PROVINCIAAL NIEUWS Haal fijne vleeswaren in huis! Bomaanslag in Recife Economisch debat in Lagerhuis ZWANEN Geen proces iegen Amerikaanse krijgsgevangenen DE E.E,G-SUIKERREGELING Bewaking van Chinezen duurt voort Speck in staat van beschuldiging gesteld Breskens Bruinfsse Goes Hulst Zoekt u heerlijk vers broodbeleg? Inkomens leden koninklijk huis worden verhoogd Ky: invasie nodig Transportvliegtuig verongelukt Zelfverbranding Amerika neemt afstand van Ky Produktie vrij NOODWEER IN KOREA Afzetgarantie igïna 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 27 j"1; 1963 Burgemeester van Borssele benoemd Bij koninklijk besluit is de heer E. Lodder, sinds 18 juni 1956 bur gemeester van Ellewoutsdijk en Driewegen, met ingang van 1 augustus 1966 tevens benoemd tot burgemeester der gemeente Bors sele. De heer Lodder is 44 jaar, Nederlands-hervormd en lid van de c.h.u. Een „grand jury" in Chicago heeft dinsdag acht akten van be schuldiging wegens moord uit gebracht tegen de 25-jarige Ri chard Speck, beschuldigd van het vermoorden van acht leer ling-verpleegsters op 14 juli. De enige overlevende, de 23-jarige Corazon Amuro, was niet op de rechtzitting aanwezig, omdat zij nog lijdt aan een zenuwschok. Speek zelf is in een gevangenis hospitaal herstellende van een poging tot zelfmoord. Op het vliegveld van Recife in de Braziliaanse staat Pernam- buco is maandag een bom ont ploft, kort voordat maarschalk Costa e Silva, kandidaat voor dt opvolging van presidtent Castelo Bnanco, daar aankwam. Een ad miraal buiten dienst kwam om 't leven en verscheidene andere personen werden gewond. De aanslag zou zijn gericht tegen maarschalk Costa e Silva. De daders zijn tot dusver onbekend. Later werd gemeld dat bij de bomaanslag drie doden en 25 gewonden zijn gevallen. Behal ve de admiraal buiten dienst Nelson Fernandes kwamen om net leven de dichter Edson Re- gis, minister van onderwijs van de staat Pernambuco, en een niet met name genoemde poli- tie-agent. Op het moment van de bom aanslag ontploften elders in Re cife twee tijdbommen, één op het hoofdkwartier van de na tionale studentenunie, de ander in het gebouw waar de Ameri kaanse missie tot economische hulpverlening aan Brazilië is gehuisvest. Hierbij vielen geen slachtoffers. De daders van de aanslag op maarschalk Costa e Silva had den gerekend op diens militaire stiptheid. Hij zou precies half negen op het vliegveld aanko men. Door moeilijkheden aan de motor van het vliegtuig, waar mee hij naar Fortaleza in de staat Ceara zou reizen, arriveer de de maarschalk echter na de ontploffing. In de loop van de dag zijn 160 arrestaties verricht. Tot de ge arresteerden behoren veel aan geslotenen bij de communisti sche beweging. Dank zij de deflatoire maat regelen hoopt de Britse regering in 1967 tot een gunstige beta lingsbalans te komen. Dit heeft de Britse minister van financiën Callaghan dinsdag in het lager huis gezegd tijdens het daar be gonnen economisch debat. Hij kondigde aan dat de rege ring ruim een jaar eerder met de vermindering van haar strijd krachten in Azië zal beginnen, zoals aangegeven in het witboek over de defensie in maart j.l. Hierbij wordt rekening gehou den met de beëindiging van de confrontatie tussen Indonesië en Maleisië en met de ontwikke ling van de toestand in dit ge bied. De minister verwierp 'n voor stel van oppositieleider Heath tot vorming van een pool tussen de NAVO-landen om de militai re bestedingen in buitenlandse deviezen onder de leden-landen te verdelen. Het debat openend beschul digde de conservatieve leider Heath de labourregering