Het Indonesische kabinet geïnstalleerd SOEKARNO ONTKENT OVERDRACHT UITVOERENDE MACHT HET WEER MANSFIELD WIL VERMINDERING AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN IN EUROPA RIJKSRECHERCHE STELT ONDERZOEK IN NAAR BRAND IN INDONESISCHE AMBASSADE OUD-MINISTER FRANK COUSINS HANDHAAFT OPPOSITIE TEGEN BRITSE REGERING De F. D. P. en de kernwapens DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE IN GENÈVE VRIJDAG 29 JULI 1966 22e Jaargang No. 6740 Confrontatie duurt voort ..Grootste patriot" Weerbericht Hoogwater Opgelucht Waarnemers verbaasden zich Incident Groeiend verzet Nieuw proces in Djakarta WILSON WIL SALARISSEN PARLEMENTSLEDEN NIET VERLAGEN Bewogen Modder SOWJET-UNIE HELPT POKKEN BESTRIJDEN Het „Amerikaanse gevaar Zon- en Maanstanden Demonstraties Prinses Beatrix honorair erelid instituut van ingenieurs Bewaakte" Chinezen hehhen visum voor vier weken DE IN PEKING UITGEWEZEN ZAAKGELASTIGDE NOODWEER BIJ SORRENTO Weer bus met Belgische kinderen verongelukt Oe Thant blijft dag langer in Moskou flmitwbif efl *B«fflaifie«ïEfjnEüZEN Mnctoqf-g»»W^a»et*Bw l'vaa ëa Saai» Hedaette- êa Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01180 207* Gironummer: 88180 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 88 et Losse nrs 12 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pet advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 11,10 Iedere regel meet 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. President Soekarno heeft don derdag het nieuwe kabinet ge ïnstalleerd en verklaard dat hij nog steeds premier is, een func tie die naar het zeggen van ge neraal Soeharto is afgeschaft. Soekarno zei voorts, dat de confrontatie jegens Maleisië niet is geëindigd. Hij verklaarde dit tijdens de installatieplechtigheid, waarvan radio-Djakarta een verslag heeft uitgezonden. De president wees er op dat volgens de grondwet van 1945 de president tevens premier is. Wat betreft zijn decreet van 11 maart dat de uitvoerende macht aan generaal Soeharto gaf, zei Soekarno: „Ik verklaar nadruk kelijk dat het geen overdracht van gezag was". Maleisië noemde hij een neo- kolonialistisch project. „In Koe- ala Loempoer zeggen ze dat de confrontatie teneinde is. Neen, wij tonen slechts dat wij bereid zijn de zaak langs vreedzame weg te regelen". Soekarno is voor terugkeer tot het akkoord van Manilla van 1963 tussen Maleisië, Indonesië an de Philippijnen tot oplossing van de kwestie. Volgens dat ak koord zou in Sabah en Serawak 3e bevolking worden gevraagd of zij al of niet deel wilde uit maken van de federatie Malei sië. „Als de toenkoe (de Malei sische premier) dat wil, ben ik gelukkig. Ik deel de buitenland se afgezanten mee dat de con frontatie voortduurt zolang Koe- al? Loempoer zich niet houdt san het akkoord van Manilla", aldus Soekarno. Soekarno benoemde donder dag Leimena tot eerste vice- voorzitter van de hoogste advi serende raad, waarvan hij zelf voorzitter is. Hij noemde Lei- mena „de grootste patriot". Roeslang Abdoelgani benoemde hij tegelijk tot voorzitter van verscheidene staatsinstellingen goals de nationale planraad, het Wind uit zee Het frontenstelsel van een de pressie boven Schotland trok donderdag in langzaam tempo over Engeland naar het oosten. Deze storing zal ons het komende etmaal met veel bewolking en tij delijk enige regen passeren. Ach ter de storing aan zullen matige, aan de kust af en toe vrij krachti ge westelijke tot noordwestelijke winden koele lucht naar ons land aanvoeren, waarin later enkele opklaringen, maar ook enkele buien worden verwacht. medegedeeld dóór het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Koel Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, later ook enkele opklaringen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. VRIJDAG 29 JULI 11.54 11.54 1230 12.30 1.04 1.04 1.13 113 nationale defensie-instituut