Student richtte slachting aan in Austin Zware Noordvietnamse en Amerikaanse verliezen 14 D09EN Jacht met eenendertig opvarenden vermoedelijk vergaan RADIO DE KOfiK HET CHINESE INCIDENT HET WEER WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1966 22e Jaargang No. 6743 Opperste Sowjet in Moskou bijeen Kosygin herkozen. ENGELAND WIL BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD Nederlandse studenten met huifkar in Rusland BELG MOET KONGO VERLATEN OVERVALLER AMERSFOORTSE BANK AANGEHOUDEN Explosie op Soesterberg Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden fttnkarlHg bfl abonnement: TEFNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: T. van de Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Uitgeefster N.F. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meéi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 nur voormiddag. »Sco«89ii383$£ Eerr 24-jarige student heeft maandag in Austin, de hoofdstad van Texas, in een toestand van volslagen razernij, veertien men sen gedood, onder wie zijn moe der en vrouw, en er 31 verwond. Er kan zelfs van vijftien doden gesproken worden, daar één van de door hem afgevuurde kogels een zwangere vrouw trof, als ge volg waarvan het ongeboren kind overleed. De vrouw zelf werd zwaar gewond. De dader, Charles Joseph Whit man, een oud-marinier die bouw kunde studeerde, oefende gedu rende anderhalf uur op het ter rein van de universiteit van Texas een ware terreur uit, vóór dat hijzelf door de politie werd gedood. Hij had zich verschanst op de 26ste verdieping van de toren van het universiteitsge bouw en schoot vandaar met een geweer op iedereen die binnen zijn gezichtsveld kwam. De schietpartij begon kort voor het middaguur. De nacht daarvóór had hij, naar later bleek, z'ijn moeder en vrouw al om het leven gebracht. De politie heeft een door hem achtergelaten briefje gevonden waaruit blijkt dat hij al van plan was zijn 23-jarige vr'oiiw, lerares aan een middel bare school, te vermoorden toen hij haar 's nachts ging afhalen van het telefoonkantoor waar zij in de vakantie werkte. Het brief je besluit met de woorden: „Drie uur - zowel vrouw als moeder dood". Whitman schreef verder over „een neerslachtig gevoel, een drang tot geweld". Zijn vrouw vermoordde hij met een mes, zijn moeder schoot hij door het hoofd. SCHERPSCHUTTER 's Ochtends begaf Whitman zich naar'de universiteit met een kof ter waarin een klein arsenaal wapens: drie geweren van zwaar kaliber (waarvan één met tele- vizier), een karabijn met afge zaagde loop, een zware revolver, een lugerpistool, een groot jacht mes en een flinke hoeveelheid munitie. Zo verschanste hij zich in de universiteitstoren, de hoog ste van Austin, vanwaar men over de gehele stad uitkijkt. Zijn eerste slachtoffer was een meisje, dat gewond door omstanders in veiligheid kon worden gebracht. Daarna volgden snel anderen, o.a. een hoogleraar en een po litieman, die het leven lieten, en een journalist die werd gewond. Whitman, die het bij de marine tot scherpschutter bracht (zoals Lee Harvey Oswald, de vermoe delijke moordenaar van presi dent Kennedy) vuurde met on gelooflijke precisie. Zo trof hij een elektricien, die op ruim 500 meter afstand aan het werk was. OP KREDIET Eén van de wapens, waarmee Whitman zijn slachting aanricht te, had hü nog geen drie uur te- Needville (Texas): Dit is de trouwfoto van de sluipschujttei] Charles J. Whitman. voren ap krediet gekocht. In zijn woning werden bovendien nog drie geweren en twee revolvers gevonden. Het terrein van de universi teit was al spoedig bezaaid met doden en gewonden. Studenten die op het geluid van de schoten het gebouw uit wilden rennen, werden binnengehouden om de schutter geen nieuwe doelen te geven. Het verkeer werd omge leid en voorbijgangers in een nabijgelegen