PROVINCIAAL NIEUWS LEXIHGTDN DE TERUGKEER VAN ARAM Marktberichten Beursoverzicht Terneuzen Axel Breskens Hoek Nieuwvliet Retranchement Zaamslag Koopvaardij- huwelijksgeschenk voor prinses Margriet Geldigheid Chinese visa verlengd from America's Best Tobaccos i Maandag/dinsdag 1/2 augustus 1966 DE vTUTE ZEEUW Pagina 3 Afscheid bij belastingdienst Vrijdag werd in de kantine van het rijkskantorengebouw te Terneuzen afscheid genomen van de heer D. van der Veen, hoofdcontroleur A ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Na een welkomstwoord werd de scheidende ambtenaar in lovende bewoordingen toegespro ken door het hoofd van de in spectie, mr. L. W. van Os. Deze memoreerde in het kort de loop baan van de heer Van der Veen, waarna hij uitvoerig inging op de periode dat deze werkzaam was te Terneuzen. Hij dankte de scheidende ambtenaar voor het vele werk dat hij in deze periode ten behoeve van de inspectie heeft verricht. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heren W. A. Maes, die sprak namens de afde ling controle omzetbelasting, en F. D. Hamelink namens het ad ministratief personeel, waarbij dank werd gebracht voor de prettige samenwerking die er steeds heeft geheerst tussen de controle-ambtenaren en het ad ministratief personeel enerzijds en de scheidende functionaris anderzijds. Na de koffie dankte de heer Van der Veen de diverse spre kers waarbij hij niet onvermeld liet, dat de Terneuzense periode in zijn 40-jarige ambtelijke loop baan bii de belastingdienst heel prettig voor hem is geweest. Openbaar belang DOW-pijpleiding erkend Bij koninklijk besluit van 15 juli 1966 is het openbaar belang van de DOW pijpleiding erkend. De concessie voor de aanleg en het instandhouden van de 115 kilomet r lange leiding, bestemd voor het transport van etbyleen van Shell Pernis naar DOW Ter neuzen, werd reeds eerder bij koninklijk besluit verleend. Door het van kracht worden van beide koninklijke besluiten kan thans op grond van de be- lemmeringenwet privaatrecht in voorkomende gevallen de z.g. gedogingsplicht worden opgelegd. De DOW pijpleiding, die on langs in het Hollands Diep werd gelegd, wordt thans zoals wij reeds schreven, over de Wester- schelde gebracht. Verwacht wordt dat de leiding in november van ':t jaar voor gebruik gereed zal zijn. Geen voorrang verleend Zondagmiddag te 3 uur had op het kruispunt Guido Gezelle- straatZuidlandstraat een bot sing plaats tussen een auto be stuurd door de heer J. A. uit Antwerpen en een auto bestuurd door de heer E. J. W. van de B. uit Terneuzen, waarbij laatstge noemde geen voorrang verleende. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, doch beide auto's werden zwaar beschadigd. Even over drie had zondagmid dag een aanrijding plaats tussen twee rijwielen met hulpmotor op de kruising Tuinstraat—Axelse- straat, doordat mevr. M. C. J. uit Hoek ter plaatse geen voorrang verleende aan de heer A. C. van D., wonende te Terneuzen die op zijn brommer over het rijwielpad reed in de richti- Driewegen. Ook hier bleef het bij zware schade aan beide bromfietsen. Wateroverlast tijdens hevige regenbuien Zaterdagmiddag tussen half 4 en half 5 ontlastte ziöh boven Axel een onweersbui die ge paard ging met zware regenval en hagel. De grote hoeveelheid hemel water veroorzaakte in enkele wijken moeilijkheden door wa teroverlast, waardoor hier en daar flinke schade werd aange richt. Er werd onmiddellijk alarm geslagen en de dienst gemeente werken en de brandweer grepen