Nederland zaterdagavond door noodweer geteisterd Vijftien vliegtuigen boven N.-Vietnam neergeschoten WEERT EN NEDERWEERT ZWAAR GETROFFEN Daken afgerukt Ravage in Twente In de Achterhoek Hagelstenen als duiveëieren in Utrecht IJsbrokken vernielden ruiten in Oudewater Ook spoorwegen hadden last van noodweer AMERIKAANSE TROEPEN UITGEBREID TOT 292.000 MAN NOODWEER IN SCHOTLAND Plan om Indiase omver te werpen? HET WEER regering Gevecht van zeven uur m Aanval op motor torpedoboten Schade van 3,5 miljoen voor Utrechtse fruitkwekers Onderhoud van Johnson met Westmorëland 29 mannen bij brand omgekomen in Melbourne De lonen en prijzen in Engeland tegen: speciaal haaruitval-roos-kaalheïd Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Weert: Weert is zaterdagavond getroffen door een windhoos en zware regen- en hagelval. Er is grote schade aangericht: daken zijn van flatgebouwen gerukt, bo men ontworteld, geparkeerde auto's verpletterd, terwijl straten en kelder onder water kwamen te staan. Hier de verwoeste daken die van een rij flatwoningen wer den afgerukt. Nederweert en Weert zijn za terdagavond geteisterd door noodweer dat zeer zware schade heeft aangericht. Door een wind hoos zijn van huizen de daken afgerukt, bomen zijn ontworteld, auto's getroffen door bomen cn hele straten en vele kelders zijn ondergelopen. Aan de te velde staande ge wassen is zware hagelschade toegebracht. Het verkeer kwam tot stilstand doordat er geen zicht meer was. Ook de pluim veestapel is getroffen. Duizenden dieren zijn gedood. In één hok zaten 13.000 piepkuikens, die alle gedood zijn, toen hun verblijf werd vernield. Een grote tent die als onderdak diende bij een schuttersfeest, is met alle kramen verwoest. Van de schietbanen staan er nog maar enkele overeind. In de wijk Moezel in Weert werden van een aantal nieuwe hoge flatgebouwen de daken af gerukt. Deze daken vielen ten dele op andere woningen, terwijl ook stukken van daken in de straten terechtkwamen. Hierbij werd een aantal geparkeerde auto's vernield. De wijk bood een trieste aanblik. Ondanks de grote vernielingen die in de dichtbevolkte wijken werden aangericht, werd nie mand ernstig gewond. Het oprui- mingswerk werd met kracht door de brandweer ter hand ge nomen. Tijdens het noodweer werden op tal van plaatsen bo men ontworteld. Dit was onder meer het geval op de rijksweg Weert-Roermond, waar huizen door vallende bomen werden be schadigd en een aantal auto's door ontwortelde bomen en val lende takken vernield of be schadigd. Het verkeer werd hier door totaal gestremd. Door de zware regenval kwam de bin nenstad op tal van plaatsen on der water te staan. Veel kelders liepen onder, waarbij grote scha de ontstond. Aan de veldgewas sen, vooral in de boomgaarden, is door de hagel grote schade toe gebracht. Zaterdagavond laat waren de meeste omgewaaide bomen verwijderd, zodat het ver keer kon worden hervat. Van veel woningen zijn de televisie antennes vernield. Een ongekend noodweer heeft rond negen uur ook Enschede ge troffen. Hevige rukwinden gin gen gepaard met slagregens en onweer. In de stad zijn tiental len bomen ontworteld, zodat het verkeer werd gestremd. Duizen den dakpannen sneuvelden, schuren waaiden om en hier en daar deden zich overstromingen voor. Op de hoek van de Varvik- singelDiekmanstraat woei een dak van een flatgebouw waar door het interieur onder water kwam te staan. Televisiemasten zijn bij tientallen gesneuveld en op vele plaatsen lagen dakpan nen op straat. In de Mollenhorst straat in Losser woeien daken van nieuwe woningen. De hui zen kwamen onder water te staan. Politie en brandweer hiel pen de getroffenen. Op enkele kampeerterreinen in de omgeving van Enschede heerste een complete chaos. Ten ten en vouwwagens werden weg geblazen door de enorme ruk winden. Caravans rolden weg. Op de camping Aamsveen viel een boom op de boerderij. Om streeks middernacht was op tien tallen plaatsen in en rond En schede gemeentepersoneel met motorzagen bezig de omgewaai