Hardere koers verwacht in Rusland Spannende tewaterlating en sleepreis BEURSOVERZICHT DE TERUGKEER VAN ARAM de Kosyg in Stelde portefeuillekwestie Woensdag 10 augustus I960 1JE \HII]E ZEEUW Pagina 5 POLITIE SPEURT NAAR ONTSNAPTE JONGEN FIETSENDIEVEN GEARRESTEERD Man schoot zich in café per abuis door het hoofd NEDERLANDER MAG GEEN REDE HOUDEN PORTEFEUILLE GESLAAGDE VLUCHT BUSONGELUK IN PERU EISEN IN OOSTDUITS PROCES AUTOMOBILIST DOORGEREDEN NA DODELIJK ONGEVAL Politieman-inbreker EERSTE PAAL ESSOCOMPLEX VAN 250 MILJOEN Rassenincideni in Mississippi Bij gebrek aan beter was „de sensatie van de vergadering" dei- opperste sowjet in Moskou dat premier Kosygin in het volgend vijfjarenplan een soepeler sys teem van prijzen wil invoeren voor consumptiegoederen. Hjj wenst de prijzen te hanteren als een soort regelende factor bjj het in evenenwicht houden van vraag en aanbod. Dat is in het westen een zeer gewone zaak, maar orthodoxe marxisten zuilen van Kosygins plan wel hebben opgehoord: wat hij wil is immers in de leerboe ken steeds vermeld als een kwa de trek die het kapitalistisch systeem zo onaangenaam maak- De Amsterdamse politie kijkt op het ogenblik uit naar de 16- jarige in Den Haag geboren J. H. D. die maandagmiddag kans zag te ontsnappen uit het bureau an de kinderpolitie op de Over toom in de hoofdstad. De jongen was verhoord in verband met een diefstal van 120 die hij zou hebben gepleegd nadat hij was weggelopen uit het rijksjongens- internaat in Amersfoort. Hij stond met nog een paar jeugdige verdachten in de gang te wach ten op transport naar het hoofdbureau van politie, waar zij in bewaring zouden worden ge steld. Op een gegeven moment maakte hij zich los uit de groep en verdween om een hoek. Hij sprong via een raam op het dak van een garage en van daar in 'n tuin. Hier raakte de recherche het spoor bijster. Vermoedelijk wist hij via een huis de straat te bereiken. Met de arrestatie van de 25- jarige tuinder C. J. A. L. uit Delft en vier jongens in de leef tijd van veertien tot zeventien jaar heeft de Delftse politie een goede vangst gedaan. Onder leiding van L., die zich opkoper noemt, blijkt het vijftal een organisatie te hebben ge vormd, die er op uit was fietsen te stelen en te verkopen. Ze heb ben reeds bekend in juli en de eerste dagen van augustus fiet sen te hebben gestolen, onder meer uit de zogenaamde open stalling bij het station. Twaalf fietsen zijn door de politie bij opkopers teruggevonden. Gebleken is, dat de jongens ten dele handelden in opdracht van L. Veelal opereerden ze zelfstandig en brachten de fiet sen bij L., die voor elk exem plaar een paar gulden gaf. Een van de jongens is al eer der met de politie in aanraking geweest. Tegen twee opkopers is proces-verbaal opgemaakt we gens schuldheling. De 37-jarige F. Wolters uit Den Haag heeft zich maandag avond in een café aan de Slich- terstraat in de residentie met 'n pistool per ongeluk een kogel in het hoofd geschoten. De man werd ernstig gewond in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen. De heer Wolters zat met twee andere bezoekers aan de bar. Hij trok het pistool uit een van zijn zakken. Een van de andere gas ten merkte nog op: „Joch, doe dat ding weg", maar de heer Wolters hield de loop van 't wapen tegen zijn rechterslaap, waarna er een schot afging. Het slachtoffer was bewuste loos. In het ziekenhuis is geble ken, dat de kogel door de grote hersenen ging en in de schedel- wand boven het linkeroor bleef steken. De politie neemt aan dat het wapen per abuis is afgegaan. De heer Wolters had geen ver gunning voor het wapen. De raad van de internationale federatie van vertalers heeft de Nederlander Rolf Italiaander, die in Hamburg woont, niet toege staan het congres van de federa tie van