straat verscholen zich achter bomen en huizen. Po litiemannen probeerden de sluip schutter met behulp van ge weren met televizier te raken, maar dit werd bemoeilijkt door dat de man telkens uit een ander raam schoot. Ook pogingen van de brandweer om de man met waterkanonnen onschadelijk te maken, mislukten. Met pantser auto's werden onder het vuur van Whitman doden en gewonden weggehaald. MOORDENAAR NEERGESCHOTEN De sluipschutter werd tenslotte neergeschoten door politieman nen die op de 26ste verdieping hadden kunnen komen na het torengebouw via een onder grondse ingang te zijn binnenge drongen. Toen Whitman de po litiemannen zag, opende hij het vuur, waarna één der politieman nen, Ramon Martinez, zijn pistool leegschoot en de student onder meer tussen de ogen raakte. Op weg naar het ziekenhuis over leed Whitman. Vóór de toren werd bestormd had men nog getracht vanuit een licht vliegtuig de student buiten gevecht te stellen, maar deze ver dreef het toestel met schoten. Whitman had een briefje voor de politie achtergelatén waarin hij zei dat in zijn woning een filmcamera lag met een belichte film welke moest worden ont wikkeld. Naar de politie mee deelde is het een kleurenfilm die niet in Austin kan worden ont wikkeld, maar naar Dallas moet worden opgestuurd. ONBEGRIJPELIJK Mensen die Whitman kenden waren verbijsterd toen ze hoor den wat hij gedaan had. Buren en studiegenoten noemden hem een leuke losse jongeman. Hij en zijn vrouw vormden, zo werd ge zegd, een gelukkig paar. Volgens de politie moet Whitman „een dodelijke haat" jegens zijn vader hebben gekoesterd, die al een halfjaar van zijn vrouw geschei den leefde. In een tweede briefje dat de politie in de woning van zijn moeder vond, schrijft Whit man het te betreuren dat zij „de vijfentwintig mooiste jaren van haar leven aan die man had ge geven", en dat hij haar nu „uit haar lijden wilde verlossen". De universiteit van Texas ge niet grote bekendheid. De oudste docht' van president Johnson, Lynda, studeerde er in juni af. Zijn andere dochter, Luci, en haar aanstaande echtgenoot Pa trick Nugent hebben zich er la ten inschrijven. NA HET BLOEDBAD President Johnson heeft dins dag gepleit voor een spoedige aanvaarding van het ingediende wetsvoorstel tot beperking van de mogelijkheden om in de Ver enigde Staten vrijelijk wapens aan te schaffen. Hij deed dit naar aanleiding van het bloedbad in Austin. Het bewuste wetsontwerp, dat beoogt de verkoop van vuurwa pens door postorderbedrijven te beperken, werd vorig jaar inge diend als een reaktie op de moord op president Kennedy, die in Dallas werd doodgeschoten met een geweer dat door een postorderbedrijf was geleverd. Het voorstel heeft veel verzet ontmoet, vooral door toedoen van de nationale schuttersvereniging, die de voorgestelde beperkingen in strijd acht met het grondwet tige recht van iedere Amerikaan om wapens te dragen. De vader van Whitman, een loodgieter te Lake Worth in Flo rida, heeft verklaard dat zijn zoon bloot stond aan geweldige spanningen omdat hij overwerkt was. „Mijn zoon heeft een mis daad begaan die in de hele wereld grote afschuw heeft gewekt. Ik weet dat u allen beseft dat deze jongen ziek was". Deze mening werd bevestigd bij een lijkschou wing die aan het licht bracht dat Charles Whitman een hersen tumor had ter grootte van een walnoot. In een nagelaten brief aan de politie had Whitman zelf om een lijkschouwing gevraagd. Hij schreef dat een autopsie mis schien de oorzaken zou onthullen van de zware hoofdpijnen, de neerslachtigheid en drang tot ge- weldnleging waaraan hij leed. Volgens de arts die de lijk schouwing verrichtte, had het ge zwel niet rechtstreeks invloed op die delen van de hersenen, die het logisch denken beheersen. Wel werd een druk veroorzaakt, die tot zware hoofdpijnen kon leiden. Deze