PROVINCIAAL NIEUWS IN LIMBURG CULTURELE OCHTENDEN VOOR EN DOOR REJAARDEN Terneuzen Axel Biervliet Breskens Oostburg Retranchement Indonesië Vanaf begin september in Terneuzen r wswöSH&g s aügustus wot? DK \TRTTE ZEEUW Pagina 3 Verificateur B. W. Vermeer 40 jaar bij belastingdienst „Gevormd door de Rotterdamse douane-mentaliteit. kenmerkend door de snelle wijze waarop steeds soms onder formeel moeilijke omstandigheden getracht wordt belanghebbenden in alle sectoren van het maatschappelijk econo misch bestel ter wille te zijn op een wijze, die de Nederlandse douane zo menigmaal, ook in het buitenland, een klopje op de schou der bezorgde, hebt gij niet in 't minst als groepsleider van de Tijkscursussen bij de vorming Van jeugdige ambtenaren en dank zij uw zonnig karakter met succes getracht deze mentaliteit over te dragen op uw mensen. Hiervoor wil ik u namens de administratie van de belastingdienst, doch ook persoonlijk, bijzonder hartelijk dank zeggen". Aldus de hoofdin specteur mr. L. W. van Os, hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, in zijn felicitatie-rede tot de heer B. W. Vermeer, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Terneuzen, die maandag 1 augustus 1966 zijn 40-jarig ambtsjubileum herdacht. Het officiële gedeelte van dit jubileum vond plaats in een vrijwel geheel met belangstellenden gevul de en smaakvol versierde kantine van het rijkskantorengebouw te Terneuzen, in het bijzijn van de echtgenote van de jubilaris en diens beide kinderen. Bij het binnentreden van de zaal werd mevr. Vermeer een boeket bloemen aangeboden. Nadat de heer G. A. Goldschme- ding, dienstgelelder van de post douane en accijnzen te Terneuzen, een begroetingswoord had gespro ken, gaf deze vervolgens diverse sprekers gelegenheid het woord te voeren. De teneur van al deze toespraken getuigde van veel waar dering voor de persoon en het werk van de heer Vermeer. Mr. L. W. van Os, die als eerste sprak, memoreerde in een geestig betoog, beknopt de eervolle loopbaan van de jubilaris, die op 1 augustus 1926 op het kantoor Twello als 16- jarige bij de belastingdienst zijn in trede deed. Ruim 6 jaar bleef hij de administratieve dienst trouw, was nog een paar jaar werkzaam op het kantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Roosendaal, doch schakelde toen over op de actieve dienst, met als eerste standplaats Rucphen, ver volgens Babberik, waarna hij na de Rotterdamse studietijd aan de verificateurscursus aldaar en het werk in de Rotterdamse haven, op 1 mei 1946 werd benoemd tot ad junct-verificateur te Sas van Gent. Tenslotte volgde op 1 januari 1948 zijn benoeming tot verificateur en zijn verplaatsing per 1 mei 1953 naar Terneuzen. Namens het hoofd bestuur overhandigde mr. Van Os de jubilaris de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Namens alle ambtenaren, zowel administratief als actief, liet de verificateur Th. A. M. Marsé zijn gelukwensen vergezeld gaan van een fraai cadeau, n.l. een verre kijker en een boekenbon, terwijl deze tevens nog de felicitaties overbracht van velen buiten de ambtelijke kring. De heer P. J. Doetjes sprak na mens het personeel van de inspec tie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, terwijl tenslotte de heer Goldschmeding zijn felicita ties vergezeld liet gaan van een af zonderlijk cadeau van de ambtena ren van de post douane en accijn zen te Terneuzen, n.l. een diplo- matentas. De jubilaris dankte hierna in een kort doch kernachtig betoog, zowel voor de vele goede woorden als de stoffelijke blijken van waardering. VOORLOPIG GEEN AANPASSING VAN POSTT ARIE VEN IN E. E. G. De ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap zal zich voorlopig niet beraden over het opstellen van een eerste richtlijn voor de aanpassing van de posttarieven in de landen van de gemeenschap. De raad vindt het beter het overleg over het richtlijnenverdrag van juni 1965 uit te stellen. De raad deelde een en ander gisteren mee in ant woord on vragen uit het Euro- paMt,j&rlemeni Geen voorrang verleend Gistermorgen te half acht had op de kruising van de Axelse- straatEsdoornlaan een aanrij ding plaats tussen de berijder van een rijwiel met hulpmotor, J. A, A. uit Axel, die op genoemde kruising -de rijweg wilde overste ken, geen voorrang verleende aan een bestelauto, bestuurd door P. M., eveneens wonende te Axel. Het gevolg was dat door de bot sing de bromfiets zwaar werd be schadigd. Aan de schandpaal Maandagmiddag omstreeks half vier werd door de dienst van ge meentewerken geconstateerd, dat 4 jongens bezig waren met rood krijt de verkeersborden te voor zien van een zeker geheimschrift. Na enig speurwerk en met be hulp van de rijkspolitie konden de adspirant-nozems worden gegre pen. Het bleken drie jongens uit Ter neuzen en één uit Hoek te zijn, die ook bekenden dat zij de daders waren. Onder toezicht van politie en een opzichter moesten zij onder grote hilariteit van de toeschou wers de borden zelf schoonmaken. Door de rijkspolitie is verbaal opgemaakt en door de gemeente zal hun een rekening voor het toe zicht e.d. worden gepresenteerd. De raad vergaderde De raad der gemeente Bier vliet vergaderde onder voorzit terschap van burgemeester J. Kos tense. Door de middenstandsvereni ging Willem Beukelszoon was verzocht om de winkelsluittings- verordening te wijzigen in die zin dat ook in de zomermaanden de winkels om 6 uur gesloten 'dienden te worden. De service aan het publiek en de verdeeld heid in midenstandskringen wa ren voor b. en w. aanleiding aan raad voor te stellen geen wijzi ging in de verordening aan te brengen waartoe de raad dan ook besloot. Het kruispunt Gentsestraat- Schoollaan-Boterzandestr. werd als voorrangskruising aange merkt waarbij aan de Gentse straat voorrang zal worden ge geven. Aan de Stichting Bach-comité te Aardenburg werd een subsidie van ƒ25,toegekend in het te kort van 1965. Aan de heer A. A. M. de Smet te Biervliet werd erfpachtsgrond in de Gentsestraat verkocht 500 ca a 10,10 en 480 ca a 1,80. Door de gemeente- werd afge kocht het erfpachtsreeht ten be hoeve van de uitvoering van het bestemmingsplan bewesten de Gentsestraat 780 ca a 0,72 en 'n bedrag van f 546,wegens in- komensschade. Aan de heer F. Vervaet te Biervliet werd op de hoek Gentsestraat-Braakman laan een perceel grond verkocht groot 575 m2 voor 15,50 per m2, Aan de aannemersfirma I. de Ruijsscher te Biervliet werd op het Industrieterrein 1350 m2 grond verkocht voor ƒ10,per m2. Van de heer M. Bruggeman werd zijn woninkje Gentsestraat 26 in eigendom overgenomen. De plaatselijke drumband kreeg een aanvullende gemeen tesubsidie van 150,Reeds eerder was een subsidie van 500 verleend, doch in verband met de slechte weersomstandig heden was de drumbandshow niet geslaagd en bleven de orga nisatoren met een tekort van 150 zitten. Aan het slot van de vergade ring nam de burgemeester af scheid van de niet in de nieuwe raad terugkerende leden. Hij diankte hen voor de prettige samenwerking en de vele activi teiten die zij in het belang van d'e gemeente hebben gedaan. De niet terugkerende leden zijn G. v. Pamelen, die 22 jaar raadslid en 5 jaar wethouder is geweest, J. Verpianke. 