Soekarno veroordeelde de mislukte staatsgreep Tweede arrestatie in Londense politiemoord Stelselmatige verwoesting van olie-opslagplaatsen in Noord-Vietnam „Men heeft mij een oorlogsmaniak genoemd" HET WEER DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6754 Een miljoen mensen Nationaal en revolutionair Nog steeds premier. West-Irian Taktiek „Driftige oude baas" Geen militaire parade Diplomatiek incident in Peking Nog een Ambonnees aangehouden Johnson over Latijns-Amerika Tumult tijdens bijeenkomst Amerikaanse congrescommissie Ter dood veroordeelde Fransman in Hamburg gearresteerd Overleg tussen Maleisie en Thailand DRIE ZWITSERSE ALPINISTEN VERMIST Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden «ankering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen «i&vertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.- Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, intending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de toespraak, die hij woens dag tot een menigte in Djakarta hield, heeft president Soekarno voor de eerste keer de mislukte staatsgreep van oktober 1965 ver oordeeld. De president wendde zich ook af van zijn „nasakom'Mdee sa menwerking tussen nationalisten, religieuze groeperingen en commu nisten en stelde hiervoor in de plaats het „nasasos'Mdeaal, dw.z. de samenwerking tussen nationalis ten, religieuze groeperingen en socialisten. Dit ideaal moest met volharding worden gecultiveerd en men moest zich daarbij niet laten beïnvloeden door denkbeelden en leerstellingen die al verouderd waren, onver schillig of zij van uiterst rechts of uiterst links kwamen. Soekarno verklaarde dat de ge beurtenissen van de laatste jaren geen wijziging hadden gebracht in de voortgang van de revolutie, ge baseerd op de „pantjasila"-idee (de vijf grondslagen). De president zei opnieuw dat het oorspronkelijke akkoord van Bangkok op zijn aandringen nader hand is gewijzigd. Hij voelde zich erover verheugd dat het geschil met Maleisie op vriendschappelijke wijze is geregeld. (Minister van buitenlandse zaken Malik ontkende vorige week zonder meer, dat het akkoord varr Bangkok op aandrin gen van Sóèkarno wijzigingen had ondergaan). Soekarno zei dat door zijn toedoen de clausule, waarin algemene verkiezingen voor de be volking van Saba en Serawak wor den voorgeschreven, in het akkoord was opgenomen. De rede van de president, door radio en televisie uitgezonden, werd tevens beluisterd door meer dan een miljoen mensen, die voor het merdeka-paleis stonden samen gepakt. Een voornaam deel van Soekar- no's toespraak was gewijd aan een overzicht van de geschiedenis van Indonesië sinds de onafhankelijk heid. De titel van de rede luidde: „vprloochen nimmer de geschiede nis". Nadat hij de staatsgreep had veroordeeld, zei Soekarno dat de genen, die verkeerd hebben gehan deld. gestraft moeten worden en dat hij hiervoor een speciale mili taire rechtbank in het leven had geroepen. Dit tribunaal heeft al een aantal medeplichtigen aan de staatsgreep berecht. Met betrekking tot de toekomst zei Soekarno: Waarom zouden we de koers van onze revolutie veran deren? Nationalisme, geloof in God en socialisme vormen het verlan gen van elk land Met een beroep op het volk om de koers van de geschiedenis aan te houden, ver zocht hij het de resultaten van de revolutie in het verleden niet af te danken en in de revolutionaire richting voort te gaan. De president richtte een oproep tot de bevolking van Saba en Se rawak zich zorgvuldig over haar toekomst uit te spreken bij de al gemene verkiezingen waarin de vredesovereenkomst tussen Ma leisië en Indonesië voorziet. Hij zei dat Indonesië Maleisie pas né deze verkiezingen zal erkennen. Opnieuw brak Soekamo, die herhaaldelijk met stemverheffing sprak en met zijn vuist op de les senaar sloeg, een lans voor de uit gestelde „conefo"-conferentie, die volgens hem diende plaats te vin den zodra dit mogelijk was. Soekarno gaf een uiteenzetting van de omstandigheden waaronder het jongste ampera-kabinet met generaal Soeharto als voorzitter van het zes leden tellende presi dium tot stand was gekomen. Hij zei daarbij nog steeds de grote lei der van de revolutie te