er van Engeland tot „het zieke kind van Europa" te hebben gemaakt. Naar zijn mening hebben de wereld en het Britse volk het vertrouwen in de capaciteiten van premier Wilson volkomen verloren. Men betwijfelt het Of hij het land nog uit de huidige moeilijkheden kan halen. Hij nodigde de regering uit haar houding ten aanzien van Europa duidelijk te maken, ge zien in het licht van het tot stand gekomen landbouwakkoord in de E.E.G. Het lagerhuis zal zich van daag uitspreker over een motie van afkeuring die de conserva tieven hebben ingediend. Hierin wordt het economisch beleid der regering veroordeeld. De toestand in Belfast De regering van Noord-Ierland heeft maandag alle openbare ver gaderingen in Belfast voor drie maanden verboden. Eventueel zul len nog meer maatregelen worden genomen om de openbare orde te handhaven. In de afgelopen maanden is het in de Noordierse hoofdstad onrus tig geweest als gevolg van anti katholieke demonstraties van pro testants» extremisten Bruinvis gevangen Door een met vakantie zijnde familie werd tijdens het vissen aan het Duivelshoekje een zel den voorkomende bruinvis ge vangen. Deze familie was met een mo torsloep aan het vissen toen plot seling het dier in hun net kwam. Zij keerden hun net om het dier eruit te laten zwemmen. Daar zij kort onder de wal zaten, ging een van de inzittenden over boord om het dier met een touw vast te maken. Na enige moeite slaagde men erin een strop rond de staart te krijgen. Met man en macht werd het wild spartelende dier in de boot gehesen en naar de vissershaven gebracht. Tijdens 't overbrengen moest men met drie man het dier in bedwang houden daar het geweldig met zijn staart sloeg. Aan de wal werd het dier ge ïdentificeerd als een bruinvis. Het dier woog 40 kg en was ongeveer 1% m lang. De vissers waren de heren Jongman, afkomstig uit Sas van Gent, Dordrecht, Middelburg en Breskens. Avondrondvaarl Voor de tweede maal is uit Breskens de midzomeravond- rondvaart gehouden. Dit evene ment dat door de VVV Breskens wordt georganiseerd is wederom een succes geworden. Met onge veer 800 passagiers aan boord vertrok om kwart voor acht de boot uit Breskens onder de vro lijke muziek van de muziekver eniging „Uit het Volk, Voor het Volk". Maandag 1 augustus zal wederom een midzomeravond- rondvaart worden gehouden. Aanrijdng Op de rjjksweg Breskens— bchoondijke kwamen op het kruispunt Buitenlust twee perso nenauto's met elkaar in botsing. De personenauto, bestuurd door de heer H. uit Gent, kwam van de richting Groede en verleende geen voorrang aan een op de voorrangsweg rijdende personen auto bestuurd door K. uit Alphen (N.-Br.). Beide personenauto's werden zwaar beschadigd. Voetbalvereniging vergaderde De voetbalvereniging „Bres- in hotel ..Schelde- zicm de algemene jaarvergade ring gehouden. Voorzitter C. Erasmus kon slechts een matig aantal leden welkom heten. Met vreugde kon hy nogmaals wijzen op het kam pioenschap, behaald door het le elftal. Het 2e elftal kon zich goed handhaven, terwijl de pu pillen op de laatste plaats van hun klas eindigden. Uit het jaarverslag van sekre- taris G. v. Heek bleek dat na 12 jaar spelen het le elftal kam pioen is kunnen worden. Dit re sultaat kan zeker worden toe geschreven aan het nieuw in ge bruik genomen terrein en de trainer. Het ledental steeg met 35 en heeft een totaal bereikt van 127. Ook het aantal donateurs steeg wederom en bedraagt nu 160. De aftredende bestuursleden G. v. Heck, J. de Nooijer en P. Jansen werden herkozen. De elftalcommissie werd als volgt samengesteld: A. Morel F Rosevelt en