Overal kampt men met economische puzzels Gemeenteraad van Axel Produktieverhoging bleef achterwege In de toekomst leidraad' bij belastingaanslag Donderdag 11 augustus '66 DE iTRlïK ZEEUW Pagina 3 MAAN- VERKENNER GELANCEERD Uitspraak over rassenonlusten in Cleveland Amerikaanse ondergrondse kernproef Dr. ADENAUER TWIJFELT Moord werd vier jaar stil gehouden Demonstraties en botsingen in Assam E.E.G.- aanbeveling voor medische keuring van arbeiders NIEUW MODEL DE ONTSCHEPING VAN 89 DIEREN Bank v. Engelands Kredietbeperking geboden RASSENRELLETJES IN DETROIT Beeld van prinses Wilhelmina naar Apeldoorn Dodelijke val DE STAKING VAN HET AMERIKAANSE GRONDPERSONEEL PANTER MAAKTE GRACHTWANDELING NIEUWE KOMEET ONTDEKT Engelands premier Wilson is niet de enige die tobt met econo mische puzzels. In Bonn is kan selier Erhard die niet befaamd i3 om zijn krachtig ingrijpen eindelijk tot de overtuiging geko men dat iets moet worden gedaan om de teruggang tegen te gaan en in de V. S. zit president John son eveneens met problemen op het gebied van lonen en prijzen, in het Duitse geval doet zich het verschijnsel voor dat het in som mige takken van bedrijvigheid niet meer mogelijk is de produk- tie te verhogen. De kolenmijnbouw is er een voorbeeld van: de behoefte aan steenkool daalt. De staalindustrie is een ander: daar wordt het ap- ten te drukken terwijl tegelijker tijd de afzet stroever gaat. In bei- paraat gestroomlijnd om de kos- de gevallen is het ook niet meer zoals men als normaal beschouw de, dat er een tekort aan werk kracht was; integendeel! In het kort komt het er op neer dat de produktieverhoging, die de basis is van een welvaartsstij ging, achterwege blijft. Stijgen daarentegen de lonen nog verder dan krijgt men het verschijnsel inflatie en wel inzó'n mate dat het de regeringen zorgen baart. AMERIKA In de V. S. gebeurt iets van dergelijke aard. President John son heeft daar kans gezien een staking van boordwerktuigkun digen op de luchtlijnen te beëndi- gen, waarbij hij een loonsverho ging moest toestaan die groter was dan wat officieel is becijferd als het maximum dat geen infla toire werking zou hebben. Dit éne geval is geen reden voor alarm, maar na dit prece dent zal het onmogelijk wor den andere looneisen en prijs stijgingen tegen te houden. De staalindustrie is al direct over gegaan-tot het verhogen van de prijzen ëri het ziet er naar uit dat andere takken van nijver heid dit voorbeeld zullen (moe ten) volgen. De stabiliteit der prijzen en der lonen lijkt hier ten einde. Uit Washington zijn als konse- kwentie ook geluiden gehoord om in evenredigheid de finan ciële lasten van de overheid te verminderen. En die lasten zijn zeer hoog allerlei hulp aan het Woensdag is van Cape Kennedy een maanverkenner gelanceerd. Het is de bedoeling dat de satelliet in een baan om de maan komt, op dat foto's van het maanoppervlak kunnen worden gemaakt als voor bereiding voor een latere bemande maanvlucht, mogelijk binnen de twee jaar. De verkenner moet 400.000 km afleggen in 90 uur. Op 885 km af stand van de maan moet de satel liet door het in werking stellen van remraketten in een baan worden gebracht. De satelliet weegt 385 kilo en heeft de vorm van een windmolen. De eerste foto's zullen van slechts 45 km afstand worden gemaakt. Men hoopt dat zij scherper zullen zijn dan alle vorige. Zestien minuten na de lancering heeft de Atlas-raket zich van de Agena-raket losgemaakt. De Agena zal de verkenner naar de maan brengen. De zonnepanelen en de antennes van de satelliet hebben zich volgens plan ontvouwd. Een „grand jury" is tot de con clusie gekomen, dat de rassen- onlusten die vorige maand te Cleveland aan vier negers het le ven hebben gekost en waarbij ruim vijftig mensen verwondin gen hebben opgelopen, waren ge organiseerd door een „betrekke lijk kleine groep opgeleide en ge disciplineerde beroepsmensen". Deze aanstichters waren gehol pen door „misleide mensen van alle leeft'Men en huidskleur, van wie velen in geweld en extre misme geloven en van wie enke len ook lid zijn van of een func tie bekleden in de communis tische partij". De jury