W©©GSCllclclI KERK MET CONFERENTIECENTRUM IN HAARDEN UITGEBRAND K.LM.-PIL00T TIJDENS VLUCHT OVERLEDEN CASSIUS CLAY BEHIELD WERELDTITEL BOKSEN Engelsman Brian London k.o. in de derde ronde DE vARTÏK ZEEUW Pagina 5 Stille H i roshoma-tocht in Amsterdam Aardschokken in Zuid-Slavië CHINEZEN VORMDEN LEVENDE DAM Ramp voorkomen DE VERMISTE KINDEREN IN AUSTRALIË VREDESINITIATIEF VOOR VIETNAM IN DE WOESTIJN OMGEKOMEN DE VERMISTE BERGBEKLIMMERS Prijsuitreiking Italiaans filmfestival geboycot Maandag 8 Dinsdag 9 augustus 1966 Zondagochtend is omstreeks kwart over zes de vrijkatholieke kerk St. Michael op het internatio naal theosofisch centrum te Naar- den door een zware brand volko men in de as gelegd. Het houten gebouw is ongeveer dertig jaar. oud en omvatte behalve het schip van de kerk een grote Besant-hall, een gang met een bisschopskamer, een priesterkamer en een dienaren- kamer enz. Voorts een bibliotheek, die meer dan 2000 kostbare boeken telde. Er is niets gered. Alleen de bisschopskamer kon worden leeg gehaald. Alle kostbare priestergewaden zijn verbrand; voorts alle religieu ze voorwerpen. Voorlopig is de schade geraamd op enkele tonnen. Bovendien is ook het gehele bezit van de gemengde vrijmetselaars loge Naarden-Huizen en omgeving in vlammen opgegaan. Deze ge mengde loge hield in het theoso fisch centrum haar bijeenkomsten. Men vermoedt dat er kortsluiting is ontstaan. Vorig jaar was het ge hele elektriciteitsnet met alle lei dingen van het theosofisch centrum vernieuwd. TROOSTELOOS De brand werd ontdekt door en kele organisatoren van een kamp van jonge theosofen uit de gehele wereld, die een tiendaagse bijeen komst op het terrein van St. Mi chael hadden belegd. Ook de pries ter van de vrijkatholieke kerk. ir. P. Rave, die in Naarden woont vlak bij het terrein, hoorde het knette ren van het vuur. Zaterdagavond was er in de Besant-hall nog een discussie-avond gehouden waarbij tot slot van de discussies volks dansen en Indiase dansen waren uitgevoerd. Op het terrein van St. Michael wordt nimmer gerookt. Geen muur van het gebouw bleef overeind staan. Men ziet slechts een troos teloze zwartgeblakerde vlakte van ongeveer 1000 vierkante meter. BLUSWATER De brandweer van Naarden was onmiddellijk ter plaatse en werd geassisteerd door de brandweer van Bussum. Aangezien er geen waterleiding bij het theosofisch centrum is, waarop voldoende druk staat, moest de brandweer het bluswater 500 meter ver uit een sloot halen en met tankwagens naar het terrein van de brand transporteren, dat diep temidden van een prachtig geboomte ligt. Dit heeft de brand echter niet be ïnvloed, want men kon vrijwel on middellijk water geven. Het was echter duidelijk dat het gebouw van binnen al enige tijd moet heb ben gebrand voor de vlammen zich een weg naar buiten hadden ge baand. Het geboomte is niet aan getast. In Amsterdam hebben zater dagochtend circa 150 personen, merendeels jongelui, deelgeno men aan een stille Hiroshima tocht, die vanaf de Westermarkt naar het Cinetol theater in zuid ging Daar werd een herden kingsbijeenkomst gehouden, die werd geopend door de landelijke vice-voorzitter van het comité voor de vrede 1961, dr Th. van Thijn, en de film „Dr Strange- love" (,Hoe ik de bom leerde liefhebben") werd vertoond. De Amsterdamse afdeling van het comité had de tocht, waar voor toestemming was verleend, georganiseerd. De deelnemers maakten de tocht geheel via de trottoirs en hielden zich aan de verkeersregels voor voetgangers. Het seismologisch station van Titograd heeft sedert vrijdag avond tegen achttien uur Ned. tijd meer dan twintig aard schokken geregistreerd, waaron der met een sterkte van onge veer zeven graden in de nacht van vrijdag op zaterdag Het epi centrum