aanstonds in maar door de zware druk op 't gehele rioleringsstel sel was er aanvankelijk niet veel aan te doen. Echte noodtoestanden consta teerden wij bij de Oudeweg-Bui- tenweg. Hier kwam het water al spoedig dn de woningen, waarbij het zwaarst getroffen werd ide veehouder C. Boer nabij de spoorwegovergang. Deze laagge legen opstallen kregen nagenoeg een halve meter water binnen. Een kalf kon ternauwernood worden gered door het op pak ken stro te leggen. Er heerste bij sommige mensen wel begrij pelijk 'n paniekstemming onder zulke omstandigheden maar ge meentewerken en brandweer die al hun beschikbare materiaal hadden ingezet, deden wat ze konden doen. Zichtbaar resultaat kreeg men eerst, toen 't water in de hoofd riolen ging zakken. Behalve bij de Oudeweg en de Buitenweg waren er ook moei lijkheden in woningen bij de Nieuwendijk, Kanaalkade en Van 'Middelhovenstraat. Ook op het kampeerterein kreeg men\plotseling last van 't water dat wegéns de druk op de riolering door de deksels heen spoot. Gemeentewerken bood hier eveneens de helpende hand. Toen het water was gezakt en ook uit de woningen was verdre- seerde burenhulp om de laatste rest-en modder te verwijderen. Men kreeg toen ook een over zicht van de aangerichte schade. Auto ernstig beschadigd Zaterdagmorgen geraakte de bestuurder van een personenauto, de heer J. A. V. uit Middelburg, op de Kinderdijk te Axel in moei lijkheden, doordat de bestuurder van een andere personenauto linksaf sloeg. De heer V. geraakte hierbij van de rijksweg en ramde enkele paaltjes, waardoor zijn wagen ernstige schade opliep. Karei Weijland uit Terneuzen vestigt Zeeuws rekord op 200 m vrije slag In het Koningin Wilhelmina- zwembad te Breskens heeft de Temeuzense zwemmer K. Weij land op de 200 m vrije slag heren een nieuw Zeeuws record geves tigd. Hij legde de afstand af in 2.28.2. Het ëuidle record stond op naam van H. Frantzen (Goes) met 2.31.8. Bij de 100 m vlinderslag meis jes onder de 16 jaar wist de S.Z.V.-zwemster M. Wolff bijna het Zeeuws record te halen. Van de 13 te verzwemmen nummers won Scheldestroom uit Breskens er 8. gevolgd door Z.V.S. uit Souburg met 3 en „Schelde" uit Terneuzen twee. In de kringcompetitie heeft Scheldestroom uit Breskens nu ide leiding na de 3e wedstrijd Aan deze competitiemiddag die zaterdag in Breskens werd ge houden werd deelgenomen door: Bruinvis uit Sas van Gent; Ganze uit Goes; de Braakman uit Hoek; Luctor uit Middel burg; S.Z.V. uit Souburg; Schelde uit Terneuzen, de Zee hond uit Vlissingen en Schelde stroom uit Breskens die tevens de organisatie had. Als jury fun geerden voorzitter-kamprechter Th. Cambier; starter H. Bonde- wel; sekretaris P. v. d. Heuvel en tijdwaarnemers J. Erasmus, W. Buij's, mevr. v. d. Linde, P. Jan sen, A. Sampon, en C. de Haas. De uitslagen; 100 m vlinderslag heren: 1. K. Weijland, Schelde 1.24.2; 2. H. Frantzen, Ganze 1.26.4; 3. P. v. d. Heuvel. Z.V.S. 1.28.2. 100 m rugslag meisjes onder 14 jaar: 1. E. Beun, Z.V.S. 1.32.6; 2. M. Wolff, S.Z.V.1.33.—; 3. M. Cambier, Z.V.S. 1.40.2. 4 x 50 m wisselslag jongens onder de 16 jaar; 1. F. Verplan- ke, Z.V.S. 3.11.9; 2. P. Schop, Ganze 3.13.2; 3. L. Wondergem, SZ.V. 3.17.4. 4 x 100 m vrije slag estafette meisjes onder 16 jaar: 1. Schel destroom (P. Erasmus, M. Cam,bier, P. Donze, C. Salomé) 5.37.7; 2. S.Z.V. (M. v. d. Bosse, A. v. d. Dries, H. Scheers, R. v. Oorschot) 6.44.4; 3. Braakman (H. Kalkman, B. Dieleman, J. v. Hurck, A. v. Heecke) 7.44.3. 