De weegschaal dag Laatste leesten te visserij- Breskens Verkeer eisi in Ver. Staten meer slachtoffers dan de oorlog DE TOEKOMSTIGE BESTUURSVORM VAN „GROOT-AMSTERDAM" Christelijk-historische jongeren over de „beatles" en de kerk Pagina 2 DE ^RÏTE ZEEUW Woensdag 17 augustus 1966 PLEZIERBOOT VERGAAN BIJ MAROKKO VIER MENSEN VERMOORD NEDERLANDS LUCHTNET Westduitse lening aan Indonesië Geen afzonderlijke belangen BUSRAMP IN PERZIE Agglonieratietaak Australië verhoogt defensie-uitgaven Aanval op Somalische nomaden IRAAKSE MIG IN ISRAEL Belgische jongelui op het dievenpad Schip aan de grond gelopen Zweedse jongeman gearresteerd die politieman neerschoot Spanning tussen Israël en Syrië Ook de derde dag van het Bres- kense visserijfeest heeft van een stralende zon kunnen profiteren, hetgeen aan de belangstelling ten goede is gekomen. Wielerkoers 's Middags om twee uur gaf burgemeester Eekhout het start sein voor een koers voor amateurs over een afstand van 100 km (70 ronden). Deze koers is een over winning geworden voor J. Kieviet uit Borssele die de afstand af legde in 2 uur en 32 minuten. Reeds in de tweede ronde was het Sjaak Beun uit Biervliet die een voorsprong wist te nemen doch deze later weer moest af staan. Na 30 minuten wisten Kie viet en Van Overveld een voor sprong op het peloton van 40 sec. te veroveren. Deze voorsprong wisten zij steeds groter te maken. In het peloton waren het Schil- peroord en Ouwerkerk die een paar maal het sein gaven tot een achtervolging. Kieviet zette door, hetgeen voor Van Overveld ook noodlottig werd. Hij moest zich terug laten zakken op het pelo ton. De uitslag was als volgt: 1. J. Kieviet, Borssele; 2. W. de Feber, Sluiskil; 3. J. de Vrieze, Oost burg; 4. Fr. Ouwerkerk, Rotter dam; 5. S. Beun, Biervliet; 6. J. Mesu, Arnemuiden; 7. T. Schil- peroord, Zwijndrecht; 8. J. Ver- donck, Heerle; 9. P. Verschueren, Hansweert; 10. B. Slings, Alblas- serdam. Avondprogramma's een succes De grote avondjaarmarkt werd een groot succes. Men kon er over de hoofden lopen. De muziekvereniging „Uit het Volk voor het Volk" heeft 's avonds op het Oranjeplein een concert gegeven, waarna de drumbands uit Breskens en Vlis- singen een drumbandshow gaven. Een vuurwerk met daverende knallen, besloot dit geslaagde visserijfeest 1966. Slotbijeenkomst Na afloop kwam het stichtings bestuur van de visserijdagen Breskens in hotel „Scheldezicht" bijeen om een laatste overzicht van de feestelijkheden te geven. Voorzitter E. Seus sprak een dankwoord tot alle medewerkers. In het bijzonder noemde hij hier bij zijn medebestuursleden, de gemeente, b. en w., de rijkspolitie en de garnalenkoningin met de beide hofdames die altijd paraat zijn geweest en het feest veel luister hebben bijgezet. Als blijk van waardering bood hij hun een byouteriespeeldoos aan. Burgemeester Eekhout bedank te voorzitter Seus voor zijn goede leiding en voor de organisatie van dit feest. „U hebt niet altijd de wind meegehad. Vroeger kon u de bevolking bereiken door mid del van „De Schakel" doch dit was niet meer mogelijk. Wel moet geconstateerd worden dat de spontaneïteit groter was dan voor gaande jaren. Opmerkelijk was het ook dat dit jaar veel jonge mensen hebben meegewerkt. Het is nog nooit zo druk geweest als dit jaar. Het inlossen van de beat- avond is mij meegevallen. Wan neer ik de berichten van elders las, hield ik mijn hart vast. Men mag respekt hebben voor de jon gelui zoals zij zich in Breskens hebben gedragen. Voor