SANOVITE Gemeenteraad van Terneuzen Bekentenis in Haagse stiletto-moord E.E.G.- ministerraad bespreekt vervoerspolitiek PIJPENCOMBINATIE DOOR WESTERSCHELDE In augustus worden buizen gelegd van 2400 meter lengte V. N,-GELUIDSARCHIEF BEDREIGD De kosten ven de Britse irijdkrachtcs ir. West-Duits! (uit volle tarwe) Vrijdag 29 juli 1966 Binnenvaart Ongenoegen Wetsontwerpen voor maatregelen tegen recessie in Ver. Staten DE v'R.TTFC ZEEUW De grootste ondernemingen buiten de Verenigde Staten Jongetje door aanhanger overreden KOSMOS- KUNSTMAAN GELANCEERD Pagina 3 Smakelijk! Regelt de spijsvertering. GEVANGENISSTRAF VOOR DE FIN SODERMAN Vader stond terecht wegens mishandeling Zuid-Molukkers wenden zich tot minister van buitenlandse zaken Negen inbraken gepleegd En het wilde weg gestoken Maatregelen tegen prijsstijging in Engeland RIOOLBELASTING GOEDGEKEURD Er waren gisteravond in de vergadering van de gemeente raad van Terneuzen, die onder voorzitterschap stond van wet houder M. de Vos, niet veel pun ten van discussie. Diverse pun ten van behandeling gaven hoogstens aanleiding tot het stellen van enige vragen. Een korte gedachtenwisseling werd gewijd aan het voorstel tot invoering van een rioolbelas ting. De uitgaven voor de ge meentelijke riolering stegen van f 80.000,in 1964 tot ongeveer f 140.000,B. en W. achten het voorshands voldoende dat uit de rioolrechten een bate wordt ver kregen van 105.000,— het geen een heffing van 20 be tekent. De heer De Feijter vroeg of er ook aan andere dekkingsmidde len was gedacht, bijv. een bij drage uit het fonds Stadsuitleg. Verder meende hij dat ook het rijk zou kunnen bijdragen, om dat de ombouw van het riool stelsel een gevolg zou zijn van de kanaalwerken. Wethouder De Meijer achtte deze redenering onjuist omdat dit plan al vrij oud is. Boven dien wees de wethouder van fi nanciën er op dat het gemeente bestuur van Terneuzen nu door G. S. min of meer onder druk werd gezet. Dit beaamde de loco-burge meester die daaraan toevoegde dat deze belasting voor Terneu zen in vergelijking met andere naburige gemeenten nog heel gunstig ligt. Uit het fonds stads uitleg kan niet worden geput, aldus de loco-burgemeester, om dat de rioolbelasting telkenjare terugkeert. De heer De Vos voegde er aan toe dat G. S. op invoering heb ben aangedrongen omdat Ter neuzen regelmatig een begro tingstekort heeft. DOORSTROMING Over het voorstel tot vaststel ling van een verordening ter be vordering van de doorstroming van huurders van goedkope naar duurdere woningen in de ge meente Terneuzen merkte de heer Huijbrecht op dat dit vol komen beantwoordt aan het geen diverse malen in de be- De E.E.G.-ministerraad was gisteren onder leiding van de Nederlandse staatssecretaris ir. S. A. Posthumus bijeen om de grondbeginselen van de toekom stige gemeenschappelijke ver voerspolitiek nader te definiëren. Vorig jaar juni, de laatste maal dat de vervoersproblemen op Europees ministerieel niveau zijn besproken, zijn de ministers een stelsel overeengekomen, dat een grote mate van vrije prijsvorming mogelijk maakt. De E.E.G.-com- missie is echter bij de uitwerking van dit basisakkoord weer aan zienlijk van dit vrijheidsbeginsel afgeweken. De ministers waren overeenge komen, dat er in de Europese ge- tiek weliswaar margetarieven zouden gelden, d.w.z. voorge schreven maximum- en mini- mumpriizen, maar die zouden niet bindend zijn in een aantal gevallen en met name niet in de internationale binnenvaart. Daar zou men contracten buiten de marges kunnen sluiten, doch die contracten zouden dan moeten worden goedgekeurd. De E.E.G.-commissie heeft in een ontwerpverordening, waarin zij dit basisakkoord nader uit werkte, tot ongenoegen van Ne derland dit beginsel van vrijheid van prijsvorming weer op losse schroeven gezet: allereerst door de mogelijkheid te openen dat een E.E.G.