Beat-veldslag DE LAATSTE CIJFERS UIT LONDEN DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT EN DE CONSUMENT BEURSOVERZICHT DE TERUGKEER VAN ARAM Marktbericfctsn 'Pagina 4" Zuivering in Chinese leger Duivensport DE ^RTTE ZEEUW Woensdag 3 augustus 1908 Een beatavond in de Valken- burgse Scalazaal heeft maandag avond omstreeks kwart over tien geleid tot een soort veldslag tus sen 1500 beatfans, waarbij meu bilair en glaswerk kort en klein werden geslagen. De oorzaak was het uitblijven van een be kende beatband, Q 65 uit Den Haag. Het was voor de derde maal dat een dergelijke avond in het Scala was georganiseerd. Reeds om kwart over acht wa ren alle entreekaarten uitver kocht. De zaal zat propvol. Om de avond een beetje op te war men trad eerst een minder be kende band op, The Snakes. Dit kon het publiek maar matig be koren. Iedereen wachtte met on geduld op de grote sterren die reeds om acht uur zouden optre den. Intussen zaten aehjer de schermen de organisatoren in paniek naar alle richtingen te telefoneren. Q 65 was echter ner gens te ontdekken. Omstreeks tien uur kondigde omroeper aan dat de Q 65 met autopanne in een Roermondse garage stond. Hij deelde het pu bliek mede. dat het van de 3,50 entreegeld 1,50 terug mocht halen. Als misnoegd antwoord vlogen daarop enkele stoelen op de dansvloer. Dit was het sein voor de algemene aanval. Vanaf het balcon vlogen tafels, stoelen, bierglazen en schemerlampjes door het Scalagebouw. Het ge luid van brekend glas en hout werd begeleid door een orkaan van gebrul. Een ober, die niet snel genoeg 'n bevredigend ant woord kon geven omtrent de oorzaak van de stagnatie, werd zodanig met een stoel bewerkt dat hij snijwonden en een lichte hersenschudding opliep en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Zijn jasje en hemd wer den hem van het lijf gerukt. Het ongelooflijke tumult werd beëindigd door de komst van de politie die de zaal in een mini mum van tijd had ontruimd. Daarbij werden een drietal jon gelui gearresteerd. Na afloop van de wanordelijk heden in en rond de zaal waar 't beat-festijn plaats vond, heeft men op straat nog een zevental andere jeugdige personen gear resteerd. Politiemensen in bur ger die op straat patrouilleerden hadden de indruk gekregen dat deze jongelui zich eerder op de avond als de aanstichters van de moeilijkheden hadden gedragen. Inmiddels heeft de eigenaar van de zaal de vier beatavonden die voor de maand augustus op het programma stonden, afgelast. Binnen de gemeente Valkenburg heerste gisteravond overigens 't meningsverschil over de her komst van de rellenmakers. De Limburgers meenden te weten dat het „westerlingen", met name uit Haarlem en Amster dam, waren, van de andere zijde, de vakantiegangers uit deze ste den, werd beweerd dat het Lim burgse jongelui en met name Maastrichtenaren geweest zou den zijn. BEDRIJFSONGEVAL Gistermiddag is bij bouw werkzaamheden te Wijk bij Duur stede de 19-jarige W. de Graaf uit Utrecht om het leven gekomen bij het verplaatsen van een be tonmolen. NATTE SPORT Oresund: Het razen van het wilde water en de strijd die de zeilers met het natte element moeten voeren wordt hier duidelijk afge beeld op de gezichten van deze twee deelnemers aan de Euro pese zeilkampioenschappen, die bij Oresund zijn gehouden. Hun boot is nagenoeg onzichtbaar door 't wild opspattende schuim. Blijkens een bericht van het persbureau Nieuw-China heeft onlangs in het Chinese leger een zuivering plaatsgehad waarvan verscheidene hoge officieren het slachtoffer werden. Radio-Peking maakte maan dag bekend dat de oorlogsvete raan Yan Tsjeng Woe, die in Korea heeft gevochten, tot waar nemend chef van de generale staf is benoemd. Wat er met zijn voorganger, vice-premier Lo Joe Tsjing, is gebeurd werd er niet bij gezegd. Lo is de laatste tijd niet meer in het openbaar gezien. Het persbureau Nieuw-China haalde dinsdag een hoofdartikel aan, dat