Lahti (Zcid-Finland) toe te spreken, omdat de tekst van zijn rede een politiek karakter ïad. De toespraak, die de heer Rolf Italiaander maandag zou hou den, was getiteld: „de noodzaak van een overeenkomst met de Sow jet-Unie ter bescherming van het auteursrecht". Zlatko Gorjan, de voorzitter van de federatie, zei dinsdag dat de Sowjet-Unie geen lid was van de federatie. Alle leden zouden echter graag zien dat zij zich er bij aansloot. De stap tegen Rolf Italiaander was genomen om de Russen niet te prikkelen. Een politieke toespraak was niet op haar plaats op een congres van een niet-politieke organisatie. te voor de werkende massa. Mo dernere communistische econo men, in casu prof. Libermann in Kiew, denken intussen al heel anders, maar zij hebben steeds de grootste moeite gehad om zich te verdedigen tegen de aantijging dat ze ketterse ideeën koesterden. Heel belangrijk is dit overigens verder niet, want de uitwerking van dit plan zal waarschijnlijk in alle rust geschieden en in voorlo pig beperkte, experimentele ma te. Maar het tekent wel dat Ko sygin in de gelegenheid wordt ge steld op zijn eigen manier verder te gaan. Dat het vijfjarenplan nog niet klaar was, zoals de be doeling was geweest, is een teken dat hij tevoren in het Kremlin enig verzet heeft moeten over winnen. Maar kennelijk kwam hij als de sterkste uit de bus: hij werd immers met grote meerder heid herbenoemd, zoals alle oude getrouwen uit zijn en Brezjnews ploeg. Dat is dus heel wat anders dan zijn aftreden dat was aangekon digd door de overigens niet te on derschatten Britse kremlinoloog Edward Crackshaw, die zei te putten uit betrouwbare Russische bronnen. Het is niet onmogelijk dat Kosygin inderdaad de porte feuille-kwestie heeft gesteld tegenover de aanhangers va?n een hardere koers, die ontegenzegge lijk weer een beetje in opmars zijn, zoals onder meer uit een aantal binnenlandse maatregelen blijkt zoals die ter bestrijding van de baldadigheid der jeugd. Als het dan hard tegen hard is gegaan dan heeft de rustige Ko sygin gewonnen. Zelf was hij ook hard bij zijn oratie tegen Peking dat hij ver weet de Amerikanen in de kaart te werken door hun aanvallen op het Kremlin. En ook de Ameri kanen kregen er van langs. Als gebruikelijk was er weer het op beurend woord voor de Noord- vietnamezen Maar daarbij was weer kenmerkend dat Kosygin zei dat de Sowjet-Unie niet van zins was zich te laten provoceren door degenen die graag hun han den zouden warmen aan een fik se wereldbrand. Dat kon even goed slaan op de Chinezen als op de Amerikanen, zoals hij het zei. De goede verstaander kan er ook uit opmaken dat Kosygin er nog steeds niet naar snakt daad werkelijk in de strijd betrokken te raken, zolang hij dat kan ver mijden. Ook in dat opzicht is zjjn nuchterder en zakelijker koers dan de baas gebleven over de opi nies van de voorstanders van een hardere aanpak. De tewaterlating van het voor Zuidafrikaanse rekening bij Ver- olme-Heusden gebouwde tien duizend tons koelschip „S. A. Hexrivier" belooft zaterdagmid dag aanstaande een spannende zaak te gaan worden. Het zal na melijk een hele kunst zijn het 158 meter lange gevaarte zonder brokken in de Bergse Maas te laten glijden, die bij de Heusden- se werf van Verolme erg .smal is. In het verleden heeft men bij Verolme al vaker te maken ge had met dit probleem en men heeft toen in do Bergse Maas een 55 meter brede inham gegraven in de volksmond „goudviskom" geheten om zodoende de van stapel gelopen schepen meer ruimte te geven. Aan stuurboord en bakboord van de „Hexrivier" worden schotten aangebracht, 'die de vaart van het schip sterk zullen moeten afremmen. Voorts wor den op de bodem van de Bergse Maas zeven ankers neergelegd, die met staaldraden aan het ach terschip van