de kust van Marokko ter hoogte van Agadir is maandag een plezierboot gezonken. Vol gens voorlopige cijfers zouden 20 lijken zijn geborgen. Talrijke pas sagiers worden vermist. Waar door de tjokvolle boot, waarmee een uitstapje werd gemaakt, ver ging, is niet bekend. Men ver moedt dat het ongeluk aan een verkeerde manoeuvre te wijten is. Men heeft tot dusver veertien personen gered. Later werd gemeld, dat het vaartuig ongeveer 50 mensen aan boord had. Het ongeluk gebeurde maandagmiddag op 200 meter van de kade in de baai van Agadir. Het schip, een vissersboot, droeg de naam „Saint Joseph" en mat slechts 16 ton. Het was eigendom van een Spanjaard, die zich onder de geredden bevindt. De ramp gebeurde tijdens het feest van de zee, dat elk jaar op 15 augustus wordt gevierd en waarbij alle beschikbare vaar tuigen passagiers aan boord nemen voor een tochtje door de baai. Het aantal geredden is ge stegen tot twintig. Aan de opspo ringswerkzaamheden nemen leden van een vereniging van on derwaterzwemmers deel. De politie te Delano heeft een 26-jarige man aangehouden die ervan wordt verdacht zondag vier mensen te hebben vermoord, drie vrouwen en een man. Het is de 26-iarige Alfredo Acosta, die op de plaats van een der moorden is aangehouden. Ver moed wordt dat zijn slachtoffers familieden van elkaar waren. Het zijn de 40-jarige Isadora Cortez, Jenny Acosta (34) en Marie Sanchez (80), die waren doodgeschoten, en de 25-jarige Victoria Mecias, die werd ge wurgd. Hopelijk zullen ook volgend jaar nieuwe wijken meedoen door het oprichten van buurtvereni gingen. Het, bloemencorso kan dan worden uitgebreid. De leng te van de stoet wordt bepaald door mensen die eraan meewer ken. In zijn algemeenheid kan wor den .gezegd dat het visserijfeest volkomen is geslaagd. Met en thousiasme kunnen wij dan ook het visserijfeest 1967 tegemoet zien". Vervolgens werd het juryrap port van de praalwagens bekend gemaakt waarin het volgende staat: Het is de jury een behoefte een opmerking te maken over de zorg die aan de wagens is be steed. In deze tijd van verschra ling waarin er geen tijd meer schijnt voor gemeenschapsleven, is het een weldaad een manifes tatie als deze mee te maken. De prijzen De eerste prijs was voor „Vis serman in de dop". De tweede prijs voor „Vis, kroon op uw dis" werd toegekend voor de originele aanpak van het idee en de kleurencombinatie. De „Mobi Dick" had een ruim telijke werking die in het oog sprong. Het levende element was een verademing in de doorgaans statistische stoet. „Sprookjesboek van de Zee" maakte een erg statische indruk, hetgeen had voorkomen kunnen worden door een meer plastische werking van de zeepaardjes. „Het Wapen van Breskens" en „Jeugd, Visserij en Muziek" wa ren te statisch hetgeen door het inschakelen van een of andere beatgroep ondervangen had kun nen worden. „Zee en land-fantasie" maakte de indruk met veel zorg te zijn opgebouwd, doch een uitgespro ken contrast tussen de twee be doelde elementen werd gemist. „Olie Bommel" en „Tom Poes" kregen de nodige hilariteit waar voor z" ook bedoeld waren. Al met al mocht de voorzitter in zijn slotwoord concluderen dat Breskens weer mag terugzien op een alleszins geslaagd feest. Men kan zich Breskens zonder dit jaarlijkse visserijfeest niet meer indenken. Schiphol: Dit is de PH-KFB „Willem Versteegh", een van de twee Fokker Friendships, die met ingang van 29 augustus a.s. op het binnenlandse luchtnet van de Nederlandse luchtvaartmaat