verschenen was in het dagblad van het bevrijdingsleger, de spreekbuis van vice-premier en minister van defensie Lin Piao. Daarin werd gesproken van een „grote strijd" binnen het leger niet erg lang geleden, waarbij vertegenwoordigers wer den ontmaskerd van de bourgoi- sie, „die belangrijke posten in het leger hadden weten te be machtigen en vooraanstaande leden waren van de contra-revo lutionaire, tegen de partij ge richte en anti-socialistische kliek, die kortgeleden door onze partij is blootgelegd". Een van de be schuldigingen aan het adres van de betrokken legerleiders was, dat ze boven politiek voorrang gaven aan militaire zaken, tech nische kwesties en gespeciali seerd werk. In zijn eerste rede als chef van de generale staf waarschuw de Yang Tsjeng Woe maandag aan een banket in Peking „Ame rika op te houden met zo arra- gant en vechtilustig te zijn". Wij hebben allang alle voorberei dingen getroffen, zo zei hij. Op elk gewenst tijdstip „kunnen wij in actie komen om de agressieve bandieten vastberaden, grondig, totaal en volledig te vernieti gen". China is ook vastbesloten Taiwan (Formosa) te „bevrij den". msmmsmsmm Hoewel de finale van het toer nooi om de wereldbeker al weer geschiedenis begint te worden, duurt voor velen de drukte nog onverminderd voort. Zo is in Londen een dertigtal personeels leden van de Engelse voetbal bond acht uur per dag bezig uit te rekenen, hoe groot de juiste inkomsten van de wereldkam pioenschappen zijn. Desondanks zal het nog tot maart 1967 duren voor de eindcijfers bekend zijn. De wedstrijden voor 't wereld kampioenschap (dus ook de voor ronden) hebben in totaal 5.539.521 toeschouwers getrokken. De 32 wedstrijden die in Engeland voor de eindronden zijn gespeeld, werden in totaal door 1.458.043 bezoekers bijgewoond, terwijl de 127 wedstrijden in de voorronden door 4.081.478 voetballiefhebbers warden bezocht. Van de wedstrijden voor de eindronde mocht de finale tussen Engeland en West-Duitsland zich met 93.000 toeschouwers in de meeste belangstelling verheugen. Voor de ontmoeting Noord- KoreaChili bestond de minste belangstelling: 13.792 bezoekers. Tijdens 't wereldtoernooi wer den in Engeland ongeveer een miljoen officiële programma's verkocht. -0- Ook toeristisch gezien is het wereldkampioenschap voor de Engelsen een succes geworden. In min of meer direkte samenhang met de voetbalwedstrijden maak ten 35.000 buitenlanders een tocht naar Groot-Brittannië. -0- Het Engelse lagerhuis heeft een motie aangenomen, waarin de leden hun hulde betuigen aan coach Alf Ramsey, zijn assisten ten en de spelers voor het be halen van de wereldtitel. Enkele van de spelers, die meehielpen Engeland zijn eerste wereldtitel te bezorgen, staan 2Vi week voor het begin van de competitie nog steeds op de transferlijst. Eind van de week zullen er besprekingen worden gehouden of Bobby Moore, de aanvoerder van de Engelse ploeg, het komende seizoen bij West Ham United zal blijven of niet. Nog steeds onzeker is ook het lot van Allan Ball. Leeds United en Stoke City hebben elk een bod van ongeveer een miljoen gulden op de buitenspeler van Blackpool gedaan, doch iets beslist is er nog steeds niet. VLUCHT UIT ST. QUENTIN „De Reisduif" - Breskeru Snelheid eerste duif 1465 m; laatste prijswinnende duif 1163 meter. 1, 3 en 5. J. A. Versprille; 2, 6, 7 en 9. J. Woittiez; 4. J. Blaak man; 8. A. W. Verduijn; 10. J. v. d. Lijcke sr. VLUCHT UIT CLERMONT „Nog Sneller" - Breskens Jonge duiven Snelheid eerste duif 1513 m; laatste prijswinnende duif 1332 meter. 1. J. Quaars—V.; 2. M. Quaars; 3. W. Verstraaten; 4. J. van Gijs; 5. J. Wisse; 6. J. Faas; 7. J. de Meester; 8. J. Faasde R.; 9. H. Schelstraete; 10. A. Bondewel. Oude duiven Snelheid eerste duif 1538 m; laatste prijswinnende duif 1435 meter. 