G. v. Heek. De trai ner zal het le elftal opstellen. Gezien de te verwachten gro te reiskosten alsmede andere kosten werd de contributie ver hoogd. De bedragen zijn nu als volgt vastgesteld: pupillen ƒ1- junioren 1,50 en senioren 2. Ook de entree van het sportveld werd verhoogd van 0,75 naar Aanvoer vismijn In de .week van 17 t/m 23 juli werd aan de vismijn te Bres kens de volgende vis aange voerd: 9527 kg exportgarnalen, 445 kg pellerijgarnalen, 6195 kg tong, 905 kg schar, 3083 kg schol, 53 kg tarbot, 72 kg poon, 64 kg haai, 12 kg wulken, 4 kg rog, 25 kg bot en 43 kg onverkochte bot. Mosselkwekers niet tevreden met leveringsvoorwaarden Mosselkwekers in Bruinisse ziin ontevreden over de leve ringsvoorwaarden voor mosse len. die voor het op 11 juli j.l. begonnen seizoen zijn vastge steld. Zij vinden dat ze worden gestraft vcor het leveren van betere dan de bestelde kwalitei ten. Mosselen moeten al sinds jaren worden geleverd via het mossel kantoor van het produktschap voor vis en visprodukten in Ber gen op Zoom. De leveringsvoor waarden zijn dit jaar anders dan voorheen. Wie mosselen levert, die binnen een bepaalde soort meer dan tien procent van de gestelde kwaliteitseisen afwij ken, moet een extra heffing aan het mosselfonds betalen van 50 cent per honderd kg. Wie mos selen levert van een andere dan de bestelde soort, moet het fonds 2,— extra betalen. Sinds het be gin van het seizoen zijn alleen extra-heffingen van 50 cent op gelegd, geen heffingen van twee gulden. De grief van de Bruinissers is nu, dat zo'n extra-heffing ook kan worden opgelegd als de kwaliteit naar boven afwijkt. Volgens mededelingen uit Bruinisse heeft de mosselkwe- kersvereniging aldaar voorstel len aan het produktschap ge daan voor 't doen vervallen van deze regeling. Bij het produkt schap in Den Haag was dinsdag echter nog geen brief uit Brui nisse ontvangen. Het bedrijfsleven, zo zegt men bij het produktschap, heeft zelf over deze regeling advies uitge bracht via de mosseladviescom missie, waarin ook Bruinisse is vertegenwoordigd. Over kinder ziekten van de nieuwe regeling valt te praten, als het bedrijfsle ven hier een vergadering over vraagt. Misschien is een wijzi ging van de verordening nodig om aan de grieven tegemoet te komen, misschien kan het ook zonder. Einde zachtfruitseizoen in Zeeland Het is nu in Zeeland vrijwel af gelopen met de aanvoer van fram bozen, bessen en kersen. Maandag bestond bij de belangrijkste veiling van Zuid-Beveland voor deze pro- dukten, die in Kapelle-Biezelinge. voor het laatst gelegenheid ook 's avonds bessen, frambozen en kersen te leveren. Er zullen de komende dagen nog wel enkele kleine partijtjes worden aange voerd, maar het eigenlijke seizoen is voorbij. Over het algemeen is de kilo-opbrengst dit jaar tegenge vallen, maar de prijzen lagen op een hoger peil dan het vorig jaar Er komt nu nog één produkt in de Zeeuwse zachtfruitsector en dat zijn de bramen. Hiervan begint de aanvoer goed op gang te komen. Maandag was er bij de veiling in Kapelle-Biezelinge een aanbod van 6000 doosjes met 250 gram bra men. Deze werden vlot verkocht voor verse consumptie, zowel voor het binnenland als voor de exnnrt De prijs van de goede kwalitc bramen lag maandag op ƒ2,50 kg. Augustus is meestal de drukste aanvoermaand van dit produkt. Schietpartij in woonwagenkamp Sedert geruime tijd leefden in het Hulsterse woonwagenkamp de families De V. en De P. met elkaar in onmin. Gistermorgen om 10 uur kwam het tot een uit barsting tussen de gebroeders De V. en gebroeders De P. Er ontstond een fikse vechtpartij, waarin