Indonesië wil buitenlands krediet in de vorm van gebruiksgoederen Arrestatie van een der Londense moordenaars De verliezen onder de burgerbevolking in Vietnam Ambonezen schuldig aan brand in Indonesische ambassade? VANBAAG ZAL SOEKARNO „ZIJN HART UITSTORTEN" grandioze verkoop MEIJER en Zonen RADIO DE KOOK TIPS VAN DE „ONDERWERELD" HET WEER AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN BOMBARDEERDEN CAMB0DJAANS DORP WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No, 6753 20 augutuss DRIE POLITIEMANNEN BESCHULDIGD VAN MOORD OP NEGER WATERSNOOD IN DE SOWJET-UNIE BANKROVERS GEVAT Onafhankelijk heidsdag Amnestie De maag van het volk Wervelstorm „Tess*" teisterde Japan Operatie „Toledo" begonnen Komplot in Saigon Luchtmacht greep in De opmo«üitie in de V.S. Voorbarig Na de „moord" op Soumokil Voorgeleid Namen zijn bekend Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden "wökeriög bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01155—2073 Gironummer: 38150 i-Hrecteur-Hoofdredacteur: X. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smïdswa! Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Aovertentieprijs per mm 16 ct'; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Veimelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Trending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Nadat generaal Soeharto maan dagmiddag verklaarde, dat Indo nesië om zelfstandigheidsredenen teen prijs stelde op buitenlandse investeringen maar wel op kredie ten, zei enkele uren later minister van financiën Seda dat Indonesië geen bezwaar heeft tegen buiten landse investeringen, mits deze in overeenstemming zijn met de belangen en de behoeften van het land. Seda verklaarde dit na een ver gadering met het bestuur van het parlementaire begrotingscommis sie. Hij zei dat Indonesië de voor keur geeft aan buitenlandse kre dieten in de vorm van gebruiks- goe ren en reserve-onderdelen. De Indonesiche ruilhandel met Singapore is maandag hervat. Een vloot sampans met copra, brand hout en houtskool arriveerde in (ADVERTENTIE) Tot houden wij onze gebruikte tenten, luchtbedden, slaapzakken, butagas en cara vans in onze showroom langs de Rijksweg Axel—Hulst nabij le Verkorting. EXTRA LAGE PRIJZEN. Alles moet weg Noordstraat 25-27 Telefoon 01155795 Showroom Rijksweg Axel-Hulst Tel. 01155—381 - AXEL Drie leden van de poliie van Winchester in de Amerikaanse staat Kentucky zijn dinsdag in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een 26-jarige neger, Collie Hampton die zon- da°- werd doodgeschoten. De broer van het slachtoffer had een aanklacht ingediend te gen vier politiemannen, die vol gens hem op Collie hadden ge schoten tijdens een vechtpartij in de woning van de Hamptons. De vierde politieman werd gewond en ligt in het ziekenhuis. De an deren zijn na betaling van een borgsom vrijgelaten. De Russische pers meldt over stromingen in het gebied van Wladiwostok als gevolg van zware regenval. De rivieren de Iman en de Oessoeri zijn buiten hun oevers getreden. De bevol king van verscheidene plaatsen moest worden geëvacueerd. An deren. die van de buitenwereld zijn afgesloten, worden per hef- schroefvliegtuig van het nodige voorzien. De politie in Mannheim heeft drie mannen in de kraag kunnen grijpen die reeds sinds lang wegens bankroof gezocht werden. Twee van hen zijn broers. Zij zouden zich aan een tiental over vallen op spaar- en volksbanken hebben schuldig gemaakt en te zamen met nog voortvluchtige anderen sedert april 1965 in Ba- den-Württemberg en de Rijnpalts voor ongeveer 75.000 gulden heb ben buitgemaakt. De twee broers legden een bekentenis af maar de de