Conservatieve motie over de Britse loon- en prijspolitiek verworpen De Chinese affaire Soekarno sprak over aftreden HET BOMBARDEREN VAN DE GEDEMILITARISEERDE ZONE grandioze verkoop MEIJER en Zonen EINDE INDONESISCHE CONFRONTATIEPOLITIEK VOOR 17 AUGUSTUS HET WEER VRIJDAG 5 AUGUSTUS 196P 22e Jaargang No. 6745 WERKLOOSHEID VERZET TEGEN LOONSTOP 20 augustus TWEE LIJKEN VAN DE „DARLWIN" GEBORGEN HET WAPENBEZIT IN DE V.S. Indiase regering krijgt het vertrouwen BERGBEKLIMMERS OMGEKOMEN OP DE MONT BLANC De ontwapening Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Weer bomontploffingen in' Zuid-Tvrool Pfankèring bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRUE ZE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Aovenennepnjs per mm 10 ct; minimum per acvertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere reeel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdal-nummer tot 10 uur voormiddag. Met een meerderheid van slechts 52 stemmen heeft het Britse lagerhuis woensdagavond zjjn vertrouwen In de regering uitgesproken en 'n conservatieve motie waarin de gang van zaken rondom het wetsontwerp voor beheersing van lonen en prijzen werd veroordeeld, verworpen. Dat gebeurde met 277 tegen 255 stemmen. Meer dan twintig labour-afgevaardigden stemden tegen en brachten daardoor de meerderheid van 95 stemmen waarover Wilson normaal be schikt, aanmerkelijk terug. De stemming kwam tijdens een levendig debat over het econo mische beleid van de regering, voornamelijk het afkondigen van de loon- en prijsstop. Na het be kend maken van de uitslag van de stemming, de meest ongun stige voor labour na de verkie zingen van maart, werd aan con servatieve zijde herhaaldelijk, „aftreden" geëist. De conserva tieve motie ging over een pro cedure-kwestie, er werd in geëist dat het lagerhuis onmiddellijk 't wetsontwerp in behandeling zou nemen. Het wordt momenteel besproken door 'n speciale com missie van 25 leden. De conservatieve oud-minister sir Keith Joseph zei te vrezen dat door de regeringsmaatrege len en veel grotere werkloos heid zal ontstaan dan de rege ring denkt. De regering komt tevens in de verleiding de ter mijn van de buitengewone en „dictatoriale" bevoegdheden die de minister van economische zaken. George Brown, voor twaalf maanden bezit, te verlen gen, zei hij. De leider van de rebellerende labour-leden, Michael Foot, werd door de conservatieven luid toe gejuicht na zijn aanval op de nieuwe voorstellen, die onder meer voorzien in boetes tot 500 pond (ƒ5000) voor opzettelijke overtreding van de loon- en prijs stop. Foot drong er bij zijn ka meraden op aan zich te onthou den van stemming. Hij verweet de regering te trachten een debat te vermijden.' De leider van de labour-fractie, Herbert Bowden, verwierp de suggestie dat de regering van de V.S. de Britse regering onder druk gezet zou hebben om de loon- en prijspolitieke maatrege len verplicht in te voeren. Inmiddels hebben de leiders van de vakvereniging van land- bouwarbeiders en die van de landbouwtransport gezegd zich niet met de tijdelijke loonstop te kunnen verenigen en aan de minister van landbouw meege- BELGISCH KONINGSPAAR OP VAKANTIE Brussel: Koningin Fabiola en koning Boudewijn hier bij aan komst op het militaire vliegveld te Meisbroek vanwaar zij per vliegtuig naar Spanje vertrokken voor enkele dagen vakantie in Zara. Dit is het eerste optreden in het openbaar van koningin Fabiola sinds op 10 juli een ope ratie een einde maakte aan haar zwangerschap. deeld dat zij hun eisen voor een „aanmerkelijke" loonsverhoging zullen handhaven. De Britse medische vereniging heeft een loonstop voor medisch personeel in principe aanvaard. Begin mei was een salarisverho ging van 15 procent voor dok ters toegezegd. Premier Wilson sprak woens dagavond vier uur lang met 18 van de voornaamste Britse ban kiers: 't onderhoud was „vrucht baar en nuttig" en pas om half twaalf afgelopen. De regering en de bankiers zouden het eens zijn over de noodzaak van het ver mijden van