Premier Wilson voor belangrijke besprekingen naar Washington Brand in Indonesische ambassade E. E. («.-MINISTERRAAD BEREIKTE AKKOORD OVER AANBOD IN KENNEDY-RONDE HET WEER Spaak trekt zich terug uit het politieke leven In Azië blijven Spaak in het wiel Weerbericht Hoogwater Uiterste minimum ZAMBIA BESCHULDIGT PORTUGAL DE BUSRAMP BIJ LIMBURG AMERIKAANSE GENERAAL VERMIST De Gaulle met vakantie Brandstichting? Protest Zon- en Maanstanden v Franfeertnf bt! abonnement: TEEKBUZEN Dlrseteör^ïTóftiMrèaaietetaï L vm 9« Sand# Redactie- an Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01155—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 28 JULI 1966 22e Jaargang No. 6%A83j Uitgeefster N.7. v/h Firma P, 3. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm li et; minimam pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. De Engelse premier Harold Wilson wordt vandaag in Wash ington verwacht voor besprekin gen met president Johnson, die van groot belang kunnen zijn voor de toekomst van Engeland. Naar verwachting zullen de bewindslieden zich bezighouden met de vraag in hoeverre Enge land nog een bijdrage kan leve ren aan de wereldpolitiek, reke ning houdend met zijn moeilijke financiële omstandigheden. Pre sident Johnson verlangt zoveel mogelijk geallieerde hulp, voor al in zuidoost-Azië. Men voor spelt dan ook dat hij premier Wilson de verzekering zal geven dat de Verenigde Staten het pond sterling zoveel steun zullen ver lenen als maar mogelijk is. John son hecht grote waarde aan een economisch gezond Engeland, dat naast de Verenigde Staten zijn belangrijke rol blijft spelen. Binnen de Amerikaanse rege ring bestaat verschil van mening over Engelands toekomstige po sitie op het wereldtoneel. Som migen menen dat Engeland zijn geldmiddelen dient vast te hou den en dat het zich moet concen treren op een rol in Europa als lid van de gemeenschappelijke markt, terwijl zijn rol ten oosten van Suez uitgespeeld is. Anderen zien Engelands aanwezigheid in de Indische Oceaan, zuidoost- Azië en in het atlantisch bondge nootschap niet graag verloren gaan. President Johnson heeft zich over een en ander niet in het openbaar uitgelaten. Aangeno- De E.E.G.-rninisterraad is er dinsdagnacht in Brussel in ge slaagd een akkoord te bereiken over het aanbod van de Europe se gemeenschap in de Kennedy- ronde op het gebied van de land- bouwprodukten. Het is een moeizame onderhan deling geweest, maar het resul taat is een redelijk evenwichtig geheel. Waarmee de E.E.G.-com missie in Genève kan gaan on derhandelen. zo verklaarde de Nederlandse staatssecretaris mir L. de Block 's naohts om twee uur na afloop van de conferentie. Van Franse zijde waren dins dagochtend veel bezwaren ge maakt tegen de voorstellen die de E.E.G.-commissie in een boek werk van 140 pagina's had neer gelegd. Daardoor hebben de dele gaties (dinsdag de gehele dag en avond moeten onderhandelen. De andere landen waren bereid hun reserves te laten vallen. De Fransen schenen echter een spaak in het wiel te steken. Dinsdagavond om negen uur heeft de commissie haar voorstel len voor het laatst aangepast aan de hand van de urenlange discus sies. Zij koos uit de totaliteit van de Franse bezwaren een aantal punten (circa 15 procent van het totaai) die tevens tegemoet kwa men aan verlangens die ook bij andere partners leefden. Om streeks middernacht begon de OPKLARINGEN Woensdag passeerde een sto ring ons land. Vandaag zal het weer in ons land onder invloed staan van een volgende rug van hogedruk, welke die dag ons land zal passeren. Deze zal ons opklaringen en slechts een paar verspreid voor komende buien brengen. De wind, aie meestentijds matig wordt, gaat krimpen naar west tot zuid west. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Passerende rug Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind, krim pend naar west tot zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. (DONDERDAG 28 JULI EJreskens 10.50 11.19 Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.26 12.00 12.09 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 29 JULI 11.54 1230 1.04 11.55 12.29 12.38 11.54 12.30 1.04 laatste discussie die om half twee 's nachts tot het akkoord leidde. Het mandaat waarmee de E.E.G.