schappij N.V. zullen vliegen. De toestellen zijn gehuurd van de koninklijke luchtmacht. De Westduitse regering heeft Indonesië een lening van 13,3 miljoen mark verstrekt om de regering-Soeharto te helpen bij de sanering van de economische verhoudingen. De betreffende overeenkomst is dinsdag onder tekend op het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken. Evenals de lening van 16,5 mil joen mark die verleden jaar werd verstrekt, is het nieuwe bedrag bestemd voor de invoer van reserve-onderdelen en grond stoffen. Tijdens economische be sprekingen in juni van dit jaar had Bonn deze kapitaalhulp reeds toegezegd. Drs. R. J. de Wit, wethouder voor agglomeratie-vraagstukken van Amsterdam, heeft gisteren als woordvoerder van het college van b. en w. van de hoofdstad een toe lichting gegeven op het preadvies van dit college aan de raad inzake de bestuursvorm van „Groot-Am sterdam". Het probleem is aan de orde ge steld door de commissie voor de bestuursvorm van Groot-Amster dam, welke in opdracht van de provinciale staten van Noord-Hol land een voor-ontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van Groot- Amsterdam heeft opgesteld. Wethouder De Wit maakte dui delijk dat b. en w. zich op het standpunt stellen dat voor de Am sterdamse agglomeratie zo spoedig mogelijk een bestuursvorm zal moeten worden ingesteld, welke reële bevoegdheden zal moeten hebben. Over een week, op 24 augustus tijdens de laatste verga dering van de oude raad van Am sterdam, zal dit preadvies aan de orde komen. De bedoeling is dat rond 1 september de betrokken ge meenten hun oordeel zullen hebben gegeven over de ontwerp-wet. Anders dan bij Rijnmond is het de bedoeling dat bij Groot-Amster dam de agglomeratieraad werkelijk bevoegdheden krijgt en beslissin gen over belangrijke onderwerpen zal kunnen nemen. Nieuw in het voor-ontwerp van wet is, dat er een college van sa menwerking zal worden ingesteld naast de raad met uitsluitend ad viserende bevoegdheden, dus geen bestuursbevoegdheden. Dit college zal zijn samengesteld uit van iede re medewerkende gemeente twee leden van het college van b. en w. met de mogelijkheid dat een van beiden een gemeenteraadslid is. In dit lichaam waarin alle gemeenten gelijkelijk zijn vertegenwoordigd, kan men van gemeentefracties spreken. In de agglomeratieraad is het de bedoeling dat de belangen van het geheel en niet de afzonder lijke gemeentelijke belangen voor op staan. Amsterdam blijkt ook een voor stander van een klein begin, een soort kerngebied, dat eventueel kan worden vergroot door toevoe ging van meer gemeenten, omdat Amsterdam meent dat de kans op reële bevoegdheden groter zal zijn, indien de raad een kleiner gebied met duidelijke onderlinge belangen vertegenwoordigt, dan dat een Nabij Sjiraz in Zuid-Perzië is dinsdagochtend een autobus van de weg geraakt en in een ravijn gestort. Tien inzittenden werden gedood en 36 gewond. groot gebied, waarin de onderlinge belangen wat zijn verwaterd, wordt vertegenwoordigd. Opnieuw een vergelijking trek kende met Rijnmond zei wethouder De Wit het niet op prijs te stellen dat Groot-Amsterdam streekplan nen ontwerpt. Dit wordt gaarne overgelaten aan provinciale staten, mits de bevoegdheden van het nieuwe openbare lichaam wel in houden dat de uitvoering van die plannen onder de coördinerende in vloed van Groot-Amsterdam res sorteren. Het is nodig dat de schaalvergroting wezenlijk wordt doorgévoerd en'dat er een einde komt aan