devaluatie, premier Wilson zou gezegd hebben dat er geen sprake van is dat er 'n ver- anderlijke wisselkoers voor het j pond zou worden ingevoerd. De bankiers zouden de wens geuit hebben dat de regering bezuinigt op de sociale diensten en uitga ven in het buitenland. Het verzoek van de Britse regering om vergaande bevoegd heden om een loonstop van een jaar door te voeren, is door de speciale commissie van het lager hui^ met 13 tegen 11 stemmen, bij één onthouding, aangenomen. De commissie bestaat uit 15 socialisten en 10 conservatieven. De commissie behandelt de wetgeving tot herstel van de economie artikel voor artikel. Vice-premier George Brown zei dat de regering waarschijn lijk niet van de bijzondere be voegdheid gebruik zal behoeven te maken, nu werkgevers en vakverenigingen hun medewer king hebben toegezegd. (ADVERTENTIE) Tot houden wij onze gebruikte tenten, luchtbedden, slaapzakken, butagas en cara vans in onze showroom langs de Rijksweg AxelHulst nabij le Verkorting. EXTRA LAGE PRIJZEN. Alles moet weg Noordstraat 25-27 Telefoon 01155—795 Showroom Rijksweg Axel-Hulst Tel. 01155—381 - AXEL DRIEMANS-VLUCHT Downey (Californië): Dit zijn de drie astronauten, die door N.A.S. A. genoemd worden voor de eer ste Apollo-driemans-vlucht, een operatie die het zenden van een mens naar de maan voorafgaat. V.l.n.r.: Virgil „Gus" Grissom, Edward White en Roger Chaffee. De Apollo-vlucht met drie man zou begin volgend jaar plaatsvin den. Aan de kust van Cornwall heeft men donderdagocl tend de lijken gevonden van twee passagiers van de zondag met 31 mensen verdwenen Britse plezierboot „Darlwin". TJit gevonden wrak stukken blijkt datet schip door de storm op ee.; de scheep vaart gevreesde rots is geworpen. Er zijn waarschijnlijk meer dan honderd miljoen vuurwapens in handen van Amerikaanse particu lieren, een van de twee Amerika nen bezit er dus een, heeft de direc teur van de Nationale stichting voor de schietsport, Charles Dickey, woensdag verklaard. Het juiste aantal is onmogelijk te schatten, zei hij. Er zijn 700.000 verzamelaars van vuurwapens in de V.S., 20 tot 25 miljoen Ameri kanen beoefenen het schieten. Vooral in het zuiden, het midden westen en het westen bezitten velen een vuurwapen. Uit een onderzoek in Texas bleek dat op het platte land 80 tot 90 procent van de ge zinnen een of meer vuurwapens bezit, aldus Dickey. Donderdagmiddag om 12 uur, 24 uur nadat de Chinese waar nemende zaakgelastigde de of ficiële mededeling had ontvan gen dat de visa van de acht Chi nese deskundigen niet verlengd zouden worden en zij het land dienden te verlaten, is er nog geen nieuw contact met het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag geweest. India, een der voorzitters van de internationale controlecom missie inzake Vietnam, heeft de autoriteiten in Hanoi en Saigon iverzocht mee te werken aan de instandhouding van de gedemi litariseerde zóne in dit land door 'ei mobiele eenheden waarne- nftrs van ae commissie te laten patrouUleren. Dit verzoek is ook 'gezonden naar de regeringen van C-nads en Polen, die mede- voorzitters van de contrólecom- jnri- zijn. ®yn van mening, dat de Amerikaanse bombardementen in de gedemi litariseerde strook ertoe bijdra gen dat het gevaar op uitbrei ding van het conflict groter wordt. Men vreest dat deze bom bardementen een inleiding zul len vormen tot troepenverplaat singen over de zeventiende breedtegraad, waarlangs de be trokken zóne loopt. Op het ogen blik is daar slechts één waarne mingspost aan de Zuidvietna- mese kant en geen enkele aan die van Noord-Vietnam. De Indonesische minister van voorlichting, Boerhanoeddin Mo hammed Diah, heeft donderdag na de eerste bijeenkomst van de nieuwe regering gezegd, dat het vraagstuk-Maleisië vóór 17 augustus, de dag waarop Indone sië zijn onafhankelijkheid her denkt, een stadium bereikt zal hebben waarin de confrontatie beëindigd kan worden. De kabinetszitting werd voor gezeten door president Soekar- no, die herhaaldelijk uiting heeft gegeven van