Temeuzen heeft weer een burgemeester Spanning op de arbeidsmarkt minder groot 9E BUITENLANDSE VLUCHTELINGEN IN KONGO Burgervader van Rozenburg komt naar Zeeuws-Vlaanderen Marktberichten 574 STAATSLOTERIJ c.a.o:s grafisch bedrijf een week bergbeklimmers gered Achtervolging van bankrovers in Brussel Zuidslavische schrijver Mihajlov gearresteerd na goedkeuring opgezegd twee c.a.o.'s in agrarische sector goedgekeurd Ex-hoofd- commissaris Van der Molen in beroep tegen ontslag Kanker bij A-bom- slachtoffers Drie Nederlandse bergbeklimmers omgekomen Woensdag 10 augustus 1966 DE vHUJE ZEEUW Pagina 3 Esso Extra Motor Oil houdt uw mo tor zó schoon, zó actief dat het is alsof u rijdt met een extra cilinder MET ESSO BENT U BETER UIT t (ADVERTENTIE) Bij koninklijk besluit van 4 augustus 1966 is met ingang van 1 sep tember a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Temeuzen de heer J. C. Aschoff met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rozenburg (Z. H.). De heer Aschoff die op 4 maart 1916 te Nijmegen is geboren, werd per 1 juni 1957 tot burgemeester van Rozenburg benoemd. Hij is Nederlands-hervormd en lid van de C. H. U. De nieuwe burgervader van Temeuzen is gehuwd en heeft twee kinderen van 6 en lVa jaar. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer en gmg later in de journalistiek. De heer Aschoff is ook geruime tijd wet- houder der gemeente Velsen geweest. Wij hadden dinsdagmiddag een kort telefonisch onderhoud met de nieuwe eerste burger van Temeuzen. Hij bleek erg ingenomen met zijn benoeming. In de loop van de volgende week hoopt de heer Aschoff een bezoek aan Temeuzen te brengen. Hij is hier al eerder geweest. Het is begrijpelijk dat hij als sollicitant poolshoogte heeft willen nemen hoe het er hier in Zeeuws-Vlaanderen uit ziet. Zodoende had hij tweemaal „klandestien" een reis naar Temeuzen gemaakt. De wethouders van Rozen burg waren eenstemmig in hun VROUW NIET KUNSTHART MAAKT HET GOED De 37-jarige vrouw, in wier borstkas specialisten van het me thodistenziekenhuis in Houston maandag een kunsthart plaatsten, maakte het dinsdag uitstekend. Zij mocht bezoek ontvangen en gaat volgens de artsen goed voor uit. De naam van de patiënte is op verzoek van haar familie niet bekendgemaakt. Zij leed aan hartbeschadigingen als gevolg van rheuma. Het is de derde operatie van deze aard die dr. Debakey en zijn team van specialisten uitvoerden. De vorige twc patiënten over leden aan complicaties na de be handeling. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3192 dieren, zijnde 175 slacht- runderen; 723 gebruiksvee; 485 vette kalveren; 224 graskalve ren; 951 nuchtere kalveren; 10 paarden; 9 veulens; 570 schapen of lammeren; 45 bokken of gei ten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,304,60, le kwal. ƒ3,80— ƒ4,10, 2e kwal. ƒ3.40—ƒ3.60, 3e kwal. ƒ3,15—ƒ3,30; Vette kal veren extra kwaliteit 3,40 ƒ3,60, le kwal. ƒ3,20—ƒ3,40, 2e kwal. ƒ3,05—ƒ3,20, 3e kwal. ƒ2,95ƒ3,05; Stieren ƒ4 4,55; Worstkoeien 33,20; Slachtpaarden 2,803,20. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1100 1400; Vare koeien 775 ƒ1150; Vaarzen 725ƒ925; Pinken ƒ525—ƒ675; Graskalve ren ƒ375—ƒ450; Nuchtere kal veren 170—185; Mestkalve- ren ƒ150—ƒ260; Schapen 80— ƒ110; Lammeren ƒ90ƒ115. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer als vorige week, kalme handel en prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien gewone aanvoer, handel stroef en vooral niet hoger in prijs; Vare koeien; aanvoer als vorige week, slepen de handel, prijzen gedrukt; Vaarzen en pinken: aanvoer iets ruimer, handel stil en onveran derde prijzen; Graskalveren; even meer aanvoer, redelijke handel en prijshoudend; Vette kalveren: aanvoer iets korter, handel goed en even hoger in prijs; Nuchtere kalveren: aan voer even minder, tamelijke handel en ruim prijshoudend; Slachtpaarden: matige aanvoer, handel lui en vooral niet hoger in prijs; Schapen en lammeren: aanvoer groter, handel tamelijk eit VI). toprij», Drie Nederlandse toeristen, die met gebrekkige berguitrusting een tocht maakten in het Ammer-ge- bergte bij Garmisch-Partenkirchen, zijn ternauwernood aan de dood ontsnapt. De bergwacht van Ober- ammergau had