Nieuw accent in rassenstrijd Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar De weegschaal BINNENLANDSE DREIGINGEN IN V.S. ERGER DAN DIE IN BUITENLAND RADIO EN TELEVISIE PREMIE SPAARPLAN Geboorteregeling voor koeien in India Steen met protestbrief door ruit Griekse consulaat De populariteit van Castro vermindert OVERSTROMING AAN RUSSISCH-CHINESE GRENS f 250,-. BRAND RICHT GROTE SCHADE AAN De rassenonluéten in de V. S. hebben een nieuw karakter ge kregen. In Chicago en trouwens ook in andere plaatsen heeft de politie meer werk met het beteu gelen van groepen blanke be togers die vernielend en vechtend door de straten trekken, dan met het optreden tegen demonstreren de negers. De nieuwe fase is ingeluid door de term „black power", het eerst geuit door de bijzonder militante Stokeley Carmichael. Voor hem houdt dit voornamelijk in, dat de gekleurde bevolking van de V. S. niet hoeft te hopen op enige ver betering van haar positie, zolang Eb' zelf niet de macht in handen heeft. De kreet is ook door anderen overgenomen, die de inhoud ech ter wat minder fel wensten uit te leggen. Volgens hen kan pas van gelijkberechtiging sprake zijn, Wanneer de macht niet langer een zuiver blanke aangelegenheid is. Andere nevenorganisaties ver werpen het begrip „zwarte macht" geheel en al: zij menen dat een kwestie van recht niet kan worden opgelost door die met macht af te dwingen. In India is een nieuw geboor teregelingsplan ontworpen Voor koeien. Binnen twee maan den begint men in bepaalde ge bieden met de uitvoering hier van, r een ring als voorbehoed middel. Dit maakte de plaatsver vangend minister van voedsel voorziening, Sjinde, dinsdag in het parlement bekend. In de straten en bazars van de Indische steden en dorpen lopen miljoenen oude ondervoede koei en rond die geen enkel nut meer hebben. De hindoes, die in India veruit in de meerderheid zijn, beschouwen de dieren als heilige lymbolen van vruchtbaarheid en •uilen zich dus zeker krachtig Verzetten tegen het plan van de regering. Er bevinden zich op het pgenblik naar schatting 150 mil joen koeien in India en de snelle grpei van dit aantal kan niet in vpldpèpdp. mate door slacht wor den tegengegaan. Slechts in een f>aar staten is de slacht geoor- oofd. Ze wordt verricht door niet-hindoes. Onder de hindoe bevolking gaan zelfs stemmen op Voor een algeheel slachtverbod. Met stenen zijn maandagnacht de ruiten ingegooid van het Griekse consulaat aan het Rokin in de hoofdstad. Aan een van de stenen was een gestencilde brief bevestigd, waarin scherpe afkeu ring werd uitgesproken tegen het doodvonnis dat in Athene is geveld tegen de 22-jarige Jeho va's-getuige Kazanis, die weiger de dienst te nemen in het Griekse leger. Nadat volgens buitenlandse persberichten de dienstweigeraar onlangs was vrijgekomen van een gevangenisstraf van twee jaar die hem voor hetzelfde feit was op gelegd, werd hij opnieuw voor militaire dienst opgeroepen. Ook ditmaal weigerde hij echter een wanen aan te raken. De brief die op een wat onge bruikelijke manier op het consu laat werd „bezorgd", was onder tekend met: „Enige subversieve elementen van het Amsterdamse provotariaat". De daders zijn ongezien ontko men. De voornaamste deskundige van het State Department op het gebied van Latijns-Amerikaanse zaken, Lincoln Gordon, heeft dinsdag verklaard, dat er aanwij zingen zijn die duiden op een toe nemende ontevredenheid op Cu ba over het bewind van premier Fidel Castro. Tot de subcommis sie uit de senaat voor vluchte lingenzaken zei Gordon, dat de Cubaanse economie als gevolg van wanbeheer achteruit biyft gaan. De suikeroogst van dit jaar bedroeg slechts 60 procent van de voorgenomen hoeveelheid, ter wijl ook verder de landbouwpro- duktie aan de lage kan was ge bleven. Gordon zei ook, dat de voedselrantsoenering steeds zwaarder wordt. Op politiek gebied zou de stel ling van Castro, dat in Latijns- Amerika