lijk hun naam, te danken hadden. Toen de wagens hen passeerden, wezen zij er elkaar op; een enkele schreeuwde een ruwe op merking, doch blijkbaar koes terde niemand achterdocht. Doch Aram's mannen waren voortdu rend op hun hoede. Ieder ogen blik verwachtten zij alarmkreten te horen, ten teken, dat zij ont dekt waren. Plotseling hield Aram met een ruk zijn paard in, strak staarde hij naar een tent, groter dan de andere, waar voor enkele mannen zaten te praten. Een blinde woede maakte zich van hem meester en het was alsof er een waas voor zijn ogen trok. Nederlanders en 8 miljoen buiten landers). AANTAL BUITENLANDERS VERDUBBELD Hij verwacht, dat het aantal vakantiedagen van landgenoten aan de kust in de twee zomertop- maanden tussen 1964 en 1975 met tien procent zal dalen ten gevolge van een geringere belangstelling in de augustusmaand ten gunste van juni. Daartegenover staat, dat de verwachte verdubbeling van het buitenlands vakantiebezoek aan ons land waarschijnlijk zal leiden tot een stijging van het aantal door buitenlanders aan onze Noordzee kust doorgebrachte vakantiedagen in juli en augustus met 80 procent. 150 KM VERBODEN STRAND Volgens de berekeningen van dr. Tideman zullen er in juli en augus tus 1975 in totaal ruim vijftien miljoen vakantiedagen in onze badplaatsen worden doorgebracht. Bij een gelijkmatige verdeling over alle 62 dagen zou dat neerkomen op ongeveer 250.000 personen per dag, maar, zo zegt dr. Tideman, die gelijkmatigheid is ver te zoeken en ook in 1975 zal de concentratie in juli het grootst zijn. Een gemiddel de van 400.000 badgasten per dag liikt hem dat ook voor juli 1975 niet onwaarschijnlijk. Van de on geveer 300 km lange Noordzeekust is meer dan de helft niet vrij toe gankelijk. Op deze manier komt dr. Tideman via een eenvoudig deelsommetje tot een totaal van 3000 vakantiegangers per km strand. DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ERMELO Op de Kleine Kolonieweg te Ermelo heeft zich woensdagavond een verkeersongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 70-jarige heer C. de Wierd uit die plaats. Bij een kruising sloeg hij plot seling linksaf met de bedoeling de weg over te steken. Hij werd door een hem tegemoetkomende personenauto gegrepen. De heer De Wierd was op slag dood. De recherche in Amstelveen heeft de 44-jarige handelaar in scheepsbenodigheden S. van D. uit de hoofdstad aangehouden onder verdenking van verduiste ring van 4.500,aan juwelen ten nadele van twee Amstelveen- se juweliers. De handelaar had in totaal voor 10.000 aan sieraden op zicht meegekregen „om er iets uit te zoeken dat hij cadeau wilde doen". Hoewel hij voor circa 5.500 aan kostbaarheden terug bracht, hield Van D. het overige gedeelte, ook na herhaalde-aan maningen, in zijn bezit. Daarop deden de juweliers aangifte van verduistering, wat resulteerde in huiszoeking bij de verdachte. In zijn woning werden, behalve een deel van de achtergehouden sieraden, 325 pandbriefjes van de bank van lening in Amsterdam aangetroffen. Daar slechts enkele van deze briefjes betrekking had op beleende sieraden, heeft de politie het sterke vermoeden dat de andere goederen die zijn be leend niet betaalde aankopen be treffen. In totaal heeft de han delaar met deze transaktie 25.000 van de bank ontvangen. De Amstelveense recherche stelt thans in samenwerking met de politie in de hoofdstad een onderzoek in naar de herkomst van de beleende goederen. De handelaar blijkt o.m. een grote partij transistorradio's te hebben beleend, waarvan nog is vastge steld waar zij vandaan kwamen. Van D„ die wat oplichting en flessetrekkerij betreft een ver leden heeft, zal waarschijnlijk dezer dagen voor de Amsterdam se officier van justitie worden geleid. Rudi Carrell is met zijn vrouw en kinderen na een vakantiereis van vier weken naar Amerika in Nederland teruggekeerd. Rudi heeft in Amerika vele shows be keken om nieuwe ideeën op te doen. In september zal er in Nederland een show worden op penomen die rond de Kerst zal worden uitgezonden. Voorlopig blijft Rudi echter nog in Duits land werken. TERUG VAN VAKANTIE BOEKHANDEL VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2