Chinezen moeten ons land verlaten Amerikaanse agressie een gevaar voor de wereldvrede Veiligheidsraad verwierp resolutie tegen Israël VISA WORDT NIET VERLENGD KOSYGIN: SPECIALE TARIEVEN VOOR VLUCHTEN NAAR EXPO '67 LV.V.V. PROTESTEERT TEGEN PROCES IN MADRID HET WEER Communiqué Chinese zaakgelastigde ontboden Geen Chinees commentaar Chinees niet vergiftigd of mishandeld Na confrontatie 10.000 man Britse troepen uit Borneo Erhard in november naar India Vietnam De verhouding met de V.S. Vreedzame coëxistentie Vliegtuigbotsing boven Spanje Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden 0>«»fcwta* Nf ebonneniMit; TBWEUZEN Oireetosr-TT6»f8rei3aefeur: I. van 3e Sande Redactie- en Admteistratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 cfc DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6744 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternetizea" Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De leden van de Chinese dele gatie van lastechnici, die in het bureau van de zaakgelastigde aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag worden verborgen ge houden voor de Nederlandse justitie zullen ons land moeten verlaten. Dit is de tijdelijk zaak gelastigde, de heer Shen Wei Liang, woensdag op het ministe rie van buitenlandse zaken mee- g- ••eld. De visa van de leden van de delegatie zullen niet verder wor den verlengd. De leden van de delegatie moeten zich onderwer pen aan alle bepalingen van het Nederlandse recht. Dit is woensdagmiddag door het ministerie van buitenlandse zaken in een communiqué mee gedeeld. Het communiqué luidt „Op 2 augustus heeft de tijde lijk zaakgelastigde van de Chi nese volksrepubliek een verkla ring afkomstig van de Chinese delegatie bij het internationaal lascongres overhandigd, waarvan de vertaling als volgt luidt: „Op uitnodiging van het Inter nationaal Lasinstituut werd door het Chinese lasinstituut een dele gatie gevormd van negen leden die op 4 juli in Nederland aan kwam om de 19e conferentie van het Internationaal Lasinstituut bij te wonen, die in Delft (Hol land) werd gehouden van 9 juli tot 16 juli. Alle activiteiten van de Chinese delegatie gedurende de conferentie waren normaal, legaal en Onberispelijk. Wat be treft de toedracht en oorzaak van de dood van Hsu Tsu-Tsai, één van de leden van de Chinese delegatie, heeft het kantoor van de zaakgelastigde van de Chi nese volksrepubliek in Neder land een duidelijke uiteenzetting gegeven in zijn nota van 20 juli 1966, gericht aan de Nederland se regering. De feiten tonen dui delijk aan dat de dood van Hsu Tsu-Tsai veroorzaakt is door ac tiviteiten van geheime agenten van de Verenigde Staten en hun medeplichtigen die hem hadden j aangezet om af te vallen en dat de verantwoordelijkheid daarvan bij Hsu Tsu-Tsai zelf berust. De overige leden van de Chinese delegatie hebben in het geheel niets te maken met de dood van Hsu Tsu-Tsai. Het is volkomen onredelijk dat de Nederlandse regering zo ver is gegaan om dit incident te gebruiken om de overige leden van de Chinese delegatie te verhinderen Neder land te verlaten en naar China te gaan. De Chinese delegatie eist dat er in deze onrechtvaar dige situatie onmiddellijk ver andering komt." Woensdagochtend is de tijde lijk zaakgelastigde op het minis terie van buitenlandse zaken ontboden en is hem meegedeeld dat, nog geheel afgezien van de daarin vervatte onaanvaardbare aantijgingen, de betrokken ver klaring niet kan worden geac cepteerd als een wettelijk stuk, dat in de plaats kan treden van een getuigenverhoor. De Chinese tijdelijk zaakge lastigde is opnieuw duidelijk ge maakt dat de leden van de dele gatie die geen diplomatieke im muniteit bezitten zich dienen te gedragen in overeenstemming met de Nederlandse wet. Voorts