De weegschaal Oe Thant bezorgd Nederlanders in het buitenland omgekomen Pagina 2 DE v^RITE ZEEUW Maandag/ dinsdag 1/2 augustus 1968 Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) J En onafhankelijk - want u heeft i uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? Vietnam-conflict kan tot grote oorlog leiden NOODWEER IN WALES Met bromfiets tegen trein: twee doden Dodelijk verkeersongeval Amsterdamse langharige steekt „kaalknipper" met mes Auto uitgebrand Onveranderde broodprijs in Amsterdamse supermarkten Blikseminslag in school SOEHARTO OVER NATIONAAL PLAN OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN TASJKENT KONGO WITST BELGISCH CONSUL-GENERAAL UIT LIBERIAANS SCHIP VERGAAN BTT NIEUW-SCHOTLAND VÏTFDAAGSE WERKWEEK OP DE ANTILLEN Zoeken naar generaal Stilwell gestaakt Nieuwe verbindingssatelli eten INKRIMPING AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN IN EUROPA FRANSE verzetsbeweging PROTESTEERT BRITSE LIBERATE LF.TDER HEKELT REGERINGSBELEID Nieuw taxi tarief stelsel in Amsterdam stuit op verzet Hotel „De Roskam" afgebrand PUBLIKATIE VAN DE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OLIESTOOK, RIOUWSTRAAT 53. DEN HAAG. Olie, dat is een rustig idee De secretaris-generaal van de verenigde naties, Oe Thant, heeft zaterdag op een persconferentie op het vliegveld van Moskou voor zijn terugkeer naar New York de waarschuwing geuit, dat het conflict in Vietnam kan uit groeien tot een grote oorlog. „Ik raak er hoe langer hoe meer van overtuigd dat het conflict zich zal uitbreiden tot over de grenzen wanneer de huidige ont wikkeling zich voortzet", zo ver klaarde hij. Oe Thant zei verder dat zijn besprekingen met premier Kosy- gin en partijleider Brezjnev nut tig waren geweest, maar legde er de nadruk op dat de verenig de naties volgens hem op het ogenblik geen actieve rol in de kwestie-Vietnam kunnen spelen. Wat de door hemzelf onlangs ge dane vredesvoorstellen betreft merkte hij op, dat de reacties „van sommige betrokken par tijen niet erg positief waren". Op het Russische standpunt in de kwestie-Vietnam wilde Oe Thant niet ingaan: „dat is wel bekend". De Sow jet-Unie had, naar de secretaris-generaal meedeelde, nog geen beslissing genomen over haar financiële bijdragen aan de volkerenorganisatie. De Russische weigering mee te be talen aan de vredesoperaties in Kongo en het midden-oosten, vormt als bekend een van de hoofdoorzaken van de financiële moeilijkheden van de verenigde naties. Oe Thant verklaarde tenslotte dat premier Kosygin de hoop had uitgesproken dat hij zich her kiesbaar zou stellen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als secretaris-generaal van de V.N. Eind augustus zou hij daarover een definitief besluit nemen. Een hevig noodweer heeft zon dagavond grote schade aangericht aan de kust van Pembrokshire in het zuid-westen van Wales. In Milford-haven sloegen circa veertig jachten los, waarvan de meeste zonken. Grote ravage ontstond ook op de vele kampeer terreinen in dat gebied. Door de storm ging een groot aantal ten ten verloren en werden caravans omvergeworpen. Op de met automatische knip perlichten beveiligde overweg in de Garderbroekerweg tussen Barneveld en Stroe zijn zondag middag om 12.10 uur tijdens een hevige slagregen twee jonge men sen om het leven gekomen: Jan Vossegat (20) uit Kootwijker broek en Hendrikje van der Kamp (19) uit Voorthuizen. Zij werden op slag gedood toen hun bromfiets op de overweg, waar van de knipperlichtinstallatie volgens de spoorwegen normaal werkte, in botsing kwam met de trein HengeloAmsterdam. De trein kreeg 20 minuten vertra ging. De 75-jarige H. Stralen uit Och- ten (GId) is zaterdagmiddag om kwart over drie op de Waalban- dijk in Echteld aangereden door 'n personenauto en op slag gedood. De bejaarde fietser week vlak voor de auto naar links uit en werd door de wagen gegrepen. Tijdens een vechtpartij op een kampeerterrein te Berg en Ter- blijt nabij Valkenburg is omstreeks 3 uur in de nacht van vrijdag op zaterdag een 20-jarige jongeman uit Zwanenburg