Donderdag ondertekening Maleisisch-lndonesische vredesovereenkomst Invoering algemene wet zware geneeskundige risico's mogelijk op later tijdstip Amerikaans voorstel op de ontwapeningsconferentie te Genève Belgische regering houdt vast aan Chièvres Acht dagen en negen nachten zwaar gewend in een greppel HET WEER Man doodgestoken in Kerkrade zee eist drie WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6748 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen HONDSDOLHEID IN OOST-BEI,GIF, Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Scheepsramp in zee van Timor Levenslang geëist in Djakarta BELGISCHE MILITAIREN VERONGELUKT 150 PERSONEELS LEDEN ONTSLAGEN BIJ HISPANO SUIZA SLACHTOFFERS Weer relletjes in Lansing ARRESTATIES IN BIHAR Samenwerking tussen medische diensten noodzakelijk Aftrekbaar BROODOORLOG IN AMSTERDAM Startverbod voor Thunderstreak in België DRIE JONGELUI VERMOORD IN TEXAS Amerikaanse ambassade in Moskou wordt omgebouwd tot een miniatuur-fort Bandiet die piloot bedreigde werd omvergeschud f&BkwbsgbiJ abonnement:'-TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand f 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW X Acvertentieprijs per mm 18 ct; minimum per acvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Maleisië en Indonesië zullen don derdag 11 augustus een vredes overeenkomst ondertekenen, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, dinsdag meegedeeld. De Maleisische vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Abdoel Razak, komt donderdag morgen in Djakarta aan. Hij zal eerst president Soekarno ontmoe ten en dan een gesprek hebben met legerleider generaal Soeharto, De Belgische regering heeft de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, schriftelijk meege deeld dat zii vasthoudt aan Chiè vres als toekomstige zetel van het NAVO-lioofdkwartier (Shape). De opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, gene raal Lyman Lemmitzer, heeft kort geleden bij een bezoek aan het ge bied, vijftig kilometer ten zuid westen van Brussel gelegen, be zwaren geuit die onder meer be trekking hadden op de grote af stand van de Belgische hoofdstad. Een beslissing over de kwestie wordt verwacht van een conferen tie der veertien NAVO-partners van Frankrijk in oktober te Brus sel. Ijl liet gebied van Spa, in het oosten van België, komt honds dolheid voor, waarschijnlijk door in het wild levende dieren uit Duitsland overgebracht. Er zijn al vijf hierdoor besmette vossen doodgeschoten De plaatselijke autoriteiten hebben de eigenaars van honden en katten aangera den hun dieren te laten inenten. VRIJ VEEL BEWOLKING Een depressie bij de noord westkust van Ierland trekt lang zaam naar Schotland. Rond deze depressie stroomt met zuidweste lijke winden tamelijk vochtige lucht naar onze omgeving. Een regenfront bereikte dinsdagavond het zuidwesten van ons land en breidde zich in de loop van de avond en de nacht verder ovar het gehele land uit. Hoewel er ook vandaag overdag in het al gemeen vrij veel bewolking zal zijn, zal de regen waarschijnlijk maar van weinig betekenis zijn. De wind neemt toe, in het bin nenland tot matige en af en toe krachtige, aan de kust mogelijk tot hard. In het temperatuurver- loop komt maar weinig verande ring. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.34 7.55 Terneuzen 8.10 S.31 Hansweert 8.44 9.05 Walsoorden 8.53 9.14 DONDERDAG 11 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 8.3-5 9.05 Terneuzen 9.11 9.41 Hansweert 9.45 10.15 Walsoorden 9.54 10.24 de voorzitter van het kabïnets- presidium. Vóór zijn terugkeer naar Koeala Loempoer op vrijdag zal hij ook nog Malik en andere leden van het kernkabinet ontmoe ten. Malik vertelde een en ander na een spoedzitting van het kabi- nets-presidium, dinsdagmorgen vroeg. Besprekingen tussen Malik en Abdoel Kazak te Bangkok in mei j.l. maakten de weg vrij voor de ondertekening van een vredes akkoord. Na de vorming van de fe deratie Maleisië in 1963 was Indo nesië begonnen met een confron tatiepolitiek, die leidde tot gevech ten langs de grenzen van de Malei sische gebieden Sabah en Serawak op Borneo en Indonesische infiltra ties in Maleisië. Engeland stuurde vijftigduizend militairen om de nieuwe federatie te beschermen. Volgens president Soekarno was Naar pas nu vernomen wordt zijn op 29 juli bij het vergaan van een schip in de zee van Timor bijna tweehonderd Indonesiërs verdron ken. Slechts zes opvarenden over leefden de ramn, die vermoedelijk veroorzaakt is door overbelasting