zich ook de „dames" mengden. Zekere De V. werd een stuk uit zijn neus gebeten, een van de gebroeders De P. werd in zijn bil gebeten. Toen een der gebroeders De P. in zijn woonwagen vluchtte en in het deurgat bleef staan, ging een van De V.'s om een ge weer en schoot daarmee twee maal in de richting van De P. Twee ruiten sneuvelden, maar De P. bleef ongedeerd. Een der gebroeders De P. ging de politie waarschuwen, hetgeen door de andere families werd bemerkt en die daarop hun woonwagen achter de auto haak ten en er vandoor gingen. De politie van Hulst ging op zoek en slaagde er in onder Goes de De V.'s aan te houden en over te brengen naar Hulst SPAAR VOOR GRATIS VLEESSCHAALTJET Wk. M j;c'4V 'M .Knip uit Zwanenberg vleeswarenzakjes de spaar- Zcgels en plak die op gratis spaarkaart. Vraag uw winkelier! Machinist bij „spookbomen" mishandeld Omstreeks half twee maan dagnacht is de 44-jarige machi nist J. G. A. B. uit Venlo in de buurt van Helmond mishandeld door enkele jongelui. De machi nist reeds een goederentrein van Blerick naar Roosendaal. Hij stopte zijn trein echter bij een met automatische halve over wegbomen beveiligde overweg, omdat hij zag dat de bomen als „spookbomen" constant op en neer bewogen. De treinbestuurder kwam er snel achter wat de oorzaak was. Bij de overweg trof hij drie jon gelui aan, die daar hun vanda listische neigingen aan het bot vieren waren. De machinist vroeg één van de jongens naar zijn naam, maar als antwoord vielen de knapen hem aan. Hij moest enkele fikse slagen in zijn gezicht incasseren. De heer B. blies toen snel de aftocht. Te rug op zijn locomotief zette hij langdurig de claxon aan. Om wonenden hebben dit lawaai waarschijnlijk gehoord en de po litie gebeld, want deze was snel ter plaatse. Twee van de daders konden worden gegrepen. De derde is nog voortvluchtig. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend tot verhoging van de inkomens van de leden van het koninklijk huis. Het inkomen van de koningin zal worden verhoogd van ƒ2.500.000 tot 5.200.000. Het voor onder houd van de paleizen vastgestel de bedrag komt van ƒ500.000 op 825.000.1-Iet inkomen van prins Bernhard zal van 300.000 tot 475.000 worden verhoogd. De grondwettelijke inkomens van de overige leden van het koninklijk huis zullen niet worden verhoogd. Voorgesteld wordt de verhogin gen te doen ingaan op 1 januari 1966. MINISTER SMALLENBROEK OPENDE BANKFILIAAL Waddinxveen: Tijdens een werk bezoek aan de gemeente heeft mi nister Smallenbroek het nieuwe filiaal van de raiffeissenbank ge opend. De minister liet zich over tuigen van het nut van kogelvrij glas, dat door adjudant Kruit onder schot werd genomen. Het kogelvrije scherm in het gebouw bleek niet met kogels te doorbo ren. Het Witte Huis heeft maandag bekendgemaakt dat de Ameri kaanse regering uit diplomatieke bron heeft vernomen dat Noord Vietnam niet van plan is momen teel de Amerikaanse krijgsgevan genen te berechten. De woord voerder zei dat president Ho Tsji- Minh zondag aan de C.B.S. (Co lumbia Broadcasting System) een telegram heeft gezonden waarin stond dat er geen proces op han den was. De regering kreeg zaterdag uit diplomatieke bron dezelfde in lichtingen, aldus de woordvoer der. De woordvoerder kon niet zeg gen wat het bericht precies be tekent, definitief of voorlopig uitstel.. „Wij houden de zaak nauwlettend in het oog". Uit Praag wordt gemeld dat president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam maandag gezegd heeft dat de Amerikaanse pilo ten niet de voornaamste misdadi gers zijn en dat president John