zijn. Hij was nog steeds premier en had de macht niet aan Soeharto overge dragen. Terwijl de president zijn twee uur durende rede hield, bewaakten militatrM «n pantserwagens het plein en het paleis. Zwaarbewapen de troepen patrouilleerden door de verlaten straten. Over de economie sprekend drong Soekarno aan op meer ver trouwen in eigen kunnen. Welis waar strevend naar voor beide kan ten voordelige economische samen werking met vrienden over de ge hele wereld verwerpt het vertrou wen in eigen prestaties echter een politiek van bedelarij, aldus de president. Om aan de behoeften van het volk tegemoet te komen zal de regering de eigen produk- tie-inspanningen activeren met aanvullingen van buitenaf in het geval de eigen voorziening nog on toereikend zou zijn. Zijn politiek rechtvaardigend zei Soekarno, dat de verergerde infla tie niet door zijn plannen was ver oorzaakt. Hij gaf de schuld aan de militaire uitgaven ten behoeve van de strijd voor de bevrijding van West-Irian. Deze kosten en die voor de veiligheid hebben meer dan tachtig procent van de begro ting opgeslokt. De politieke, eco nomische en monetaire resultaten, het prestige van Indonesië en het respect dat de wereld toont, leve ren bij elkaar de verdediging van mijn beleid sinds 1959, zo riep Soekarno uit. Hij deed een beroep op het volk al zijn richtlijnen te volgen: Sprekend over internationale kwesties zei Soekarno bezorgd te zijn over de toestand in Vietnam. De „Amerikaanse oorlog in Viet nam" veroordelend riep de presi dent in het Engels uit: Ik smeek Amerika, ga weg uit Vietnam. U kunt het probleem niet op deze wijze oplossen U zult er zelf door verscheurd worden. Volgens hem bestaan er twee wegen naar een oplossing: terugkeer tot de akkoor den van Genève of de Soekarno- Macapagal-leer, die zegt dat Azia tische vraagstukken door de Azia ten zelf dienen te worden opgelost. Het streven van Indonesië om de verenigde naties te reorganise ren vormt een integrerend onder deel van het anti-imperialistische standpunt, aldus Soekarno. Doelend op massale eisen voor de terugkeer van Indonesië in de volkerenorga nisatie zei hij dat Indonesië op nieuw een aktieve rol in het inter nationale orgaan zou moeten aan vaarden, bijvoorbeeld de strijd voor een diepgaande hervorming te intensiveren. Hij rechtvaardigde zijn nieuwe houding als behorende tot de taktiek en de strategie zoals Indonesië die heeft gevoerd bij zijn nu vreedzaam geregelde confron tatie tegenover Maleisie. Volgens Soekarno is de gedachte om in de verenigde naties terug te keren teneinde de strijd doeltref fender te kunnen voeren, zeker goed. Het tijdstip van terugkeer noemde bij echter een zaak van taktiek. De president zei, dat men hem vorige maand, toen hij verklaarde dat de confrontatie met Maleisie diende te worden voortgezet, een „ooriogsmaniak" en een „driftige oude baas" had genoemd. Hij had echter, zo zei hij, de rol van zuur pruim gespeeld omdat hii had ge hoord dat Maleisie aan de onder handelingstafel weifelde de Indo nesische voorstellen te aanvaar den. Door zijn dreigementen was Koeala Loempoer volgens hem door de knieën gegaan. Het gevolg was, dat de overeenkomst van Bangkok werd aangevuld met een „door ons opgesteld aanhangsel". Het was deze verbeterde versie, die op 11 augustus in Djakarta werd onder tekend, aldus Soekarno. In de toe voegingen stond dat Indonesië be reid was tot erkenning van Malei sie over te gaan, nadat algemene verkiezingen in Saba en Serawak hadden plaatsgevonden. Het is on juist te stellen, dat met de onder tekening op 11 augustus de erken ning van Maleisie een feit was. Uit een en ander blijkt, zo zei Soekar no, dat er geen verschil bestaat tussen de president en generaal Soeharto. Integendeel, er was zelfs sprake van steun van de president aan zijn „vredesonderhandelaar". Soekarno verdedigde gekritiseerde objecten zijn veel voor de bouw van hoge torens en monu menten, nodig voor het herstel van de geest van de natie van onafhan kelijk Indonesië. Hij had van het volkscongres opdracht gekregen, zei hij, om de natie op te bouwen na haar afzakken in de koloniale tijd, zodat het volk weer alle uit dagingen onder de ogen zou kur.nen zien. De