Vakantiezorgen voor premier Wilson Weer rassenrel in Chicago Nederl. katholiek vakverbond wil inkomen koningin koppelen aan indexcijfer Amerikaans-Russische tegenstelling op de ontwapeningsconferentie V NOTERING VAN HET POND STERLING NOG NIET FLORISSANT Doodvonnissen tegen Amerikaanse negers vernietigd Woensdag 17 augustus lyoo IJK VRilE ZEEUW Pagina 5 Het verschil 1,4 miljoen bijgelegd Struisvogel politiek. Overtuigender DE AARDBEVING IN NIEUW DELHI Kind overleden na val van vijftien meter Steriel#» besprekingen BANKOVERVAL IN STOCKHOLM DOODVONNIS IN RUSLAND Dode bij autobotsing Duitse Ieraar verdronken Verdronken De Engelse ministers nemen een beetje vakantie, al zal een aantal van hen die grotendeels moeten besteden aan het bestuderen van hun nieuwe functie. Premier Wil son heeft zijn economische nood maatregelen erdoor gekregen, on danks een vrij groot aantal tegen stemmers en niet-stemmers uit zijn eigen gelederen, wat toch niet zo'n prettige gedachte voor hem zal zijn. Het kleine spelletje van boompje wisselen dat aan de vakantie voor afging. had niet zo heel veel om het lijf. Brown, die duidelijk heeft laten blijken dat hij weinig geloof hecht aan de methode van Wilson om het pond te redden, kon men het programma niet laten uitvoe ren. Dus ruilde hij met. Stewart, een man die weinig opvalt en zeker niet door fouten. Zo zit Brown op buitenlandse zaken, een post die hem wel lijkt omdat zijn idool Bevin daar inder tijd zoveel en goed werk deed. Hij heeft daarom nu al de bijnaam ge kregen van de „poor man's Bevin", zoiets als een goedkope surrogaat- B. Dat maakt overigens weinig uit want Bevin maakte onder Atlee de buitenlandse politiek, maar Wilson doet dat wis en zeker zelf. Bij het vergelijken met voorgan gers komt men dan automatisch ook terecht bij Stafford Cripps, die na de oorlog eveneens de Brit ten grote zuinigheid oplegde. Zijn werk wordt nu gedaan door het duo Callaghan en de nieuwe man Stewart. Daarbij is echter een groot ver schil. Cripps, de man wie men het sober leven aanzag en die een enorm respect verwierf door zijn grote persoonlijke integriteit, had niet alleen zijn eigen persoon mee om van de Britten de offers gedaan te krijgen die hij nodig achtte, maar bovendien heerste er de al gemene stemming van „we moeten het land samen redden", een gees telijke atmosfeer die nog uit de oorlog was overgehouden. Het Nederlands katholiek vak verbond nleit in zijn officiële or gaan „Ruim Zicht" voor de kop peling van het inkomen van de koningin aan een indexcijfer. Hierdoor zou dit inkomen auto matisch worden aangepast aan de stijgende kosten van lonen en salarissen, onderhoud van palei zen, renresentatieve verplichtin gen e.d. Het N.K.V. prefereert zo'n systeem boven het ieder jaar bij de rijksbegroting aan de orde stellen van deze zaak en zeker boven een „rechttrekking" bij wetswijziging eens in de zoveel HÉ jaar. Volgens „Ruim Zicht" heeft koningin Juliana in de afgelopen vijf jaar meer dan tien miljoen gulden uit haar eigen middelen bijgepast, omdat het bedrag dat zij voor het uitoefenen van haar functie van de staat ontvangt, niet tijdig genoeg is opgetrok ken. Sinds de salarissen van het 280 man tellende personeel perso neel in 1963 op haar initiatief werden aangepast aan de amb tenarensalarissen, heeft de ko ningin zelf ieder jaar een bedrag van 1,4 miljoen gulden op deze salarissen moeten toeleggen. Thans wordt aan loon- en sala riskosten per jaar 3,8 miljoen gulden uitgegeven en de ver wachting is, dat dit bedrag bin nen een jaar zal stijgen tot 4,1 miljoen gulden. Het N.K.V. verwijt de vorige regeringen die zolang hebben gewacht met het aanpassen van het inkomen van de kroon, een gebrek aan inzicht. „Nederland heeft een monarchie en het is onjuist hiervan jaren achtereen niet de financiële consequenties te trekken". Het vakverbond vindt, dat het kabinet-Cals van een zekere durf getuigt door in deze tijd van be zuiniging niet langer te willen wachten met de aanpssing van het inkomen van de koningin. Het N.K.V. heeft wel kritiek op de onduidelijke ontoereiken de toelichting van de regering, die ertoe heeft geleid dat velen in het land de drastische ver hoging niet begrijpen. Voorts voert het kabinet naar de mening van het N.K.V, een struisvogelpolitiek door te pro beren met een ingewikkelde zin duidelijk te maken, dat geen ter men aanwezig zijn voor een ver hoging van het inkomen van prinses Beatrix. Het verbond vraagt zich af. of hierbij mis schien psychologische factoren een rol spelen. Zelf staat het op het standpunt dat ook voor het inkomen van prinses Beatrix een geleidelijke aanpassing nodig is, wil men over een paar jaar