een sociale hervorming alleen door middel van geweld kan worden bereikt, weinig in- semming vinden en nog minder tot resultaten leiden. Tenslotte zou Castro door zijn kritiek op bepaalde communistische vrien den Cuba zelfs binnen de com munistische wereld isoleren, al dus de mening van Lincoln Gor don. Dit geharrewar over de uitleg van Carmichaels strijdkreet was er voornameiyk onder de negers zelf. Het grote publiek nam er kennis van in de meest agressieve betekenis, die de uitvinder van de leuze er ook in had gelegd. DE NEGER ALS CONCURRENT De reaktie is niet verwonder lijk. Velen die zich niet al te druk hadden gemaakt om het streven der negers naar recht, gingen zich bedreigd voelen toen ze de indruk kregen dat die gekleurde groepen regelrecht naar de macht streefden. Hun onberedeneerde angst, die bovendien niet erg gemotiveerd was, werd naarstig uitgebuit door allerlei obscure bewegingen zo als de Amerikaanse nazi-partij, die van Hitier niet alleen het ha kenkruis heeft overgenomen, maar bovendien een arrogante overtuiging dat zij, alleen omdat ze blanken zijn, superieur moeten worden geacht en daarom recht hebben op een positie als „Her renvolk". Dat wil niet zeggen, dat hun politieke ideeën erg aansloegen, maar vooral bij de maatschappe lijk minder geslaagde blanken wilde deze theorie van „we zijn beter" er wel in. Dat is verklaar baar: het zijn juist deze blanken die zich in de eerste plaats be dreigd mogen voelen, by v. in hun werkgelegenheid. Zij hebben nu de minst aantrekkelijke baantjes met de slechtste betaling, waar voor de geringste scholing en deskundigheid nodig is. Veelal kregen zü de job en niet een neger, omdat hun werkgever be wust of onbewust blanken ver kiest bij het aannemen van per soneel. Zou die voorkeur onmo gelijk worden gemaakt, dan zou het legioen van zwarte werklozen voor hen een geduchte concurrent vormen op de arbeidsmarkt. VALS ACCENT Die vrees wordt dan nog aan gevuld door het aantrekkelijke van de theorie van de Ameri kaanse nazi-partij, dat de blanke door zijn huidskleur alleen al su perieur is. Net als bij de opkomst van Hitlers N.S.D.A.P. slaat dit bij de maatschappelijk minst ge slaagden in: wanneer men geen reden heeft om trots te zijn op hetgeen men heeft bereikt, aan vaardt men graag iedere valse reden om trots te kunnen zijn op wat men is. Russische militairen zijn met helikopters en amfibievoertui gen behulpzaam bij de evacuatie van duizenden gezinnen uit het door overstromingen geteisterde grensgebied nabij Mandsjoerije. Volgens het dagblad „Rode Ster" ziin uit de omgeving van de hoofdstad Iman. 10 km van de grens met China, tweeduizend gezinnen geëvacueerd. Het leger voorziet afgesneden gezin nen uit de lucht van proviand. Onverwacht groot is de om vang die deze valse politieke ac centen hebben gekregen in de rassentegenstellingen waarmee de V. S. nu al zo lang kampen. Veel gevaar dat de Amerikaanse nazi-partij of ultra-reaktionaire organisaties als de John Birch Society en verdwaasde groepen als de „beweging om te voorko men dat de negers alles kragen" (S.P.O.N.G.E.) enige reële in vloed verwerven, is er niet. Maar hun aktiviteiten kunnen wel lei den tot onrust van een veel gro ter omvang dan men tot dusver heeft ervaren. En dat is een reden waarom onder verantwoordeiyke Amerikaanse politici meer en meer stemmen opgaan, die zich afvragen of de V. S. zich niet wat moeten beperken bij al hun ak tiviteiten in de wereld om de misère thuis wat krachtiger aan te pakken, omdat het gevaar be staat dat de kracht der Verenigde Staten thuis ernstiger wordt be dreigd dan in het buitenland. (ADVERTENTIE! Hier is een groot nationaal pian.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw Inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Overeen gespaand bedrag per Jaar van maximaal 500,— ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een epaarpremle van 20%, dus maximaal f 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit Jaar het maximum van f 500,— 8paart, krijgt u begin 1971 do spaarpremie van f 100,—. Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971- ieder jaar een spaarpremie van maxi maal 100,— verdienen. Per deelnemer maximaal Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—. Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van f 25, een levensverzekering óf spaarkas- Inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of -garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als; 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande Jaar ten hoogste f 15.000,— was; u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht 'bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Ralffeisenbanken, Postkan-1 toren. Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochurel 2. BASIS VOOR PERSOONLUK BEZIT VERKEER GESTREMD Amsterdam: Het verkeer in de hoofdstad over de Wiegbrug (Kostverlorenvaart) is gistermor gen uren lang gestremd geweest. Een propaangastank die per schuit van de N.D.S.M. naar Per nis zou worden vervoerd, bleek iets te breed en kwam onder de brug klem te zitten. Nadat een paar uitstekende delen van een hek waren weggezaagd kon het gevaarte zijn weg vervolgen. KANGOEROE MET BOKSHANDSCHOENEN Deze.- dagen ontsnapte uit een circus in Tokio een kangoe roe met bokshandschoenen aan. Het dier werd namelijk in boksen gedresseerd toen het plotseling de kans zag over een omheining te springen en er vandoor te gaan. Een politie auto, die de achtervolging door de stad maar nauwelijks kon volhouden, zat er een kwartier lang achteraan. Vier jongelie den wisten tenslotte het dier te vangen, maar een van hen liep een lichte kneuzing op door een goed geplaatste stoot van de gehandschoende kangoeroe. In de benedenverdieping van een huis aan de Waarschutstraat in Rotterdam heeft woensdag morgen vroeg een felle brand gewoed, die zeer veel materiële schade heeft veroorzaakt. De brandweer bestreed de vlammen zee met zeven stralen en kon voorkomen dat ook bovengelegen verdiepingen in de as werden ge- legd. De brand ontstond toen één der bewoners van het huis, de 24- jarige kelner P. Vogel, in de keu ken op de benedenverdieping het gasfornuis wilde aansteken. Er kwam een steekvlam die onmid dellijk de keukengordijnen in brand zette. Het vuur verspreid de zich daarna zó snel dat de heer Vogel moeite had zich met zyn drie honden tijdig uit de voeten te maken. De kelner waarschuw de zijn tweelingbroer, die een etage hoger lag te slapen. Deze kon zich eveneens op tijd redden. Inmiddels was vrijwel de gehele benedenverdieping uitgebrand. Toen de brandweer het vuur had geblust, bleek dat de waranda's op de benedenetage en die van de eerste en tweede etage groten deels door de vlammen waren verwoest. DOOR MARTIN MONS 59) „En niemand is de deiir uit ge weest behalve dan mijnheer Kim?" „Het lijkt me niet waarschijn lijk. Zoals u terecht opmerkte is hét weer nu niet bepaald aanlok kelijk". Een beetje verlegen voegie zij eraan toe: „Misschien zou u het beste doen eerst het personeel te ondervragen. Op deze tijd van de dag hebben ze overal in het huis wel iets te doen. Zij hebben dus de meeste gelegenheid op de hoogte te zijn van het doen en laten van de huisgenoten." „Geen kwaad idee. Wilt u me even de weg wijzen naar de keu ken en dan zorgen dat ik hen daar allemaal te zien en te spre ken krijg?" „Ik zal er dadelijk voor zor gen. Christine! Ik kan nog niet begrijpen hoe iemand Chris tine..." Ze veegde energiek mer een zakdoek over haar, van het huilen glimmend, gezicht. „Gaat u maar mee, inspecteur." Een van de meisjes had me vrouw Calant zien uitgaan. Dat was iets voor achten geweest, de gasten die in Hamerbrug werk ten, zaten nog aan het eerste ontbijt. Of ze ook iets bijzonders aan mevrouw had gemerkt? Ja, mevrouw was geweldig zenuw achtig