PROVINCIAAL NIEUWS De weegschaal VOOR DE VEERTIENDE MAAL VISSERIJFEESTEN IN BRESKENS Pagina is Terneuzen Axel Breskens Goes Middelburg Nieuwvliet Oostburg Retranchement Sluiskil Sluis MIJN OPGEVIST SCHEURTJES IN BRITSE KERNDUIKBOTEN Duitser in zee verdronken Auto door rukwind geereoen on de Afsluitdijk AUTO-ONGELUK EIST DRIE DODEN DE \fRITE ZEEUW Donderdag 11 augustus '68 Elegantiewedstrijden voor honden te Knokke Onze stadgenote mevr. M. Ver mastHeijnsdijk nam dezer da gen te Knokke met haar zwarte poedel „Trix" deel aan een hon denshow. De show was georgani seerd door de plaatselijke ver eniging van dieren met medewer king van het stadsfeestcomité. De deelname bestond uit 151 hon den van verschillende rassen en uit diverse landen. Mevr. Ver mast smaakte het genoegen haar poedel bekroond te zien met de vierde prijs. Deze bestond uit een herinneringsmedaille en een kristallen vis, geschonken door het Carlton-hotel. De prijs werd toegekend voor de goede houding van de hond en de presentatie van de begeleidende dame. De poedel „Trix" won ook op de honden show die in oktober 1965 alhier werd gehouden, een beker als eerste prijs. Hopelijk zal ook de dierenbe scherming hier ter stede eerlang een dergelijke show organiseren, waarin de liefde tot het dier en de goede verzorging tot uiting komt. De jeugdvacantieweek 1966 Ondanks de pessimistische weers voorspellingen werkte het weer woensdag vrij goed mee voor het welslagen van de jeugdvakantie- week. Op een terrein bij de nieuwe be graafplaats werden in de voormid dag wielerwedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen luiden: WIELERWEDSTRIJDEN Meisjes 89 Jaar: 1. Marian de Blaeij; 2. Annette Veerman; 3. Dia na Klouwers. Jongens 89 jaar: 1. Sjaak v. d. Velde; 2. Adje Simoen; 3. Tonny Hamelinck. Meisjes 1011 jaar: 1. Catrien de Fouw; 2. Catrien Scheele; 3. Janny Dieleman. Jongens 1011 jaar: 1. Frank v. Cleemputte; 2. Ronnie v. d. Bilt; 3. Peter v. d. Hooft. Meisjes 1214 jaar: 1. Cora Hof man; 2. Ita Veldman; 3. Beppie Schot. Jongens 1214 jaar: 1. Eddie v. d. Hooft; 2. Hans v. Zeeland; 3. Jan Dooms. HINDERNISLOPEN De uitslag van het hindernis lopen luidde; Meisjes 8-9 jaar: 1. Reina Schot; 2. José Weststrate; 3. Mattie Dob- belaer. Jongens 89 jaar: 1. Leo de Koek; 2. Tom de Koek; 3. Guus v. d. Neste. Meisjes 1011 jaar: 1. Joke de Mul; 2. Trudy IJsbrandy; 3. Jea- nine Sprenkels. Jongens 1011 jaar: Marco Ver burg; 2. Kees Loof; 3. Herman v. Hoeve. Meisjes 1214 jaar: 1. Cora Hof man; 2. Koos v. Wijck; 3. Ita Veld man. Jongens 1214 jaar: 1. Tom Dui- temeijer; 2. Eddie v. d. Hooft: 3. Jan Kolijn. HARDLOPEN 60 m. Meisjes 8-9 jaar: 1. Marian de Blaeij; 2. Jolanda van Strien; 3. Astrid Raas. 60 m. Meisjes 1011 jaar: 1. Ja- Bien Sprenkels; 2. Carien Scheele; 3. Catrien de Fouw. 60 m. Meisjes 12-14 jaar: 1. Cora Hofman; 2. Leny de Clerk; 3. Ita Veldman. 60 m. Jongens 89 jaar: 1. Jack v. d. Velde; 2. Leo Koch; 3. Robby v. d. Veeke. 60 m. Jongens 1011 jaar: 1. Marco Verburg; 2. Ronald v. d. Bilt; 3, Frank van Cleemputte. 60 m. Jongens 12-14 jaar: 1. Piet Blok; 2. Eddy v. d. Hooft; 3. Bram van Houcke. 