Het einde van de confrontatie betekent geld voor productieve doelen Amerikaanse vliegtuigen bestookten Noordvietnamse militairen De bouw van een Amerikaans supersoon transportvliegtuig Amerikaanse presidentsdochter trad in het huwelijk HET WEER MEIJER en Zonen grandioze verkoop Maandag/dinsdag 8/9 augustus 1966 22e Jaargang No. 6747 Adenauer: Europa belangrijker dan Vietnam Verschrikkelijk' Betogingen AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT 41 slachtoffers SCHATRITKE SJEIK AFGEZET tegen: haaruitval-roos-kaalheid Heropgevoed De ,oude orde' Indonesië 1966 Suiker Poolse geestelijken veroordeeld Operatie Colorado' Raketten Nixon over situatie in Vietnam Op de Bahama-ellanden Zegen van de paus 20 augustus Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden o!oo ""'rankeriflg bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Aovertentieprijs per mm 16 et; minimum per ac vertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau yan dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen taak te vervullen die moet worden vervuld". Uitbreiding met 25 pro cent van de huidige Amerikaanse troepensterkte zou wellicht nodig zijn, zo gaf hij, als zijn persoonlijke mening te kennen. Nixon had twee dagen bespre kingen gevoerd met Amerikaanse militaire functionarissen en leden van de ambassade in Saigon. Waarnemers menen dat de Ame rikaanse troepensterkte, die thans ongeveer 300.000 man bedraagt, tegen het eind van 't jaar wellicht tot 400.000 man zal zijn uitgebreid. Oud-bondskanselier Adenauer raadt de Amerikanen aan de oor log in Vietnam te staken en de aandacht meer op Europa te rich ten, dat voor Arffèrika toch het be langrijkst is. Als Europa wordt verwaarloosd, aldus Adenauer, be staat de mogelijkheid dat de Sow- jet-Unie de controle over Duits land en Frankrijk krijgt. Adenauer zei dit in een gesprek met de Amerikaanse journalist Cy rus Sulzberger. Het bericht ver scheen zondag gelijktijdig in de New York Times en in Welt am Sonntag. Johnson zit volgens Adenauer met de erfenis van Kennedy wat Vietnam betreft. Hij acht het ook voor een grote natie niet vernede rend om van koers te veranderen als men ziet dat het verkeerd gaat. Van de zijde van de Westduitse sociaal-democratische partij is kri tiek gerezen tegen de uitspraken, die oud-bondskanselier dr. Ade nauer tegenover een Amerikaanse journalist heeft gedaan. De woordvoerder van de sociaal democraten, Frank Sommer, noem de deze uitlatingen „verschrikke lijk". Volgens hem gaat de oud bondskanselier aan het werkelijke probleem voorbij. „De partijdig heid van deze verklaring is onbe grijpelijk. Als alle leden van de NAVO even trouw zouden zijn als de V. S„ zou de toéstand binnen het bondgenootschap niet zijn zo als hij nu is", aldus Sommer. In Los Angeles hebben zaterdag avond 1500 mensen betoogd tegen de oorlog in Vietnam. De betoging viel samen met de herdenking van het kernbombardement van Hiros- jima. Zaterdag was het namelijk 21 jaar geleden dat de Amerikanen Hirosjima met kernbommen be stookten. Er vielen toen 150.000 doden. Tijdens de betoging hield sena tor Ernest Grüning uit Alaska een rede. Hij zei dat er geen veront schuldigingen aan te voeren zijn voor de schandelijke oorlog in Vietnam en stelde de eis dat de Amerikaanse regering geen bur gers meer oproept voor deze „niet officieel verklaarde" oorlog. Er deden zich geen incidenten voor. Ook in Melbourne is betoogd te gen de oorlog in Vietnam. 5000 be togers trokken door het centrum van de stad. In de stoet werden spandoeken meegedragen, waarop tegen de oorlog gerichte slagzin nen stonden. Bij Falls City in de Amerikaan se staat Nebraska is zondagmor gen vroeg een straalvliegtuig brandend neergestort. Alle 41 in zittenden 37 passagiers en 4 bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel, een B.A.C.-lll van „Braniff Airlines", was op weg van Kansas in Missouri naar Omaha in Nebraska. In de loop van zaterdagnacht had men het radarcontact verloren met het vliegtuig. Dit is het eerste ongeluk met een B.A.C.-lll in de Ver. Staten. D-e B.A.C.