de biologerende invloe den van de gemeentegrenzen. Wat nodig is, is een nieuw politiek lichaam met een agglomeratietaak, zo meent het Amsterdamse college van b. en w. Wat de Amsterdamse gemeenteraad er over zal zeggen, zal blijken uit de „zwanenzang" van de nog fungerende raadsleden. Het verkeer eist in de Verenig de Staten meer slachtoffers dan de oorlog. Sinds de stichting van de V. S. zijn 605.000 Amerikanen op ,,'t veld van eer" gevallen, ter wijl tussen 1900 en 1965 ruim 1.510.000 Amerikanen bij ver keersongelukken om het leven kwamen. Dit wordt gezegd in een rapport, onlangs gepubliceerd door de Amerikaanse vereniging van advocaten, Blijkens dit verslag hebben in 1965 minder Amerikanen het leven verloren bij de strijd in Vietnam dan op de weg in de States zelf. Vietnam eiste in dat jaar 1.724 doden en het verkeer 49.000. Deskundigen hebben dan ook berekend dat het krijgen van een ongeluk op de weg het groot ste risico is dat de Amerikaan loopt in de eerste helft van zijn leven. Het aantal ongelukken met dodelijke afloop neemt steeds toe. Zo kwamen in 1964 meer dan 47.700 mensen in de V. S. bij ver keersongelukken om en in 1965 ruim 49.000. Het aantal gewon den steeg van 1.700.000 tot 3'A miljoen. Ruirtt'fO percent van de ongelukken deed zich de laatste jaren voor onder nagenoeg ideale omstandigheden voor de automo- Australië verhoogt zijn uitga ven voor defensie met 34 pro cent tot een miljard Australi sche dollars (ongeveer 4 miljard gulden). Dit blijkt uit de dins dag gepubliceerde begroting. Op deze begroting komen geen belastingverhogingen voor. Men beschouwt haar over het algemeen als bescheiden. Minis ter van financiën William Mac- Mahon zei bij de aanbieding van de begroting in het huis van af gevaardigden: „Het was nodig geworden onze verdediging te versterken en de steun aan onze bondgenoten uit te breiden." Australië's grootste verplich ting op militair terrein vormt Vietnam, waar 4500 Australische militairen dienen. DOOR MARTIN MONS 58) Een lijkbleke Kim stond over Christine Calant gebogen. Toen hij hen hoorde aankomen, 'keek hij snel op. „Ze is dood", zei hij toonloos en dan fel „Weet u hier meer van?" „Nou nog mooier", antwoordde juffrouw Scheers strijdlustig terwijl ze zich in een strategi sche positie opstelde vóór haar wederhelft, die de vrager met open mond aanstaarde. „Nou zullen we het helemaal hebben", ging ze verder. „Kan mijn man er soms iets aan doen dat mevrouw Calant is gevallen? En ais ze bij die val d'r nek heeft gebroken, is dat dan zijn schuld?" „Ze is niet gevallen; ze is ver moord. Gewurgd". „Tjessis", krijste juffrouw Scheers. Het was een uitdruk king die ze zuinig bewaarde voor de hevigste emotionele crises. „Tjessis, krek als meneer Ra ven? Sjef, we worden nog alle maal in ons bed vermoord, let op wat ik oe zeg". „Ga dadelijk naar het huis, Scheers, en zég dat zé de politie rpoeten waarschuwen. Kom dan, zo gauw je maar kunt, terug met 'n laken of zo om over mevrouw Calant heen te leggen. „Kunnen we haar nie Ze kan hier toch nie blijven lig gen?" „Je wou haar naar het huis brengen? Het spijt me maar dat mag niet, vóór de pfolitie haa* heeft gezien en foto's genomen". „Een christenmens kan een dooie zó toch maar niet moeder ziel alleen laten liggen?" protes teerde juffrouw Scheers. „Ik zal wel bij haar blijven zo lang", antwoordde Kim. „Dat wil ik ook wel; het is niet dat ik bang ben, hoor. Ik heb een zuiver geweten. Als u soms denkt dat ik er iets