haven van Singapore. De di plomatieke betrekkingen met Maleisië en Singapore zuilen vol gens het Indonesische blad „Mer- deka" zaterdag worden hervat. De handel tussen Singapore en Indonesië, in 1962 geraamd op 1,37 miljard gulden, kwam als ge volg van de confrontatiepolitiek geheel stil te liggen. In een toespraak bij de opening van het Indon. parlement heeft president Soekarno dinsdag be loofd dat hij vandaag 17 augustus (onafhankelijkheidsdag) een ver klaring zal voorlezen, bestemd „voor de Indonesiërs en de ge hele wereld", waarin hij alles zal zeggen wat hij op zijn hart heeft over de recente gebeurtenissen in het land. Hij zei dat de „geleide democra tie" wordt gehandhaafd en dat de ministers aan hem ondergeschikt zijn. Het zijn mijn assistenten die mijn instrukties moeten uitvoe ren, aldus Soekarno. De president zei tot het parle ment dat „de strijd tegen im perialisme en kolonialisme" moet voortgaan. Over Maleisië sprak hij niet. Generaal Soeharto zei later dat de „onafhankelijke en aktieve" buitenlandse politiek van Indo nesië onveranderd blijft. Het land zal zich blijven verzetten tegen imperialisme en kolonialis me. Om vrede en voorspoed tot stand te brengen moest Indonesië krachtige relaties hebben met de landen van zuidoost-Azië. Generaal Soeharto zei dat de nieuwe regering de volgende vier hoofdtaken heeft: verbetering van de economiehet voeren van een aktieve en onafhankelijke buiten landse politiek, voortzetting van de strijd tegen het imperialisme en het houden van algemene ver kiezingen in 196S. De Indonesische regering heeft besloten ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsviering ruim 4.000 gevangenen in vrijheid te stellen. De straffen van 50.000 veroor deelden zullen worden vermin derd. De kwijtscheldingen be lopen van één tot twaalf maan den. Het studentenaktiefront Kami heeft er bij president Soekarno op aangedrongen alle besluiten van het voorlopige raadgevende volkscongres ten volle uit te voe ren, omdat „de maag van het volk niet langer kan wachten". De studenten kritiseerden Soekarno om zijn toespraken van de afge lopen weken die volgens hen niet in overeentemming waren met de politiek van het huidige kabinet. Zij waarschuwden tegen „milita- risatie" van de regering en eisten de instelling van een speciale commissie om de leringen van Soekarno aan te passen aan de „pantjasila" en de grondwet. De studenten zullen, aldus ver klaarden zij, toezicht blijven uit oefenen totdat de regeringsinstel lingen weer op grondwettelijke basis zijn gebracht en de werke lijke verlangens van het volk weerspiegelen. Generaal Soehar to, de voorzitter van het kabinets presidium, moest daartoe ge regeld overleg met de studenten plegen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Twintig doden, 18 vermisten en 17 gewonden, dat is de droeve lijst van slachtoffers die de wer velstorm Tess sinds zondag j.L in West-Japan heeft gemaakt. Het zwaarst getroffen zijn de eilan den Kioesjoe en Sjikokoe. Of schoon de wervelstorm de Japan se kust heeft verlaten, zal de regenval voorlopig nog aanhou den, aldus de verwachting van Japanse meteorologen. De Amerikaanse militaire com mandanten in Vietnam hebben dinsdag opdracht ontvangen zich tot het uiterste in te spannen om het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking te verminderen. Deze instructie werd uitgegeven nadat twee Amerikaanse vliegtui gen vorige week een dorp bestook ten bij hun jacht op vietcong-strij- ders. Hierbij vielen onder de bur gerbevolking 26 doden en 114 ge wonden. Zaterdag j.l. werden vier burgers gedood en 35 gewond toen twee niet-geïdentificeerde vliegtui gen een dorp