-commissie in Genève gaat onderhandelen, omvat aanbiedin gen van de gemeenschap voor een aantal sectoren van land- bouwprodukten, zoals rundvlees, eieren en gevogelte, visserijpro- dukten, wijn, tabak, kurk, pro- dukten waarvoor de E.E.G. geen landbouwverordeningen in het leven heeft geroepen en produk- ten die speciaal voor de Kennedy- ronde als landbouwprodukten gelden (b.v. bier). Tevens zal de commissie in Genève voorstellen op tafel leggen voor wereldak koorden voor rundvlees en zui vel. In goedingelichte kringen ver klaarde men, dat het Kennedy- mandaat volgens de oorspronke lijke voorstellen eigenlijk een uiterste minimum was en dat men daar met het akkoord onder was gegaan. Anderzijds achtte men het belangrijker, dat het mandaat als zodanig tot stand is gekomen en men in Genève aan het werk kan. De commissie heeft zicli boven dien het recht voorbehouden om bij de ministerraad terug te ke ren met nieuwe voorstellen, als zou blijken dat haar onderbande- lingsbevoegdheid ontoereikend is. men kan worden dat hij het advies van minister McNama- ra van defensie zal opvolgen en er bij Engeland op zal aan dringen in Azië aanwezig te blijven. Zambia heeft woensdag bij de Nigeriaanse voorzitter van de veiligheidsraad een klacht tegen Portugal ingediend wegens agres sie tegen een dorp nabij de grens tussen Zambia en Angola, dat de regering in Lissabon beschouwt als een provincie van Portugal. De vijftiende juli hadden eerst Portugese militaire vliegtuigen boven het Zambiaanse dorp Tsji- pala gevlogen, waarna Portugese troepen over de grens waren ge trokken. Deze militairen hadden de plaats met bazoeka's bescho ten. Zeventien graanopslagplaat- sen waren platgebrand en elf hui zen vernield. De bewoners bleven ongedeerd, aldus de klacht van Zambia Van Portugese zijde is eerder deze beschuldiging als „volkomen ongegrond" van de hand gewezen. Zambia heeft de veiligheids raad niet verzocht om in actie te komen. Wel werd gevraagd de klacht te laten circuleren onder de leden. Een lijkschouwing heeft aan het licht gebracht dat de chauf feur van de Belgische autobus waarmee maandag 28 Belgische kinderen en vijf volwassenen na bij de Westduitse plaats Limburg verongelukte*, geen hartaanval heeft gehad of een andere storing in de bloedsomloop. De 31-jarige Raphael Materne reed door nog onopgehelderde oorzaak door een leuning van een viaduct, waar door de autobus op de daaronder gelegen weg stortte. Van de tien kinderen die het ongeluk hebben overleefd, was de toestand woensdag bevredigend. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP VAKANTIE Een vakantieplaatje van de ko ninklijke familie genomen op hun zomerverblijf te Porte Ercole juist voordat er een boottochtje gemaakt zou worden. Op de foto v.l.n.r.: Prins Bern- hard, prinses Margriet, mr. Pie- ter van Vollenhoven, koningin Ju liana en prinses Irene. Vijftien Amerikaanse vliegtui gen, een vliegdekschip en ver scheidene andere vaartuigen nemen deel aan de opsporing van brigade-generaal Joseph Stilwell, die sinds zondag in het gebied tussen San Francisco en Hono- loeloe wordt vermist. De generaal die commandant-is van een spe ciaal opleidingscentrum te Fort Bragg in de staat Noord-Carolina, verdween met twee metgezellen aan boord van 'n Thailandse mi litair vliegtuig, n Fort Bragg wor den troepen opgeleid voor dienst in Vietnam en elders. De vermiste generaal is een zoon van de bekende generaal „Vineger Joe Stilwell uit de tweede wereldoorlg. Bij een brand in de Indonesische ambassade in Den Haag is dins dagnacht voor naar schatting 75.000 brand- en rookschade aan gericht. De brand werd gemeld door een voorbijganger. Het vuur woedde in de hall en de ontvang zaal op de parterre. Toen de hulp bewaarder, de 46-jarige H. .T. K die in een bijgeoouwtje sliep, in zijn consternatie de sleutels niet kon vinden, forceerde de brand weer de voordeur. Meubels, war.d- bekleding en gordijnen liepen scha de op. Het