bevindt zich op onge veer veertig km ten zuid-westen van Titograd, de hoofdstad van Montenegro. Er is nog geen mel ding gemaakt van slachtoffers Ook in andere Montenegrijnse plaatsen zijn de schokken ge voeld. Chinese militairen sprongen onlangs in het kolkende water om een levende dam te vormen, toen een deel van een dijk in Zuid-China het begaf, zo meld de het Pekingse Volksdagblad zondag. De militairen stelden daardoor boeren in de gelegen heid het gat te dichten. De pro- duktie. geïnspireerd" door Mao tse-Toengs denken, werd her steld, de schade tot een mini mum beperkt en de eerste rijst oogst van de bewuste provincie, Kwangtoeng, was nog iets beter dw.vorig jaar, aldus het bericht. De piloot van een KLM-vlieg- tuig is zaterdag onwel geworden en overleden even voordat het vliegtuig op het internationale vliegveld van Tokio zou landen. De tweede piloot nam de bestu ring over en bracht het vliegtuig met 64 inzittenden veilig op de grond, volgens een functionaris van het vliegveld in Tokio. De tweede ploot zag de gezag voerder voorover zakken terwijl het vliegtuig nog slechts 50 me ter boven de landingsbaan hing en anderhalve kilometer verder op de grond zou komen. De tweede piloot nam de besturing onmiddellijk over en trok het straalvliegtuig omhoog. De overleden piloot is de 48- jarige gezagvoerder G. H. de Groot. Uit een eerste onderzoek blijkt dat hij aan een hartaanval is overleden De 37-jarige tweede piloot C. G. de Jager nam de be sturing over terwijl andere be manningsleden de gezagvoerder uit zijn stoel haalden. De Jager stelde de controletoren van Ha- neda op de hoogte terwijl de ge zagvoerder zuurstof werd toege diend. Hij landde 20 minuten la ter. De DC-8, PH-DCD, hal elf be manningsleden aan boord en was onderweg van Amsterdam via Manilla naar Tokio. Later ver trok het vliegtuig voor de terug reis via Manilla. De woordvoerder van de KLM OPNIEUW GEGOOI MET BIERFLESJES Op de lijn Groningen-Amers- foort bij Zwolle zijn zondagavond omstreeks tien uur opnieuw bier flesjes uit de ramen van een rij dende trein gegooid. Een trein conducteur in burger maakte proces-verbaal op tegen een mi litair die zich met dit gegooi bezighield. Om treinvertraging te voorkomen werd hij bij de mili taire stationspatrouille in Zwolle gebracht. KLEUTER IN REGENTON VERDRONKEN Zaterdagmiddag om ongeveer één uur is in West- en Middel- beers de bijna 2-jarige Paultje van Huigevoort uit Tilburg ver dronken. Hij werd voorover in een tonnetje met regenwater ge vonden bij het buitenhuisje van de ouders. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. zei dat de passagiers niets van het drama in de cockpit hebben gemerkt. Dertig seconden later zouden de wielen de landings baan hebben geraakt „Zijn snel le optreden en opmerkelijke be kwaamheid hebben een mogelij ke ramp voorkomen", aldus de woordvoerder. De Jager kwam in 1952 bij de KLM na een oplei ding van drie jaar bij de burger- luchtvaartschool. Gijsbertus Hermanus de Groot, die in zijn woonplaats in Reading in Engeland een echtgenote en drie kinderen achterlaat, werd op 16 mei 1918 te Rijswijk geboren, en vloog reeds geruime tijd als gezagvoerder op de DC-8. „Klandestiene reactionaire partij" in Egypte President Nasser heeft zater dag in een toespraak te Alexan- drië op een studentenbijeen komst melding gemaakt van het bestaan van een „klandestiene reactionaire partij" in Egypte, „die geliquideerd moet worden". Hij kon geen activiteit van deze partij dulden, „omdat anders de Amerikaanse geheime diensten er zich spoedig in zouden neste len" Het eenpartijstelsel in Egypte verdedigend verklaarde Nasser verder dat er ook voor „de orga nisatie van mohammedaanse broederschap", bestaande uit „agenten van de Cenvo (de cen trale verdragsorganisatie, waar van Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan lid zijn en waarin Ame rika een adviserende funktie ver vult) en van Saoedi-Arabië geen plaats is in Egypte. KLEUTER DOOR TRAKTOR OVERREDEN In een landbouwschuur bij Tol- lebeek (N.O.