Tragische „vergissing" van Amerikaanse straalbommenwerpers Den Haag bezorgd over dienstplicht voor emigranten in Australië HET WEER DE DIENSTPLICHT VOOR IMMIGRANTEN IN AUSTRALIË Registratie Nederlandse treinbestuurder wist ramp te voorkomen Niet naar Vietnam NATUURZIJDE-FABRIEK OP JAVA GEOPEND DOOR SOEKARNO/SOEHARTO Vijftien Zuidvietnamese burgers gedood wKSÊÈÊSÈ DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6749 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vorige «abuizen' De infiltraties Canada wil onderzoek in gedemilitariseerde zone Eén op duizend V. S. dragen luchtmachtbasis over aan Thailand Alarm op Westdu its hospitaaSschip Nieuwe minister van buitenlandse zaken in Engeland Dus met schoolkinderen verongelukt Bus met Belgische kinderen in botsing met melkauto Lang gezicht Scheiding der machten in Indonesië hankering bij abonnement: TERNEUZEN Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Abverfentfeprljs per mm 16 cï; minimum per ac vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Twee Amerikaanse straalbom menwerpers hebben dinsdag bij een aanval op een gebied in de Mekongdelta ten zuiden van Sai gon vijftien Zuidvietnamese bur gers gedood. Onder de 182 ge wonden bevonden zich slechts drie vietcongstrijders, zo deelde een Amerikaanse woordvoerder woensdag mee. De aanval werd uitgevoerd op dringend verzoek van het Zuid vietnamese provinciehoofd en was goedgekeurd door de Viet namese militaire autoriteiten in de delta. Volgens sommige inlich tingen was daar een vietcong- eenheid van ongeveer 150 man gesignaleerd. Zover kan worden vastgesteld is er volgens de woordvoerder geen sprake van een foutieve bepaling van het doelgebied, waarin het dorp Caoe Nhiem was gelegen. Of dit ech ter rechtstreeks was aangevallen 'kon hij niet zeggen. Zuidkoreaanse militairen heb ben dinsdagavond bij een zwaar gevecht in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam, gesteund door Amerikaanse tanks en pantser wagens, 170 Noordvietnamezen gedood. De verliezen aan Kore aanse en Amerikaanse zijde wer den in Saigon licht genoemd. In Noord-Vietnam bombardeer den Amerikaanse vliegtuigen dinsdag o.a. vier brandstofdepots in de buurt van de havenstad Haiphong. De Zuidkoreanen verzorgden de flankdekking voor Ameri kaanse troepen die in een gebied bij de Cambodjaanse grens bezig zijn met de „operatie Paul Revere IETS WARMER Een depressie boven het noor den van de Noordzee vult nu ge leidelijk 'op en trekt verder weg naar het noordoosten. Hierdoor neemt de zuidwestelijke wind verder af tot matig. Met de zuid westelijke stroming is drogere en warmere lucht naar onze omge ving gevoerd, waarbij de tempe raturen woensdag opliepen tot 19 graden in het noorden en 24 gra den in het zuiden van het land. Ten zuidwesten van Ierland is een nieuwe storing aangekomen die eveneens naar het noordoos ten trekt. Hierdoor krimpt de wind naar zuidwest tot zuid en wordt in de komende 24 uur nog iets warmere lucht uit noord- Frankrijk aangevoerd. Later op de dag kan de nieuwe storing weer enige regen bren gen, waarbii voornamelijk in het Waddengebied de wind weer tot krachtig zal aanwakkeren. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond, Op de meeste plaatsen droog Enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aan de kust aanvankelijk nog vrij krachtige zuid-westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 11 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 8.35 9.05 Terneuzen 9.11 9.41 Hansweert 9.45 10.15 Walsoorden 9.54 10.24 VRIJDAG 12 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 9.58 10.21 Terneuzen 10.21 10.57 Hansweert 10.55 11.31 Walsoorden 11.04 11.40 II". Sinds deze actie tien dagen geleden begon, zijn volgens het Amerikaanse opperbevel 385 vietcong-strijders en Noordviet- namese militairen gesneuveld. Op 30 oktober vorig jaar wer den 48 burgers gedood en 55 ge wond door een „per abuis" uit gevoerde Amerikaanse bomaan val op een Zuidvietnamees dorp. Men had