PROVINCIAAL NIEUWS Hel einde van de confrontatie HET WAS IN JUNI WEER RAAK BIJ DE SCHELDEVEREN Meer dan 30.000 auto's moesten wachten Beursoverzicht Chefarine „4" Pagina 2 DE vTCITE ZEEUW Terneuzeit Axel Cadzand 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Hulst Oost burg Sas van Gent Sluis Economische problemen ontstellend' AGENDA Zaamslag Tegen censuur De Chinezen Hoek Maandag 8 Dinsdag 9 augustus 1966 Dansavond en bekeruitreiking In het parochiehuis te Terneu- zen werden 's avonds aan de kam pioenselftallen, de Mistrappers en M.O.C. '65, de bekers uitgereikt. Om 8 uur heette de heer Van Vugt de vele aanwezigen waaron der het bestuur van het rayon Sas van Gent, welkom. Hij vestigde de aandacht op de fraaie prijzen, die voor deze avond beschikbaar wa ren gesteld door Terneuzense mid denstanders. Het bleef niet bij een kleerborstel of een fles wijn. De hoofdprijs, een compleet bankstel, beschikbaar gesteld door de heer Smallegange, en een frqai fototoe stel (Van Vugt) stonden borg voor het financiële succes deze avond. „Want", zo zei de heer Van der Laan, de voorzitter die de bekers uitreikte, „zomeravondvoetbal kost veel geld". Niet alleen overi gens om de kosten te dekken werd deze slotavond gehouden, maar evenzeer om nog eens gezellig bij elkaar te zijn. En voor die gezellig heid zorgden de vele aanwezigen zelf met medewerking van het hammonddansorkest van Jan Jonk man. De heer L. 't Gilde die reeds bij de aanvang van de competitie zo onfortuinlijk was een beenbreuk op te lopen, was, hoewel nog niet ge heel hersteld, op deze avond aan wezig, hetgeen de voorzitter bij zonder op prijs stelde. Tot de kleine uurtjes duurde het feest voort. Het seizoen 1966 van het zomeravondvoetbal werd hier mee definitief afgesloten. Selectiewedstrijd zomeravondvoetbal Zaterdagmiddag vond in het Zuidersportpark te Terneuzen een ontmoeting plaats tussen twee se lectie-elftallen van het zomer avondvoetbal uit Terneuzen en Sas van Gent. De score werd na 10 minuten spelen geopend door Koch (10). Nadat de rust was ingegaan met 30, drukte Terneuzen in de eindcijfers (51) een duidelijke meerderheid Uit. Jimmy Witherspoon in „Porgy and Bess" Zaterdag 13 en zondag 14 augustus a.s. wordt in „Porgy and Bess" te Terneuzen een pro gramma gepresenteerd dat zon- ider enige overdrijving exclusief voor Nederland mag worden ge noemd. De heer Koulen heeft voor die dagen beslag weten te leggen op niemand minder dan de Amerikaanse zanger Jimmy Witherspoon, die momenteel een tournee door Europa maakt en die onlangs o.m. optrad te Oost ende en Knokke. De A.V.R.O.-medewerker Roel Balten zal zaterdag het gehele programma opnemen, hetwelk dan op een latere datum wordt uitgezonden. Jiimmy Witherspoon, die in 1923 in de Amerikaanse staat Ai-kan sas werd geboren, mag worden beschouwd als een der laatste authentieke blues-singers in de Verenigde Staten. Hij zal in Ter neuzen worden begeleid door het trio van de hammondorganist Frans Kamp. terwijl bovendien zal worden gemusiceerd door het kwintet van de Edisonwinnaar 1963 Jan Morks en door de Ame rikaanse trompettist Nelson Wil liams, de vroegere medewerker van Duke Ellington. Het wordt het eerste optreden van „Spoon" in Nederland. Vele bluesliefhebbers zullen ongetwij feld deze unieke kans aangrijpen om naar de grote zanger te ko men kijken en luisteren. „O.N.I."