pijnen zouden weer sterk het optreden van Whitman hebben kunnen beïnvloeden, al dus de arts. De Opperste Sowjet, het Russi sche parlement, is dinsdag in het Kremlin bijeengekomen om het vijfjarenplan (1966—1970) te be spreken en voor herkiezing van de regering Tor de 767 afgevaardigden be hoorden partijleider Brezjnev, president Podgonry en partij theoreticus Soeslov. Premier Kosygin is lid van -de andere kamer van de Opperste Sowjet, de 750 leden tellende raad van nationaliteiten, die twee uur later bijeenkwamen dan de raad van de unie. Alexei Kosygin is dinsdag on- drr geestdriftig applaus van de 1.517 afgevaardigden in het Sow- jetrussische parlement herkozen tot premier, voor een nieuwe ambtstermijn van vier jaar. In de Westelijke pers waren be richten verschenen over een mo gelijk aftreden van Kosygin. IDe 62-jarige voormalige inge nieur, -die de funktie van premier bijna twee jaar geleden van Niki- ta Chroesjtsjov overnam, zat lij delijk op het podium in het grote Kremlinoaleis toen partijleider Leonid Brezjnev voorstelde hem opnieuw te kiezen. Dat gebeurde unaniem bij handopsteken. Het daverende applaus werd door Ko sygin met een lichte hoofdknik beantwoord. De vergadering van dinsdag was daarna spoedig ten einde. Engeland heeft dinsdag om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad vêrzocht in ver band met een aanval van Jeme- nitische vliegtuigen op de stad Nakoeb in de federatie van Zuid- Arabië. Bij deze aanval op 30 juli zouden dr' kincjeren en een man verwonamgen hebben opgelopen. Engeland erkent de republikeinse regering van Jemen niet. Men verwacht dat de Veilig heidsraad morgen zal bijeen komen. Dit is het arsenaal waarmee Whitman zich in de toren van de universiteit had verschanst en vanwaaruit hij een kogelregen op de niets vermoedende bur gerij losliet. Vijf Nederlandse studenten, die met een huifkar met tractor oude handelsroute van Nederland se kooplieden tussen Vriezen veen en Leningrad volgen, hebben de Russische grensstad Brest be reikt. Over het eerste gedeelte van hun tocht hebben ze iets meer dan twee weken gedaan. Ze hopen op 20 aug. in Leningrad aan te Komen. Pierre Marehel, consul-gene raal van België in Loeboem.basji (het vroegere Elizabethstad) moet Kongo verlaten wegens in menging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo. Hij is pas een maand in functie. 30 mei is de Belgische diplo maat Alain Rens uitgewezen om dat hij betrokken zou zijn bij het komplot tegen de Kongolese re gering. De Belgische ambassadeur, Paul Bimin, heeft tegen de jongste uitwijzing geprotesteerd. Amerikaanse mariniers hebben bij gevechten in de omgeving van de gedemilitariseerde zone in Zuid-Vietnam in 18 dagen 1758 Noordvietnamese militairen ge dood, zo is door het hoofdkwar tier van de mariniers te Da Nang bekendgemaakt. Maandag waren de Ameri kaanse verliezen in dat gebied matig genoemd. Het is ongebrui kelijk dat de Amerikanen hun verliezen in cijfers noemen, maar aangenomen wordt dat meer dan 500 Amerikanen sneuvelden of werden gewond. Zuidvietnamese troepen die de mariniers steunen hebben ge meld nog eens 56 Noordvietna mese militairen te hebben gedood. Het Nor-dvietnamese commu nistische partij-orgaan „Nhan Dan" deed dinsdag een felle aan val op de Amerikaanse bombar dementen in de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam. Het blad schrijft dat de aanvallen „afslachting van de burgerbevolking" beoogden. „De Amerikaanse imperialisten en de marionettenregering van Saigon zullen alle consequenties van deze daden dragen". Premier Wilson van Brittannië wordt verweten dat hij, „hoewel hij medevoorzitter van de Geneefse conferentie is, de bombardemen ten in de gedemilitariseerde zone openlijk heeft gesteund". Noord-Vietnam heeft inmiddels een protest bij de internationale