nabij de gedemilitari seerde zone bombardeerden. Naar dit incident is een onderzoek gaan de. De 173e Amerikaanse parachu tistenbrigade en bataljons van het Zuidvietnamese leger zijn dezer dagen de operatie „Toledo" begon nen, die zuivering beoogt van de op 13 en 14 augustus gebombar deerde gebieden ten noorden van de weg SaigonBien Hoa in de provincies Foek Toei, Long Khanh en Binh Toei. Vanuit deze streek opereren de vietcong-strijders die sedert enkele weken aanvallen uitvoeren op re geringsposten langs genoemde weg. In Saigon zijn twaalf leden van de vietcong gearresteerd die van plan waren een dansgelegenheid en een bar waar veel Amerikanen ko men, op te blazen. Zij waren zaterdag doende springstof aan te brengen toen een kneedbom per ongeluk tot ontplof fing kwam, waardoor de bewakers werden gealarmeerd. Guerrillastrijders van de vietcong hebben maandagavond twee uur lang het hoofdkwartier van de eerste Amerikaanse infanteriedivi sie, dat zich op 50 km ten noorden van Saigon bevindt, met. mortier granaten beschoten. De Ameri kaanse luchtmacht greep in om de aanvallers te verdrijven. De Ame rikanen zouden „lichte verliezen" geleden hebben. Een zeker aanta! personen, die betrokken zijn bij de in Amerika De Haagse politie heeft in sa menwerking met de rijksrecher che in Gouda acht jonge Ambo nezen aangehouden, van wie er zeven in Moordrecht wonen en één in Alphen a/d Rijn, in ver band met de brand die in de nacht van 26 op 27 juli woedde in de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag. De acht arrestanten zijn ingeslo ten in het hoofdbureau van po litie in Den Haag. Het verhoor van de jongelui verloopt moei lijk, daar het in het Maleis moet geschieden, waarbij een tolk be hulpzaam is. In Moordrecht is een woonwijk van ongeveer zes straten, waar voornamelijk Ambonezen wonen, verenigd in 140 gezinnen. De ar restaties zijn geheel buiten de plaatselijke politie om gegaan en ook de burgemeester vertelde niets van de arrestaties te heb ben geweten. De leider van de Zuidmoluk- ker in Nederland, ir. J. A. Manu- sama uit Rotterdam, verklaarde al dinsdagochtend van de arres taties te hebben gehoord. „Het lijkt mij voorlopig voorbarig te concluderen dat de acht jonge mannen uit Moordrecht en Al phen aan de Rijn de brandstich ting op hun geweten te hebben", aldus ir. Manusama. De Zuidmo- lukken-leider die in Rotter dam als leraar verbonden is aan een h.b.s. zei tot dit standpunt te zijn gekomen onder meer op grond van het feit dat in ieder geval een van de arrestanten on mogelijk iets te maken kan heb ben gehad met de brandstichting. De heer Manusama zei zeker te weten dat de betreffende man op het tijdstip van de brand met een Zuidmoluks voetbalelftal in Denemarken vertoefde. In een gesprek met het A.N.P. verklaarde de heer Manusama verder dat de Zuidmolukse lei ders niet verantwoordelijk kun nen worden gesteld in het geval inderdaad zou blijken dat de ar restanten de brandstichting op hun geweten zouden hebben. „Als zij schuldig zijn, distantiëren wij ons van hun aktiviteiten", zo zei de heer Manusama. Hij verklaarde voorts zich te kunnen voorstellen dat Zuidmo lukse jongeren tot akties jegens de Indonesische regering zouden zijn overgegaan onmiddellijk na het bekend worden van wat hij noemde „de moord op onze leider Soumokil". „Dat zou een begrij pelijk tijdstip zijn geweest. De avond van mevrouw Soumokils aankomst in Nederland was dat beslist niet", vond ir. Manusama. De president van de republiek der Zuid-Molukken in die funktie is ir. Manusama de op volger van de onlangs in Indo nesië gefusilleerde dr. Soumokil zei tenslotte geen woord te willen terugnemen van de