is aan de tijdelijk zaak gelastigde gezegd dat de geldig heid van de visa van de leden van de delegatie niet verder zal worden verlengd". De tijdelijk zaakgelastigde is er verder op gewezen dat de leden van de delegatie dus moe ten vertrekken en dat zij zich daarbij zullen hebben te onder werpen aan alle bepalingen van het Nederlandse recht. Dit houdt in dit geval in een getuigenver hoor en daarnaast vanzelfspre kend paspoortcontrole en doua nevisitatie. Nogmaals is aan de tijdelijk zaakgelastigde duidelijk gemaakt dat het onttrekken van de leden van de delegatie aan de Neder landse justitie door hen te huis vesten in het gebouw van de diplomatieke missie, zodat dag vaardingen te hunnen behoeve niet kunnen worden betekend, volledig in strijd is met het in ternationaal gebruik. Daaraan is toegevoegd dat de Chinese ver tegenwoordiging ten volle ver antwoordelijk is voor deze ont wikkelingen," aldus het commu niqué. Een woordvoerder van de Chi nese vertegenwoordiging in ons land heeft desgevraagd verklaard naar aanleiding van het pers communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken „thans geen commentaar" te hebben. De 42-jarige Chinese ingenieur Hsu Tsu Tsai is volgens het on derzoek naar aanleiding van de sectie op diens stoffelijk over schot noch vergiftigd, noch mis handeld. Tot deze slotsom is de patholoog-anatoom van het ge rechtelijk geneeskundig labora torium, dr. J. Zeldenrust, althans tot op dit ogenblik gekomen. Hij zei woensdag desgevraagd het niet helemaal uitgesloten te ach ten, dat bij het onderzoek, dat bijna voltooid is, nog nieuwe ge gevens worden gevonden, waar door hij zijn conclusie zou moe ten wijzigen. VERDACHTE AANGEHOUDEN t I Wenen: De politie in Wenen heeft de 57-jarige Ludwig Weinber, een van de twee verdachten van de overval op de Nutsspaarbank in Amersfoort, op het vliegveld van Wenen aangehouden. Twee leden van de Amersfoortse po litie zijn naar Wenen vertrokken om de verdachte te horen. De man stond op het punt om, van Wenen naar Brussel te vertrek ken. Prinses Beatrix en echtgenoot naar Porto Ercole vertrokken Prinses Beatrix en prins Claus zijn woensdagmorgen van de vliegbases Soesterberg vertrok ken naar het koninklijke vakan tieverblijf in Porto Ercole. Prin ses Christina zal zich op een later tijdstip bij de koninklijke familie voegen. De prinses gaat eerst nog enige tijd naar Zuid- Frankrijk in gezelschap van de familie Höweler, bij wie zij tot voor kort in Amersfoort heeft gewoond. De Britse minister van defen sie, Denis Healey, heeft woens dag in het lagerhuis gezegd dat 10.000 man Britse troepen uit Borneo zullen worden terugge trokken als de overeenkomst van Bangkok ter beëdiging van de „confrontatie" van Indonesië is geratificeerd en de Maleisische strijdkrachten de volledige ver antwoording voor de verdediging van Oost-Maleisië op zich nemen. „We hebben met de Maleisi sche regering overeenstemming bereikt over een programma voor een ordelijke terugtrekking van deze aard", aldus de Britse minister. Amerikaanse geheime agenten belicht van diefstal Een hoofdambtenaar van de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst (C.I.A.) heeft bij de politie van Washington een klacht ingediend tegen twee agenten van de C.I.A. Volgens hem vermist hij juwelen ter waarde van 70.000 tot 100.000 gulden, sinds het tweetal in zijn huis heeft „rondgesnuffeld". Volgens een officiële woord voerder van de C.I.A. waren de twee agenten naar het huis van de hoofdambtenaar van wie zij niet wisten dat hij bij de ge heime dienst werkte gegaan om daar geheime stukken weg te halen, die één van hen had ont dekt. toen hij 'ié* eerder bezoek aan het huis had gebracht, dat toen te koop stond. De woordvoerder zei dat de C.I.A. de hoofdambtenaar