glasservies is door de hitte gebarsten en rle rolluiken, die normaal altijd open zijn, kwamen OE TIIANT IN DE SOVJET-UNIE De sea-etaris-generaal van de UNO Oe Thant die op het ogen blik een bezoek aan de Sowjet- Unie brengt werd dinsdag door de voorzitter van de raad van ministers A. N. Kosygin ontvan gen waarvan hier een beeld. President De Gaulle is woensdag uit Parijs vertrokken naar zijn bui tenverblijf te Coiombey-les-deux- Eglises in het departement Haute- Marne, waar hij elk jaar zijn zo mervakantie pleegt door te bren gen. Het staatshoofd zal zich voor bereiden op zijn wereldreis van vol gende maand, waarop hij achter eenvolgens Djiboeti, Addis Abeba, Pnompenh, Noemea (Nieuw-Cale- donie) en Tahiti zal aandoen. Op 24 augustus wordt hij van zijn va kantie in Parijs terugverwacht om aan de vooravond van zijn vertrek nog een kabinetsvergadering te lei den. KLANDESTIENE ACTIVITEIT OOK NEDERLANDSE LECTOR AANGEHOUDEN De universiteit van Rhodesië, waar geen rassenonderscheid wordt toegepast, is woensdag door de waarnemend rector ge sloten, nadat de politie in alle vroegte negen Europese lectors en tien studenten had gearres teerd. Met het oog op deze omstandig heden gaat de vakantie, die pas op 20 augustus zou beginnen, on middellijk in, aldus de mede- 1.13 113 deling van professor Alan Milton. In het Rhodesische parlement deelde de minister van'justitie, orde en wet, Lardner-Burke, woensdagmiddag mee dat de negen lectors en een Aziatische student in hechtenis zijn gesteld naar aanleiding van recente in cidenten op het terrein van de universiteit. Negen studenten, onder wie drie blanken, hebben voor een jaar vrijheidsbeperking opgelegd gekregen. Vijf Afrika nen onder hen zijn naar het afge legen gebied van Gonakoedzing- wa gezonden, waar zich al veel Afrikaanse nationalisten bevin den. GRONDOORZAAK De gearresteerde lectors zijn vier Engelsen, de Nederlander dr. I. van Velsen, een Canadees, een Noor, een Italiaan en een uit En geland geboortige Rhodesiër. Er hebben zich op de univer siteit al maandenlang ongere geldheden en betogingen voorge daan, die culmineerden in de schorsing van 31 studenten tot september, dit vooral als gevolg van botsingen tussen politieman nen en blanke studenten en an derzijds voornamelijk Afrikaan se studenten op 16 juli tijdens de uitreiking van diploma's. De grondoorzaak van de moei lijkheden wordt gevormd door de meningsverschillen tussen de lei ding van de universiteit en de politieke autoriteiten en ook de verdeeldheid op de universi teit zelf over het eenzijdig uit roepen van de onafhankelijkheid in november j.l. door de Rhode sische regering. Minister Lardner-Burke ver klaarde in het parlement nog, dat sommige lectors gebruik hebben gemaakt van hun positie om stu denten te beïnvloeden. De rege ring wist dat aan de universiteit verbonden personen de laatste jaren klandestiene activiteit had den bedreven. Zij waren aange sloten bij verboden organisaties of sterk communistisch georiën teerd. Professor Milton zegt in de me dedeling waarin hij de sluiting van de universiteit bekendmaakt, dat als gevolg van het optreden van de politie niet meer naar be horen college kan worden gege ven, niet alleen door het wegval len van een aantal lectors maar ook omdat de discipline is ver stoord en een gespannen sfeer is geschapen. naar beneden, nadat de touwen wa ren doorgebrand. In de ontvang zaal was dinsdagavond nog een conferentie gehouden. Journalis ten mochten het terrein van de am bassade niet betreden. De politie achtte 't niet uitgeslo ten dat buiten een brandend voor werp naar binnen is gegooid. De brand is begonnen in een wacht kamer van het stafbureau van de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan. Korte tijd naadt de ambassade raad, mr. Habsan, was gearriveerd, kwam ook de ambassadeur, dr. SoedjarwQ XjeVironegoro, zich ter plaatse op de hoogte stellen. De politie heeft later stukken van flessen in het gebouw van de Indonesische ambassade aangetrof fen evenals sporen van olie op stukken vensterglas en op raam kozijnen. De perschef van de Indonesische