son en de anderen die de piloten gezonden hebben, eigenlijk te recht zouden moeten staan. Noord-Vietnam behandelt de ge vangen piloten op menselijke ma nier en zal dat blijven doen, al dus Ho Tsji Minh volgens het persbureau Ceteka. President Ho Tsji Minh zou ook gezegd hebben dat het mo menteel volgens zijn mening niet nodig is vrijwilligers uit de com munistische landen op te roepen voor de strijd in Vietnam. „Wij vechten met onze eigen hulpbron nen en wel zeer effectief. Of wij al of geen broederlijke hulp no dig hebben staat nog te bezien". De Zuidvietnamese premier Cao Ky, heeft in een vraagge sprek met een Amerikaans tijd schrift gezegd dat alleen een mi litaire invasie in Noord-Vietnam tot een volledige zege in de Viet namese oorlog kan leiden. „Zo lang het noorden voorbij de ze ventiende breedtegraad veilig is en zy hun troepen hierheen kun nen blijven sturen, zolang zij doorgaan met infiltratie en on dermijnende aktiviteit, betekent dat wij hinderlagen en moorden zullen blijven hebben". l$Ê$mÈÊiÈÈm$ Op de vraag of een invasie in het noorden China bij de oorlog zou betrekken, zei Ky dat de Chinese communisten het reële gevaar in zuidoost-Azië vormen. „Vroeger of later komen wij als vrije mannen toch voor de Chi nese communisten en ik vind het beter dat dat nu gebeurt dan over vijf of tien jaar", aldus Ky. Amerikaanse mariniers hebben in de bossen even ten zuiden van de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam in 19 dagen tijds 736 Noordvietnamese militairen ge dood, zo is door een militaire woordvoerder in Saigon meege deeld. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is maandag bij het opstijgen van de grote luchtmachtbahis Da Nang in Zuid-Vietnam verongelukt, waardoor zeven van de 30 mili tairen aan boord om het leven kwamen. De overige 23 liepen verwondingen op. De verenigde boeddhistische kerk van Zuid-Vietnam heeft dinsdag haar volgelingen aange raden zich niet te verbranden uit protest tegen de militaire rege ring. Vorige week stierf een monnik aan verbranding tijdens een geheimzinnig incident. Naar de mening van de politie was dit in feite een politieke moord. De I monnik beweerde voordat hij stierf, met benzine overgoten en in brand te zijn gestoken tegen zijn wil tijdens een receptie in Saigon van een religieuze en po litieke organisatie, die sterk te gen de regering is gekant. Ge zocht wordt naar een „vreemde ling in zwarte pyama", die de monnik in Saigon van de bus heeft afgehaald. Senator Mike Mansfield, de lei der van de democratische meer derheid in de Amerikaanse se naat, heeft dinsdag als zijn me ning te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten zich „onver wijld en geheel moeten distancie- ren" van de uitspraak van pre mier Ngoejen Cao Ky van Zuid- Vietnam, dat een inval in Noord- Vietnam noodzakelijk is voor een volledige overwinning. Het stand punt van Mansfield werd ge steund door drie republikeinse senatoren, onder wie Jacob Ja- vits die zei, dat het hoog tijd is, dat generaal Ky begrijpt dat hij niet de woordvoerder van de V.S. Het ministerie van buitenland se zaken in Washington heeft la ter in antv/oord op vragen laten weten, dat de V.S. „geen enke' regime willen bedreigen en het conflict niet willen uitbreiden". De Nederlandse suikerregeling met een vaste garantieprijs 77,95 per honderd kg suiker voor de campagne 1966/67 gaat in 1968 plaats maken voor een ge meenschappelijke E.E.G.