de bomen in stukken te zagen, opdat het verkeer voortgang kon vinden. Ook in de omgeving van Eiber gen veroorzaakte de storm gro te ravage, vooral in de ten oos ten van het dorp liggende buurt schap Holterhoek, waar op ver scheidene plaatsen de stroom uit viel. Alle toegangswegen naar Rekken werden versperd door omgewaaide bomen, waardoor dit dorp geïsoleerd kwam te lig gen. Verscheidene boerderijen en schuren liepen schade op aan de daken. Op het kampeerterrein „Het Eibernest" in de buurt schap Hupsel woei een caravan om en gingen enkele tenten de lucht in. Boven Groenlo ging het on weer gepaard met een windhoos, die een deel van de torenspits van de katholieke kerk afrukte, enkele kerkramen vernielde en de topgevel van het postkantoor wegsloeg. Het dak van de nieuwe kleed lokalen van de voetbalvereniging Grolsche Boys" werd afgerukt en kwam op een nabijgelegen woonhuis terecht, waarvan de voorgevel Werd 'ingedrukt en het dak vernield. Montfoort, Willeskop en Hon- koop werden tijdens het hevige noodweer getroffen door een enorme regen- en hagelbui. Door de zware regenval kwamen stra ten en landerijen blank te staan, maar de inwoners van deze drie Utrechtse gemeenten schrokken het meest van de enorme hagel stenen. „Ze waren bijna zo groot als duiveëieren", zei een politie functionaris in Montfoort. De ha gelstenen teisterden ook de met vruchten beladen bomen. Vele fruitkwekers vrezen dat hun oogst zal tegenvtillen of misluk ken. Op vele plaatsen bezweken ook de ruiten van woningen en kassen onder het „hemelsper- vuur"! De fruitkwekers in het gebied tussen Harmeien, De Meern en Vleuten vrezen dat hun oogst vrijwel geheel verloren is ge gaan. De enorme hagelstenen hebben de appels en peren aan de bomen helem*"1 beurs gesla gen. Oudewater is bezig zich te her stellen van een enorme onweers bui, die gepaard ging met zware slagregens, hevige windstoten en enorme brokken ijs met een doorsnede van meer dan 7 cm. In de baan van de ijsbrokken zijn honderden ruiten van hui zen gesneuveld. Bovendien kon de riolering de neerslag niet ver werken. De mensen moesten het water uit hun woningen hozen. De te velde staande gewassen zijn verloren gegaan. Op vele plaatsen is zaterdag avond de bliksem ingeslagen in de bovenleidingen van de spoor wegen, waardoor seinstoringen en storingen in de bediening van automatische knipperlichtinstal laties en automatische halve- overwegbomen optraden. Vrijwel in het hele land ondervonden de spoorwegen last bij de uitvoering van de dienstregeling. Er ont stonden vertragingen tot soms een half uur. Op de Eltenerberg, vlak over de Nederlandse grens, ontwortelde de bliksem 'n boom die terecht kwam op de elektri sche bovenleiding. Daardoor was geen elektrisch treinverkeer mo gelijk tussen Emmerik en Arn hem. Tengevolge van het door de bliksem veroorzaakte obstakel arriveerden de Rheingold- en de Lorely-express met vijf kwartier vertraging. Vlak voor het spoorwegviaduct bij Delft is ten gevolge van de enorme regenval de spoordijk verzakt. Zekerheidshalve moch ten de treinen daar vooreerst niet harder rijden dan 5 km per uur. HAGEL VERNIELDE FRUITOOGST Utrecht: De fruitkwekers in het gebied tussen Harmeien, De Meern en Vleuten vrezen dat hun oogst vrijwel geheel is verloren gegaan. De enorme hagelstenen hebben zaterdag de appels en pe ren aan de bomen beurs gesla gen. De Verenigde Staten hebben vorige week bij de aanvallen op Noord-Vietnam een recordaantal van vijftien vliegtuigen verloren, zo heeft een militaire woordvoer der in Saigon meegedeeld. Za terdag werden twee toestellen door Noordvietnamezen neerge haald en dertien in de voorgaan de dagen. Het hoogste verliescij fer tot nog toe was 13 vliegtui gen in de week van 17 tot 23 juli. De Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam zijn inmiddels zon dag met bijna 4000 man van de 196ste lichte-infanteriebrigade uitgebreid tot 292.000 man. De militairen werden bij Voeng Tau aan land gezet en zullen in de jungle van de provincie