Gemeenteraad van Terneuzen RADIO TELEVISIE Pagina 5 gehouden op dondi dag 30 juni 1966 Woensdag 3 augustus 1966 DE ^RITE ZEEUW Nederlandse in Oostenrijk verongelukt De 49-jarige Nederlandse An na Maria Well Kemper is zon dag bij een beklimming bij de Leopoldsteiner See in Oostenrijk 300 meter omlaaggestort en om het leven gekomen. DONDERDAG 4 AUGUSTUS I-IILVBRSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram. muz.; 7.50 Dagope ning; 800 Nws; 8.10 Lichte gr. muz. (Om 8.30-8.35 De groente man); 8.50 Morgenwijding; 9.00 Londens Symfonie-orkest (gr.): moderne muz.; 9.35 Waterstan den; 9.40 Lichte gr. muz voor oudere luisteraars; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nws); 12.00 Stereo: Lichte orkestmuz. en zangsoliste; 12.27 Mededelingen t b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Danscrkest en zangsol.; 13.00 Nws; 13.10 Journaal en beursbe- r'chten; 13.30 Stereo: Radio Ka merorkest: klassieke muz.; 14.15 Huisiioudelijke zaken, praatje; 14.30 Stereo: Hobo en piano: mo derne muz.; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 Nws; 16.02 Onder weg: licht progr.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Actuali teiten; 1S.30 Weekendwegwijzer: gevar. progr.; 19.10 Sportparade; 19.30 Jeugd en ritme; 20.00 Nws; 20.05 Noordelijk Filharmo nisch orkest, Toonkunstkoor en solisten: moderne gewijde muz.; 21.05 Een volk kijkt, naar de tele visie, of: De dood speelt rechts buiten, detectivehoorspel; 22.15 Licht instrumentaal ensemble; 22.30 Nws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Jazz Cocktail; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Het levende woord: 7.15 Lichte gr. muz. (7.30-7.32 Nws); 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.10 Voor de jeugd; 8.30 Nws; 8.32 Lichte gr. muz. met vakantie- tips; 10.00 Operettemuz. (opn.); 11.00 Voor de zieken; 11.45 Licht instrumentaal kwartet en zang soliste; 12.10 Leven op het land, gesprek; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Actualiteiten; 13.00 Pro memorie; 13.05 Stereo: Cello en piano: klassieke muz.; 13.45 Voor de vrouw: 14.15 Stereo: Metropole orkest; 15.00 Allen den volcke, reportage van de 55e Zendingsdag van de Geref. Zen- dingsbond; 15.35 Geestelijke lie deren (herhaling van zondag 31 juli)16.05 Bas en piano: klas sieke en moderne liederen; 16.50 Cultische muz. uit allerlei lan den, m.et toelichtingen; 17.10 Jazzperspektief17.40 Voor de kleuters; 17.50 Sportrubriek; 18.10 Zuidamerikaanse klanken (gr.); 18.40 Voor de twintigers; 19.00 Nws en weerpraatje: 19.10 Radiokrant; 19.30 Muz. van het Leger des Heils gr.19.45 Ope ra-aria's (gr.); 20.00 Donderdag- avondmozaiek. gevar. progr.; 22.00 Geestelijke liederen (gr.): 22.15 Avondoverdenking; 22.30 Nws en herh. SOS-berichten; 22.40 Boekbespreking; 22.45 Kerkorgelconcert: oude muz.; 23.15 Stereo: Bas en piano (opr..): moderne liederen: 23.40 Lichte gr. muz.; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nws; 9.02 Kwink: gevar. muz. progr., afgewisseld met tips. actualitei ten en losse onmerkingen (Om 10.00 en 11.00 Nws); 12.00 Nws: 12.02 Actualiteiten; 12.05 Licht orgelspel: 12.30 Gevar. gr. muz.; 13.00 Nws; 13.02 Actualiteiten; 13.05 Gevar. muz. progr. (opn.); 14.00 Nws; 14.02 Actualiteiten; 14.05 Opgeruimd: platen en tips voor de vrouw; 15.00 Nws; 15.02 Actualiteiten; 15.05 Licht instr. Irio; 15.25 Gevar. gr. muz.; 16.00 Nws; 16.02 Actualiteiten; 16.05 Zorro: progr. voor de tieners; 17.00 Nws; 17.02 Actualiteiten; 17.0518.00 Gevar. platenprogr. BRUSSEL VI.: 12.00 Nws; 12.03 lachte muz.; 12.40 Weerbe richt, mededelingen, progr.-over- zicht en SOS-berichten voor schippers; 1.2.48 Orkest Franc Poureel; 12.55 Buitenlands pers- overz.; 13.00 Nws en weerber., beursberichten: 13.20 Lichte muz.; 14.00-14.03 Nws; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Jazz- mu7..: 17.00 Nws, weerbericht en mededelingen; 17.15 Lichte muz.; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 1S.28 Paardensportuitslagen; 18.30 Nieuwe gr. platen; 19.00 Nws en weerbericht; 19.40 Dans- muz.; 20.00 Werken van Ros sini, Benoit, Lalo en Mendels sohn (In de pauze: boekbespre king); 22.00 Nws en berichten; 22.15-23.00 Lichte muz. