Vredesakkoord tussen Indonesië en Maleisië In de Mekong-delta vielen 24 doden en 82 gewonden Australië wil uitvoer naar Indonesië vergroten Arbeidsvoorwaarden personeel koninklijke hofhouding Drie jaar ten FEESTELIJKE SFEER IN DJAKARTA confrontatie einde Volksvertiaizing van Java en Borneo naar HET WEER Personeel bestaat uit 266 mannen en vrouwen Loon- en prijsstop in Engeland goagi VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6750 Malik naar Koeala Loempoer Vier artikelen Geen volksliederen Hoogwater Ontslag op grote schaal Zon- en Maanstanden Krediet uit Japan HALF DORP AFGEBRAND Generaal Westmoreland wil meer troepen Premier Ky geen schuld Weerbericht President Johnson vroeg een rapport ,Vredespresident7 Amerikaanse kotter onder Amerikaans vuur Frans militair vliegtuig verongelukt fónkering bij abonnement: TERNEUZEl. Telefoon: 01150—2073 Gironummer. 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIiE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per acvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Indonesië en Maleisië hebben gisteren in Djakarta een vredes overeenkomst getekend, die offi cieel een einde maakt aan de on derlinge strijd van de afgelopen 31/2 jaar. Maleisië werd vertegenwoor digd door vice-premier Abdoel Razak, terwijl voor Indonesië de minister van buitenlandse zaken Adam Malik, het akkoord onder tekende. Volgens de overeenkomst heeft de Maleisische regering er mee ingestemd dat de bevolking van Serawak en Sabah zo spoedig mogelijk gelegenheid krijgt zich door middel van onafhankelijke en democratische verkiezingen uit te spreken over de positie van deze gebieden in de federatie. De diplomatieke betrekkingen zullen onverwijld worden hersteld. Voordat het akkoord werd on dertekend, had Razak president Soekarno ezocht en hem een ge schenk van de koning van Malei sië, een zilveren theeservies, overhandigd. Als gebaar ter be vestiging van de vrede reist de Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, van daag naar Koeala Loempoer, waar hij Maleisische ministers zal ontmoeten. De vier artikelen van het ver drag luiden als volgt: 1. „De Maleisische regering gaat akkoord met het verlenen aan de bewoners van Sabah en Serawak, die er direct bij be trokken zijn, van de gelegenheid zich zo spoedig mogelijk op vrije en democratische wijze opnieuw uit te spreken over hun besluit met betrekking tot hun status in het kader van Maleisië om de rvraagstukken tussen beide lan den op te lossen, die zijn ontstaan na de vorming van Maleisië. 2. De regering van de republiek Indonesië, verlangend banden van samenwerking en vriend schap met Maleisië aan te kno pen, besluit met instemming van Maleisië de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen on verwijld aan te knopen en zo spoedig mogelijk diplomatieke vertegenwoordigers uit te wisse len. 3. De regeringen van Maleisië en de republiek Indonesië beslui ten aan de vijandelijke activitei ten tussen beide landen een eind te maken. 4. Dit akkoord treedt in werking met ingang van de datum van ondertekening. Australië heeft Indonesië grondstoffen en reserve-onder- delen aangeboden in het kader van de hulp volgens het plan van Colombo, aldus heeft de Austra lische minister van buitenlandse zaken Hasluck woensdag in Dja karta meegedeeld, voordat hij zijn bezoek van drie dagen aan Indonesië beëindigde. Er zou nog nader worden ge sproken over de bijzonderheden van deze schenking ter tege moetkoming aan de moeilijke economische toestand van Indo nesië. Aangeboden is koolzwart VRIJ WARM Boven West-Europa heeft zich een zuidelijke tot zuidwestelijke luchctstroming ingesteld. Deze wordt enerzijds veroorzaakt door een zwak hogedrukgebied boven het continent en anderzijds door een kleine depressie bij Ierland, die naar het noordoosten trekt. Drogere en vrij warme lucht uit Frankrijk dringt tot ons land door. Hierbij kunnen de tempe raturen op verschillende plaat sen de 25 graden overschrijden. De onweerskansen zijn nog ge ring, zodat zonnige perioden ver wacht worden met op de meeste plaatsen droog weer. Het ziet er naar uit, dat het warme weer enkele dagen zal aanhouden. VRIJDAG 12 AUGUSTUS voor de fabricage van autoban den waarvan Indonesië jaarlijks meer dan een kwart miljoen moet invoeren, terwijl het zelf nog geen kwart miljoen banden produceert. Verder omvat het aanbod onderdelen voor motor voertuigen van Australische ma kelij, industrie-chemicaliën en ijzer- en