20 jaar raadslid en 4 jaar wethouder, J. Dekker, 6 jaar en 2 jaar wethouder, en J. v. d. Velde, 4 jaar raadslid. BRANDENDE AUTO'S IN CHICAGO Chicago: Vijf auto's, waarvan en kele ondersteboven gegooid, lig gen te branden in een straat in Chicago ais gevolg van onge regeldheden na afloop van een mars voor de burgerrechten. Veertig personen werden gewond. Er werden veertien arrestaties verricht. Brand in binnenschip Dinsdagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de ma chinekamer van het motorschip „Rust Roest 2" afkomstig uit Vught. Het schip, dat geladen is met scherp zand, bestemd voor de firma H. van de Westelaken in Den Bosch, ligt gemeerd in de Indus triehaven nabij de Bossche vee markt. De brandweer was spoedig ter plaatse. Vastgemeerd tegen het brandende schip lag een tweede schip met scherp zand, de „Johan na", afkomstig uit Kerkdriel Omstreeks half vijf had de brandweer uit 's-Hertogenbosch de brand op het schio Rust Roest 2 bedwongen. Het schip behoorde toe aan de familie Van Os uit Vught. De machinekamer met die selmotoren en de kajuit gingen ver loren. ging „Uit het-Volk - Voor het Volk". De volgende midzomeravond- rondvaart zal worden gehouden op maandag 8 augustus. Geslaagd V aardigheidsproeven In het gemeentelijke gym nastieklokaal zijn de vaardig- heidsproeven van de leden van de gymnastiekvereniging D.I.O. afgenomen. Als gecommitteerden van de K.N.G.V. fungeerden de heren Oranje uit Sluis en Ter Heijden uit Oostburg. De geslaagden' zijn: jongens: H. van Hanegem, H. de Vlie ger, R. Holleman, P. Verpoorte, Sj. Leenhouts, R. van Schoote; F. van Sehaick, P. Buijse, G. van Schaick, F. Verschoore, H. Woit- tiez, Fr. Vroon, Fr. Schot en Fr. Meijaard; meisjes: S. Misilje, R. Pieters, J. Roest, W. Praas, R. Lalkens, M. de Baere, C. Arendse, G. Pijcke, N. van Daele, L. Ver schelling, R. Kraaijmes, J. v. d. Wege, S. Oosterling en H. Ver- duijn. Midzomeravond- rondvaart De Breskense midzomeravond- rondvaart heeft voor de derde maal aan ongeveer 500 vakantie gangers een aangename avond bezorgd. Ondanks het slechte weer mag van een geslaagde tocht worden gesproken. De mu zikale omlijsting berustte ook dit keer weer bij de muziekvereni Aan de eerste modevakschool E.N.S.A.I.D. te Breda slaagden voor diploma costumière de dames: A. Ekkebus te Groede, M. Sijnesael, I. Sijnesael, L. Geer- naert, C. de Ruijsscher, I. Blaak man, allen te Hoofdplaat. Voor coupeuseleidster mej. E. de Jonge te Schoondijke. Dienstjubileum Op 1 augustus was het 25 jaar geleden dat de heer F. Brevet te Oostburg in dienst trad bij de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen". De heer Brevet is als admini stratief beambte werkzaam op het distriktskantoor te Oostburg en heeft zich leren kennen als een zeer goede medewerker van het distriktshoofd. De jubilaris en zijn echtgenote werden in de voormiddag thuis gefeliciteerd door de direkteur van de maatschappij ir. G. P. M. Dikötter, vergezeld door zijn echtgenote, de president-com missaris, de heer J. Mijs, mr. M. N. G. Pek, direktie-sekretaris, tevens hoofd personeelszaken; drs. U. J. de Vries, accountant, en een deputatie van het perso neel. De direkteur speldde de jubi laris het gouden insigne wegens 25 jaar trouwe dienst op en over handigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Namens het personeel werd door de heer A. van Driel een geschenk aangeboden. Mevr. Brevet mocht enige fraaie bloemstukken in ontvangst nemen. In de namiddag was er voor kollega's en vrienden gelegen heid de heer en mevr. Brevet te feliciteren, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Collecte De kwartaalopbrengst van 'de collectes voor Kinderzorg be droeg te Retranchement 58,19. (Te) zwaar karwei De assistentie