-land vaste maximum- of minimumprijzen instelt, als er moeilijkheden op zijn vervoers markt ontstaan en bovendien door zekere criteria te stellen voor het beginsel van vrije prijs vorming buiten de marges. Dit is wel het voornaamste punt dat de ministers te beslisen kregen, naast technische zaken die met de verdere uitwerking van deze vervoerspolitiek samen hangen. schouwingen bij de jaarlijkse begrotingen door zijn fractie naar voren was gebracht. Ook de heer Ramondt zei zich hierover te verheugen. Hij meen de dat met deze regeling wel enige ervaring zal moeten wor den opgedaan. Op een vraag van de heer De Feijter zei de loco-burgemees ter dat deze regeling met in gang van 1 januari 1966 van kracht is, zodat alsnog aanvra gen kunnen worden ingediend. Deze regeling behelst het be talen van een vergoeding tot een maximum van 1000 wan neer men een duurdere woning huurt. Aan de openbare school voor u.l.o. werd de heer L. A. C. Soe- ters uit Kortgene met algemene stemmen tot onderwijzer be noemd. Aan de heer J. Klok werd eer vol ontslag verleend als leraar aan het Petrus Hondiuslyceum (gymnasiale afdeling). De heer H. Kole kreeg ontslag als onderwijzer aan de school voor u.l.o. in verband met zijn benoeming tot hoofd van de nieuwe openbare school aan de Tamarindastraat. GRONDVERKOOP De raad besloot tot aan- en verkoop van diverse percelen grond o.m. aan de Handelsmij „Terneuzen" en aan de woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang". Ook de voorstellen tot het ver lenen van een subsidie aan de jeugd verkeerstuin en tot het aangaan van een lening van 180.000,- werden goedgekeurd. Geen bezwaar had de raad tegen de wijzigingen van: de begroting 1966 van het grondbedrijf; de begroting 1966 van open bare werken; de begroting 1966 van de ge meentelijke sociale dienst en de gemeentebegroting 1966. Een commissie, bestaande uit de heren Weterings, De Feijter en Ramondt onderzochten de ge loofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden. Alle stuk ken werden in orde bevonden, zodat tot toelating kon worden besloten. Deze week Is bij Ossendrecht de vierde en laatste pijp voor de gas- en watervoorziening van Zeeuws-VIaanderen door de Os- sendrechtse geul getrokken. Er volgt nu een 2400 meter lan ge pijpleiding door de Schelde. De watervoorziening in Zeeuws- VIaanderen wordt daardoor straks gebracht op 80.000.000 m3 per jaar. Voor het jaar 2000 spreekt men van 60 a 70 miljoen m3. De drie buizen van 76 cm doorsnee' en de twee verleden jaar gelegde buizen hebben een totale capaciteit van 60.000.000 m3 per jaar. De rest komt uit een grondwaterreservoir bij Aardenburg, uit de Braakman (Belgisch oppervlaktewater) en de toekomstige waterfabriek van Terneuzen. Het gevolg van een en ander is dat Zeeuws-VIaanderen in de toekomst zal beschikken over drie soorten water, n.l. gedistil leerd water uit de fabriek te Terneuzen (9.000.000 m3), drink water uit de grond bij Aarden burg (3.000.000 m3) en langs de pijpen van Ossendrecht, bene vens voor de industrie niet ge heel gezuiverd water. Voor de aanvoer van het wa ter uit Ossendrecht is een pomp- installatie in de maak. Deze krijgt een zodanige capaciteit, dat het water pas in de Braak man weer door een pomp moet, ter distribuering voor Zeeuws- VIaanderen. De nieuwe buizen die eind augustus de oversteek zullen maken, hebben een lengte van 2400 m en een diameter van 760 mm. Behalve drie waterbuizen moet er een gaspijp met diameter van 60 cm door de Schelde. De gasbuizen worden gebruikt voor het transport van aardgas. De kosten worden op 50-50-ba- sis gedekt. Uitvoerders zijn de maatschap pijen van Hattum en Blanke voort (uit Beverwijk), de bag- germaatschappij Holland (uit Hardinxveld), n.v. Visser en De democratische afgevaardig de uit Oregon en lid van de be grotingscommissie van het Ame rikaanse huis van afgevaardigden Al Ullman heeft gisteren wets ontwerpen ingediend die voorzien in een verhoging van de belastin gen en toezicht op het kopen op afbetaling. Volgens