Tay Ninh bij de Cambodjaanse grens wor den gelegerd. Zuidvietnamese mariniers zeg gen bij een gevecht in de omge ving van de mariniersbasis Tsjoe Lai 200 leden van de vietcong en Noordvietnamezen te hebben gedood. De strijd ontbrandde toen een bataljon Zuidvietnamese mariniers een versterking van de vietcong ontdekte en duurde ze ven uur. Amerikaanse adviseurs schatten het aantal doden aan de zijde van de opstandelnigen op Zuidvietnamese troepen zou den voorts bij een gevecht bij Cau Cau, 250 kilometer ten zui den van Saigon, 255 opstandelin gen hebben gedood. In de golf van Tonkin hebben „Skyhawk"-vliegtuigen van de Amerikaanse marine zaterdag Bij Sanquhar in midden-Schot land zijn in de nacht van zaterdag op zondag verscheidene wagons van de nachtexpress Glasgow Londen uit de rails gelopen op een plaats waar de spoorlijn door het water was ondermijnd na een zwaar noodweer Alle reizigers ble ven ongedeerd. Bussen, die waren uitgezonden om hen op te halen, konden het gebied niet bereiken, doordat de wegen erheen door overstromingen en omgewaaide bo men waren versperd. Het noodweer van zaterdag avond en -nacht richtte in midden- Schotland grote schade aan. Tal van bruggen zijn weggespoeld en er komen veel overstromingen voor. In de buurt van Thornehill, niet ver van de plaats van de trein ontsporing, is een automobiliste door het water van een buiten zijn oevers getreden rivier meegesleurd. Zij wordt vermist. Honderden an deren strandden met hun auto. Kampeerterreinen werden in aller ijl ontruimd. In het merendistrict, waar het sinds het begin van deze maand elke dag heeft geregend, culmineerde het slechte weer in een plensregen, die twaalf uur aan hield De enige weg naar de vallei van Langdale kwam onder water te staan. De korte maar hevige hagelbui van zaterdagavond heeft de fruit kwekers in Montfoort, Harmeien, Oudewater en VleutënDe Meern een schadepost bezorgd van naar schatting 3,5 miljoen gulden aan fruit en glas. Alleen reeds in Vleu- ten-De Meern bedroeg de schade ongeveer een miljoen gulden. De meeste kwekers zagen 50 tot 80 procent van hun oogst verloren gaan. Merkwaardig natuurver schijnsel: op de Groenedijk in De Meern ging de complete oogst van een fruitkweker verloren, maar een vijftig meter verder wonende col lega had geen last van de hagel. In de Betuwe wordt de schade in vele gevallen op 80.000 per fruitteler geraamd. twee Noordvietnamese motortor pedoboten en acht met olie gela den boten tot zinken gebracht. Amerikaanse straalvliegtuigen vielen zaterdag in Noord-Viet- nam bruggen, ponten, militaire barakken, radarinstallaties, luchtdoelgesthut en konvooien aan. Het Noordvietnamese persbu reau meldde dat zondag ten noordwesten van Hanoi twee Amerinaanse vliegtuigen zijn neergeschoten. De piloten zijn gevangen genomen. Elders in Noord-Vietnam werden eveneens twee vliegtuigen neergeschoten. Een daarvan had volgens het persbureau een ziekenhuis ge bombardeerd en een dicht be volkte wijk van Viet Tri in de provincie Foe To. Sinds 5 augus tus 1965 zijn 1.335 Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Viet nam neergeschoten, aldus het Noordvietnamese persbureau. President Johnson heeft zater dagavond besprekingen gevoerd met generaal William E. West- moreland, de Amerikaanse op perbevelhebber in Vietnam, die hij van Honoloeole naar zijn boer derij in Texas had laten overko- Van het onderhoud is eerst zondag gewag gemaakt door de presidentiële secretaris voor pers zaken, William Moyers. Generaal Westmoreland was sinds woensdag op Honoloeloe, waar hij met de Amerikaanse be velhebber in het gebied van de Stille Oceaan de situatie in Viet nam besprak. Generaal Westmoreland zou Een brand in een tehuis van het Leger des Heils in Melbourne heeft aan 29 mannen op leeftijd 't leven gekost. De brand is zaterdagavond uitgebroken op de derde verdie ping. Het tehuis biedt plaats aan 240 personen. Velen zijn bewuste loos van de derde verdieping ge haald. Verpleegsters probeerden hen met zuurstof