-polder) is zaterdag middag het 2-jarige dochtertje van de landbouwer A. Bulthuis, vermoedelijk door een traktor aangereden en gedood. De vader was met een knecht bezig ge weest traktoren in de schuur te verrijden en had van het ongeval niets gemerkt. BROMFIETSER TEGEN AUTO Twee doden, vier gewonden Doordat hij bij het oprijden van een voorangsweg geen voorrang verleende, botste de 47-jarige heer L. Nuus uit Dronten zater dag in Oost-Flevoland met zijn bromfiets tegen een personen auto op de kruising Hanzeweg- Dronter Ringweg. De bromfiets werd geschept. De heer Nuus werd evenals z'in dochtertje, de 14-iarige Anna Nuus, die bij hem achterop zat, op slag gedood. Drie inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond en één lichtgewond. Cassius Clay (Mohammed Ali) heeft zaterdagavond in Earls Court te Londen tegen de Engels man Brian London slechts zeven minuten en veertig seconden in cie ring gestaan. In de derde ron de van het gevecht, waarin de wereldtitel in het zwaargewicht op het spel stond, sloeg de Ame rikaan zijn tegenstander k.o. De 24-jarige Clay heeft van de eerste gongslag af het korte ge vecht beheerst. Clay gaf het tem po aan en al dadelijk moest Lon don, die het midden van de ring hield, enkele stoten incasseren. Tevergeefs probeerde London door Clays verdediging te breken. Toen de eerste ronde werd afge sloten, had London al heel wat moeten incasseren. Wel trachtte de Engelsman in het begin van de tweede ronde Clay te treffen, maar de snelvoetige Amerikaan was ongrijpbaar. Met linkse en rechtse stoten bestookte Clay het lichaam van zijn tegenstander, die er tenslotte in slaagde Clay in een neutrale hoek te drijven. GEPRIKKELD Clay werd er door geprikkeld en trof met twee harde rechtsen de kaak van zijn tegenstander. Het wachten was nog slechts op de beslissende stoot. Deze kwam na een minuut en veertig secon den in de derde ronde, die Clay wederom was ingegaan als de aanvallende partij. Met een linkse hoek, direkt gevolgd door een rechtse, haalde Clay London neer. De Engelsman was niet in staat vóór de tiende tel op te staan. Hij werd uitgeteld en Clay tot winnaar uitgeroepen. SUPFRIEUR Het was de derde keer, dat Clay dit jaar met succes zijn titel verdedigde. De eerste keer was op 29 maart te Toronte tegen de Canadees George Chuvalo, die 15 ronden lang op de been bleef, maar op punten werd verslagen. Op 21 mei stond Ciay te Londen in de ring tegen de Engelsman Henry Cooper, welk gevecht eveneens ten voordele van Clay werd beslist. Op 6 augustus wa ren 10.000 toeschouwers in Earls „Maaslloyd" mag Afrikaanse dieren lossen in New York Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft toestemming ge geven de ongeveer 50 Afrikaanse dieren aan boord van het Neder landse schio Maasllovd direct na aankomst in New York recht streeks te ontschepen op een lich ter. De Amerikaanse regering wenste de dieren eerst niet toe te laten uit vrees dat zii besmet wa ren met mond- en klauwzeer De dieren zullen zo heeft de Rotter damse Lloyd gisteren uit New York vernomen worden overge bracht naar quarantaineruimten in Fort Slocan op het Davids-eiland. De Maaslloyd wordt dinsdag morgen om zes uur voor de haven van New York verwacht. De be slissing van het Amerikaanse mi nisterie van landbouw volgde op een bespreking tussen de impor teurs van de dieren en het mini sterie van justitie. Court er getuige van hoe groot de superioriteit van Clay was ten opzichte van de 32-jarige Brian London. Het was de vijfde keer, dat Clay zijn „kroon" op het spel zette, sinds hij op 22-jarige leef- tiil deze op 25 februari 1964 over nam van zijn landgenoot Sonny Liston. 