baseerde zich op de verklaringen van veertig getui gen. Acht mensen werden in staat vgn .'beschuldiging gesteld. buitenland, militaire inspannin gen overal ter wereld, een ruim tevaartprogramma dat miljarden verslindt en in het buitenland een actie tegen de armoede, die mede moet bewerken dat de rassenon lusten niet feller om zich heen slaan. De V. S. merken aan den lijve dat zelfs een zo rijk land niet alles wat het wenst kan finan cieren. WEERKLANK Nare toestanden op economisch gebied in drie zwaartepunten van de westerse wereld vinden ook bij de buren hun weerklank. En de landen waar de economische horizon rooskleurig is, zijn op het ogenblik gering in getal. (Tussen haakjes: hetzelfde geldt thans voor de communistische wereld gemeenschap.) Dat houdt niet in dat het van nu af overal voortdurend slech ter zal gaan. De recepten tegen deze verkoudheden van de eco nomie zijn bekend. Ze zijn ech ter doorgaans weinig populair bij de burgerij, op dit moment Het voornemen bestaat bij de op 1 januari 1965 in werking getre den wet op de inkomstenbelas ting 1964 een ambtelijke toelich ting vast te stellen. Aangezien het niet mogelijk is gebleken deze toelichting vóór de aanvang van de aanslagregeling over 1965 gereed te maken in de uitgebrei de vorm van een „leidraad", zal worden begonnen met het ver strekken van een „korte toe lichting". De werkzaamheden hiervoor zijn thans zover gevorderd, dat het eerste gedeelte op korte termijn zal worden gepubliceerd, terwijl uitgifte van het overige gedeelte zoveel mogelijk zal worden be spoedigd. Zo nodig zal de reeds gevolgde methode het t.a.v. bepaalde problemen spoedshalve bij aanschrijving mededelen van de te volgen gedragslijn wor den voortgezet. Staatssecretaris Hoefnagels (finan ciën) deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scholten (chu). ——o De Verenigde Staten hebben woensdag in Nevada een onder grondse kernproef van geringe sterkte genomen, de 26ste in dit kader van dit jaar. De kracht van de ontploffing was minder dan die van 20 kiloton tnt, aldus de Ame rikaanse commissie voor atoom energie. Ex-bondskanselier Adenauer heeft in een vraaggesprek met „Die Welt", dat woensdag is gepubli ceerd, gezegd te twijfelen aan de wijsheid van het besluit het welk hij in 1954 heeft genomen, dat West-Duitsland moest afzien van het vervaardigen van kern wapens. Dit is een van de wei nige besluiten geweest die hij geheel alleen heeft genomen. „Ik weet nu nog niet of ik het al of niet goed heb gedaan", zei Ade nauer. Meer wilde hij er niet over zeggen. Dit jaar maart heeft de Westduitse regering een „vredesnota" rond gestuurd waarin zij opnieuw zegt geen atoomwapens te zullen ver vaardigen. o Alle 60 volwassen inwoners van een afgelegen dorp op Madagascar zijn gearresteerd, omdat zij met elkaar hadden afgesproken niets naar buiten te laten uitlekken over een vier jaar geleden gepleegde moord. Drie dorpelingen zijn be schuldigd van moord en de rest van medeplichtigheid. De dorpelingen haddén besloten niets over de moord te vertellen daar zij niets te maken wilden heb ben met de politie. De dorpsoud sten hadden bepaald dat ieder, die iets over de moord zou vertellen, gestraft zou worden. Er is echter toch iets uitgelekt. Na een lang durig onderzoek kwam de politie achter de waarheid het voornaamste probleem voor Wilson vooral, maar voor de an deren eveneens, zij het voorlopig in mindere mate. Het is één ding om voor te re kenen dat het een tijd lang kal mer aan moet op grond van nuch tere algemene economische waar heden, maar een heel ander ding om de algemene tucht op het ge bied van lonen en prijzen in con crete gevallen ook door te drij ven. Die psychologische moeilijk heid is op dit ogenblik een groter zorg dan de economische toe stand zelf. Een woedende menigte heeft woensdag in Shillong regerings gebouwen aangevallen en is slaags geraakt met de politie wegens het voedseltekort in noordoost-India en de hoge prijzen, waardoor al enige tijd onrust heerst in dit ge bied. Studenten begonnen een demon stratie voor een regeringsgebouw, waarbij weldra een gevecht met de politie ontstond. Deze maakte ge bruik van traangas en knuppels. Verscheidene politiemannen liepen met bebloed hoofd. Bij een aanval op een politiejeep verloor de chauffeur de macht over het stuur en overreed hij vijf mensen, van wie er twee zouden zijn gedood. Een politievracht- wagen werd in brand gestoken; een auto werd omvergeworpen en in een sloot geduwd. Ook uit Sibsagar wordt gemeld, dat de politie op een betogende menigte heeft gevuurd. Daar zou den twee gewonden zijn. In deze stad geldt een uitgaansverbod van 72 uur. De E. E. G.