van. de politie in Groningen werd maandag avond ingeroepen voor een 69- jarige dame (uit de Lindenlaan) die driehonderd pond weegt en van haar stoel was gevallen. Huisgenoten en buurtbewoners waren er niet in geslaagd de vrouw weer op de been te krij gen en ook de te hulp geroepen politiemannen schoten tekort. Ten einde raad werd de G.G. en G.D. ingeschakeld, die er ten slotte in slaagde de dame in bed te krijgen. GASGORDIJN STREMT GRENSVERKEER Generaal-majoor Moestopo, rec tor van de Moestopo-universiteit in Djakarta, heeft dinsdag ontkend dat hij tumult heeft veroorzaakt tijdens de rede die Soekarno don derdag hield bij de installatie van het nieuwe kabinet. De president had gezegd, dat hij bij die gelegen heid herrie had geschopt. Maar, aldus Moestopo, dat kan niet juist zijn want ik was niet aanwezig bij de installatie. De Indonesische ambassadeur in Cambodja, die pas voor een parti culier bezoek naar Djakarta is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de regering van Cambodja nooit akkoord is gegaan met de door Soekarno voorgestelde as Djakar- ta-Hanoi-Pnompenh-Pjongjan-Pe- king. De Cambodjaanse regering was van mening dat de Geneefse over eenkomst van 1954 Cambodja niet toestond zich bij internationale verdragsorganisaties aan te sluiten. Honderden jonge Indonesiërs hebben dnisdag het hoofdkwartier van het nationale front in het cen trum van Djakarta bestormd en bezet. Zij eisten de ontbinding van het front, dat in feite een nogal losse federatie van Indonesische politieke partijen en massa-organi saties is. Het front moest volgens hen binnen vijf dagen ontbonden worden, omdat het een broeinest voor ondermijnende actviteit was waarin communistische elementen, die achter de mislukte staatsgreep hadden gestaanv de boventoon voerden. WILSON BRENGT VERSLAG UIT PresidentJohnson heeft de ver zekering gegeven dat de V.S. be reid zijn tot onvoorwaardelijke vredesonderhandelingen over Viet nam, heeft premier Wilson dinsdag in het lagerhuis gezegd, verslag uitbrengend van zijn onderhoud in Washington. Wilson zei dat de V.S. en Enge land over het vraagstuk van de internationale liquiditeiten eender denken. Het onderhoud in Washington ging voornamelijk over alle kanten van het vraagstuk Vietnam, zei Wilson. Engeland is bereid deel te nemen aan elk initiatief dat tot een vreedzame regeling van het con flict kan leiden, op voorwaarde dat de infiltratie van manschappen en materiaal uit Noord- en Zuid-Viet- nam ophoudt en de bombardemen ten op Noord-Vietnam worden be ëindigd. Wilson zei aan president John son verslag te hebben gegeven over zijn onderhoud met premier Kosigin van de Sowjet-Unie. Dat Engeland zich heeft gedistancieerd van de bombardementen bij Hanoi en Haiphong heeft geen invloed ge had op de vriendschappelijke be trekkingen met de V.S. Uit het gesprek in Washington is opnieuw gebleken dat tussen de dollar en het pond sterling een band bestaat en dat dit zo zal blij ven, aldus Wilson. Naar aanleiding van een bezoek, dat enkele functionarissen van de N.A.V.O. aan zuid-I.imburg hebben gebracht, deelt de voorlichtings dienst van de staatsmijnen het vol gende mede: „In het kader van een zeer brede oriëntatie heeft een ge zelschap van N.A.V.O.-functiona- rissen, vergezeld van de commissa ris van de koningin in Limburg en hoofddirectieleden van de staats mijnen, dinsdag een bezoek ge bracht aan enkele gebouwen op het terrein van da staatsmijn Hen drik, gelegen te Brunssum. Over het doel en resultaat van het be zoek van voorshands daar het slechts een oriëntatiebezoek be treft niets naders mede te delen", aldus de staatsmijnen. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Den Haag verklaarde, dat dit oriëntatiebezoek een van de reeks verkenningstoch ten is, die N.A.V O -functionarissen in verscheidene landen onderne men. De reizen werden georgani seerd door de N.A. V.O.-autoriteiten in Parijs, die belast zijn met het zoeken naar huisvestingsmogelijk heden voor N.A.V.O.-onderdelen die uit Frankrijk moeten vertrek ken. De groep functionarissen omvat te deskundigen op verschillend ge bied. LEMNITZER „OP VERKENNING" IN BELGIE De opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa generaal Lyman Lemnitzer, heeft maandag in België verscheidene streken bezocht waarheen even tueel zijn hoofdkwartier vanuit Frankrijk zou kunnen worden verplaatst. Met het officieel door de Belgische regering voorge stelde gebied van Chièvres-Cas- teau, vijftig kilometer ten zuid westen van Brussel gelegen, zou hij niet erg gelukkig zijn. Hij wil naar verluidt Shape dichter bij de hoofdstad gevestigd zien, bijv. in de buurt van Waterloo. Do grensovergang Wernhout- Wuustwezel is sinds dinsdagmid dag half zes gestremd voor alle verkeer. Over de weg hangt een traanverwekkend gas, dat stroomt uit een vat op 'n vracht auto. De vrachtauto, afkomstig uit Frankrijk en bestemd voor Ne derland, is beladen met een zes tigtal van deze vaten vloeibaar gemaakt gas. Hoe één van de va ten is lek geraakt is niet be kend. Het wegstromende gas blijkt cliloor-picrine te zijn. Een bijzon der agressief gas, dat ook als strijdgas wordt gebruikt en waar van een concentratie van 60 ku bieke millimeter per kubieke me ter lucht dodelijk is. De toestand nadat men ge merkt had dat er een vat was gaan lekken, was aanvankelijk wat verward, vooral ook door de veelheid van talen die aan de grens wordt gesproken. Zo kon het dan gebeuren dat een paar lifters naar de auto toe liepen en dat één van hen wat gas op zijn hand opving en er aan snoof. De lifter moest worden opgenomen in een zieken huis. Een vrouw die meereed in de cabine van de vrachtauto heeft ook nadelige invloed van het gas ondervonden en is even eens in een ziekenhuis in Bel gië opgenomen. Men probeert het lekke vat leeg te krijgen door er zuurstof in te blazen, maar dinsdagavond was de voorraad zuurstof waarover de Belgische B.B. beschikt, uitgeput. Werkgroep toekomstig binnenvaartbeleid De door de staatssecretaris van verkeer en waterstaat ingestelde „werkgroep toekomstig binnen vaartbeleid" heeft tot taak zich te beraden op het toekomstige binnenvaartbeleid in verband met de te verwachten gevolgen van de E.E.G.-vervoerpolitiek voor het thans geldende be vrachtingsregime in de wilde vaart. Dit zegt minister Suurhoff van verkeer en waterstaat in antwoord op vragen van het tweede kamerlid Van der Peijl (C.H.U.). De minister voegt daaraan toe: Daarbij zal ook worden be zien of een wijziging van het regime voor de binnenvaart ge naard dient te gaan met ontwik- kelings- en saneringsregelingen, terwijl tevens deze regelingen een onderwerp van studie zullen uitmaken. Een nauwkeurige taakomschrijvng is niet vastge steld, aangezien het wenselijk voorkomt aan de werkgroep bij haar arbeid de nodige vrijheid van beweging te laten, aldus de bewindsman. Speek zegt niet-sehuldig te zijn In Chicago heeft maandag de 25-jarige Richard Speck ver klaard niet schuldig te zijn aan het vermoorden van acht leerling verpleegsters, die op '14 juli in een zusterhuis om het leven wer den gebracht. De enige verpleeg ster die er het levend heeft afge bracht door zich onder een bed schuil te houden, gaf van de moordenaar 'n beschfijving waar aan Speek beantwoordt, terwijl ook diens vingerafdrukken op