600 m. Jongens 1214 jaar: 1. Piet Blok; 2. G. Kouwijzer; 3. A. Lansen. VËRSPRINGEN Meisjes 89 jaar: 1. Diana Klou wers 3.60 m; 2. Marian de Blaeij 3.50 m; 3. Christiana Bogisch 3 20 m. Meisjes 1011 jaar: 1. Carien Scheele 3.60 m; 2. Dineke Koster 3.60 m; 3. Dula Lauret en Ria Buijze, beiden 3.55 m. Meisjes 1214 jaar: 1. Cora Hof man 4.65 m; 2. Leny de Clerck 4.35 m; 3. Carolien de Koeijer 4.25 m. Jongens 8—9 jaar: 1. Sjaak v. d. velde 3.60 m; 2. Willy v. d. Hooft 3.50 m; 3. Guus v. d. Neste 3.50 m. Jongens 1011 jaar: 1. Frank v. Cleemputte 4.20 m; 2. Marco Ver burg 3.95 m; 3. Johnny Hamerlinck 3.78 m. Jongens 1214 jaar: 1. Piet Blok 5.30 m; 2. Bram van Houcke 4.60 m; 3. Jan Kolijn 4.10 m. Van duiktoren gevallen Gisternamiddag omstreeks zes uur is het 11-jarig dochtertje Astrid van de farniie Van Akker uit Axel van de bovenste spring plank van de duiktoren gevallen en op het betonnen platform te rechtgekomen. Dokter Kok heeft haar de eer ste hulp verleend en liet haar voor nader onderzoek per ambu lance naar het ziekenhuis te Sluiskil overbrengen Ayondrondvaart Voor de 4e maal in dit seizoen heeft de V.V.V. Breskens een midzomèravondrondvaart gehou den. Door 1000 personen werd aan deze tocht deelgenomen. Een waar succes voor de Breskense V.V.V. De muzikale omlijsting berust te ook dit keer bij de muziek vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk". De volgende en laatste mid zomèravondrondvaart zal wor den gehouden op maandag 22 augustus. Aanrijding Op het kruispunt rijksweg provinciale weg nabij Buitenlust heeft een aanrijding plaats ge vonden tussen een brommer, be stuurd door C. A. M. uit Bussum, een. personenauto, bestuurd door F. v. d. V. uit Tilburg. De brommer die van de richting Groede kwam, verleende geen voorrang aan de op de rijksweg rijdende personenauto uit de richting Schoondijke. De brommer werd totaal ver nield. De auto werd zwaar be schadigd. Een juist passerende arts verleende eerste hulp aan de bromfietser die enige schaaf wonden had opgelopen. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 31 juli tot en met 6 augustus aangevoerd: 8452 kg exportgarnalen; 768 kg pellerijgarnalen; 88 kg bot; 711 kg schar; 1795 kg schol; 74 kg tarbot; 1 kg griet; 8 kg gul; 50 kg haai; 213 kg poon; 3643 kg tong; 35 kg makreel; 7 kg rog; 17 kg wulken; 2 kg kommeraal. Nieuwe appelsoort geïntroduceerd Op de fruitveiling in Kapelle— Biezelinge is woensdag een nieuwe zomerappel geïntroduceerd en wel het ras „Discovery", ontdekt en naar Nederland gebracht door de heer Lindenbergh van het fruit- bedrijf „Ostrea" in Wemeldinge. De „Discovery", waarvan de naam wettig is gedeponeerd, zal in de komende jaren in de handel worden gebracht. Een aantal Ne derlandse boomkwekers gaat reeds dit seizoen het nieuwe ras in zijn sortiment opnemen. De „Discovery" is een helder rode appel van goede kwaliteit. De boom is weinig vatbaar voor ziek ten en zeer vruchtbaar. De handel toonde grote belang stelling voor deze aantrekkelijke appel en betaalde voor de grote maten 0,95 tot 1,05 per kg. De middelmaat deed 0,83 en de klei ne maat 0,58 per kg. Belangrijk bij deze zomerappel is, dat ze rijpt in een periode tus sen twee belangrijke rassen in, na melijk juist na de „Stark Earliest" en vóór de „James Grieve". Wijkverpleegsters worden bijgeschoold In de maanden september en ok tober 'zullen de wijkverpleegsters van de drie kruisverenigingen in Zeeland groepsgewijs in Haam stede bijeengekomen om speciaal over het onderwerp „revalidatie" te worden bijgeschoold. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Nieuw vliet besloot om de bijdrage aan het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme te verhogen van 10 tot 40 per jaar. Een subsidieverzoek van de bond tegen het vloeken werd afgewe zen, evenals een verzoek om een bijdrage van de protestantse geestelijke verzorging in het Nederlandse leger. Besloten werd tot opheffing van het bur gerlijk armbestuur, dit in ver band met het in werking treden van de bijstandswet. De geloofs brieven van de nieuwbenoemde raadsleden werden in orde be vonden. De waarn. burgemeester werd benoemd als stemgerech tigd vertegenwoordiger bij het waterschap „Het Vrije van Sluis" voor de eventuele verkiezing van hoofdingelanden of hun plaats vervangers. Voor de uitvoering van openbare voorzieningen werd ƒ175.000 geraamd (riole ring en wegenaanleg). Het be drag steunt op een raming van het ingenieursbureau v/h Has selt en De Koning. Bij deze raming waren uitvoerige teke ningen overlegd. Tegenover de uitgaven staat een even groot bedrag aan inkomsten wegens van derden reeds ontvangen of nog te ontvangen gelden. De raad zal deze maand nog één keer in de oude samenstelling bijeenkomen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Oostburg besloot de nieuw benoemde le den van de raad toe te laten. De heer C. Ie Nobel, die o.m. was be last met et onderzoek van de geloofsbrieven, deelde mee dat eigenlijk hierop had moeten wor den vermeld dat een tweetal le den lid was van de provinciale staten. De heer L. C. Parent werd voor het lopende cursusjaar be noemd tot leraar in de lichame lijke opvoeding aan de openbare scholen. Tot leraar of lerares aan de ge meentelijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelminaly- ceum werden benoemd A. W. Ausems, S. ter Beek, J. Cramer, T. A. C. van Drunen, A. Eekman, P. J. Feij, F. W. B. Mensink, mej. M. E. Meijer, F. A. O. de Paauw, M M. L. de Rijcke, C. Schijve, mej. L. L. J. Verberckmoes, A. Verdonk, C. T. A. van Water schoot en ds. C. Balk, predikant te "luis. Een perceel bouwgrond in ,,'t Schuttebocht" werd verkocht aan mevr. J. D. de JongHinnes. Voor de christelijke school werd het voorschot voor 1966 vastgesteld op 6.378,53 en voor het vakonderwijs aan die school op ƒ517. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Barendregt aandacht voor het vrijere bouwbeleid en pleitte voor medewerking van de zijde van het gemeentebestuur. Ook wenste hij te weten hoe het stond met de overdracht van wo ningwetwoningen, waarop de voorzitter antwoordde dat deze zaak op gang begint te komen. Aan het eind van de vergadering nam de voorzitter afscheid van de raadsleden P. de Loos (K.V.P.) en A. Simpelaar (P.v.d.A.). Nieuwe trainer Op het sportterrein te Oostburg vonden de eerste wedstrijden plaats van het jaarlijkse Eenhoorn- tournooi. Het elftal van de Ter- neuzense Boys won met 30 van Biervliet. Daarna speelde Breskens tegen Oostburg en deze ontmoeting ein digde met een 42 zege voor Bres kens. Vóór de aanvang werden de spelers van Oostburg voorgesteld aan hun nieuwe trainer, de heer J. Franken uit Terneuzen, die de volgende week met de training be gint. Wethouder Den Hamei- nam afscheid De gemeenteraad van Retran chement kwam maandagavond bijeen in voltallige zitting onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden wer den in orde bevonden. Bij de rondvraag informeerde de heer Vercouteren naar öe vorderingen inzake het restaure ren van de oude standaardmolen. De voorzitter deelde mede, dat de onderhandelingen daarover nog al stroef verlopen. De heer Kornelis vroeg een betere verlichting van de mu ziektent Ook informeerde hij of slui ting van de vuilnisbelt achter de Nieuwstraat reeds mogelijk zou zijn. De burgemeester deelde daaromtrent mede, dat er mo menteel nog gebruik van wordt gemaakt voor het deponeren van grondafvallen van de in aanleg zijnde nieuwe weg naar Cadzand. De voorzitter deelde verder mede dat nog een verbetering zal worden aangebracht in de verlichting van de Nieuwstraat. In deze laatste zitting van de oude raad nam burgemeester