Rhodesië zieke plek in Afrika Proces legen muilende Britse zeelui Rijkeluiszoon wordt Tito's plaatsvervanger in joego-Slavië GEVAAR VOOR DE TOEKOMST VAN HET GEMENEBEST ENGELAND EN HET LANDBOUW BELEID VAN DE E. E. G. assïssars U kiest 3x Sinas van Hero *in gezellige terrasflesjes in voordelige gezinsflessen *in handige Hero Tins Iedereen,altijd, overalzin in Hero Pagina "4 DE VRÏTE ZEEUW Vrijdag 29 juli 1966 Zonder bloedvergieten Weinig effect Bitterheid Radicalisering Verklaring machinist ISRAEL EN SYRIË In Nederland zijn thans 47 specifieke sporthallen Zeeroversvlag Fruitzuivere échte Sinas ...ae nanonale drank voor vier seizoenen, Eisenhower in ziekenhuis opgenomen VON BRAUN OVER RUSSISCHE MAANVLUCHTEN KERNENERGIE IN OOST-DUITSLAND De schulden van Indonesië OPENBARE TERECHTSTELLING IN JEMEN Prins Rainier contra de invloed van Onassis P.S.P. tegen verhoging inkomen koninklijk huis en kamerleden Men hoort er nog maar weinig over, maar nog steeds bestaat er een kwestie-Rodesië. Al geruime tijd zijn er contacten tussen het rebellerende bewind van premier Ian Smith en Londen, maar tot enig resultaat heeft dat tot dus ver niet geleid. De Engelsen ge ven wel periodiek te kennen dat ze niet peinzen over een com promis. Van hun kant stellen de Rhode- siërs vast dat ze niet van zins zijn te capituleren voor de Britse eisen. Het begint er op te lijken of de huidige toestand tot in lengte van jaren zal moeten voortduren. Al thans die idee krijgt men in Zam bia, het voormalige Noord-Rho- desië en men is daar niet geluk kig mee. President Kenneth Kaunda is steeds een zeer gematigd politicus geweest, die de onafhankelijk heid van zijn land verwierf zon der noemenswaard bloedvergie ten, die sindsdien niet zonder succes gepoogd heeft in zijn land een evenwichtige samenleving van blanken en zwarten tot stand te brengen en die bovendien zeer doelbewust er naar heeft ge streefd om de invloed van de ra dicale elementen buiten de deur te houden. De radicalen waren ervoor om acties te gaan onder nemen tegen buurland Rhodesië om daar hun rasgenoten te hel pen, evenals die in Mozambique. Het wordt echter duidelijk dat Kaunda ook niet ten eeuwigen dage wenst te wachten tot Wilson zijn opstandige kolonie weer in het gareel brengt. Ondertussen heeft de economische blokkade Londense voorspellingen ten spijt betrekkelijk weinig ef- De Britse premier, Harold Wilson, heeft donderdag de sug gesties dat het voor Engeland essentieel is de landbouwpoli tiek van de Europese economi sche gemeenschap te aanvaar den van de hand gewezen. Het lid van de oppositie in het lager huis Nicholas Ridley had hierop aangedrongen en minister Wil son gevraagd te bevestigen dat de Britse regering van plan is toe te treden tot de E.E.G. Premier Wilson antwoordde: „Ik bevestig zeker dat het de wens van de regering is lid van de E.E.G. te worden als er een bevredigende regeling komt die de belangen van Engeland en het gemenebest waarborgt. Maar ik ben niet zo defaitistisch te denken dat alle besluiten die in de E.E.G. worden genomen on- fect gehad: Smith zit nog zo ste vig als hij maar kan wensen. Wil son heeft beloofd dat hij Rhode sië tot de orde zou roepen en Kaunda is niet voornemens hem van die belofte zo maar te ont slaan. Intussen is hij begonnen allerlei contacten met Londen te verbreken. Daarbij zijn vrij onbenullige als het niet sturen van atleten voor de Gemenebestspelen. En ook minder symbolische als het sta ken van 't relayeren van B.B.C.