van het schip. Maleisië een neo-kolonialistisch project van de Engelsen. Ambtenaren van het Maleisische ministerie van buitenlandse zaken hebben bevestigd dat vice-premier Abdoel Razak donderdag naar Dja karta vertrekt. Hij zal aan het hoofd staan van een vijfentwintig man sterke missie. (ADVERTENTIE) Een van de leiders van de mis lukte staatsgreep van vorig jaar in Indonesië, de gewezen luitenant kolonel van de luchtmacht Heroe Atmodjo, verzocht maandag zijn rechters legerleider generaal Soe harto ervan in kennis te stellen dat een collega „die aan diens zijde streed tijdens de actie voor de be vrijding van West-Irian, nu te rechtstaat voor het speciale mili taire tribunaal en dat zijn leven in gevaar is". Heroe Atmodjo, de achtste coup- Ieider die wordt berecht, ontkende elke medeplichtigheid aan de staatsgreep. Hij had geen verkla ring voor het feit dat zijn naam voorkwam op de lijst van de zgn. „revolutionaire raad" en wel als vice-voorzitter. Het was „louter laster", zo beweerde hij. De aanklager heeft levenslang tegen hem geëist. TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een auto met 12 militairen is maandagochtend in Keulen in een bocht geslipt en over de kop ge slagen. Alle twaalf Belgen zijn met ernstige verwondingen in 'n Keuls ziekenhuis opgenomen. DE STRIJD IN VIETNAM Da Nang, Vietnam.: Generaal Mosje Dayan .(links, met ooglap) de vroegere stafchef van het Is raëlische leger, gefotografeerd bij het doortrekken van een rivier met leden van een Amerikaanse verkenningsgroep in de nabijheid van Da Nang. Generaal Dayan volgt de strijd in Vietnam als correspondent voor een groep Is raëlische kranten. Hoewel de invoering van de al gemene wet zware geneeskundige risico's op 1 januari van het vol gend jaar uit technisch oogpunt mogelijk is, moet het niet uitge sloten worden geacht, dat deze nieuwe volksverzekering eerst op een later tijdstip zal worden inge voerd. Minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord over deze wet. Hierin wordt meege deeld, dat het kabinet zich beraadt over de samenhang van het tijd stip van invoering van o.m. deze volksverzekering met het finan ciële beleid van de regering voor 1967. zon maan op onder op onder «ras. 40 5.15 20.15 23.28 15.12 '11 5.17 20.13 16.30 12 5.18 20.11 0.00 17.45 13 5.20 20.09 0.46 18.49 14 5.21 20.07 1.50 19.38 De Amerikaan Adrian S. Fisher heeft dinsdag op de ontwapenings conferentie in Genève verklaard dat een eventueel te sluiten ver drag ter voorkoming van de ver spreiding van kernwapenmateriaal naar de mening van de Verenigde Staten niet alleen de „uitzaai" van kernwapens, maar ook de versprei ding van kernontploffingsmateriaal voor vreedzame doeleinden dient te verbieden. Een kernapparaat, bestemd voor vreedzaam gebruik, kon namelijk gemakkelijk aangewend of ge schikt gemaakt worden voor agressieve doeleinden. Toch meen de de Amerikaanse regering dat alle landen, of zij nu wel of niet in bezit zijn van kernwapens, de gelegenheid moeten krijgen om kernmateriaal voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Daarom, aldus Fisher, stellen de V. S. voor dat landen die kern wapens bezitten, kernmateriaal en diensten ter beschikking stellen van andere landen die daarvan een vreedzaam gebruik willen maken. Maar het moest dan wel gaan om technisch en economisch uitvoer bare projecten die niet in strijd waren met het kernstopverdrag. De ontploffingen moesten te weeg worden gebracht onder pas send internationaal toezicht en het betrokken kernapparaat moest in bewaring en onder toezicht blijven van het land, dat de dienst verleen de. Een en ander zou de landen die geen kernwapens bezitten, in staat stellen kernenergie, vrijgekomen bij ontploffingen, op een veel goed kopere wijze toe te passen dan wanneer zij de kernapparatuur zelf zouden moeten ontwikkelen. Fisher wees erop, dat de tech nische en economische problemen een grote rol spelen bij de vreed zame toepassing van kernmate riaal. Naar de ervaring van de Ver enigde Staten konden alleen zeer ingewikkelde kernapparaten ge bruikt worden voor projecten als het graven van kanalen en het bou wen van dammen. De Rus Rosjtsjin zei na afloop van de bijeenkomst, dat hij nog geen commentaar van enige be tekenis kon geven op het Ameri kaanse voorstel. Bij Hispano Suiza Nederland N.V. iri Breda zullen circa 150 mensen worden ontslagen. In overleg met de vakbonden is voor hen een ontslagregeling op gesteld. Tevens is overleg ge pleegd met de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Breda