ambassade, de heer Nyarto, deel de mee dat slechts één fles met vloeibare brandstof het beoogde succes heeft gehad. Deze fles men denkt dat het een soort molo- tov-cocktail was werd aan de voorzijde van het gebouw naar bin nen geworpen door het raam waar achter een wachtkamer was. Een tweede fles werd aan de voorzijde van het ambassadegebouw tegen een ruit op de eerste etage ge gooid. Deze fles viel terug na de ruit te hebben vernield. De derde „molotov-cocktail" is door een raam van een kantoorruimte op de begane grond gegooid. Dit projec tiel sloeg stuk in het kantoor, waar olievlekken op vensterbanken, stuk ken ruit, gordijnen, de vloer er een bureau en waar ook scherver van een fles werden aangetroffen Om vier uur 's middags is de ambasasdeur, dr. Soedjarwo T;on- dronegoro op het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen dnor staatssecretaris mr. L. de Block. De ambassadeur protesteerde tegen de brandstichting en ver zocht de Nederlandse regering maatregelen te nemen, opdat her haling of andere incidenten wor den voorkomen. De staatssecretaris zei dat de Nederlandse regering het geval van brandstichting betreurde. Voorts heeft mr. De Block toegezegd te zullen bevorderen, dat de gevraag de maatregelen worden getroffen. Op een lantaarnpaal tegenover de ambassade heeft de politie een papiertje aangetroffen van 10 bij 15 centimeter. Daarop stond de volgende tekst: „Wij zijn de P.K.I - gangsters van Indonesië, die het land graag uitleveren, het üetst aan China". De Belgische oud-minister van buitenlandse zaken en oud-secre- taris-generaal van de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, heeft besloten zich voorgoed uit het politieke leven terug te trekken. Hij heeft bij de voorzitter van de Belgische kamer van afgevaardigden, Achille van Acker, zijn ontslag als afgevaardigde ingediend. Met het neerleggen van zijn mandaat als volksvertegenwoor diger verliest Spaak tegelijker tijd zijn functies in de Belgische socialistische partij. De 67-jarige politicus heeft in maart het ambt van minister van buitenlandse zaken, dat hij jaren lang heeft bekleed, aan het lid van de christelijke volkspartij, Harmei, moeten afstaan toen de Belgische socialisten uit de rege ring traden. De laatste maanden was het tot vrij grote meningverschillen gekomen tussen Spaak en de lei ding van de Belgische socialis tische partij. In het parlement stemde Spaak onlangs als enige socialist voor verplaatsing van het N.A.V.O.-hoofdkwartier naar België. Spaak is 34 jaar als politicus actief geweest. GEEN VERRASSING Paul-Henri Spaak werd op 25 januari 1899 te Schaerbeek bij Brussel geboren. Hij wordt be schouwd als de markantste poli tieke figuur van de laatste decen nia. Hij is voorzitter van de al gemene vergadering van de V.N. geweest, secretaris-generaal van de N.A.V.O., en premier van België, Spaak was vurig voorstander van Europese integratie. Voor zijn werk daarvoor werd hij in 1957 met de Karei de Grote-prijs onderscheiden. Zijn vastbesloten anti-gaullistische houding op het gebied van buitenlandse politiek leidde tot kritiek uit zijn eigen partij. De tegenstelling met de verantwoordelijken van zijn par tij en zijn geregelde aanvallen van jicht wezen er al op dat hij het politieke leven vaarwel zou zeggen. Zijn besluit kwam niet als een verrassing. Zaandammer veroorzaakte treinvertraging Een 57-jarige Zaandammer heeft gisteravond vier reizigers treinen en twee goederentreinen in totaal 47 minuten vertraging bezorgd. Hij liep om kwart voor zeven de overweg bij het station Zaandam op, toen de overweg wachter al bezig was met het neerlaten van de bomen. De man weigerde de overweg te verlaten en bleef op de rails staan en be gon zijn nagels schoon te ma ken. De seinhuiswachter waar schuwde de politie en maakte .la ter in aanwezigheid van een agent proces-verbaal op. De Zaandam mer gaf geen verklaring voor zijn vreemd gedrag. zon maan op onder op onder juli 28 4.55 20.37 18.22 0.47 29 4.56 20.36 19.24 1.25 30 4.58 20.34 20.12 2.15 31 4.59 20.32 2048 3.16

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1