de plaats van de moorden zijn ge vonden. Twee dagen na de moorden toen een bevel tot inhechtenisne ming tegen hem was uitgevaar digd, poogde Speek een eind aan zijn leven te maken door zijn polsslagaders door te snijden. Hij werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht, waar een arts hem herkende aan een op zijn arm getatoeëerde tekst „Born to raise hell". Een „grand jury" heeft op 26 juli acht afzonderlijke aanklach ten wegens moord tegen hem uitgebracht, zodat er acht moge lijkheden zijn om hem schuldig aan moord te verklaren. Speck, die o.a. zeeman is ge weest, verscheen maandag onge boeid voor de rechter, die hem Gerald Getty als verdediger toe wees, nadat de beklaagde had verklaard niet zelf een advocaat te kunnen bekostigen. Op een nader te bepalen tijdstip zal Speek worden berecht door rechter Herbert Paschen. In dc kanaalzone Terneuzen is een eigentijdse vorm van bejaar- denwerk aan de gang die breekt met bestaande tradities. De opbouw van culturele activi teiten voor en door bejaarden gaat in september van start. Het initia tief hiertoe werd geboren uit de contacten die de Katholieke ver eniging van bejaardenhuizen in het rayon Zeeland regelmatig onder houdt met de directies van alle be jaardenhuizen. Het komt hier op neer, dat de directrices van de bejaardencentra Dachten Dieke en De Blide, de da mes P. MaatDieleman en M A. B. Ruys, mevr. G. Diköttervan Esch en namens het bewoner comité van Bachten Dieke en De Blide mevr. N. Vellekoopde Bruin en de heer P. C. Geensen, een comité vormden ter voorbe reiding culturele activiteiten vooi bejaarden. Maandagmiddag ontving ge noemd comité waarbij mevr. Vellekoop wegens werkzaamheden elders ontbrak in de gezellige direktiekamer van Bachten Dieke de pers, die tot haar verrassing een kant en klaar programma ge presenteerd kreeg, van hetwelk met ontzag voor het in zo korte tijd verrichte werk en de samen stelling ervan -de eerste bespre king vond op 2 juni j.l. plaats werd kennisgenomen EERSTE WOENSDAG VAN DE MAAND. In september wordt gestart met culturele ochtenden voor bewoners van bejaardencentra en andere be jaarden. Deze ochtenden vinden plaats elke eerste woensdag van de maand van 1 tot 11.30 uur met een koffie-pauze van 20 minuten. Op 7 september om 10 uur zal hurgemeester G. H. E. M. van Waes te Westdorpe in de recrea tie-zaal van Bachten Dieke het on- Kind verongelukt Een 1% jaar oud Utrechts meis je, Cora v. d. K., is dinsdagmid dag door een auto aangereden en gedood. Het meisje liep aan da hand van haar 5-jarig"broertje Pieter te wandelen op de Asch van Wijckskade. Toen de kinderen de wég overstaken rukte het meisje zich plotseling los. liep terug en kwam onder de auto. Tongeman met mes in bnik gestoken De 22-jarige suikerwerker P- J. M. uit Den Haag is zondag avond bij het veriaten van een dansschool aan de Varkensmarkt aangevallen. Daarbij werd M. ge slagen en met een mes In zijn buik gestoken. De jongen werd gewond, maar kon na behandeld te zijn in het ziekenhuis naar huis terugkeren. Aangehouden werd d-° 21-jarige voeger H. J. van K. uit de resi- dlentie. Man op vluchtheuvel doodgereden In het Wilhelmina-gasthuis in Amsterdam is maandagavond de 35-jarige hoofdmonteur van het gemeentelijk vervoerbedrijf H. J. Doornebosch overleden aan de verwondingen die hij maandag middag had opgelopen bij een verkeersongeval op de kruising van de Middenweg en de Kamer- lingh Onneslaan. De monteur stond daar op een vluchtheuvel op de tram te wachten, toen de bestuurder van een auto. een 18-jarige scholier, juist voor de vluchtheuvel ging inhalen. De wagen raakte in een slip, reed de vluchtheuvel