mee. „Neen, neen, dat denk ik geen ogenblik.. Ga nu maar", wuifde Kim haar ongeduldig weg. „Hoe eer de politie er is hoe beter. Vraag naar hoofinspecteur Beze- mer". Hoofdinspecteur Bezemer zat stom naast de chaufferende Ver kerk. Achter hen kwam de auto waarin de jongens van „vinger afdrukken" en de fotografische bilist, namelijk droge en rechte wegen, goed zicht en geen druk verkeer. Voor de ongelukken zijn diverse oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats de alcohol, dan de slechte toestand van de banden en de te grote snelheid waarmee vaak wordt gereden. Ook het ver schil tussen de verkeersborden en de verkeersregels in de diverse staten speelt een rol. De overheid blijft attent. Zo mag er nergens harder worden gereden dan 120 km per uur en patrouilleert de politie vrijwel overal op de grote wegen. Ze let bijzonder scherp op verkeers overtredingen. De christeliik-historische jon gerenorganisatie (C.H.J.O.) heeft het bestuur van de N.C.R.V. in een open brief verzocht maat regelen met betrekking tot de Beatles zelfs niet te overwegen. De C.H.J.O. zegt in deze brief, die zij heeft geschreven naar aan leiding van het „rumoer rond deze beatgroep", dat niet de op merking van de Beatles over het christendom haar verontrust, maar „de ongezonde reakties van vele christenen, indien zij iets vernemen dat hun niet zint". Het is bekend, aldus de brief, dat de invloed van de kerk is teruggelopen en het is evenzeer bekend, dat er altijd mensen wa ren en zullen zijn, die zich gewild of ongewild blasfemisch uitlaten. „Dit is te betreuren, maar objek- tief bezien hebben de Beatles ge lijk met de opmerking over de tanende invloed van het christen dom. De emotionele en ongenuan ceerde reakties hierop wijzen echter op onzekerheid en onge loof bij de verontwaardigden zelf. Een christen mag ondanks alles de zekerheid hebben en dit kunnen we dan een subjek- Keniase militairen hebben het vuur geopend op Somalische nomaden en hun vee in 't grens district Mandera. Volgens het So malische nieuwagentschap na men de militairen duizend stuks vee in beslag. afdeling hun parafernalia had den geladen, waartussen ze zich zo goed en zo kwaad als dat ging een plaatsje hadden veroverd. Een tweede moord op „Ter horst" piekerde hij, terwijl hij nog geen schijn van kans zag de eerste op te lossen. Nu ja, als hij de eerste binnen een behoorlijke tijd had kunnen oplossen, was er natuurlijk geen tweede gevolgd. Hij zou er het nodige wel over horen. Hoofinspecteur Bezemer dacht aan het leedvermaak dat zo duidelijk op Goedeljé's ge zicht te lezen had gestaan en er kwam een wrange smaak in zijn mond. Enfin, misschien wierp de ze tweede moord licht op de eerste, je kon nooit weten. En als het iemand uit de Indische groep was, had hij zelfs geluk want dan bleef er maar één mogelijke dader over. Radersma kwam niet in aanmerking, die lag veilig op geborgen onder toezicht van een verpleegster, dag en nacht. Hoofdinspecteur Bezemer hoop te vurig dat het geen buiten staander zou zijn. Hij had een gevoel alsof hij dan gek zou wor den. In dat geval kon de dader immers alleen maar een krank zinnige zijn. Zijn gedachten gin gen weer naar juffrouw Leocadie Terhorst en haar occulte liefheb berijen. De auto draaide de oprijlaan van „Terhorst' in. „O, inspecteur, het is zo ver schrikkelijk! Die arme. lieve Christine! Ik kan werkelijk niet begrijpen wie haar wilde ver moorden, ze had geen vijanden. Geen enkele. Gelooft u dat deze