Berlijnse muur wordt plaatselijk hoger en minder lelijk MUL Geestdriftige ontvangst voor Malik in Koeala Loempoer Drie Londense rechercheurs doodgeschoten Oostduitsers zijn reeds met de veranderingen begonnen Indonesië wil spoedig weer toetreden tot de V.N. HET WEER Zuidviekamese premier brengt bezoek aan de PhiSippijnen RADIO er KOOK de Gasverwarming TIJDELIJK ZAAKGELASTIGDE SJEIS WEER OP BUITENLANDSE ZAKEN Ky roept Aziatische landen op te strijden tegen het communisme ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6751 Toesor?ak van Ulbricht Niet zo kwellend? Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Gezamenlijk optreden Bewaking Engeland gaat troepen terugtrekken Chinees protest Verkeerde Franse houding Sociale revolutie Harriman ©u de uitkijk Loom- en prijsstop in Engeland nu officieel BOMAANSLAG IN ZTJID-TIROOL Dienstplichtig sergeant bij ongeluk gedood .frankering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Oostduitse soldaten zijn vrijdag, aan de vooravond van de vijfde jaardag van de aanvang der op richting van de Berlijnse muur, be gonnen een gedeelte van die muur op het Postdammerplein te vervan gen door een hogere maar minder lelijke betonnen afscherming. Ook elders worden veranderingen aan de 45 km lange muur aangebracht Voor de viering van de vijfde verjaardag van de muur op zater dag 13 augustus heden van Westduitse zijde als een schande en „uitdagend cynisme" gebrand merkt zijn in de straten van Oost-Berlijn honderden vlaggen en communistische leuzen aange bracht. Het thema van de Oost duitse viering zal zijn dat de muur de vrede in Duitsland bewaard heeft en westelijke „aanvalsplan nen" schipbreuk heeft doen lijden. Op de boulevard „Unter den Linden" in het oostelijke stadsdeel is een plek in gereedheid gebracht waar de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht vandaag een toe spraak houdt. De Oostberlijnse burgemeester Friedrich Ebert onthult een ge denkteken voor de grenswachters die bij vluchtpogingen van Oost- berlijners om het leven zijn ge komen. Ebert legde de eerste steen voor dit monument, dat van eenvoudige baksteen zal worden opgetrokken, (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 terwijl een afdeling grenswachters een erewacht vormde. Hij zei, dat veertien „jonge patriotten hun le ven hebben geofferd voor'het ge luk van socialisme en vrede in de wereld". De muur was volgens hem een teken van de begrensde macht van het westen en hij had een grote bijdrage geleverd aan de vrede in Duitsland en in de ge hele wereld. De burgemeester herdoopte de straat waarin bij sprak in Reinhold Huhrstrasse, naar 'n srenswacht, die in 1962 om het leven kwam toen hij een ontvluchtingsooging via een tunnel naar West-Berlijn ontdekte. De Westduitse minister voor kwesties geheel Duitsland betref fende, vice-kanselier Mende, heeft in een radiogesprek bij de vijfde iaardag van de oprichting van de Berlijnse muur gezegd te vrezen dat men ook nog in de eerstkomen de jaren met het bestaan van de muur rekening zal moeten houden. Hij betreurde het dat het bestaan van de muur en de gedeeldheid van Duitsland „de bevolking in de bondsrepubliek niet zo bedrukt en kwelt zoals ik mij dat wel zou wensen". Er moest in radio, tele visie en pers meer over de muur gesproken worden en meer war den opgewekt tot gezamenlijk- Duits overleg. Overigens had men, naast de pasies-overeenkomsten. voor enkele duizenden politieke ge vangenen in Oost-Duitsland ver vroegde vrijlating weten te verkrij gen. Handel en reisverkeer tussen (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Nederlands echtpaar in Frankrijk verongelukt Een echtpaar uit Rotterdam (van wie Reuter en AFP de namen geeft als de heer H. van Bergen en me vrouw K. van Bergen-Groen, resp. 55 en 52 jaar) is in de nacht van woensdag op donderdag bij een verkeersongeluk in Chavelot, in de Franse Vogezen, omgekomen. Het echtpaar was op weg naar Italië Hun auto botste in een bocht met grote snelheid tegen de hoek van een huis. De politie vermoedt, dat de bestuurder oververmoeid is geweest. Oost- en West-Duitsland waren toegenomen. In de afgelopen twee jaar waren er een aantal culturele bijeenkomsten gehouden en sedert ongeveer een jaar was ook de ge- zamenlijk-Duitse sport weer op gang gebracht. Djakarta: Vóór het tekenen van het vredesverdrag tussen Malei sië en Indonesië vond een ont moeting plaats tussen de vice- president van Maleisië Tun Ab- doel Razak en de Indonesische president Soekarno. Hier een beeld van de ontmoeting. