PROVINCIAAL NIEUWS Minister Luns ziet nog geen oplossing in Chinese affaire AMSTERDAMS VERMEER HOPELOOS IN DE WAR DRASTISCHE AANPAK VAN B0TERSM0KKELAARS Britse pacifist wil president Johnson dagvaarden als „oorlogsmisdadiger" DUITSLAND WIL UITLEVERING VAN DE KAMPARTS SCHUMANN Oplichting van winkels met in filialen gestolen goederen POCKETS Terneuzen Axel Spui Sluis 20.000ste schip de Nieuwe Waterweg binnengelopen De ter dood veroordeelde Griekse dienstweigeraar Verkeers slachtoffers in Frankrijk Ptonier-7 gelanceerd Olie-sheik strooit met geld. Ook in Zweden jachtop politiemoordenaar Misdaad bestrijding in de Sowjet-Unie Boekhandel VAN DE SANDE De hoogste boom Lijk in koffer Pagina 2 DE \TRI|E ZEEUW Donderdag 18 augustus 1966 Voor de laatste keer Deze week zijn aan de ooste lijke kolk weer onderhouds werkzaamheden uitgevoerd die op geregelde tijden moeten wor den verricht. Het was nu echter „de laatste keer". Daarom is bij gaande foto die het verwisselen der sluisdeuren in beeld brengt, van historische betekenis voor Terneuzen. Wanneer naar verwachting eind 1967 de nieuwe binnen- vaartsluis in gebruik wordt ge nomen, komt de oostkolk te vervallen en zal daar van ver vanging der sluisdeuren geen sprake meer zijn. Wij willen de foto dan ook op dragen aan de vereniging „Oud Terneuzen" die in de komende jaren nog heel wat geschiedkun dig materiaal te verwerken krijgt. Internationaal hockeytournooi te Terneuzen In aansluiting op ons bericht in de sportrubriek van maandag J.l. kunnen we nog meedelen dat buitenlandse elftallen aan het internationale hockeytoer- nooi van a.s. zaterdag zullen deelnemen, n.l. „S.C. Frankfurt" uit de plaats van die naam, „Kortrijk" uit Kortrijk, „T.H.C. Mechelen" uit Mechelen, „R.R.C. Tirlemont" uit Tienen, „A.R.A. La Gantoise" uit Gent en „R.H.C. Brugeoise" uit Brugge. In totaal nemen 16 clubs aan het toernooi deel met 16 heren en 10 dameselftallen. Onder de Nederlandse deelnemers vinden we o.m. clubs uit Valkenswaard, Best, Eindhoven, Geleen, Veld hoven, Hulst, St. Oedenrode, Roosendaal, enz. Van de ongeveer 300 dames en heren, die bij dit toernooi zijn betrokken, wordt een ge deelte ondergebracht bij de leden van de organiserende club „Olympia" alhier; verder een groot aantal in een tentenkamp, terwijl de dames een onderdak zullen vinden in het „klooster" te Sluiskil. De afbraak van dit klooster is in verband daarmee een week uitgesteld, aldus de voorzitter, de heer Verlinde. De prijzen, waaronder twee wisselbekers, zullen na afloop van de finales welke op het hoofdterrein zullen plaatsvinden, door de heer J. van der Peijl worden uitgereikt. Indien het zomerse weer zich handhaaft, kan dit toernooi dat wordt gehouden ter viering van het eerste lustrum van H.H.C. „Olympia", een succes worden. Als prettige afwisseling zal op de eerste dag des avonds in het „patronaatsgebouw" een feest avond worden gegeven, waaraan zal worden meegewerkt door de „Riverside Seven" uit Dordrecht. Diploma-zwemmen Dinsdag werden in het gemeen telijk zwembad te Axel examens afgenomen voor de verschillende zwemdiploma's. Hierbij waren voor de K.N.Z.B. aanwezig mevr. W. Wagenaar en de heer T. Cam- bier. Slechts één deelnemer werd af gewezen en wel voor het diplo ma geoefend zwemmer. De geslaagden zijn: Diploma I (zwemproef): Meisjes: H. Engelse, C. de Poo- ter, C. den Beer, N. Geelhoedt, E. Buursma, C. Pleunis, T Koek, K. de Pooter, C. Riekwel, S. Goos- sen, C. van Langevelde. D. Ivens. Jongens: M. Bouman. E. Haak, P. Goossen, B. Kloosterman, P. v. d. landen en V. de Hartog. Diploma II (geoefend zwemmer) Meisjes: M. Zaman, E. Ton, M. Bolleman, M. Dieleman, J. de Kraker, L. van Goethem, S. As, R. Folmer, C. Overdulve, E. Bol