100 m schoolslag jongens on der 16 jaar; 1. p. Castel, S.Z.V. 1.29.3; 2. B. Platschorre, Bruin vis 1.36.2; 3. H. Stoelhorst, S.Z.V. 1.36.3. 50 in vrije slag meisjes onder 12 jaar: 1. I,. Bondewel, Z.V.S. 39,2; 2. C. Melieste. Z.V.S. 44.6. 50 m vlinderslag jongens on der 16 jaar: 1. L. Wondergem, S.Z.V. 39.1; 2. F. v. Krulningen Luctor 42.3. 100 m vrije slag dames: 1. C. Salomé Z.V.S. 1.17.1- 2. E Beun, Z.V.S. 1.24.2; 3. E. Dooms, Schelde 1.24.2. 200 m vrije slag heren: 1. K. Weijland, Schelde 2.28.2; 2. H. Frantzen, Ganze 2.35.3; 3. J. Lee man. Schelde 2.45.2. 100 n< vlinderslag meisjes on der 16 jaar: 1. M. Wolff, S.Z.V. 1.37.1; 2. P Donze. Z.V.S., 1.49.—; 3. H. Scheers, S.Z.V. 1.52.4. 50 m vrije slag jongens onder 12 jaar: 1. I. v. d. Sande, Z.V.S. 38.8; 2. S. Salomé, Z.V.S. 43.2; 3. H. Vergouwe, Z.V.S. 44. 4 x 50 m wisselslag estafette persoonlijk dames: 1. C. Salomé, Z.V.S. 3.22.6: 2. E. de Coocker, Bruinvis 3.25.7; 3. M. Cambier, Z.V.S. 3.32.2. 50 m schoolslag meisjes onder 10 jaar: 1. H. de Winde, Z.V.S. I.—; 2. I. Buijs, S.Z.V. 1.00.7; 3. C. v. d. Linde, Schelde 1-07. Diplomazwemmen In het Koningin Wilhelmina- zwembad te Breskens zijn de proeven afgenomen voor de di ploma's 1, 2 en 3 van de K.N.Z.B. Als gecommitteerde was aan wezig de heer F. B. Meijer uit Vlissingen. Voor diploma 1 slaagden: I. Is raël, C. van Opdurp, W. Lecluijze, J. Verhage, L. Verduijn, M. Brug ge, J. Flikweert, S. Fenijn, M. Lu- cieer, G. van Söhaick, H. Loonen, P. Hamelinck, W. Roest, M. Gij zeis, I. v. d. Plasse en J. Ver gouwe. Afgewezen 1 kandidaat. Diploma 2: H. Vergouwe, M. van Quekelberghe, B. Cambier, H. Drewes en C. Daansen. Diploma 3: S. van de Velde, H. Lucieer en F. Verplanke. Beatavonc! geen onverdeeld succes In de landbouwschuur van de heer A. Wolfert aan de Dow-weg onder de gemeente Hoek was zaterdag 30 juli een beat-avond georganiseerd. Het initiatief hier toe was uitgegaan van de 16- jarige mej. S. Wolfert. Een paar ïandbouwwageju vormden het podium, waarop de „muziek" werd verzorgd door de beatgroep „Second Forum" uit Den Haag en de Dordse Sessionclub. Er waren in de schuur onge veer 160 jongelui aanwezig, waar van een deel voor een vroegtijdig einde van de beatavond heeft ge zorgd door baldadigheden, die aldra de boel in de war stuurden. Enige van de jongere „beatlief- hebbers" die merendeels afkom stig waren uit Terneuzen en Hoek, begonnen op een gegeven ogenblik met bier te spuiten, op de tafels te trommelen en in koor minder nette kreten te uiten. Vermoedelijk zal deze eerste beatavond ook wel de laatste zijn. Dit jaar zal er in elk geval niets meer van komen, daar de schuur straks nodig is voor oogstbergin- gen. De meningen over de ge leverde muzikale prestaties lie pen overigens sterk uiteen. Met het oog op mogelijk brand gevaar had men de nodige voor zorgsmaatregelen getroffen. De brandweer van Hoek was aan wezig en had om overal op voor bereid te zijn de slangen al uit gerold, terwijl in de schuur een paar handblussers in gereedheid werden gehouden. Al met al is deze beatavond dus geen onverdeeld succes ge worden. Zwitser verdronken Zondagmiddag is in zee bij Nieuwvliet de 41-jarige H. Bis- sig uit Luzern (Zwitserland) ver dronken. De man, die de avond tevoren met zijn echtgenote en zeven kinderen op een camping in Nieuwvliet was aangekomen, raakte in zee in moeilijkheden. Twee dochtertjes waren bij hem. Deze konden snel gered worden. Bij de man bleken echter on danks het meer dan een uur toe passen van kunstmatige ademha