Leenhouts afscheid van wethou der Den Hamer in van waarde ring getuigende bewoordingen. Hij leerde de heer Den Hamer kennen als 'n evenwichtig mens met een mild oordeel, die steeds op de bres stond voor de belan gen van Retranchement. Wethouder Den Hamer bracht de burgemeester, wethouder Al- mekinders, de gemeentesecreta ris, de raadsleden, het gemeente- personeel en het onderwijzend personeel dank voor de onder vonden medewerking en vriend schap. Concert voor kampeerders Het muziekgezelschap Apollo/ Ons Genoegen onder leiding van de heer Frar.svan de Bussche gaf een concert óp het kampeer terrein van de heer Van Soolin- gen. Ofschoon (je belangstelling enigszins tegenviel, heerste er een uitstekende stemming. Orgelfonds Een collecte voor aanvulling van het orgelfonds der hervorm de gemeente bracht ruim 36 op. De kermis De belangstelling voor de plaatselijke kermis is dit jaar wel enigszins tegengevallen, hetgeen wel voornamelijk te wijten was aan het slechte weer, in de eer ste plaats een nadeel voor de at- trakties op de markt, waarvan het aantal van jaar tot jaar schijnt toe te nemen. Geen zouterik meer De tijd voor het snijden van zouterik in het natuurreservaat het Zwin is weer voorbij. Een ernstige handicap bij het verza melen van deze smakelijke zee groente is het feit, dat het Zwin de laatste jaren gedurende enkele maanden is afgesloten in ver band met de vogelbroed. Het snijden van zouterik was in oude tijden een broodwinning voor de inwoners van Retranche ment. Het Zwin in bloei De „schorrebloemen" in het na tuurreservaat het Zwin staan thans weer in volle bloei. In het Neder landse deel laat men de bloemen zoveel mogelijk met rust in tegen stelling met onze zuiderburen, die er handel in drijven. Grote feestplannen in Sluiskil Het zag er voor de traditionele kermis rond de 15de augustus in Sluiskil aanvankelijk maar slecht uit. Sluiskil was immers versto ken van café's, op zulke dagen trekpleisters bij uitstek. De ker misexploitanten, vrezend weinig publiek te zullen trekken, voel den er weinig voor naar Sluiskil te komen. Dit was te gek, vond een aantal mensen. Breken met een jarenlange kermistraditie was een zaak, die deze mensen zwaar op de maag lag. Boven dien bestonden er reeds vage plannen om in Sluiskil eens iets groots te organiseren. En zo doende nam hqf bestuur van de aktieve cabaretgroep „Bonte Avond Club" het initiatief de kermis door te laten gaan met als trekpleister een zomerfesti val in een expo-tent. Alle evene menten, zowel in deze tent als op de kermis, zullen plaatsvin den op een terrein aan de Kerk straat. De kermis zal belangrijk groter zijn dan op andere jaren. Zo zullen de mensen o.a. hun hart kunnen ophalen aan de auto-scooter en de cake-walk. De expo-tent met een oppervlak te van 400 m2, plaats biedend aan 500 zittende bezoekers, zal van 13 tot 20 augustus de plaats zijn, waar zich tal van festivi teiten afspelen. Teneinde enige financiële garanties te hebben met betrekking tot dergelijke feestelijkheden, werd enige maanden geleden een bliksem- loterij georganiseerd, die 800 opbracht. Verder verkreeg men de medewerking van een aantal bedrijven, een brouwerij en een tweetal platenmaatschappijen, te weten „Dureco" en „Telstar". Ook van de zijde van het ge meentebestuur en de politie werd alle mogelijke medewer king verkregen. De plaatselijke band „The Concords" die zowel in België als in Nederland reeds diverse prijzen in de wacht wist te slepen, zal belangeloos op treden. Het programma Het dient vermeld dat gedu rende enige dagen, te weten 13, 15 en 16 augustus (zaterdag, maandag en dinsdag) naast de evenementen in de tent ook de kermis draait. 