leman. P. Stallaert en W. Witte. Jongens: W. Ollebek, W. Ha melink, M. Geilliet, J. de Ruij- ter, P. Boer en A. Riemens. Diploma III Zwenivaardigheid I): Meisjes: J. v. d. Linden, C. Ver- poorte. M. Deii en T. Verstraeten. Jongens: R. Marcus, Diploma IV: II): zwemvaardigheid Meisje: A. Hamelink. Jongen: J. Veenstra. Botsing tussen vrachtauto en trekker met stro-pers Woensdagmorgen reed over de Hulsterseweg een landbouwtrek ker met een stropers er achter in öte richting Kijkuit, bestuurd door A. de J, uit Axel. Uit tegenovergestelde richting kwam een vrachtauto, bestuurd door W B„ eveneens uit Axel. De stropers slingerde achter de trekker, waardoor deze bij het passeren tegen de auto opbotste. Hierdoor kreeg de trekker een klap en zwaaide tegen de vracht auto. De trekker werd zwaar bescha digd. Beroepen De gereformeerde kerk (vrij gemaakt) te Zoutespui heeft een beroep uitgebracht op ds. A. J. Petter, kandidaat te Ede. Carillonconcert Woensdagmiddag en -avond a.s. brengt prof. E. Delmotte uit Oostende de volgende carilloncon certen ten gehore: Middagconcert 4 uur: 1. L'An- gélus de la mer en Le erédo du paysan (Gcuolier): 2. Fantaisie op do werken van Chopin: 3. Tan go (Albeniz); 4. Ave Maria (Del- motte); 5. Les feuilles mortes (Kosma); 6. L' Arlésienne (Bi- zet); 7. Het land van de glimlach (Lehar); 8. Volksliederen; 9. Mignon (selectie van Thomas). Avondconcert 8 uur: 1. De son coeur j'ai calmé la fièvre (Tho mas); 2. Tango (Albeniz); 3. Mi- nueto (Boizoni); 4. Marehe Pon tificale (Gounod; 5. Gebed voor de vrede (Strauss); 6. Trumpet time and peal (Purceli); 7. Vio- lettes impériales (uittreksels van Scotto; 8. Volksliederen; 9. Faust (fantaisie van Gounod). Het 20.000ste schip dat in 1966 bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg is binnengelopen, kon dinsdagavond door Dirkzwagers scheepsagentuur in Maassluis worden geregistreerd. Het was de 374 brt. metende Nederland se coaster „Senior", die met een lading stukgoed van Great Yar mouth op weg was naar de Waalhaven in Rotterdam. Het vorige jaar liep het 20.000e schip al drie dagen eerder, op 13 augustus, de Waterweg binnen. Dat was toen de 1211 brt. me tende Russische vrachtvaarder „Rynoshy". Havenautoriteiten menen dat de teruggang van het aantal schepen in 1966 verband houdt met de Engelse zeeliedenstaking. Vast staat dat de totale tonnen- maat van de schepen die tot 13 augustus van dit jaar de Water weg zijn binnengelopen, een vrij sterke stijging heeft ondergaan. Waren in het vorige jaar tot 13 augustus 20.000 schepen met een totale tonnage van 83,4 miljoen de Waterweg binnengelopen, op de 13e augustus van dit jaar wa ren dat er 19.748 (ongeveer 250 vaartuigen minder) met een ton nage van 89,4 miljoen (6 miljoen ton meer). De indruk bestaat dat vooral de kleinere Waterweghavens als Vlaardingen en Maassluis dit jaar minder schepen hebben bin nen gekregen. Voor de havens van Rotterdam en Dordrecht blijft dit aantal vergeleken met vorig jaar ongeveer gelijk. Onderzoek naar luchtverontreiniging in Waterweg-gebied Op woensdag 24 augustus zal in de Broekpolder ten noorden van Vlaardingen onder auspiciën van het K.N.M.I. een tachtig me ter hoge mast worden opgericht. Aan de hand van wind en tem- peratuurmetingen en van lucht- analyses, waarvoor de benodigde apparatuur op de mast zal wor den bevestigd, zal een onderzoek worden ingesteld naar de lucht verontreiniging in het gebied van de Nieuwe Waterweg. De werkzaamheden zullen 's mor gens om acht uur beginnen en zullen, als de weersomstandighe den dit nodig maken, de volgende dag worden voortgezet. De mast van Duits fabrikaat bestaat uit aluminiumsecties, die een voor een zullen worden op gestapeld. Ter verankering