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 14.30-15.05 Voor do vrouw; 19.00 Nws in 't kort; 19.01 Klaas Vaak: 19.05 De Verrekijker: internationaal jeugdiournaal; 19.15 Van gewest tot gewest; 19.35 De Lucy Show; 20.00 Journaal; 20.20 Stille wa ters hebben dieps gronden, TV- spel; 22.10 Attentie; 22.35 Dag sluiting; 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws in 't Kort: 20.01 Patrouillewagen '54... antwoord!, TV-film; 20.25 Muz. progr.; 20.50 Chantage, TV- film uit de Engelse serie Black mail; 21.35 Een muzikant is ook 'n mens, gesprekken; 21.10-21.15 Journaal. BELGIE VI.: 19.30 De Fiint- stones, tekenfilm; 2000 Nws; 20.20 De abonnee van lijn II. TV- spel: 23.35 Dick van Dyke-show; 21.00 Das Glück lauft hinterher, TV-spel; J3.3Q Nws. Aanwezig: M. de Vos, loco-burgemeester. Wethouder: H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: H. Ribbens, A. Ramondt, A. C S. van Breda Vriesman, R. Hol, mevr. E. DoomsOrtelee, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, M. J. M. van Nis pen, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. ALvezig met kennisgeving: H. A. Brakman. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en heet U allen hartelijk welkom. Een eventuele mondelinge stemming zal aanvangen bij mevr. DoomsOrtelee. 1 Vaststelling van de notulen van de vergadering van 26 mei 1966. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den deze notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd raadsbesluit van 26 mei 1966 tot aankoop van een vijftal woningen aan de Oudelandseweg; b. idem van 26 mei 1966 tot aankoop van het pand Kerkhoflaan 37; c. idem van 26 mei 1966 tot aankoop van het pand Katspolderdijk 3; d. idem van 26 mei 1966 tot aankoop van grond aan D. Dooms; e. idem van 31 maart 1966 tot uitgifte in erf pacht van een perceel grond aan de Rozen straat aan de Stichting Hervormde Inter naten voor Schippersjeugd; f. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 9 mei 1966, inzake een bij de uitgifte in erfpacht, onder e bedoeld, te stellen voorwaarde; g. het bij Koninklijk Besluit van 12 mei 1966 goedgekeurde raadsbesluit van 9 december 1965 tot vaststelling van de Verordening op de heffing van opcenten op de personele belasting in de. gemeente Terneuzen; h. het bij Koninklijk Besluit van 12 mei 1966 goedgekeurde raadsbesluit van 9 december 1965 tot vaststelling van de Verordening betreffende de classificatie van de gemeente Terneuzen voor de heffing van de personele belasting; i. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 23 december 1965 tot aanwijzing van :1e gemeentelijke sociale dienst als tak van dienst, ais be doeld in artikel 252 van de gemeentewet; j. notulen van de vergadering van de Com missie van Advies Algemene Bijstandswet, gehouden op 22 februari 1966; k. verslag over 1964/1965 van het Instituut voor Doven te St. Michielsgestel; 1. brief van de Nederlandse Vereniging voor Afvalwaterzuivering houdende verzoek om een jaarlijkse bijdrage; m. brief van het bestuur van de Woningbouw vereniging „Werkmansbelang" en het be stuur van de Algemene Stichting Bejaar denzorg Terneuzen, inzake stichting van een gebouw voor de huisvesting van be jaarden en verzorging van daarin gehuis veste bejaarden; n. mededeling van burgemeester en wethou ders inzake on de Industrieweg voorge komen ongevallen; o. vragen inzake de lucht- en waterveront reiniging, gesteld door de heer P. J. Huij brecht, lid van de gemeenteraad van Ter neuzen, alsmede het antwoord van burge meester en wethouders; p. nota van burgemeester en wethouders met betrekking tot de huisvesting van het lager- en het kleuteronderwijs in de gemeente Terneuzen (I960 