viering van deze onafhanke lijkheidsdag werd overigens geken merkt door grote soberheid, gezien de moeilijke economische omstan digheden van het ogenblik. Er wa ren nu geen grote erepoorten in alle straten en maar weinig illumi natie van regeringsgebouwen. Op vallend was het achterwege blijven van een militaire parade zoals die in voorgaande jaren een hoogte punt van de viering vormde. Thans ging Soekarno na zijn rede en he.t hijsen van de vlag voor zijn merdeka-paleis naar binnen en de tweeduizend gasten gingen naar huis. Een nationaal voetbaltoernooi om de Soekarno-beker werd afge last wegens het incident dat zich dezer dagen in het Boeno-Karno- stadion in Senajan buiten Djakarta had voorgedaan en waarbii het tot een schietpartij tussen mariniers en „koediangs" uit Bandoeng kwam. Die afgelasting geschiedde door de militaire autoriteiten ondanks een order van Soekarno aan de organi satoren van het toernooi om het wel te laten doorgaan. Op de receptie die de Indone sische zaakgelastigde in Peking woensdag gaf ter gelegenheid van de viering van de onafhan kelijkheidsdag van zijn land, heeft zich een incident voorge daan. Na een korte rede bracht de zaakgelastigde, baron Soeta- disastra, een dronk uit op partij leider Mao tse-Toeng, president Lioe Sjao-Sji en op premier Tsjoe en-Lai. De Chinese onder minister van buitenlandse zaken, Han Nien-Loeng, die de ont vangst bijwoonde, verliet echter korte tijd later het ambassade gebouw zonder op de heilwensen van de Indonesische diplomaat te hebben geantwoord. Ondanks de bestaande wrijving tussen de twee landen hadden buitenland se diplomaten een dergelijke schending van het protocol door de Chinezen niet verwacht. Vorig jaar werd de receptie bijgewoond door premier Tsjoe en-Lai en diens minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen-Ji. De Haagse politie en de rijks recherche hebben opnieuw een Ambonnees uit Moordrecht aan gehouden in verband met de brandstichting in de Indonesische ambassade in Den Haag in de nacht van 26 op 27 juli. De Ambonnees werd in Gouda gearresteerd. Hij is evenals de acht andere arrestanten in het hoofdbureau van politie in Den Haag ingesloten voor nader ver hoor. President Johnson heeft de Latijns-Amerikaanse landen aan gespoord sneller tot economische integratie over te gaan en hiertoe Amerikaanse steun beloofd. Woensdag sprekend ter ge legenheid van de 5e verjaardag van het verbond tot vooruitgang toonde de president zich voor stander van een binnenkort te beleggen topconferentie van leden-landen van de organisatie van Amerikaanse staten. De Amerikaanse president drong er bij de Latijns-Ameri kaanse landen op aan middelen te besparen door aankopen van dure onnodige militaire uitrus ting achterwege te laten. Ameri kaanse funktionarissen tekenen hierbij aan dat de president o.m. dacht aan vliegdekschepen, krui sers en supersone vliegtuigen. Zestien mensen zijn woensdag door de politie met harde hand uit de zaal verwijderd, waar de com missie voor anti-Amerikaanse activiteit uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden bezig is met een onderzoek naar de oppositie bewegingen tegen de oorlog in Vietnam. Zeven advocaten van voor een verhoor opgeroepen per sonen liepen daarop uit protest weg. Een van degene) t die. buiter. de deur werden gezet, was Arthur Kinoy, die als advocaat optrad voor Walter D'Teaque, de voorzit ter van het comité voor steun aan het nationale bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam. Tussen Kinoy en de voorzitter van de congrescommis sie was een hevige woordenwisse ling uitgebroken. Toen hij werd weggeleid, riep een tweede advo caat: Gooi ons dan allemaal er maar uit, waarop een hevig tumult losbarstte, waaraan pas na enkele minuten een einde kwam. Anderen die uit de zaal werden gezet, had den anti-oorlogsuitlatingen van enkele getuigen met luid applaus begroet. iohn Duddy, een van de ver moedelijke moordenaars van de Londense politiemannen, is gis termiddag in Glasgow gearres teerd. Dinsdag waren de signalemen ten van de 37-jarige in Glasgow geboren Duddy en de 30-jarige Harry Roberts verspreid. Zowel in Londen als Glasgow werd een klopjacht gehouden. Duddy zal