Ullman kun nen de wetsontwerpen worden beschouwd als een bijdrage aan de strijd tegen een te verwachten recessie in de V. S. Voorgesteld wordt onder meer een extra winstbelasting en een tijdelijke afschaffing van het belasting voorschot van zeven procent op investeringen in de binnenlandse industrie. De belastinginkomsten zullen hierdoor in 1967 met on geveer vijf miljard dollar stijgen. Smid (uit Papendrecht) en de Société General de Dragage (uit Antwerpen), voor dit werk ver enigd tot de combinatie Wes- terschelde. Voor het leggen van het bui zenstelsel heeft men op een af stand van 500 m van de andere buizen een sleuf gebaggerd met 9 cutterzuigers. Die sleuf wordt, nadat de buizen erin liggen, ter hoogte van 2 meter volgestort met steen. Een betonlaag om de buizen is aangebracht om het gewicht te verhogen, zodat ze meteen vastliggen. Het geheel is een miljoenen- werk dat voor de toekomst van Zeeuws-VIaanderen van het grootste belang is. Het Amerikaanse blad „For tune" heeft een opsomming ge geven van tien industriële onder nemingen buiten de Verenigde Staten die naar hun omzet in het boekjaar 1965 de grootste ter we reld zijn. De volgorde is: 1. Koninklijke/SheU-groep met 7,2 miljard dollar; 2. Unilever met 5,1 miljard dollar; 3, De Britse nationale kolenraad met 2,64 miljard dollar; 4. British Petroleum met 2,4 miljard dol lar; 5. Volkswagen met 2,3 mil jard dollar; 6. Imperial Chemical Industries met 2,29 miljard dol lar; 7. Philips' gloeilampenfa brieken met 2,08 miljard dollar; 8. Siemens met 1,79 miljard dol lar; 9. August Thyssen-Huette met 1,72 miljard dollar; 10. Far- benfabrieken Bayer met 1,58 mil jard dollar. Volgens het blad zijn de om zetten en de winsten van de tweehonderd grootste industriële ondernemingen buiten de Ver enigde Staten vorig jaar minder sterk toegenomen dan die van Amerikaanse bedrijven. De om zetten namen in 1965 met 7,9 proeent toe vergeleken met een groei van 11,9 procent in 1964 en met een stijging van 11,8 procent in 1965 voor de vijfhonderd grootste Amerikaanse concerns. De winsten van de 200 buiten landse bedrijven stegen volgens „Fortune" vorig jaar slechts 10,2 procent vergeleken met 12,1 pro cent in 1964. De 500 Ameri kaanse bedrijven zagen hun winst -verleden jaar met 16,1 pro cent omhoog gaan. Woensdagmiddag om half twee is het vijfjarig jongetje A. M. van Gammeren uit Rijswijk (N. Br.) in zijn woonplaats door een aanhanger van een vrachtauto overreden en op slag gedood. De jongen liep uit een uitrit in de Nieuwstraat in Rijswijk de straat op. Hij wachtte wel op een vrachtauto die juist aan kwam, maar lette niet op de aan hanger. Hij werd overreden en was op slag dood. De Sowj et-Unie heeft donder dag opnieuw een Kosmos-kunst- maan gelanceerd, de 126ste van de serie. De apparatuur aan boord van de kunstmaan functio neerde normaal. (Adv.) T»., «m4 WltlllH Donderdag zijn in Bonn Brit se en Westduitse regeringsfunc tionarissen bijeengekomen om voorbereidingen te treffen voor overleg in een gemengde mi nisteriële commissie over de Westduitse vergoeding van de deviezenkosten van het Britse Rijnleger. De commissie zal be staan uit Britse en Westduitse ministers van buitenlandse za ken, defensie en handel. Zij zal in september verslag uitbren- g*iuun d«tweeregeringen. De biieenkomst was gearran geerd tijdens de besprekingen die de Britse en Westduitse mi nisters van financiën. .Tames Callaghan en Rolf Dahgruen, verleden week heben gevoerd. Minister Callaghan heeft ervoor Gewaarschuwd dat de Britse troepen uit West-Duitsland zul len worden teruggetrokken, ten- zö de Westduitse regering de volledige d"V'"zen>ost.en van 941 min pond sterling per jaar voor Evenals zoveel historische monu menten wordt het geluidsarchief van de Verenigde Naties in New York bedreigde door de invloeden van de tijd. Zo heeft men gecon stateerd dat duizenden grammo foonplaten, waarop de debatten van alle raden, commissies