wor den tuiblokken met een gewicht van tien ton elk aangebracht. Er zullen enige medewerkers van het K.N.M.I. aanwezig zijn Veenendaler wint half miljoen in Duitse loterij De 32-jarige bloemist A. Looij- en uit Veenendaal heeft een be drag van vijfhonderdduizend Duitse mark gewonnen in de Duitse „Nordwestlotto". Vandaag zal hij naar Keulen reizen om deze prijs in ontvangst te nemen. De Veenendlaler kruiste op het lottoformulier zes getallen aan. Hij heeft er zich nog geen oor deel over gevormd, wat hij met het geld zal gaan doen. „Ik ben altijd bloemist ge weest en bloemen kweken is mijn lust en mijn leven. Ik heb dus eigenlijk al wat ik hebben wil", zo luidde zijn commentaar. De heer Looijen had een be paald systeem ontworpen om het lotto-formulier in te vullen. „Ik zet altjid twee kruisjes onder elkaar, dan heb je kans op een miljoen. Maar dat heb ik nu in de haast eens niet gedaan". De bloemist en zijn vrouw blij ven vrij nuchter bij dit plotselin ge fortuin: „Eerst in handen heb ben, dan zien we wel weer ver der". Twee broertjes verongelukt Twee broertjes, de achtjarige P. en twaalfjarige T. Veeger uit de gemeente Bakel, zijn woens dagmiddag op slag gedood bij een verkeersongeval in Hel mond. Op de kruising Bakelse- dijkWethouder Ebbenlaan. De broertjes reden op één fiets en deden boodschappen in Helmond, toen zij op de kruising door een zandauto, bestuurd door R. uit Helmond, werden aangereden. De slachtoffertjes werden dus danig verminkt dat het enkele uren heeft geduurd voordat zij geïdentificeerd konden worden. Dat kon pas gebeuren nadat hun vader, de huisarts Veeger, die ongerust geworden was door het lange wegblijven van zijn zoon tjes, bij de politie om inlichtin gen vroeg. De toedracht van het ongeval staat nog niet geheel en al vast. TREIN WEGENS FAMILIETWIST TOT STAAN GEBRACHT Een Weerts meisje in de tiener jaren dat dinsdagavond in de trein van Amsterdam naar Venlo ruzie kreeg met haar moeder, beeft enige consterna tie verwekt op het Bredase perron. Toen de trein daar om even over tien uur zijn normale halte maakte, sprong het meisje er uit waarna ze hol lend koers zette naar de uit gang. Haar broer zette de ach tervolging in en bracht haar tegenstribbelend ten aan- schouwe van vele verbaasde reizigers terug bij haar moe der. De stationschef die de familieachtergronden op dat moment nog niet bevroedde, gaf het vertreksein, nadat hij de machinist opdracht had ge geven te stoppen bij een over weg even buiten het station. Daar kon de vijfkoppige be manning van een inmiddels gewaarschuwde politie-auto 't drietal aanhouden en meene men naar het bureau. Aange zien bleek dat hier van een molestering geen sprake was, maar slechts een familietwist enigszins „dramatisch" was op gelost, liet de politie het drietal maar weer los. Ook het oponthoud van de trein werd hun niet aangerekend. Dit had immers plaats gevonden door toedoen van de stations chef die meende dat het meis je door een vreemde man werd ontvoerd. Een klein uitbouwtje van 30 centimeter heeftwoensdagmor gen het verkeer vanuit nieuw- west naar het centrum van Am sterdam volkomen ontwricht. In de vroege morgenuren liep een grote propaangas-tank. die op een dekschuit via de Korst- verlorenvaart vervoerd werd, klem onder de Wiegbrug aan het einde van de De Clercqstraat. Men had de vervoerder van de tank opgegeven dat de vaart wijdte onder de brug 11,80 m was, maar wegens het over het hoofd geziene uitbouwtje was de daarvaartruimte maar 11,50 m. Om half zes 's morgens raakte de tank muurvast en pas om 10 uur kreeg men het gevaarte los en kon de brug weer zakke*- Dat betekende dat gedurende het drukke spitsuur de belang rijkste verbinding tussen west en centrum was