1 en 2. J. v. d. Broecke; 3. K. Quaars; 4. W. Bruinooge; 5. R. Quekelberghe; 6. J. Donze; 7. M. Leurgans; 8. J. Oosterling. VLUCHT UIT ALBERT „Recht voor Allen" - Sluis Snelheid eerste duif 1265 m; laatste prijswinnende duif 1084 meter, 1 en 6. J. Ommen; 2. J. Focke; 3. C. v. d. Walle; 4. O. de Meijer. Amerikaanse beurzen voor Nederlanders Een particulier Amerikaans fonds, het „Commonwealth fund" stelt voor Nederlanders in de leeftijd van ongeveer 25 tot 30 jaar drie a vijf beurzen, de zoge naamde „harkness fellowships" voor een studieperiode van 12 tot 21 maanden in de Verenigde Staten ter beschikking. De perio de gaat met september 1967 in. Met uitzondering van de medi sche, natuur- en exacte weten schappen, komen alle mogelijke studiegebieden in aanmerking, ook die waarin in Nederland geen universitaire opleiding mo gelijk is, zoals b.v. schone kun sten, journalistiek e.d. (Zij die naar deze beurzen willen solli citeren kunnen zich, onder op gave van leeftijd, opleiding, eventuele huidige werkkring, tot 30 oktober van dit jaar voor nadere inlichtingen en formulie ren wenden tot het Nederland- 'Vmerika instituut in Amster- iam.) Pantoffelfabriek gaat sluiten Onderbezetting is oorzaak dat 'a pantoffelfabriek „Elwi" in 'andvoort met ingang van 30 aptember wordt gesloten. Het ruim dertigjarige bedrijf wordt overstroomd met orders, doch er staan tien stikmachines stil. Het personeel dat uit 35 a 40 man moet bestaan, is thans tot 14 gedaald. De vakbonden die tijdig ingelicht waren, zagen ook geen oplossing om dit be drijf gaande te houden. Inmid dels heeft de directie er voor gezorgd dat alle personeelsleden, ook degenen die al meer dan 25 jaar bij „Elwi" werken, per 1 oktober elders aan de slag kun nen. Het fabrieksgebouw is voor een bedrag van f 132.000 door de gemeente Zandvoort aangekocht. In een besloten zitting werd door de gemeenteraad bepaald dat het pand verbouwd zal wor den om tegen het einde van dit jaar onderdak te geven aan de afdeling bevolking en burger lijke stand, daar het raadhuis te klein is om alle afdelingen goed te kunnen huisvesten. MET STRAAL- LOKOMOTIEF AANDRIJVING New York: In Amerika zijn de eerste proeven genomen met een lokomotief met straalaandrijving. Er werd meteen een nieuw record voor Amerika mee gevestigd met een snelheid van 183.35 mijl per uur. De lokomotief is een 13 jaar oude omgebouwde personenwa gen met twee straalmotoren op het dak. Amerikaanse deserteurs gevat Dinsdag zijn in Zurich drie be wapende Amerikaanse deser teurs aangehouden die van een in de buurt van Karlsruhe in Duitsland gelegerde eenheid af komstig waren. Bij een routine controle ontdekte de Zwitserse politie dat de mannen legerpis tolen met afgezaagde loop bij zich hadden en verder zware in brekerswerktuigen. Men ging na of zij sedert hun binnenkomst in Zwitserland misschien reeds inbraken of overvallen hadden uitgevoerd. De Europese commissie kan op het ogenblik nog niets zeggen over de rechtstreekse gevolgen van de geleidelijke totstandkoming der gemeenschappelijke markt voor de verbruikers. Zij zal het methodi sche onderzoek naar voorziening, kwaliteit en prijzen voortzetten De commissie is bovendien van plan in voorlichtingsbrochures vooral die problemen te behande len die de verbruikers in de ge meenschappelijke markt interesse ren. Een en ander deelde de com missie dinsdag mede in antwoord op schriftelijke vragen van de Ne derlandse socialistische afgevaar digde in het Europese parlement, de heer A. Oele. De heer Oele had zijn vragen ge motiveerd met de opmerking dat de rechtstreekse voordelen van de OVERSTROMINGEN IN INDIA Rond 30.000 mensen, die op het platteland in de omgeving van Nieuw Delhi wonen, zijn uit hun huizen gevlucht als gevolg van overstromingen, veroorzaakt door zware regenval in de loop van maandagnacht en -morgen. Het water van de Djamoena, een zijrivier van de Ganges, die door deze streek stroomt, heeft een gevaarlijke hoogte bereikt. Toch zijn de Indische autoriteiten blij met de regenval, want hierdoor wordt de kans