-leden bielden hengelwedstrijd Zaterdagavond werd door de hengelsportvereniging O.N.I. te Terneuzen de 2e clubwedstrijd ge houden op de Otheense kreek. Hoe wel de weersomstandigheden niet ideaal konden worden genoemd, namen toch 113 deelnemers aan deze wedstrijd deel, hetgeen een behoorlijk aantal is. Het resultaat was zodanig dat 22 prijswinnaars met een prijs naar huis konden gaan. De prijswinnaars, in volgorde van behaalde punten zijn: 1. P. M. de Waal, 144 pnt; 2. A. Strijdonck, 96 pnt; 3. F. Donze, 74 pnt; 4. mevr. De Cuyper, 67 pnt; 5. W. Riemens, 67 pnt; 6. P. H. Jansen, 67 pnt; 7. Gab. de Boelf, 64 pnt; 8. A. Loof, 64 pnt; 9. C. Ver- gauwen, 63 pnt; 10. A. Eekman, 62 pnt; 11. J. Harms, 61 pnt; 12. J. v. d. Made, 60 pnt; 13. Th. de Bakker, 59 pnt; 14. M. de Visser, 58 pnt; 15. C. v. d. Muren, 57 pnt; 16. P. Tholens, 48 pnt; 17. K. Federman, 36 pnt; 18. P. Verhelst, 35 pnt; 19. De heer Van der Laan, voorzitter van het comité zomeravondvoet bal, reikt in het parochiehuis de kampioensbeker uit aan de heer Van Kerkv'oort als vertegenwoor diger van de Mistrappers. Op de achtergrond de ceremonie meester Van Vugt. A. de Waal, 35 pnt; 20. J. van Dron- gelen, 34 pnt; '21. L. Kiel, 34 pnt; 22. W. J. v. d. Raven, 34 pnt. Voor 17 september is de 2e bui tenwedstrijd vastgesteld op de Westerschelde. Vóór deze datum moet een inhaalwedstrijd worden gehouden op een binnenwater. Technische proefvaart van de „Zeeland" Hedenmorgen om 11 uur voer de „Zeeland" van de rederij Mul ler voor het eerst de Terneuzen se haven uit. Nog niet om hulp te bieden (in vaktermen voor een „job") doch voor een tech nische proefvaart. 1800 pk stuwkracht waarbor gen een snelle vaart naar en een krachtdadige hulp aan schepen die hulp nodig hebben. Ook bete kent de „Zeeland" 'n verbetering voor de waterbrandweer.. Bij de achtermast n.l. bevindt zich ruim 10 meter boven de waterspiegel een schuim- en waterkanon. Bij eventuele branden op grote zee- Verkeersongevallen In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks middernacht reed C. D. K. uit Axel door de Stationsstraat. Toen hij moest remmen voor een tegenligger be- go nhij te slippen en belandde tegen een op de parkeerstrook staande auto, waardoor beide auto's flink werden beschadigd. Zaterdagnacht omstreeks 3.30 uur is een personenauto, be stuurd door A. B. M. K. uit Phi lippine, op de Zuidsingel uit de bocht gevlogen en tegen een lichtmast terechtgekomen. De lichtmast brak af en de auto werd zwaar beschadigd. Vrijdagavond te 18 uur kwam een personenauto, bestuurd door N. N. uit Berchem (B.), in de bocht bij het opdraaien van de 3e Verkorting van de Kanaaldijk door te grote snelheid op de lin kerweghelft terecht en botste daar op een van de andere kant komende auto, bestuurd door M. D. uit Hulst. Een inzittende van de Belgi sche auto liep verwondingen op aan het hoofd en een been. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Geslaagd Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor bedrijfseco noom de heer J. C. Folmer te Axel. Opbrengst collecte De collecte voor de christelijke blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft in Axel 252,13 opgebracht. Raadsvergadering Dinsdagavond komt de ge meenteraad van Cadzand bijeen. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eénderbestanddelenishet betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. schepen kan men de haard uit de hoogte bestrijden. Bij deze proefvaart bevonden zich aan boord vele technici die de „Zeeland" konden testen. Ook vele genodigden maakten de reis mee. Kapitein op de „Zeeland" is de heer M. A. Flikweert. - - .v De „Zeeland", de nieuwe aanwinst van de Terneuzense rederij Muller, De vervoerscijfers van de Westerscheldeveren geven voor de maand juni 1966 vrijwel over de gehele lijn weer een aanzienlijke stijging te zien. Een uitzondering betreft het passagiersvervoer op de lijn TerneuzenHoedekenskerke, hetwelk vergeleken bij de overeen komstige maand van 1965 een achteruitgang van bijna tienduizend vertoont. Overigens was het hier en daar weer „raak" wat het autovervoer betreft. In de maand juni moesten in het geheel niet minder dan 30.000 auto's, één of meer diensten staan wachten alvorens ze aan de beurt kwamen om te worden overgezet. Daar waren 14.000 personenwagens en circa 16.000 zware vrachtwagens bij, de laatste met of zonder aan hangwagens. Voor de gedetailleerde cijfers verwijzen wij naar onderstaande over zichten. AANTAL PASSAGIERS Zes maanden (jan.juni) 1962 1963 VlissingenBreskens 990.873 1.027.499 TerneuzenHoedekenskerke 127.870 112.076 KruiningenPerkpolder 566.896 554.914 1965 1966 1.220.522 1.443.403 160.708 150.045 847.624 868.358 1.685.639 1.694.489 2.228.854 2.461.806 AANTAL AUTO'S Vlissingen—Breskens 215.781 232.999 300.167 369.617 TerneuzenHoedekenskerke 14.144 13.187 17.493 20,692 KruiningenPerkpolder 220.437 216.531 310.179 345.432 450.362 462.717 627.839 735.741 AANTAL PASSAGIERS VlissingenBreskens 308.832 338.235 347.552 393.681 TerneuzenHoedekenskerke 27.919 29.107 38374 28.875 Kruiningen—Perkpolder 128.265 145.376 199.938 176.851 465.016 512.718 585.864 599.407 AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 52.552 2.728 40.703 59.495 2.933 47.715 72.208 3.915 62.483 82.496 3.980 66.337 95.983 110.143 138.6Ü6 152.833 Het college stelt voor een een malige bijdrage van 25 te ver lenen aan de bond tegen het vloe ken. Verder wordt voorgesteld de volgende besluiten te nemen in verband met het ratiobouw- projekt: a. Het bouwen van 20 wonin gen onder voorwaarde dat de overheid hieraan financiële mede werking verleent; b. Deze woningen onderhands aan te besteden bij Leenhouts' aannemersbedrijf te Sluis voor ƒ357.400; c. Een jaarlijkse bijdrage aan te vragen in het exploitatietekort van deze woningen. Tenslotte moeten de geloofs brieven van de nieuwbenoemde raadsleden worden onderzocht. Kleedlokaal krijgt opknapbeurt Het kleedlokaal op 't gemeen telijk sportterrein te Hulst heeft dringend een opknapbeurt nodig. De deuren en de waterleiding hebben in de loop van de tijd meerdere beschadigingen opge lopen. Maar overigens is de af werking nooit volledig geweest. Zo bestaat de vloer uit ruw be ton, de cementplaten van het dak zijn erg stofferig, terwijl zitplaat sen in de kleedkamers ontbreken. H.V.V. '24, de Hulsterse voet balvereniging, had aan het ge meentebestuur voorgesteld zelf voor de nodige verbeteringen zorg te dragen, mits de gemeente het materiaal zou leveren. Het college van b. en w. was evenwel van oordeel dat de repa ratie van de waterleiding en het leggen van vloertegels aan vak mensen moest worden overgela ten. De totale Jtpsten worden ge raamd op tweeduizend gulden. H.V.V. '24 zal straks ter tege moetkoming in de kosten jaarlijks honderd gulden meer aan huur betalen. Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond komt de gemeen teraad van Oostburg in openbare zitting bijeen. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raads leden moeten worden gecontro leerd. Voor de verschillende scho len in de gemeente dienen de jaarlijkse voorschotten te wor den vastgesteld. Aan de gemeen telijke afdeling van het gymna sium van het Koningin-Wilhel- minalyceum moeten 14 leraren in tijdelijke dienst worden aange steld. Het college stelt voor om 670 vierkante meter grond in ,,'t Schuttebocht" te kopen van de heer G. L. de Rijks. Deze heeft de grond indertijd van de ge meente gekocht met het doel hierop een bungalow te bouwen. Deze bouw gaat niet meer door en nu wenst hij de grond weer aan de gemeente over te dragen. Tentoonstelling Vrijdag 12 augustus wordt in het stadhuis te Oostburg een tentoon stelling geopend van schilderijen, de zg. Wedgwoodpriis 1966. Gelijk tijdig zal dan de opening plaats vinden van sieraden, vervaardigd door Marijke Schram de Jong. Zij exposeerde reeds op „La Fiera di Via Marqutta" te Rome in oktober 1964 en in het kunstcentrum „De Ark" te Haarlem in maart 1966. Internationale duivenvlucht Ter gelegenheid van het feit, dat de duivenmaatschappij „De Vrede" uit onze gemeente dit jaar 75 jaar bestaat, werd zondag een grote internationale duiven vlucht georganiseerd naar An- gervilie in Frankrijk. Er bestond voor deze vlucht grote belang stelling. Baldadigheden De rijkspolitie te Sluis moest enige malen optreden tegen vormen van baldadigheid. De gebr. R. uit Roosendaal vernielden op het \Val- plein de buitenspiegels van een Duitse auto, die daar stond gepar keerd. Ze moesten de schade be talen en kregen een proces-verbaal. Nog erger maakte het de 24-jarige T. uit Knokke, die te diep in het glaasje had gekeken. Hij vernielde een buitenlicht aan de villa van mevr. B. aan de Damse Vaart en de radio-antenne van de auto van de heer B. Daarna maakte hij het de vissers langs de vaart lastig. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten en kon na een proces-verbaal te hebben gekregen en de schade te hebben betaald naar zijn vaderland terugkeren. Jeugd vakantieweek 1966 te Terneuzen Hedenmiddag om half twee be gon met de start van de orienta- tierit de jeugdvakantieweek 1966. Bijna 300 jongens en meisjes, in leeftijd variërend van 8 tot 14 jaar, gaven zich hiervoor oo bij de inrichters op veld 4 van het Zuidersoortpark. Er werd in drie leeftijdsgroepen gereden. De foto geeft een beeld van de als eersten gestarte deelnemers. In ieder geval, zo zei de voor zitter van het comité, de heer D. v. Ooyen, zijn we nu onder gun stiger weersomstandigheden be gonnen dan vorig jaar. Toen regende het. Nu scheen de zon. En een zonnetje kunnen de or ganisatoren en de kinderen maar al te goed gebruiken. (Vervolg van pag. 1) De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik heeft in een toespraak bij de ope ning van de buitenlandse corres pondentieclub in Djakarta waar van hij beschermheer is, gezegd dat de fysieke confrontatie met Maleisië beëindigd is en niet her vat zal worden. De moeilijkheden welke aanvankelijk de confron tatie veroorzaakten, waren ech ter niet zo snel opgelost als Indo nesië had gewild. Politieke waarnemers namen dit op als een verwijzing naar de Indonesische wens van een volks stemming over de vraag of het volk van Serawak en Sabah wer kelijk tot de Maleisische federa tie wil behoren. Malik zei dat men zich ge plaatst zag voor economische problemen welke slechts als „on- stellend" kunnen worden om schreven en die de nasleep vor men van een politieke revolutie op kleine schaal met al haar ge volgen en van de argwaan der buitenwereld. In antwoord op