Prinses Beatrix en prins Claus terug uit de West DOMINEE EN HET HADDEN ARBEIDER MOEILIJK B E W Y S PREDICANT huysvrouw A Wat deden zij met hun geld Penningkabinet - 150 jaar - moeite waard y Vagina 8 Stalen schuiven in snuisluis Haringvliet Nieuwe machtSiebber in Nigeria Geen oplossing conflict bij Amerikaanse luchtvaart Vliegveld van Lagos nog vast in handen der muiters 3&en ttoee toierenöcï fgtottr ma Heit %ta> 3£en »acg foo Uoepe tuitte groene 3B.cn een bieccnöccl tan een 0£iem fjalföat&ot/ bier fouten a i jjulöm aegt l^oenberen a i y fhtpberg/tienpace©upben a 4 ftitpbcrtfïjet paec/ tme cu öcctigö pant J^ufpot yo— 38 cn öarfcftecnbé gJjefoute &i0 j»toc&bi£ DE tfRTTR ZEEUW Maandag/dinsdag 1/2 augustus 1968 TERUG UIT DE WEST Schiphol: Het regende hevig op de Amsterdamse luchthaven Schiphol toen zaterdagmorgen prinses Beatrix en prins Claus van hun bezoek aan de West te rugkeerden. De paraplui was dan ook onmisbaar voor het prinse lijk paar, dat overigens weer snel de zon in Italië gaat opzoe ken. Na een reis Vail pi COico V i.61' weken dooi- de West zijn prinses Beatrix en prins Claus zaterdag ochtend om kwart over zeven via New York per K.L.M. op Schip hol tereuggekeerd. Zij arriveer den daar midden in een onweers bui, doch Pluvius was zo vriende lijk de neergutsende regenstroom even te onderbreken. Van de koninklijke familie was alleen prinses Christina naar de luchthaven gekomen om het paar af te halen. Naar bekend bevin den de overige leden van het Oranje-gezin zich in het Italiaan se vakantieverblijf Porte Ercole. Van de zijde van het publiek was gezien het vroege uur en het slechte weer geen enkele belangstelling, maar van officiële kant waren er de ministers Die penhorst en Bot, alsmede de ge volmachtigde ministers van Suri name en de Nederlandse Antillen, resp. drs. J. F. E. Einaar en de heer W. F. M. Lampe. Prinses Beatrix was gekleed in een wit mantelpak met witte zo- merjas en hoed en maakte on danks de nachtelijke, lange reis een frisse indruk. Achter enkele microfoons gezeten in de depen dance van de I.C.A.-vertrekhal gaf ze een kort overzicht van haar indrukken. „We hebben bijzonder geno ten van deze reis. Voor het eerst hebben we nu samen zo'n reis gemaakt. Voor mij bete kende het een weerzien na niet zo heel lange tijd met allerlei vrienden en bekenden. Er is alweer veel veranderd en voor uit gegaan. We hebben thans met 2 paar ogen gekeken en zo heb ik allerlei dingen ontdekt, waarvan ik vroeger meende dat ik ze al kende. We zijn bij zonder dankbaar voor al die genen, die deze reis mogelijk hebben gemaakt. Ik geloof dat het hoogtepunt voor ons wel was de bijzondere hartelijk heid van de bevolking. Overal zijn we met veel warmte en spontaan ontvangen. Daar zijn we heel dankbaar voor." Prins Claus vulde haar in dui delijk Nederlands, zij het uiter aard nog niet accentloos, als volgt aan: „In aansluiting aan wat de prinses heeft gezegd, wil ook ik zeggen dat ik bijzonder ge noten heb van deze reis. Het was vrr mij de eerste keer. Een kennismaking met de West en met de bevlking en het ging er om mij voor te stel len aan de mensen in deze bei de landen. Het was ook een voortzetting van mijn al een jaar geleden hier begonnen werkprogramma. Ik heb veel gezien en met veel mensen ge praat en heb mij enigszins op de hoogte kunnen stellen van wat er aan problemen zijn in Suriname en de Nederlandse Antillen. Het was natuurlijk alleen maar een begin en voor een echt werkbezoek geloof ik dat ik nog een keer