niet opnieuw voor een enorme verhoging staan. Het is onjuist, aldus „Ruim Zicht" nu met allerlei speculaties over het privé-vermogen van het koninklijk huis aan te komen. Dat heeft niets te maken met het bedrag dat dit huis nodig heeft om een door de grote meerderheid van ons volk ge wenste monarchie te doen func tioneren. Callaghan en Stewart bezitten niet die Crippse persoonlijke over tuigingskracht en evenmin werken zij in die psychologische sfeer die de offerbereidheid vanzelfsprekend maakte. Brown was op deze plaats aan zienlijk béter geweest: als iemand de vakbonden had kunnen overtui gen, dan was hij het. Hij is nu een maal bijzonder geliefd om zijn emo tionaliteit die hem wel eens brengt tot minder gelukkige uitspraken, maar die de goede kant heeft dat hij zo ook overtuigend zijn eerlijk heid aan de dag legt. In die zin is op het kardinale punt van de verdediging van het pond de kracht van Wilsons team verminderd. Wanneer, zoals met énige angst wordt voorzien, zowel de vakbeweging als de werkgevers hun aanvallen beginnen op het so berheidsprogram, zal weer veel neerkomen op de schouders van Wilson zelf om zijn plannen door gezet te krijgen. En nu heeft hij wel een enorm politiek talent, maar of hij alles zelf kan doen, daaraan bestaat wel twijfel, getui ge de nog steeds niet zo florissan te noteringen van het pond ster ling. De viering in Nieuw Delhi van het feit, dat India negentien jaar geleden onafhankelijk werd, is maandag overschaduwd door een aardbeving. Terwijl mevrouw Indira Gandhi, de premier, op de wallen van het historische rode fort de nationale vlag hees, deed zich een beving voor, die een halve minuut aanhield. Op twee kilometer van het rode fort stortte een gebouw van drie verdiepingen in, waardoor een groot aantal mensen werd bedol ven. Men vreest dat dertig men sen om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn de stoffelijke resten van veertien bewoners geborgen. Vierentwintig mensen liepen verwondingen op. Elders in Nieuw Delhi stortten nog twee huizen in, waardoor twee mensen de dood vonden. DE MUUR Berlijn: Zaterdag heeft het Oost- duitse regime het vijfjarig be staan gevierd van de scheidings muur in Berlijn. In West-Berlijn werd bij het Günther Litfen-ge- denkteken een krans gelegd door de voorzitter van christen demo cratische unie in West-Berlijn Franz Amrehn. Günthier Litfin was het eerste slachtoffer van de muur. De vierjarige Marcel Wichman is gisteren uit een raam van het huis van zijn ouders op een derde etage in de Orahjeboomstraat in Rotterdam gevallen en kort daar na in een ziekenhuis overleden. Marcel was met zijn zes jaar oude broertje aan het spelen in de slaapkamer en heeft daarbij het raam opengedaan. Hij viel van 15 meter hoogte op een be tegelde binnenplaats en werd met ernstige verwondingen overge bracht naar het Zuiderziekenhuis. De Russische delegatieleider bij de ontwapeningsconferentie in Genève, Alexei Rochtsjin, heeft dinsdag de Amerikanen verantwoordelijk gesteld voor het teleurstellende verloop van de beprekingen. Hij wierp de Verenigde Staten en hun weste lijke bondgenoten voor de voe ten, dat zij het verkrijgen van kernwapens door derde landen willen tegenhouden, maar intus sen de samenwerking op kern gebied in de NAVO onvermin derd voortzetten. De Verenigde Staten kwamen bij monde van hun vertegen woordiger Fisher terug op het uit 1964 daterende Amerikaanse voorstel inzake het „bevriezen' van offensieve en defensieve raketsystemen. Als men het op dit punt niet spoedig eens wordt, zo zei Fisher, zal de strategische bewapeningswedloop steeds snel ler gaan. De ene staat na de an dere zou anti-raketsystemen ont wikkelen uit vrees dat de eigen strategie wordt achterhaald. Deze wedloop kost niet alleen onnoe melijk veeld geld, maar leidt tot steeds grotere rampen bij een eventuele kernoorlog. 'Het verwijt van de Sowjets wees hij van de hand met de op merking. dat juist zij in de hui dige zittingsperiode zich niet be reid hebben getoond een meer flexibele houding ten aanzien van hun oorspronkelijk voorstel aan te nemen. De afgevaardigden van Tsje- cho-Slowakije en Bulgarije, de „steriliteit" van de besprekingen betreurend, zeiden dat de oorlog in Vietnam de ontwapeningson derhandelingen uitermate be moeilijkt. De Russische afgevaardigde zei dat het Amerikaanse voorstel in zake een verdrag om de ver spreiding van kernwapens te verhinderen zelfs geen basis voor besprekingen oplevert. Vol gens hem waren de Verenigde Staten niet van plan mee te werken aan een verdrag waarbij wordt belet dat West-Duitsland via een of andere NAVO-kern- macht de beschikking over kern wapens krijgt. Militante