vragen zei Ma- lik dat hij binnenkort naar ver scheidene Oosteuropese landen zou reizen om een oplossing voor Indonesië's economische pro bleem te zoeken. Hij gewaagde van de mogelijkheid van een con sortium van Oosteuropese kredi- teuren. In Moskou zou Malik de kwestie»van de grote Indonesische schuld aan de Sowj et-Unie aan snijden. Als daarvoor een oplos sing zou worden gevonden, zou dat ook een oplossing ten aan zien van de andere socialistische landen vergemakkelijken, zei hij. Hij zou ook naar Polen, Tsjecho- Slowakije, Zuid-Slavië, Egypte, India en Pakistan gaan. STAKING IN ITALIË In Italië zijn in de afgelopen nacht 150.000 werknemers bij 't openbaar vervoer voor 24 uur in staking gegaan om aan 'de eis voor nieuwe arbeidscontracten kracht bij te zetten De bonden van alle richtingen doen aan de actie mee. NOG EEN SLACHTOFFER VAN WHITMAN OVERLEDEN Het 17-jarige meisje Karen Griffith is zondagavond bezwe ken aan de verwondingen die zij heeft opgelopen door de kogels, die de krankzinnige moordenaar Charles Joseph Whitman van de toren van de universiteit van Austin in Texas afvuurde. De slachting heeft nu in totaal zes tien doden geëist. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur „Sex a la minute". DINSDAG 9 AUGUSTUS Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Sex a la minute". Bezoek Grenadiers De grenadiers zullen weer een bezoek aan Sluis brengen. Dit be zoek is vastgesteld begin septem ber. Evenals dat de voorafgaande jaren het geval was, zal dit aanlei ding zijn tot het organiseren van enige festiviteiten. Beroepen De gereformeerde kerk te Zaam slag heeft een beroep uitgebracht op ds. H. J. Diekema te Mon- nikea<}am. Malik verzocht de buitenlandse pers een juist beeld t: geven van wat in Indonesië gebeurt en zich van „wilde aanvallen" te ont houden. De club van buitenlandse cor respondenten telt momenteel nog geen twee dozijn vaste correspon denten die in Djakarta tien lan den vertegenwoordigen. Voorzit ter van de club is de heer Kohno van de Japanse omroepmaat- schappij, vice-voorzitters zijn de heren Frank de Jong, correspon dent van A.F.P./A.N.P. en Vla dimir Resanov van radio-Moskou. Er zijn acht Japanse en vier Rus sische semi-permanente corres pondenten in Djakarta. Malik zei het volkomen duide lijk te willen maken, dat hij niet voor censuur was voor de plaat selijke noch voor buitenlandse journalisten. Maar hij kon niet zeggen wanneer de na de okto- ber-staatsgreep door het leger in gevoerde censuur zou worden op geheven. In antwoord op vragen zei Ma- lik dat men verwachtte dat een overgrote meerderheid van da ongeveer anderhalf miljoen in In donesië gevestigde Chinezen niet zou vertrekken maar Peking om bescherming zouden vragen. Een 170-tal Chinezen met Peking- paspoort, hoofdzakelijk jongeren, is vrijdag uit Tandjong Priok naar Amoy en Kanton vertrok ken. Sedert mei j.l. hebben onge veer zevenhonderd Chinezen per schip Indonesië verlaten. INTERNATIONALS GEDRUKT Beursplein 5 heeft vanmiddag de week ingezet met 'n gedrukte tot flauwe stemming voor het merendeel van de internationale waardien. Philips en Kon. Olie daalden bij de opening tot resp. 90,30 en 128,30, hetgeen een koersverlies voor bedde fondsen betekende van twee gulden. Uni lever was 1,30 lager op 83,50, AKU en Hoogovens gaven wei nig verandering te zien op resp. 62,20 en 305 als advieskoers. Phi lips had reeds in de morgenuren aanbod van lokale zijde te ver werken op geruchten over het