10 SEPTEMBER: FRANKFORT Het was voor London de twee de keer in zijn 11-jarige carrière als professional, dat hij k.o. ging. Zijn eerste k.o. was eveneens in eep gevecht om het wereldkam pioenschap zwaargewicht, nu zeven jaar geleden. Toen was de Amerikaanse oud-wereldkam pioen Floyd Patterson zijn tegen stander. Clay, die zelden zo gemakke lijk een wedstrijd heeft gewon nen als zaterdagavond, verdedigt op 10 september te Frankfort zijn titel tegen de Europese kampioen in het zwaargewicht, de Duitser Karl Mildenberger. De Utrechtse helderziende Ge rard Croiset, die is ingeschakeld bij het zoeken naar drie vermiste kinderen bij Adelaide in Australië, heeft dit weekeinde bezoek gehad van enkele televisiemensen uit Adelaide. Zij toonden hem een filmpje van de kustlijn, terwij! de heer Croiset eerst nu ook goede foto's van de kinderen te zien kreeg. Hij heeft drie belangrijke oriën tatiepunten op de film kunnen con stateren. De olietanks, een carous- sel en een paal die hij had „gezien" blijken zich inderdaad in deze kunstlijn te bevinden. „Deze oriëntatiepunten zullen ons in staat stellen de verblijfplaats van de kinderen beter te precise ren", aldus de heer Croiset, die thans een aantal nieuwe aanwijzin gen heeft gegeven die onderzocht moeten worden. Duizenden Austra liërs nemen aan het zoeken deel. Thailand, Maleisie en de Philip- pijnen zullen 17 andere Aziatische landen verzoeken een gezamenlijk appèl te rechten tot de landen, be trokken bij de strijd in Vietnam, om onderhandelingen te beginnen ter beëindiging van deze strijd. De Philippijnse minister van buiten landse zaken, Nariciso Ramos, die dit zondag in Bangkok bekend maakte, zei dat het appèl recht streeks zal worden gericht tot Noord-Vietnam, de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland, als de zeven tien Aziatische landen akkoord gaan met het plan. Ramos had in Bangkok overleg gepleegd met de ministers van buitenlandse zaken van Thailand, Maleisie en de Phi- lippijnen. In een zoutwoestijn in Perzië zijn zestien leden van een kara vaan, die verdwaald was, van ontberingen omgekomen Veer tien overlevenden wisten de be woonde wereld te bereiken. Het gebeurde bij Islam in het grens gebied met Irak. DOOR MARTIN MONS 52. „Ja, dat zal geloof ik wel ge makkelijker zijn voor mijnheer," antwoordde juffrouw Melanie. „Die schalen zijn erg zwaar, in specteur, als wij ze weer in de juiste stand willen brengen, hebben we ten minste altijd hulp nodig." „Neen, wacht even. Ik wil het liever eerst zonder hulp probe ren." Het gelukte hem, maar met moeite. De verschijning die de jongste juffrouw Terhorst de afgelopen nacht had gezien, moest 'n stevige baas zijn, dacht Bezemer. Een vrouw speelde 't nooit alleen klaar, tenzij er een of ander trucje was dat de ma noeuvre vergemakkelijkte. Zo iets was natuurlijk niet uitge sloten. Trouwens het losdraaien van de schroef en vervolgens laten zakken van een der scha len was lang niet zo zwaar als 't weer in de juiste stand bren gen van de waag. Wanneer de schroef los was, behoefde je niet eens zo'n sterke druk op een van de schalen uit te oefenen om haar naar beneden te doen schie ten. de andere rees dan automa tisch. Hoofdinspecteur Bezemer voeg de de daad bij het woord en de schaal schoot zo snel naar beneden dat het maar weinig scheelde, of hij had zijn even wicht verloren en was van de trap getuimeld. „Neen, aan die mechaniek mankeert niets, die is in uitste kende staat," zei hij wat teleur gesteld en dacht: Al weer een veelbelovende aanwijzing die op niets