trug ga, dat zou ik graag willen doen al thans. Zoals de prinses al heeft gezegd was de ontvangst zo hartelijk dat ik alleen met grote vreugde eraan terug denk en mij nu al verheug op het komende bezoek." Gevraagd wanneer dit bezoek dan zal zijn, antwoordde de prins: „Dat is nog niet beslist, nee niet dit jaar, ik was slechts hardop aan het denken." Op een vraag over de werkloos heid op de Antillen, antwoordde vervolgens prinses Beatrix: „Er voltrekken zich op Curacao en Aruba structurele veranderin gen. We hebben de indruk dat iedereen zich bijzonder ernstig bewust is van de moeilijkheden en met grote ernst en kundigheid tracht dit probleem op te lossen. Dat kan niet op korte termijn ge schieden. Er moet nieuwe werk gelegenheid worden geschapen en daarbij kijkt men niet in de eerste plaats naar de vraag hoe veel het zal opbrengen." Over de ontwikkeling van het toerisme zei de prinses. „Er staan veel plannen op stapel. Er zijn veel mogelijkheden, vooral omdat de Antillen zo'n plezierige bevol king hebben. Ook Suriname heeft een boeiend binnenland." Het paar is (als primeur voor het koninklijk gezin) ditmaal ook op het eilandje Saba geweest. De prinses was er verrukt over. „Er staat een nieuw hotel", zei ze. „Erg leuk en bijzonder smaakvol ingericht. Het is een oud huis en het krijgt er een zwembad en een tennisbaan bij. Voor Saba is het een enorme aanwinst. Wij hebben er voor de familie het ijs gebro ken." Het paar blijft enkele dagen in ons land voor het deze week naar Porte Ercole gaat om zich bij de overige vakantie houdende fami lieleden te voegen. Bij het beëindigen van het in terview stond de prinses op en besloot lachend: „Het spijt ons zeer dat wij de zon niet voor u hebben kunnen meenemen." Dank telegram van prinselijk paar aan gouverneur Debrot Prinses Beatrix en prins Claus hebben in een telegram aan gou verneur mr. N. Debrot uiting ge geven aan hun erkentelijkheid voor de gastvijheid, welke zij bij hun bezoek aan de Nederlandse Antil len hebben genoten. Begin volgend iaar zal een groot technisch project zijn voltooid, waaraan gedurende vier jaren door acht constructiebedrijven in Ne derland is gebouwd: de fabricage en montage van "4 enorme stalen schuiven in de 17 openingen, elk 5614 meter breed, in de spuisluis van het Haringvliet. Een van de bedrijven, Werkspoor-Utrecht, fun geert ais coördinator en hoofdaan nemer Dit schrijft de Storl: Fa brieksbode. personeelsorgaan van Stork te Hengelo, onderdeel van de V M. F. Storx-Werkspoor. De spuisluis in het Haringvliet vormt zoals beken! een bela;<°ri>k onderdeel van het deltaplan. BH de voorbereiding van de fabricage en de montage hebben diverse moei lijke problemen de aandacht ge vraagd. Gezien deze problemen werd al in het beginstadium be twee punten waar de assemblage sloten het werk in drie fasen te laten verlopen. De secties worden met dekschuiten vervoerd naar de nlaats vindt, in Rotterdam en Utrecht. Het gehele werk is zoda- ni° georganiseerd, dat elke zeven weken een complete zeeschuit en een complete rivierschuif wordt aangevoerd bij de spuisluizen. F.en complete schuif heeft een gewicht van 760 ton. Bij de opstelling in de spuisluizen wordt gebruik gemaakt van een 200 tons onrtaalkraan, die de hele sluis bestrijkt. Financieel probleem De hotels in West-Java kamnen met een probleem: hoe betaling van de regering te krijgen voor de kamers die door ambtenaren wor den gebruikt. De bond van hotel eigenaren klaagt, dat de regering de laatste tijd pas