-commissie heeft een aanbeveling aan de zes lidstaten gezonden inzake medische keuring van arbeiders, die aan bijzondere risico's zijn blootgesteld. De aan beveling, waarover het Europese parlement en het economisch en sociaal comité van de gemeen schap gunstig advies hebben uitge bracht, beperkt zich niet tot het beginsel van verplichte medische keuring, doch omschrijft tevens hoe die keuring dient te geschieden. De commissie hoopt, dat de in de aan beveling gestelde normen binnen twee jaar volledig zullen zijn Inge voerd. Het is de bedoeling dat de regeringen jaarlijks aan Brussel verslag over de gang van zaken uitbrengen. De aanbeveling spreekt zich uit voor een volledig medisch onder zoek bij de eerste indiensttreding of in geval van verandering van betrekking. Gewezen wordt op de noodzaak van periodiek onderzoek, naar gelang van de aard van het risico. Ook wordt medische keu ring aanbevolen bij veelvuldige korte afwezigheid wegens ziekte, hervatting van de arbeid na een langdurig ziekteverlof of wanneer de arbeider aan de hand van be paalde symptomen meent aan een beroepsziekte te lijden. De E. E. G.-commissie heeft voorts een nieuwe aanbeveling op gesteld voor harmonisatie van de voorwaarden voor schadeloosstel ling in geval van beroepsziekten. Een dezer dagen heeft in Eisenach de presentatie plaats gevonden van die „Wartburg 1000'. De wa gen heeft een drie cylinder motor van 991 cc, voorwiel-aandrijving en een topsnelheid van 130 km/ uur. New York: Een lange rij giraffen kijkt nieuwsgierig naar de gang van zaken aan boord van de „Maaslloyd" in de haven van New York tijdens de ontscheping van 89 dieren, bestemd voor Ameri kaanse dierentuinen. De dieren kwamen in het nieuws toen be richten de ronde deden, dat zij moesten worden afgemaakt om dat er geen invoervergunning voor was. Dinsdag hebben de Britse ban ken van de bank van Engeland de waarschuwing ontvangen, dat zij strikt de hand moeten houden aan de beperkingen voor leningen aan particulieren en bedrijfsleven. De bank deelde de elf Londense clearingbanken mee, dat zij geen krediet mogen verlenen aan bedrij ven, tenzij dit ten goede komt aan uitvoer of modernisering. De banken zullen trachten van hun clienten zoveel mogelijk van uitstaande middelen terug te krij gen. De kredietbeperking zal het be drijfsleven later dit jaar in grote moeilijkheden brengen, wanneer voor het eerst de nieuwe perso- neelbelasting moet worden betaald. In een wijk van Detroit, waar zowel negers als blanken wonen, hebben zich dinsdagavond onge regeldheden voorgedaan, waar aan volgens de politie ongeveer 200 mensen deelnamen. In de z.sr. „Oranjecollectie" van het Apeldoornse gemeente museum is 'n bronzen beeld op genomen van wijlen prinses Wil helmina. Het beeld, dat ongeveer een halve meter hoog is, werd in 1940 vervaardigd door de beeld houwer Peter Roovers. Het heeft jarenlang in de statenzaal van de provincie Gelderland gestaan. Het is nu door de provinciale overheid in eeuwigdurend bruik leen aan de gemeente Apeldoorn afgestaan De provincie ontving het beeld indertijd als geschenk, maar liet het vervangen door 'n beeld van koningin Juliana na de troonsopvolging. Men achtte Apeldoorn de meest geschikte plaats om het beeld van wijlen prinses Wilhelmina in haar col lectie op te nemen, omdat de voormalige koningin haar laatste levensjaren in Apeldoorn heeft doorgebracht. Vergadering van dinsdag 9 augustus 1966 Aanwezig: Voorzitter: burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris: P. G. v. d. Bosse. Wethouders: M. L. M.. IJse- baert en C. van Bendegem. Leden: mevr. Folkersma-Staal en de heren J. den Doelder, P. Dekker, K. Hamelink, A. H. van der Lee, E. Maas, J. C. van Luijk, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. De Voorzitter opent de verga dering -met het uitspreken van het ambtsgebed. Onderzoek geloofsbrieven De Voorzitter verzoekt de he ren Oggel, Maas en Van der Lee de commissie van onderzoek te vormen. Na dit onderzoek rapporteert de heer Oggel dat alle stukken in orde zijn bevonden. De com missie adviseert tot toelating van de nieuwe raadsleden. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen stukken De ingekomen stukken werden zonder opmerkingen voor ken nisgeving aangenomen. Bij de mededelingen van B. en W. op een vraag van de heer D. J. Oggel welke gronden B. en W. hadden om het wandelpad aan de Zuidsingel te verlichten ont stond enige discussie. B. en W. hadden in hun schrif telijk antwoord meegedeeld dat het aanbrengen van deze verlich ting steunt op het exploitatieplan oost/west hetwelk door de raad is vastgesteld op 30 maart 1965. De heer Oggel kon met het antwoord van B. en W. geen ge noegen nemen. Deze verlichting stemt niet overeen met de bedoe lingen welke bij de vaststelling hebben gegolden. Voor het aanbrengen van ver lichting had de -raad eerst een krediet moeten toestaan. Wethouder van Bendegem zei, dat wat B. en W. hebben ge daan, geheel in de lijn ligt. Er zit een globale post voor kabels en verlichting in een exploita tieplan en B. en W. menen, dat zij het vastgestelde plan moeten uitvoeren. Het gaat meestal zó, dat de verlichting in gedeelten wordt aangebracht en dan komt men niet telkens om krediet vra gen bij de raad. Dan heeft bij B. en W. ook meegespeeld een adres van 29 be woners van de Zuidsingel om in verband met aldaar gepleegde inbraken het wandelpad te ver lichten. Dat door een en ander de grondprijzen kunnen stijgen, is niet uitgesloten. Daarom is be paald, dat door het grondbedrijf elk jaar een nieuwe calculatie moet plaats vinden. Ik kan niet zien, aldus de wet houder, dat B. en W. hier iets hebben gedaan, dat niet altijd gebeurt. De heer Oggel is niet tevreden met het antwoord van de wet houder. Hij trekt 't gezegde, dat de verlichting wordt betaald uit de algemene post verlichting, sterk in twijfel. De Voorzitter zegt dat de heer Oggel de wethouder geen dingen in de mond moet leggen die deze niet heeft gezegd of heeft be doeld. Deze heeft gezegd, dat de verlichting wordt betaald uit de algemene post van het exploita tieplan. De mededelingen worden hier na voor kennisgeving aangeno men. Bestemmingsplan De heer Van der Lee zegt dat het bestemmingsplan en de uit voering hiervan nog wel wat tijd zullen vragen. Men zal dan ook, wanneer er verzoeken om veran deringen komen, soepel te werk moeten gaan. De grenzen van het bestem mingsplan zijn wel sterk gesteld; deze lopen soms door percelen «heen. Spr. wil niet bij voorbaat aan deze grenzen gebonden zijn. De heer Van Luijk is het met de heer Van der Lee eens. Ook in de Oranjestraat is de grens dwars door een winkelpand ge trokken. Ik heb nog geen berekening voor dit alles gezien, maar het zal zeker veel geld vragen. De heer Maas zegt zich bij de vorige sprekers te willen aan sluiten. De Voorzitter begrijpt dat er bij dit voorstel vragen zouden worden gesteld. Wanneer het bestemmingsplan er zal komen, zullen wij alles goed moeten bekijken en zullen er wijzigingen in moeten worden aangebracht. Het is niet de be doeling dat de raad zich met dit voorstel vastlegt. B. en W.. kun nen toezeggen dat zij bij aanvra gen voor verandering soepel te werk zullen gaan. Dat het bestemmingsplan veel geld zal vragen, is zeker. Wan neer wij tot uitvoering overgaan, zal dit alleen mogelijk zijn wan neer de 80 '/o subsidie van toe passing kan worden gebracht. Ook dan zal het voor Axel een krachttoer blijven. De heer Oggel zegt dat reeds een groot deel van Axel is stil gelegd en nu gaat men er nog meer stilleggen. Spr. kan aan dit voorstel zijn stem niet geven. De Voorzitter antwoordt dat dit een voorbereidingsbesluit is. Het moet eerst worden aangeno men om later met een bestem mingsplan te