ver klaringen die hij kort na de brand in de Indonesische ambassade af legde over dit incident. De ambassaderaad voor de voorlichting van de Indonesische ambassade, de heer Wijarto, heeft naar aanleiding van de berichten over arrestaties in verband met de brandstichting gezegd erover verheugd te zijn dat de zaak ern stig wordt aangepakt. Dat draagt bij tot het behoud va» de goede sfeer in de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. De heer Wijarto, die dinsdag in het begin van de avond nog geen bijzonderheden over de ar restaties had, voegde er nog aan toe dat het een goed bericht was aan de vooravond van de Indo nesische onafhankelijkheidsdag. bestaande oppositiebeweging tegen de oorlog in Vietnam, zal door de commissie van anti-Amerikaanse activiteit van het huis van afge vaardigden kunnen worden ge hoord. Dit komt doordat een tribu naal van drie leden van het Ame rikaanse hof van appèl een verbod van de Amerikaanse federale rech ter Howard Corcoran op een der gelijk verhoor heeft vernietigd. De genoemde commissie had overigens maandag reeds bekend gemaakt dat zij het verbod van rechter Corcoran naast zich neer zou liggen. Deze laatste had zijn beslissing genomen naar aanleiding van een door de Amerikaanse ver eniging voor burgerrechten inge diende klacht, volgens welke het verhoren van tegenstanders van de oorlog in Vietnam deel uitmaakt van een plan om de pacifistische beweging in diskrediet te brengen en voorts inbreuk maakt op het beginsel van vrijheid van menings uiting. Een van de doeleinden der ver horen is de mogelijke uitwerking van een wetgeving waarbij het be grip „verraad" wordt uitgestrekt tot zekere activiteit van de mili tante pacifistische bewegingen in de V.S., te weten belemmering van troepenverplaatsingen en organisa tie van propaganda voor de rege ring van Noord-Vietnam. Korte tijd na de vernietiging van het verbod van rechter Corco ran door de commissie van drie uit het hof van appèl is de congres commissie tegen anti-Amerikaanse activiteit haar verhoor begonnen inzake de oppositie in de V.S. tegen de oorlog in Vietnam. Honderden mensen stonden buiten en ver tegenwoordigers van vredesorgani saties, de politie en journalisten waren in groten getale in de com missiezaal aanwezig. Demonstran ten in de zaal interrumpeerden luidruchtig en betogers werden op last van de commissie-voorzitter, Joe Pool, de zaal uitgesleept. De Engelse politie heeft maan dag een man gearresteerd die wordt verdacht van de moord op- de drie rechercheurs van Scotland Yard, vrijdag j.l. gepleegd. Het is de 36-jarige John Edward Witney, zonder vast beroep. In de aanklacht staat dat Wit ney met anderen de rechercheurs Christopher Head, David Womb- well en Geoffrey Cox heeft ver moord. Hoofdinspecteur Robert Chitty van Scotland Yard had eer der verklaard, dat de moorden door één man waren gepleegd. In de geparkeerde wagen die vrijdag middag in een rustige Londense straat de aandacht van de bewuste politiemannen had getrokken, be vonden zich echter drie personen. De politie kreeg maandag een ongekend aantal tips uit de Lon dense onderwereld, die kennelijk ook geschokt was door de misdaad. Witney is dinsdag voor de rech ter van instructie geleid. Deze be sliste dat Witney volgende week dinsdag opnieuw voor hem dient te verschijnen, opdat de politie ge legenheid heeft bewijsmateriaal te verzamelen. De politie, die intensief speurt naar twee andere verdachten, had uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen toen Witney geboeid het gerechtsgebouw in de Londense voorstad Kensington werd binnen gevoerd. De zitting, waarvoor gro te belangstelling bestond, duurde