t/m 1970); q. verslag van de informele bijeenkomst van de financiële commissie d.d 17 juni 1966. Mevr. DoornsOrtelee: Onze fractie gaat akkoord met het voorste! van burgemeester en wethouders om de brief van het bestuur van de Woningbouwvereniging inzake de stichting van een gebouw tot huisvesting en verzorging van be jaarden om nader advies in hun handen te stellen. Wij zullen echter graag zien dat hieraan spoedig aandacht wordt besteed. De Voorzitter: Met het bestuur van de nieuwe stichting hebben wij een bespreking gehad. Wij hebben nog enkele gegevens opgevraagd, welke wij nog niet ontvangen hebben. Ik kan U toezeggen dat wij er niet langer over zullen doen dan strikt noodzakelijk is. De heer Weterings: y/ij hebben waardering voor de wijze waarop getracht wordt tot een nieuw ver zorgingstehuis voor bejaarden te komen. Ik vind het prettig dat dit verwezenlijkt kan worden mid dels de flats van de Woningbouwvereniging. De Voorzitter: Wij hopen dat dit mogelijk ts. De heer Van Breda Vriesman: Voor mij ligt de brief van het raadslid, de heer Huijbrecht, hande lend over de luchtverontreiniging. Het moet mij toch van het hart, dat ik deze brief onnodig scherp gesteld vind. In deze brief staat b.v. „doodsgevaar", „enorme vissterfte", „dodelijk giftige vloeistof" enz Ik meen dat hier twee verschillende zaken door elkaar gehaald worden. Zoals ook al door de heer Van Waes is gesteld, is er één apparaat over gekookt, hetgeen te vergelijken is met een pan mejk die overkookt. Dit is een zeer plaatselijke aangelegenheid. Het is misschien niet op de juiste wijze weggespoeld, waardoor er iets in de kreek is terecht gekomen, maar daarvoor is schadever goeding betaald. Verder heeft niemand er rekening mee kunnen houden dat deze gebeurtenis een ver spreiding van arsenicum zou opleveren en wanneer wij de schade daarvan bezien, dan is dat toch wel minimaal. De hengst, die in blijde verwachting was om in het stamboek te komen, heeft het niet gehaald. Men heeft echter niet kunnen vaststellen of de hoeveelheid arsenicum, die deze hengst had binnen gekregen, hiervan de oorzaak was. De schade is echter wel vergoed. De schade aan het gewas schijnt ongeveer 5 een kleine strook te bedragen. Wanneer wij echter bekijken om welke hoeveelheden arsenicum het bij ons gaat, dacht ik dat de heren landbouwers met heel andere cijfers werken voor b.v. het dood spuiten van het aardappelloof. Hiervoor wordt na melijk ongeveer 25 kg per ha gebruikt. De Voorzitter: Wat bedoelt U met „bij ons"? De heer Van Breda Vriesman: Het bedrijf, waar voor ik werk, maar ik spreek nu namens mezelf. Er wordt dus gesproeid met 25 kg per ha en een week later nog eens. Als het regent komt dat ook in de leidingen. Parathion wordt vaak gesproeid met een vliegtuig en daarbij gebruiken ze ook geen meetlat. Ook dat zijn bronnen van lucht- en water verontreiniging. Ongeveer 35 van de luchtverontreiniging wordt veroorzaakt door de industrie. De rest is afkomstig van b.v. de oliestook van particulieren, motoren, enz. waardoor benzpyreen, kankerver wekkend vanadiumasch en zwaveldyoxide in de lucht worden gebracht. Jaarlijks sterven in Londen 6 k 700 mensen door de „smog". De faktor van verontreiniging door anderen is veel groter dan die van de industrieën. De auto's in Zwitserland gooien jaarlijks 165 ton organische loodverbinding op de straten. Al deze dingen zullen te zijner tijd moeten wor den bekeken. Wanneer wij deze feiten weten en die afwegen tegen de lucht- en bodemverontreini ging in ons land, dan vind ik, dat deze brief van de heer Huijbrecht ten opzichte van dit bedrij" te fors is gesteld. Vrijwel iedereen die meldde dat hij schade heeft geleden, heeft een vergoeding gehad. De visser op de kreek, alsmede de particuliere vissers, zijn scha deloos gesteld. Over de in de brief staande opmer king inzake het al of niet opzettelijk lozen van deze vloeistof wil ik het niet eens verder meer hebben. De heer Huijbrecht: Het is duidelijk, dat ik hier op nog even wil ingaan. Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik mijn inlichtingen op een wat an dere wijze heb moeten verzamelen dan blijkbaar het geachte raadslid de heer Van Breda Vriesman. Ik geloof dat hij gezien het college dat hij zojuist heeft gegeven zijn inlichtingen rechtstreeks van de bedrijfsdirectie ontvangt. Ik heb mijn inlichtin gen, zoals vrijwel iedereen, moeten verkrijgen uit de dagbladen. Die hebben namelijk deze zaak naar voren gebracht en opgemerkt dat er wat gebeurd was. In welke mate er iets gebeurd was konder: wij nog minder weten. Ook daarvoor moesten wij afgaan op de dagbladen. Nu kan men dit wel trachten te bagatelliseren, maar ik ben dat niet van plan. Ik ben ook van mening dat het bedrijf later, bij het bezoek van de vertegenwoordigers van de Rijksoverheid en van het Provinciaal Bestuur een grote openheid aan de dag heeft gelegd, maar dat neemt niet weg, mijn heer de voorzitter, dat lucht- en bodemverontreini ging een ernstige zaak is. Wat het woord „opzettelijk" betreft, daarover wil ik niet verder uitweiden. Men zou ook kunnen zeggen, dat men bewust op de Otheense Kreek heeft gespuid, maar ik heb daar geen behoefte aan. Dat is voor mij precies hetzelfde. De Otheense Kreek is door de gemeenteraad van Terneuzen aan gewezen als recreatiegebied en ik vind het een ernstige zaak, wanneer een chemisch bedrijf hierop water afvoert dat niet zuiver is, wat er ook verder in mag zitten. De heer Van Breda Vriesman: Dit is zeker niet in opdracht van de directie gebeurd. Er is iets overgelopen in een sloot, die naar de Otheense Kreek gaat. Wanneer iemand over een bananen schil uitglijdt, zet men toch ook niet de invoer van bananen stop, omdat men over de schillen kan uitglijden? Ongelukken kunnen overal, waar men sen zijn, gebeuren. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, ik vind dat in het antwoord van het college van bur gemeester en wethouders terecht is verwezen naar het antwoord van de staatssecretarissen op vragen, gesteld door een lid van de Tweede Kamer. Ik blijf me overigens afvragen of men dus niet een af spraak kan maken met de chemische bedrijven in de omtrek, dat onmiddellijk, wanneer een ongeluk zich voordoet, de gemeentebesturen worden ge waarschuwd. Het feit dat het in dit geval veel later bekend werd, vind ik iets dat eigenlijk niet mag voorkomen. Hetzelfde is ongeveer een tweetal jaren geleden gebeurd in het Botlekgebied bij de Shell. Dc chemische industrie brengt dat nu eenmaal met zich mede en wij moeten zekere risico's aanvaar den, doch wel meen ik dat de risico's, waaraan de bevolking bloot staat, zo klein mogelijk moeten worden gehouden. Mijnheer de voorzitter, ik heb nog eens de nota van burgemeester en wethouders opgezocht over de toepassing van de Hinderwet. Wie controleert in deze gemeente of de bepalingen van de Hin derwet op de juiste wijze worden nageleefd? Is dat de dienst van openbare werken? Hetzelfde zou ik willen vragen met betrekking tot de preventieve brandbestrijding. De heer Weterings: Mijnheer de voorzitter, was het personeel geïnstrueerd dat bij dergelijke cala miteiten geen lozing mocht plaatsvinden naar de Otheense Kreek? De heer Hol: De heer Van Breda Vriesman zegt nu wel: het is als het overkoken van melk, maar dat vind ik toch een beetje te simplistisch voor gesteld. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, in de eer ste plaats verwijs ik naar de inhoud van ons ant woord op de vragen van de heer Huijbrecht waarin mede werd verwezen naar de beantwoording van een aantal vragen van een kamerlid. Het spreekt vanzelf dat ons college niet bevoegd is op dit bedrijf, in een andere gemeente gelegen, een onderzoek te doen instellen. Bovendien is het duidelijk dat een dergelijk onderzoek beter kan worden ingesteld door de hogere instanties, die daarvoor over deskundige apparaten beschikken. Zodra wij van de gebeurtenis kennis kregen hebben wij getracht te weten te komen of de verontreini ging van onze kreek gevaar zou kunnen opleveren voor de gezondheid indien mensen vis zouden eten uit deze kreek. Men was er echter niet van over tuigd dat het antwoord op die vraag positief zou moeten luiden. Ik kan U overigens verzekeren dat de lucht- en bodemverontreiniging in deze streek de bijzondere aandacht heeft. Het zal U bekend zijn, dat op 13 juni de beide staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid juist met het oog hierop deze streek hebben bezocht. In geen geval hield dit be zoek verband met de calamiteiten bij de Neder landse Stikstof Mij. Op 10 mei j.l. hadden wij reeds een bespreking ter voorbereiding van dit bezoek, terwijl eerst eind mei het ongeval plaats vond. Wel is deze kwestie uitvoerig besproken tijdens een bijeenkomst op 13 juni waarbij ook tegenwoor dig waren de directies van die bedrijven, die de lucht kunnen verontreinigen. Bij deze bespreking heb ik niet de indruk gekregen dat hier sprake was van schuldige nalatigheid. Naar onze overtuiging is er sprake geweest van een incident, wat natuurlijk altijd kan voorkomen in een dergelijk bedrijf. Ik meen dat iets dergelijks van te voren niet te voorzien is. Niettemin is dit een bijzonder ernstige zaak en er is alle reden om hieraan de grootst mogelijke zorg te besteden. De overtuiging bestaat dat bij de lucht- en bodem verontreiniging in deze streek nog niet van ver ontrusting sprake behoeft te zijn. Het spreekt van zelf, dat het gemakkelijker is te voorkomen dan te genezen en juist daarom is besloten over te gaan tot de oprichting van een werkgroep, waarin des kundigen van de betrokken bedrijven zitting zul len hebben, alsmede deskundigen van de overheid, om te bestuderen welke maatregelen er genomen kunnen worden om de lucht- en bodemverontreini ging tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen. Van de zijde van de industrie werd voor deze zaak volledig begrip getoond en was men bereid hieraan mede te werken. Het zal nog wel even duren voor deze commissie er is, want eerst moet b.v. bekeken worden wie daarin zitting moe ten hebben. Wij hopen dat binnen niet al te lange tijd adviezen kunnen worden gegeven, die kunnen leiden tot een zo efficiënt mogelijke werkwijze bij het verlenen van hinderwetsvergunningen, voor wat betreft de daarbij te stellen eisen. Het gaat er zeker niet alleen om, dat bepaalde voorschriften worden gegeven, maar dat de industrieën vrijwillig datgene, wat hinder enz. kan voorkomen, verrich ten. Naar ik heb vernomen is de schade, ontstaan door de calamiteit bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij, tot redelijke tevredenheid van de betrokkenen geregeld. Het belangrijkste is echter niet de financiële kant van deze zaak, hoezeer dit ook belangrijk kan zijn voor betrokkenen. Het al lerbelangrijkste is immers de volksgezondheid. Het zou niet te verteren geweest zijn wanneer mensen levens zouden zijn te betreuren. Dat is gelukkig niet gebeurd en het schijnt zelfs niet zeker te zijn dat de dood van dieren hieraan wijten is. Hierin wil ik mij echter niet mengen. Wat de vraag van de heer Huijbrecht betreft over de controle op de naleving van de hinderwets vergunningen wil ik opmerken hetgeen wij al eerder in een nota mededeelden dat wij advie zen ontvangen van deskundige instanties alvorens wordt overgegaan tot het verlenen van hinderwets vergunningen. De naleving van de voorwaarden en bepalingen worden gecontroleerd door onze eigen dienst van openbare werken. Bovendien wordt vrij regelmatig nagegaan of het stellen van aanvullen de voorwaarden nodig is. Kortgeleden zijn b.v. nog aanvullende bepalingen gemaakt ten aanzien van de hinderwetsvergunning van een bepaald bedrijf. De Arbeidsinspectie, met daaraan verbonden de Veiligheidsinspectie, alsmede de Inspectie van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de hy giëne van het milieu, houden