kunnen komen. De raad legt zich met dit voor stel niet vast. Hierna wordt dit voorstel aan genomen met de stem van de heer Oggel tegen. Rondvraag De heer Oggel zegt dat, nu het "lan van de herindeling bekend 's gemaakt, dit sterk afwijkt van ^et plan dat door ons is opgezet. Daarom wil spr. er op aandrin- ™en met andere gemeenten con tact op te nemen om te trachten het plan te doen wijzigen zoals door ons is voorgesteld. De Voorzitter vraagt de heer Oggel afwijkende zaken te noe men. De heer Oggel zegt deze schrif telijk aan het college te zullen doen toekomen. Verder zegt spreker dat hij over het antwoord aangaande de verlichting van het wandel pad niet voldaan is. dracht was gegeven, wat ill- ring in kaart te brengen, wat in middels is gebeurd. Men is nu bezig een plan op te stellen om juist van die punten uit een riolering met een korte re afvoerafstand te verkrijgen, waardoor dan herhaling zal wor den voorkomen. De Voorzitter wijst erop dat deze vergadering, bijzondere ge beurtenissen daargelaten de laat ste is in deze samenstelling van de raad. Mevr. Folkersma en de heer Hamelink komen in de nieuwe raad niet terug. Mevr. Folkersma was ons eerste en enige vrouwelijke raadslid. Wij betreuren het dat u niet terugkeert, aldus de voor zitter. U had zitting in de raad van 1 september 1953 tot 2 sep tember 1958 en van 23 april 1964 tot heden. U toonde steeds een grote belangstelling voor het cul turele en maatschappelijk werk. De heer Hamelink was raads lid van 1 september 1953 tot he den en was de laatste jaren de woordvoerder van de P. v. d. A. Ook de heer Hamelink was lid van verschillende commissies en maakte deel uit van het bestuur van sociale zorg. Met beide leden was het steeds prettig samenwerken en daarom spijt het ons u niet in de nieuwe samenstelling terug te zien. Mevr. Folkersma dankte, mede namens de heer Hamelink, voor de prettige wijze waarop al die tijd is samengewerkt. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. De zesjarige A. H. M. Klaren.-- beek uit Maarssen is gistermid dag op slag gedood bij een val van een bouwsteiger. De steiger stond tegen de gevel van een huis aan de lange gracht in Maarssen. De werklui hadden ,toen zij gin gen schaften, de ladder bij de steiger weggehaald. Toch klom men enkele kinderen op de hou ten stellage. De twee partijen in de nu 33 dagen oude staking van 't grond personeel van de vijf grote Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen zijn woensdag in principe overeengekomen hun ge schil aan een vrijwillige arbitra ge te onderwerpen, waarmee wordt voorkomen dat de staking wordt beëindigd door een in het congres aangenomen wet. De kwestie van arbitrage moet nog door de vakbondsleden worden goedgekeurd. De 35.000 stakers hebben reeds eerder een regeling verworpen die door hun onder handelaars was aangenomen. Een vijf maanden oude panter, heeft dinsdagavond een gracht wandeling in Amsterdam ge maakt. Doodgemoedereerd liep het dier los op de Prinsengracht, waar zijn baas. de heer N. Kuv- ters ,hem uitliet. Hoewel de eigenaar de verbaasde agenten verzekerde dat zijn „huisdiertjé" geen gevaar voor mensen op leverde, kreeg hij het dringend advies het roofdier binnenshuis te houden. De politie nleegde overleg met de officier van jus titie voor het opmaken van pro- ces-verbaal wegens overtreding van de politieverordening, die het houden van wilde dieren verbiedt. De heer Maas vraagt naar een speelruimte, nu de speelweide aan de Buitenweg niet meer beschikbaar is. De heer De Waard zegt dat er bij het noodweer op 30 juli j.l. veel wateroverlast is geweest. Dit treft altijd dezelfde plaatsen. Wil het college nagaan of hier aan iets te doen is? Wethouder Van Bendegem deelt mede dat reeds vóór die dag aan de centrale dienst op Een jonge astronoom van de Amerikaanse Harvard-universi- teit, Stephen Kilston, heeft zon dag j.l. in het'sterrebeeld Hercu les een nieuwe komeet waarge nomen met een grootte van 10,6 die zich in zuidwestelijke rich ting verplaatst. De komeet Kil ston is de eerste die in dit jaar is ontdekt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3