uitgevallen. Trams moesten worden omge legd, autobussen moesten een andere route kiezen en de stroom „eigen vervoer", bestaan de uit duizenden auto's, scooters, bromfietsers en wielrijders liep vast. Een legertje politie en mare chaussee kwam er aan te pas om enige tekening in de verkeers chaos te brengen. Voor vele Amsterdammers die te laat op hun werk kwamen, gold echter het ditmaal gerecht vaardigde excuus: „Mijnheer, de brug stond open" De minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns. ziet nog geen oplossing in de Chine se affaire. Hij zal eerst met zijn collega's deze aangelegenheid be spreken alvorens stappen te on dernemen. Dit zei hij gisteren bij zijn terugkeer op Schiphol uit Italië, waar hij 3% week met zijn echtgenote op vakantie is ge weest. Het eventueel verbreken van de diplomatieke betrekkingen vond de bewindsman een vér gaande maatregel, waaraan voor lopig niet moest worden gedacht. Voorts zag hij geen enkel gevaar voor de Nederlandse zaakgelas tigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, die als persona non grata nog steeds huisarrest heeft. Op 20 juli vertrok met echt paar Luns van Schiphol naar Italië om in het plaatsje Ronci van een rustige vakantie in de zon te genieten. Tijdens zijn ver blijf aldaar heeft minister Luns steeds contact met Den Haag on derhouden over de Chinese affai re. Zoals bekend heeft hij tevens een ontmoeting gehad met zijn Italiaanse ambtgenoot Fanfani. ONGEWENST PERSOON De Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jonge jans, wiens bewegingsvrijheid beperkt is tot de muren om het terrein en het gebouw van de vertegenwoordiging in Peking, heeft in een vraaggesprek gezegd geen tijd te hebben om zich te vervelen. De heer Jongejans heeft geen voet buiten het tot de vertegen woordiging behorende terrein met een oppervlakte van onge veer 5.000 m2 gezet, sinds de Chi nese regering hem drie weken ge leden tot ongewenst persoon heeft verklaard en zijn diploma tieke voorrechten als zaakgelas tigde heeft ingetrokken. De veelvuldige kritiek op de terdoodveroordeling van de 22- jarige Christos Kazanis, de Griek se Jehova's getuige, die princi pieel dienst weigert, is voorbarig, zo heeft een officiële woordvoer der dinsdag in Athene verklaard. Hij zei dat volgende maand een hof van beroep de uitspraak van een krijgsraad opnieuw zal be zien. In een dergelijk geval was al eens een doodvonnis in een ge vangenisstraf van zeven jaar ver anderd. Kazanis werd veroordeeld, om dat hij had geweigerd als lid van het Griekse leger een wapen in ontvangst te nemen. Niettegenstaande de drastische maatregelen tegen gevaarlijke rijders zijn in Frankrijk in de af gelopen dagen in totaal 144 men sen bij verkeersongevallen om het leven gekomen en 3915 men sen gewond. Vorig jaar was het aantal doden 151 en het aantal gewonden 4310. Gedurende het afgelopen lange weekeinde waarin ook de feest dag van Maria-Hemelvaart viel, namen hefschroefvliegtuigen deel aan de strijd tegen de verkeers onveiligheid, terwijl op vele plaatsen overtreders ter plaatse werden berecht. De minister van binnenlandse zaken, Pisani, heeft laten weten dat deze maatregelen de rest van de zomer van kracht blijven. Er worden nu ook nieuwe voor- komingsmaatregelen genomen. Zo zal voortaan elke automobilist die een ernstige verkeersfout heeft begaan kunnen worden on derworpen aan een bloedproef om vast te stellen of hij dronken is dan wel alleen maar onder in vloed van alcohol verkeert. Tot nog toe kon een dergelijke proef slechts bij een ongeluk worden genomen. Van Kaap Kennedy is woens dag het onbemande Amerikaan se ruimtevaartuig Pionier-7 ge lanceerd, dat gegevens moet ver strekken over mogelijke gevaren voor