met een mes in de buik getroffen. Samen met een viertal vrienden had hij enkele uren tevoren een Amsterdamse „langharige" kaal geknipt. De bedoeling was, dat twee andere Amsterdammers het zelfde lot zouden ondergaan. Om ongeveer 3 uur sloop het clubje uit Zwanenburg naar de Amsterdamse tent. Daar sleurden zij de 16-jarige P. van D. aan armen en benen naar buiten. Deze greep tijdens de wor steling naar een kampeermes en sloeg wild om zich heen. Daarbij werd de Zwanenburger gewond. Hij moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. De verwonding is niet van levensgevaarlijke aard. De zestienjarige is aangehouden. Tijdens een kettingbotsing is za terdag op de rijksweg ZwolleAl melo ter hoogte van de buurtschap Wijthmen een kleine personenauto in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige stortbui, toen het zicht bui tengewoon slecht was. De auto die afkomstig was uit 's-Heeren- berg, werd bestuurd door de 33-ja- rige leraar P. G. M. G. Als pas sagiers reden vier kinderen in de 'leeftijd van negen tot zestien jaar mee. Passerende autemibilisten en omwonenden hielpen de inzitten den uit de auto. Zij werden naar een Zwols ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat de verwondingen erg meevielen. De auto brandde geheel uit. ZEILEN IN ZOMER'66 Loosdrecht: De zeilers die zater dag deelnamen aan de Holland- week hadden erg veel last van de harde wind. Op de foto zwemt een deelnemer die met zijn B.M. is omgeslagen zelf maar naar de kant. De directeuren van enkele gro te supermarkten en levensmidde- lenbedrijven in Amsterdam, de he ren Dirk van den Broek en Jac. Hermans, hebben besloten de prijs van wit en bruin brood, die met ingang van vandaag (maandag 1 aug.) met drie cent moet worden verhoogd, onveranderd te laten. Zij doen dit in afwachting van de uitslag van een onderzoek, dat de minister van economische zaken zal doen instellen naar aanleiding van hun request dat tot doel had verlaging van de broodprijs te be vorderen. Zaterdagavond omstreeks half zes is de bliksem ingeslagen in de nok van het dak van de lagere school voor meisjes aan de Kloos terstraat te Oirschot. Er ontstond geen brand, maar er werd een ravage aangericht als door een bominslag. In de zuidwestelijke gevel werd een gat geslagen van ongeveer vier vierkante meter en het dak werd vernield over een oppervlakte van twaalf vier kante meter. Tot dertig meter in de omtrek werden dakpannen weggeslingerd. Veel vernielingen werden ook aangericht aan de elektrische installaties. Tijdens de blikseminslag bevond zich in de school een zuster, die direct de brandweer belde. Deze heeft de gaten in het dak met zeil dicht gemaakt en een wacht achterge laten. De 49-jarige S. J. Ranke en zijn echtgenote L. RankeWeber uit Rotterdam zijn zaterdag bij een verkeersongeluk in Brié en An- gonnes in het departement Isère omgekomen. Hun twee kinderen, de 20-jarige Frits en de 17-jarige Ingrid, werden hierbij ernstig gewon-"1, evenals de Fransman R. Bini uit Grenoble. De gewonden zijn in het zieken huis in Grenoble opgenomen. De auto van de Nederlandse familie, bestuurd door de heer Ranke sr, kwam in botsing met de auto van de heer Bini, op de plaats die „La Fontaine" wordt genoemd, op de weg in Brié bij Grenoble. De heer en mevrouw Ranke wa ren op slag dood. Mevrouw T. A. Olsmeijer Jeltef uit Winsum (Groningen) is zaterdag in een ziekenhuis in Dublin (Ierland) overleden. Zij was levensgevaarlijk gewond ge raakt bij een verkeersongeluk. Haar 55-jarige echtgenoot, de ar chitect Klaas Olsmeijer, werd bij het ongeluk ernstig gewond. Het ongeval had donderdag plaats in het graafschap Tippe- rary, waar de heer en mevrouw Olsmeijer op vakantie waren. Me vrouw Olsmeijr werd na het on geluk per helikopter naar het ziekenhuis in Dublin overge bracht. De heer Olsmeijer, die een heupfractuur en een dubbele beenbreuk kreeg, werd per vlieg tuig naar het ziekenhuis ver voerd. Het echtpaar heeft vier kinde ren in de leëftijd van 15 tot 22 jaar. De twee oudste kinderen vlogen onmiddellijk na het be