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk een bui Over het algemeen meer bewol king met plaatselijk een regen- of onweersbui en voornamelijk in de kustgebieden minder warm. Matige tot zwakke wind aan vankelijk zuidwestelijk, later uit uiteenlopende richtingen. ZATERDAG 13 AUGUSTUS Cadzand 10.32 11.10 Breskens 10.57 11.35 Terneuzen 11.33 12.11 Hansweert 12.07 12.45 Walsoorden 12.16 12.54 ZONDAG 14 AUGUSTUS Cadzand 11.29 11.41 Breskens 11.54 12.06 Terneuzen 12.30 12.42 Hansweert 1.04 1.16 Walsoorden 1.13 1.25 MAANDAG 15 AUGUSTUS Breskens 0.37 1.01 Terneuzen 1.13 1.37 Hansweert 1.47 2.11 Walsoorden 1.56 2.20 zon maan op onder op ondei eug. 13 5 20 20.09 0.46 18.49 14 5.21 20.07 1.50 19.38 De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Maük, is vrijdag met een delegatie aan gekomen op het vliegveld Soebang bij Koeala Loempoer, voor een of ficieel bezoek van 24 uur aan Ma leisië. Voor het eerst sinds drie jaar hing op het vliegveld de rood witte Indonesische vlag uit. Het gezelschap werd geestdrif tig ontvangen. 40.000 mensen met spandoeken over vriendschap en eenheid doorbraken de politie af zetting toen vice-premier Toen Razak, die drie kwartier eerder uit Djakarta was aangekomen, naar het vliegveld liep om Malik te be groeten. Na inspectie van de erewacht reed Malik onder toejuichingen van duizenden Maleisische schoolkin deren naar de stad, waar hij te zamen met premier Toenkoe Ab- doel Rachman een plechtigheid in de nationale moskee bijwoonde. De Maleisische kranten juichen de overeenkomst die donderdag in Djakarta werd ondertekend onbe wimpeld toe. „Straits Time" zest dat het akkoord „onmetelijk veel zal bijdragen aan de politieke sta biliteit en veiligheid van zuidoost- Azië". Op een persconferentie zei Malik dat Indonesië zeer spoe dig weer wil toetreden tot de V. N. „Dat is slechts een kwes tie van tijd", zei hij. De kwestie brengt geen problemen mee, al dus Malik. Indonesië verliet de V. N. in ja nuari 1965 uit protest tegen de verkiezing van Maleisië tot niet- permanent lid van de veiligheids raad. Malik zei dat Indonesië en Ma leisië in de toekomst gezamen lijk kunnen gaan ontreden tegen bedreigingen van buitenaf. Bei de landen werken nu aan samen werking op cultureel en econo misch gebied. Op dezelfde oers- conferentie zei vice-premier Toen Razak dat Maleisië nu met Midden op straat zijn vrijdag middag in een buitenwijk van Lon den drie rechercheurs van Scot land Yard doodgeschoten. Het ge beurde in Shepherds' Bush aan de westkant van de Engelse hoofd stad. De drie politiemannen waren, in burger gekleed, in een auto komen aanrijden. Een werd er neergescho ten terwijl hij in de wagen zat, de tweede onder het uitstappen en de derde op ongeveer twintig meter van de auto. Bij dit ene incident zijn evenveel politiemannen gedood als in de af gelopen vijf jaar in geheel Enge land. Van de zijde van de politie, is vernomen dat elk van de drie man nen werd gedood met een enkel schot. De tijdelijk zaakgelastigde van de volksrepubliek China in Neder land, de heer Sjen Wei-Liang, is vrijdag om twaalf uur bij het mi nisterie van buitenlandse zaken aangekomen voor een nieuw on derhoud. Naar verluidt, heeft ook deze keer het ministerie van buitenland se zaken de heer Sjen verzocht ten departemente te komen. Het onderhoud heeft ongeveer een uur geduurd. Zoals bekend, deelde de tijdelijk zaakgelastigde dinsdag j.l. ten de- nariemente mee dat bil nog geen instructies uit Peking had ontvan gen over de verdere afhandeling van de kwestie van de acht Chi nese lasdeskundigen die zich nog steeds met verlopen papieren in het bureau van de zaakgelastigde in de Adriaan Goekooplaan in Den Haas bevinden. De Haagse laan is'nog steeds afgezet voor bet norma'e verkeer. Engeland de terugtrekking van de Britse troepen uit Noord- Borneo bespreekt. Indonesië en Maleisië overwegen