de „Hexrivier" ver bonden worden. Bij de tewaterla ting zullen de ankers over de ri vierbodem worden meegesleurd. Op deze manier wordt de vaart van het schip afgeremd. Na de stapelloop zal de „Hex rivier" naar Rotterdam worden versleept om op de Verolmewerf in IJsselmonde te worden afge- Een Hongaars eclitpaar is in de kofferruimte van de auto van een Duitse toerist uit Zuid-Slavië naar Italië gevlucht. De 34-jarige gynaecoloog dr. Paul Kerner en zijn 32-jarige vrouw Eva, hoog leraar aan de faculteit der lette ren van de universiteit van Boe dapest, vroegen het afgelopen weekeinde in Milaan politiek asiel. Zij hadden op hun vakantie in Zuid-Slavië een Duitse toerist leren kennen, die hun zijn hulp aanbood. Het echtpaar wil zich in West-Duitsland vestigen. Drieëntwintig inzittenden van een bus, die maandag bij Tingo Maria in Peru in een rivier stortte, worden vermist. bouwd. Ook deze reis levert nog al wat problemen op. Het schip kan namelijk niet gebruik maken van de kortste weg naar de Maas stad via de Andijkse Maas en de Merwede omdat twee ob stakels de vaarweg versperren. Het zijn de noodverkeersbrug bij Heusden en de sluis bij Andel. Nu wacht het schip een sleepreis van twee dagen over een afstand van ongeveer 85 km naar Rotter dam (Bergse Maas, Nieuwe Mer wede, Beneden Merwede en Noord), Zonder bovenbouw zal het stuurloze schip (het roer wordt vastgezet) met meer dan een miljoen liter water worden volgepompt. Zo verdwijnt een groot deel van de „Hexriiver" on der de waterspiegel, waardoor zij in staat is om onder de drie vaste bruggen die de route telt, door té kunnen „duiken". In het zogenoemde agenten proces in Oost-Berlijn heeft de openbare aanklager dinsdag tegen de Westduitse ingenieur Günther Laudahn levenslang ge- eist. De eis tegen de 22-jarige Westberlijner Hans-Jürgen Hanke luidde tien, die tegen de 29-jarige Westberlijner Werner Backer zes jaar gevangenisstraf. De drie mannen staan sinds vrij dag terecht. Laudahn zou in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst geprobeerd hebben, een piloot van de Oostduitse luchtmacht tot uitwijking met een Mig-21 naar het westen te bewegen. Hanke wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan vluchtpo gingen van Oostduitsers. Backer tenslotte is gearresteerd toen hij een Oostduits echtpaar in een auto verborgen over de Bulgaars-Turkse grens pro beerde te smokkelen. In de nacht van zondag op maandag is de 19-jari^e brom fietser E. Seinstra uit Jubbega op de H. de Vosweg in zijn woon plaats door een auto aangereden. De jongeman is vermoedelijk eerst op de motorkap terechtge komen en daarna in de Schoter- landse compagnonsvaart geslin gerd. Hij moet of op slag dood zijn geweest of in de vaart zijn verdronken. De automobilist is doorgereden zonder zich om" het slachtoffer te bekommeren. De bromfietser had zijn meisje naar huis gebracht. Toen de jongeman niet in zijn ouderlijke woning terugkeerde waarschuwde men de politie. Bij een gezamenlijke speurtocht werd het slachtoffer door zijn broers gevonden. In Zelhem is aangehouden de 27-jarige grondwerker J. K. uit Nieuwehorne, die in de nacht van zaterdag op zondag de 19- jarige E. Seinstra uit Jubbega, I die een bromfiets bereed, met z'n auto had aangereden en er daar na vandoor was gegaan. De grondwerker verklaarde 't idee te hebben gehad een langs de weg onbeheerd staande brom fiets te hebben geraakt. De poli- „OSSENDRECHT WERD VERLENGD Vlissingen: Maandagmiddag is in de Sloehaven in Vlissingen de bulkcarrier „Ossendrecht" met ruim 22 meter verlengd, terwijl de laadcapaciteit met ruim 2500 ton werd verhoogd tot 19465 ton. tie vermoedt, dat hij onder in- igjP Je joto het moment dat het vloed van sterke drank zou heb- ^senstuk m het dok wordt ge- ben gereden. KASTEEL