PROVINCIAAL NIEUWS Vietcong beschoot Amerikaans hoofd kwartier De weegseliaal MasiÜcie;ots in Noord-ïietnam gebombardeerd Prinselijk paar Wereldkampioenschappen bezocht scheidsrechter Terneuzen Sas van Gent Axel ingrijpende verkeers maatregelen in Engeland Weer Belgische autobus verongelukt St. Eustatius en Saba OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Premier Ky nosrm^ais over invasie Vietcong wal boycot van verkiezingen De ontsnapte Amerikaanse piloot Fa£ïna 2UEVKIIK ZEE UW Donderdag S3 Juli 1938 (Adv., Afdeling Terneuzen e.o. van Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde organiseerde excursie De afdeling Terneuzen en om streken van de Nederlandse Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in de korte tijd van haar bestaan (de afdeling ging begin dit jaar van start) reeds tal van activiteiten ontplooid. Gestart met 25 leden, telt de afdeling thans reeds meer dan 100 leden. Werd op zaterdag 4 juni reeds een geslaagde excursie gemaakt naar resp. Gent (botanische tuin van de landbouwhogeschool), Maldeghem (modeltuin en kwe kerij van de firma De Koning) en het natuurterrein „De Plaat" (met bloeiende orchideeën) on der Sint-Kruis (gemeente Aar denburg). maandagavond 25 juli hebben een 40-tal leden een zomer-excursie gehouden naar 't natuurreservaat „De Braak man". Onder de leiding van de heer Verjaal, lid van de vereni ging en werkzaam bij het staats bosbeheer, hebben zij genoten van een leerzame wandeling. Na een korte historische inlei ding over het ontstaan van de Braakman (lang geleden Brec- keme geheten) in plus minus 1360 en de inpoldering, waarvan de voltooiing plaats vond in 1952, begon de wandeling door het 95 ha grote boscomplex en natuur reservaat (£0 ha). Op deskun dige en onderhoudende wijze vertelde de heer Verjaal over de aanleg en het onderhoud van de boscomplexen. waarbij hij o.m. opmerkte dat 12 hoofdhoutsoor ten waren aangeplant, waaron der 4 soorten naaldhout. Afhankelijk van de grondsoort werd naaldhout, populier, wilg, es. els, berk en eik geplant. In het complex bevindt zich ook nog een ongerept stukje ter rein, doorsneden door een nog zout waterstroompje (gevoed door kwelwater), waar deskun digen vol spanning de ontwik keling van de flora en fauna ob serveren en hetwelk tevens een ideale verblijf- en broedplaats voor de zeevogels is. Behalve dat het in deze jach tige tijd prettig is voor de mens om in deze bossen te vertoeven, tijn het ook de vogels die er iankbaar gebruik van maken. Deze kunnen zich tegoed doen aan de bessen van b.v. de gel- derse roos en vlier of aan de iaden van de els (proppen). Zelfs de vogeltrek wordt hier door beïnvloed. In het najaar bv. doen zich duizenden sijsjes tegoed aan de proppen van de Els. De combinatie bos en water geeft aan tientallen soorten vogels de mogelijkheid om hier te broeden. De meeste gebieden can het natuurreservaat „De Braakman" zijn in het voorjaar streng gesloten terrein. Thans is dit terrein wat velen blijk baar nog niet weten vrij toe gankelijk voor het publiek, mits men zich niet buiten de paden begeeft. Door oplettendheid van een van de dochtertjes van de heer Vérjaal konden allen nog een nestje roet 5 eitjes bewonderen. Na afloop van de excursie vertolkte het bestuurslid van de afdeling, de heer M. Abrahamse, namens alle deelnemers de dank aan de heer Verjaal en onder streepte dit door hem een boe- kenbon aan të bieden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de afdeling in de nazomer een excursie te ma- kon naar Antwerpen met als hoofddoel bezichtiging van „het groen" van deze stad en de kwe kerijen van de gemeentelijke dienst van beplantingen. telefonische aansluiting met het dienstencentrum. ,,'t Trefpunt" is het eerste dienstencentrum voor bejaarden in Zeeland. Het voorziet in een duidelijke behoefte. Het is daar om geen wonder, dat er plannen bestaan voor de stichting van een aantal soortgelijke centra in de provincie." Examen Engels M.O. Te Amsterdam slaagde deze week voor de akte Engels M. O.