moord in verband staat met die op kolonel Raven? Ze kenden elkaar op Sumatra Is het erg dom wat ik zeg? Het is alles ook zo zo „Waar is." tieve zekerheid noemen dat Christus zal overwinnen. Ware de kwestie rond de Beatles een incident, wij zouden er niet op reageren; maar het dreigt symp tomatisch te worden. Wij denken hierbij o.a. ook aan de vrij nega tieve houding van vele protes tantse christenen ten aanzien van de moderne kunst, in het bijzon der ten aanzien van de moderne literatuur", aldus de open brief van de C.H.J.O. 'aan het bestuur van de N.C.R.V. Een piloot van de Iraakse luchtmacht is dinsdag met zijn Mig-21 van Russische makelij naar Israël uitgeweken, aldus is in Tel Aviv bekendgemaakt. Het supersone straalvliegtuig werd dicht bij de Jordaanse grens door Israëlische Miragetoestellen on derschept. De piloot gaf toen door middel van de internatio naal erkende signalen te kennen dat hij wilde landen en dit ge schiedde te acht uur 's ochtends op een basis van de Israëlische luchtmacht. De Iraakse vlieger, een kapitein, werd in verhoor genomen. Een vorig geval van uitwijking van een Arabische piloot naar Israël was dat van de Egyptische kapitein Mahmoed Helmi, die op 19 januari 1964 een Yak-2 oefen vliegtuig van Tsjechische makelij op een Israëlisch vlieg veld neerzette. „Nog op de plaats waar ze is gevonden, ergens achter in het park. Het 'hout werd daar uitge dund Nu ja, wat heeft dat er mee te maken? Ze is gewurgd; net als Raven'. „Wie heeft haar gevonden?" „Scheers, de tuinbaas. En mijnheer Kim". „Samen?" „Neen, Scheers' aandacht werd getrokken door het rode hoofd doekje dat zij droeg. Hij was bij die houtmijt bezig brandhout op een kruiwagen te stapelen. De man schrok zó van wat hij zag dat hij met achterlating van zijn kruiwagen hard naar huis liep. Toen hij met zijn vrouw terug kwam, vond hij mijnheer Kim die op zijn ochtendwandeling bij na over het lichaam was geval- Jen. Daarom zei ik dat ze beiden Christine hebben gevonden, al was het dan ook na elkaar". „Geen erg aantrekkelijk weer voor 'n ochtendwandeling, vindt u wel? De mist is zó dik dat je hoogstens twee meter voor je uit kunt zien". „Mijnheer Kim wandelt dik wijls 's morgens". „Werkelijk?" zei hoofdinspec teur Bezemer droog. „Vertelt u mij eens, heeft niemand me vrouw Calant gemist?" „Neen, zij kwam altijd aan het tweede ontbijt. En toen zij werd gevonden was het daarvoor nog te vroeg". ,Dus niemand wist dat zij de deur was uitgegaan?" „Dat denk ik niet. Of iemand moest haar bij toeval gezien heb ben". „Is iedereen thuis?" Ze knikte. (Wordt vervolgd) De Amsterdamse politie heeft gisteren drie uit Deurne (België) afkomstige jongelui aangehou den. Het zijn de 18-jarige H. J. van M. en de 16-jarige F. M. M. van O., beiden fabrieksarbeider, en de 16-jarige H. M. P., zonder beroep. Zij waren vrijdagavond op pad gegaan. Ze stalen een auto in Deurne en reden daarmee over de grens naar Roermond. Daar pleegden zij een inbraak in een zelfbedieningszaak die hun maar enkele dubbeltjes opleverde. Vervolgens hegaven zij zich naar Nijmegen om daar hun ge luk te beoroeven bij inbraken in hyDOtheek- en belastingkantoren. Ook hier was de buit echter scha mel: in totaal een paar gulden." Zij besloten voor de afwisse ling een personenauto t° ste'en en de vrachtauto in Nijmegen achter te laten. Ver kwamen zij niet, want in Rossum (Gld) wei gerde de auto. Om mobiel te blijven ont vreemdden zij toen maar een be stelbus. Die bracht hen