op een goede oogst groter. gemeenschappelijke markt in de vorm van prijsdalingen kennelijk tot slechts enkele produkten be perkt blijven. De commissie gaf overigens toe dat een wetenschap pelijk onderzoek naar de recht streekse gevolgen van de gemeen schappelijke markt zeer moeilijk is en in het beste geval slechts waar schijnlijke gegevens kan opleveren. BELANGRITKE AARDGASRESERVE ONTDEKT IN ENGELAND Een Canadese oliemaatschappij, Heme Oil of Canada, heeft in een gebied in het noordoosten van Engeland waarschijnlijk de grootste aardgasreserve aange boord die tot nu toe in Engeland is ontdekt, zo heeft een woord voerder van de maatschappij be kend gemaakt. De reserve bevindt zich bij Lockton in Yorkshire, dat onge veer elf kilometer van de Noord zeekust ligt. De produktieeapaciteit wordt op bijna 4,25 miljoen kubieke meter per dag geraamd. Dit is voldoende om in de behoefte van een stad van 150.000 inwoners te voorzien. De maatschappij heeft de af gelopen twee jaar vijf boringen in de omgeving van Lockton ver richt. DE STEMMING VIEL MEE Op de flauwe stemming van maandag van de internationale waarden is gistermiddag geen koersherstel ingetreden behalve dan voor Unilever. Dit fonds ont moette goede lokale vraag waar door op 82,50 werd geopend, tegen maandag als gemiddelde slotprijs van de laatste tape 81.00. Later op de middag steeg Unilever verder tot 82,90. Philips lag op circa 90 nog bijna twee gulden beneden het voorgaande slotrüveau. Kon. Olie was prijs houdend op 132. AKU zakte één gulden tot 62,10. De Ameri kaanse dochter van AKU „Ame rican Enka" heeft 15 miljoen dir. geleend tegen 5,4 pet. voor uit breidingen waarmee 90 min. dol lar zijn gemoeid. Hoogovens werd vijf punten lager op 315 ge adviseerd. Vergeleken met het laagste niveau van de niet-offi- ciële ochtendhandel, toen Philips als laagste koers 89,20 noteerde, Unilever 81,40 en Kon. Olie 131,20 viel de stemming gister middag toch niet tegen. Dit dankte Beursplein 5 in hoofd zaak aan ruime vraag voor Zwit serse rekening, vooral voor het Philipsaandeel. Deze vraag maakte de beroepshandel ner veus waarvoor van die zijde tot dekkingsaankopen werd overge gaan. Tegenover het Ameri kaanse aanbod in de internatio nals werd dus goed steuu gebo den waardoor het gebeuren kon, dat de openingskoersen boven die van de morgenuren uitkwa men. Hiermede werden tevens de flauwe slotkoersen van maan dag in Wallstreet voor een groot deel genegeerd, Hoogovens lag lager in de markt op de gepubli ceerde cijfers. De netto-winst van dit concern over het 2e kwartaal 1966 bedraagt 23,3 min tegen ƒ29,7 min. over het 2e kwartaal van 1965. De winst over het eerste halfjaar 1966 komt daardoor op 40,8 min. 52 min.). De Newyorkse beurs sloot maandag, zoals boven aange haald, flauw. Dit op de uitlatin gen van Oe Thant over de situa tie in Vietnam, alsmede de aan houdende staking bij vijf Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij- Amerikaanse luchtmachteenheden uit Frankrijk weg? Binnenkort zullen twee een heden van de Amerikaanse luchtmacht uit Frankrijk wor den teruggetrokken, zo is dins dag uit betrouwbare kringen in Washington vernomen. Het pen tagon zal dit besluit binnen eni ge dagen bekendmaken, zei men. Het zouden een formatie jacht- bommenweroers RB-66 en een formatie RF 4-6 „Phantom"- vliegtuigen zijn. 11 Naarmate ze dichter bij Aram's burcht kwamen, ver snelde de jonge krijger zijn pas. De kleine Jaspo kon hem maar amper meer bijhouden en begon achter te raken, doch Aram be merkte het nauwelijks, zozeer waren zijn gedachten vervuld van angst. Na de volgende krom ming van het pad moest hij het slot kunnen zien. Aram draafde meer dan hij liep. doch plotse ling was het, alsof een kille hand zich om zijn hart sloeg. Daar in de verte, lag de trieste puinhoop van wat eens zijn trotse burcht was geweest. Een wilde kreet als van een gewond dier ontsnapte hem. en terwijl hij luid