maandag van een andere groep Nederlanders ge hoord dat drie landgenoten niet van een bergtocht waren terugge keerd. Dertien bergwachters door zochten toen een nacht lang het Ammergebergte, zonder evenwel van de drie toeristen een spoor te ontdekken. Pas dinsdag zijn de drie, onder wie een vrouw, uitge put en stijf van de kou door bos- arbeiders op een akker gevonden. Het weer was tijdens hun uitstapje omgeslagen en volgens de berg- wachten zijn zij door een toeval aan-de bevriezmcidcfid .cmfsaaut. Dank zij snel reageren van een automobilist konden maan dag in Brussel enkele drieste bankrovers spoedig worden ge grepen. Op klaarlichte dag wa ren drie gewapende mannen een bankfiliaal binnengekomen, had-1 den een bediende en een cliënt neergeslagen en ongeveer 7500 gulden in hun zak gestoken. Een automobilist, die de rovers zag wegrijden, zette luid claxonne rend de achtervolging in. Een politiewagen nam de jacht al spoedig over en kon tenslotte de auto van de rovers tot stoppen dwingen. Na een kort vuurge vecht werden twee van hen, on der wie een Italiaan, gegrepen worden. Niemand werd gewond. ALhet -eald is terecht oordeel. Zij noemden de heer Aschoff een sympathiek mens en een heel harde werker. „We kunnen bepaald niet ju belen dat hij ons gaat verlaten. We hebben hem van harte met zijn promotie gefeliciteerd maar we vinden het jammer dat hij onze gemeente niet meer als burgemeester zal dienen", al dus de wethouders van Rozen burg, die de heer Aschoff een man met een ruime blik noem den. Zij konden Temeuzen dan ook met deze nieuwe burge meester gelukwensen. De Zuidslavische schrijver Mi- hailo Mihajlov is maandag in Zadar gearresteerd, twee dagen vóór de door hem, aangekondig de vergadering in die stad tot oprichting van een onafhanke lijk tijdschrift. Dit is door één van zijn vrienden telefonisch aan Reuter meegedeeld. De oprich tingsvergadering gaat niettemin door. De vriend zei dat Mihajlov drie dagen hechtenis heeft ge kregen. In een interview met het maandblad „Word in our time", dat maandag in Graz in Oosten rijk is vrijgegeven, heeft Mihal- jov gezegd dat Milovan Djilas, de Zuidslavische politicus die thans in gevangenschap is, Tito als president en als partijleider zal opvolgen. Het onderhoud heeft drie dagen geleden plaatsgehad en zou worden gepubliceerd in de editie van 20 augustus van het blad. In verband met Mihalhovs arrestatie is de inhoud echter vrijgegeven. Mihaljov zei dat er strijd om de macht zal zijn, maar dat Dji las Tito zal opvolgen. De schrijver zei voorts dat de Zuidslavische grondwet „een stelsel van meer dan één poli tieke partij absoluut toelaat. Maar dit staat slechts op papier en bestaat niet in de praktijk." Hij geloofde overigens toen nog niet dat hij zou worden ge arresteerd. In het geval dat ech ter wel zou gebeuren, „zou het voorgenomen congres voor een nieuw socialisme in Zuid-Slavië doorgaan. Andere mensen zou den dan mijn plaats innemen." MOSKOU BEREIKT Moskou: De vijf Utrechtse stu denten die in het kader van de Utrechtse studentenfeesten en onder het motto: Tussederusse met een huifkar vanuit de Dom stad vertrokken met bestemming Rusland zijn in de hoofdstad Moskou aangekomen. Hier de met een tractor „bespannen" wagen op het Rode Plein. De werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf hebben de zojuist goedgekeurde collectieve arbeidsovereenkomsten voor het grafische bedrijf al weer opge zegd. Een week nadat rijksbemidde laars hun fiat aan de contracten hadden gegeven. Vergeleken met de situatie van vorig jaar is dit maar een klein tijdsverschil, want toen kwam het bericht van de opzegging door de werkne mersorganisaties bij de werk gevers binnen op dezelfde dag dat het goedkeuringsbesluit werd ontvangen Het college van rijksbemidde laars heeft de c.a.o. voor het ad ministratieve personeel in de zui velindustrie goedgekeurd. In deze c.a.o. is onder meer een loonsverhoging van ongeveer 7 procent en een verhoging van de vakantietoeslag tot 6 procent op genomen. Het college gaat eveneens ak koord met de c.a.o. voor de gras drogerijen. Behalve een loonsver hoging van ongeveer zeven pro cent omvat deze overeenkomst ook een extra verhoging van 2,5 procent voor het