leden van het verbond ter bescherming van de burger rechten hebben in Chicago weer gedemonstreerd tegen de rasdiscri minatie, toegepast bij de huisves ting. De negers gebruikten dit keer een nieuwe tactiek. Zij trokken niet in een grote groep door de stad, maar verspreidden zich in drie kleinere groepen die tegelijk betoogden in drie verschillende wijken. In een van deze wijken werden de negers, 500 in totaal en be schermd door een gelijk aantal politiemannen, opgewacht door een schreeuwende menigte blanken, die wel 1000 man sterk was. Uit deze menigte, voor het merendeel jonge mensen, werd met stenen, flessen en rotte eieren naar de ne gers gegooid. De politie, die de blanken slechts met grote moeite in bedwang wist te houden, moest diverse malen ingrijpen om te voor komen dat de auto's van betogers en politie in brand werden gesto ken. Tijdens de tocht stonden grote groepen blanken op de trottoir. Zij droegen borden met opschriften als: „De macht aan de blanken" en „Dood aan de vuile nikkers". Le den van de Amerikaanse nationaal- socialistische partij deelden vlug- Twee jonge Zweden, die ruim twee weken geleden te Nyköping een politieman hebben neerge schoten, hebben bij een bank overval te Stockholm 70.000 kro nen (ongeveer 50.000 gulden) buitgemaakt. Dit heeft de politie van de Zweedse hoofdstad maan dag bekendgemaakt. De daders, die 19 en 23 jaar zijn, verwondden op 28 juli een po litieman zodanig, dat hij vorige week aan zijn verwondingen be zweek. Ondanks het feit dat er een grootscheepse jacht op hen werd gehouden, slaagden zij erin vrijdag j.l. een bank te beroven. Terwijl zij met pistolen het per soneel op een afstand hielden, gristen zij 70.000 kronen van ach ter de balie weg. schriften uit en hitsten de blanken op. Toch kwam het in deze wijk later tot heftige vechtpartijen tus sen blanken en negers en blanken en politiemannen, die de betogers beschermden. Auto's werden be schadigd en winkelruiten ingesla gen. Een blanke werd door een fles aan het hoofd gewond. De politie arresteerde negen blanken, onder wie een lid van de Ameri kaanse nazi-partij. Bij de betogingen in de beide andere wijken deden zich geen ernstige incidenten voor. De 43-jarige Russische inge nieur Rabinowitsj, die als direk- teur van een textielfabriek de staat voor een kwart miljoen roe bel heeft benadeeld, is tot de ko gel veroordeeld, zo meldt het blad „Troed". Een hof van beroep te New Or leans heeft maandag de doodvon nissen vernietigd die 12 jaar ge leden zijn geveld over de negers Edgar Labat en Alton Poret we gens verkrachting van een blanke vrouw. Het hof vond dat Labat en Poret, die al die tijd op hun terechtstelling hebben zitten wachten, geen billijke berechting hebben gehad, daar de jury die hen schuldig verklaarde, geheel uit blanken bestond. De zaak kwam destijds volop in de publieke belangstelling, vooral in Scandinavië, toen de direkteur van de gevangenis waar de beide negers opgesloten zaten, de briefwisseling tussen Labat en èen Zweedse, mevrouw Solveig Johansson, verbood als strijdig met de wet van Loui siana. Duizenden Zweden en No ren zonden petities aan gouver neur John McKeithen met het De 55-jarige wachtmeester van de rijkspolitie J. Schuit uit Er- melo is dinsdagmorgen om het leven gekomen bij een auto ongeluk. Hij bestuurde de voor ste van twee auto's die achter elkaar op de Zuiderzeestraat reden en die werden ingehaald door een derde auto. Tijdens de inhaalmanoeuvre is de derde auto om niet opgehelderde reden plotseling naar rechts geweken, waarbij de auto van de heer Schuit werd geramd. verzoek Labat en Poret gratie te verlenen. Deze reageerde daar niet op. Als gevolg van de uitspraak van het hof van beroep moeten de twee negers nu worden vrij gelaten of onmiddellijk opnieuw in staat van beschuldiging wor den gesteld. In zee bij Scheveningen is dins dag de 50-jarige leraar A. Koeh uit Balve (Duitsland) verdron ken. De man. die tot schouder hoogte in zee stond, werd door een hoge golf omvergespoeld. De 23-jarige militair W. J. Slan gen uit Brunssum, die bij de Duitser was, kon wel zichzelf maar niet zijn metgezel redden. Drie politiemannen wisten de le raar op het strand te brengen, doch onderweg naar een zieken huis is deze overleden. Dinsdagmiddag is op het Texel se strand de 40-jarige aannemer G. H. Moree uit Hoogvliet voor de ogen van zijn vrouw en vijf kinderen verdronken. Het lichaam van de man, die niet kon zwemmen, werd na een half uur door badmeesters op het strand gebracht. Kunstmattige ademhaling mocht niet meer ba ten. Het gezin logeerde in Ooster end. SGH00UR1KELEN BOEKHANDEL VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5