op en schepte het slachtoffer. Een tweede inzittende van de wagen, eveneens een 18-jarige scholier, moest met hoofdletsel worden opgenomen. derwerp „Zeeuws-Vlaanderen in ontwikkeling" behandelen. Een bejaarde uit de Terneuzense gemeenschap, echter geen bewoner van een tehuis, noch bezoeker van een sociëteit, zal een openings woord spreken. In februari 1967 zal een reizende tentoonstelling van start gaan langs de bejaardencentra in de kanaalzone met werkstukken ge maakt door beiaarden. Bachten Dieke kriigt de primeur van 3 tot 7 februari. Met nadruk werden op de pers conferentie twee dingen gesteld: 1. De culturele ochtenden worden volgaarne opengesteld voor niet-bewoners van genoemde huizen. 2. Het ligt geenszins in de bedoe ling andere activiteiten te door kruisen of bepaalde mensen of groepen die zich met het he- jaardenwerk bezig houden voor bij te streven. Zr. Maat: „Wij willen in de eer ste plaats „bejaarden" van dienst zijn. In de centra worden allerlei activiteiten op touw gezet, omdat wij van mening zijn, dat de bewo ners zich niet in een aparte wereld moeten wanen waarin anderen niet thuishoren. Maar wij willen vooral ook die grote groep mensen berei ken van buiten de huizen voor wie de vereenzaming dreigt. Wij willen de mensen ervan doordringen dat beiaard zijn een nieuwe waarde volle levensperiode 'in kan luiden met vele mogelijkheden. We voelen zelf de nood, iemand moet ergens de stoot geven" .IN BACHTEN DIEKE EN DE BLIDE De keuze van lokaliteit waar de cultureel ochtenden zouden worden gehouden viel vanwege het finan ciële aspect vanzelf op de recrea tieruimten in de beide bejaarden centra. De opzet was om ook Scheldeoord in de activiteiten te betrekken doch vooralsnog stag neerde de samenwerking wegens het vertrek der directie. De voorbereidende besprekingen werden gevoerd tussen mensen die ten nauwste bij liet leven de** be jaarden betrokken zijn, n.l. de reeds genoemde directies der centra, die het gesprek op gang hebben ge bracht met collega directies in de kanaalzone, vertegenwoordigers van het maatschappelijk werk en de wijkverpleging. Maar hiermee waren de infor maties nog niet rond. We zeiden het al, dit werk werd op moderne leest geschoeid. Dat betekende in dit geval dat er van de bejaarden zelf hun mening werd gevraagd of zij daadwerkelijk betrokken wilden zijn bij culturele activiteiten. De reacties van de bewoners van beide bejaardencentra waren positief evenals die van niet-bewoners wier mening werd gevraagd. Sommigen kwamen zelfs met nieuwe onder werpen voor de dag. Als verdere onderwerpen voor de culturele ochtenden zullen wor den behandeld: Oud en nieuw Ter neuzen of Israël (Joh. de Vries), Veilig verkeer ook voor de bejaar de (verkeerspolitie), literatuur, bron van verrijking en vreugde (onbekend), oude en moderne dan sen (de heer Bilderbeek), kunst, muziek beluisteren en een film: Bejaardenwerk in Amsterdam. Met het eerste programma mee. dus onderwerpen voor acht ochtenden. Zowel voor de handwerkten- toonstelling als voor de culturele ochtenden zijn door de heer E. As- peslagh, bewoner van De Blide, geestige affiches getekend waar van elk bejaardentehuis in de ka naalzone een exemplaar zal ont vangen. Over de bestrijding der onkosten zullen de directies zich nog nader beraden. Die van de eerste serie bijeenkomsten zullen vergoed wor den uit de culturele pot van de huizen. Alle succes voor dit lofwaardig initiatief dat beoogt de drempel vrees voor het culturele levensas pect van de bejaarde te overwinnen en een zinvolle begeleiding te zijn voor de laatste levensfase.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3