om gezamenlijk te gaan patrouil leren in de grensgebieden op Bor neo, waar men vermoedt dat zich 700 Maleisische communistische guerillastrijders bevinden. Dit is in Koeala Loempoer meegedeeld door de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Adam Malik. De guerrillastrijders zijn door het vo rige Indonesische bewind bewa pend en geoefend. De Maleisische vice-premier Ra zak heeft meegedeeld dat de Ma leisische generaai-majoor Ibrahim tot leider van de operaties in Bor neo is benoemd. Voorheen stonden deze onder leiding van de Britse generaai-majoor Lea. Razak zei dat er zo spoedig mo gelijk in de Maleisische gebieden op Borneo verkiezingen zullen worden gehouden, waarbij de be volking oDnieuw zal worden ge vraagd of zij bij Maleisië wil blij ven. Engeland zal geleidelijk een dee! van zijn strijdmacht 50.000 man uit zuidoost-Azië terugtrekken. En ook in Peking is de positie van de Nederlandse zaakgelastig de, de heer G. J. Jongejans, nog steeds onveranderd. Drie weken geleden werd hij tot persona non grata verklaard maar de Chinese regering belette hem het land te verlaten. De heer Jongejans zal volgens de Chinezen pas kunnen gaan, als de acht lasdeskundigen Nederland zullen hebben verlaten. Volgens een bericht van Reuter uit Peking staan bij de toegang tot het gebouw van de Nederlandse di plomatieke missie, net als bij de andere ambassades in de Chinese hoofdstad, twee geüniformeerde politie-agenten opgesteld. Sinds de moeilijkheden naar aanleiding van de dood van het negende lid van de Chinese delegatie naar net vorige maand in Delft gehouden lascongres, ir. Hsoe Tzoe-ts'ai, staat bij het bureau van de Neder landse zaakgelastigde bovendien dag en nacht een auto met drie of vier leden van de veiligheidsdienst Verder meldt Reuter Uit Peking dat de heer Jongejans leden van buitenlandse ambassades kan ont vangen en dat ook het Chinese personeel zonder meer in en uit kan gaan. De Chinese tijdelijke zaakge lastigde, de heer Sjen Wei-Liang, heeft er vrijdag in het ministe rie van buitenlandse zaken tegen geprotesteerd dat er dinsdag 2 Nederlandse persfotografen in de tuin van het bureau van de Chinese zaakgelastigde zijn doorgedrongen. De heer Sjen protesteerde in het gesprek dat hij. zoals gemeld, van twaalf tot één op uitnodiging van het minis terie van buitenlandse zaken ten departemente heeft gehad. AAN DE KUST MINDER WARM Een kleine depressie boven de Noordzee beweegt opvullend naar het oosten. Aan de achterzijde van deze depressie Stroomt met overi gens zwakke tot matige winden tussen west en noord koele lucht over de Britse eilanden naar de Noordzee. De voorste begrenzing van deze lucht lag vrijdagavond boven midden-Engeland. In de ko mende 24 uur dringt de koele lucht verder op naar ons land en zullen van het westen uit wolkenvelden binnendrijven waaruit plaatselijk 'n regen- of onweersbui kan vallen. In het oosten van het land zal de warme lucht zich nog een groot deel van de dag handhaven, maar in de kuststreken zullen de tem peraturen wat lager worden. In een desbetreffende verkla ring die het ministerie van bui tenlandse zaken vrijdag heeft uitgegeven, wordt gezegd dat de heer Sjen om een doelmatige be scherming heeft verzocht. Van Nederlandse zijde werd hem die bescherming toegezegd. De volledige tekst van de ver klaring is als volgt: „Tijdens een onderhoud dat de Chinese tijdelijk zaakgelastigde, de heer Sjen Wei-Liang, die daartoe was uitgenodigd, heden op het ministerie van buitenland se zaken heeft gehad, is weder om uitvoerig van gedachten ge wisseld over de mogelijkheid om binnen het kader van het Neder landse rechtzeen oplossing te vin den voor het probleem van de Chinese lastechnici die zonder visa in het gebouw van de Chi nese diplomatieke missie verblij ven. De heer Sjen Wei-Liang heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om mondeling te protes teren tegen het optreden van twee persfotografen die op 9 augustus de tuin van 't gebouw De schietpartij deed zich voor vlakbij de gevangenis „Wormwood Scrubs", zodat aanvankelijk aan een uitbraakpoging werd gedacht. Een gevangenisfunctionaris deelde echter mee dat dit niet het geval was. Britse politiemannen