ling de levensgeesten te zijn ge weken. Collecte voor de blinden De collecte voor christelijke blindenhulp („De fakkels bijeen") heeft te Retranchement 57,22 op gebracht. Afscheid van ds. Beclit Zondagmiddag niam ds. Ph. M. Becht afscheid van de her vormde gemeente te Zaamslag wegens zijn a.s. vertrek naar PORTUGESE DANSEN OP DE DAM Amsterdam: De Grupo Academi- co en Grupo Infantil (foto) van de Ribatejaanse dansen uit San- tarem, Portugal, hebben een de monstratie gegeven op de Dam voor het koninklijk paleis. De oudsten van de dansers zijn nog geen twintig, de jongsten nog maar net vier jaar. Ter Heijde aan Zee. Veien waren daartoe opgekomen zowel uit de eigen gemeente als uit omliggen de gemeenten. Onder de geno digden zagen we 't college van B. en W van Zaamslag, ds. E. Gramsbergen. ds. T. A. C. van Drunen en de heer J. Dieleman uit Oostburg namens de classis IJzendijke, verschillende ring- predikanten, afgevaardigden van de geref. en chr. geref. kerk te Zaamslag. vertegenwoordigers van de hervormde gemeente te Terheijde aan Zee en de heer C. H. Heijboer te Poortugaal, vroe ger hulpprediker alhier. Ds. Becht had tot tekst geko zen: Romeinen S vers 35a: Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus. Na de dienst richtte hij zich tot de genodigden en de ge meente. Hij roemde de goede verstandhouding met het ge meentebestuur, de mogelijkheid van broederlijke samenwerking met de andere kerken, o.a. tot uitdrukking komend in de spe ciale zang- en kerstwijdingsdien- sten, hij dankte de classis en de ring voor het medeleven en het begrip dat hij overal had onder vonden, voor de goede samen werking in het dienen der ge meente bij de kerkeraad en alle kerkelijke medewerkers. „Ik wil God danken voor alle goede jaren, die ik hier mocht door brengen," zo besloot ds. Becht. Namens de burgerlijke ge meente werd ds. Becht toege sproken door burgemeester J. van Wijk. De praeses van de classis, id&. Gramsbergen. noem de ds. Becht een goede en tact volle scriba gedurende bijna acht jaar. terwijl hij hem ook schetste als een goed collega in de ring. Persoonlijk dankte hij hem voor de samenwerking in de combinatie Zaamslag-Honte- nisse, waardoor het mogelijk bleef de predikantsplaats te Hontenisse te blijven vervullen. Tenslotte dankte dte consulent ds. P. J. Fennings te Axel na mens de gemeente de scheidende predikant voor zijn arbeid in de hervormde gemeente te Zaam slag. Vele gemeenteleden namen hierna persoonlijk afscheid van de familie Becht.. In intieme kring had de fami lie Becht donderdagavond reeds afscheid genomen van de kerke lijke functionarissen met hun dames. Tijdens deze bijeenkomst werd bet woord gevoerd door ouderling F. Mangold, die als persoonlijk geschenk namens al len een koffiezetapparaat aan bood; door diaken D. Dekker en door ouderling-kerkvoogd P. de Leeuw die een enveloppe met in houd overhandigde. Ds. Becht haalde verschillende herinnerin gen uit zijn ambtsperiode op en hij was erkentelijk voor de waar derende woorden en de geschen ken. Zondag 7 aug. a.s. zal ds. Becht in zijn nieuwe gemeente in de morgendienst Worden be vestigd idoor zijn broer ds. J. F. L. A. Becht te Doesburg en in de middagdienst zijn intrede doen. Een uit de organisaties van werkgevers en werknemers in de Nederlandse zeescheepvaart ge vormd koopvaardijcomité wil aan prinses Margriet, het petekind der koopvaardij, bij haar huwelijk met mr. P. van Vollenhoven op 10 januari 1967 een geschenk aanbie den. Het comité beeft alle Neder landse zeeschepen en scheepvaart kantoren per circulaire opgewekt vóór 1 november a.s. bijdragen over te maken. Het comité staat onder voorzit terschap van de heer J. Hudig (Ned. redersvereniging). Secretaris- penningmeester is mr. T. Ph. M. Oonincx, Den Haag (giro 127 00 00). Aan de actie kunnen ook perso nen deelnemen die in de scheep vaart werkzaam zijn geweest en zij die met het doel sympatiseren. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft maandagochtend medegedeeld, dat de geldigheid van de visa van de leden der Chinese delegatie is ver lengd tot 4 augustus a.s. De woordvoerder verklaarde, dat hij aan deze mededeling niets kon toevoegen. LIBERAANS VRACHTSCHIP BIJ INDIA OP RIF Het 7259 ton metende Libe riaanse vrachtschip „Archangel Michaël" is in de golf van Koetsj voor de Indische kust op een rif gelopen en doormidden gebro ken. Volgens radio-Bombay zijn alle bemannigsleden in veilig heid. De boot was met een lading kunstmest op weg van Europa naar India. Onrust onder studenten in Buenos Aires In Buenos Aires hebben bij 'n botsing tussen politiemannen en studenten 33 studenten en 17 politiemannen verwondingen op gelopen. De strijd ontstond toen de politie de studenten wilden verdrijven uit het universiteits gebouw, waar zij zich met hun hoogleraren hadden verschanst uit protest tegen het regerings besluit om de tot dusver auto nome universiteiten rechtstreeks onder het ministerie van onder- vrijs te stellen. Volgens de politie zijn 150 mensen aangehouden. (ADVERTENTIE) Chauffeur van bus met kinderen veroorzaakt aanrijding De bestuurder van een auto bus met vijftig kinderen en vier begeleiders heeft zondagmiddag op de rijksweg Utrecht-Amster dam bij Vinkeveen een aanrijding veroorzaakt. Een aantal kinderen werd licht gewond. De autobus, bestuurd door de 29-jarige J. A. H. B. uit Den Hel der, botste op een vóór hem rij dende personenauto met caravan. Beide voertuigen kwamen hier door op de linkerweghelft te recht. De personenauto, die de bus op dat moment inhaalde, werd klemgereden en sloeg over de kop. De bus belandde in de middenberm. Er ontstond zware materiële schade. De bestuurder van de autobus is een rijverbod opgelegd. De kinderen konden later hun reis naar Den Helder met een andere bus voortzetten. Nederlander reed door na ongeluk in Frankrijk De Franse politie in Etoile (departement Somme) heeft zaterdag de 56-jarige A. B. uit Aalsmeer gearresteerd, die vrij dag na twee voetgangers te heb ben aangered-en, was gevlucht. B. die heeft bekend, is in Amiens ingesloten, aldus het Franse persbureau A.F.P. V -v Y V" W-V .jff-rdxj," -jp-i GEDRUKTE STEMMING Beursplein 5 heeft vanmiddag de nieuwe beursweek ingezet met een gedrukte tot flauwe stemming voor de internationale waarden. Vooral het Philipsaan- deel lag aangeboden in de markt. 'Dit aanbod vond pas steun op 't sterk verlaagde niveau van 91.30 na een opening op 91.70 en een voorgaande slotprijs van 95.50. Later op de middag liep de prijs van Philips op tot 191,80. Kon. Olie daalde tot 131,70 (133,30), Unilever tot 81,30 (82,50). Dit zijn voor Philips en Unilever laagtepunten sedert notering in guldens. AKU welk fonds vanaf van daag ook in guldens noteert in plaats van in procen ten, deed 63,20 ofwel 316 procent, tegen vrijdag 318. Hoogovens werd 2%. punt lager op 320 ge adviseerd, KLM min vijf gulden op 495. De min' of meer flauwe tendentie moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de uitgesproken vrees van