- A de heer J. J. Aarnoutse te Goes, voorheen hoofd van de openbare school te Sas van Gent. Eerste dienstencentrum voor bejaarden in Zeeland Aan het interdepartementale contactblad „Stimuleringsgebie den" ontlenen wij het hier vol gende artikeltje over het Axelse „Trefpunt": „Het dienstencentrum voor be jaarden in Axel (,,'t Trefpunt") is al enige maanden in bedrijf. Dat maakt het mogelijk een in druk te krijgen van het functio neren van dit centrum. Eén ding is al wel heel duide lijk gebleken. Axel wil de voor ziening nooit meer kwijt. Een van de belangrijkste func ties van een dienstencentrum vindt men in Axel: het tegen gaan van de vereenzaming van de bejaarden. Velen hebben de weg erheen al gevonden, zij vin den daar gezelligheid en ont spanning in de grote recreatie ruimte. Iedere bejaarde kan er terecht, van welke gezindte ook. ,,'t Trefpunt" heeft echter meer dan alleen recreatieve voor zieningen. Er zijn bv. douchecel len, en 'n pedicure houdt eens dn de maand zitting. De centrale keuken gaat warme maaltijden leveren voor 2,—. De bejaarden-duplex-wonin- gen, rond het centrum gegroe peerd. krijgen ieder een (huis) Uitvinder van rotatiemotor zwaar gewond De uitvinder van de rotatiemotor, .Ir. Felix Wankel, is dinsdagavond bij München het slachtoffer ge worden van een ernstig auto-onge luk. Hij is met zijn vrouw zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno- men. Zijn auto met een chauffeur san het stuur reed tegen een tank wagen. De bestuurder ligt met een Hersenschudding in het ziekenhuis. De Britse minister van verkeer, mevrouw Barbara Castle, heeft woensdag ingrijpende plannen bekendgemaakt om de verkeers chaos te bestrijden, de spoorweg diensten te verbeteren en de ha vens te moderniseren. Haar plan nen zijn gericht op de integratie van de ontwikkeling van alle sectoren van het binnenlandse vervoer. De voornaamste punten zijn: Een verkeersplan voor alle grote steden en stadskernen dat een parkeerregeling omvat en mogelijk de invoering van een tol op de drukste wegen. De bestaan de parkeerbeperkingen in de Londense city zullen van veertig tot honderd vierkante mijl wor den uitgebreid om langparkeer- ders te weren. Tegen 1970 zal ruim 1100 kilometer van de ge plande autowegen van in totaal 1600 kilometer klaar zijn. Speciale ontwikkelingsprojec ten voor de voornaamste spoor wegverbindingen tussen de grote steden, oprichting van een natio nale vrachtvervoersonderneming gericht op snelle verbindingen van deur tot deur per spoor en over de weg en speciale finan ciële voorzieningen voor de in standhouding van oneconomische spoorwegverbindingen die in de afgelegen gebieden onmisbaar zijn. Voorts selectieve investerin gen in een aantal verouderde ha vens die de kern zullen vormen van een verdere expansie, als nieuwe steden worden gebouwd en de industriële ontwikkeling doorgaat. Bij de Westduitse plaats Dier- dorf in het distriet Neuwied is woensdag een Belgische autobus met Britse toeristen veronge lukt, waarbij zestien inzittenden verwondingen opliepen. De ge wonden vijftien toeristen en de Belgische bestuurder kon den na een behandeling het plaatselijke ziekenhuis verlaten. De autobus reed met grote snelheid achter op een truck met opleger. Het voorste deel van de bus werd vernield. De politie vermoedt dat de bestuur der te snel heeft gereden en niet voldoende afstand heeft gehou den. Volgens de politie was het ongeluk niet te wijten aan over vermoeidheid van de chauffeur, aangezien de bus pas twee uur tevoren uit België was vertrok ken. In de loop van de ochtend heb ben de toeristen hun reis naar het zuiden met een Duitse auto bus voortgezet. Samenzwering in Thailand gemeld De Thailandse minister van binnenlandse zaken, generaal Prapas Tsjaroesathien, heeft mee gedeeld, dat een samenzwering is ontdekt om premier Thanom Kittikatsjom van Thailand en twee van zijn ministers te doden De samenzweerders zouden communisten zijn en enkelen zouden reeds gevat zijn. AUSTRALIË BESTELT 40STE FRIENDSHIP De Australische luchtvaart maatschappij Trans-Australia Airlines, die reeds sinds 1959 met Fokker-Friendships op het bin nenlandse net vliegt, heeft weder om een F-27 besteld. Met deze order is het totaal aantal door Australië