kend worden van het ongeluk naar Ierland. De voorzitter van het Indone sische kabinetspresidium, gene raal Soeharto, heeft zaterdag meegedeeld dat hij bezig is met de uitwerking van een ontwerp inzake nationale' politiek en strategie, dat de basis zal vor men van een nationaal plan. Het beleid van de verschillende mi nisteries zou hierop worden af gestemd om geen- moeilijkheden te doen ontstaan bij de uitvoe ring van het nationale plan. Het kabinetspresidum zal, naar Soeharto verder verklaarde, toe zien op de benoeming van de secretarissen-generaal en de directeuren-géneraal, die als eer ste assistenten van de ministers zullen fungeren. In politieke kringen in Djakarta wordt ver wacht dat dit ertoe zal leiden, dat de ministeries verder wor den gezuiverd van Soebandrio- aanhangers. DOOR MARTIN MONS 47) Melanie Terhorst overwoog dat Kim, lang en smal in de schouders, trouwens onmogelijk de gedaante kon zijn die zij van nacht had gezien. Die was mis schien wel even lang geweest, hoewel zij haar kleiner had toe geschenen, maar het stond zo vast als een huis dat ze veel bre der eri forser was geweest. Meer als rechter Addekink misschien. Maar die had een eigenaardige manier van lopen die zij beslist zou hebben herkend. Van Heus- den? Neen, hij was te klein. Het zelfde gold ook voor Over- straight die bezig was Leocadie in de finesses uit te leggen wat hij al niet tegen zijn galaandoe- ning voor en na had gedaan. Jongkind? Och neen, hij was wel lang en breedgeschouderd maar hij was zo mager als een lat. Maar aan de andere kant moest iemand toch maar raden of er een buikig heerschap of een tal hout had gescholen onder dat wijde geval waarin de gedaante zich had gehuld. Neen, ze kwam er niet uit. Misschien vergiste ze zich wel, was ze er totaal naast met haar theorie dat de schul dige te zoeken viel op Huize Terhorst. Het kon best zijn dat een of ander speurdersverhaal haar door het hoofd speelde. Ze had er zoveel gelezen. Te veel misschien, maar ze geloofde niet dat ze ooit meer zin zou hebben zich daarin te verdiepen, nu ze eenmaal wist hoe de werkelijk heid eruit zag. Bij het lezen van zo'n boek zou ze zich erover hebben geërgerd dat de toe schouwster niet achter die sinis tere figuur was aangeslopen en zo het raadsel tot een oplossing had gebracht. Maar nu wist ze beter. Geen voet had zij kunnen verzetten, ook al had zij die wurgende handen om haar keel gevoeld. Zo was dus de werkelijkheid. Jarenlang kon je met mensen op en neer gaan en op een gegeven ogenblik zat je met hen aan tafel, praatte over koetjes en kalfjes en probeerde intussen te raden wie onder hen een moor denaar was. De moordenaar van een medemens die al die jaren met hen had gewoond onder het zelfde dak, gegeten aan dezelfde tafel. Het was om niet-te-dra- gen gruwelijk. Ze voelde iets van medelijden met de beide nieuwelingen die hier rust had den gezocht en nu werden ver wikkeld in het drama van hun geheel vreemden. „U heeft ongetwijfeld allen ge zien dat het evenwicht van de schalen van de waag van The mis Weer is verstoord," zei eens klaps Leocadie Terhorst op tra gische toon. Melanie kromp ineen. Hoe kon haar zuster dit onderwerp nu aansnijden! Had ze dan niet ge merkt hoe ieder aan tafel zorg vuldig had vermeden de gebeur tenissen van de laatste dagen aan te roeren? Mijnheer Van Heusden keek wat pijnlijk alsof iemand zich een onfatsoenlijk woord had laten ontvallen, Overstraight mompelde iets van „really too bad" en dat hij niet begreep waarom de politie er niets aan deed. Jongkind keek verschrikt en zei iets van atmosferische in vloeden. De rechter vroeg wre velig, hoe een zinnig mens kon denken dat die beroerde weeg schaal van dat marmeren vrouwspersoon maar iets te maken had met.met.nu ja, met wat er was gebeurd. Maar hij zei het zonder overtuiging. Kim, opmerkzaam geworden door de pijnlijke stilte die op deze uitval volgde, ried op zijn vriendelijke, laconieke wijze aan het mechaniek te laten nazien. „Begrijpt u mij alstublieft niet verkeerd, juffrouw Terhorst, maar honderdvijftig jaar