en de commissie voor atoomener gie. Vier legerleiders werden door hem bevorderd. Luitenant- generaal Soeharto is tot gene raal bevorderd, een rang die tot dusver alleen oud-minister van defensie Nasoetion had. Het hoofd van de marine, Moeljadi, is bevorderd tot vice-admiraal; de chef van de luchtmacht Roes- min Noerjadin tot vice-lucht- maarschalk en de chef van po litie Soetjipto Joedodohardjo tot generaal van politie. Soekarno toonde zich veront waardigd over persberichten in het buitenland, volgens welke hij zijn gezag op 11 maart aan Soeharto zou hebben overgedra gen. Hij ontkende ten stelligste dat hij ooit de uitvoerende macht had overgedragen. Zijn bevel van 11 maart aan de leger leiding hield alleen in „de rege ring te beschermen, om het even welke regering". Soekar no zei „heel opgelucht" te zijn dat het volkscongries deze in structie had geratificeerd. Soekarno zei verder dat al zijn leerstellingen uit het verleden moeten worden toegepast. Zowel Indonesische als bui tenlandse waarnemers waren over deze uitlating zeer ver baasd, aangezien het volkscon gres onlangs heeft bepaald dat Soekarno's leerstellingen moe ten worden herzien en dat alle punten die niet in overeenstem ming Zijn met de grondwet en met de staatsfilosofie van „pant- jasila", dienen te vervallen. Deze waarnemers verklaarden dan ook dat Soekarno's mede deling rechtstreeks indruist te gen de eisen van het volk om zijn leerstellingen te onderzoe ken en te herwaarderen. Alle vijf minister van het ka- binetspresidium luisterden met lange gezichten toen Soekarno zijn persoonlijke uitleg gaf van een ander onderwerp: de order van 11 maart j.l. om zijn be voegdheden aan legerleider Soe harto over te dragen. over zijn optreden heeft -ge schreven. „Zij smijten met modder naar ons", aldus het woedende staats hoofd, zich beklagend over de slechte berichtgeving over In donesië in de buitenlandse pers. In het bijzonder ging de be windsman te keer tegen 't Ame rikaanse weekblad „Time", dat onlangs een lang artikel aan In donesië heeft gewijd met op het omslag een foto van „sterke man" Soeharto. Hij toonde zich erg ontstemd over dit artikel, waarin wordt gesproken van de geleidelijke achteruitgang van Soekarno's macht welke naar de strijdkrachten wordt overgehe veld. Soekarno schreeuwde ook dat radio-Koeala Loempoer en de B.B.C. ten onrechte hadden om geroepen dat hij in het nieuwe kabinet niet langer eerste-mi- nister is. „Ieder lid van het kabinet is mijn assistent, Soeharto inbe grepen", zo sprak hij. De installatierede kreeg een onverwachte onderbreking. Een mohammedaanse student wist het presidentiële paleis binnen te glippen en te schreeuwen „be ëindigt uw revolutie". Voordat hij meer kon roepen, was de man overmeesterd door leden van veiligheidsdienst en paleis wacht. De betoger, wiens naam niet is bekendgemaakt, is in hechtenis genomen. Hij droeg een wimpel met de groene ster, het embleem van de anti-com- munstische vereniging van mo hammedaanse studenten. De voorzitter van het kabi netspresidium, generaal Soehar to, zei tot verslaggevers dat hij het kabinet zal wijzigen, als daarin ministers zitting hebben die niet tegen hun taak zijn op gewassen. Dergelijke staatslie den zullen worden vervangen, aldus Soeharto in antwoord op het groeiend verzet tegen het kabinet, vooral van de orthodox- mohammedaanse partij Nahda- toel Oelama. Ook „Kappi", het actiefront van studenten en leerlingen bij het middelbaar onderwijs, heeft zijn ontevredenheid tot uitdruk king gebracht, omdat een be paalde groep men neemt aan dat bedoeld wordt de militaire te veel zetels in het kabinet inneemt. Het Indonesische militaire tri bunaal dat de leiders van de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober berecht, is donder dag begonnen met het proces tegen de gewezen luitenant-ko lonel van de luchtmacht Heroe Atmodjo, die