18 en 20 augustus, de kermis is dan inmiddels ver dwenen, vinden er in de tent weer een aantal aktiviteiten plaats. Zaterdag 13 augustus om twee uur: Vóórselekties van de alen- ten jacht. De talentenjacht wordt georganiseerd onder auspiciën van de grammofoonplatenmaat schappijen „Dureco" en „Tel star". Deelname is mogelijk voor een drietal kategorieën: solisten (zowel instrumentaal als vo caal), duo's en trio's en ensem bles (bands). In totaal zijn/800 aan geldprijzen beschikbaar. De deelnemer, die van alle groepen de meeste punten weet te ver garen, komt in het bezit van een beker. De eerstgeplaatsten van de diverse kategorieën. komen uit in de finale op zaterdag 20 augustus. Om 20.00 uur treden op de „Black Albino's" uit Den Haag. Hun komst naar Sluiskil betekent een onderbreking van hun kontrakt in de „Beat Club" te Scheveningen. De „Black Al bino's" worden alom geprezen, omdat zij beat brengen als mu ziek en niet als een produkt van de geluidsinstallatie. Maandag 15 aug.: 1920.30 uur: Optreden van „The Con cords", goede bekenden voor het Sluiskilse publiek. 20.30 uur: Op treden van de internationale Oberbayern Kapelle „Die Fu- scher Buab'n. Deze kapel, die haar succesvolle loopbaan is be gonnen in 1958 op de Expo te Brussel, is samengesteld uit top- musici uit Duitsland, België en Nederland. Als speciale attraktie treedt deze avond op de humo rist „Modest". Vooral voor de wat oudere bezoekers belooft dit een aantrekkelijke avond te worden. Dinsdag 16 aug.: 19—20.30 uur: Optreden van „The Concords". 21.00 uur: Optreden van het dans- en showorkest „The Everly Stars", bekend in geheel Zeeland en Noord-België. Woensdag 17 aug.: Ofschoon hieromtrent nog geen volledige zekerheid bestaat, wil het orga niserend comité trachten 's mid dags een kindervoorstelling op touw te zetten. Hierover zullen in de scholen nadere mededelin gen worden gedaan. Donderdag 18 aug.: 19.30 uur: Optreden van de „Blue Dia monds", die binnen het kader van hun come-back zeker voor een aantrekkelijke avond garant staan. Zaterdag 20 aug.: 17 uur: Uit voering door het koor „Crescen do" uit Westdorpe. Dit koor ver zorgde zowel voor de Nederland se als voor de Belgische radio reeds diverse programma's. 18.30 uur: Muzikale rondgang door de fanfare „Hosanna" uit Axel. Om ongeveer 19.15 uur: Marsconcert in de tent. 20.00 uur: Finale ta lentenjacht voor de eerste grote prijs van Zeeuws-Vlaanderen. De mogelijkheid bestaat dat de bekende Johnny Hoes aanwezig zal zijn om de prestaties te be luisteren. In ieder geval is een talent-scout aanwezig, zodat de kans bestaat, om een kontrakt in de wacht te slepen bij één der grammofoonplatenmaatschap pijen. Zaterdag: 2.30 uur: Handbpog- schietwedstrijd naast de tent; bij slecht weer in de tent. Wij wensen 't B.A.C.-bestuur, dat het heeft aangedurfd om een groot aantal evenementen te organiseren, van harte succes. Men zal kunnen genieten van een aantal attraktieve program ma's, die men niet iedere dag te zien krijgt. Voor de 14e achtereenvolgende maal zullen zaterdagmorgen met de Zevibel-reunie de visserij feesten te Breskens een aanvang nemen. Dit deelde voorzitter E. Seus mede tijdens een perscon ferentie in hotel Valk. Dit jaar zal als garnalenkonin- gin fungeren mej. A. Moelker met als hofdames mej. L. van Velzen en mej. R. Lalkens. De heer C. Kosten, voorzitter van de visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens, zei dat de visserijfeesten ieder jaar wor den georganiseerd om