en het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening in Den Haag. Maandagavond omstreeks ze ven uur zijn voor Egmond aan Zee een 46-jarige Duitse badgast uit Porzheim, zijn 9-jarig doch tertje uit Berlijn, een neefje van het meisje, in zee verdronken. De man werd door leden van de reddingsbrigade uit het water gehaald. Een Duitse arts en leden van de reddingsbrigade pasten mond-op-mondbeademing toe, echter zonder resultaat. - In Lansing, in de Amerikaanse staat Michigan, is het maandag avond weer tot relletjes geko men tussen jonge blanken en negers. In de negerwijk werd geschoten en jonge negers gooi den benzinebommen naar auto's met blanken. Twee mensen heb ben verwondingen opgelopen. Ook winkelruiten en geparkeer de auto's moesten het ontgelden. Volgens de politie ontstonden de moeilijkheden toen negers blan ken in een cabaret aanvielen. Leiders van de twee bevol kingsgroepen hebben een beroep op alle inwoners gedaan zoveel mogelijk thuis te blijven. Ruim achthonderd personen zijn in de Indiase staat Bihar ge arresteerd aan de vooravond van een algemene staking, die door een combinatie van linkse par tijen is uitgeroepen uit protest tegen hoge prijzen en voedsel schaarste. De staking vormt een onder deel van een nationale actie door communistische en socialistische partijen om de kracht van de regerende congres-partij bij de voor februari uitgeschreven alge mene verkiezingen te ondermij nen. Acht dagen en negen nachten heeft de zeventienjarige Christian Le- guen uit Salaun, door een on geluk zwaar gewond geraakt, in het struikgewas van een greppel langs de weg in de buurt van St. Brieux in West-Frankrijk ge legen voordat men hem vond. Door 'n ongelukkige samenloop van omstandigheden en mis schien ook een zekere nalatig heid waren politie en de be woners van een nabijgelegen kamoeerterrein aan hem voorbij gegaan voordat hij zaterdag j.l. pas werd ontdekt. Hij was er toen heel zwak aan toe en eerst maandag kon hij in het zieken huis van Guincamp een paar woorden uitbrengen tegen zijn moeder die hem was komen op zoeken De auiO waarmee Chrisriar. en een twintie;arige vriend op 28 juli des nachts uit rijden waren ge gaan, was in de greppel terecht gekomen. De gewonde vriend, die de wagen bestuurde, Yvon Jean- nic, deelde tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis inee dat er nog iemand bij hem in de auto gezeten had. De politie, die daar op ging zoeken, vond Leguen echter niet die toch slechts 20 meter van de verongelukte auto vandaan met een gebroken been en inwendige kneuzingen in de greppel lag. De vriend-bestuurder, die inmid dels naar een ander ziekenhuis was overgebrachte hoorde pas vrijdagavond dat Leguen nog steeds vermist werd. Toen hij dan zaterdagochtend door de po litie werd gevonden vertoonde hij behalve de kwetsuren van het ongeluk ook nog krab- en bijt- wonden van dieren die het hem des nachts lastig hadden ge maakt. Overigens wordt er op ge wezen, dat het gewenst en nood zakelijk is, dat de wet zo spoe dig mogelijk tot stand komt en dat de invoering niet later zal geschieden dan uit een oogpunt van algemeen belang strikt nood zakelijk moet worden geacht. In de memorie van antwoord wordt gesteld, dat een zeer nauwe samenwerking tussen de gemeen schappelijke medische dienst en de medische uitvoering van de zieken fondswet en de algemene wet zware geneeskundige risico's nood zakelijk is. Een integratie van de verschillende facetten van de me dische beoordeling binnen één ge meenschappelijke medische dienst wordt daarin van het allergrootste belang genoemd. Een soepele toepassing van het erkenningenbeleid voor onder de wet vallende inrichtingen in de eer ste jaren na de inwerkingtreding van de wet wordt toegezegd. Tal van voorlopige erkenningen zul len worden verleend. Over de aftrekbaarheid van de premie-A. W. Z. wordt meegedeeld, dat deze een persoonlijke verplich ting vormt, die als zodanig bij het bepalen van het fiscale inkomen voor aftrek in aanmerking kofnt. Hiertoe zullen de wettelijke be palingen van de loon- en inkom stenbelasting nog een wijziging be hoeven. Meegedeeld wordt voorts, dat de ziekenfondswet zodanig zal worden gewijzigd, waardoor de in deze wet geregelde verplichte ver zekering voor werknemers, vrij willige verzekering en bejaarden verzekering worden samengevoegd tot een verplichte beperkte volks verzekering. De memorie van antwoord is mede ondertekend door de staats secretarissen Bartels (sociale za ken en volksgezondheid) en Hoef nagels (financiën). De 28-jarige Italiaanse mijn werker G. M. uit Chèvremont heeft maandagnacht in het cen trum van Kerkrade zijn 22-jarige landgenoot A Z. met een mes steek in de hartstreek vermoord. Het slachtoffer heeft nog ge tracht zijn belager te ontlopen. Vijftig meter verderop werd hij echter achterhaald ën dodelijk in liet hart getroffen. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal wor den vervolgd wegens moord met voorbedachten rade. Zijn vrouw, de 17-jarige A. M.-Z. afkomstig uit Kerkrade, is eveneens inge sloten en wordt vervolgd wegens medeplichtigheid: Zij was het, die het slachtoffer meelokte uit een frit.uurzaak waar hij werkzaam was. Haar man wilde nog een nadere uitleg Twee Amsterdamse levensmidde- lenbedrijven, Jac Hermans N.V. en Dirk van den Broek N.V. hebben met ingang van 8 augus tus hun prijzen van verpakt ge sneden wit en bruin brood met 5 cent verlaagd. Beide bedrijven hadden reeds eerder de 3 cent prijsverhoging van het brood niet toegepast, zodat na genoem de datum bij deze bedrijven de prijs voor gesneden wit en bruin brood 8 cent beneden de toege stane prijs zal liggen. Of dit het begin van een „brood oorlog" zal zijn, is nog niet te overzien. Tot nader order mag er in Bel gië niet meer gevlogen worden met de straaljager F-84-S (Thun derstreak), die door de Belgische luchtmacht wordt gebruikt. Minister van defensie Charles Poswick vaardigde het verbod uit in verband met het neerstorten van een toestel van dit type op 4 augustus. Uit een onderzoek was gebleken dat technische gebreken aan dit vliegtuig niet uitgesloten moeten worden geacht. De Thun derstreak wordt door de Belgische luchtmacht gebruikt voor oefen- vluchten. In het open veld bij de stad Forth Worth in Texas is maan dagavond het lijk gevonden van de 16-jarige Edna Louise Sulli van, wier twee vrienden zondag ochtend vermoord in de bagage ruimte van een auto waren aan getroffen. Op de voorruit van de wagen was met lippenstift de naam van het meisje geschre ven. De jongens waren enkele malen door het hoofd geschoten. Op beschuldiging van moord en aanranding zijn gearresteerd de 18-jarige Roy Green en de 20-jarige Kenneth McDuff, bei den afkomstig uit het 160 km zuidelijker gelegen Marlin. hebben van zijn landgenoot over het feit dat deze veertien dagen geleden door hem bij zijn vrouw werd aangetroffen. De mijnwer ker kwam toen een dag vroeger dan de bedoeling was van vakan tie terug. Na de steekpartij liepen de mijnwerker en zijn vrouw naar huis na het steekwapen in een tuin te hebben gegooid. Om half vier 's nachts werd hij reeds door de politie van zijn bed ge licht, maar deze beschikte eerst om elf uur 's morgens over vol doende belastend materiaal. Aan de hand van de getuigen verklaringen, een echtpaar uit Haanrade dat getuige was van de steekpartij, kwam de politie achter de identiteit van de dader. Deze woont al verscheidene jaren in ons land. Het echtpaar heeft 2 kinderen, één van twee jaar en een baby van enkele maanden oud. die onder toezicht van de kinderbescherming zijn gesteld. De man en de vrouw werden ingesloten in het huis van bewaring te Maastricht. De Amerikaanse ambassade in Moskou wordt omgebouwd tot een miniatuur-fort om anti-Amerikaan se demonstranten te kunnen weer staan. Alle ingangen worden voor zien van stalen deuren, de ramen op de begane grond krijgen tralies en voor de andere ramen worden stalen luiken aangebracht. Het negen verdiepingen tellende gebouw is sinds 1956 zevenmaal door demonstranten belegerd. Vo rig jaar werden in twee aanvallen honderden ruiten gebroken. Het gebouw ligt direct aan de straat, in tegenstelling tot de ambassade gebouwen van andere westelijke landen, die meestal in een tuin liggen. De versterking zal worden uitgevoerd door elf leden van een constructiegroep van de Ameri kaanse marine. Na de demonstra ties van vorig jaar is in de Ameri kaanse ambassade een huistele visiesysteem gebouwd om alle kanten van het gebouw in het oog te kunnen houden. Een Sowjetrussische piloot van 'n eenmotorige tweedekker, die door een bandiet met twee re volvers werd bedreigd, wist deze letterlijk van zich af te schud den door het vliegtuigje door de lucht te laten dansen. De revol- verheld werd daardoor van de been geworpen, zodat hij door de piloot en een van de andere twaalf passagiers kon worden overmeesterd en ontwapend. Het voorval gebeurde bij de Turkse grens, waar het vliegtuigje on derweg was van de badplaats Pito aan de Zwarte Zee naar 't nabijgelegen Batoeml.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1