-regeling met richt- en interventieprijzen. Voor de campagne 1968/69 wordt de gemeenschappelijke richtprijs 80,90, de gemeen schappelijke interventieprijs 76,85 per honderd kg witte suiker. Vóór 1 oktober 1967 kunnen deze prijzen worden herzien. De minimum-bietenprijs wordt 61,54 per ton. In deze prijs is geen rekening gehouden met de opbrengst van het bijprodukt pulp. De suikerprijs af fabriek, nu nog een vast gegeven, zal straks schommelen tussen richtprijs en interventieprijs. Minister Biesheu vel acht voor de Nederlandse kwa liteit suiker een uitloop boven de interventieprijs vrijwel zeker. Daarom is een opbrengst van 65 per ton bieten inclusief pulp de huidige garantieprijs wel ver zekerd. Gedurende een cvergangspeno-, de van zeven jaar krijgt iedere lid staat een basisquotum, waarvoor de volledige prijs- en afzetgarantie geldt. Het totaal van die quota is 6.480.000 ton. Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse unie krijgen ieder hetzelfde quotum: 550.000 ton. Voor Duitsland is 't 1.750.000 ton. Frankrijk 2.400.000 ton, Italië 1.230.000 ton. De produktie is volledig vrij, maar iedere fabriek mag niet meer dan 135 procent van zijn basisquo tum op de markt van de gemeen schap afzetten. Wat een fabriek meer produceert, moet hij zelf zon der restitutie naar derde landen exporteren. Tussen 100 en 135 pro cent van het basisquotum is er slechts een beperkte prijsgarantie; een minimumprijs van 36,20 per ton bieten exclusief pulp. Tengevolge van overstromin gen, aardverschuivingen en an dere ongelukken, veroorzaakt dioor tien dagen durende zware regenval in het midden van Korea, zijn 42 Zuidkoreanen om gekomen. Zestien worden ver mist, zestigduizend mensen zijn dakloos. De hoofdstad Seoel wordt door overstroming be dreigd. Uit de overstroomde ge bieden langs de rivier die bij Seoel loopt, zijn 5000 mensen ge ëvacueerd. Met ingang van de campagne 1975/76 komt er een nieuwe rege ling voor de beperking van de prijs- en afzetgarantie. Deze rege ling die nog nader door de E.E.G.- ministerraad moet worden vastge steld, zal geen discriminatie tussen de producenten in de gemeenschap meer mogen inhouden. De huidige Nederlandse garan tieregeling geldt slechts voor de hoeveelheid suiker die op de bin nenlandse markt voor consumptie doeleinden kan worden afgezet. De laatste jaren varieerde dit tussen 510.000 en 530.000 ton suiker. Voor het meerdere geldt geen en kele garantie, zodat het tegen we reldmarktprijs moet worden afge zet. De bewaking van de diploma tieke kanselarij van de volksre publiek China aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag duurt onverminderd voort. Maandag nacht waren in het gebouwen complex vrijwel alle lichten ge doofd. Dinsdagmorgen breidde de po litie het wachtverbod uit door de borden te verplaatsen, zodat nog minder auto's in de laan konden worden neergezet. Rond tien uur vertrok de bei ge auto met CD-nummer met twee Chinezen van het terrein. Het toxicologisch onderzoek, dat dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk geneeskundig labo ratorium liet instellen na sectie te hebben verricht op het lijk van de 42-jarige Chinese ingé nieur Hsu Tzu Ts'ai is nog niet afgesloten, naar het ministerie van justitie meedeelde. Het sectierapport kon nog niet Worden opgemaakt. De officier van justitie, tevens hoofd van het arrondissementsparket, mr. A. W. Rosingh, kon geen nieuws meedelen over het onderzoek naar de vreemde gang van za ken met betrekking tot de ont voering uit het ziekenhuis op zaterdag 16 juli van de zwaar gewonde Chinese ingenieur, die op 17 juli op het bureau van de diplomatieke kanselarij van d« volksrepubliek China overleed

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2