had aangemoedigd naar de politie te gaan, opdat de zaak kon worden uitgezocht. De veiligheidsraad heeft woens dag de door Jordanië en Mali in gediende ontwerp-resolutie ver worpen, waarin Israël werd ver oordeeld voor de luchtaanval van 14 juli op Syrische doelen. De reso lutie kreeg niet de vereiste negen voorstemmen. Slechts zes landen stemden voor, t.w. Jordanië, Mali, Rusland, Bul garije, Nigeria en Oeganda. De negen andere leden van de raad, waaronder Nederland, onthielden zich van stemmen. De afgevaardigden van Rusland en Bulgarije, die tijdens het tien daagse debat het optreden van Is raël herhaaldelijk vergeleken met de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, begonnen daar woensdag weer over wat een scherpe reactie tot gevolg had van de Amerikaanse afgevaardigde Joseph Sisco. Rusland moest naar hij zei ophouden met dat slinkse gedraai en zijn invloed aanwenden om vredesbesprekingen over Viet nam tot stand te brengen. Ener zijds veroordeelt de communisti sche wereld de Amerikaanse poli tiek in Vietnam ronduit, anderzijds probeert Moskou binnen die we reld elke verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling in Vietnam van zich af te schuiven en ver wacht het daarbij dat men begrip voor Zijn politiek opbrengt op grond van het argument, dat de toestand in zuidoost-Azië zo ver schrikkelijk gecompliceerd is, aldus Sisco. De Amerikaanse gedelegeerde verklaarde verder dat zijn land tot de slotsom is gekomen dat Syrië en Israël schuld dragen aan de spanning langs hun beider grens. Een resolutie die slechts een Dartij veroordeelt dient nergens toe. De politiek van de Syrische regering droeg bij tot de betreurenswaardi ge incidenten die zich aan de Is raëlische kant van de bestandslijn hebben voorgedaan, zo zei hij. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V. \.V.) heeft per telegram bij de Spaanse minister van justitie ge protesteerd tegen het woensdag in Madrid begonnen proces tegen zeven Spaanse arbeiders en intellectuelen, die ervan be schuldigd worden deel uit te maken van een „illegale organi satie" en in contact te zijn ge treden met leiders van het I.V. V.V. met name op het congres van het verbond in juni vorig jaar te Amsterdam. De secretaris-generaal van het I.V.V.V. verklaart in het tele gram dat de beschuldigingen tc '-o de Spaanse vakbondslei der ..een duidelijke schending inhouden van de conventie van <te internationale arbeidsorgani satie welke het recht van de vakbonden waarborgt tot het onderhouden van internationale contacten". In Madrid verklaarde dinsdag het Westduitse sociaal-democra tische parlementslid Hans Mat- thofer, die het proces als ver tegenwoordiger van de West duitse vakbondep zal bijwonen, dat een land waarin het stichten van vrije vakbonden als een strafbaar feit wordt beschouwd moeilijk tot de E.E.G. kan wor den toegelaten. De S.P.D. en de Westduitse vakbonden zullen hun uiteindelijke houding jegens associatie van Spanje met de gemeenschap mede van de uit slag van dit proces laten afhan gen, zo zei hij. De Canadese luchtvaartmaat schappij Air Canada zal tijdens de september-conferentie van de internationale organisatie voor luchtvervoer (I.A.T.A) te Hono lulu voorstellen om tijdens de wereldtentoonstelling, die vol gend jaar in Montreal wordt ge houden, de tarieven op de lucht- routes van Europa naar Canada te verlagen. De speciale tarieven, gebaseerd op een retourprijs Londen Montreal van 870,(normaal retour 1476), zullen alleen gel den voor de reizigers die Expo '67 bezoeken. De prijs voor een „all-inclusieve tour" zou dan on geveer 1000 bedragen, incl. een verblijf van een week in een hotel te Montreal, plus de toe gang tot de Expo. Tevens zal Air Canada vragen om verlaging van het eerste