VAN SPELDJES Liberec, Tsjecho-SlowakijeIn Liberec wordt op het ogenblik de tweede nationale speldjesten- toonstelling gehouden. Er zijn meer dan 250.000 speldjes te zien. Op de foto een van de fraaie in zendingen, waarop de speldjes in de vorm van een kasteel zijn gestoken. varen. De Parijse politieman Pierre Astruc is dinsdag in staat van beschuldiging gesteld van vier inbraken en vervalsing van iden titeitskaarten. De inbraken zou hij tijdens diensttijd hebben ver richt. Voor bekenden vervalste hij de identiteitskaarten en liet hij officiële gegevens verdwij nen. 16) Zij reden langs een bos rand. Rechts van hen was een grote vlakte en aan het eind daarvan, tegen de heuvels, ont dekte Aram een boerenhoeve. Een aantal donkere figuren krioelden om het huis en zelfs van die afstand was duidelijk te zien dat de vlammen uit het dak sloegen. „Barbadoren!" flitste het door Aram's hoofd. Onmid dellijk liet hij de stoet halt hou den. „Rijdt de wagens het bos in, zodat ze uit .het gezicht zijn", beval hij. „Zij die te paard zijn, volgen mij Een hevige opwinding maakte zich van de mannen meester. Zouden zij eindelijk de gehate vijand te lijf kunnen gaan? Jaspo zwaaide strijdlustig zijn dorsvle gel boven het hoofd. „Ha Wie wil de eerste zijn schreeuwde hij. „Voorzichtig!" maande Aram. „Van hier te zien is het slechts een kleine afdeling', doch er kun nen er meer in de buurt zijn Denkt er om, niemand mag ont komen! We moeten ons verdelen en van alle zijden tegelijk aan vallen Met getrokken zwaard storm de hij voorwaarts en de anderen volgden hem met hun vreemd soortige wapens. Toen zij dich terbij kwamen zagen zij duide lijk wat zich afspeelde. De schurken hadden hun paarden aan het hek gebonden. Aram tel de er een stuk of vijftien. Alles wat zij konden gebruiken had den zij uit het huis gesleept en op een grote hoop gelegd. Enke len sleepten de bewoners naar buiten, terwijl anderen het huis in brand staken. En zo verdiept waren zij in hun misdadig be drijf, dat Aram en zijn mannen reeds vrij dicht genaderd waren, toen een der Barbadoren hen zag en begon te schreeuwen: „Te wapen! Te wapen! INTERNATIONALS NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND De stemming voor de internatio nale waarden is dinsdagmiddag bij de opening merendeels prijshou dend geweest doch vergeleken met het laagste niveau van de niet- officiële maandagavondhandel was de stemming nog aan de vaste kant. Philips en Unilever verander den weinig t.o.v. het voorgaande slotniveau. Later op de middag werd de markt voor deze fondsen wat onregelmatig. Philips steeg van 89.50 tot 89.70, terwijl Uni lever daalde van 83.10 tot 82.70. Kon. Olie bleef met een eerste ver handeling op 128.80 in de buurt van de slotprijs op maandag. Later daalde olie tot 128.50. AKU was aanvankelijk zestig cent lager oo 61.20 om vervolgens in te zakken tot 60.80. Hoogovens werd een puntje hoger op 305 geadviseerd. KLM, welk fonds maandag 17 gul den moest prijsgeven, werd hoger geadviseerd doordat dit aandeel maandag in New York 1)4 dollar steeg. Van Amerikaans aanbod was in de hoofdfondsen nauwelijks sprake. En zo dit er was werd het goed opgenomen. Zwitserland en West-Duitsland hadden voor de internationals enige belangstelling, terwijl de beroepshandel eerder tot dekkingsaankopen overging. Ove rigens was de handel in alle hoofd fondsen minimaal. Wall Street is maandag wat on zeker geweest behalve in het laat ste beurshalfuur. Toen kwamen flinke kooporders los waardoor de lagere koersen van de morgenuren bijna geheel teniet werden gedaan. De markt aldaar sloot nauwelijks prijshoudend en voor de Neder landse hoofdfondsen fractioneel lager, behalve dan voor KLM. De burgemeester van Rozen burg, de heer J. Aschoff, heeft maandag in