inhalen van de loonachterstand in de grasdroge rijen. Beide c.a.o.'s waren in mei in gediend. Het college heeft ze in ongewijzigde vorm goedgekeurd. „MISS HOLLAND" OPENDE STAND Amsterdam: „Miss Holland 1966", mej. Margo Doman heeft maan dagmiddag in de Amsterdamse Bijenkorf een stand geopend van het wereldverbond van wereld federalisten, welke daar ter ge legenheid van de internationale studieconferentie van de federa tie is ingericht. De ex-hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, heeft bij het ambtenarengerecht in de hoofd stad beroep aangetekend tegen het hem per 16 juli j.l. verleen de ontslag en daarbij een klaag schrift ingediend. Wanneer deze zaak, waarvoor naar verwacht kan worden zeer grote belangstelling zal bestaan, zal dienen, is nog niet bekend. De heer Van der Molen heeft 'n raadsman. Op 8 juli werd de heer Van der Molen door minister Smal- lenbroek van binnenlandse zaken een afschrift overhandigd van het K.B. van de dag ervoor, waarbij hem, ingaande 16 juli, op grond van artikel 12 eerste lid van het ambtenarenregle ment gemeentepolitie, eervol ontslag werd verleend als hoofd commissaris van gemeentepoli tie in de rang van hoofdambte naar eerste klas met dankbetui ging voor de bewezen diensten. (ADVERTENTIE) DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 TWEEDE KLASSE Prijzen van: 10 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op r.ummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 624 005 109 411 9402* Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 011794 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 010824 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 066480 Een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 027796 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 088453 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 050233 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 068010 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Volgens een opgave van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid steeg de gere. gistreerde arbeidsreserve in de maand juli van 24.000 tot 29.000. Voor seizoen gecorrigeerd be droegen deze cijfers zowel aan het begin als aan het eind van de maand 34.000, hetgeen in pro centen van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking gelijk is aan 1,2 De vraag naar man nelijk personeel daalde van 95.000 tot 92.000. Voor seizoen gecorrigeerd deed zich een ver mindering voor van 80.000 naar 77.000. In de werkloosheid van vrou wen trad een stijging op van 3800 naar 4400, terwijl de vraag naar vrouwelijk personeel op het hoge niveau van 47.000 gehand haafd bleef. In de vorige verslagmaand deed zich een voor de tijd van het jaar sterke stijging voor van de werkloosheid, welke in ver band werd gebracht met de eer dere beëindiging van het school jaar. Uit eerst thans bekende gege vens betreffende de inschrijvin gen van werkloos geworden mannen in de loop van de maand juni is inmiddels geble ken dat de toeneming van de werkloosheid in die maand mede in verband moet worden ge bracht met een grotere afstoting van personeel. Uit de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve blijkt dat waarschijnlijk ook in de verslagmaand meer personeel werd ontslagen dan een jaar ge leden. Ook nog uit andere gegevens kan worden geconcludeerd, dat zich een overigens nog zeer ge ringe afzwakking voordoet van de krapte op de arbeidsmarkt. Een indicator is hier het deel Het aantal gevallen van kanker en dergelijke kwaadaardige ge zwellen onder de patiënten in het ziekenhuis voor slachtoffers van de op 6 augustus 1945 op Hirosji- ma geworpen atoombom neemt toe, aldus is dezer dagen bericht. Van de 129 personen die in de eer ste helft van dit jaar in het zie kenhuis werden opgenomen, ble ken er 33 met dergelijke kwalen behept te zijn tegen slechts 20 wat betreft dezelfde periode van vorig jaar. Van genoemde 33 zijn er 18 gestorven. In het in september 1956 ge stichte ziekenhuis ziln tot nog toe in totaal 240.486 patiënten behan deld van wie er 2.465 werden op genomen. Van het aantal patiënten dat einde juni in het ziekenhuis lag, was 61 procent ouder dan zes tig jaar en 15 procent onder de