zich daar overigens ook mee bezig. Ik meen dat in deze gemeente, voorzover de wettelijke bepalingen dit mogelijk maken, er aan gedaan wordt wat mogelijk is. Ik wijs er nog op dat een ontwerp van de Lucht- verontreinigingswet is ingediend bij de Staten Ge neraal. Wij weten overigens niet hoe lang het zal duren alvorens deze wet tot stand komt. Zo lang moeten wij het doen met de mógelijkheden die de hinderwet biedt. Voorop staat echter de medewer king van de bedrijven zelf. Men mag er van uit gaan dat, indien in een bedrijf zich een calamiteit vcordoet, men zelf daarvan schrikt en alles zal doen om te trachten herhaling te voorkomen. De heer Weterings: Ik heb nog geen antwoord gekregen op de vraag of de directie de werknemers cr van op de hoogte heeft gebracht dat bij derge lijke calamiteiten geen afvalstoffen geloosd mogen worden op de Otheense Kreek. De Voorzitter: Daarop kan ik U niet antwoorden; ik neem aan dat bij elk bedrijf het personeel zoda nig wordt geïnstrueerd dat men alles nalaat, wat hinder voor anderen veroorzaakt. De heer Weterings: Ik vind het belangrijk dat dit goed wordt gesteld, temeer, daar de werkne mers daarvan niet op de hoogte waren. De heer De Meijer: Natuurlijk lopen de werkne mers die er bij betrokken zijn het eerst gevaat Ik neem aan dat, zodra het apparaat overkookte, men er zoveel mogelijk water opgooide om die gevaar lijke vloeistof zoveel mogelijk te verdunnen. Als dan kan men moeilijk verhinderen, dat er iets in een leiding terecht komt. Ik dacht overigens, dat dit niet de eerste keer is, dat er in de kreek vis sterfte was. De heer Weterings: Neen, dat is al meerdere ma len gebeurd. De heer De Meijer: De kreek vormt eigenlijk een gedeelte van de afwatering van bet Axeler Am bacht en met dit waterschapsbestuur hebben wij contact opgenomen. Ik weet, dat van de zijde van de Ned. Stikstof Mij in principe al is besloten, zo dra de afvalwaterleiding gereed is, daarop aan te sluiten. De heer Weterings: Men zou eigenlijk regelma tig watermonsters moeten nemen. De Voorzitter: Ik dacht inderdaad, dat de afval waterleiding de oplossing is voor deze moeilijk heden. Voorzover het nu kan worden bezien, zal dan de noodzaak om via een sloot op de kreek te lozen niet meer aanwezig zijn. De heer Ramondt: Ik wil over deze zaak niet. te veel zeggen, gezien mijn positie als taxateur, maar ik ben blij, dat de heer Van Breda Vriesman via deze vergadering meedeelt aan betrokkenen dat zij zullen worden schadeloosgesteld. De heer Van Breda Vriesman: Zij zijn al schade loosgesteld. De heer Ramondt: De beroepsvisser en de hen- gelvereniging wel, maar overigens nog niemand. Wat de waterverontreiniging betreft, waarop de heer Wetering doelde, kan ik nog mededelen dat al het afvalwater van de N.S.M. en van de Cokes- fabriek wordt geloosd op de polderwatering. Regelmatig worden er watermonsters genomen, maar men merkt het dus pas dat er een ongeval zich heeft voorgedaan als dat al is gepasseerd. De heer Van Brede Vriesman: De afwatering van de N.S.M. is een gesloten circuit en er wordt niet meer geloosd op de leidingen. De heer Ramondt: Ik wil U graag eens mee nemen en U laten zien waar er wordt geloosd. Er worden inderdaad watermonsters genomen, maar men merkt daardoor pas later dat er iets verkeerds is geloosd. De heer Huijbrecht: Uit de krant heb ik verno men dat de visstand in de kreek beschadigd was. Nu zegt de heer Van Breda Vriesman spreekt hij voor de V.V.D. of namens de N.S.M.? dat alie schade is vergoed, maar ik zou dit toch graag van het college van burgemeester en wethouders vernemen. De heer Van Breda Vriesman: Men heeft 1700 gulden gekregen en men is tevreden. De Voorzitter: Wij hebben een brief ontvangen van de Hengelsportvereniging waarin inderdaad schade werd aangetoond. Deze brief is door ons college doorgezonden naar de directie van de Ned. St'kstof Mij. en vandaag hebben wij gehoord dat de schade tot redelijke tevredenheid is geregeld. Ik wist overigens niet, dat de landbouwers de schadevergoeding nog niet hebben ontvangen. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, nu de nota met betrekking tot de huisvesting van het lager- en kleuteronderwijs in onze gemeente gedurende de periode 1966 t/m 1970 hier voor ons ligt on langs hebben wij hier nog naar gevraagd stel len wij het op prijs onze erkentelijkheid te betui gen voor de samenstelling daarvan, waarvan ook wij er van bewust zijn, dat dit geen sinecure was. Daarvoor is de problematiek te ingewikkeld; moest gewerkt worden met prognoses, met betrekking waartoe het geenszins denkbeeldig is, dat achter af zal blijken, dat deze niet geheel juist zijn ge weest. Hoe kan het ook anders. Door de samen stellers wordt zelf reeds in de conclusie de opmer king gemaakt, dat. deze nota geenszins een oplos sing wil bieden voor een lange reeks van jaren, omdat'de praktijk geleerd heeft, dat de omstandig heden zich zodanig snel kunnen wijzigen, dat het vastleggen van gegevens in meerjarenplannen wei nig zin heeft. Desondanks is het naar onze mening ongetwijfeld een winstpunt, dat de lang verwachte nota er is en althans enig inzicht kan verschaffen in de problematiek rond de huisvesting van het kleuter- en lageronderwijs. In onze fractie heeft het de aandacht getrokken dat verwacht wordt dat binnenkort wel de rijks goedkeuring zal worden afgegeven voor de bouw zowel van twee lokalen bij de Hervormde school als twee lokalen bij de R.K. St. Willibrordschooi, doch dat geen urgentie werd verleend voor uit breiding van de Zuidlandschool. Dat deze laatstbedoelde school twee dependan ces kent zoals in de nota wordt opgemerkt is niet juist, want het zijn er momenteel drie n.l. het houten noodlokaal bij de school, een lokaal in het schoolgebouw Leeuwenlaan 19 en een gebouw tje van de padvinders nabij het Zuidersportpark. Nu door de groei van het leerlingenaantal aan de Zuidlandschool inmiddels nog behoefte aan één lokaal bestaat, rijst de vraag of het mogelijk is van de twee in aanbouw zijnde opvangscholen in plaats van drie zoals de nota stelt vier loka len voor de leerlingen van de Zuidlandschool be schikbaar te doen stellen. Uiteraard zien wij niet voorbij aan het feit dat, gelet op de behoefte aan lokaliteiten in de totali teit. het niet zo gemakkelijk zal zijn een juiste ver deelsleutel te vinden. De heer De Feijter: Ook onzerzijds is meerma len gevraagd naar een nota voor wat betreft de vooruitzichten van het onderwijs. Wij zijn dank baar dat deze nu is verschenen en wij spreken daarover onze waardering uit. Ik ben van mening dat deze nota ieder jaar opnieuw zal moeten wor den bezien en bijgehouden. Kan het college toe zeggen of deze nota geregeld zal worden bijgehou den? De heer Weterings: Ook wij zijn blij met deze nota. Over een nieuwe R.K. ULO-school wordt ech ter niets vermeld. Hoe staat het daarmee? Van het oude gebouw kan men eigenlijk al niet meer zeg gen dat het een school is. Kan hiervoor op korte termijn bouwvolume worden losgepeuterd? De Voorzitter: Mij aansluitend bij de woorden van de heer Hol wil ook ik mijn waardering uit spreken ten opzichte van hen die deze nota samen stelden. Dit was overigens vrij moeilijk. Voor een groot gedeelte moest er gewerkt worden met waarschijnlijkheden en prognoses. Men moet deze nota zien als een globaal overzicht en een globale rangschikking voor wat er in de komende jaren nodig zal zijn. Ten aanzien van het aantal lokalen, dat aan de diverse richtingen zal worden toegewezen zou ik de heer Hol willen verwijzen naar bladzijde 5 van de nota, waar staat dat de lokalen naar behoefte beschikbaar zullen worden gesteld. De heer De Feijter vroeg een toezegging dat deze nota elk jaar zal worden aangevuld. Ik zou daarvoor zeker voelen, maar dit zonder meer toe zeggen kunnen wij echter niet, daar het volgend jaar een nieuw college en een nieuwe gemeente raad optreedt. Inderdaad kan