de visse rij met zijn produkten in de be langstelling van de bevolking te brengen. De reünie van Zevibel wordt op zaterdagmorgen gehouden in ,De Uitkomst", waarna een offi ciële ontvangst door het ge meentebestuur zal worden ge houden. Tijdens deze ontvangst zal door het gemeentebestuur de wimpel worden uitgereikt aan de bemanning van het schip dat in het afgelopen jaar de hoogst ge middelde prijs voor de garnalen heeft gemaakt. De wimpel draagt de kleuren van Breskens, rood-groen met het jaartal. De bemanning ontvangt een insigne. In de vishal zal aan de reünis ten een koffietafel worden aan geboden, waarna de voorzitter om 13.30 uur de festiviteiten zal openen. Na deze opening zal door de commissaris der koningin de wimpel op het winnende schip worden gehesen. Hierna volgt de feestelijke rondvaart met de Breskense vis sersschepen, welke door be langstellenden kan worden mee gemaakt. Het bloemencorso zal 's mid dags door de straten van Bres kens trekken en worden opge luisterd door de muziekvereni gingen „Uit het Volk - Voor het Volk" uit Breskekns; het pijper corps „Juliana" uit Middelburg; de padvindersdrumband uit Mid delburg; de harmonie „De Vol harding" uit Zaamslag en het Middelburgse muziekkorps. 's Avonds zal er een muzikale show op het Spuiplein worden gehouden door diverse muziek gezelschappen. Op het Oranjeplein treden di verse artisten op, o.a. The young beatgroup met Ronny Lake, Ted de Braak en het Caroussel-trio. Tot slot is er op het Oranje plein een tiener-openluchtbal, te geven door The Young Ones". Tijdens de visserijdagen zal er gelegenheid zijn de marinesche pen „Onverdroten" en „Bulgia" te bezichtigep. 's Zondags1 zal om 2 uur op het Spuiplein de prijsuitreiking van de praalwagens plaatsvin den, waarna het bloemencorso nogmaals door de straten zal trekken. Carillonbespeling Woensdagmidag- en avond zal prof, E. Delmotte uit Oostende de volgende carillonconcerten ten gehore brengen. Middagconcert 4 uur: 1. Au fond du temple saint (uit de Parelvissers van Bizet); 2. Al- bumblatt (Beethoven); 3. Hon gaarse Dans (Brahms)4. Ho- sannah (Faure); 5. Villanelle ïDel' aequa); 6. Rubensmarsch (Benoit); 8. Volksliederen; 9. Faust (Selectie van Gounod). Avondconcert: 1. Salut, o mon dernier matin (Gounod); 2. Eine Kleine Naehtmusik (Mozart)4. Hosannah (Granier); 5. Mati- nata (Leoncavallo)6. Toccata (Bach)7 La Belle de Cadix (Lopez); 8. Volksliederen; 9. Cavalaria Rusticana (Selectie van Mascagni). Diverse muziekgezelschappen zullen ook op zondag op het Spuiplein concerten geven. Op het Oranjeplein is er we derom een cabaret. De Kon. Harmonie uit Hulst zal op het Oranjeplein een tap toe worden gehouden door de Breskense groep The Mysteries. Op het plateau aan de oude veerhaven zal maandag tot slot een vuurwerk worden afgesto ken. Mevr. R. van Driel-Vermeulen uit Terneuzen zal gedurende de visserijfeesten in de vishal een tentoonstelling houden van schilderijen, tekeningen en beeldhouwwerken. Zowel de zaterdag als de zon dag zullen er extra-bussen rij den in alle richtingen. Het Belgische vissersvaartuig Zeebrugge 149 heeft bij het vissen een mijn in het net gekregen en aan boord genomen. Dat gebeurde voor de monding van de Nieuwe Waterweg. Het schip kreeg toe stemming Hoek van Holland bin nen te varen voor het demonteren van de mijn. Personeel van de mijnoprul- mingsdienst van de marine uit Den Helder heeft de mijn, een Duitse mijn uit de tweede wereldoorlog, van zijn ontstekingsmechanisme ontdaan en onschadelijk gemaakt. Dit gebeurde in strijd met de ge woonte niet buitengaats, vermoe