en an dere organen der Verenigde Naties in de jaren 19461963 staan, zijn aangevallen door een microscoo- pische kleine zwam, die zich te goed schijnt te doen aan de ver- Wegens het verzamelen van inlichtingen die Finlands betrek kingen met een ander land in ge vaar brachten, is de in Moskou geboren Finse muntverzamelaar Leonid Soderman tot een jaar en twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Over de aard van de inlichtin gen en van welk land sprake is, kon niets worden meegedeeld. Op 12 augustus moet Soderman opnieuw voor de rechter ver schijnen, dan wegens het deel nemen aan goudsmokkel van de Canarische eilanden naar Fin land. UITKOMST VOOR BESCHADIGINGEN Een nieuwtje voor automobilisten die een beschadiging aan hun wagen hebben, is deze spuitbus lak, waaraan op eenvoudige wijze een handgreep bevestigd kan worden, die de automobilist in staat stelt krassen op een profes sionele manier weg te werken. nisachtige bovenlaag van de pla ten. In talrijke gevallen zijn gesprek ken onverstaanbaar geworden. Een reddingsactie moet nu voorkomen dat tenminste de debatten van de veiligheidsraad van verscheidene jaren bewaard blijven. Men legt ze vast op de geluidsband. Om dit goed te doen is echter een krediet van 86.000 dollar (309.000 gulden) nodig en dat is moeilijk vrij te ma ken, gezien de precaire financiële omstandigheden waarin de volke renorganisatie verkeert. Sinds 1963 worden de debatten op de geluidsband opgenomen. De officier van justitie bij de Groninger rechtbank eiste don derdag tegen de 21-jarige on derhoudsmonteur R. M. uit Hoo- gezand vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 500 boete, subsidiair 100 dagen hech tenis. Hij zou in november van het vorige jaar in een plotselin ge driftbui zijn zoontje van vijf maanden, omdat het niet op hield met huilen, zo hebben ge slagen dat de baby een been breuk en een scheurtje in het schedeldak opliep. Verdachte heeft er achteraf erg veel spijt van en heeft daarvan verschil lende malen getuigd. M. was volgens de verklaring van zijn raadsman altijd heel zorgzaam tegenover het kind. Hij is door een zenuwarts onderzocht, die van oordeel was dat de vader niet helemaal toerekeningsvat baar kon worden geacht. Uitspraak op 10 augustus. EEN VROLIJK VAKANTIE-PLAATJE Een vrolijk vakantie-plaatje van Prinses Margriet en Mr. Piet-er van Vollenhoven tijdens hun va kantie in Porte Ercole. Ir. J. A. Manusama, leider van de Zuid-Molukkers in ons land, heeft zich schriftelijk tot de 'mi nister van buitenlandse zaken ge wend en er op aangedrongen het onderzoek naar de brandstichters in de Indonesische ambassade niet te beëindigen alvorens de daders bekend zijn en hun namen gepubliceerd, „opdat op die wijze voor de zoveelste maal de onjuis te verklaringen van de Indone sische ambassade aan het dag licht mogen treden." In verband met het van Indo nesische zijde geuite vermoeden dat de in Nederland verblijven de Zuid-Molukkers de stichters zijn van de brand van woensdag j.l. in de Indonesische ambassade, verklaart de heer Manusama in de brief, dat de methoden van teneur, brandstichting en orde verstoring ter bereiking van het politieke ideaal van de Zuid- Molukkers hun volkomen vreemd zijn. „Wij hebben dit in de ach ter ons liggende jaren ook steeds getoond. Alle door ons tot nu toe georganiseerde demonstraties en acties hebben steeds een correct en gedisciplineerd verloop gehad. Het ligt geenszins in onze bedoe ling van de tot dusver gevolgde lijn af te wijken. Tenslotte zijn Zuid-Molukkers geen Indone siërs", aldus ir. Manusama in zijn schrijven aan minister Luns. De 16-jarige schilder, een van de vier minderjarige arrestanten in de zaak-Kleynhaus, heeft te genover de Haagse politie bekend de stilettosteken te hebben toe gebracht, waaraan de 23-jarige bedrijfsleider van een dansschool in Den Haag de heer H. Kleyn- haus, is bezweken. Zijn vader (50) werd gewond eveneens door steken