uitdraait. „Heb ik het u niet gezegd?", vroeg juffrouw Leocadie zege vierend. „Ja, u hebt het mij gezegd," bevestigde Bezemer terwijl hij onderzoekend van haar naar het beeld keek. De mogelijkheid be stond toch altijd nog dat zij van dat gegoochel met die schalen meer wist. „Ziezo, ik geloof dat het zaak je nu weer recht hangt. Heeft de dokter er ook iets van gezegd hoe lang het zou duren, eer Ra- dersma zover is dat ik met hem spreken kan? De politiearts had gedacht dat hij na een dag al weer zo ver zou zijn. „Hij meent dat er elke dag een wending kan komen, maar iets zekers kan hij onmogelijk zeggen," antwoordde juffrouw Melanie. „Misschien „Dan bel ik morgen nog wel op," zei Bezemer beslist. Toen zij de lange gang weer door liep, trof haar de drukken de stilte die in het huis heerste. „Terhorst" was nooit een stil huis geweest. Toen haar vader nog leefde, hadden ze veel men sen gezien. En ook in later ja ren was het een huis vol geluid gebleven. Er was de klank ge weest van Christine Calants vleugel, gerucht van stemmen, voetstappen. „Terhorst" was al tijd een levend huis geweest. Nu leek het wel dood, uitgestorven. Ze bleef even staan. Er was geen gerucht behalve het een tonig tikken van een door de wind gezweepte klimoptak te gen een raam en het loeien 'van de wind daarbuiten. Nu zitten ze ieder alleen op hun kamer, dacht ze bitter. Uit angst voor elkaar en misschien wel voor ons. Hoe zal dit alles eindigen? Aan het diner vertelde juf frouw Leocadie met moeilijk on derdrukte opwinding dat de po litie de waag van Themis had gecontroleerd en de installatie geheel in orde bevonden. „Iets, waaraan ik trouwens geen ogenblik heb getwijfeld," voegde zij er aan toe. De mededeling werd door de gasten ontvangen al naar hun aard en temperament. Van Heusden zei dat dat dan maar erg plezierig was maar hij kon niet inzien, wat dat nu te maken had met de moord op zijn arme vriend. Sophie Meule- naar en Jongkind deden er het zwijgen toe en keken strak op hun bord. Overstraight was doodsbleek geworden en trilde als een espeblaadje. Wist juf frouw Terhorst dat zeker? In dat geval gaf hij er de voorkeur aan de volgende week te vertrek ken. Hij was naar „Terhorst" gekomen voor zijn rust en hij kon nu eenmaal niet tegen zul ke dingen. Christine Calant was al even bleek als hij en mom pelde dat zij er vanaf het begin al bang voor was geweest. Kim scheen de hele zaak onberoerd te laten. Met een spottende blik naar Overstraight en mevrouw Calant informeerde hij, of het dan nu onweersprekelijk vast stond dat hier een bovennatuur lijke invloed in het spel was. En geloofde juffrouw Terhorst dat men hier had te doen met een goede of met een boosaardige kracht? „U moet met zulke dingen niet spotten, mijnheer Kim," zei Christine Calant toonloos. „Zullen we vanavond nog wat muziek maken, mevrouw Ca lant?" „Neen, ik wou graag eens vroeg naar bed gaan. Dadelijk na het eten." „Wil je dan geen koffie, Chris?" „Neen dank je, Melanie. Lie ver niet. Ik voel me vanavond niet zo goed." Het merendeel der gasten voelde zich niet zo goed en toon de opeens een afkeer van koffie en een niet te overwinnen ver langen vroeg naar bed te gaan. Een half uur na het diner zaten de dames Terhorst moederziel alleen in de grote zitkamer, (Wordt vervolgd). De premier van Irak afgetreden Premier Abdel Rahman al Bazzaz van Irak heeft zaterdag zijn ontslag ingediend bij presi dent Abdel Rahman Arif, die het heeft aanvaard. De president heeft Nadji Taleb verzocht een nieuwe regering te vormen. De oude blijft de lopende zaken be hartigen. Taleb (50) heeft sinds 1963 diverse portefeuilles beheerd. In de afgetreden regering had hij geen zitting. Hij heeft een mili taire opleiding in Engeland ge had. De