geweest. „Ze stond kepleet te beven op haar benen, inspecteur." „Verbaasde het je niet dat me vrouw by zulk weer zo vroeg uit ging?" Ze keek hem wat onzeker aan. „Nou, een beetje wel. Omdat het nog zo donker waar, ziede. En nou dat pas met meneer Raven is gebeurd. En mee den dokter. Mij krijgen ze bij donker niet allenig naar buiten. Nog voor geen honderdduizend gul den, daar." „Ging mevrouw wel eens meer zo in de vroegte wandelen?" ,,'s Zomers wel. Als het lekker warm was. Mevrouw was erg kouwelijk, 's Winters kreeg je d'r mee geen stok de deur uit, as het niet hard nodig was." „Is er verder nog iemand de deur uitgegaan?" „Es effen nadenken," zei Ma rie Verhoef. „Diejen Amerikaansen me neer," waagde een hulpje dat aardappelen stond te schillen, bedeesd 4 „Meneer Overstraight? Ja, maar die is met de auto gegaan. Ik heb zeivers gezien hoe ie em uit de garasie haalde." „Was dat vóór of na dat me vrouw Calant naar buiten was gegaan?" ,,'s Kijken, Na. Neen, dat was meneer Kim. Vóór. Een paar minuten vóór mevrouw Calant. Hij moest een telegram verstu ren, daar was haast bij." „U noemde zoëven mijnheer Kim. Die is vanmorgen dus ook buiten geweest?" „Ja, hij kwam krek nadat me vrouw Calant was weggegaan..." „Nee Merie, het was zeker tien menuten later," verbeterde het hulpje. „En ie was toch zo zenuwachtig." „As de inspecteur hier iets van oe weten wil, zal ie het oe wel vragen. Bemoei gij oe nou maar mee oe eerpels," zei Maria fel. „Meneer Kim zee dat ie me vrouw overal had gezocht en ie vroeg of ik haar ook gezien had. Zenuwachtig? Nou. ie schrok wel een beetje toen ie hoorde dat ze naar buiten was gegaan. En dat kan ik nou helemaal geen wonder vinden, na wat er mee die arme meneer Raven is ge beurd. Zegt u nou zelf. D'r hing hier een ouwe overjas van meneer Van Heusden. Nou, die heet ie aangeschoten en is zo mee z'n blote hoofd naar buiten gelopen. Ja, meneer Over straight is al terug. Meneer Kim heb ik nog niet gezien. Maar die kan natuurlijk langs de voor deur.. „Dank je. Is de tuinbaas hier ergens? O, u is dus degeen die mevrouw Calant heeft gevonden? Mooi. Wilt u mij er even heen brengen? Ja. deze heren horen bij mij." „Is het nog ver?" vroeg Beze- mer toen ze, wat hem een einde loze tijd voorkwam, over glibbe rige paden blindelings door een klamme mist die doordrong tot op het. gebeente, waren gegaan. „Nog een paar minuten, me neer," antwoordde de man en hoofdinspecteur Bezemer vroeg zichzelf af wat het slachtoffer had bezield bij dit weer al in de vroege morgen deze uithoek op te zoeken. Ze moest er een reten voor hebben gehad, voor je ple zier deed je zoiets niet. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.23 Lichte grammofoonmuz.: (7.30 -7.35 Van de voorpagina, 8.00-8.10 Nieuws); 9.00 Te land en te water: informatief programma voor weg en waterweggebruikers; 9.35 Nws; 9.40 Morgenwijding; 10.00Stereo: Klassieke balletmuziek; 11.00 Nws; 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Stereo: Oude muziek; 12.00 Licht instru mentaal ensemble; 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Overheidsvoorlichting: Uit zending voor de landbouw; 12.40 Elektronisch orgelspel: lichte muz.; 12.55 Reportage wereldkampioen schappen kanovaren te Oost-Ber- lijn; 13.00 Nieuws; 13.10 Actualitei ten; 13.30 Stereo: Pulcinella, ballet (gr.); 14.15 Schakeringen: cultureel programma in woord en muziek; 1-5.15 Lichte grammofoonmuziek (gr.); 16.00 Nieuws. Aansl.: Thuis, praatje; 16.30 Stereo: Holland fes tival 1966: Nederlands kamerorkest en soliste: oude en moderne mu ziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Actualiteiten; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuziek; 18.30 Jazz- rondo; 18.50 Naar onze mening: kritiek; 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Henry Wood Promenade concert: Moskou's radio-orkest en soliste: klassieke en moderne muziek (opn.). In de