- uitzendingen en het de laan uit sturen van blanke hoge ambtena ren. Daarna riep hij zijn hoge commissaris zoiets als ambas sadeur uit Londen terug. Ook kwam hij terug op zijn aanvankelijk besluit geen koper meer via Rhodesië uit te voeren; daar verdienen de Rhodesiërs dan wel aan, maar dat heeft Kaunda nu toch maar liever dan dat hij met zijn voorraden onverkocht in eigen land blijft zitten. Uiteraard doet hij dit met bit terheid, een bitterheid die tegen Londen is gericht dat door het niet-optreden tegen Rhodesië hem om der wille van zijn eigen economie dwingt lief te zijn voor de gehate buur. Kaunda laat ook doorscheme ren dat hij er over peinst het Ge menebest te verlaten. En dan waarschijnlijk niet alleen: Tan zania bijvoorbeeld schijnt een dergelijk voorbeeld graag te wil len volgen. Dat zou meer betekenen dan alleen maar een verval van dat Gemenebest. Het zou ook een eind maken aan een bijzonder grote matigende invloed in Wes terse zin op tal van ontwikke lingslanden. In die zin heeft het Gemenebest een zeer grote kal merende invloed gehaü en voor komen dat sommige nogal heet hoofdige en overijlde besluiten genomen werden. In het Gemenebest waren altijd nog wel een paar nuchterlingen die de gemoederen tot bedaren wisten te brengen. Zonder deze temperende invloed lijkt een ver regaande radicalisering van de politiek der jonge Afrikaanse na ties haast onontkoombaar. En dat kan erger zijn dan de hele kwes- tie-Rhodesië: de Afrikaanse lan den zijn bijvoorbeeld een grote factor in de Verenigde Naties. Men hoort inderdaad weinig van de kwestie-Rhodesië meer. Maar die zieke plek in Afrika is nog wel voortdurend bezig het toch al niet zo erg gezonde we relddeel steeds verder aan te steken. In Grimsby is woensdag het pro ces begonnen tegen de vijf Engel se zeelieden die enkele weken ge leden hun schip in volle zee in de steek lieten, na de kapitein en twee bemanningsleden in de kajuit te hebben vastgebonden. De muiters waren met hun sloep in de nabij heid van Helgoland door de Duit se politie opgepikt en in hechtenis genomen. De 54-jarige kapitein van de ruim 200 ton metende treiler „I.o- veden", Ernest Durrant, gaf een uiteenzetting van de gebeurtenis sen. De hoofdmachinist De Gruchy verklaarde dat de 26-jarige Alwain Call, een der van zeeroverij be schuldigden, hem was komen mee delen dat hij het bevel over het schip had overgenomen en, zwaai end met een gebroken wijnfles, hem had „bevolen" voor de ma chines te zorgen. De hoofdmachi nist had tijdens het weekeinde Israël heeft toegezegd de her vatting van ontginningswerk zaamheden op een betwist stuk land in de buurt van de grens met Syrië te zullen uitstellen. Secreta ris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties had hier woensdag avond bij Israël op aangedrongen met het oog op de spanning langs de grens. Het bewuste stuk grond is gelegen in het zuiden van de geen rekening gehouden kan worden met de Britse belangen". Op het verzoek de Britse land bouwpolitiek meer in overeen stemming te brengen met die van de E.E.G, om Engelands toe treding gemakkelijker te maken antwoordde Wilson: „Het beste is door te gaan met een land bouwbeleid dat het juiste is voor onze eigen landbouw en handel in levensmiddelen. Als besprekingen met de E.E.G. mo gelijk worden is de vraag welke veranderingen er in ons land bouwbeleid of welk ander be leid dan ook moeten worden aangebracht een kwestie om over te ondehandelen en vervol gens tot uitvoering te brengen". De Nederlandse sportfederatie heeft een inventarisatie gemaakt van de specifieke sporthallen, die op het ogenblik in Nederland in gebruik zijn of dit jaar gereed ko men. Onder specifieke sporthallen wordt