-lll is een Brits toestel. Foto: Zes uur na het verongeluk ken lagen de overblijfselen van het toestel nog te branden. Sjeik Sjakbutt, heerser over het oliestaatje Aboe Dhabi aan de Perzische Golf, is zaterdag door zijn familie afgezet. Zijn broer, sjeik Zaid, heeft de lei ding van de staat overgenomen. De 61-jarige sjeik Sjakbutt geldt als een van de rijksten ter wereld. Vorig jaar alleen al be droeg zijn inkomen uit de olie 250 miljoen gulden. Hij was sinds 1928 aan het bewind. Voor het welzijn van het volk gaf hij zeer weinig uit. Zijn opvolger geniet een veel grotere populari teit. Engeland heeft de nieuwe vorst al erkend. Het door het leger gesteunde blad „Apera" heeft de gedachte geopperd dat minister van bui tenlandse zaken Malik wel eens zijn ontslag zou kunnen indie nen, wanneer de Maleisische kwestie niet in de nabije toe komst zou worden opgelost. Dat zou wellicht nodig blijken om Soekarno ertoe te brengen aan d verlangens van het volk toe te geven en het akkoord van Bang kok goed te keuren. Ondertussen heeft de onder voorzitter van de parlements commissie voor buitenlandse aangelegenheden, Soebagio Rek- sodipoero, verklaard dat het ein de van de confrontatie zou be tekenen dat de grote uitgaven hiervoor naar produktieve doe len kunnen worden overge heveld. Hij zei dat Indonesië voorzich tig moest zijn met het aannemen van buitenlandse kredieten door middel van verschillende inter nationale lichamen. Het moest zijn uitvoer rechtstreeks op de (ADVERTENTIE) ALCOCHIN— De Amerikaanse regering heeft besloten aan de bouwers van het toekomstige supersone transportvliegtuig absolute voor rang te verlenen bij het verkrij gen van de materialen die voor de prototypen nodig zijn. Dit is van betrouwbare zijde te Wash ington vernomen. De strijd in Vietnam en de uitvoering van de plannen voor een bemande vlucht naar de maan behouden echter grotere prioriteit. De beslissing om het superso ne toestel te bouwen, zal niet vóór 6 september worden geno men. Het gaat in het bijzonder om de ondernemingen die met Boeing en Lockheed zijn de twee concurrenten, met General Elec tric en Pratt and Whitney voor de motoren. Met de bouw van liet eerste toestel kan in theorie in januari worden begonnen. Het vliegtuig zal 300 passagiers kun nen vervoeren met een snelheid van 2900 km per uur. Tegen 1974 kan het in dienst worden geno men. Vóórdien zijn waarschijnlijk de Frans-Britse Concorde en de Russische TOE-144, waaraan al wordt gebouwd, gereed. Het Amerikaanse toestel zou echter door zijn grotere formaat en snelheid rendabeler zijn dan de- de bouw zullen worden belast, ze twee toestellen, aankopende landen richten in plaats van via Singapore. Volgens kolonel Hertasning, voorzitter van een speciale on derzoekgroep, bevinden zo'n 450 leden van de buiten de wet ge stelde geheime inlichtingen dienst zich nog op vrije voeten. Zij hadden de order om zich te melden niet opgevolgd en hadden hun huis verlaten. Tegen hen zijn arrestatiebevelen uitgege ven, o.a. tegen de luchtmacht officier Wartono die nauw met Soebandrio heeft samengewerkt. Ongeveer vijfhonderd voormali ge leden van de dienst hadden zich wel gemeld. Een 140-tal van hen is vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Een 250-tal werd heropgevoed. Geleide democratie, zoals door Soekarno zeven jaar geleden ge formuleerd, betekent geen dicta toriale regering maar moet on dergeschikt zijn aan de staatsfilo- sofie „pantsjasila", aldus heeft de commandant van het Siliwangi- korps in Bandoeng, generaal- majoor Dharsono,, daar gezegd, Hij kritiseerde Soekarno voor diens afwijzing van de gedachte der „triaspolitica" welke voor een ware democratie onmisbaar was. De macht moest niet in één hand geaccumuleerd worden. De mannen van de oude orde die zich niet aan de nieuwe orde in Indonesië kunnen aanpassen", gaf hij de raad „af te treden en thuis te blijven". Dharsono is onlangs de Soekarno-gezinde ge- neraal-majoor Ibrahim Adjie op gevolgd. Dit weekeinde zijn in Djakarta 60 zeer arme mannen en vrouwen tegelijk in het huwelijk getreden. De huwelijksplechtigheid was ge organiseerd door de plaatselijke