staalbasisprodukten. Volgens Hasluck was de han del tussen Australië en Indone sië nog steeds zeer ten gunste van Indonesië, maar Australië vond het niet absoluut nodig die handel in evenwicht te brengen. Wel wilden de Australiërs hun uitvoer naar Indonesië vergroten. Hasluck had de Indonesische regering laten weten dat de Australiërs de huidige handels overeenkomst van zeven jaar geleden wensten te hernieuwen. Alleen al in Oost-Java zijn meer dan vijftienduizend rege- ringsemployé's en -arbeiders ontslagen, op non-actief gesteld, gearresteerd of geschorst we gens hun aandeel bij de misluk te staatsgreep, aldus is door een speciale onderzoeksgroep in Soerabaja meegedeeld. Twaalf duizend van deze mensen waren onderwijs- en administratieve krachten die lid waren van de communistische partij of daar bij aangesloten organisaties. Met de ondertekening is een einde gekomen aan drie jaar In donesische confrontatie. Razak kwam met een 40 man sterke af vaardiging om 09.45 pl. tijd (03.45 uur Ned. tijd) in Djakarta op het vliegveld Kemajora.-. aan. Zij hadden gereisd in een gehuurd straalvliegtuig van de Malaysian Airways. De delegatie keert za terdagochtend naar Koeala Loempoer terug. Op het vliegveld'werden Razak en de zijnen toegejuicht door on geveer duizend belangstellenden. Minister Malik heette hen wel kom. Na een inspectie van de erewacht werd hjj voorgesteld aan de andere leden van het pre sidium van het Indonesische ka binet, kabinetsleden en buiten landse diplomaten, onder wie de ambassadeurs van de V. S., India en Engeland. Er was geen rode loper uitgelegd en er werden geen volksliederen gespeeld. Wegens vertraging in de aan- komst van de delegatie moesten bezoeken aan verscheidene minis ters worden afgelast. Razak die verblijft in het staatshotel naast het vrijheidspaleis van president Soekarno in het centrum van Djakarta, bracht om kwart voor elf een bezoek aan Soekarno, nog geen uur nadat hij was aangeko men. Een half uur later legde hij een beleefdheidsbezoek af bij het hoofd van het kabinetspresidium, generaal Soeharto. Even na half twaalf begaf het gezelschap zich naar het minis terie van buitenlandse zaken, waar het vredesverdrag op het middaguur (6 uur Ned .tijd) werd ondertekend. (Zie verder pag. 3) Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.45 10.21 10.55 11.04 n.m. 10.21 10.57 11.31 11.40 ZATERDAG 13 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 10.32 11.10 Breskens 10.57 11.35 Terneuzen 11.33 12.11 Hansweert 12.07 12.45 Walsoorden 12.16 12.54 De directeur-generaal van het Indonesische departement voor bosbouw Soedjarwo is woensdag per vliegtuig naar Tokio ver trokken voor besprekingen over meer Japans krediet voor het uitvoeren van ontginningspro- jecten in verband met de plan nen om grote groepen mensen van het dichtbevolkte Java naar andere streken zoals Sumatra en Borneo te doen verhuizen. RASSENSTRIJD IN GRENADA Grenada, Mississippi: Drie strij ders voor gelijke rechten zoeken een veilig heenkomen wanneer een woedende groep blanke teenagers hen met stenen, flessen en vuurwerk bekogelt tijdens de tweede nacht met heftige rassen- strijd in Grenada, Mississippi. Diverse demonstranten liepen verwondingen op. Kinderen speelden met vuur. Germo, een dorp in Macedonië, is volgens het Zuidslavische pers bureau Tan joeg voor de helft af gebrand. Twee kinderen werden zwaar gewond, 40 woningen en ettelijke andere gebouwen gin gen in vlammen op. De twee kin deren hadden met lucifers een strovuurtje gestookt. Door de sterke wind greep het vuur snel om zich heen en pas in de mid dag, toen de boeren van het veld thuiskwamen, kon de brand doel treffend worden bestreden. Nederlander in Zweden verongelukt Bij een auto-ongeval bij Ljung- by in zuid-Zweden zijn gister avond een Nederlander en een Zweeds meisje gedood. Hun auto kwam bij een inhaalmanoeuvre in botsing met een tegenligger. De identiteit van de Nederlander is nog niet bekend. Bij het bombardement dat Ame rikaanse vliegtuigen dinsdagavond bij „vergissing" uitvoerden op het Zuidvietnamese dorp Troeong Thanh in de delta van de Mekong, blijken 24 burgers om het leven te zijn gekomen en twee-en-tachtig zodanig gewond, dat zij in een zie kenhuis moesten worden opge nomen. Op zes km ten zuiden van Sai gon zijn donderdag twee Ameri kaanse militairen gedood en zeven gewond, doordat zij op een door de vietcong gelegde mijn trapten. De Amerikaanse bevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Westmore- land, heeft woensdag bij zijn aan komst in Honoloeloe gezegd dat er meer Amerikaanse troepen in Viet nam nodig zijn. Hij voegde eraan toe dat er spoedig Amerikaanse eenheden in Vietnam zouden aan komen. Op een vraag over de sterkte van de communisten antwoordde hij: „Wij hebben de vuurkracht die zij niet hebben". Voorts zei hij te ge loven dat niemand zou kunnen voorspellen „wanneer de V. S. zou den winnen". Als mogelijke oorzaak voor de incidenten bij Cambodja noemde de generaal de slechte afbakening van de grens. De Amerikaanse troepen hebben de opdracht te schieten op iedereen die op hen schiet, aldus generaal Westmore- land. Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft donderdag op een persconferentie in Baguio op de Philippijnen verklaard, dat te rugtrekking van de Noordvietna- mese troepen uit het zuiden van Vietnam een noodzakelijke voor waarde is voor een vreedzame re geling van het conflict. zon maan op onder op onder aug. 0.00 12 5.18 20.11 17.45 13 5.20 20.09 0.46 18.49 5.21 30.07 1.50 19.38 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Overwegend zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke zuid westelijke wind, later zuidelijk. Vrij waira, Ongeveer negentig procent van het personeel van de konink lijke hofhouding is thans georga niseerd in een van de bij het N.V.V., N.K.V. en C.N.V. aange sloten ambtenarenbonden en iandarbeidersorganisaties. Drie jaar geleden was de verhouding totaal anders: toen was slechts tien procent georganiseerd. Reden van deze plotselinge or- ganisatielust: de totstandkoming van het z.g. „Oranje-boekje", waarin de lonen en arbeidsvoor waarden voor het personeel van de hofhouding zijn geregeld. De regeling bestaat sinds 1 januari 1964. Vóór die tijd was de belo ning van het hofpersoneel rond uit slecht, zo meent men in vak bondskringen. In drie jaar stegen de lonen met ruim 70 procent, waardoor het hofpersoneel thans vrijwel gelijk ligt met het over heidspersoneel. TE „HOOG" Bij de beoordeling van het re geringsvoorstel tot verhoging van da koninklijke inkomens dient men de stijging van de perso neelslasten meae in ogenschouw te nemen, zo meent men. „Wat zich thans heeft gewroken is het feit, dat men jarenlang het hof personeel „te hoog" vond voor een regeling van ionen en ar beidsvoorwaarden, waardoor een achterstand ten opzichte van an dere werknemers is ontstaan, zo zei de voorzitter van een bij het overleg betrokken bond. Hij vond het begrijpelijk dat een deel van het pubiiek verwon derd was over het regeringsvoor stel. Hij meent evenwel dat deze ontwikkeling volledig in de lijn lag, gezien het feit dat jarenlang het inkomen van de koningin op hetzelfde peil is gebleven on danks de gestegen lasten. „Er best: an bij het hof nu nor male verhoudingen. Er is geor ganiseerd overleg en de koningin blijkt een goede werkgeefster te zijn", aldus de indruk van de vak bewegingen. Vóór de totstandko ming van het „Oranje-boek" wa ren lonen en arbeidsvoorwaarden afgestemd op de overweging dat het „een eer" was bij het hof te mogen werken, zo meent men. DRIE AFDELINGEN De basis voor een georganiseerd overleg voor het hofpersoneel (gemiddeld acht maal per jaar) in de hoofdcommissie van overleg is drie jaar geleden door de heer M. Ruppert lid van de raad van State en oud-voorzitter van het C.N.V., gelegd Aanvankelijk voelde de konin gin meer voor overleg met de bonden van huispersoneel, aan' gezien zij de ambtenarenbonden te veel als representanten van het overheidspersoneel zag. Zij wenste het hofpersoneel niet met overheidspersoneel gelijk te stel len. Aangezien de heer Ruppert de ambtenarenbonden qua werk terrein het meest aangewezen achtte voor de belangenbeharti ging van het hofpersoneel, ver klaarde de koningin zich akkoord. Afgesproken werd dat in Soest- dijk, Den Haag en Apeldoorn voor het hofpersoneel aparte afdelin gen zouden worden gesticht, zo dat zij geen deel zouden behoeven uit te maken van de plaatselijke afdelingen van de ambtenaren bonden. Een uitzondering werd gemaakt voor de bosarbeiders van de koninklijke houtvesterijen, die georganiseerd bleven in de landarbeidersbonden. OVERWERK In grote lijnen stemt de inhoud van het „Oranje-boek" overeen met de regelingen voor de ambte naren. Er is een vijfdaagse werk week van 45 resp. 4114 uur. Bij baantjes zijn zonder toestemming verboden. Het overwerk wordt volgens de eerste gemeenteklasse gehonoreerd (25 tot 100 procent) en C vakantie varieert van 14 tot 22 dienstdagen. De chauffeurs van Soestdijk en Den Haag ont vangen een toeslag voor over werk en onregelmatige dienst van 12,8 resp. 4 procent. De vaste chauffeurs van de koningin en Op een vraag om nader commen taar zei hij, dat men dit maar aan de communisten moest vragen, want de Zuidvietnamese regering droeg geen schuld aan de oorlog. President Johnson heeft per soonlijk een rapport gevraagd over de aanval van dinsdag door Ame rikaanse vliegtuigen op een Zuid- vietnamees dorp, waarbij 26 men sen het leven lieten en 114 gewond werden, zo is door een Amerikaan se militaire woordvoerder meege deeld. Een arts van het ziekenhuis, waar de ergste gewonden worden verpleegd, zei dat er onder hen 73 vrouwen en kinderen zijn. De twee jachtbommenwerpers die het dorp Troeong Thanh in de Mekong-delta hebben bestookt, ge bruikten onder meer schrootbom- men en napalm. Men ging tot de actie over na ontvangst van een bericht dat zich twee pelotons van de vietcong in het dorp ophielden. President Johnson wilde volgens de woordvoerder weten of er wer kelijk vietcong in het dorp was, of het verkenningsvliegtuig dat de aanvallers de plaats wees, is be schoten en of de dorpsbewoners door de vietcong werden belet een goed heenkomen te zoeken. Op alle drie de vragen is door ons bevesti gend geantwoord, aldus de woord voerder. De meeste gewonden hebben echter ontkend dat er vietcong in het dorp was en dat er op het ver kenningsvliegtuig is geschoten. Kortgeleden waren er wel leden van de vietcong geweest. Een andere Amerikaanse func tionaris heeft verklaard dat de kogelwonden van sommige slacht offers kennelijk door de vietcong zijn veroorzaakt. Geen van de pa- tienten heeft brandwonden van napalm, zei hij. President Johnson heeft er don derdag opnieuw bij de leiders in Hanoi en Peking op aangedrongen een eind aan de oorlog te maken en samen te werken bij vredespro jecten voor alle Aziaten. De Amerikaanse president, die de jaarlijkse vredesonderscheiding van de vereniging van de achtste pantserdivisie een groep vete ranen uit de tweede wereldoorlog uitreikte, zei in een toespraak: „Ik zeg het hun eens te meer. Zo lang de agressie in Zuid-Vietnam voortduurt zullen we die weer staan, maar als zij bereid zijn de wapens af te leggen en de werk tuigen voor vrede en vooruitgang ter hand te nemen, als zij besluiten het molesteren van hun buren te staken, zullen zij dit land gereed en bereid vinden te helpen bij deze grootsere en vruchtbaardere in spanning". Johnson zei dat zijn grootste wens was geweest een „vredes- president" te zijn ter bevordering van de ontwikkeling van het on derwijs, de gezondheid en het wel zijn in de gehele wereld. Een Amerikaanse kotter van de kustwacht is donderdagoch tend door een Amerikaans vlieg tuig onder vuur genomen. Twee bemanningsleden van de kotter werden gedood en vijf gewond, aldus een Amerikaanse woord voerder in Saigon. De piloot zag de kotter „Point Welcome" voor een vijandelijk vaartuig aan. De kotter voer zonder navigatielich- ten in het duister ongeveer 56 km ten noorden van Hwee. De ge wonden zijn naar de Amerikaan se basis Foe Bai bij Hwee ge bracht SALARISGROEPEN Veertien salarisgroepen be staan er voor het thans 266 man nen en vrouwen tellende hofper soneel. De 13 hoffunctionarissen (hoofden van dienst) vallen daar buiten. De werksters beginnen na twee jaar met ongeveer 450 gul den, de boswachters met ruim 600. Na zeven dienstjaren be reikt het hofpersoneel het maxi mum salaris. De boswachters doen er 17 jaar over, maar dan zijn ze ook opperboswachter. In i de hoogste salarisklasse is een dê~prins krijgen nog een toelagesalaris mogelijk van bijna 2.000 van 50 per maand. gulden per maand. Het Britse lagerhuis heeft giste ren met 272 tegen 214 stemmen het wetsontwerp aangenomen, dat de regering de bevoegdheid geeft een loon- en prijsstop door te zet ten ais dat niet vrijwillig gebeurt. Naspeuringen naar eventuele overlevenden van een Frans mi litair vliegtuig, dat woensdag bij de atol Fangataufa in Frans Po- lynesië in zee is gestort, zijn op niets uitgelopen. Het toestel had zes personen aan boord. Geruch ten willen dat zich onder hen Franse kernspecialisten bevon den, die een inspectiereis maak ten naar het eiland Moroeroa, waar Frankrijk vorige maand een kernproef nam. Een Franse woordvoerder kon dit niet bevM- tigen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1