naar Haarlem, waar zij een drukkerij, binnendrongen. Driemaal is scheeosrecht, want zij troffen slechts 12,aan. Dinsdagmorgen werden de jon gens te Amsterdam door de po litie aangetroffen in de in Ros sum gestolen bestelbus. Zij zijn op transport gesteld naar Haar lem, omdat zij in de hoofdstad geen strafbare feiten hadden ge pleegd. Even buiten de pieren van Hoek van Holland is dinsdagmorgen het Noorse vrachtschip Jalanta uit het roer gelopen en aan de grond ge varen. De Jalanta, die 13 313 bruto registerton meet en geladen is met graan, zat met het voorschip vast. De kapitein vroeg onmiddellijk vier sleepboten voor het verlenen van assistentie. Het in- en uitgaande verkeer bij Hoek van Holland ondervond geen hinder van de aan de grond zitten de Jalanta. De Noor kwam van de Amerikaanse haven Destreham en was op weg naar Rotterdam. De slepers Maasbank. Viking- bank. Doggersbank en Middelbank waren tegen tien uur bij de ge strande Jalanta. De zee was rustig en er was geen enkel gevaar voor schip en bemanning. Een eerste poging van de vier slepers om de Jalanta los te trek: ken mislukte omstreeks half elf. Het schip bleek steviger aan de grond te zitten dan werd vermoed. Enige trossen knapten toen de sle pers begonnen te trekken. Tegen één uur dinsdagmiddag slaagden de slepersJalaijïa vlot te trekken. Het'ichfp is daar na met sleepbootassistentie de Wa terweg opgevaren voor de reis naar de Rotterdamse Waalhaven. De hulp van slepers bleek nood zakelijk, omdat de Jalanta te kam pen had met een defect aan de stuurinrichting. Men neemt aan. dat dit defect het aan de grond lopen heeft veroorzaakt. De Zweedse politie heeft de 23- jarige Hans Gunnar Nordgren ge arresteerd, die samen met de 19- jarige Clark Olofson gezocht werd wegens het neerschieten van een politieman in Nvkoping, eind vori ge maand. De politieman bezweek verleden week aan zijn verwondin gen. Olofsson is nog voortvluchtig. Er is een signalement van hem verspreid. Met man en macht heeft de poli tie de afgelopen weken naar het tweetal gezocht, waarbij hef- schroefvliegtuigen, patrouilleboten en speurhonden werden ingescha keld. Desondanks waren zij het volgens de politie die vrijdag j.l. een gewapende overval pleegden op een bank in Stockholm, waarbij ongeveer vijftigduizend gulden werd buitgemaakt. Nordgren werd in een huis in Gotenburg gearresteerd door met machinepistolen gewapende poli tiemannen, nadat deze het slot van de deur waarachter de jongeman zich bevond, kapot hadden gescho ten. Nordgren was bij zijn arresta tie in het bezit van een machine pistool, pistolen en andere wapens, maar ging rustig mee. Het Israëlische kabinet heeft dinsdag een buitengewone bij eenkomst gewijd aan de her nieuwde gevechten aan de grens met Syrië. In een na de vergadering ge publiceerde verklaring wordt Syrië gewaarschuwd tegen .nieuwe provocaties". (Israël heeft gezegd, dat maan dag twee Syrische Mig-straalja gers bij een gevecht van drie. uur op het meer van Galilea werden neergehaald. Syrië zegt drie Israëlische patrouilleboten bij dezelfde gelegenheid te heb ben vernietigd.) In een dinsdag in Damascus uitgegeven verklaring zegt de Syrische waarnemende premier en minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Machoes, dat zijn land zich niet langer bij inter nationale instanties zal bekla gen, maar genadeloos „elke Is-' raëlische agressie" zal beant woorden, koste wat het kost

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2