zijn ongenoegen met een spoedige beëindiging van de confrontatie. Minister Diah verklaarde echter, dat over dit onderwerp geen misvat tingen of moeilijkheden bestaan. Allen waren het er over eens, dat de kwestie diende te worden geregeld op basis van het ak koord van Manilla, aldus Diah. Het akkoord van Manilla behelst een volksstemming in de Noord- Borneose staten Sabah en Sera- wak over de vraag of de bevol king instemt met toetreding tot de federatie Maleisië. Gevraagd naar de uitlating van president Soekarno in zijn rede van vorige week, waarin deze verklaarde dat de confron tatie zal worden voortgezet zei de minister dat dit geen pro bleem meer vormt. Inmiddels is een commissie uit Maleisië in Djakarta aangekomen om de weg te effenen voor een bezoek van premier Abdoel Razak. Minister Diah zei, dat presi dent Soekarno uiteindelijk zijn goedkeuring heeft gehecht aan de door generaal Soeharto en minister Malik gevolgde wegen bij de beëindiging van de con frontatie. Hij voegde hieraan toe, dat de regering binnenkort het akkoord van Bangkok „na' enkele wijzigingen" zal ratifi ceren. it begin juni door minis ter Malik en vice-premier Razak opgestelde akkoord moet dienen als uitgangspunt voor een rege ling van het geschil tussen de twee staten. Volgens Diah zaten er in het akkoord enkele zwak ke plekken. Een communistische motie van wantrouwen in het beleid van de Indiase regering is donderdag met 267 tegen 61 stemmen door de kamer verworpen. Er is vier dagen over gedebatteerd. Prof. Hiren Moekerdji, de leider van de communisten, beschuldigt de regering ervan dat zij gemene zaak maakt met de Amerikanen en de nationale onafhankelijk heid en waardigheid uitholt. Vier bergbekliiAmers, twee En gelsen en twee Fransen, zijn in een zware sneeuwstorm op de MontBlanc om het leven geko men. Twee Fransen worden nog vermist. Een helicopter pikte donderdag twee andere Fransen op, die de nacht tevoren hun leven hadden weten te redden door muren van sneeuw om zich heen te bouwen. Ze zijn met bevriezingsverschijn selen en volkomen uitgeput naar een ziekenhuis in Chamonix ge bracht, waar hun toestand enke le uren later bevredigend werd genoemd. Tijdens de langdurige sneeuw storm bevonden zich in totaal 25 Alpinisten op de Mont Blanc, met zijn 4.S00 meter de hoogste berg van West-Europa. In 24 uur tijd viel op de hoger gelegen hel lingen ongeveer 1 meter sneeuw, terwijl het in Chamonix zelf stroomde van de regen. Plaatselij ke gidsen hebben er hun verba zing over uitgesproken dat zo veel mensen zich in dit slechte weer de berg op hebben gewaagd. 'Deze week zijn op de Matter- horn, aan de Zwitsers-Italiaanse grens, twee bergbeklimmers om gekomen, één Italiaan en één in Duitsland gelegerde Amerikaan se militair. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde desgevraagd: Op dit ogenblik is niets bekend van een nader bezoek." Aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag is de afgelopen nacht niets bijzonders gebeurd. Als immer zijn daar de mannen van politie en binnenlandse vei ligheidsdienst aanwezig en hun doen en laten wordt nog steeds nauwkeurig geregistreerd door een groeiende groep journalisten en cameramensen. In de voorlichting is een wij ziging gebracht. Da mededelin gen, die tot nu toe van de Haag se politie kwamen, moeten nu worden verstrekt door het mi nisterie van. justitie, die op zijn beurt beroepsnieuwsgierigen kan verwijzen naar het ministerie van buitenlandse zaken. Donderdagmiddag heeft de fir ma Van der Geest, een expedi tiebedrijf, de eigendommen van de Chinezen, die het pand Prins Mauritslaan 17 hebben bewoond en waarvan de huur is geëin digd, daar weggehaald en over gebracht naar het gebouw van de Chinese legatie aan de Adriaan Goekooplaan. Met de vrachtwagen van de firma kwa men vijf mensen mee het ter rein van de legatie op: vier men sen van het expeditiebedrijf en de zoon van de makelaar, die de verkoop van het huis Prins Mau ritslaan 17 in handen heeft. In de auto werden een aantal houten