toekomstige interplanetaire ruimtevaarders. De 63 kilo wegende satelliet is in een parkeerbaan rond de aar de gebracht, alsvorens hij met be hulp van de laatste trap van de delta-aanjaagraket in een baan rond de zon tussen aarde en Mars zal worden geschoten. Evenals Pionier-6, gelanceerd in december j.l.. zal Pionier-7 de zonnevlammen bestuderen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimevaart (N.A.S.A.) maakte later bekend dat de Pio nier-7 uit de parkeerbaan om de aarde in een baan om de zon is geschoten. Men zal echter pas over ongeveer twee dagen op grond van de door volgstations ontvangen gegevens kunnen vaststellen, of de satelliet vol doende is gestabiliseerd om zijn taak uit te voeren. Hij heeft een correspondent van Reuter meegedeeld, dat hij dagelijks bezoek ontvangt van vrienden in het corps diplomati que in Peking en verder meer tijd dan gewoonlijk aan zijn bureau doorbrengt. ONBEKOMMERD Op warme dagen pleegt de heer Jongejans in korte khaki-broek in de tuin van de Nederlandse legatie te wandelen. „Ik maai het daffh grasveld, weging", de. heb ik lichaamsbe- aldus de zaakgelastig- Ook leest de heer Jongejans veel. „Nu ontdek ik boeken in mijn eigen bibliotheek waar ik nooit eerder aan toegekomen ben". Wijzend op Chinese en bui tenlandse kranten zegt hij ver der: „Ik volg de gebeurtenissen buiten de muren van de legatie op de voet". De Nederlandse diplomaat, die onbekommerd schijnt over zijn persoonlijke situatie, zei nog dat, afgezien van diplomatieke en politieke overwegingen hij zich niet bezorgd maakt over de mo gelijkheid dat hij lange tijd in de legatie zal moeten blijven. Intensivering van de samen werking tussen de opsporingsin stanties, technische perfectie van het alarmeringssysteem en aan passing van het te gebruiken materiaal zijn de voornaamste facetten van het plan de campag ne dat justitie, rijkspolitie en de ambtenaren van de accijnzen heb ben ontworpen om dn zuidoost- Brabant het steeds driester wor dende optreden van de boter- smokkelaars tegen te gaan, die met gepantserde vrachtauto's rij den, zich aan niets of niemand storen en daardoor een ernstig gevaar op de weg gaan worden. Dat gevaar voor de burgerbevol king dreigt het zwakke punt bij de opsporing te worden, aldus de officier van justitie te 's-Herto- genbosch, mr P. Duyx. De veilig heid van het publiek zal bij even tuele achtervolgingen immers voorop moeten blijven staan en NOODWEER IN ITALIË VOOR MILTOENEN SCHADE Een dertigtal doden, honder den ontwortelde bomen, gestoor de spoorwegverbindingen, ge blokkeerde wegen, grondver schuivingen, alles bij elkaar voor honderden miljoenen lire schade, dat is de voorlopige balans van het noodweer waardoor het noor den van Italië de afgelopen dagen is bezocht na een periode van uitzonderlijke warmte. Zeven mensen zijn verdronken doordat hun bootjes op de meren, door hevige onweersbuien overvallen, omsloegen. Een zevental ande ren werden elders door de blik sem gedood en een vijftiental baders kwam eveneens om het leven. In Lombardije werd het spoor wegverkeer ontwricht door scha de tengevolge van stormvlagen met een snelheid van tachtig km per uur, in het bijzonder op de lijn MilaanChiasso waar een boom op de rails was terechtge komen. In Pavia werden ook honderden bomen ontworteld en bracht de storm aan verschei dene gebouwen schade toe. In Friaul, Trentino en Alto Adige bracht de storm het weg- en spoorwegverkeer in de war. Ook hier was schade aan gebouwen en gewassen. Hevig noodweer woedde verder in de streek van Genua, Venetië en Valle di Aosta. De nieuwe heerser van Aboe Dhabi, sjeik Zaid Bin Sultan, zal zijn 8000 ambtenaren een gratifica tie geven van twee maanden sala ris. De sjeik, die