men leze zaken beter van jaar tot jaar beoordelen, dan dat men dit over een aantal jaren tegelijk doet. Helaas kan ik geen bevredigend antwoord geven op de vraag van de heer Weterings aangaande een nieuwe R.K. ULO-school. Het is bijzonder moei lijk urgentieverklaringen te verkrijgen. Hoe lang dat nog zal duren kan ik werkelijk niet zeggen. Op het ogenblik is dit nog veel moeilijker gewor den in verband met de investeringsstop. Wel kan ik mededelen en dat is. naar ik meen. toch wel een verheugende mededeling dat, in aarsluiting op de beide opvangscholen een nieuwe bouwstroom van opvangscholen in Zeeland werd goedgekeurd, waarbij weer 2 scholen werden toe gewezen aan Terneuzen. Dit kan betekenen dat wij de ontwikkeling kunnen bijhouden en dat wij de huidige stroom kunnen voortzetten. Wel zal de periode van half augustus tot volgend jaar erg moeilijk zijn, tot deze beide scholen gereed zijn. Tot dat tijdstip zullen wij zeker nog veel moeten improviseren. De heer Hol: Bij mij rijst de vraag of het reëel is te achten dat voor de Zuidlandschool geen lokalen zullen worden gebouwd. De Voorzitter: Dat is een moeilijk geval. Wij weten niet precies waarom voor een bepaalde school wel een urgentieverklaring wordt afgegeven en voor een andere niet. Wanneer wij maar vol- uoende volume krijgen is dat ook niet erg. Overi gens bestaat er bij ons niet zo geweldig veel be hoefte om nog lokalen bij de Zuidlandschool te bouwen. Als ik mij niet vergis, is aat bij U, mijn heer Hol, ook niet het geval. De heer Hol: Daar zou U wel eens gelijk in kun nen hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 2a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een hoofd van de openbare lagere school aan de Tamarindestraat. De Voorzitter verzoekt de heren Weterings en De Feijter samen met hem het stembureau te vor men. Uitgebracht worden 16 stemmen, alle op de heer H. H. Kole. De heer Kole is benoemd. 3. Idem tot aankoop van het perceel Koedijk 24. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming werdt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot aankoop van de percelen Baandijk 39 en 49. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van diverse percelen aan de Baandijk. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot goedkeuring van het plan tot onteige ning van het perceel Koedijk 34. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen aan de Snelliusstraat, aan de heer J. A. Loof te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen in het exploitatieplan „Catspolder", aan de heer A. W. Verschelling te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot verkoop van percelen grond, ge legen in het exploitatieplan „Industrieterrein Driewegen/Mr. F. J. Haarmanweg", aan: a. Automobielbedrijf Van Fraassen N.V. te Goes; b. Fa. P. Dieleman en Zonen te Hoek. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen aan de Mr. F. J. Haarmanweg, aan de heer A. J. van Aken te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot verhuur van een perceel grond, ge legen in het exploitatieplan „Zuidpolder", aan de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland. De heer Huijbrecht: Ik heb in de bijeenkomst van dc financiële commissie de vraag gesteld of de to tale onderwijsvoorziening in de gemeente Terneu zen hiermee vooruit gaat, dan wel hiermede niet gediend is. Ik neem aan dat een beduidende schade wordt toegebracht aan het openbaar Lyceum en ik vraag me af, of het aantal afdelingen aan dit open baar Lyceum afhankelijk van het aantal leerlin gen gehandhaafd kan blijven. De heer Ramondt: Ik wil er graag op wijzen, dat de keuze van het onderwijs een taak van de ouders is, die het recht hebben om vast te stellen welke vorm van onderwijs zij willen hebben voor hun kinderen. Dat is iets, waarmede wij als ge meenteraad rekening moeten houden. Ik ben zeker .(Zie verder pagina 7.)]

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5