van de schilder. De steekpartij vond zondag avond laat plaats in de dans school van de heer Kleynhaus aan de Apeldoornselaan. Het viertal was uit de school verwij derd nadat zij moeilijkheden had den veroorzaakt. Zij kwamen te rug, vernielden de toegangsdeur en trokken hun stiletto's. In de verwarring na de steekpartij wis ten zij te ontkomen, maar maan dagmorgen vroeg werden allen van hun bed gelicht. Bij twee van hen ging de aanhouding ge paard met hevig verzet. De vier jongens hebben tevens negen inbraken in Den Haag be kend. Zij zouden vandaag wor den voorgeleid voor de officier van justitie, de schilder wegens doodslag, de anderen wegens het in vereniging plegen van open lijk geweld en allen wegens de serie inbraken. Na de vechtpartij bij de dan cing brachten de schilder en de 18-jarige stratemaker hun meis jes naar huis. Het meisje van de schilder had tijdens de vecht- en steekpartij, die in het portiek van de dancing plaats had, een eindje verderop staan wachten. De aanleiding tot de hele zaak met de tragische afloop was een controverse tussen de vier jon gens, die lid waren geweest van de jongerenclan, die zich destijds „newtonboys" noemde, en een andere jongeman, die vroeger lid was van de inmiddels ook niet meer bestaande nozemclub „jets". Deze jongen was zondagavond 24 juli in de danszaal door het viertal afgetuigd. Nadat het kwartet de deur was uitgewerkt, keerden zij later in de dancing terug. Daaruit werden zij op nieuw door vader en zoon Kleyn haus verwijderd, waarna de vier jongens hun „tegenstanders" bui ten opwachtten, omdat de dans avond was beëindigd. Hij kwam evenwel niet naar buiten. Een vriendje van hem durfde de dancing wel te ver laten. Hij werd door het viertal geschopt en geslagen en vluchtte weer naar binnen. De schilder vloog de vluchtende jongen ach terna, maar de deur werd voor zijn neus dichtgeslagen. De schil der trapte toen een ruit kapot. De heer Kleynhaus jr. pakte zijn gummiknuppel en ging met anderen naar buiten. Daar ont stond de vechtpartij, waarbij de dodelijke steken met de stiletto zijn toegebracht. De schilder heeft tegenover de politie ver klaard een schop te hebben ge kregen en op de grond liggend zijn mes te hebben getrokken. „Ik was door het dolle heen en heb in het wilde weg gestoken", zei hij. Uit het politieverhoor is ko men vast te staan, dat ook de 17- jarige dakbedekker een mes in zijn handen moet hebben gehad. De heer Kleynhaus jr. strom pelde naar binnen. Zijn vader, voorzien van een gummistok, stormde met anderen naar buiten. Hij riep dat de jongens zijn zoon hadden gestoken. De jongens gin gen de vader te lijf, waarbij deze o.m. werd geslagen met de gum miknuppel, die zijn zoon had la ten vallen. De schilder sprong de heer Kleynhaus sr. op de rug en stak hem met het mes. Het kwar tet vertrok daarop op bromfiet sen. De Britse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan be paalde maatregelen die de stij ging van de prijzen in Engeland tot staan moeten brengen om 'n devaluatie van het pond sterling te voorkomen en de economische situatie te verbeteren. Zoals be kend hebben de Britse vakbon den ingestemd met een loonstop van zes maanden, waarbij zij ech ter van de Britse regering heb ben geëist dat 'de prijsstijgingen even krachtig zullen worden aangepakt. Bijzonderheden over de goed gekeurde maatregelen zullen spoedig worden bekendgemaakt. In welingelichte kringen is ver nomen dat de Britse regering meer volmachten wil om de loon- en prijsstop af te dwingen. Hiertoe is reeds 'n wetsontwerp bij het parlement ingediend. Naar is vernomen dat de bijzon derheden van de maatregelen van daag zullen worden bekendgemaakt in een witboek. Het ligt in de be doeling later amendementen in te dienen op het thans in behande ling zijnde wetsontwerp dat de Britse regering machtigt tegen de stijging van lonen en prijzen op te treden.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3