Akkoord van Brussel betekent voor Nederland hogere prijzen voor melk, boter en rundvlees Ramp mei Duitsland Belgische autobus in eiste 33 slachtoffers het weer Nieuw Indonesisch kabinet onder generaal Soeharfo defeat sterke druk uit op wilson Geniet met volle teugen limonades Altijd even goed! RADIO DE KOSK Afsluiting communistische politiek van WOENSDAG 27 JULI 1966 22e Jaargang No. 6738 Spelregels Rundvlees Weer roofoverval in Boston De boter Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Opgebaard Geniet dagelijks van Beschermelingen' vervangen Nieuwe gezichten Soekarno; richtlijnen. Medeleven Echte sinaasappel- vruchtelimonade, mousserende champagnepils, frambozen, citroen. Vijf grote departementen Kabinet goed ontvangen Corruptie hankering bö abonnement: TEENEUZEN Direeteör-HóoMréaaetêSrï L Van He Sanaa Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.D. v/h Firma P. J. van de Sande te Temen zee Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij de vaststelling van de gemeenschapplijke richtprijs voor de meït heeft de E. E. G-ministerraad afgezien van een levisieclausule. Dat wil zeggen dat de prijs van 39 pfennig of 35,3 cent per kg melk met 3,7 procent vet, die op 1 april 1968 moet ingaan, vóór die tijd niet meer zal worden gewijzigd op grond van kostenstijgingen. Zoals men weet had de Euro pese commissie aanvankelijk een prijs van 38 pfennig voorgesteld. Dit pfennig méér zou men kun nen zien als een afkopen van de rivisieclausule, vertelde minister Biesheuvel op de persconferen tie die hij maandag hield. Per 1 april 1968 zal Nederland voor het eerst geen nationaal vastgestelde melkprijs meer hebben, maar als dat wel het geval zou zijn, zou het voor de consument weinig verschil hebben gemaakt. Een Europees consumptiebeleid is er nog niet. De nationale con- sumptiemelkregelingen blijven bestaan, maar wel zijn enkele spelregels vastgesteld die moeten voorkomen dat ze de concurren tieverhoudingen in de industrie- melksector verstoren. Nationale regelingen, die ten doel hebben een meerwaarde voor de con- sumptiemelk mede ten goede te doc.i komen aan de industrie- melksector, zijn van 1 april 1968 af taboe. Nederland heeft nu nog zo'n regeling in de vorm van het verrekenprijsstelsel, waarbij de consument voor de consumptie- melk de volle prijs (kostprijs plus een winstmarge) aan de boer De baten van die regeling wor den uitgesmeerd over alle door dé boeren geleverde melk. Van 1968 af zal een E. E. G.-staat die èen verbruikersprijs voor de melk vaststelt, de daarin ver werkte prijs voor de grondstof melk niet meer dan 1,8 cent ho ger mogen stellen dan de waar de van de tot industriële pro- dukten verwerkte melk. huidige Nederlandse inleverings- prijs is ƒ5,17. Minister Biesheu vel vindt dat er nu een betere verhouding tussen richtprijs en interventieprijs is ontstaan. Die interventieprijs en de toeslagen op ondermelk en mager melkpoe der die als veevoeder worden af gezet, bepalen samen de op brengst van de tot boter verwerk te melk. Een interventieregeling met een soortgelijke functie komt er voor een bepaalde Italiaanse kaassoort, de „grana". Voor de andere kaassoorten zijn er be perkte mogelijkheden voor inter ventie. Gedacht wordt niet aan een inleveringsregelnig, maar aan bevordering van opslag bij parti culieren en dan alleen in jaren, waarin het nodig is de markt in tijden van seizoenoverschotten j kalveren is gesteld op 324 per te ontlasten. 'honderd kg levend gewicht. Tussen 1 april 1968 en 31 de cember 1969 mag Nederland voor boter, Duitsland voor kaas en bo ter een aflopende consumenten subsidie geven op kosten van de nationale schatkist. Deze landen krijgen hiermee een tijdelijk te hanteren middel in handen om te voorkomen dat het verbruik van deze produkten terugloopt door de prijsverhoging, die de invoe ring van het gemeenschappelijk zuivelbeleid met zich brengt. De gemeenschappelijke oriën tatieprijs voor rundvlees wordt van 1 april 1968 af 240 per hon derd kg levend gewicht. De hui dige Nederlandse oriëntatieprijs is 222. Minister Biesheuvel ver wacht niet, dat de verhoogde melkprijs zal leiden tot een uit breiding van de melkproduktie ten koste van de rundvleespro- duktie. Men denke aan de grote rol, die de hoge loonkosten in de melkveehouderij spelen. De oriëntatieprijs voor slacht- Udv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Drie gemaskerde mannen heb ben dinsdag een pantserauto overvallen, waarmee 60.000 do.lar naar een ziekenhuis in Boston werd gebracht. De overval ge schiedde onder de ogen van pa- tienten en het personeel. Twee mannen die in dc pantserauto za len. werden neergeslagen, waar bij zij niet ernstige