vice-voorzitter was van de door de samenzweerders gevormde „revolutionaire raad". Heroe Atmodjo, die destijds plaatsvervangend hoofd van de inlichtingendienst van de lucht macht was, is de achtste coup- leider die terechtstaat. Zes zijn al ter dood veroordeeld en één kreeg levenslang. Mogelijk zal tijdens het huidige proces de voormalige luchtmachtbevelheb ber Omar Dhani als getuige worden gehoord. Buitenlandse correspondenten mogen op last van president Soekarno het pro ces niet bijwonen. Senator Mike Mansfield, leider van de democratische meerder heid in de Amerikaanse senaat, heeft woensdag gepleit voor een gedeeltelijke terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Europa in twee stadia. Een goede eerste stap zou zijn de 75.000 Amerikanen die Frankrijk moe ten verlaten in verband met de Premier Wilson van Engeland heeft een voorstel tot verlaging van de salarissen van parle mentsleden met tien procent als een voorbeeld voor het land met het oog op de economische toe stand verworpen, zo heeft hij donderdag schriftelijk aan het lagerhuis meegedeeld. Kennelijk bewogen sprak de president over dr. Leimena, de vroegere vice-premier, en Roes- lan Abdoelgani, die beiden uit het kabinet verdwenen na mas sabetogingen door studenten. „Het doet mij leed dat de jeugd Leimena als een „ja knikker" en een slecht man heeft gebrandmerkt. In ken Leimena en ik weet dat hij een goed vaderlander is". Schreeuwend zo hard hij kon veegde Soekarno de buitenland se pers de mantel uit die naar zijn zeggen op kritische wijze Volgens de Australische na- 1 tuurkündige prof. Stuart Thomas i hutier bestuderen Engeland, Rus land en de Ver. Staten de moge lijkheden om atoomraketten te gebruiken om te voorkomen dat de asteroïde Icarus in botsing komt met de aarde, waarvan de vernietigende kracht op 1000 wa terstofbommen wordt gesteld. Iedere microscopische afwijking in het heelal zou de baan in de fatale richting kunnen verande ren. De Sow jet-Unie zal 75 miljoen doses entstof tegen pokken leve ren en in de volgende drie jaar ook specialisten ter beschikking stellen als bijdrage tot de cam pagne van de wereldgezondheids organisatie ter uitroeiing van de ziekte in de gehele wereld. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 30 JULI 1966 Cadzand 11.52 12.20 Breskens 12.17 12.45 Terneuzen 12.53 1.21 Hansweert 1.27 1.54 Walsoorden 1.36 2.03 zon maan op onder op onder juli 29 4.56 20.36 19.24 1.25 30 4.58 20.34 20.12 2.15 31 4.59 20.32 20.48 3.16 Hef onderzoek dat de Haagse politie instelt naar aanleiding van de vermoedelijke brandstichting in de kanselarij van de Indonesische ambassade aan de Tobias Asser laan in de residentie, wordt ver richt in samenwerking met de rijksrecherche. Volgens de politie zijn geen mo- lotov-cocktails gebruikt, daar deze projectielen worden gevormd door o.m. een granaat en een fles brand bare vloeistof. Bij de brand in de ambassade ziin in geen geval gra naten gebruikt. Reeds eerder zijn er moeilijk heden bij het gebouw van de In donesische ambassade geweest bui ten de gebruikelijke optochten die diverse groepen, zoals de Zuidmo- lukkers, regelmatig hebben gehou den. In april hebben jongerengroepen van de Zuidmolukkers spontane demonstraties gehouden. Ook werden in april 's avonds en 's nachts Zuidmolukkers in de omgeving van het ambassadege bouw aangetroffen, die zich ver dacht ophielden. Acht werden er toen gearresteerd, van wie er vijf uit de tuin van de Zwitserse am bassade werden gehaald, die zich daar hadden verstopt. Tegen een van de arrestanten werd proces verbaal opgemaakt, omdat hij een groot mes bij zich had. Hij had daarvoor niet de vereiste vergun ning die krachtens de wapenwet nodig is. Later werden in de tuin van de aangrenzende Zwitserse am bassade nog een bijl en een fles benzine gevonden. Ongeregeldheden bij de Indone sische ambassade waren er voorts in