Nog vóór 17 augustus vredesmissie naar Maleisië De rassenstrijd in de Verenigde Staten Amerikanen bombardeerden gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam WILSON TERU6 IN LONDEN Neger vermoord in Louisiana HET WEER Maandag/clinsdag 7/2 augustus 7966 22e Jaargang No. 6742 Vrede en stabiliteit Berechting van oud-ministers Columbiaans vliegtuig neergestort Soekamin ter dood veroordeeld De Indonesische betrekkingen met China tegen: speciaal haaruitval-roos-kaalheid Geen speciale hulp Tweede Churchif!' Prins Bernhard kreeg 8000 gulden voor wereld- natuurfonds Russische premier Kosygin zal ontslag indienen Infiltraties Waarschuwing Aanvallen op olieopslagplaatsen Amerikaanse parlementariërs protesteren Oe Tant terug in New York Rhodesië wijst lectors uit Wild West in Montana Steekpartij in N&w York Demonstratie voor gelijke rechten in Chicago Truman in het ziekenhuis Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Oss*MSÊ^mms»èmr. Ima* Sand# Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuret» Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 nor voormiddag. Indonesië zal spoedig een offi ciële vredesmissie naar Maleisië zenden, zo heeft de „Kogan" het opperbevel voor de confron tatie tegen Maleisië zaterdag besloten op een bijeenkomst in het presidentiële zomerpaleis te Bogor, welke onder voorzitter schap stond van Soekarno. Waarnemers in Djakarta me nen dat dit nog vóór de 17de augustus, de Indonesische onaf hankelijkheidsdag, zal gebeuren. De leden van het nieuwe ka binetspresidium en de legerlei ders zijn er dus kennelijk in ge slaagd hun zin door te drijven en Indonesië te laten aansturen op formele beëindiging van het slepende conflict, dat grote scha de aan de economie van het land heeft toegebracht. Soekarno ver klaarde enkele dagen geleden, dat de confrontatie tegen Malei sië nog steeds gaande was, waar na de voorzitter van het kabi netspresidium, generaal Soehar- to, op zijn beurt te kennen gaf dat de komende twee weken een beslissende ontwikkeling te zien zouden geven. Een woordvoerder van de ..Kogam" kolonel Soenarjo, zei na afloop van de bijeenkomst dat het besluit was genomen voor zowel Maleisië als Indonesië en zuidoost-Azië in het algemeen. De plaatsvervangend opperbe velhebber van de „Kogam", ge neraal Nasoetion, nam niet aan de bijeenkomst deel. Er werd geen reden voor zijn afwezig heid opgegeven. Sumatra heeft er bij de Indone sische regering op aangedrongen de diplomatieke betrekkingen met China te verbreken, aldus een bericht van Antara. De organisatie eist voorts dat de regering haar diplomatieke banden met het communistische Noord-Vietnam aan een onder zoek onderwerpt, aangezien dit land de spreekbuis vormt voor het politieke streven van China. De studenten eisten verder on middellijke ratificering van het in Bangkok gesloten akkoord tussen de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik en de Maleisische premier Abdoel Razak. Deze studentenverklaring wijkt af van de verklaring, die het hoofdbestuur van het Indonesi sche jongerenfront zondag uitgaf en waarin het Amerikaanse op treden tegen de Noordvietna- mese bevolking wordt veroor deeld. De jongeren eisen van de Amerikaanse regering de onmid dellijke terugtrekking van de troepen uit Vietnam. De leiders van de wereld, in het bijzonder die van de Afro-Aziatis,che lan den, worden aangespoord hun saamhorigheid te versterken en hun bijstand aan de worsteling van het Vietnamese volk uit te breiden. Bij het opstijgen van het Co- lumbiaanse vliegveld Puerto Berrio is zaterdag een „Beaver" van een Columbiaanse lucht vaartmaatschappij neergestort. Acht inzittenden verloren hierbij het