afvloeien van 4000 werknemers. De raad van bestuur van Philips heeft hierop medegedeeld dat het cijfer van de 4000 volkomen uit de lucht is gegrepen. Kon. Olie lag flauw in de markt, doordat dit aandeel vrij dag in Walistreet en Unilever 'n halve dir. lager sloot. Later op de middag daalden de koersen voor Philips, LTnilever en Kon. Olie als gevolg van gering Ame rikaans aanbod dat in een vrij lege markt terechtkwam. Philips zakte in tot 89,40, Unilever tot 83,30 en Kon. Olie tot 128,70. Deze stukken verlieten de beurs op vrijwel het laagste punt van de dag. AKU daalde tot 61,80. Walistreet zette vrijdag voor de derde achtereenvolgende beursdag het koersharstel voort. Winstnemingen en ander aanbod deden idle eerder behaalde koers winsten op de Newyorkse beurs later weer vrijwel geheel Verlo ren gaan. KLM was er dir. lager waardoor dit fonds in Am sterdam vanmiddag enig terrein moest prijsgeven. In de lokale afdelingen was 't stil. De niet royeerbare certifi- caen Kop. Zout/Ketjen kregen een hogere advieskoers. Deze stukken hebben de vorige week flauw in de markt gelegen op geruchten over een te verwach ten bericht. De direcie van K.Z.K. heeft hierop echter mede gedeeld dat een bericht beslist niet te verwachten is. De koers daling van de vorige week is voor haar 'n raadsel. Er is geen enkele aanleiding voor een pa niekstemming. aldus de directie. Frans Beeren zette het herstel van vrijdag verder voort op me dedelingen van de directie over ds.«ajw#i»j8te' 60-jarig huwelijksfeest Dinsdag 9 augustus vieren de heer en meVr. K. de Bruijne Klaassen te Hoek hun 60-jarig huwelijksfeest. Hierbij de foto van het diamanten bruidspaar dat dins dag heel veel handen zal moeten drukken. Toen maandagmiddag de foto werd genomen, waren de voor bereidingen voor het feest reeds in volle gang. Griek bij bedrijfsongeval omgekomein De 2S-jarige Griekse arbeider Petros Palogos is vanmorgen bij een bedrijfsongeval in Utrecht om het leven gekomen. Samen met een collega maakte hij in de lood- en zinkpletterij Hambur ger een wals schoon. De Griek verloor daarbij zijn evenwicht en viel voorover. Hij raakte bekneld tussen de draaiende wals en werd vrijwl op slag gedood. Het slachtoffer woonde in Utrecht. Zes jongelui aangehouden wegens mishandeling De Haagse politie heeft in de af gelopen nacht een zestal jon gelui in leeftijd variërend van 15 tot 18 jaar, aangehouden ver dacht van mishandeling. Naar zij bekenden hadden zij achtereen volgens twee mannen in het Haagse bos aangevallen en mis handeld, omdat zij ,,'n hekel aan homo's hadden". Een van de slachtoffers deed daarop aan gifte. De betrokkenne is evenwel niet „schuldig", aldus de politie. De jongelui hebben slechts een voorwendsel gezocht tot de ge weldpleging. Rond vier uur hield de politie het zestal aan. Een van hen had bloedsporen op zijn bril en viel al gauw door de mand, waarna de anderen volg den. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, dinsdag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.01—10.11 Amerikaanse dollar 3.58%—3.62% Canadese dollar 3.33%—3.38% Franse frank (100) 73.4074.90 Belg. frank (100) 7.03%—7.08% Duitse mark (100) 90.1090.60 Zweedse kroon (100) 69.30—70.30 Zwitserse frank (100) 83.20—83.70 Italiaanse lire (10.000) 57.2559.25 Deense kroon (100) 51.6052.60 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.52%—12.67% Spaanse peseta (100 gr cp) 5.96—6.12

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2