eerder in de maand zijn broer Shakboet ver ving, die de naam had „krenterig te zijn, heeft verder besloten voor eigen rekening 9000 nieuwe huizen te laten bouwen die bestemd zijn voor de bevolking van Aboe Dhabi en het aangrenzende Boeraimi. De nieuwe bewoners zullen bovendien geen huur behoeven te betalen. Ook zullen er vier nieuwe scholen in Boeraimi verrijzen. Verdere plannen betreffen de bouw van een energiecentrale, een internationaal vliegveld, dat over 15 maanden gereed moet zijn, een weg om de hoofdstad en een diepe haven. De nieuwe heerser is aan de macht gekomen, toen zijn voorgan ger door de familie op 6 augustus werd afgezet, omdat hij er niet in geslaagd zou zijn, zijn jaarlijkse „olie-inkomsten" voor construc tieve doeleinden aan te wenden. rnen kan het zich uiteraard niet permitteren dat bijvoorbeeld in een stad als Eindhoven een wilde schietpartij zou ontstaan, iets waartoe de gangsters die momen teel aan het werk zijn, zeker in staat moeten worden geacht. Bo vendien meent men met een snel ler functionerend en nauwer slui tend opsporingssysteem meer kans van slagen te hebben bij de bestrijding van deze illegale han del. Honderden zwaarbewapende politiemannen hebben woensdag de Zweedse havenstad Gothen burg uitgekamd, op zoek naar de moordenaar van politieman Rag nar Sandahl. die op 28 juli j.l. werd neergeschoten en die vori ge week in een ziekenhuis is overleden. De gezochte, de 19-ja- lige Clark Olofsson. bevindt zich vermoedelijk al in Finland. In de ze zaak is dinsdag een arrestatie verlicht. De strijd tegen misdadigheid, straatschenderij en drankmis bruik in de Sowjet-Unie is nu stevig ter hand genomen. Dagelijks verschijnen in de Russische pers voorbeelden van strenge maatregelen tegen mis dadige elementen. „Moskowskaja Pravda" meldde woensdag het geval van een ver stokt recidivist, straatslijper en dronkaard die gefusilleerd is, om dat hij zijn chef had vermoord, nadat deze aanmerkingen op zijn gedrag had gemaakt en hem een toeslag op zijn salaris had ont namen. Een medeplichtige van de moordenaar, die hem onderdak had verschaft toen hij voor de politie was gevlucht, kan gedu rende vijf jaar in een opvoedings kamp over zijn daden nadenken, aldus het blad. Premier Alexei Kosysln van de Sowjet-Unie heeft de Britse paci fist lord Russell laten weten, dat een intensivering van de strijd in Vietnam het onmiddellijke gevaar van een militair conflict buiten de grenzen van zuidoost-Azie met zich meebrengt. De Russische leider schreef dit in antwoord od een beroep van lord Russell oo de Russen om met hun luchtmacht Vietnam te ver dedigen tegen Amerikaanse lucht aanvallen. Volgens een verklaring van de vredesstichting van de 94-jarige Britse filosoof had lord Russel! een gesprek van drie uur gehad met de sowjet-zaakgelastigde Vladillen Vasey Deze had gezegd, dat pre mier Kosygin in ziin brief had be doeld, dat Rusland bereid is Noord-Vietnam met zijn lucht- en landstrijdkrachten te helpen, zodra Hanoi hierom zou vragen. BETREURENSWAARDIG Intussen heeft het hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, Leonard Marks, voor de senaats commissie van buitenlandse zaken in Washington het plan van lord PER KANO DOOR DE BOTNISCHE GOLF Twee Oostduitse vluchtelingen, die per kano naar Zweden tracht ten te vluchten, zijn door de Westduitse vrachtboot „Andro meda" in de Botnische golf opge pikt. De twee mannen reizen met het schip naar Kiel. (ADVERTENTIE) Russell om president Johnson en andere Amerikaanse leiders te laten „terechtstaan" als oorlogsmisdadi gers „betreurenswaardig"-genoemd. Marks zei van plan te zijn hier iets aan te doen, door met name bepaalde beweringen te ontzenu wen. Een door lord Russell en an deren gevormd internationaal tri bunaal moet in november te Parijs bijeenkomen om te oordelen over president Johnson en diens minis ters van buitenlandse zaken en defensie Rusk en McNamara in verband met de strijd in Viet nam. Op vragen van senatoren over de financiering van het „pro ces" moest Marks het antwoord schuldig blijven. De hoogste boom ter wereld is ontdekt. Het is een H2.