verstaan een accomodatie, voor de sportbeoefening ingericht, met een vloeroppervlakte groter dan 800 m2. De provincie Groningen beschikt over zes sporthallen, Friesland over twee, Drente drie, Overijssel vijf, Gelderland drie, Utrecht twee, Noord-Holland zes, Zuid-Holland vijf. Zeeland twee, Noord-Brabant acht en Limburg over vijf hallen. Voorts zijn er in ons land 12 speel hallen met oppervlakte tussen 400 en 800 m2. Naast de specifieke sporthallen en speelhallen worden vele gebouwen als veilinghallen, beurzen en expositieruimten ge bruikt. 41 van deze gebouwen wor den eens per week door de sport verenigingen gebruikt. tweemaal het stuur overgenomen omdat het schip in handen van dronken lieden was geraakt. Hij was tevoren door Call twaaif uur lang onder bewaking gehou den. De leider van de muiters had gezegd de boot aan de Duitse kust op het strand te willen zetten. Toen De Gruchy waarschuwde dat de treiler dan mogelijk zou om slaan, besloten de muiters de red dingboot te nemen en daarmee naar de kust te roeien. Zij namen de no dige mondvoorraad mee. De hoofd machinist kreeg order na verloop van een uur koers naar het noord westen te zetten en dan de in de kajuit gevangen gezette kapitein, stuurman en kok vrij te laten. De kok, Pepper, verklaarde bij het verhoor dat nij pas van de mui terij hoorde toen drie matrozen hem om een witte meelzak kwa men vragen om de zeeroversvlag te hijsen. Op die zak schilderden zij met rode verf het zeerovers embleem, een doodskop met ge kruiste beenderen, en namen die mee. Later werd de kok mee naar de brug genomen waar de muiters hem bonden om hem daarna bi] de kapitein in diens hut achter te la ten. De kok had tensiotte het touw, waarmee hij was gebonden, door kunnen bijten, de kapitein bevrijd en via de radio een S.O.S. uitge zonden voordat de muiters de ra diohut binnenvielen en de gevan gen opnieuw bonden. Sinas Cassis Cerise Citroen Perl Frambozen Ananas Grapefruit De Amerikaanse oud-president E senhower is deze week in het militaire ziekenhuis Walter Reed in Washington opgenomen voor een routine-onderzoek. Een adju dant van Eisenhower, die dit giste ren heeft meegedeeld, voegde er aan toe niet te weten wat voor on derzoek het is, noch hoe lang gene raal Eisenhower, die 75 jaar is, in het ziekenhuis zal blijven. De adjudant zei wel, dat Eisen hower uit zijn boerderij in Gettys burg in een particuliere auto naar het Walter Reed-ziekenhuis is ge reden en niet met een ambulance is vervoerd. Eind vorig jaar heeft Eisenhower een aantal lichte haitaanvallen ge had. In het begin van 1965 is hij drie weken in het ziekenhuis be handeld tegen jicht. op tiet ogen blik klachten van Israël en Syrië aangaande recente grensinciden ten. Dr. Wernher von Braun, de leider van het Amerikaanse Sa- turnusmaanprogramma, heeft volgens 'de Washington Post en de Los Angeles Times verklaard, ervan overtuigd te zijn, dat de Russen in staat zijn om astro nauten om de maan te laten draaien en naar de aarde terug te laten keren en een hond op de maan te laten landen en deze ook weer naar de aarde terug te brengen. Von Braun zou deze overtui ging baseren op recente verkla ringen van Russische ruimte vaartdeskundigen en kosmonau ten. De vice-directeur van het Oostduitse centrum voor atoom onderzoek, prof. Klaus Fuchs, heeft donderdag verklaard dat tegen 1980 het grootste deel van de in Oost-Duitsland benodigde energie door atoomenergiecen trales zal worden geleverd. Klaus Fuchs is een spion die in Engeland tot 14 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, gratie kreeg en in 1959 naar