veertig. van de aanvragen tot toestem ming om ontslag, welke zijn in gediend van de zijde van werk nemers, respectievelijk werkge vers. In het verleden is gebleken dat het percentage van de werk nemers een daling vertoont bij een vermindering van de span ning c.q. ruimer worden van de arbeidsmarkt. In de periode medio junimedio juli van dit jaar werd van alle aanvragen om ontslag 51 ingediend door werknemers, tegen 61 'In in de overeenkomstige periode van een jaar geleden. De totale stijging van de ge registreerde arbeidsreserve van mannen met 5000, bestaat voor 17100 uit bouwvakarbeiders, welke laatste stijging rond een derde groter is dan voorgaande jaren. De toeneming deed zich nagenoeg geheel voor onder werknemers voor de sector bur gerlijke en uitiliteitsbouw en kan naar provincies verdeeld voor een groot deel worden ge- localiseerd in Noord-Brabant. De oorzaak van deze ontwikke ling is de krapte op de kapitaal markt. De voor de tijd van het jaar geringe toeneming van het aantal werkloze metaalbewer kers kan worden gezien als een herstel na de ongunstige ontwik keling in de vorige maand, aldus het ministerie. Omtrent de vlucht van groe pen buitenlanders uit de Kongo lese stad Isiro het vroegere Paulis dat in handen van re bellerende Katangaanse troepen zou zijn gevallen, wordt nader vernomen 'dat vrijdagavond een eerste groep van dertig mensen door een militair vliegtuig van de regering van de centraal- Afrikaanse republiek naar Ban gui, de hoofdstad van deze repu bliek, is gebracht. Een grote groep vluchtelingen zou zich thans in Zemio bevinden, dui zend km ten oosten van Bangui, waarheen ook zij allen gebracht zullen worden om daarna per speciaal vliegtuig naar hun land van herkomst te kpnnen terug keren. Volgens de directeur van de elektrische centrale van Isiro zou zich daar geen enkele blanke meer bevinden en zou de stad zelf geplunderd zijn. BISSCHOP DEWILD De mededelingen der vluchte lingen maken gewag van een co lonne van een duizendtal Katan gaanse gendarmen met een 250- tal voertuigen, die dinsdag uit Isiro zouden zijn weggetrokken om naar Kisangani, het vroegere Stanleystad, op te marcheren. Zij zouden nu in de buurt van Ki sangani een verwoeste brug aan het herstellen zijn. De blanken in Isiro hadden alle in goede staat verkerende voer tuigen in handen van de opstan delingen moeten laten. Onder hen bevinden zich de bisschop van Isiro, mar. Dewild, en twintig missionarissen. In bepaalde streken zouden de „simba's", die in 1964 in de streek huishielden, weer bewapend zijn en opnieuw vernielingen aan richten, met name in de streek van Ouatsa in het uiterste noord oosten van Kongo. Velen van de vluchtelingen van thans hadden ook reeds in 1964 voor de sim ba's moeten vluchten maar wa ren later terueaekeerd om hun werk te hervatten. GEMEENSCHAPPELIJKE VIJAND Generaal Moelamba, de Kon golese premier, heeft per radio in een boodschap aan de eenhe den van het nationale leger in het a°hied van Kisanaani deee- nen die hun post hadden verla ten, opaeroepen terstond terua te keren omdat „de gemeen schappelijke vijand nadert". Hij was donderdag uit Kisangani in Kinsjasa (Leopoldstad) teruage- ke0'--' maar z<-: nu binnen enkele dagen weer naar Kisangani (Stan leystad) te zullen komen. Men kon dan met hem over de be staande problemen praten. In het massief van de Mont Rlanc heeft men de liiken ontdekt van drie Fransen, die maandag vertrokken waren voor een berg tocht. De vorige week zijn er in het gebied van de Mont Blanc 7 bergbeklimmers omgekomen. De drie omgekomen Fransen waren 17, 17 en 25 jaar oud. Maan dagmiddag begon het in het Mont- Blancmassief zwaar te sneeuwen. De lijken werden dinsdagmiddag gevonden. T^nefwSM^'p^eïi bij de F.T.T, in studie Op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat deelt de centrale directie der P. T. T. mee, dat rekening moet worden gehouden met verhoging van een aantal tarieven bij dit staatsbe drijf omstreeks begin 1967. Aard en omvang der tarief wij zigingen staan nog niet geheel vast, zodat in dit stadium nog geen nadere gegevens kunnen worden verstrekt. Zodra mogelijk zullen gedetail leerde opgaven volgen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3