Rotterdam Euro poort, de eerste paal geslagen voor de nieuwe amoniak- en stikstof kunstmestfabriek, die Esso Chemie N.V. daar gaat bou wen. Het nieuwe Essocomplex in Europoort, dat een investering van ongeveer 250.000.000 vergt, krijgt een amoniak en twee kunstmestfabrieken. Volgens de planning krijgt de amoniakfa- briek een capaciteit van 450.000 ton per jaar en een ureumfabriek van ongeveer 180.000 ton per jaar. Voorts komen er installaties voor de vervaardiging van jaarlijks ruim 200.000 ton salpeterzuur en van 335.000 ton kalkammonsalpe- ter. De nieuwe Esso-nederzetting in Europoort zal, naar wordt ver wacht, anderhalf miljoen kubieke meter aardgas oer jaar gaan ge bruiken. Esso Chemie N.V. heeft met het Vlaardingse bedrijf Euro- fert N.V. contracten afgesloten voor de afzet van amoniak en kalkammonsalpeter voor de af zet oo binnen- en buitenlandse markten. Het project zal in de zomer van 1968 gereed moeten zijn. De nieuwe Essofabrieken zullen aan driehonderd a vierhonderd men sen werk verschaffen. Ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal zei de Esso- Chemie-directeur J. Landheer onder meer, dat het bedrijf plan nen in voorbereiding heeft voor een aantal nieuwe uitbreidingen in het Botlekgebied bij Rotter dam. In de scheepvaartsector moes ten aandelen Kon. Boot bijna een punt prijsgeven tot 86 De ove rige fondsen in deze afdeling on dergingen weinig verandering. Van de leidende cultures werden certi ficaten Deli lager geadviseerd. De Deli Maatschappij en de General Cigar hebben overeenstemming be reikt over de verkoop door General Cigar aan Deli van haar 50 procent Eindhoven. Hiermede is een bedrag gemoeid van 2,75 min dollar. De directie is voor het lopende boek jaar niet optimistisch en zal blij zijn wanneer hetzelfde resultaat kan worden behaald als dat over 1965. Dit werd medegedeeld in de jaarvergadering. De staatsfondsen- markt was prijshoudend tot eer der iets beter. Op woensdag 17 augustus kan worden ingeschreven op 5 min 7)4 procent 15-jarige obligaties 1966 van de Ver. Bouw bedrijven Bredero N.V. tegen 99 procent. Aanvankelijk was de le ning groot 7,5 min doch hiervan is reeds tot een bedrag \an 2,5 min op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst. De stortingsdatum is donderdag 1 september. Beursindices (1953 100) 5/8 8/8 9/8 Int. concerns 381.7 3775.1 374.3 Industrie 263.3 262.6 260.7 Scheepvaart 112.0 110.7 110.0 Bank- en verz.w. 143.4 143.2 143.0 Handel enz. 137.2 136.2 135.3 Algemeen 279.9 276.8 275.7 Nabeurskoersen A. K. U.: Hoogovens: Kon. Olie: 128.30—128.80 Philips: 90—91 Unilever: 83—83.20 K. L. M.: (60.65) (304) (128.90) (89.90) (83.10) (480) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend in Amsterdam op heden luiden: Engels pond 10.01—10.11 Amerik. dollar 3.58%—3.62% Canadese dollar 3.33%3.38% - Franse frank (100) 73.40—74.90 Belg. frank (100) 7.03—7.08 Duitse mark (100) 90.10—90.60 Zweedse kroon (100) 69.3070.30 Zwits. frank (100) 83.20—83.70 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51.6052.60 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.52%—12.67% Spaanse peseta (100 gr. cp) 5.96—6.12 De politie van Mississippi heeft maandagavond in de stad Grenada enkele honderden negers, die zich hadden verzameld voor een café restaurant waar federale ambte naren hen zouden inschrijven op de kiesregisters, met traangas en revolverschoten uiteengejaagd, zo is van integrationistische zijde ver nomen. De politie zegt van niets te weten. Het incident zou zich hebben voorgedaan nadat de amb tenaren waren vertrokken, hoewel tevoren was meegedeeld dat ze nog enkele uren langer zouden blijven. De negers bleven daarom wachten. Er zou één gewonde zijn gevallen. i l

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5