Oost- Duitsland ging. Hij zei dat de tweede kernenergiecentrale aan merkelijk meer zal leveren dan de centrale die in mei van dit jaar te Rheinsberg in bedrijf werd gesteld. Deze laatste levert 70 megawatt De opwinding in Joego-Slavië begint te verebben en langzaam aan keert de danig verstoorde rust in stad en land terug. In Bel grado gaat alles weer zijn nor male gang. De niet gewenste op positie onder leiding van Tito's troonopvolger Aleksander Ran- kovic, die zich meester wilde ma ken van de macht in het land en de ingevoerde hervormingen on gedaan poogde te maken, is met diens gedwongen heengaan ge broken. Wederom deed maarschalk Jo- sip Broz Tito van zich spreken, toen hij dezer dagen zijn plaats vervanger en minister-president als opvolger van Rankovic aan wees in de persoon van de 50-ja- rige Koca Popovic, letterkundige van beroep. Het wil ons voorkomen, dat de communisten in het rijk van Tito met het hoofd in de handen diép hebben nagedacht over die be slissing, welke niet blijkt te stro ken met de leer van Karl Marx. Wat is het geval? De door Tito aangewezen pre mier is nimmer arbeider ge- rijke ouders. Hij moge dan lid zijn van de bond van Joegoslavi sche communisten, hij heeft in geen enkele communistische or ganisatie in zijn land een leiding gevende functie vervuld. Daar naast is de kersverse „rode kroonprins" van Joego-Slavië 'n intellectueel, linksgericht welis waar, maar intellectueel en afke rig van „soldaten- en arbeiders raden". LETTERKUNDIGE Koca Popovic studeerde wijs begeerte en letterkunde aan de Sorbonne te Parijs en maakte al daar deel uit van een letterkun dige kring waarvan de Fransman Louis Aragon de leiding had. Hij vocht in de Spaanse burger oorlog aan de zijde van de rege ringsgetrouwe troepen, comman deerde tijdens de tweede wereld oorlog in Rusland een partisanen- divisie, werd in de gevechten te gen de Duitsers bij Stalingrad ernstig gewond (rugletsel) en marcheerde tenslotte in 1934 mèt het rode lezer Belgrado binnen. Na de breuk tussen Tito en Moskou (1949) werd de partisa- nenchef Popovic benoemd tot chef van de generale staf van het Joegoslavische leger met de rang van generaal, waarbij zij opge merkt dat zijn voorganger gene raal Jovanovic, een getrouw aan hanger van Moskou, „op last van weest, doch een kind van schat- hogerhand" door geheime agen ten op de vlucht werd neerge schoten. „OORLOGSMISDADIGER" In 1954 werd Popovic benoemd tot minister van buitenlandse za ken en laveerde hij politiek ge zien op een bekwame wijze zijn land tussen de knelpunten van een oostelijk en westelijk blok heen. Hij was in die dagen de man, die de Amerikaanse wa penleveranties aan zijn land mo gelijk maakte en accepteerde en die in 1956 fel protesteerde tegen de Russische inmenging in Hon garije. In 1957 beging Popovic echter in zijn hoedanigheid van minister van buitenlandse zaken een politieke blunder doordat hij, onjuist voorgelicht, de man was die er zorg voor droeg dat de D.D.R. door de Joegoslavische staat als zelfstandige staat werd erkend. In 1963 werd Popovic als een „oorlogsmisdadiger" bij het Westduitse opperste gerechtshof aangeklaagd en in staat van be schuldiging gesteld, daar hij ver antwoordelijk zou zijn voor de dood van driehonderd Duitse mi litairen, die in 1945 op zijn bevel in Bosnië werden neergeschoten. In aansluiting daarop werd Po povic in april 1965 tot aftreden gedwongen. Thans is hij door maarschalk Tito benoemd tot diens plaats vervanger en tot regeringschef. Het kan verkeren Japan verwacht niet dat op de in september in Tokio te hou den conferentie een