leven. (ADVERTENTIE) In totaal zijn sinds de misluk te staatsgreep van vorig jaar ok tober 120.000 leden van de Indo nesische communistische partij gearresteerd. Dit heeft^adio- reeWtstreWks~naar het Wembley- Djakarta zondagochtend bekend- stadimi nm vnpthalwBdctr/r1 gemaakt, zich baserend op een rapport van de procureur-gene raal generaal Soegiharto. Deze heeft verklaard dat geen der ge arresteerden tot het Indonesi sche leger heeft behoord. Radio-Djakarta wist voorts te melden dat een minister van het vorige kabinet op het ogenblik door de militaire autoriteiten wordt ondervraagd. Hij moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. Zijn naam werd niet onthuld. Uit betrouwbare kring is ver nomen dat procureur-generaal Soegiharto, die zei dat genoem de minister misbruik van zijn gezag had gemaakt, waarschijn lijk doelde op Joesoef Moeda Dalam, de vroegere minister voor bankzaken die onder Soe- bandrio blanco volmacht had bij de besteding van staatsgelden. Joesoef was een van de in maart gearresteerde ministers. Soegimarto verklaarde zijn me dewerkers te hebben opgedra gen voort te maken met hun on derzoek tegen niet-militaire be klaagden die terecht zullen staan wegens deelname aan de mis lukte staatsgreep. Hij zei te ho pen dat deze beklaagden nog vóór het eind van dit jaar zul len zijn berecht. Of de vroegere vice-premiers Soebandrio en Sa- leh tot deze groep behoren, deel de hij niet mee. De Sumatraanse rechtbank in Pematag Siantar heeft geduren de het weekeinde de 40-jarige hoofdverdachte van de „Bandar Betsy-affaire", Aseli alias Soe kamin, ter dood veroordeeld. Dit heeft Antara zondag gemeld. Soekamin had in 1965 de lei ding van een groep communisti sche boeren en jongeren die in het dorp Bandar Betsy een jon ge onderluitenant van het Indo nesische leger, Soedjono, dood- knuppelde. De luitenant was destijds belast met de handha ving van het gezag in dat ge bied. In de periode, voorafgaan de aan de mislukte staatsgreep van oktober, -was de zaak van Bandar Betsy het paradepaard je van de communistische partij in haar oppositie tegen 't leger. Aseli was voorzitter van de plaatselijke afdeling der com munistische boerenunie. Hij is kortgeleden gearresteerd. De afdeling Lampoeng van de anti-communistische mohamme daans» «tudentenorganisatie in ALCOCHIN De Britse premier Harold Wil son is zaterdagmiddag van blik sembezoeken aan Washington en Ottawa in Engeland terugge keerd. Tot verslaggevers op het vliegveld zei hij, dat het feit dat Engeland zich had gedistantieerd van de Amerikaanse bombarde menten op de buitenwijken van Hanoi en Haiphong, niet had ge leid tot een verkoeling tussen hem en president Johnson. De premier ging van het vliegveld stadion om de voetbalwedstrijd tussen Engeland en West-Duits- land bij te wonen. Washington heeft premier Wil son morele steun gegeven bij zijn streven om de Britse economie te versterken en de druk op het pond sterling te weerstaan. De Britse leider heeft hierbij echter geen speciale hulp gevraagd en deze is hem ook niet aangeboden. Anderzijds heeft president Johnson de verzekering gegeven, dat Engeland aan zijn interna tionale verplichtingen aan de zijde van de V. S. zal blijven vol doen, al zal wellicht van enige besnoeiing sprake zijn, met name ten aanzien van Britse strijd krachten in Duitsland. Op een persconferentie in Washington heeft Wilson verklaard te hopen, dat dit niet nodig zal zijn. Over drastische beperkingen van de Britse defensieactiviteit ten oos ten van het kanaal van Suez, waarvoor in Amerikaanse krin gen is gevreesd, had hij met de Amerikaanse president niet ge sproken. De besprekingen tussen de Britse