klas tarief tot 150 percent van het tarief voor de toeristenklasse, Bovendien wil de maatschappij opheffing van de restrictie op bagage tot 20 kilo. Zij wil de Expo-reizigers toestaan twee koffers of tassen mee te nemen, ongeacht het gewicht, en een stuk handbagage mits dit onder de zittng in het vliegtuig ge plaatst kan worden. De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard zal midden novem ber een officieel bezoek aan In dia brengen, zo hebben Indische officiële kringen woensdag meege deeld. De laatste tijd deden geruchten de ronde dat het voorgenomen be zoek niet door zou gaan omdat West-Duitsland ontstemd was over de zinspelingen op het bestaan van twee Duitslanden in een gemeen schappelijk communiqué, dat werd uitgegeven aan het slot van het recente bezoek van de Indische premier, mevr. Gandhi, aan Mos kou. Bonn heeft zich naar verluidt ook geërgerd aan een bezoek van de voorzitter van de Indische re gerende congrespartij aan Oost- Duitsland en het plan van de In dische staatshandelscorporatie, een kantoor in Oost-Duitsland te vestigen. Erhard zal volgens genoemde kringen in november ook Birma en Pakistan bezoeken. Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie heeft woensdag in een rede tot de opperste sowjet, in Moskou bijeen, China verweten dat het „door zijn aanvallen op de Sowjet-leiders het Ameri kaanse imperialisme een grote dienst bewijst". Sinds kort waren de aanvallen van de Chinese leiders en de Chinese pers op de Sowj et-Unie zelfs heftiger geworden en alle pogingen, die het Kremlin in de afgelopen maanden had gedaan om de betrekkingen met China te verbeteren, hadden niets uit gehaald. Premier Kosygin wees er op dat de Chinese leiders en pers bij hun felle kritiek de waarheid over de Sowj et-Unie en haar buitenlandse politiek volkomen verdraaiden. Dit alles nam ech ter niet weg dat de Sowjet-Unie zou blijven proberen tot betere betrekkingen met Peking te ko men op basis van het marxisme en leninisme. Betere betrekkin gen tussen beide landen zouden ook in het belang zijn van het Chinese volk zelf. De Amerikaanse agressie tegen Vietnam, zo vervolgde Kosygin, houdt een rechtstreek se bedreiging van de wereld vrede in, want ze leidt onver mijdelijk tot uitbreiding van het conflict. De Sowjet-Unie zal echter on wrikbaar achter Noord-Vietnam blijven staan en dit land vast- beradc-:.- blijven-steunen. De Russische premier ver klaarde dat er een basis voor een regeling van de kwestie-Viet- nam gevonden kan worden in de voorstellen van de Noordvietna- mese regering en het Zuidviet- namese bevrijdingsfront. Deze voorstellen waren in overeen stemming met de grondslagen van de Geneefse akkoorden van 1954, die tot vrede in Indo-China hadden geleid. Met donderend applaus van de ruim 1500 afgevaardigden werd daarop Kosygin's mededeling ontvangen, dat de Russische regering al het mogelijke zal doen om het Vietnamese volk te helpen bij zijn pogingen om de Amerikanen zo spoedig mogelijk uit Vietnam te jagen. De Russische premier zei voorts dat het Kremlin vastbe sloten is om de politieke, mili taire en economische samenwer king tussen de Sowjet-Unie en de andere communistische lan den te versterken. De positie van de socialistische gemeen schap in de wereld zou echter krachtiger zijn geweest als de banden met China nauwer waren geweest. De betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten werden volledig over schaduwd door de agressiviteit van Washington. Een verbetering hierin zou pas kunnen intreden als de Ver. Staten de interna tionale rechtsregels aanvaardden en naleefden en zich onthielden van inmenging in de zaken van andere landen. De Sowjet-Unie, zo zei Kosygin verder, wilde blijven zoeken naar wegen die konden leiden tot een regeling