controlecommissie ingediend tegen de bombardementen op de gedemilitariseerde zone. De pro testnota was op 31 juli overhan digd op het bureau van de com missie in Hanoi en doorgezonden naar Saigon, zo is van gezagheb bende zijde vernomen. Boven Noord-Vietnam zijn op 31 juli en 1 augustus zes Ameri kaanse vliegtuigen neergeschoten, zo meldt de Noordvietnamese voorlichtingsdienst. De vliegers zijn gevangengenomen. Bij aanvallen op doelen in Noord-Vietnam zijn Amerikaan se vliegtuigen dinsdag zwaar be stookt door een regen van lucht afweergeschut en trossen lucht doelraketten, zo heeft een woord voerder in Saigon meegedeeld. Bij een aanval op de Thai Ngoej en-spoorweg 60 km ten noorden van Hanoi werden op een groep „Thunderchiefs" acht ra ketten afgevuurd. Volgens een vlieger wilden de Noordvietna- mezen „alles of niets". VERKLARING VAN KY Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft dinsdag for meel bekendgemaakt uit de po litiek te zullen gaan zodra het land een gekozen burgerregering heeft. De 35-jarige vice-lucht- maarschalk gaf een verklaring uit waarin hij zei te zullen terug keren naar „de grote familie van de strijdkrachten om in de front linie te werken". Ky zegt voorts te menen dat hij de hem vorig jaar toevertrouwde verantwoor delijkheden als premier, ondanks enkele vergissingen, goed heeft gedragen. Hij is ervan overtuigd dat de komende maanden een hechte basis voor democratie zal worden gevestigd en dat de eco nomische situatie zal worden ge stabiliseerd. Verwacht wordt dat na de ver kiezingen welke 11 september moeten worden gehouden begin volgend jaar een burgerregering zal worden gevormd. Ky heeft onlangs gezegd voor stander te zijn van een sterk presidentieel bewind in het be lang van de strijd tegen de Viet- cong. Hij zei het huidige staats hoofd, luitenant-generaal Ngoe jen Van Thieu, geschikt te ach ten. Ei* bestaat nog maar weinig hoop dat de een-en-dertig opva renden van het sinds zondag avond voor de Zuidengelse kust vermiste motorjacht „Dariwin" levend worden teruggevonden. Het jacht was door vakantie gangers gehuurd voor een ple zierreisje van één dag langs de kust. Men vermoedt dat de mo toren tijdens een zware storm zijn uitgevallen, waardoor de vijf tien meter lange boot een speel bal van de golven werd. De opvarenden zijn vermoede lijk allen Engelsen. Er bevinden zich zeker zeven kinderen onder. De vrees dat het jacht gezonken is werd maandag versterkt toen zijn reddingssloep acht mijl uit de kust ieeg werd aangetroffen. Schepen, vliegtuigen eri heli kopters hebben dinsdag het zoe ken hervat. Een woordvoerder van het mi nisterie van handel in Londen (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Politie en justitie tasten nog steeds in het duister omtrent de doodsoorzaak van de Chinese in genieur Hsu Tzu Ts'Ai. De rechter-commissaris, mr. J. M. van Goethem, de officier van justitie mr. A. W. Rosingh en commissaris van politie H. van Harskamp hebben zich, zoals ge meld, in het pand Mauritslaan 17 van de situatie op de hoogte ge steld. Daarbij is gebleken, dat zich op de tweede etage een z.g. strijk- kamertje bevindt, dat door de Chinezen niet als woon- of slaap- ruimte is gebruikt. Het raam in deze kamer kan naar binnen worden geopend, zonder dat dit moeite kost. Onder het raam is een dakgoot. Een onderzoek, maandagmiddag, heeft uitge wezen, dat de dakgoot schoon is. Het gehele pand heeft op politie en justitie een propere, schone indruk gemaakt. De Chinezen hadden het pand gemeubileerd gehuurd, maar dat nam niet weg dat zij ook zelf goederen in het huis hadden, die zij er later hebben uitgehaald. Maandagochtend nog zijn drie Chinezen in het huis geweest om er spullen uit te halen. Nog is niet alles verwijderd, maar de makelaar van het pand houdt er verder een wakend oogje op. In