toen twee cijfers van een positie op de landkaart verkeerd overgebracht. Op 20 september zag de piloot van een thunderchiefbommen- werper de gebouwen bij een Zuidvietnamese politiepost voor zijn doel aan en doodde daardoor 21 Zuidvietnamezen. Nog onlangs, op 1 juli, maakten straalvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht opnieuw een fout door een bevriend dorp 25 km ten noorden van Saigon aan te vallen. Daarbij zouden zeven dor pelingen zijn gedood of gewond. Over de toedracht van het inci dent van dinsdag komen tegen strijdige berichten binnen. Vol gens de Amerikaanse militaire woordvoerder had het hoofd van het provinciale bestuur om de luchtaanval gevraagd, nadat deze had vernomen dat er ongeveer 150 vietcongstrijders in het ge- bie'd'zouden zijn. Een woordvoer der van de Amerikaanse missie zei later echter dat de aanval werd ondernomen nadat een A nerikaans verkenningsvlieg tuig door vietcongstrijders was beschoten. De vietcongstrijders waren in het dorp bezig met het voeren van propaganda .De dor pelingen trachtten hen ervan te weerhouden op het vliegtuig te schieten en probeerden daarna te vluchten. Volgens berichten zou den de vietcongstrijders toen het vuur op de dorpelingen hebben geopend om hun het vluchten te beletten. Elf Noordvietnamese militai ren die onlangs ten zuiden van de gedemilitariseerde zone waren gevangen genomen, hebben dins dag in Saigon tegenover pers vertegenwoordigers verklaard dat zij in de loop van de laat ste drie maanden over de grens naar het zuiden waren gekomen via genoemde zone. Vijf van de Noordvietnamezen hebben in middels de zijde van de Zuidviet namese regeringstroepen geko zen. Zoals gemeld hebben de Ameri kanen ter- verdediging van hun recente bombardementen op de gedemilitariseerde zone aange voerd, dat er via dit gebied regel matig infiltraties uit Noord-Viet nam plaatsvinden. Canada heeft Polen verzocht deel te nemen aan een onderzoek door de internationale controle commissie naar beweerde schen dingen van de gedemilitariseerde De Australische regering heeft woensdagavond gezegd, dat niet- Britse immigranten pas hun dienstplicht behoeven te vervul len, wanneer zij de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Dat be tekent dat geen enkele immigrant vóór 1968 als Australisch mili tair buiten het land zal worden ingezet. Immigranten worden pas voor dienst opgeroepen wan neer zij al minstens twee jaar in Australië wonen. Willen zij lie ver Australië verlaten dan in dienst gaan, dan zijn zij vrij dat te doen. Wanneer een dienstplich tige vreemdeling zijn dienstplicht wil uitstellen, dan kan dat totdat hij 21 jaar is geworden, zodat hij als volwassene kan besluiten of hij in Australië wil blijven en of hij voor naturalisatie in aanmer king wil komen. In januari zul len de eerste niet-Britse onder danen worden ingeschreven. Brit se immigranten worden op 20- jarige leeftijd opgeroepen. De Australische regering heeft het besluit zorgvuldig overwogen en is tot de slotsom gekomen dat het niet strijdt met de gevestig de principes van internationaal recht. Italië heeft onlangs zijn bezorgdheid over de Australische plannen tot dienstplicht uitge sproken. Elk jaar emigreren on geveer tienduizend Italianen naar Australië. Volgens officiële Australische schatting komen minder dan 4000 immigranten per jaar vc*>r registratie in aanmerking en zul len er nog geen 400 worden op geroepen. zone tussen Noord- en Zuid-Viet nam. Een woordvoerder van het Ca nadese ministerie van buiten landse zaken in Ottawa zei dins dag dat de Poolse regering Cana da als lid van de commissie had verzocht de Amerikaanse lucht- aaivallen op de zone te veroorde len. De Canadese regering wil dat wordt onderzocht of de bewering van minister Rusk juist is vol gens welke de Noordvietnamezen manschappen en materieel via de gedemilitariseerde zone naar het zuiden zenden. Canada wil voorts met Polen en India (leden der controle-com missie) de situatie onderzoeken welke is ontstaan