in Glasgow blijven tot een escorte van Scotland Yard zal ziin gearriveerd. Duddy die was aangeduid als zeer gevaarlijk, gaf zich aan de politie over zonder verzet te bie den. HET WAPEN Duikers zochten intussen voor de tweede maal naar het moord wapen, dat in de Thames zou liggen. Ook nu boekten zij geen resultaat. Op de plaats waar de auto van de daders is gevonden, waren detectives van Scotland Yard woensdag met hun onder zoek bezig. Een nabijgelegen In een gebied op ongeveer 60 km ten oosten van Saigon zijn Amerikaanse en Australische troepen nog steeds bezig met zuiveringsacties teneinde de weg tussen Saigon en Cap Saint Jacques, welke voortdurend door de vietcong wordt bedreigd, vrij te maken. De troepen maken langzaam vorderingen zonder al te zware strijd. Het grootste gevaar vor men de talloze landmijnen en andere door de vijand aange brachte springstoffen. Inmiddels wordt de stelselma tige verwoesting van alle olie opslagplaatsen in Noord-Viet nam voortgezet. Dinsdag richtten de luchtaanvallen zich op zestien tot dusver niet gebombardeerde doelen. In totaal werden 131 vluchten uitgevoerd. Vijf dezer doelen waren gelegen in een ge bied ten noordoosten van Hanoi, drie andere in de omgeving van de havenstad Haifong. Nabij Thanh Hao, 13Q km ten zuiden van de hoofdstad Hanoi, werd een raketbasis aangevallen. TWEEHONDERD BURGERS OMGEKOMEN Het Noordvietnamese persbu reau meldde gisteren dat twee honderd burgers om het leven zijn gekomen of gewond geraakt, toen Amerikaanse straaljagers op 9 augustus j.l. het Zuidvietna- mese gehucht Kaoe Nhiem onder vuur namen. Volgens genoemd persbureau kon er geen vergis sing in het spel zijn, aangezien het plaatsje duidelijk op de kaart staat en slechts 12 km van de grote stad Kan Tho ligt. In een buitenwijk van Saigon, slechts vijf km van het centrum, overvielen guerillastrijders gis teren een Amerikaanse vracht wagen. De twee Amerikaanse militairen op de wagen werden gedood. De vietcong beschoot met mor tieren een parkeerplaats bij het vliegveld Tan Son Nhoet, waar bij aanzienlijke schade aan de geparkeerde voertuigen werd aangericht. MEER HULP NODIG „Onze behoefte aan buiten landse hulp neemt toe. Wij heb ben niet genoeg militairen en wij hebben Amerikaanse ver sterkingen nodig". Dit zei de Zuidvietnamese eerste minister, Ngoejen Cao K, woensdag in Pleikoe waar hij het hoofdkwar tier van de 4de Amerikaanse in fanteriedivisie bezocht. „Toch hopen wij dat de toestand bin nen twee jaar zal zijn opge klaard en dat we dan minder nodig hebben", aldus het hoofd van de Zuidvietnamese regering. De vierde infanteriedivisie arri veerde vorige week in Vietnam. RAKET OP WONINGEN GEVALLEN Op 160 km ten noordoosten van Saigon werden dinsdag 1500 Amerikaanse mariniers aan land gezet. Zij zullen trachten de gue rillastrijders van de vietcong, die in de provincie Binh Toey ope reren, uit te schakelen. Een Amerikaanse woordvoer der in Saigon deelde mee, dat een Noordvietnamese raket, die haar doel had gemist, dinsdag op woningen aan de oostkant van Haiphong terecht is gekomen en daar is ontploft. Ongetwijfeld, aldus de woordvoerder, zijn hierbij veel slachtoffers onder de bevolking gevallen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat er iets dergelijks met een Noordvietnamese raket is gebeurd. Van Amerikaanse zijde is meegedeeld, dat men heeft be sloten er dit keer officieel mel ding van te maken „om de ver klaring van Hanoi te voorko men, dat Amerikaanse piloten bevolkte gebieden bombarde ren*" AMERIKAANSE BOMMEN WERPER NEERGESTORT OP DORP Een Amerikaanse jachtbom menwerper van het type Cru sader is woensdagmiddag met een lading bommen aan boord neergestort op een dorp nabij de Amerikaanse luchtbasis Da Nang. Volgens de eerste berichten ver loren hierbij 24 burgers het leven en liepen tientallen men sen verwondingen op. Het toestel stortte kort na het vertrek van de basis in het dorp neer, waarbij verscheidene bom men tot ontploffing kwamen. De piloot wist zich met behulp van zijn schietstoel te redden. De piloot deelde mee dat het toestel niet wilde stijgen en on bestuurbaar was. Hij zei niet in staat te zijn geweest de bom- menlast en de inhoud van de