regeringsleider en presi dent Johnson werden gekenmerkt door een verdere versterking van de vriendschappelijke betrekkin- Met als chaperone de echtgenote van drs. M. F. J. Bijieveld, secreta ris van het wereldnatuurfonds, is zaterdag de veertienjarige Leonie Schickendantz, leerlinge van een huishoudschool in Roermond, uit Johannesburg op Schiphol terugge keerd van een wonderbare reis door het Krügerpark en andere dieren-reservaten van Zuid-Afrika. Maar ondanks wilde autoritten door de parken had ze geen leeuw gezien, een bijzonderheid die uit gebreid in de Zuidafrikaanse bla den werd belicht. Dat gemis was overigens ruimschoots goed ge maakt door de verschijning van talloze andere wilde dieren. Leonie dankte de reis aan het lot. Haar nummer kwam uit de bas van de jeugdactie „Dier en kind", die het wereldnatuurfonds (Neder land) vorig jaar heeft gevoerd on der het motto: „De natuur moet niet alleen worden beschermd, maar zelfs gered." De actie bracht 80.000 gulden op, die aan prins Bernhard als president van het Word Wildlife Fund ter hand zijn gesteld. Het bedrag gaat naar Ke nia, dat er een open asyl voor gaat inrichten, bestemd voor het herstel van gewonde dieren. Het Britse blad „Observer" bracht zondag het bericht van zijn Moskouse correspondent dat pre mier Kosygin binnenkort zijn ont slag zal indienen. De correspondent schreef uit ge loofwaardige kringen te hebben vernomen dat het hoofd van de Sowjet-regering een slechte ge zondheid geniet, maar dat hij het bovenal moe is leiding te geven aan de aanhangers van een te star re houding in de buitenlandse po litiek. Na de bijeenkomst van de opper ste Sowjet, dinsdag zou volgens de „Observer" een belangrijke wij ziging in de Russische regerings ploeg worden bekendgemaakt. gen tussen de twee staatslieden. Aan een lunch in het Witte Huis vergeleek Johnson dé Britse pre mier met sir Winston Churchill, zoals die Engeland door de twee wereldoorlog had geholpen .Hij sprak de hoop uit dat het Britse volk dezelfde geestkracht zal to-> nen als toen. Naar verluidt heeft Wilson te kennen -cgeven, dat hij gaarne zou zien dat Engeland en de V. S. gezamenlijk hun problemen ten aanzien van hun betalingsbalans aanvatten. Er zou zijn gesproken over een band tussen de dollar en het pond, zonder dat dit in de vorm van een voorstel was gedaan. Bü Bogalusa in de Amerikaan se staat Louisiana is in een ver ongelukte auto het lijk van een neger gevonden, die met een ge weer of revolver in het hoofd was geschoten. Het onderzoek wordt geleid door de plaatselijke politie en door de federale recherche. De leider v jf een organisatie ter verdediging van negers, Ro- yan Burris, deelde ^zondag mee dat hij in hechtenis is genomen toen hij de politie inlichtingen Amerikaanse vliegtuigen hebben zaterdag en zondag voor het eerst bombardementen uitgevoerd op de gedemilitariseerde zone bij de ze ventiende breedtegraad tussen Noord- en Zuid-Vietnam, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder In Saigon meegedeeld. Dit gebeurde omdat Noordvietnamese troepen deze tien kilometer brede strook gebruiken voor infiltraties in het zuiden. Bommenwerpers van het type B-52, afkomstig van het eiland Guam in de Stilte Oceaan, wier pen bommen af boven een muni tie-opslagplaats. een wapendepot en zes-en-twintig batterijen lucht doelgeschut die het de afgelopen week Amerikaanse verkennings vliegtuigen zeer lastig hadden ge maakt. Amerikaanse en Zuidvïetnamese troepen voeren al enige tijd direct ten zuiden van de gedemilitariseer de zone een grootscheepse actie Operatie-Hastings" genaamd uit tegen wat zowel Noordvietna mese geregelde troepen als viet- cong-eenheden zouden zijn. Drie