door het Ameri kaanse bombardement op het Cambodjaanse dorp Thlop Traek op 2 augustus. De woordvoerder noemde het bombardement een „betreurenswaardig incident". De Amerikaanse vlieger die het bevel had bij de eerste luchtaan val op de olie-installatie bij Ha noi op 29 juni, is gevangen geno men, zo meldt het Noordvietna mese persbureau. Volgens de mededeling had de Amerikaan, wiens naam niet wordt genoemd, gezegd dat hij en zijn kameraden bang waren ge weest omdat de kans op terug keer van een v'al één op dui zend was. Uit het bericht werd niet dui delijk, of de vlieger op 29 juni of bij een latere aanval is neer geschoten. z»n maan op onder op ondei aug. 11 5.17 20.13 16.30 12 5.18 20.11 0.00 17.45 13 5.20 20.09 0.46 18.49 14 5.21 20.07 1.50 19.38 Mr DE FEESTVIERENDE PRESIDENT Washington: Deze foto, eerst nu vrijgegeven door het Witte Huis toont president Johnson, dansend met zijn dochter Luci op het hal dat na het voltrekken van het huwelijk tussen Luci Johnson en Pat Nugent op het Witte Huis iwerd gegeven. De Verenigde Staten hebben woensdag een reusachtige lucht machtbasis aan Thailand overge dragen. De basis, die een der groot ste in zuidoost-Azië wordt ge noemd, is geschikt voor de grote B-52 bommenwerpers, die voor de strijd in Vietnam worden gebruikt. Tezamen met de nabij gelegen ma rine-installaties bedraagt de waar de ruim 320 miljoen gulden. De Nederlandse regering is bezorgd over het voornemen van de Australische regering om emigranten op te roepen voor militaire dienst, aldus een woensdag door het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag uitgegeven mededeling voor de pers. Van de Nederlandse bezorgdheid is de Australische regering op de hoogte gesteld. Van officiële Australische zijde is het volgende omtrent de uitvoering van het besluit vernomen. Voortaan zullen vreemde emigranten aan de Australische dienstplicht wetten zijn onderworpen op dezelfde voet als emigranten die Brits onderdaan zijn. Een mogelijkheid van dienstvervulling overzee ligt hierin opgesloten". Het besluit is uitsluitend van toepassing op degenen die naar Austra lië komen of zijn gekomen met de bedoeling zich daar blijvend te vesti gen. Het is dus niet van toepassing op toeristen, zakenlieden, studenten en anderen die slechts tijdelijk in Australië willen verblijven. Met deze beperking moeten jon gelieden van omstreeks 20 jaar zich voor de militaire dienst 'aten registreren. Het lot wijst aan welke geregistreerden zullen worden op geroepen. Ongeveer 10 procent van de geregistreerden zal zijn dienst plicht moeten vervullen. Vreemde emigranten zullen tus sen registratie en (eventuele) op roep in de gelegenheid worden ge steld Australië te verlaten. Wan- Een onbekende heeft dinsdag -iVond de politie van Hamburg vee! werk bezorgd, door per telefoon mee te delen dat om 21.20 uur een bom zou ontploffen aan boord van het Westduitse hospitaalschip „Helgoland", dat gisteren naar Z. Vietnam moest vertrekken. De be manning werd van boord gehaald, maar een uitvoerig onderzoek le verde geen resultaat op. Vice-premier Brown zal Michael Stewart als minister van buiten landse zaken in het Britse kabinet opvolgen. Stewart wordt minister van economische zaken. Dit is woensdagavond na een onver wachte kabinetswijziging bekend gemaakt. Door zijn tegenwoordigheid van geest heeft de Nederlandse trein bestuurder Van Dalen uit Gronin gen dinsdagnacht een ramp weten te voorkomen op het station van het Noordduitse plaatsje Ihrhove. Op hetzelfde spoor, waarop de sneltrein BremenGroningen na derde, stond een goederentrein. De bestuurder remde snel, waardoor de schok niet zo hevig was. Van de vijftig passagiers in de snel trein, onder wie Duitsers, Neder landers, Britten en Italianen, wer- 'ïen er slechts tien licht gewond. Alle passagiers konden met bussen hun reis voortzetten. Bij de botsing kwam de laatste wagen van de goederentrein boven op de diesellocomotief van de sneltrein terecht. De schade be draagt 150.000 mark. De