na vele maan den of zelfs jaren de rekeningen betaalt. En dan te weten dat de roepiah vandaag r.og maar een twintigste waard is van de roepiah van een jaar geleden. De bond zegt dat meer dan 80 procent van de bijna 400 hotels en pensions in West-Java door ambtenaren wor den bezet. Zij wonen daar semi permanent wegens gebrek aan an dere woonruimte. De tekst van het telegram luidde: „Het is ons beiden een behoefte u nogmaals hartelijk te bedanken voor de gastvrijheid die wij van u en van de regering van de Neder landse Antillen hebben mogen on dervinden. Wij kunnen u slechts zeggen dat het weerzien van hen en de kennismaking met alle eilan den van uw land voor ons beiden een onvergetelijke ervaring is ge weest. Wij willen u vragen onze oprechte dank over te brengen aan allen die dit bezoek hebben voor bereid. Vooral gaat onze dank uit naar de bevolking van de Neder landse Antillen die ons overal met zoveel spontane hartelijkheid heeft verwelkomd en ontvangen." Oude dame lag tien dagen dood in haar woning De 82-jarige alleenwonende weduwe W. Nieveen-Koster is zaterdag levenloos in haar wo ning in het gasthuis aan de Pe trus Campersingel te Groningen gevonden. Buurtbewoners waar schuwden de politie omdat het was opgevallen, dat de gordijnen dicht waren en de lamp brand de. Uit het onderzoek bleek, dat de bejaarde vrouw een natuur lijke dood is gestorven en 10 da gen in haar woonkamer heeft gelegen zonder dat het ontdekt werd. Ze had weinig omgang met familie en kenissen. Een Nigeriaanse legerofficier die onderhandeld heeft uit naam van de rebellen in het leger, heeft via de radio bekendgemaakt dat hij de macht heeft overgenomen. Het is luitenant-kolonel Yakoeboe Gowon. Hij zei dat het vroegere staatshoofd Ironsi door de rebellen is ontvoerd. Gowon heeft alle mili tairen bevolen in de kazernes te blijven. Militairen moeten het pu bliek niet terroriseren, zei hij. Er komen berichten over nieuwe gevechten in het gebied van Lagos tussen loyale en opstandige mili tairen. De rebellen zouden stellin gen hebben ingenomen aan beide kanten van een brug die Lagos met het vasteland verbindt. Gowons rol in de opstand is nog niet bekend. Hij is na de staats greep van januari, die Ironsi aan de macht bracht, stafchef van het leger geworden. Hij komt uit het mohammedaanse noorden. Gowon zei dat alle internationale verplichtingen zullen worden na gekomen. De buitenlandse politiek blijft dezelfde. Buitenlandse inmen ging zal als agressie worden be schouwd. Hij heeft de macht overgenomen met instemming van de meerder heid van de hoge militaire raad. Luitenant-kolonel Gowon is twaalf jaar militair. Hij heeft on derwijs genoten op christelijke missiescholen in het noorden en volgde een cursus voor officier in Ghana. Later bezocht hij in Enge land het militaire college in Sad- hurst. Alle Argentijnse universiteiten dicht Alle universiteiten in Argentinië zullen op last van president Gnga- nia de komende twee weken geslo ten blijven met het oog op de on rust die onder studenten en hoog leraren is ontstaan door het rege ringsbesluit, de tot dusver auto nome universiteiten rechtstreeks onder het ministerie van onderwijs te plaatsen. Zaterdag vielen bij een botsing tussen politiemannen en studenten in Buenos Aires vijftig gewonden. Er werden 150 arrestaties verricht. De politie wilde de studenten ver drijven uit het universiteitsge bouw, waar zij zich met hun hoog leraren hadden verschanst. Juwelendieven gebruikten walkie-talkie Dieven hebben