en door middel van mond- op mondbeademing bij te brengen. Eén slachtoffer is verbrand; de andere 28 zijn gestikt. Er zijn twaalf gewonden. De brand is ver moedelijk ontstaan doordat iemand met een brandende sigaret in slaap is gevallen. zondagmiddag uit Texas naar Honoloeloe vertrekken en dins dag naar Saigon terugvliegen. Hij heeft met president Johnson ge sproken over het moreel van de Amerikaanse troepen in Vietnam, de algemene strategie en over zaken die de aanvoer raken. Tijdens een persconferentie op zijn boerderij in Texas zei presi dent Johnson dat een machts greep van de communisten in Zuid-Vietnam „voortaan niet al leen onwaarschijnlijk, maar ook onmogelijk is" zolang de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam zijn. De president zei dat niemand kan zeggen wanneer het conflict ten einde zal zijn. „Het Amerikaanse volk moet weten dat er geen snelle over winning zal worden behaald, maar de wereld moet weten dat wij het niet zullen opgeven", aldus Johnson. De regering van India beschikt over inlichtingen die het bestaan bevestigen van een plan van Pe- kinggezinde communisten om haar door sabotage ten val te brengen. Dit is verklaard door kringen die in nauw contact staan met het mi nisterie van binnenlandse zaken in Nieuw Delhi. Men acht de mogelijkheid van arrestaties op grote schnal aan wezig. Eind 1964 vond een derge lijke actie ook plaats en de mees ten van de negenhonderd partij leden, die toen werden gearres teerd, hebben pas onlangs de ge vangenissen verlaten Een Indiaas blad meldde dezer dagen, dat de pro-Chinese commu nistische partij plannen had ge smeed om sabotage te verrichten aan oogsten, treinverbindingen, fa brieken en postkantoren. De naga- en mizo-stammen aan de noord oostelijke grens van India dienden te worden aangemoedigd bij hun streven naar afscheiding. De communistische partij heeft de beschuldigingen van de hanc' gewezen. Het wetsontwerp van de Britse regering inzake een loon- en prijsstop is ook door het hoger- huis aangenomen. De 34 door de peers ingediende amendementen zijn alle verworpen. De rege ringsmeerderheid bedroeg 4! stemmen. Vrijdagavond laat nam Als vandaag de koninklijke goed keuring wordt verleend, heeft hei het lagerhuis het ontwerp aan ontwerp kracht van wet. (ADVERTENTIE) ALCOCHIN Het DROOG WEER afgelopen weekeinde trok een kleine depressie van zuidwest- Engeland naar 't zuiden van Zwe den. Het koufront hiervan passeer de zaterdagavond met plaatselijk zware onweers- en hagelbuien ons land. De zeer warme lucht, waarin de temperatuur in het binnenland tussen 30 en 32 graden Celsius was opgelopen, werd naar het oosten verdreven. Vanmorgen lag het koufront al boven het westen van Rusland. De depressie veroorzaakte zon dag, toen ze de Noordzee passeer de, langs onze kust geruime tijd een harde tot stormachtige wind. Onder invloed van een krachtige rug van hoge luchtdruk, die uit het westen naderde, is de wind nu ech ter belangrijk in kracht afgenomen. zon maan op onder op onder aug. 15 5.23 20.05 3.11 20.13 16 5.25 20.03 4.42 20.39 17 5.26 20.01 6.16 20.59 18 5.28 19.59 7.4S 21.15 De rug zal ook dinsdag het weer in Nederland beheersen Het blijft daarom vrijwel overal droog en er zullen flinke perioden met zonne schijn voorkomen De nacht wordt ten gevolge van een sterke uitstra ling vrij koud. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk noordwestelijk, later veranderlijk Koude nacht en hogere middagtemperaturen. DINSDAG 16 AUGUSTUS Breskens Terneuzen 2.04 2.27 Hansweert 2.38 3.01 Walsoorden 2.47 3.10 WOENSDAG 17 AUGUSTUS Breskens 2.16 2.36 Terneuzen 2.52 3.12 Hansweert 3.26 3.46 Walsoorden 3.35 3.55 hankering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. 4bverienfieprljs per mm 18 cf; minimum per af ver.tentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vetmelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Maandag/dinsdag 15/16 augustus 1966 22e Jaargang No. 6752 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1