liet huis is geen trapportaal of een lange aaneengesloten trap. Via aparte trappen komt men van de ene etage op de andere. Deze trappen bevinden zich niet in eikaars verlengde. Dat de Chi nees van één of meer trappen zou zijn gevallen, wordt dan ook door politie en justitie niet als aan nemelijk beschouwd. Verder zijn genoemde funktionarissen tot de conclusie gekomen, dat de Chi nees vermoedelijk binnenshuis niet heeft gebloed. Ook zijn er geen tekenen van vechtpartijen waargenomen. Omwonenden hebben gezien, dat een man van de straat naar binnen werd gedragen. Op dat ogenblik stond boven het raam van het strijkkamertje open. Vijf tien minuten later was het weer gesloten. De Chinese ingenieur zou op straat ter hoogte van het raampje hebben gelegen. De politie zal nog een nader technisch onderzoek instellen. verklaarde dat het jacht geen certificaat had voor het vervoer van meer dan 12 personen. De politie in Wenen heeft één van de twee verdachten van de overval op de Nutsspaarbanb in Amersfoort aangehouden. Het is de 57-jarige Ludwig Weinber, een Ostenrijker die sinds 1915 zijn domicilie in Brussel heeft. De man werd aangehouden kort voordat hij vanuit Wenen naar Brussel wilde vliegen. Bij de overval op 24 juni werd, zoals bekend een bedrag van f 40.000 buitgemaakt. Twee leden vari de Amersfoort- se politie zijn inmiddels naar Wenen vertrokken. Zij hopen daar gelegenheid te krijgen de verdachte te zien en eventueel te horen. Op de vliegbasis Soesterberg heeft zich gistermorgen om kwart over elf een explosie voor gedaan in de parate hal, de hal waarin straaljagers startklaar gereed staan. De ontploffing werd gevolgd door een brand. De explosie is tot ver in de om trek te horen geweest. De door de klap en de rookzuil aange trokken nieuwsgierigen werden niet veel meer gewaar dan af en aan rijdende brandweerauto's en ambulances. De brand heeft de helft van de parate hal in de as gelegd. Het vuur vernietigde een F 102 Delta Dagger die in de hangar stond. Al het personeel in het gebouw kon op tijd worden geëvacueerd. De brand kon tot de hangar worden beperkt. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek inge steld. De voorlichtingsofficier ont kende, dat zoals het gerucht wilde de Delta Dagger was uitgerust met raketten met atoomkoppen, zodat er volgens hem in dit opzicht geen enkel gevaar te duchten valt. DEPRESSIE WEER Een nieuwe depressie die dins dagavond nog boven de Ierse Zee lag trekt vandaag naar de Noord zee en zal ons lanid tijdelijk weer regen bezorgen. De lucht die hierbij aangevoerd wordt is ech ter niet koud van oorsprong, zo dat de middagtemperaturen slechts een weinig lager zullen zijn dan die van dinsdag. Toen liep het bij een lekker zonnetje op vele plaatsen nog op tot 19 a 20 graden. Ook in midden-Frankrijk wer den deze temperaturen bereikt ondanks urenlange regen. De enige landen waar het nog WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1966 Breskens 3.11 3.23 Terneuzen 3.47 3.59 Hansweert 4.21 4.33 Walsoorden 4.30 4.42 DONDERDAG 4 AUGUSTUS Breskens 3.45 3.57 Terneuzen 4.21 4.33 Hansweert 4.55 5.07 Walsoorden 5.04 5.16 enigszins zomers was, waren Spanje, Italië en de Balkansta- ten, waar de temperaturen van 25 tot 34 graden werden bereikt. Ook de wind zal vandaag in kracht toenemen. Na het passe ren van het bijbehorende front ruimt de wind van zuidoost naar zuidwest en wakkert aan tot krachtig, in het kustgebied mo gelijk tot hard. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Depressie weer Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige, aan de kust wellicht harde wind tussen zuid en zuidwest en maximum temperaturen van 16 tot 19 graden. zon maan op onder op onder aug. 3 5.04 20.27 21.48 6.50 4 5.05 20.26 22X11 8M

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1