dragen in de regel geen vuurwapens, en er is geen aanwijzing dat de drie ge dode rechercheurs die wel bij zich hadden. De politie zoekt met man en macht naar de daders. Scotland Yard heeft meegedeeld dat de politie ,met wapens en traangasgranaten zal worden uit gerust wanneer men verdachte elementen in het nauw heeft ge dreven. Het is de eerste maal deze eeuw dat drie Britse politiemannen tege lijk zijn gedood. Eveneens drie po litiemannen kwamen om het leven bij het „beleg van Sidney Street" in januari 1911, toen wijlen Win ston Churchill als minister van binnenlandse zaken een gewapen de actie tegen een groep anarchis ten leidde. De doden vielen toen echter bij afzonderlijke incidenten en op verschillende plaatsen. van de diplomatieke missie zijn binnengedrongen. Hij verzocht om een doelmatige bescherming welke hem is toegezegd, aldus de verklaring. In Haagse kringen heeft men er vrijdag op gewezen dat de mededeling na het jongste be zoek van de heer Sjen iets posi tiever is dan die na diens bezoek van dinsdag jl. aan het ministe rie van buitenlandse zaken. Toen werd medegedeeld dat bij de tijdelijk zaakgelasigde geïnfor meerd was of deze al instructies uit Peking had ontvangen voor de verdere afhandeling van de zaak van de acht lastechnici ..'Dit bleek helaas nog niet het geval te zijn", zo werd er toen aan toegevoegd. Premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam, die een bezoek af legt aan de Philippijnen, heeft vrij dag de Aziatische landen opgeroe pen zich te verenigen voor de striid tegen het communisme. Hij ver weet enige Aziatische landen zich afzijdig te houden. De oorlog in Vietnam is in de ogen van de Noordvietnamese communisten „en hun meesters, de Chinese communisten, slechts het eerste stadium van een oorlog waarin de rest van de wereld het slagveld moet worden. Dit is meer dan een strijd om een stuk grond gebied; het is een strijd voor een belangrijk stuk ideologie". Samengaan van de Aziatische landen achtte Ky niet voldoende om de oorlog te beëindigen, „maar de vaste wil van de Aziatische lan den tezamen met de kracht van de bondgenoten die in Vietnam vechten zullen communistisch Chi na de moed ontnemen om zijn plan voor politieke ontworteling en mi litaire verovering van Aziatische landen door te zetten". Premier Ky zei dat Frankrijk 'n verkeerde houding aanneemt. Dat land „beschouwt de Vietnamese oorlog alsof het de Algerijnse oor log was Bovendien heeft Frank rijk, praktisch gesproken, niets meer met Vietnam te maken", al dus Ky. „Over twee jaar zal Z.-Vietnam sterk genoeg zijn om zelf de oor log voort te kunnen zetten", zei Ky vrijdag op een persconferentie. De meeste Amerikaanse troepen kun nen dan worden teruggetrokken, maar „toch niet alle". In de komende twee of drie jaar zal in Zuid-Vietnam „een ware so ciale revolutie" worden voltrok ken, aldus Ky. President Johnson heeft zijn rei zende ambassadeur, Averell Harri man, verscheidene weken geleden opgedragen scherp uit te zien naar tekenen van bereidheid bij de te genpartij tot vredesonderhandelin gen, zo is door een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. Alle inlichtingen over Vietnam pas seren Harriman. „De president wil er zeker van zijn dat elke moge lijke indicatie in de richting van vrede en elke kans op een vreed zame regeling grondig worden on derzocht", aldus de woordvoerder. Het wetsontwerp van de Brit se regering inzake de loon- en nrijsstop heeft vrijdag konink lijke goedkeuring gekregen en is daarmee tot wet verheven. Dege nen die deze wet in ernstige mate overtreden kunnen ver oordeeld worden tot boeten van maximaal vijfduizend gulden. Vrijdagophtend is een bomaan slag gepleegd op een goederen trein die van de Brennerpas kwam en tussen de stations Cam- po di Trens en Mules reed. De elektrische locomotief ontspoor de. Een wagenvoerder werd ge wond. Vrijdagmorgen omstreeks vijf uur is in de Westduitse stad Bü- ren de 24-jarige ongehuwde dienstplichtige sergeant N. P. Klaver uit Kerkrade om het le ven gekomen, toen een jeep, waarin hij meereed, uit de bocht vloog. De sergeant Klaver be hoorde tot de 435 compagnie van Heutz.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1