delijk in verband met het vrij zwa re weer. In de romp van de „Valiant", de tweede Britse duikboot met kern aandrijving, zijn enkele maanden geleden, nog vóór de proefvaarten op zee, scheurtjes ontdekt, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Londen dinsdag meegedeeld. De eerste kernduikboot die in Engeland is gebouwd, de „Dreadnought", is voor het herstellen van hetzelfde euvel ettelijke maanden in dok ge weest. Maandag had 'n officiële woord voerder al gezegd, dat de marine met het oog op bepaalde defecten aan de romp van de kemduikboten zich genoodzaakt heeft gezien in de V. S. staalplaten van een spe ciaal type aan te schaffen,-die de Britse industrie niet kan leveren. Op het noordelijk strand van Zandvoort is woensdagmiddag om streeks vier uur de 36-jarige Heinz Engelhardt uit West-Berlijn in zee verdronken. De man die niet ver in de ruwe zee was, riep nog om hulp, doch was reeds buiten be wustzijn toen hij aan wal werd ge- gebracht. Kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat op. De man. die ongehuwd was, verbleef met zijn 72-jarige moeder in een hotel. DOOR MARTIN MONS 54/ „Ik? N-n-niets. Echt waar, niets." „En1 je huilt. Waarom huil je, lieverd, ben je bang?" Leocadie Terhorst knikte zwij gend. „Maar Leo, je zegt toch altijd dat er helemaal geen reden is om bang te zijn als zich occulte ver schijnselen voordoen? En je bent er toch ook van overtuigd dat het met die waag. „Neen", zei haar zuster heftig. „Dat ben ik niet, niet meer. En daarom ben ik bang. Ik ben doodsbang, Melanie. Want als wat jij me hebt verteld waar is, weet je wat dat dan betekent? Besef je wel dat de moordenaar van Raven dan gezocht moet wor den onder onze'huisgenoten? Dat we onder één dak leven met een moordenaar? Denk je dat eens in. Denk je dat eens even goed in." „Dat heb ik sinds Raven stierf al gedaan." „Heb je. Heb je enig ver moede)! wie. Verdenk jé iemand?" „Neen, deed ik dat maar. Juist omdat ik niemand verdenk, ver denk ik iedereen. Dat is 't vrese-* lijke, zie je. Maar je doet beter naar bed te gaan, je ziet zo wit." „Denk je dat ik in deze situatie zou kunnen slapen?" „Maar natuurlijk. Je neemt een soneryltje. En je draait je deur op slot en schuift de grendel erop. Jouw deur heeft immers nog een grendel? Nu, dan ben je zo veilig als in Abrahams schoot. De knap ste geveltoerist zal nog geen kans Zien tegen de muur, waarin jouw ramen zijn, op te klauteren. En bovendien kun je de blinden slui ten en afgrendelen." Leocadie Terhorst stond wei felend op. Melanie schrok toen het volle licht op het gezicht van haar zuster viel. Het was het ge zicht van een bange, oude vrouw. Leo haar oudere zuster, de impo sante oudste juffrouw Terhorst, een zielige oude vrouw „Zou je.zou je mij. Wil ie met me meegaan? Ik ga liever niet alleen. Als je het niet erg vindt...."1 „Maar natuurlijk niet, lieverd. Het spijt me dat ik je zo van streek heb gemaakt." „Hoor, Melanie, wat is dat?" Van beneden drongen de kla gende tonen van een viool tot hen door. „Alleen maar mijnheer Kim die études speelt." „Hij schijnt zich van de dingen niet veel aan te trekken." „Neen, dat schijnt hij niet te doen." „Melanie, geloof jij. „Ik weet het niet, Leo, liefje. Ik weet het werkelijk niet." HOOFDSTUK XII. Hoofdinspecteur Bezemer werk te geduldig aan zijn legpuzzel. Op zijn bureau lagen stapels rapporten waarin het leven van de bewoners van Terhorst heel zorgvuldig onder de loupe was genomen. Arie Jan Addekink die een zoon uit een Gronings boerenge slacht was, had rechten ge studeerd, was griffier geweest in een