dagen geleden diende Noord-Viet nam bij de internationale controle commissie een klacht in naar aan leiding van een beweerd Ameri kaans bombardement op een dorp in het noordelijk deel van het be wuste gebied. Deze jongste intensivering van de strijd in de lucht komt een maand na de eerste Amerikaanse luchtaanvallen op buitenwijken vap de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi. Een commissie bestaande uit Indische, Canadese en Poolse func tionarissen, oefent het toezicht uit over de gedemilitariseerde zone die als buffer tussen de twee delen van Vietnam fungeert. Volgens de Amerikanen en Zuidvietnamezen heeft Noord-Viet nam de afgelopen weken via dit gebied troepen naar het zuiden ge zonden, waaronder zelfs een hele divisie. Sommnige van deze eenheden gebruikten ook de zone als toe vluchtsoord na zware gevechten met Amerikaanse mariniers, zo zouden door de Amerikanen krijgs gevangen genomene tegenstanders hebben gezegd. De Verenigde Staten hadden de internationale controlecommissie gewaarschuwd, dat zij in de gede militariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam bombardementen zullen blijven uitvoeren om hun strijdkrachten in het zuiden te be schermen, zo is zaterdag in offi ciële kringen te Washington ver klaard. Bij die gelegenheid was een dringend beroep op de commissie gedaan, maatregelen te treffen om een einde te maken aan de inftltra- tie van Noordvietnamese troepen in deze zone. Opnieuw zijn zaterdag ol>e-op slagplaatsen in Noord-Vietnam door de Amerikaanse luchtmacht gebombardeerd. Twee van de twaalf doelen waren gelegen op 37 en 43 km ten noordoosten van Hanoi. De andere bevonden zich in de districten Thanh Hoa, Vinh en Dong Hoi. De piloten hebben waar genomen dat drie van de twaalf opslagplaatsen zwaar beschadigd zijn. 47 leden van het Amerikaanse huis van afgevaardigden 44 de mocraten en drie republikeinen hebben zaterdag in een gemeen schappelijke verklaring geprotes teerd tegen de uitlatingen van pre mier Ngoejen Cao Ky, waarin de Zuidvïetnamese premier zich uit sprak voor een inval in Noord- Vietnam en een uitbreiding van de oorlog tot communistisch-China. De afgevaardigden pleitten voor nieuwe initiatieven om te komen tot een regeling van het conflict via onderhandelingen. „Tijdens mijn bezoek aan Mos kou is er geen enkele vooruitgang gemaakt ten aanzien van een op lossing van het conflict in Viet nam", zo heeft secretaris-generaal Oe Thant zaterdag verklaard bij zijn terugkeer in New York. De sowjetautoriteiten hadden verze kerd, dat zij bereid zijn alle moge lijke steun te verlenen aatt het communistische Noord-Vietnam. „Mijn besprekingen met de Rus sische leiders hebben bij mij de vrees versterkt, dat het conflict in Vietnam zich in de richting ont wikkelt van een oorlog op grote schaal", aldus Oe Thant. De Russische vakbonden zullen voor een waarde van een half mil joen roebel (twee miljoen gulden) aan medische hulp sturen naar Noord-Vietnam en de pro-commu nistische vakorganisaties in Zuid- Vietnam. Dit is zaterdag in Mos kou bekend gemaakt. De Rhodesische regering heeft aandacht van de negen lectors die woensdag j.l. bij een politie-actie in het gebouw van de universiteit van Salisbury met tien studenten werden aangehouden, een uitwij zingsbevel doen toekomen. Onder hen bevindt zich de Nederlander dr. J. van Velsen die sociologie doceert. De uit Ierland afkomstige echtgenote van dr Van Velsen ver klaarde na een bezoek aan haar man, dat de acht lectors tot woens dag 3 augustus de tijd hebben ge kregen het land te verlaten. Dit geldt behalve voor dr Van Velsen voor vier Britten, één Canadees, één Noor en één Italiaan. De ne