augustus van het vorig jasr, toen Papoea's er demonstreerden Daarbij kwam het tot schermut selingen tussen Indonesiërs en Pa poea's. De politie intervenieerde om de rust en orde te herstellen. „Wij zijn van mening, dat de voorstellen van de regering niet zijn aangepast aan de huidige economische situatie en wij zul len niét aan de toepassing ervan meewerken", aldus heeft Frank Cousins, secretaris-generaal van het verbond van vakverenigingen in de sector vervoer met an derhalf miljoen leden het mach tigste vakverbond in Engeland woensdagavond in Bristol ver klaard. De oud-minister van technolo gie bevestigde hiermee niet al leen zijn oppositie tegen de ver- soberingspolitiek van de Britse regering, maar ook tegen het enkele uren eerder genomen be sluit van het Britse algemene verbond van vakverenigingen (T.U.C.) om steun te verlenen aan de deflatoire maatregelen van premier Wilson, waaronder de loonstop. De oppositie van Cousins komt ook tot uiting in het feit, dat hij niet heeft deelgenomen aan de stemming in het lagerhuis over de conservatieve motie van af keuring met betrekking tot het economische beleid van de Britse regering. Zijn voorbeeld schijnt overigens door 13 andere labour- leden van het lagerhuis te zijn gevolgd. Prinses Beatrix heeft het voor nemen op donderdag 8 september een bijeenkomst bij te wonen van het koninklijk instituut van inge nieurs in Den Haag. Tijdens deze bijeenkomst zal de-"prinses het ho norair lidmaatschap van het insti tuut aanvaarden. Prins Claus zal de prinses ver gezellen. Na de installatie zal mr. L. Rop- pe, gouverneur van de Belgische provincie Limburg, een voordracht houden over „koning Willem I en de verenigde Nederlanden". ff Dertien labour-parlementsle- den en verscheidene bekende personen, onder wie lord Broek - way, hebben de verklaring onder tekend, die donderdag is gepu bliceerd door het Vietnam-comi- té van de „camnagne voor kern- ontwapening". Er wordt in voor gesteld, dat Engeland zijn banden met de Verenigde Staten ver breekt. De verklaring vergelijkt het „Amerikaanse gevaar" met de opkomst van het nazidom. De ondertekenaars eisen het vertrek van de Amerikaanse militairen uit Engeland en de terugtrekking van Engeland uit alle militaire bondgenootschappen waarvan de Verenigde Staten lid zijn. Ten slotte wordt geëist dat Engeland pogingen in het werk stelt om de Geneefse conferentie bijeen te roepen, uitgaand van een vertrek van de Amerikanen uit Zuid- Vietnam. In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld dat de visa welke door de Nederlandse diploma tieke missie in Peking zijn ver strekt aan de leden van de Chi nese delegatie naar het interna tionale congres voor lastechniek in Delft, een geldigheidsduur van vier weken hebben, te reke nen van de datum van binnen komst. De woordvoerder gaf toe dat door een verblijf na het ver strijken van de geldigheidsduur van het visum een ernstige si tuatie zou ontstaan. De delegatie is op 4 juli in Nederland gearriveerd. Het tweede kamerlid Ruygers (P.v.d.A.) heeft de minister van buitenlandse zaken gevraagd in zijn antwoord op een eerder door hem gedane vraag ook te betrek ken de uitwijzing van de Neder lands zaakgelastigde uit Peking, de moeilijkheden rond zijn terug keer naar Nederland en het door de regering in deze zaak ge voerde beleid. Dit kamerlid had de minister gevraagd, zodra het onderzoek is afgelopen, de kamer zo uitvoerig mogelijk in te lichten omtrent alle gebeurtenissen, die hebben geleid tot uitwijzing van de zaak gelastigde van communistisch China. Een hevig noodweer heeft don derdag op het schiereiland Sorren to ten zuiden van Napels overstro mingen en aardverschuivingen ver oorzaakt. Verscheidene auto's wer den door aardverschuivingen be dolven, hoge golven sloegen bad huisjes kapot en straten kwamen onder water te staan. Franse N.A.V.O.