zondag uit een juwelierszaak in Miami voor honderdduizend dollar aan con tanten en juwelen gestolen. Zij hadden een met een walkie-talkie uitgeruste vrouw op de uitkijk gezet, zo vertelde later de nacht waker die door hen was vastge bonden. Vier kinderen door verstikking omgekomen In Gevelsberg in West-Duitsland zijn de afgelopen nacht vier kinde ren waarvan de oudste vijf cn de jongste anderhalf jaar was, door verstikking omgekomen, nadat brand was uitgebroken in hun huis. De moeder die door de rookont wikkeling wakker was geworden, trof hen levenloos aan. De 35.000 boordwerktuigkundi gen van vijf Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hebben het vrijdag onder auspiciën van presi dent Johnson opgestelde akkoord van de hand gewezen. De boord werktuigkundigen zijn al ruim drie weken in staking, waardoor twee derde van het luchtvaartverkcer in de V.S. stil ligt. Zondag moesten de boordwerktuigkundigen hun stem over het tussen vertegen woordigers van de stakers en van de maatschappijen bereikte ak koord uitbrengen. Waarschijnlijk zal het congres nu Johnson machtigen de stakers be vel te geven weer aan het werk te gaan. De staking kost de betrokken maatschappijen Transworld, Eastern, United, National en Northwest Airlines naar schat ting acht miljoen doller per dag. Tienduizenden Amerikanen had den voor vandaag vliegbiljetten ge kocht omdat ze er vast van over tuigd waren dat de boordwerktuig kundigen het werk zouden hervat ten. Bij Transworld Airlines alleen telde men sinds zaterdag 121.000 boekingen. Volgens een woord voerder van deze maatschappij zijn in Europa als gevolg van de sta king om en nabij de 16.000 Ameri kanen gestrand. De vijf door de staking getroffen maatschappijen vervoeren normaal 150.000 passa giers per dag. Het -rste passasiersvliegtuig uit Nigeria sedert daar militairen in opstand kwamen, is in de nacht van zaterdag op zondag in Lon den geland. De gezagvoerder van het toestel van de Britse luch- vaartmaatschappij B.O.A.C. zei bij zijn aankomst dat het vlieg veld van Lagos vrijdag door re bellen was bezet, die hem hadden verboden met zijn 112 pasagiers naar Engeland te vetrrekken. Zaterdag hadden de opstande lingen meegedeeld dat hij mocht gaan, als hun vrouwen en kin deren eerst met het toestel naar Kano in het noorden van Nigeria zouden worden gebracht. De vlieger was hierop ingegaan en had later toestemming gekregen naar Londen te vertekken. Het militaire bewind in Nige ria heeft inmiddels onderhande lingen met de muiters geopend. Volgens de laatste berichten is het vliegveld van Lagos nog ste vig in handen van laatstgenoem den. H is voor alle verkeer ge sloten. Vrijdag en zaterdag werd daar hevig gevochten. TREINONGELUK IN ZUID-AFRIKA In de buurt van Johannesburg zijn vandaag (maandag) twee treinen op elkaar gereden, als gevolg waarvan zeker, vijf ne gers zijn omgekomen en 248 ge wond werden. Zij stenigden een blanke machinist en staken drie treinen in brand. De machinist werd ernstig gewond. De twee treinen die in botsing kwamen zaten stampvol negers die naar hun werk gingen. Hond bijt schapen dood Een hond heeft zatrdagmiddag in een weiland aan de Galgedijk in Utrecht vier schapen doodge beten, terwijl zeven schapen zo danig werden verwond dat zij moesten worden afgemaakt. De dieren waren het eigendom van de heer S. P. Gram. Zij verte genwoordigden een waarde van 1000 gulden. De eigenaar van de hond is niet bekend. (Van onze kunstredactie) De instelling die officieel het „Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Stenen" heet, viert zijn honderdvijftigste verjaardag. Het is gevestigd aan de Haagse Zeestraat 71 b. Het heeft een kostbare collectie die terecht grote vermaardheid heeft. Er is ook een expositiezaaltjc, waarvan men de deur niet plat pleegt te lopen. Want munten en penningen zijn het object van spe cialisten en die zijn er niet zoveel Het Penningkabinet heeft thans een jubileumexpositie ingericht. Die is niet bedoeld voor specialis ten. Integendeel: ze is bestemd voor de leek en ze vormt voor die leek een kostelijk beeld van wat munten in een bepaalde tijd (de eerste helft van de zeventien de eeuw) in het dagelijks leven van de gewone man betekent! hebben. Dat beeld geeft de tentoonstelling „Wat deden zij met bur geld?" op een originele wijze. Ze toont een aantal dagelijkse gebruiksvoorwerpen uit die tijd. met daarbij steeds de munt, die ervoor moest worden neergeteld. Zo zien we dat een pond zeep twee stui vers kostte en een half pond kaarsen twee en een halve stuiver. We zien daf een appel of een ei inderdaad nief veel verschil maakte, want voor beide moest één duit (een achtste stuiver' worden neergeteld en een «ond sui ker (in ruwe kandijklonten) kostte eer kwart paladijn ofwel twaalf stuiver? Peperduur was uiteraard peper: eer halve schelling (drie stuivers) per ons Het is natuurlijk niet goed mogelij! om prijzen of geldwaarden van toer zonder meer te gaan vergelijken me' die van thans. Men kan niet domme; zeggen: de gulden was toen zoveel mee waard, eerstens omdat er inmiddels zo veel nieuwe artikelen bii zijn geko men waar men in de zeventiend' eeuw nog geen weet van had. ander zijds omdat verbeterde produktieme thoden sommige zaken thans zelf; goedkoper maken dan ze destijds wa ren. Dat een Met zjra A ileen niet mogclijck en is op vijfhondert guIcL Eerlijcktc leven Want hy nootfaec- kelijck 'sjaers dit volgende van docnhcefo <5n55)trct o— poft 48-* o-p ^octemeïerentoatiBeemeAaen 0,i" rmg 20— "3— 38cn\)i)fcntfcDimi8öpontfiiift( Inbeten 43o;t y— xo— 3lcn (Êrtwtenen SÊtooucnfoo groen cnöjoogfj 4-* to en Het klaagschrift van de dominees Vat wel uit de tentoonstelling blijkt is iat de sociale omstandigheden in die ijd lang niet zo rooskleurig waren lan men misschien voor de Gbuden Ceuw zou denken. Bijzonder boeiend in dit verband is ■en pamflet meerdere malen herdrukt, iat ten doel had de predikantentrak- .ementen omhoog te brengen. Op de entoonstelling is het te zien onder een foto van Rembrandts Anslo en zijn vrouw. Het heeft de langademige titel: „Bewijs, dat een predicant met zyn ïuysvrouw alleen niet mogelijck en is op vijfhondert guld. eerlijck te le ven, want hij nootsaeckelyck 's Jaers dit volgende van doen heeft.en dan volgt een overzicht uit het zuinige huishoudboekje van een predikanten- gezin,: Aen broot 1 36,- tra. Het ia een lange lijst, waar zelfs de stijfsel (f 2.-) en een drooghdoeck (f 0,08) niet op vergeten zijn. De arme domi nee komt op f 547.04 en hij moet het dus niet breed hebben gehad. Voor de arbeiders in die dagen moet het nog veel moeilijker zijn geweest. Goed, zij hadden minder behoeften aan schrijfpapier (1 schelling ofwel 6 stui vers per 24 vel) als de dominee, maar hun verdiensten waren dan ook be langrijk lager. We weten b.v. dat een geschoold arbeider uit de Leidse tex tielindustrie in die dagen f 1,- per dag verdiende, dat is dus plm. f 300,- per jaar. Een 12-ponds roggebrood kostte 1/3 daalder, dat is tien stuivers ofwel een half weekloon. Nu kostten boter en kaas, in dezelfde vitrine, naar hui dige maatstaven niet veel, maar voor de arbeider zal droog brood toen geen uitzondering betekend hebben. Op deze wijze geeft de tentoonstel ling een stuk sociale geschiedenis weer op ongemeen boeiende wijze. De lage lonen hadden wel tot gevolg, dat bijvoorbeeld de bouwprijzen in onze ogen belachelijk laag waren. Op da tentoonstelling is een foto van de Haag se St.