slechts enkele minuten. Met matte stem antwoordde Witney ontkennend op vragen van MOORDENAARSAUTO Londen: De auto van de moorde naars van de drie Londense re chercheurs is teruggevonden. Het is een Vanguard, tien jaar oud, maar met een opgevoerde motor, die de wagen een snelheid van 150 km per uur kan geven. Zij werd gevonden in een afgesloten garage in Zuid-Londen. De poli tie was telefonisch ingelicht. de rechter of hij iets te zeggen had en of hij over rechtskundige bij stand beschikte. De rechtbank zal hem een verdediger toewijzen. Toen Witney de zaal verliet, riep een vrouw tussen het publiek: „schooier". Rechercheurs kamden maandag café's en hotels uit op zoek naar de twee andere verdachten, die volgens geruchten in het begin van dit jaar uit de gevangenis zouden zijn ontsnapt. Omdat zij zich waar schijnlijk niet zonder slag of stoot zullen laten pakken, zijn de politie mannen zwaar bewanend. Scotland Yard heeft dinsdag de namen bekendgemaakt van de an dere twee mannen, die worden ge zocht in verband met de moord op drie politiemannen. Het zijn de dertigjarige Harry Maurice Ro berts, alias Ronald Hall of John O'Brian en de 38-jarige John Dud- dy uit Glasgow. Hun signalementen zijn over het gehele land verspreid met de waarschuwing dat de gezcchten ge vaarlijk zijn en wapens dragen. HOGERE TEMPERATUREN Met noordelijke winden stroom de ook dinsdag koele lucht over ons land, zodat het kwik vrijwel overal beneden de 19 graden Cel sius bleef. Een front, dat de scheiding vormt tussen deze koele lucht en warme lucht, die boven het Mid dellandse Zeegebied aanwezig is, en een storing in de bovenlucht veroorzaakten in zuid-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk lang durig regen en in noord-Italië op vele plaatsen onweersbuien. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag toegegeven, dat het dorp Thok Trach, dat op 2 augustus door Amerikaanse vliegtuigen werd ge bombardeerd, zich onder de rechts macht van de regering van Cam bodja bevindt. Het Amerikaanse ministerie be treurt het verlies aan mensenlevens en schade die het Amerikaanse op treden tot gevolg kan hebben ge had. In de Amerikaanse verklaring staat verder dat een bezoek van vertegenwoordigers van de contro lecommissie en andere waarnemers heeft uitgewezen _dat bet .onderha vige dorp onder gezag van de Cam bodjaanse regering staat. Aan de andere kant zegt het Amerikaanse ministerie dat op kaarten die de V.S. tot hun be schikking hebben, het bewuste ge bied als Vietnamees staat aange geven. Onder deze kaarten is een recente van Cambodjaanse her komst, aldus de Amerikaanse ver klaring. In gezaghebbende Amerikaanse kringen hoopt men nog steeds dat het voorgenomen bezoek van de Amerikaanse reizende ambassa deur Harriman aan de hoofdstad van Cambodja zal doorgaan. In onze streken wordt het weer vandaag beheerst door een hogedrukgebied, dat zich van het Engelse Kanaal via ons land tot boven Duitsland uitstrekt. Het blijft daarom droog en overwe gend zonnig. Daar de wind de noordhoek verlaat en vandaag zwak' veranderlijk wordt, zullen de temperaturen hoger zijn dan dinsdag medegedeeld te De Bilt, avond. Zonnige door het K.N.M.I geldig tot heden- perioden Droog weer met zonnige perio den. Overwegend zwakke wind Hogere temperaturen dan dins dag. WOENSDAG 17 AUGUSTUS Breskens 2.16 2.36 Terneuzen 2.52 3.12 Hansweert 3.26 3.46 Walsoorden 3.35 3.55 DONDERDAG 18 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.01 3.37 4.11 4.20 n.m. 3.19 3.55 4.29 4.3S aug. 17 18 19 op 5.26 5.28 5.30 zon onder 20.01 19.59 19.57 maan op ondat 6.16 7.49 9.19 20.59 21.1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1