opiossing zal worden gevonden voor alle vraagstukken betreffende de schulden van Indonesië, zo heeft een woordvoerder van het Ja panse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Japan meent daarom dat ergens in Europa een tweede conferentie zal moeten worden gehouden. Het besluit om in september een conferentie te houden over herziening van de Indonesische schulden en over andere hulp verlening is eerder deze maand genomen door Australië, Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië, Ja pan, West-Duitsland, Nederland, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Canada. Op een plein buiten de poort van Sanaa, de hoofdstad van Je men, is woensdag een man in het openbaar onthoofd terwijl twee andere mannen en een vrouw hetzelfde lot moesten ondergaan, aldus een Europese handelsver tegenwoordiger die woensdag avond uit Sanaa in Aden aan kwam. De zegsman die zijn naam niet bekendgemaakt wil zien, zei een acht-millimeter kleurenfilm van de onthoofding te hebben op genomen. Hij verliet Sanaa voor dat de drie andere terechtstellin gen werden uitgevoerd. Wanneer de vrouw ook is ont hoofd, vormt dit een grote uit zondering. Vrouwen worden in Jemen niet in het openbaar ont hoofd. Volgens de zegsman waren de vier schuldig bevonden aan het uitvoeren van een granaataanval op een moskee. Daarbij werden vier personen gedood en ver scheidene gewond. De vrouw zou de handgranaten hebben ver voerd. De vier zouden konings gezind zijn en aanhangers van de beweging, die de republikeinse regering van Jemen nu al enige jaren bestrijdt. Nadat de republi keinen ongeveer vier jaar gele den in bijna geheel Jemen de macht hadden overgenomen, werd terechtstelling door ont hoofding vervangen door de ko gel. De rechter had nu anders bepaald, aldus de zegsman. De regering van het prinsdom Monaco heeft woensdag een nieuwe financiële maatregel aangekondigd, welke beoogt de invloed in het prinsdom van de Griekse scheepsmagnaat Onassis te besnoeien. Onassis voert al twee jaar strijd met prins Rainier over het bestuur van de speelgelegenhe- den en andere toeristische attracties waardoor Monte Carlo beroemd is geworden. De regering heeft nu 600.000 nieuw gecreëerde aandelen in de Société des Bains de Mer, de maatschappij die de casino's en die meeste toeristenattracties in handen heeft, aangekondigd ter waarde van 33 miljoen gulden. Onassis had tot dusver meer dan de helft van 't miljoen aan delen in deze maatschappij in zijn bezit. Hij heeft aangekondigd gerechtelijke stappen te zullen ondernemen tegen de wet die 't prins Rainier mogelijk maakte de 600.000 nieuwe aandelen uit te geven. eHt partijbestuur van de paci- fistisch-socialistische partij spreekt zijn afkeuring uit over het voorne men van de regering het inkomen van het staatshoofd, dat tot en met 1960 één miljoen gulden bedroeg, nu van 2,5 miljoen tot 5,2 miljoen gulden te verhogen. In deze tijd waarin op lonen en salarissen, a.o.w. en sociale uitkeringen, stu dietoelagen en dergelijke wordt beknibbeld op grond van de moei lijke economische toestand van ons land, aéht het bestuur het onaan vaardbaar dat terwille van het in dienst houden van niet minder dan 279 man personeel dit inkomen in vijf jaar tijds meer dan vijfmaal zo groot wordt gemaakt. Tegen dezelfde achtergrond neemt het partijbestuur stelling tegen het voornemen om de scha deloosstelling van leden van de tweede kamer, die reeds op 1 ja nuari 1965 van 15.000,- op 20.000.- gulden werd gebracht, per 1 juli 1966 tot 25.000,gulden te ver hogen. V,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4