bedden geladen, matras sen, die opengemaakt waren waarschijnlijk ten behoeve van het politie-onderzoek, en een kamerscherm. Om 12 uur donderdagmiddag werd de Adriaan Goekooplaan voor alle verkeer afgesloten. De Zweedse afgevaardigde mevr. Alva Myrdal op de ontwa peningsconferentie in Genève heeft donderdag een beroep op Amerika en da Sowjet-Unie ge daan ook de ondergrondse kern proeven tegen het einde van dit jaar te staken. Engeland verzocht de confe rentie de mogelijkheid te onder zoeken van een proefverbod op ondergrondse proeven, met veri ficatie „op uitnodiging". Aan Amerikaanse kant is dit voorstel koel ontvangen. Amerika verzet zich sterk tegen een verbod zon der doeltreffende controle op de naleving. President Soekarno van Indone sië, die zich vóór de staatsgreep tot staatshoofd voor het leven Het benoemen, heeft donderdag voor het eerst van aftreden gesproken. Tegenover een groep Indonesi sche architecten en kunstenaars verklaarde de president dat de hon derden schilderijen en andere kunstvoorwerpen, die hij geduren de zijn bewind verzameld heeft, het eigendom van het volk zuilen MEER OPKLARINGEN Het weer in een groot, deel van West-Europa staat onder invloed van een depressie die zich op de Noordzee bevindt en slechts lang zaam in noordelijke richting weg trekt. Met een matige tot vrij krach tige westelijke stroming wordt hierbij voortdurend onstabiele lucht aangevoerd waarin buien voorkomen, enkele zelfs gepaard met onweer. Voor vandaag worden er, doordat de depressie steeds verder af komt te liggen, meer opklaringen ver wacht. De temperaturen zullen in de VRIJDAG Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5 AUGUSTUS 4.19 4.55 5.29 5.38 4.29 5.06 5.39 5.4S 6 AUGUSTUS v.m. n.m. 4.50 5.26 6.00 6.09 4.59 5.35 6.09 6.18 middag echter ten opzichte van donderdag niet veel veranderen. Toen steeg de temperatuur tot waarden tussen 18 en 21 graden. Niet veel warmer werd het in gro te delen van Duitsland en Frank rijk. Alleen in Italië en Spanje kwamen temperaturen voor van boven de 30 graden. medegedeeld door het K.N.M.I geldig tot hedenavond. Weinig verandering Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien, sommige met onweer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind en maximum tem peraturen van 18 tot 21 graden. op onder op onder aug. 5 5.07 20.24 22.13 9.11 6 5.09 20.22 22.24 10.20 7 5.10 20.20 22.35 11.29 8 5.12 20.18 22.49 12.41 9 5.13 20.10. 23.06 13.55 zijn nadat hij hef presidentschap heeft neergelegd. Vorige maand trok het voorlopi ge volkscongres de benoeming tot president voor de duur van het leven in. Algemeen wordt ver wacht, dat de ambtsperiode van Soekarno na de algemene verkie zingen, die in 1968 moeten plaats vinden, zal eindigen. Soekarno zei dat hij in de afgelo pen 25 jaar „uit eigen zak" een aantal kunstwerken had ge kocht, die een zaal zouden kunnen vullen. Op deze wijze zouden kunstminnaars uit alle delen van de wereld van mijn verzameling kunnen genieten, aldus de presi dent, die er bescheiden aan toe voegde, dat een eventueel museum niet te veel nadruk op de figuur Boeng Karno zou moeten leggen. j> In Zuid-Tyrool zijn woensdag avond twee bommen ontploft die geen slachtoffers eisten en alleen geringe schade veroorzaakten. De ene born explodeerde in het ge rechtsgebouw te Bolzano en de andere op de spoorlijn die via de Brenner naar Oostenriik loopt. Volgens de politie zijn de aan slagen vermoedelijk het werk van neo-nazi's die het betrokken ge bied. dat nu Italiaans is, weer bij Oostenrijk wensen of opgenomen in een nieuw groot-Duitsland. Het merendeel van de bevolking spreekt Duits. DE STRIJD IN VIETNAM Amerikaanse zware bommen werpers hebben woensdag voor de derde maal in één week tijd de gedemilitariseerde grenszone bij Noord-Vietnam gebombar deerd, ten zuiden van de grens rivier Ben Hai. De aanval was gericht op ar- tilleriestellin gen, infiltratiewegen en bevoorradingsposten 8 km ten westen van Dong Ha.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1