de naam van zijn vrouw en zijn zoon schreeuwde, rende hij er naar toe. Nog wilde hij het ergste niet geloven. Nog koesterde hij, tegen beter weten in. een vage hoop, dat misschien tussen de ruïnes... Doch er kwam geen antwoord op zijn herhaald roe pen. Als een opgejaagde vluchte ling dwaalde hij tussen de inge storte muren, langs de ver woeste torens en in de onherken baar vertrapte tuinen. Nergens vond hij een spoor van enig leven! Uitgeput en verslagen liet hij zich tenslotte neer op een hoop stenen en verborg het hoofd in de handen. Een droge snik welde uit zijn keel. De stem van Jaspo bracht hem tot de werkelijkheid terug. „Kom," zei het boertje onge duldig, „ge kunt toch niet om elke puinhoop zitten treuren!" Aram hief het hoofd op. „Die puinhoop was eens mijn burcht," antwoordde hij toon loos. „Hier hoopte ik vrouw en kind terug te vinden!" Het Dow Jones-gemidelde daalde er ruim 12 punten tot S35.18. KLM ging fors mee omlaag en wel met 6% dir. In de morgen uren werd KLM in Amsterdam op 460 (480) verhandeld. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De stemming was er gemakkelijker. Hetzelfde moet worden gezegd voor de lei dende cultures. De staatsfond- senmarkt was prijshoudend met, een goede ondertoon. In de lokale afdelingen viel weinig herstel te bespeuren na de flauwe stemming van maandag. Aandelen Scholten-Honig lagen gedrukt in de markt. Vandaag, woensdag 3 augustus, worden enkele fondsen geveild waarvan 90 aandelen Scholten-Honig. Beursindices (1953 100) 29/7 1/8 2/8 Int. conc. 388.0 382.7 380.4 Industrie 269.8 266.5 263.9 Scheepv. 113.4 112.7 111.6 Bank en verz. 144.9 144.1 142.3 Handel 141.0 140.1 138.0 Algemeen 285.3 282.0 279.7 Nabeurskoersen AKU: (62.35) Hoogovens: (310) Kon. Olie: 131.80—132.70 (132.00) Philips: 90.00—91.50 gl (89.85) Unilever: 83.20—84.00 (82.85) K.L.M.: (468) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0210.12 Amerikaanse dollar 3.593.63 Canadese dollar 3.33'43.38*2 Franse frank (100) 73.5074.00 Belgische fr. (100) 7.04%—'7.09Vi Duitse mark (100) 90.1590.65 Zweedse kr. (100) 69.50—70.50 Zwitserse fr. (100) 83.35—83.85 Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) .51.70--52.70 Noorse kroon (100) 50.0051.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.97—14.07 Portugese escudo (100) 12.5212.67 Vj Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.97—6.12 VEEMARKT ROTTERDAM On de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3141 dieren, zijnde 160 slachtrunderen; 690 gebruiksvee; 510 vette kalve ren; 210 graskalveren; 1027 nuch tere kalveren; 18 biggen; 21 paar den; 6 veulens; 470 schapen of lam meren; 29 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt; Slachtrunderen: extra kwaliteit f 4,30—f 4,60, le kwal. 3,80— ƒ4,10, 2e kwal. 3,40—3,60, 3e kwal. ƒ3,15—ƒ3,30; Vette kalve ren: extra kwal. 3,303,50. le kwal. 3,053,30, 2e kwal. 2,95 3,05, 3e kwal. 2,852,95; Stieren 3,954,50; Worstkoei en 33,20; Slachtpaarden 2 80 3,20. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1025 1400; Vare koeien 8001150; Vaarzen 725925; Pinken 525 675; Graskalveren 375450; Nuchtere kalveren 170185; Mestkalveren 140240; Scha pen 70100; Lammeren 85 110. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer als vorige week, handel traag, prijzen lager; Kalf- en melkkoeien: iets meer aanvoer, kalme handel, prijzen minder; Vare koeien: gewo ne aanvoer, rustige handel en lager in prijs; Vaarzen en pinken: meer aanvoer, kalme handel en prijzen gedrukt; Graskalveren: gewone aanvoer, handel flauw met onver anderde prijzen; Vette kalveren: aanvoer groter, handel vlot met stabiele prijzen; Nuchtere: kalve ren: groter aanvoer, handel stroef en goed prijshoudend; Slachtpaar den: gewone aanvoer, trage handel, prijzen moeilijk te handhaven; Schapen en lammeren: iets meer aanvoer, handel tamelijk en lager in prijs.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4