autoriteiten. Het betrof hier men sen, die overdag bedelen en 's nachts slapen in de straten of onder de bruggen van Djakarta. De echtparen zullen naar Noord- Sumatra worden gebracht, waar zij op de plantages gaan werken. De huwelijksplechtigheid en het vervoer vormen een onderdeel van het plan van de nieuwe In donesische regering om het grote aantal bedelaars in de steden te beperken. De Indonesische regering heeft het afgelopen weekeinde de prijs van een kilo suiker teruggebracht tot 3Va roepiah. Deze prijs mag niet worden verhoogd. Dit is de eerste maatregel van de reeks die de nieuwe regering voorne mens is te nemen om het lijden van „de gewone man" te verlich ten. In 1965 werd in Indonesië 600.000 ton suiker geproduceerd tegen 770.000 ton in 1964. Onder het Nederlandse bewind werd jaarlijks ruim een miljoen ton geproduceerd. (Zie verder pag. 2) Een Benedictijner- monnik en een pastoor zijn in Gdansk (het voormalige Danzig)' tot resp. vier jaar en twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens hulpverlening aan een Tsje chische vrouw en haar dochter die over zee naar het westen wil den vluchten. Ht blad „Glos Wybrezeza", dat dit meldt, schrijft dat de monnik bovendien tot 30000 zlotles (4500 gulden) boete is veroordeeld. De Tsjechische en haar doch ter hadden in augustus 1963 ille gaal de Pools-Tsjechlsche grens overschreden. De echtgenoot van de Tsjechische die als Ameri kaans toerist Polen bezocht, had zich om hulp tot de monnik ge wend. die moeder en dochter in een particulier huis had verbor gen. De geestelijken hadden voorts getracht twee vissers om te kopen om de twee te helpen vluchten. Twee andere Polen bij wie de vrouw en het kind in huis waren geweest, wenden tot gevangenis straffen van anderhalf jaar ver oordeeld. De vrouw, Anna Otypko, kreeg twee jaar, waarvan één jaar werd kwijtgescholden. Amerikaanse vliegtuigen, die napalmbommen en mitrailleurs ge bruikten, hebben voor de eerste maal een directe aanval op Noord- Vietnamese militairen uitgevoerd. Dit is zaterdag door een Ameri kaanse woordvoerder meegedeeld. Bij de aanval, die vrijdag plaats vond, namen de vliegtuigen op weg naar een olieopslagplaats mi litairen waar, die uit een bos vluchtten. De bommenwerpers kre gen opdracht de militairen aan te vallen. Daarbij werden naar schat ting vijftien slachtoffers gemaakt. Zuidvietnamese mariniers, aan gevoerd in honderd Amerikaanse helikopters, hebben in de dicht bevolkte Kwee-Sonvallei op 550 km ten noorden van Saigon meer dan 250 vietcong-strijders gedood. Vóór de aanval hadden zaterdag Amerikaanse straalbommenwer- pers van het type B-52 steunpunten van de guerillastrijders in de 25 km lange vallei gebombardeerd. Er zouden zich minstens twee viet- congregimenten en misschien wel een hele divisie van tienduizend man in de vallei ophouden, waar de helft van de dertigduizend zielen tellende burgerbevolking naar verluidt sympathiseert met de vietcong. Ongeveer 2500 man ster ke Zuidvietnamese infanterie- en pantsereenheden zijn over land de vallei binnen getrokken. De verlie zen onder de regeringstroepen in deze nieuwe operatie, „Colorado", genaamd, worden tot dusver licht genoemd. Er zijn negenentwintig krijgsgevangenen gemaakt. Amerikaanse vliegtuigen hebben op 90 km noordoostelijk van de Noordvietnamese havenstad Hai phong twee motortorpedoboten tot zinken gebracht en een derde zwaar beschadigd. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoer der in Saigon hadden de schepen het vuur geopend op de toestellen, toen deze terugkeerden naar hun vliegdekschepen na een luchtaan val op Noord-Vietnam. Het Noordvietnamese persbureau heeft vandaag (maandag) meege deeld, dat er in Noord-Vietnam steeds meer Amerikaanse vliegtui gen met luchtdoelraketten worden neergehaald. In de afgelopen maand waren er verscheidene neer geschoten en dit aantal werd steeds groter. De Amerikanen heb ben beweerd dat de raketten niet doeltreffend zijn. Toch gaf een Amerikaanse mili taire woordvoerder in Saigon toe, dat er zondag, toen er zeven Ame rikaanse toestellen verloren gingen, in Noord-Vietnam