gende gevangen lector, die van En gelse afkomst is, had zelf aange boden het land te verlaten, als men hem zou vrijlaten. Hij zou oor spronkelijk eind juli toch zijn ver trokken om een post in de Engel se plaats York te aanvaarden. RELLETJES IN NEW YORK New York: Twee politiemannen dragen een negermeisje weg tij dens een „Black Power" demon stratie. De gemeentelijke autori teiten van deze Long Island ge meente zoeken koortsachtig naar een oplossing om de steeds gro ter wordende onrust te bezweren. over de dode man wilde ver strekken. Hij had het lijk van de neger, geïdentificeerd als de 24-jarige bouwvakker Robert Triggs, in de verongelukte auto ontdekt. Toen hij de politie inlichtingen wilde geven, werd hij gearresteerd, be schuldigd van het zich mengen in politiezaken. Op een borgtocht van honderd dollar was hij vrij gelaten. Burris had de politie willen meedelen dat een auto met twee blanken Triggs had gevolgd. Een arbeider die in Plentwood in de staat Montana terechtstond wegens het toebrengen van let sel bij een vechtpartij, heeft de aanklager, de burgemeester van het stadje, doodgeschoten en de rechter en een getuige verwond en is daarna zelf gedood. Toen de arbeider, Duane Falk, zijn vonnis (50 dollar boete) aan hoorde, trok hij een revolver en schoot burgemeester Ludwig Tande dood en verwondde de rechter en de getuige. De sheriff van het plaatsje schoot daarop Duane dood. Bij een vechtpartij in' de New- yorkse wijk Brooklyn tussen ne gers en blanken zijn zaterdag avond vijf jeugdige blanken door messteken gewond geraakt. Van twee hunner is de toestand kri tiek. In een blankenwijk in Chicago hebben 250 strijders voor rassen- gelijkheid zaterdag gedemon streerd voor gelijke rechten bij het huren en kopen van wc- in- gen. Onder hen bevonden ikfa blanken. Ongeveer tweehonderd met stenen en flessen gewapende tegen-demonstranten werden door de politie verspreid. De Amerikaanse oud-president Harry Truman is zaterdag in een ziekenhuis te Kansas City opge nomen wegens maagklachten. De toestand van de 82-jarige is be vredigend, maar hijzal toch nog enkele dagen in het ziekenhuis blijven met het oog op een alge meen medisch onderzoek. Ex-president Eisenhower, die Truman in 1953 in het Witte Huis opvolgde, bevindt zich voor een dergelijk onderzoek in het Wal ter Reed-Hospital te Washington. Eisenhower is 75 jaar. AANHOUDEND WISSELVALLIG Het wisselvallige weer duurt nog steeds voort. Nadat vooral in de nacht van zaterdag op zondag plaatselijk veel regen was gevallen Dasseerde zondagavond een zwak ke rug van hoge luchtdruk welke echter direct weer gevolgd werd door een nieuwe storing. Deze zal in ongeveer noordoostenike rich ting verdere trekken naar Denemar ken. Na het passeren van een frontensysteem ervan wordt weer onstabiele lucht aangevoerd, waar- DINSDAG 2 AUGUSTUS 1966 Breskens 2.32 2.46 Terneuzen 3.08 3.22 Hansweert 3.42 4.00 Walsoorden 3.51 4.09 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1966 in naast enkele opklaringen ook buien voorkomen. Op de oceaan bevindt zich onge veer midden tussen Ierland en New Foundland een volgende depressie, welke in de richting van de Britse eilanden trekt. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot dinsdagavond. Morgen minder wind Veranderlijke bewolking met enkele buien, krachtige tot matige, maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Weinig veran dering in temperatuur. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.11 3.47 1.21 L30 3.23 3.59 4.33 4.42 aug. 1 2 3 op 5.01 5.02 5,04 zon onder maan op onder 20.31 21.14 20.29 21.33 20.27 2148 4.26 5.3S 6.50

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1