van de Duitse kwestie, maar dan alleen op basis van de erken ning dat er twee Duitslanden be staan. Rusland probeerde niet West-Duitsland uit te sluiten van de groep landen die het graag zou zien deelnemen aan het werk ter versterking van de veiligheid in Europa. Gezien de gespannen interna tionale toestand, zo vervolgde de Russische premier, was het nu niet het geschikte tijdstip voor het sluiten van nieuwe ontwa peningsovereenkomsten. Deson danks zouden er op ontwape- ningsgebied wellicht wel enige vorderingen gemaakt kunnen worden. Kosygin dacht hierbij in de eerste plaats aan maat regelen om opeenstapeling van wapens tegen te gaan, zoals een verdrag ter voorkoming van de verspreiding van kernwapens en een verbod op het nemen van kernproeven, van welke aard dan ook. Wat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en landen met een ander politiek systeem be trof, werd vreedzame coëxisten tie hoe langer hoe meer een noodzakelijkheid. Verbetering van de betrekkingen met de ka pitalistische landen was dan ook een van de doelen van de Rus sische buitenlandse politiek. Met nadruk verklaarde Kosy gin, dat het scheppen en hand haven, met de andere socialis tische landen samen, van inter nationale voorwaarden die de opbouw van het socialisme en communisme kunnen bevorde ren, het hoofddoel van de Sow- jet-Russische buitenlandse poli tiek is. Daarom was deze buiten landse politiek gericht op de versterking van de eenheid en samenhang tussen de socialisti sche landen en op het verlenen van steun aan volkeren die voor vrijheid strijden. NIEUWE HOOGOVEN IJmuiden: Overzicht van de in aanbouw zijnde hoogovens 6, waarop duidelijk de fundamen ten van de hoogoven en de vier windverhitters te zien zijn. Deze nieuwe hoogoven komt op slechts enkele kilometers van de Noord zee te staan. WISSELVALLIG De depressie die woensdag nog voor veel wind zorgde, trekt van- ag over de Noordzee in de richting van zuidnoord-Noor- wegen. Geleidelijk zal dit een vermindering van de wind bren gen. De lucht die echter met een overwegend zuidwestelijke wind wordt aangevoerd is onstabiel van aard, zodat er gemakkelijk enkele buien kunnen ontstaan. In het algemene temperatuurs- RUSSEN LEVEREN JAPANSE VISSERS UIT Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Japanse regering ervan in kennis gesteld dat tien Japanse vissers, welke zijn gered of aangehouden in het noorden van de Stille Oceaan, zullen worden uitge leverd. Naar het Japanse ministerie van buitenlandse zaken mee deelt, kunnen zij vrijdag door een Japans schip op het eiland Sjikotan worden opgehaald. Twee Spaanse militaire straal vliegtuigen zijn dinsdag bij Andu- jar in de provincie Jaen in de lucht op elkaar gevlogen en ontploft. De toestellen kwamen van de basis Sevilla. De brokstukken zijn over een groot gebied verspreid. De twee piloten vonden de dood. De neerstortende brokstukken ver oorzaakten een bosbrand. Vijftien honderd hectaren gingen verloren. verloop zal nog maar weinig ver andering komen. In ons land werd het gisteren op verschillende plaatsen nog 22 graden ondanks de ochtendregen en de wind. In Frankrijk en grote delen van Duitsland liepen de middagtem- peraturen zelfs op tot 25 a 28 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, matige aan de kust af en toe krachtige meest zuidwestelijke wind en maximum temperatuur van 18 tot 21 graden. DONDERDAG 4 AUGUSTUS Breskens 3.45 3.57 Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.21 4.33 4.55 5.07 5.04 5.16 VRIJDAG 5 AUGUSTUS Breskens 4.10 4.29 Terneuzen 4.55 5.05 Hansweert 5.29 5.39 Walsoorden 5.38 5.48 zon op onder aug. 4 5.05 5 5.07 6 5.09 maan op onder 20.26 22.01 8.01 20.24 22.13 9.11 20.22 22.24 10.20

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1