is een lange tijd. Niet dat ik niet ge loof in occulte verschijnselen maar het lijkt me toch gewenst, eerst de zekerheid te hebben dat een natuurlijke oorzaak werke lijk is uitgesloten. Christine Calant gaf op haar wat schuwe manier als haar mening te kennen dat men hier wel degelijk had te doen met iets dat- niet langs de natuur lijke weg kon worden verklaard. Ze had in haar Indische tijd een paar keer van .die dingen mee gemaakt.. „Werkelijk?" vroeg Van Heus den wat spottend, maar Jong kind 'viel haar bij. Als het ge zelschap er belang in stelde, zou hij stérke staaltjes van goena- goena kunnen vertellen. Maar nu barstte Overstraight, die zwijgend voor zich had ge keken, uit op een wijze die de andere gasten pijnlijk trof om dat hij alle goede vormen over boord scheen te gooien. Met een stem overslaand van ergernis schreeuwde hij, of men nu ein delijk eens wou ophouden met dat ouwewijvengeleuter. Wat hem betrof, hij paste ervoor lan ger naar zo'n onzin te luisteren. Dan, alsof hij opeens tot besef kwam van zijn vreemd gedrag, brabbelde hij excuses. Hij had Raven zo. graag gemogen, ze hadden zulke interessante ge sprekken samen gehad. Hij kon het eenvoudig niet hebben over deze afschuwelijke moord te ho ren praten alsof het een of an der goedkoop spookverhaaltje was. Hij „We zullen natuurlijk naar dat mechaniek laten kijken, mijn heer Overstraight, dat beloof ik u," zei Melanie vriendelijk. Het kostte haar een veront waardigde blik vol verwijt, van haar zuster. Maar Overstraight verzekerde heftig dat dat hele maal niet nodig was. (Wordt vervolgd.) De Russische stad Tasjkent is zondagochtend vroeg door een middelzware aardschok getrof fen, binnen een uur gevolgd door enkele lichtere bevingen. Het aantal aardschokken in dit ge bied heeft de afgelopen drie maanden de 600 overschreden. Na de schok van zondag kwa men geen meldingen over slacht offers of schade binnen. In het afgelopen voorjaar is het oude stadsdeel van Tasjkent bijna ge heel door drie zware aardbevin gen verwoest. De Kongolese regering heeft de Belgsche consul-generaal in Loe- moembasji, het voormalige Eli- sabethstad, de heer Marc'hal, za terdag aangezegd dat hij binnen 24 uur het land moest verlaten. Het is de tweede Belgische diplo maat binnen twee maanden die tot ongewenst persoon wordt ver klaard. Op 30 mei moest Alain Rens van de ambassade in Kins- iasa het land verlaten, omdat hij betrokken zou zijn bij een kom- plot tegen de regering. De stao tegen de heer Marchal is genomen, omdat door zijn toe doen twee vliegtuigen met 27 gewonde Katangaanse oostandige militairen en twee gewonde Bel gische huurlingen uit Kisangani naar Loemoembasii zouden zijn gegaan en niet naar de basis Ka- mina in Noord-Kantanga, zoals de bedoeling was. De twee toe stellen werden door Belgische pi loten gevlogen. De Belgische am bassade had verklaard, dat de consul-generaal niets met het ge val te maken had. Het 4.200 ton metende Liberiaan se vrachtschip „Janet Glory" is zaterdag bij de noordwestkust van Nieuw-Schotland vergaan. Het vaartuig zonk als gevolg van een ketelontoloffing, nadat het bij het eiland Spencer aan de grond was gelopen. Door de explosie sloeg een vissersvaartuig in de nabij heid om. De drie opvarenden van deze boot worden vermist. De overwegend Griekse beman ning van de „Janet Glory", met in begrip van de vrouw en een elfja rige zoon van de kapitein kon wor den gered. De regering van de Nederlandse Antillen wil voor het gehele over heidspersoneel de vijfdaagse werk week invoeren, zo heeft de rege ringsvoorlichtingsdienst te Wil lemstad zaterdag bekend gemaakt. Aan de sociale en economische raad is verzocht op zo kort moge lijke termijn hieromtrent advies te geven. De Amerikaanse kustwacht heeft zaterdagavond het zoeken naar generaal Joseph Stilwell, wiens vliegtuig vorige week tijdens een vlucht van San Francisco naar Honoloeloe vermist raakte, ge staakt. Schepen en vliegtuigen heb ben aan de opsporingsaktie deel genomen, evenwel zonder succes. Generaal Stilwell was comman dant van Fort Bragg in Noord-Ca rolina, waar de Amerikaanse „groene baretten" worden opge leid. Met hem verdwenen de twee piloten van de DC-3, welk toestel aan de Thailandse luchtmacht zou worden afgeleverd. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) is van plan in het najaar twee nieuwe communicatiesatellieten te lanceren die elk twee-en-half maal zo krachtig zullen zijn als de „Early Bird". De satellieten zullen in syn chronische banen op een hoogte van bijna 36.000 km boven de aarde worden geplaatst, een boven de Atlantische en de an der boven de Stille Oceaan. Een derde kunstmaan wordt gereed gehouden om, indien no dig, „Early Bird" te vervangen. Deze satelliet is thans 13 maan den in gebruik. De Amerikaanse regering be studeert, naar van betrouwbare zijde in Washington verluidt, plan nen om de Amerikaanse strijd krachten in Europa met 75.000 man of meer te beperken. Met name zou men onderzoeken of volgend jaar logistieke en be voorradingseenheden in West- Duitsland kunnen worden inge krompen. Deze vermindering, die eventueel 75.000 man zou omvat ten, zou niet rechtstreeks van in vloed zijn op de gevechtskracht van de Verenigde Staten, welke Washington heeft .beloofd te zul len handhaven. Als elders in Euro pa de Amerikaanse feoenen nuk zouden worden „uitgekamd", zou de totale vermindering meer den 75.000 man kunnen bedragen (lp eerdere berichten ovér een terug trekking van 75.000 man uit Euro pa heeft het ministerie van defen sie in Washington gezegd, dat er no° veen beslissing is genomen. Volgens de „Washington Post" kan een dergeluk besluit noe wel maanden op zich laten wachten. De Amerikaanse regering zou echter nu al doende zijn om de stap psy chologisch voor te bereiden. De Franse federatie van oud- verzetsstriiders heeft zaterdag ge protesteerd tegen het besluit van nresident De Gaulle om het dood vonnis tegen de voormalige aesta- oo-agent Jean Barbier in levens lange gevangenisstraf te wijzigen. De 46-jarige Barbier, een Frans man, was in anril ter dood veroor deeld omdat hij zou hebben deelge nomen aan het martelen van ver zetsmensen die door de Duitsers gevangen waren genomen. De federatie van het voormalig verzet verklaarde in haar protest, dat Barbier bij het proces ,een stuitend cynisme" ten toon had ge spreid en over geen van zijn mis daden spijt had getoond. De leider van de Britse liherale partij, Jo Grimond, heeft zaterdag op een bijeenkomst in f.oodro prn felle aanval gedaan op het loon- en prijsbeleid van de labour-re gering. De voorgenomen loónst/m betitelde hii als „een terugk'-- - naar middeleeuwse opvattingen" Hii vond het schandelijk dat hel gehele land moet opdraaien voo- de totale mislukking van het re geringsbeleid. De in loondienst werkende Amsterdamse taxichauffeurs wensen dat de voorstanders van de op 1 augustus ingaande tariefsverhoging van 45 procent, waarbij tegelijkertijd het fooien- stelsel wordt afgeschaft onmid dellijk maatregelen nemen om het huidige inkomen van de loonehauffeurs te verzekeren. Volgens een berekening van hun actiecomité zullen zij die datum per week gemiddeld 20 minder loon in handen krijgen doordat de uit de nieuwe regeling voort vloeiende hogere belasting en sociale lasten niet worden ge compenseerd. Het actiecomité zal op donder dag 18 augustus een nachtver gadering beleggen óm de nieuwe situatie te bespreken. Behalve aan de taxichauffeurs wordt ook aan hun werkgevers, de vakbonden en B. en W. 'n uitno diging gezonden om de vergade ring bij te wonen. Een felle brand heeft zondag avond het hotel-café-restaurant „De Roskam" in Ommeren in de as gelegd. De brand, die om streeks half negen is uitgebro ken, werd ontdekt in de keuken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer van Lien- den, die de brand met vele stra len bestreed, er niet in slaagde het gebouw te redden. Alleen een aangebouwde feestzaal kon wor den behouden. Van de inboedel is niets gered. De schade wordt geschat op tweehonderdduizend gulden. Over de oorzaak is niets bekend.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2