bestelde friendships gestegen tot 40. Hier van kocht T.A.A. er 12, de onaf hankelijke maatschappijen van het Ansett-concern 22, East-West Airlines 4 en de Australische rijksluchtvaartdienst 2. Het thans bestelde vliegtuig zal worden geleverd in de zoge naamde „quickchange"-uitvoe- ring. Dit houdt in dat een spe ciaal voor de friendship in de Verenigde Staten geconstrueerde cabinevloer met rollen wordt in gebouwd, waarop gemakkelijk en snel „pallets" (laadborden) op hun plaats kunnen worden ge schoven en met enkele simpele handgrepen kunnen worden vastgezet. De zes vrachtpallets van 1,78 bij 1,95 meter met een draagvermogen van 1135 kg kun nen worden verwiseld voor vijf pallets, voorzien van passagiers- stellen en vloerkleed plus één pallet waarop de boordkeuken en een bagageruimte zijn beves tigd. Nauwelijks 20 minuten zijn nodig om de pallets van de pas sagiers-uitvoering te vervangen door de beladen vrachtpallets. Prinses Beatrix en prins Claus hebben dinsdag een bezoek aan de eilanden St. Eustatius en Saba gebracht. Bij het huis van de administra teur in Oranjestad werd een kleine ontvangst gehouden en brachten schoolkinderen het paar een zanghulde. Na een korte rondrit over het eiland en een bezoek aan fort Oranje vertrok het paar naar de Oranjebaai, waar het gezelschap aan boord van het fregat Hr. Ms. „De Bitter" ging. Met dit schip vertrok men naar het uit zee ste kende vulkaaneiland Saba. Na 'n zanghulde in ontvangst te heb ben genomen, werden de plaatsen St. John, Windward Side en Hellsgate bezocht. Een kort be zoek werd gebracht aan het Prin ses Irene-ziekenhuis, waar de prinses een handgeborduurd Sa- baans kleedje kreeg. De nacht werd doorgebracht in het „Captains Quarters Hotel", waar 's avonds een receptie is gehouden. BEZOEK AAN SINT MAARTEN Was de zee dinsdag zo glad als een spiegel toen prinses Bea trix en prins Claus debarkeer- den voor hun bezoek aan Saba, woensdag was bij hun vertrek de zee ruwer. Nadat de pers aan boord van het op de rede van Saba liggen de fregat Hr Ms „De Bitter" was gebracht, volgde de roeiboot met het prinselijk paar en enige leden van het gevolg. Toen men verwachtte dat het paar halver wege zou overstappen in de mo torsloep van het fregat, bleef de roeiboot in de richting van het oorlogsschip varen. Duidelijk kon men zien hoe de prinses en de prins zelf aan het roeien waren. Na de inscheping zette 't schip koers naar St. Maarten, waar men met een half uur achter stand op het programma af meerde. Tijdens hun rit naar het hotel Caravanseria brachten prinses e.i prins een bezoek aan enige jeugdbewegingen, waarmee het officiële programma was afge werkt. De rest van de dag en vandaag verblijven de jongge huwden privé op St. Maarten. Vrijdag keren zij via Curasao naar Nederland terug. In tegenstelling tot de Internatio nale voetbalwedstrijden die thans duizenden in spanning houden en waar, zoals steeds, de scheids rechter het eerste en het laatste woord heeft, willen wU hier een ander kampioenschap signaleren, waar geheel geen scheidsrechter aan te pas komt. Er zfln n.l. alleen maar winnaars. Deze vreedzame strijd vindt dagelijks plaats op de markt, waar marktkoopman en straathandelaar eikaars gelijke zijn In royaal assortiment, prima kwaliteit en verrassend voordeel. ZU hebben maar één doel: het beste te bieden voor het minste geld. Daarin slagen zU altijd, dankzU geringe kosten en vak kundige Inkoop. Vandaar dat in het gezelligste en grootste koop centrum het spel altijd wordt be slist In het voordeel van de klant, want MEVR. SOUMOKIL ARRIVEERT OP SCHIPHOL Dinsdag kwam op Schiphol de 32- jarige mevr. Soumokil, echtge note van de op 12 april j.l. in In donesië terechtgestelde leider, aan. Op de foto zien we hoe ze ondersteund door de president der Zuid-Molukken de heer J. A. Manusmuna het vliegtuig verlaat. Van Brienenoordbrug bijna 2 uur defect Aan de Van Brienenoordbrug in Rotterdam een van de drie verbindingen over de Nieuwe Maas is woensdagmiddag van kwart over twaalf tot twee uur een defect geweest. Aanvanke lijk was verkeer in beide rich tingen onmogelijk. Na ingrijpen van personeel