Westduit se spoorwegen gaan na waarom de goederentrein op het bewuste tijd stip daar op de baan stond. neer zij na hun 26e jaar naar Australië terugkeren, zullen zij niet meer worden opgeroepen. Aan de gewone dienstplicht door vreemde emigranten is de moge lijkheid van een aanzienlijk ver korte naturalisatieprocedure ver bonden. In Haagse kringen heeft men woensdagmiddag gezegd dat de regering in het bijzonder bezorgd is omdat door de regeling de posi tie van de Nederlandse emigranten erop achteruitgaat. Overigens is de regeling nog altijd gunstiger dan die welke thans in de Verenigde Staten geldt en op grond waafvan immigranten van hun achttiende tot vijfendertigste jaar kunnen worden opgeroepen voor militaire dienst. Het feit dat vreemdelingen kun nen worden opgeroepen, is niet on gewoon. Ook de Nederlandse grondwet kent die mogelijkheid. In Den Haag denkt men niet in de eerste plaats aan de moge lijkheid van uitzending van dienstplichtige immigranten naar Vietnam, waar enkeie duizenden Australische militairen de Zuid vietnamese strijdkrachten ter zijde staan. Het wordt onwaar schijnlijk geacht dat de Austra lische autoriteiten vreemdelin gen tegen hun wil naar 't strijd toneel zullen zenden. Doordat een bus met schoolkin deren op een natte weg bij de Ve nezolaanse plaats San Cristobal slipte en in een rivier viel, zijn volgens voorlopige cijfers dertig inzittenden omgekomen. Brand weerlieden en politiemannen zoch ten woensdag koortsachtig naar eventuele overlevenden. Een bus met 54 Belgische kinde ren is woensdag in de omgeving van Reutte in Tirol in botsing ge komen met een melkauto. Een 8- jarig meisje werd gedood en vier andere kinderen en de chauffeur werden gewond. Bezoekers van een gloednieuwe natuurzijdefabriek in Tjiawi op 72 km ten zuiden van Djakarta kon den dezer dagen constateren hoe praktisch de Indonesiërs te werk kunnen gaan. Zij zagen namelijk dat in de hal van het gebouw twee plaquettes waren aangebracht, op één waarvan te lezen stond dat president Soekarno de fabriek of ficieel in gebruik had gesteld en op de andere dat generaal Soehar- to, de voorzitter van het kabinets presidium, dit had gedaan. Kennelijk was men tevoren in 't onzekere geweest wie van beiden het in feite doen zou. Nu het uit eindelijk door Soeharto is gebeurd, zal de andere plaquette wel dis creet worden verwijderd De nieuwe fabriek zou de groot ste in haar soort van zuidoost-Azië zijn. Er zijn eigen moerbezie-velden bij voor het kweken van de zijde rupsen. In deze fabriek wordt de zijde ook bedrukt. Er kan tweehonderd meter eind- produkt per dag uit komen. De leiding van het bedrijf wordt ge voerd door de vereniging van oud strijders. De meeste machines ko men uit Japan. De in Indonesië op bezoek zijnde Australische minister van buiten landse zaken Hasluck heeft woens dag een onderhoud van bijna twee uur met president Soekarno in het paleis te Bogor gehad, maar geen van beiden wilde zeggen waarover het gegaan was. Toen aan Soekar no werd gevraagd om commentaar over het aangekondigde bezoek van de Maleisische vice-premier Abdoe! Razak voor ondertekening van de vredesovereenkomst, trok Soekarno een lang gezicht maar weigerde iets te zeggen. Procureur-generaal Soegih Arto heeft woensdag in Djakarta ver klaard, dat het Indonesische hoog gerechtshof nu de bevoegdheid heeft om corrupte kabinetsleden te laten arresteren. Sinds de jongste regeringswijziging maakten de pro cureur-generaal, de president van het hooggerechtshof en de voor zitter van het parlement geen deel meer uit van het kabinet, wat daarvoor wel het geval was. Op deze manier Jiad men een scheiding tot stand gebracht tussen de uit voerende, wetgevende en rechter lijke macht. Soegih Arto ontkende voorts ten stelligste dat er tegen het einda van het jaar 120.000 communisten, die na de mislukte staatsgreep ge vangen waren gezet, in vrijheid zullen worden gesteld. Dit was van' Australische ziide gemeld.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1