-meter en 57 centimeter metende .seqppia, ook wel Amerikaanse reuzen- boom of reuzen-wellingtonia ge naamd. Volgens prof. dr Paul Zinke, hoogleraar aan de univer siteit van Californië, staat de boom in de omgeving van San Francisco. Tot dusver was een boom van dezelfde soort met 111 meter 90 drager van het hoogte record. Woensdagmiddag is in het ka naal van Seclin in de buurt van Rijssel door jongelui een koffer ontdekt. Zij visten het zware ge val uit het water maar konden het slot niet openkrijgen. De rijkspolitie van Seclin opende het slot met behulp van springstof. In de koffer bleek zich het in ont binding verkerende lijk te vinden van een vrouw. Men schat dat het minstens drie weken in de kof fer heeft gezeten. BOERDERIJBRAND IN OMMEN Woensdagavond is de boerderij van de heer A. J. Kerkdijk in Om men tot de grond toe afgebrand. De gehele inboedel en de hooi- oog_t 1966 gingen verloren. Ver moedelijk is de oorzaak hooibroei. De schade bedraagt meer dan ƒ70.000. Het Openbaar ministerie in Frankfort heeft het Ghanese ge rechtshof in Accra nieuwe be zwarende gegevens verstrekt voor de behandeling van 't Westduitse „Moeder voelt zich er te oud voor", zei de 23-j arise Utrechtse vertegenwoordiger W. K. in mei vorig jaar tegen een verkoopster in de Hema in Dordrecht, waar hij een z.g. nachtset, bestaande uit een duster en nachthemd, wil de ruilen. De verkoopster geloof de het smoesie van de man en gaf hem de 25 gulden, die de set had gekost terug. Voor de Am sterdamse rechtbank bekende de vertegenwoordiger gisteren dat hij de nachtset in een Hemazaak elders had gestolen. Een tiental keren had hij, voornamelijk in Hema's, dit trukje uitgehaald. De rechtbank, direkt uitspraak doen de, veroordeelde de jongeman tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk en aftrek van de vier maanden preventieve hechtenis, zodat K. in vrijheid werd gesteld. In de Hema te Amstelveen was K. tegen de lamp gelopen, toen hij een gestolen pyama wilde rui len. Daarbi,j zei hij: „Mijn relatie aan wie hij hem ten geschenke wilde geven had genoeg pyama's". De prijs wist K. niet nrecies en daarom ging een ver koopster naar een chef. Deze had juist een interne mededeling van de Hema-direktie ontvangen, waarin werd gewaarschuwd dat er mensen waren die in de zaken hadden geopereerd. De chef kreeg argwaan en de politie werd er bij gehaald. verzoek tot uitlevering van de voormalige concentratiekamp arts Horst Schumann. Schumann wordt moord op een sterilisatie van tienduizend men sen ten laste gelegd, gepleegd in het kamp Auschwitz. De arts wist zich in 1951 aan arrestatie in de bondsrepubliek te onttrekken door naar Ghana te vluchten. Staatshoofd Kwame Nkroemah weigerde tot dit voorjaar Schu- manns uitlevering. Nu Nkroemah niet meer aan het bewind is, zal het Ghanese gerechtshof vrijdag over een nieuw verzoek tot uit levering beslissen. Koersen in New YorUc verder gedaald Gisteren is de koerswaarde van de aandelen op de Newyorkse effectenbeurs opnieuw gedaald en wel met ongeveer twee mil jard dollars. De marktgemiidel- den sloten opnieuw op een laag ste peil voor dit jaar. De koersdaling wordt talge schreven aan de verhoging van het „prime loan"-rentetarie£. De daling werd evenwel af gel lm d door baissedekkingen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 10