van rijkswaterstaat kon later het verkeer zuid-noord, dus uit de richting Dordrecht, weer van de brug gebruik ma ken. Het verkeer van noord naar zuid werd omgeleid via de Maas bruggen en de Maastunnel. Nadat een schip de Van Brie nenoordbrug was gepasseerd, luk te het de brugwachter niet de klap in de basculebrug voor het noordzuid verkeer weer naar beneden te krijgen. De afsluitbo men van de brug bleven automa tisch dicht waardoor het verkeer in beide richtingen eerst onmo- gel'.'k was. HANDTEKENINGEN VERZAMELAAR Londen: De vroegere wereldkam pioen motorrijden Schorch Meier mag zich zonder twijfel de eige naar van het grootste „handteke ningen-boek" van de wereld kampioenschappen voetbal noe men. Hij liet de spelers van het Duitse elftal hun handtekenin gen op de motorkap van zijn wa gen zetten. DOOR MARTIN MONS 44.) Op het bureau vond hij de rap porten van Verhilst die hij aan bet werk had gezet om het per soneel op Terhorst aan de tand te voelen. Geen feiten, alleen maar opinies over de gasten. Nu ja, dat kon ook zijn nut hebben. Hoe scherper beeld hij zich van de gasten op Terhorst kon ma ken, hoe beter. Die mijnheer Overstraight was verreweg het meest onpopulair. Hij was een gierige pin 'die overal zijn neus in stak. Hij was lastig en veel eisend. Een vriendelijk woord kon er niet af, laat staan een meer tastbaar bewijs van erken telijkheid voor de last die hij met zijn dieet, zijn kruiken en de ver dere santenkraam de mensen be zorgde. Mijnheer Van Heusden was 'n goede tweede. Marie ver klaarde dat ze herhaaldelijk op het punt had gestaan ontslag te nemien. Als 't niet om de dames was... Altijd te worden behan deld of ge een vloermatje zijt, daar komt vlees en bloed tegen in opstand. Sophietje Meulenaar was erg populair in de keuken en de dokter ook. Mevrouw Calant en Jongkind werden wat vreemd gevonden. Maar wel vriendelijk, daar niet van. Wat Raven aanging, hij was een echte heer geweest en werd al gemeen betreurd. Over Kim wa ren de opinies onzeker. Men vond hem vriendelijk en hele maal niet lastig. Een heer was hij, volgens Marie die zich op haar ervaring op dat terrein liet voorstaan, beslist ook. Maar er waren er toch onder het perso neel die hem griezelig vonden, omdat hij zo onhoorbaar liep en zo onverwacht kon opduiken. De tuinman liep echter met hem weg omdat hij zoveel van bloe men en planten wist en zijn har- tewens, 'n paar orchideeën voor de warme kas. in vervulling had doen gaan. Terwijl hij nog met Verhilsts rapporten bezig Was, kwam re chercheur Vreugde binnen die de omtrek had uitgekamd naar ver dachte elementen. Hij had de lange lieve dag door regen en modder gesjouwd en gefietst zonder resultaat en was door nat, koud en narrig. Neen, niemand in een wijde boog om Terhorst had de laatste dagen 'n vreemd gezicht gezien. Niet in de nabijgelegen dorpen en niet op de boerderijen. Nu, en de hoofdinspecteur wist hoe een vreemde op het land altijd in de kijkerd loopt. Zelfs de stropers had hij aangeklampt. Die wilden tegen hem nog wel eens wat los laten omdat ze wisten dat hij geen koddebeier was en geen kaas had gegeten van hun soort overtredingen, warian hij trou wens niet het minste belang stelde. Er waren er die beide nachten op stap waren geweest, met welk doel wist hij niet en dat had hij hun natuurlijk ook niet gevraagd. Maar ze hadden geen kip gezien. „Ik zou er wat om willen ver wedden dat het er een hier uit de buurt is. Misschien wel uit Ha merburg. Een vreempie kan on mogelijk alle sluippaadjes in de bossen zé kennen dat hij niet in de kijkerd loopt. Die stropers hebben ogen in derlui rug, die ontgaat niet veel, inspecteur." „Het zou kunnen," zei hoofdin specteur Bezemer traag terwijl hii zijn ogen tot spleetjes kneep. Die hele avond zat hij thuis aan zijn grote bureau en pro beerde geduldig de delen van de De vietcong heeft dinsdag avond het hoofdkwartier van de Amerikaanse 25ste divisie in fanterie bij Koe Tsii beschoten, 30 km ten noordwesten van Sai gon, evenals een nabijgelegen vliegveld. De verliezen onder de Amerikanen worden licht ge noemd. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdag munitiedepots en andere militaire doelen even ten noorden van de grens tussen noord en zuid bestookt. Premier Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft gisteren op een persconferentie de Ameri kanen voor de keus gesteld: een invasie in Noord-Vietnam om ,,'t communistische heiligdom te vernietigen" of het geduld op te brengen nog vijf, tien of viiftien jaar te strijden. De Noordviet- namezen, zei hij, willen de oor log zo lang mogelijk rekken. Als Amerika en de andere puzzle, voor zover in zijn bezit, in elkaar te passen. „Als me nou maar es zegt waar ik me thee moet neerzet ten," vroeg zijn kamerjuffrouw terwijl ze een vernietigende blik op de met allerlei mappen be dekte oppervlakte van 't bureau blad wierp. „Hè? Wat? Thee? Kan me niks schelen," antwoordde haar commensaal afwerend. „Mijnent wege begiet u er de bloemen mee als u mij maar met rust laat, mevrouw." Ze zette het kopje met 'n smak neer en zeilde beledigd naar de deur. „Ik zal maar niet komen vragen of u nog '11 tweede kopje belieft," zei ze vernietigend on der het weggaan „Neen! Neen! Neen! En laat u mij nu 'alstublieft met rust." Hij nam een map waarop met bijna getekende lettertjes stond: Zaak-Raven, Bijzondere op merkingen, en begon met die zelfde letters te schrijven: „In geen geval doodslag of zelfs moord door betrapte inbreker. Zie verslag van mijn gesprek met mej. mr. S. Meulenaar. Waarschijnlijk moord met voorbedachten rade. 'Het zou mij sterk verwonderen als dader zijn slachtoffer niet persoonlijk kende.) Nauwkeurig onderzoek antecedenten gasten Terhorst alsook bekenden Raven in Ha merburg en omstreken in ver band hiermee geboden. Tevens onderzoek naar gebeurtenissen "edurende Indische jaren siachi- offer. (Wordt vervolgd.) bondgenoten dat geduld hebben waren hij en het Zuidvietname- se volk bereid de tweede oplos sing te aanvaarden. Wat China betreft zei de premier, dat een zachte politiek jegens dat land uit den boze is. Het was beter zo spoedig mogelijk Chinese agressie tot staan te brengén. Amerika heeft laten weten, dat het niets voelt voor een in vasie, waardoor het conflict on getwijfeld zou worden uitge breid. De vietcong heeft opgeroepen tot een boycot van de Zuidviet- namese algemene verkiezingen die voor september zijn uitge schreven, aldus meldt 't Noord- vietnamese persbureau. Volgens de vietcong zijn hè! scherts-verkiezingen, waarmee „de verraderskliek van Thieu en Ky" op last van „hun Ameri kaanse meesters" proberen „een democratisch vernisje aan tr brengen op hun door motten op gegeten troon". Volgens het Noordvietnamés' persbureau hebben in de eerste helft van dit jaar bijna 6 mil- 1 joen Zuid-Vietnamezen meege daan aan de politieke strijd "te gen de regering in Saigon en tegen de Ver. Staten. De vorige week. uit Noord- Vietnamese gevangenschap imt snapte piloot van de Amerikaan se marineluchtvaartdienst blijkt de 28-jarige in Duitsland gebo ren luitenant Dieter Dengier te zijn. Het Amerikaanse ministe rie van defensie deelde woens dag mee dat Dengier -op ..het ogenblik een medische behan deling ondergaat en dat hij ver slag uitbrengt van zijn ervarin gen. De woordvoerder van het de partement van defensie weiger de mee te delen wanneer Deng ier naar de Verenigde Staten was gekomen en of hij nog de Duitse nationaliteit bezit dan wel genaturaliseerd Amerikaans staatsburger is. Dengier werd geboren in de Duitse plaats Wildberg. Zijn va der overleed enige" tijd terug, zijn moeder woont met een zoon in de Westduitse plaats -Cain. Dengier ontving zijn school opleiding in Californië. Hij dien de van 1957 tot 1963 in de lucht macht en trad een jaar later in dienst van de marine. Volgens niet-bevestigde be richten uit Saigon ontsnapte hij met een collega. Deze werd ech ter na een achtervolging door de communisten gegrepen. Dengier had volgens deze be richten vijf maanden in krijgs gevangenschap vertoefd. Onge veer drie weken na zijn ont snapping zagen Amerikaanse vliegers hem met een witte doek wuiven in de buurt van een met stenen op de grond vervaardig „s.o.s."

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2