benzinetank af te werpen. Het ongeluk was het vijfde in een serie „vergissingen", misver standen e.d. binnen acht dagen, te trekken. vuilnisbelt werd doorzocht. De politie op het bureau Sheperd's Bush, waar de drie vermoorden werkzaam waren, heeft meegedeeld dat voor de na bestaanden al meer dan 5.000 pond sterling (50.000 gulden) is binnengekomen. Onder de giften bevond zich een biljet van tien pond van de weduwe van ser geant-detective Raymond Purdy, die in 1959 door de in Duitsland geboren Gunther Podola werd doodgeschoten. Podola is destijds opgehangen. Duddy werd door zeven politie mannen gearresteerd in een huis dicht bij dat van zijn ouders. Hij was ongewapend. De jacht op de derde man wordt nu met verdub belde energie voortgezet. In het gehele land is opnieuw 't signale ment verspreid van Roberts, wiens gezicht en handen worden ontsierd door littekens. Zijn zwarte auto van het merk Daimler zou dinsdag in 't noord oosten van Schotland zijn gezien. De 36-jarige hondenaar John Witney wordt hier uit een politie auto, verborgen onder een deken, het gerechtsgebouw binnenge voerd. Witney, die dezer dagen als eerste werd gearresteerd, is onder beschuldiging gesteld van de moord op de drie Londense politiemannen. De 36-jarige Franse misdadiger André Larrieu, die in januari van dit jaar in Parijs bij verstek ter dood is veroordeeld wegens het toebrengen van zware ver wondingen aan een politieagent, is in de Hamburgse uitgaanswijk Sankt Pauli gearresteerd. De Maleisische minister van binnenlandse zaken, dr. Ismail Bin Dato Abdoel Rachman. is in de hoofdstad van Thailand aan gekomen om te spreken over het vraagstuk van de aanwezigheid van gewapende communisten in het oerwoud grenzend aan beide landen. In het gebied van Betong in Zuid-Thailand zou onlangs een 15 man sterke Maleisiseh-Thai- landse grenspatrouille door com munisten overvallen zijn, waarbii tien man van de patrouille wer den gedood. Drie jonge Zwitsers, die maan dagmorgen vertrokken voor de beklimming van de Jungfrau, ziin woensdag als vermist opge geven. Er is geen spoor van het drietal gevonden. Daar de weers omstandigheden gister zeer zijn verslechterd, vreest men het erg ste. IETS HOGERE TEMPERATUREN Een omvagrijk gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azoren via onze omgeving tot ver in Rusland, bracht ons woens dag droog en zonnig weer, waar bij het kwik tot 20 a 21 graden Celsius opliep. In Denemarken werden onge veer dezelfde temperaturen ge meten. In Duitsland en Frankrijk werd het hier en daar 22 a 23 graden, Nog iets warmer was het in Engeland, waar de thermo meter op enkele plaatsen 25 gra den aanwees. Slecht weer was het vooral in Noord-Italië, waar een lagedruk gebied talrijke onweersbuien bracht. In onze omgeving blijft het waarbij in totaal ten minste 61 doden en ongeveer 200 gewon den onder de burgerbevolking zijn gevallen. SOEKARNO BEREID IN VIETNAM TE BEMIDDELEN President Soekarno heeft gis teren in Djakarta verklaard, dat Indonesië bereid is in Vietnam te bemiddelen op basis van de erkenning dat Aziatische vraag stukken door Aziaten moeten worden opgelost. Soekarno zei dit in een toe spraak tot een grote menigte, die zich op het merdekaplein had verzameld in verband met de viering van onafhankelijkheids dag. De Indonesische president deed een beroep op de Amerika nen om zich uit Vietnam terug weer onder invloed staan van het reeds vermelde hogedrukgebied, zodat het ook vandaag droog en overwegend zonnig zal zijn met iets hogere temperaturen dan woensdag. Daar de as van het hogedrukgebied ten noorden van ons blijft liggen, handhaaft zich een zwakke tot matige noord oostelijke wind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige noordoostelijke wind en iets ho gere temperaturen dan gisteren DONDERDAG 18 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.01 3.37 4.11 4.20 n.m. 3.19 3.55 4.29 4.38 VRIJDAG 19 AUGUSTUS v.m. r*m. Breskens 3.44 3.59 Terneuzen 4.20 4.35 Hansweert 4.54 5.09 Walsoorden 5.03 5.18 zon maan op onder op onder aug. 18 5.28 19.59 7.49 21.15 19 5.30 19.57 9.19 21.30 20 5.31 19.55 10.46 21.45 21 5.33 1952 12.12 22.01

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9