de UNO- seeretaris-generaal Oe Thant bij zijn terugkeer uit Moskou, dat het conflict in Vietnam zich zou kunnen ontwikkelen tot 'n grote oorlog. Deze vrees had enkele verkopen in Amsterdam tot ge volg. ook van Amerikaanse zijde. Hoewel van ruim aanbod geen sprake was, kenmerkte het dui delijk de stemming. Hierbij kwam nog dat van Zwitserse zijde geen enkele steun werd ondervonden aangezien de beur zen aldaar wegens een nationale feestdag gesloten bleven. Gedu rende de gehele be'ursduur bleef de handel zeer kalm. Wallstreet sloot vrijdag ge drukt, ook voor de Nederlandse fondsen hetgeen voor 't publiek in Amsterdam aanleiding was voorzichtig te werk te gaan met het verstrekken van koopop drachten. Men wacht hier af hoe de Newyorkse beurs verder zal reageren op de uitlatingen van Oe Thant. In de scheepvaartsector ging, zoals de laatste tijd gebruikelijk, zeer weinig om. De stemming was in deze sector gemakkelij ker. Hetzelfde kan worden ge zegd van de staatsfondsenmarkt. De Veenkoloniale bank voor hypotheek en scheepsverband gaat 7% pet. pandbrieven uitge ven a pari. De leidende cultures gaven geen verandering van enige betekenis te zien. Ook in de lokale afdelingen was het stil. Koersafwijkingen kwamen hier sporadisch voor. Landré en Glinderman (incou rant! heeft over het eerste half jaar 1966 een hoger exploitatie saldo behaald t.o.v. 1965. 10) Aram was maar al te blij dat hij een reisgezel had. De eenzaamheid begon hem reeds te drukken. Maar Jaspo, zo had het mannetje zich zelf voorge steld, was een drukke prater, en hoewel al zijn verhalen over de Barbadoren gingen en over de wreedheden, die zij hadden be dreven, gaf het de jonge krijger toch enige afleiding. Jaspo .had niet willen schei den van zijn dorsvlegel. „Je kunt nooit weten hoe je zo'n dingetje nog eens nodig kunt hebben", verkondigde hij. Nu Aram zijn baard kwijt was, waardoor zijn uiterlijk min der schrikaanjagend was gewor den, viel het hen gemakkelijker hier en daar berichten over de woeste horden der Barbadoren te weten te komen. Zij schenen zich rovend en plunderend naar het oosten terug te trekken. Aram zette Jaspo voortdurend tot grotere spoed aan. Met iedere dag groeide zijn angst. Reeds tweemaal waren zij langs de overblijfselen van vroegere burchten gekomen en het gezicht van deze troosteloze ruïnes had een verlammende uitwerking op de jonge krijger. Steeds beken der werd de omgeving. Af en toe kwamen zij groepen vluchtelin gen tegen en gretig ondervroeg Aram hen naar nieuws over zijn burcht. Doch de arme mensen schudden vertwijfeld het hoofd. Zij kwamen uit het oosten en waren dikwijls te versuft en te bang om te spreken. Vervuld van de somberste gedachten gingen Aram en Jaspo verder. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot f41; Schokkers tot 44,50; Capuciiners tot 50; Brui ne bonen tot 85. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 1627 dieren, zijnde 1232 slachtrunderen; 395 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwaliteit ƒ4,30—ƒ4,60, ie kwal. 3,80— ƒ4,10, 2e kwal. ƒ3.40—ƒ3,60, 3e kwal. 3,15ƒ3,30; Varkens: ex tra kwal. 2,28— f 2,33, le kwal. f2,24—ƒ2,27, 2e kwal. ƒ2.20— 2,24,3e kwal. 2,10—2,18; Stie ren 3,954,50; Worstkoeien 3 3,20; Slachtzeugen 1,75 1,85; Zware varkens 1,85 1,95. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: meer aanvoer, handel zeer traag en lager in prijs; Varkens: gewone aanvoer, vlugge handel en hoger in prijs.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3