druk gebruik is gemaakt van „Sam"-raketten. De Amerikaanse piloten, die aan de aanvallen op doelen in Noord-Viet nam hadden deelgenomen, hadden 24 van deze raketten in de lucht gezien. De vroegere vice-president Ri chard Nixon heeft zondag vóór zijn vertrek uit Saigon naar Tokio ge zegd aanzienlijke uitbreiding van het Amerikaanse aandeel in de Vietnamese oorlog van belang te achten voor de verkorting van het conflict en de vermindering van het totale aantal slachtoffers aan geallieerde zijde. Het huidige Amerikaanse aan deel achtte hij „onvoldoende om de tuc! Johnson, dochter van de Amerikaanse president, is zaterdag in het huwelijk getreden met Pa trick Nugent, een 23-jarige stu dent. De leeftijd van de bruid is negentien jaar. De plechtigheid vond plaats in de grootste katholieke kerk van de Verenigde Staten, de basiliek der „onbevlekte ontvangenis" in Wash ington. De president geleidde zijn dochter naar het altaar, waar het jonge paar elkaar de trouwringen gaf. In de kerk mochten geen t.v.- opnamen worden gemaakt. Betogers protesteerden tegen het feit, dat het huwelijk plaats vond op de herdenkingsdag van de atoombomaanval op Hirosjima. OPKLARINGEN EN BUIEN Het afgelopen weekeinde trok een kleine depressie over het zui- aen van Engeland naar de Duitse Bocht. Dit gaf zondag in bijna heel Nederland aanleiding tot langdurige regenval. De meeste regen, 10 tot 20 millimeter, viel in Zeeland, West-Brabant en het zuidwesten van Zuid-Holland. De depressie trekt nu verder in de richting van zuid-Zweden. Aan de achterkant ervan stroomt polaire lucht Nederland binnen. Deze is onstabiel, zodat naast flinke opklaringen ook plaatselijk buien tot ontwikkeling zullen ko men. In het temperatuurverloop is weinig verandering te ver wachten. Op het midden van de oceaan bevindt zich een in diepte toene mende depressie. Deze verplaatst zich in ongeveer oostelijke rich ting. Ze blijft echter morgen nog op grote afstand van Nederland. Het interieur van de kerk was versierd met een overweldigend aantal witte rozen. De bruid, ge tooid in een traditioneel wit bruids toilet, was vergezeld van twaalf bruidsmeisjes. Aartsbisschop Pa trick O'Boyle uit Washington cele breerde de huwelijksmis. Na de receptie op het Witte Huis, die vier uur duurde en waar op zevenhonderd genodigden aan wezig waren, vertrok bet bruids paar voor de huwelijksreis. Het buidspaar is zondag per vliegtuig in Nassau aangekomen om de wittebroodsweken op de Bahama's door te brengen. Zij reis den onder de naam van het echt paar Frisbee. Naar verluidt ver blijft het echtpaar in de villa van mevr. Rebekah Harkness, de voor zitster van de filantropische stich ting „Harkness". Paus Paulus de zesde heeft Luci, de dochter van president Johnson die een jaar geleden tot de rooms- katholieke kerk overging, zijn ze gen gegeven en haar zijn foto met geschreven opdracht doen toeko men via de aartsbisschop van Washington mgr. Patrick Louis O'Boyle. (ADVERTENTIE) Tot houden wij onze van gebruikte tenten, luchtbedden, slaapzakken, butagas en cara vans in onze showroom langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. EXTRA LAGE PRIJZEN. Alles moet weg Noordstraat 25-27 Telefoon 01155—795 Showroom Rijksweg Axel-Hulst Tel. 01155—3?! - AXEL STRALEND BRUIDSPAAR Washington: Het stralende bruids paar Patrick J. Nugent en Luci Johnson, op dit moment reeds de heer en mevrouw Nugent, verlaat de kerk na het voltrekken van het huwelijk. meegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Wisselvallig weer Wisselende bewolking en enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. DINSDAG 9 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorder. AUGUSTUS v.m. n.m. 6.43 6.58 7.19 7.34 7.53 S.0S 8.02 8.17 WOENSDAG 10 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.34 7.55 Terneuzen 8.10 S.31 Hansweert 8.44 9.05 Walsoorden 8.53 9.14 aug 9 10 11 12 13 14 op 5.13 5.15 5.17 5.18 5.20 5.21 zon onder 20.10. 20.15 20.13 20.11 20.09 20.07 maan op ondei 23.06 23.28 0.46 1.50 13.55 15.12 16.30 17.45 13.49 19.38

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1