-politiek, naar de V. S. terug te brengen. De vol gende stap zou zijn de algehele Amerikaanse troepensterkte in Europa met tien procent te ver minderen. De inkrimping, zo verklaarde hü in de senaat, is nodig wegens de verplichtingen elders en de toestand van de betalingsbalans. Hij was van mening dat de Amerikaanse defensie-inspan ning te groot is in vergelijking met de bijdrage der Westeuro- pese landen. Veel senatoren delen mijn standpunt dat het handha ven van bijna een miljoen mili tairen en familieleden in Euro pa onnodig en niet verantwoord is, aldus Mansfield. De senaat heeft de militaire hulp aan het buitenland goedge keurd tot een bedrag van 792 mil joen dollar, honderd miljoen min der dan de regering had gevraagd. Een dag eerder had de senaat het bedrag van de economische hulp aan het buitenland al met 409 miljoen dollar besnoeid. Het huis van afgevaardigden heeft de door de regering gevraagde be dragen onverminderd goedge keurd. Een gemengde commissie uit huis en senaat gaat nu de ver schillen bespreken. Voor de tweede maal binnen vier dagen is een Belgische auto bus met kinderen verongelukt. Het voertuig slipte donderdag op een gladde weg in Aarlen, België, en kwam tegen een weg wijzer tot stilstand. Er werd slechts een inzittende licht ge wond. De bus werd zwaar be schadigd. De kinderen keerden terug van een vakantie in Zwit serland. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft besloten zijn bezoek aan Moskou met een dag te verlengen voor uit gebreider overleg met de Russi sche partijleider Leonid Brezjnev, zo deelt het V. N.-secretariaat in New York mee. Oe Thant keert nu zaterdag pas uit Moskou naar New York terug. De secretaris-generaal verklaar de tijdens een lunch in Leningrad dat er sinds de oprichting van de V. N. nog nooit zulke „grimmige oorlogswolken" boven de hoofden der mensen hebben gehangen. Vol gens een verslag van het Sowjet- persbureau Tass zei hij dat de ge vaarlijke toestand wordt verergerd door de ontwikkelingen in zuid- oost-Azië. Hij was ervan overtuigd dat de Sowjet-Unie oprecht naar vrede streeft. De Westduitse vrije democra ten (F.D.P.) hebben donderdag ge- eist dat de bondsrepubliek op on dubbelzinnige en besliste wijze af stand doet van de aanspraken op kernwapens. Na analyse van de antwoorden van vijf Oosteuropese landen op de Duitse vredesnota van 24 maart j.l. meent de persdienst van ge noemde partij dat door een derge lijke maatregel een uitweg kan worden gevonden uit de impasse, waarin de Duitse politiek ten aan zien van Oost-Europa is geraakt. Overigens, zo meent men in F.D. P.-kringen, heeft de bondsrepu bliek geen enkele kans in het be zit van atoomwapens te komen. De Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapenigsconferentie in Genève, Adrian S. Fisher, heeft donderdag gezegd dat in 1980 meer dan honderd kilo plutonium per dag zal worden geproduceerd en dat het nu aan de leden van de commissie van 18 is om te beslui ten, hoe dit materiaal zal worden gebruikt, vreedzaam of voor mili taire doeleinden. De genoemde hoe veelheid plutonium kan onder cn- trole worden gebruikt om het grootste deel van de wereldbehoef te aan energie te leveren, of wel voor de vervaardiging van een tiental atoomwapens per dag. In stelling van een internationaal systeem van controle zou voorko men dat nog meer landen in het be zit komen van kernwapens, zei hij. Landen zonder kernwapens zouden dan het toezicht van het interna tionale agentschap voor atoom energie moeten aanvaarden of een gelijkwaardige internationale con trole op al hun activiteiten op het gebied van vreedzaam kernonder zoek en -gebruik. Alle verdrags leden zouden zich moeten verbin den geen splijtbaar materiaal cf bijzondere uitrusting te leveren aan andere landen, ook niet voor vreedzaam gebruik, wanneer dit niet onder genoemde controle zou staan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1