pauze: 20.20 Nieuws; 2025 Impressies van de Albert ■Schweitzer convocation in Aspen, Colorado, lezing; 21.00 Henry Wood Promenade concert; 22.00 Reportage wereldkampioenschap pen kanovaren te Oost-Berlijn; 22.05 Lichte grammofoonmuziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Eventuele SOS-berichten; 22.45 Actualiteiten; 23.00 Lichte grammofoonmuziek; 23.45 Socialistisch nieuws in Espe ranto; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Dagopening: 7.20 Lichte gram mofoonmuziek (7.30 Nieuws); 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek; 8.30 Nieuws; 8.32 Oude muziek (gr.); 900 Voor de zieken; 9.35 Musicia ns: muzikale herinneringen: 10.00 Stereo: Radiophilharmonisch or kest: klassieke muziek: 10.30 Mor gendienst; 11 00 Amusementsmu ziek (gr.); 11.15 In 't zilver; pro gramma voor oudere luisteraars; 1200 Stereo: Lichte grammofoon muziek: 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Parade: instrumentaal en vo caal programma: 14.00 Vrijdag- weekendtips; 14.20 Stereo: Moder ne kamermuziek (opn.); 14.50 Voordracht; 15.10 Voor de vrouw; 15.40 Moderne muziek (gr.); 16 30 Duizendschoon, praatje over plan ten: 16.45 Stereo: Licht ensemble; 17.05 Stereo: Vocaal ensemble: moderne liederen; 17.35 Show en zo: licht programma; 18.35 Christe lijke muziekvereniging; 18.55 Op het woord af, praatje; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant; 19.30 Promenade van prominenten: lichte grammofoonmuziek; 22.15 Literama, radioperiodiék over boe ken en schrijvers; 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten; 22.40 Wijd als de wereld: internationale oriëntatie in kerk, zending en oeku- mene; 23.00 Lichte grammofoon muziek; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM III: 9.00 Nieuws; 9.02 Vrolijk platenprogramma (10.00 en 11.00 Nieuws); 12.00 Nieuws; 12.02 Operettemuziek; 13.00 Nieuws; 13.02 Draaiorgel klanken; 13.10 Filmmuziek; 13.30 Dixielandmuziek; 14.00 Nieuws; 14.02 Momentopnamen uit het Spaanse badplaatsje Sitges; 14.35 Licht instrumentaal trio en symfo nie-orkest: moderne muziek; 15.00 Nieuws; 15.02 Cabaretflitsen; 15.40 Licht orkest; 16.02 Licht gevarieerd platenprogramma; 17.00 Nieuws; 17.0218.00 Gevarieerd platenpro gramma voor automobilisten. BRUSSEL (Ned. uitz.): 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muziek; 12.40 Weerbericht, mededelingen, pro gramma-overzicht en SOS-berich ten voor de schippers; 12.48 Gram mofoonmuziek; 12.55 Buitenlands persoverzicht; 13.00 Nieuws, weer bericht en beursberichten; 13.20 Klassieke muziek; 14.00 Nieuws; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberich ten; 16.09 Lichte muziek; 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelin gen: 17.15 Lichte muziek; 17.30 Volksmuziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportberichten: 18.30 Uitzending voor automobilisten; 18.45 Amuse mentsmuziek; 19.00 Nieuws, weer bericht en het weer bij ons; 19 40 Grammofoonmuziek; 19.45 Opera- en belcantoconcert; 22.0023.00 Nieuws, berichten én toerisme en muziek. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 14.30—15.05 Voor de vrouw; 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Klaas Vaak, film voor de kleuters; 19.05 De verre kijker: internationaal jeugdjour naal: 19.15 Regionaal iournaal; 19.35 De Lucy show; 20.00 Jour naal; 20.20 Achtéir het nieuws; 20.45 De zielsverhuizing, tv-spel; 21.45 Zang en harp; 21.55 Gesprek; 22.3022.35 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 De sterren: chansonprogramma; 20.20 De Hum- boldtschool, tv-film (7); 20.45 Or- gelreis door Oostenrijk: 21.25 At tentie voor sport; 21.55 Dagslui ting; 22.0522.10 Journaal. BELGIE (Ned. uitz.): 19.30 Pro gramma voor oudere kijkers; 19.45 Zoeklicht; 19.55 Weerbericht; 20.00 Journaal; 20.20 Tv-feuilleton; 20.35 Blijspel van Shakespeare; 22.55 Journaal.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1