kleine stad in het noorden, was verder als kantonrechter af gezakt naar Holland en nu presi dent van de rechtbank in Hamer burg. Een kundig rechter en een vlekkeloos leven. Merkwaardig hoe zo'n man ooit beneden de Moerdijk is beland, peinsde Bezemer. Hij voelt een ingeroest wantrouwen tegen de mensen hier en begrijpt niets van hen. Maar dat belet niet dat zijn vonnissen altijd goed voor elkaar zijn. Daarin verdisconteert hij dat wantrouwen en onbegrip niet. Een man die zich in zijn werk kan verheffen boven vóóroorde- delen, neen, in zo iemand kan ik met dé beste wil ter wereld geen moordenaar zien. Ik geloof dat we mr. A. J. Addekink rustig bui ten beschouwing kunnen laten. Of is dit nu weer een vóóroordeel van mij? Mr. Leonard Carolus van Heus- den, gepensioneerd hoofdambte naar. Wijlen papa ook hoofdamb tenaar. Leonard Carolus heeft alle rangen met meteorieke snel heid doorlopen. Oordeel van zijn vroegere superieuren zeer gun stig. Particulier leven vlekkeloos. Hobby schaken. Al weer zo'n steunpilaar van de geordende sa menleving. Heeft evenmin als Addekink trouwens, het slachtof fer gekend vór hij een vaste gast van Huize Terhorst werd. Tja, lijkt me als verdachte ook weinig veelbelovend. Eugène Jongkind, leraar wis kunde. Geboren Salatiga. Vader gouvernementsarts, ingeschakeld bij malariabestrijding. Grootva der gepensioneerd als resident, overgrootvaderWat drom mel, ik heb tóch niet om een ge nealogie van de familie gevraagd? O, informant wil er de nadruk op leggen dat familie J. al veel generaties in Indische gouverne mentsdienst was. Kwam een half jaar vóór het slachtoffer, dat hij leerde kennen bij werk aan de Birmaspoorweg, naar Nederland. Informant heeft zich om inlich tingen over verhouding J en slachtoffer, gedurende de dwang arbeid aan de spoorweg, tot ande ren, die tot diezelfde groep be hoorden, gewend. Deze verhou ding zeer vriendschappelijk. Voorzover zij weten is er al die tijd nooit iets gebeurd dat een verandering daarin zou hebben kunnen brengen, Particulier le ven voor zover bekend vlekke loos. (Wordt vervolgd.) EEN DODE EN GEWONDE Op de afsluitdijk vond op woens dagmorgen om 11.15 uur een ver keersongeval plaats dat de 20- jarige mej. Ploos van Amstel uit Naarden het leven kostte. Samen met haar vriendin, de 19- iarige jvr. De Beaufort uit Bussum, was zij voor een vakantieverblijf onderweg naar Terschelling. Nabij de Vlieter werd de kleine auto door een rukwind gegrepen, om na vijf maal over de kop te zijn ge slagen op de bazaltstenen onder aan de dijk terecht te komen. Beide meisjes werden uit de auto geslingerd. Voor de bestuurster waren de gevolgen noodlottig. Zij werd op slag gedood. Mej. de B werd met inwendige kneuzingen en een hersenschudding naar het zie kenhuis in Den Helder gebracht. De auto werd totaal vernield. Woensdagavond Is op de boch tige Dlrkslandse dijk te Sommels- dijk een auto met vier inzittenden tegen een boom gebotst en vervol gens in een sloot terechtgekomen. Volgens de eerste berichten zijn er drie mensen om het leven ge komen, terwijl een vierde ernstig gewond werd. GEEN INVOER VAN VEE UIT ENGELAND De invoer in Nederland van slachtrunderen en van vlees van runderen, schapen en varkens uit Groot-Brittannië en Noord-Ier- land zal ingaande 15 augustus a.s. te 0.00 uur tijdelijk niet meer zijn toegestaan. De doorvoer, gepaard aan over laden in ons land van runderen, afkomstig uit het verenigd ko ninkrijk en bestemd voor een E. E.G.-lidstaat, zal per gelijke d£- tum eveneens zijn opgeschort

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2