afgetreden premier is woensdag in het land terugge keerd van een bezoek van een week aan de Sowjet-Unie, tij dens hetwelk hij met de Russi sche leiders heeft gesproken. Hij bracht de belofte mee terug, dat de Sowjet-Unie Irak wapens zou levren. Bazzaz werd in september vorig jaar Iraks eerste burger premier sinds de revolutie van 1958, die een eind maakte aan de monarchie. Enkele dagen geleden is al aangekondigd dat het kabinet zou worden herzien. Er zou meer dan één Koerdische minis ter in komen. Twee Britse bergbeklimmers, die al enkele dagen op de Mont Blanc werden vermist, zijn zaterdag door een reddingsploeg gevonden. Deze zou de klim mers, die last van bevroren lede maten hadden, omlaag helpen. De drie vermiste Zwitsers zijn nog niet terecht. Ook twee Japanners zijn zater dag van de Mont Blanc gered Helikopters van de Franse poli tie hebben de lijken van een Brit en een Fransman geborgen, die nabij de top van de berg zijn om gekomen. Drie gestrande Italiaanse alpi nisten, twee van hen gewond, zijn op de westelijke helling van de Mont Blanc gezien. Een red dingsploeg is uit Courmayeur vertrokken. In Milaan is een helikopter opgestegen met een dokter aan boord Van de drie Italianen bleek er een overleden. Zijn lijk is samen met een gewonde Italiaan door een helikopter naar beneden ge bracht Over de derde die onge deerd was, heeft een reddings ploeg zich ontfermd. REEDS ZEVEN SLACHTOFFERS Het aantal bergbeklimmers dat tijdens de sneeuwstormen van de afgelopen week aan de Franse kant van de Mont Blanc is om gekomen, bedraagt thans zeven. In de loop van zondag vond men het lijk van een Zwitser uit Montreux, die vorige week zon dag met twee vrienden met de» beklimming van het bergmassief was begonnen. De stoffelijke overschotten van de twee vrien den werden later geborgen. De Italiaanse regering, de tele visie en de plaatselijke autoritei ten hebben zaterdagavond de prijsuitreiking geboycot op de slotbijeenkomst van het interna tionale filmfestival van Taor- mina op Sicilië. Dit gebeurde naar aanleiding van de toeken ning van de „David Donatello"- prijs aan de documentaire „Afri ca Addio" (vaarwel Afrika) van de Italiaanse regisseur Jaco- petti, die een niet bepaald vleiend beeld geeft van onafhan kelijk Afrika. De film verheer lijkt het kolonialisme en belas tert de jonge Afrikaanse landen, zo zeggen de tegenstanders Miljoenen Europeanen zouden, naar eerst het plan was, de prijs uitreiking via het Eurovisie-net kunnen volgen, maar de Ita liaanse televisie schrapte de uit zending. De Italiaanse minister van toerisme, Achille Corona, die de prijzen zou overhandigen, keerde terug naar Rome, na te hebben verklaard dat de film duidelijk inging tegen het stand punt van de regering en tegen zijn eigen overtuiging ONTSLAGEN OPPERMAN STICHTTE BRAND UIT WRAAK Verdacht van brandstichting is door de politie van Schoor', inge sloten de 32-jarige opperman D. G. uit Alkmaar, die in de nacht van zaterdag op zondag in Schoorl brand heeft gesticht in een in aanbouw zijnd huis en ook een bestelauto, waarin zich werk tekeningen en gereedschap be vonden, in brand heeft gestoken. De opperman, die enige uren later kon worden aangehouden en onder invloed bleek te verkeren, zei uit wraak jegens zijn werk gever te hebben gehandeld. Deze had hem eerder wegens werk- weigering op staande voet ont slagen. De bestelauto brandde geheel uit. Het huis kon worden behou den door snel ingrijpen van twee mannen die, terugkerend naar hun huis in Schoorldam, de brand signaleerden en onmiddellijk be gonnen te blussen. Zij ook waren het die de politie waarschuwden en aldus ervoor zorgden dat de dader vrij snel gegrepen kon wor- den.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3