-Sebastiaansdoelen, het fraaie gebouw aan de Korte Vijverberg waar in thans het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie is gevestigd. Het kwam in 1636 gereed en de aan- neemsom bedroeg.f 24.800,-. Daar bouwt men tegenwoordig geen tweeka merflatje meer voor. Die f 24.800,- zijn overigens waarschijnlijk voor munt in goud (plm. 3000 stuks) uit betaald, want bankpapier en giro wa ren toen nog onbekend. De groothan del werkte wel met wissels maar voor het overgrote deel van de trans acties moest baar geld op tafel komen. Dat was geen sinecure, want er wa ren nogal wat munten in die tijd. Wel een duizendtal, die allemaal gelijktij dig in omloop waren en allemaal het karakter van wettig betaalmiddel had den. Elke provincie sloeg zijn eigen munten; daarnaast was een aantal ste den daartoe gerechtigd op grond van oude privileges (merkwaardigerwijze hebben Amsterdam, Rotterdam en Den Haag nooit muntrecht gehad) en was er ook nog veel buitenlands geld hier in omloop. Regelmatig verschenen dan ook ge drukte lijsten, die voor elke munt d« koerswaarde aangaven. Daarvan is een aantal op de tentoonstelling ts zien met telkens bij de afgebeelde munt een exemplaar van het origi neel. Er zijn ook geldbalansen, kleins weegschaaltjes met gewichten in een doosje verpakt, die nodig waren om te constateren of de munten door slij tage of besnoeiing niet te veel van hun gewicht hadden verloren en daardoor minder waard waren. Hoezeer buitenlands geld hier nor maal in omloop was ls wel hee' recent gebleken uit de schat van Seroosker- ke. Het Penningkabinet heeft een aan tal stukken hiervan aangekocht en die zijn in een vitrine samengebracht met stukken die al in de collectie aan wezig waren en waarvan ook exempla ren in Serooskerke werden opgegra ven. Buitenlands geld hier dus, maar nog veel meer Nederlands geld in het bui tenland. Sinds de ontdekking van Ame rika kwam enorm veel muntmateriaal beschikbaar, dat door de Spanjaarden ofwel reeds in het land van herkomst of in Spanje werd gemunt en vandaar naar de Nederlanden gezonden. Rechtstreökse uitvoer van het metaal zelf was verboden, maar de tentoon stelling Iaat zien dat men goed wist dat de munting maar een voorlopige was. De stukken zijn slecht afgewerkt. Geen bezwaar overigens, want hier werden ze toch weer omgesmolten in Nederlandse munt en in deze vorm vond het goud van Peru en het zilver van Mexico zijn weg door Europa. Ook die munten kunt u op de tentoonstel ling gaan zien. Ze werden teruggevon den in Noord-Duitsland en Zweden, in Rusland, Turkije en Syrië en ze geven zo een beeld van de economische macht, die de Zeven Provinciën toen in de wereld vormden. Van het expositiezaaltje van het Penningkabinet pleegt men de deur niet plat te lopen. Voor deze tentoonstelling zou men het ei- genlqk wèl moeten doen. Ze is in hoge mate boeiend. Voor de iiumismaticus ook, maar verder voor ieder die belang stelt in het wel en wee van onze voorouders uit de tijd die wjj onze Gouden Eeuw noemen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 6