verwondingen opliepen. Enkele verdwaalde ko gels verbrijzelden enige ramen in het ziekenhuis. Vorige week vrijdag was bij een dergelijke overval elders in de stad 131.000 dollars buitge maakt. kaar om de drie uur moesten aflos- gische vlaggen. Voor een der vlag- Dinsdagmorgen is in de. kerk van sen. Volgens het reisplan zou in gen een hoog kruis. Op hoge kan- het Westduitse Limburg een re-1wiesbaden noS gewisseld worden, delaars brandden meterhoge kaar- zodat wanneer dit gebeurd was, de sen. chauffeur die op het tijdstip van i Maandagavond om acht uur wa- het ongeluk achter het stuur zat, pas een half uur zou hebben ge reden. quiemmis opgedragen voor de drie endertig slachtoffers achten twintig kinderen en vijf vojwasse- nen van de busramp die maan dag in de buurt van deze plaats gebeurde. De interventieprijs voor boter tal ƒ6,38 per kg bedragen. De KOEL Een storing trok dinsdagavond in langzaam tempo van Enge land de Noordzee op. Deze zal bu ons aanvankelijk veel bewolking en plaatselijk enige regen bren gen, maar in de loop van vandaag zullen enige opklaringen gaan voorkomen. De wind, die aanvan- kelijkij matig tot vrij krachtig uit het zuidwesten waait zal over dag matig tot krachtig worden uit west tot noord. (Daarbij zul- len enkele lokale buien voorko men. Het blijft koel weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Later noordelijke wind Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier of daar enige regen en matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Later enkele opklaringen maar ook enige ver. spreid voorkomende buien en een matige tot krachtige wind tussen west en noord. Koel. WOENSDAG 27 JULI Breskens 9-33 10-10 Terneuzen 10.11 10.4b Hansweert 10-45 11-20. Walsoorden 10.54 11.9- DONDERDAG 28 JULI Breskens 10-50 11.19 Terneuzen 11--? Hansweert 12.00 lz.za Walsoorden 12.09 12.38 De mis werd bijgewoond door de uit België gekomen nabestaanden, alsmede de Belgische ambassadeur in Bonn, Loridan, en diens echtge note. Ook waren er veel mensen uit Limburg zelf en omgeving aan wezig. Van de tien kinderen die gewond in ziekenhuizen zijn opgenomen, is één er nog ernstig aan toe. De toe stand van de anderen wordt niet kritiek genoemd. De oorzaak van de ramp staat nog niet vast. Het reisbureau in Brussel dat de autobus in eigen dom had, deelde dinsdag mee dat de wagen bijna nieuw was, pas op 1 mei van dit jaar in gebruik geno men. Bovendien zaten er twee zeer betrouwbare chauffeurs in, die el- (Adv.! In bruingeschilderde, dennehou- ten lijkkisten lagen de slachtoffers opgebaard in de hal van het Tile- mann-gymnasium in Limburg. Ter identificatie waren de familieleden door de hal rondgeleid. Voor de ouders waren het verschrikkelijke ogenblikken. De vader van een om gekomen meisje moest de droeve rondgang tweemaal maken alvo rens hij zijn dochtertje herkende. Dan was er een vader die bij het ongeluk twee kinderen heeft ver loren. Tien minuten nadat hij zijn kinderen had geïdentificeerd, kwam hij terug en liet de kistjes nog eens openen. In de rouwzaal hingen twee Bel- DE VERONGELUKTE BELGISCHE RUS Limburg: Doordat de chauffeur door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor is een naar huis terugkerende Belgische bus met kinderen verongelukt. Er zijn tot nu toe 33 doden te betreu ren. Op de foto een beeld van de ravage. ren de meeste kisten nog geopend aangezien de pe, vliegtuig uit Brussel komende familieleden nog niet waren gearriveerd. Bij de bekendmaking van het nieuwe Indonesische kabinet in het vrijheidspaleis legde presi dent Soekarno er de nadruk op dat hij samen met generaal Soe- harto dit kabinet heeft gevormd. Hierbij kon Soeharto een glim lach niet onderdrukken. De kabinetsformatie is voor 95 procent zijn werk geweest. Eerder op de dag had Soehar to zich tot het volk gewend met het verzoek het nieuwe kabinet een kans te geven zijn be kwaamheid te bewijzen en het met alle mogelijke middelen bij te staan. Soekarno deelde mee dat het nieuwe kabinet 24 ministeries omvat onder supervisie van vijf eerste-ministers, die het kabi netspresidium vormen. Verschei dene malen merkte Soekarno op dat Soeharto de „chef-minister" is, die dr. Johannes Leimena leider van het presidium in het oude kabinet vervangt. Soekarno, wiens positie als staatshoofd wordt overschaduwd door de toenemende macht van Soeharto, zei met klem dat laatstgenoemde geen eerste-mi- nister is als wijlen Djoeanda, die enige jaren geleden stierf. Uit de samenstelling van het kabinet blijkt dat bijna alle oude vrienden en beschermelingen van Soekarno zijn vervangen. Onder hen zijn de protestante vice-premier Leimena, de leider van de nationalistische partij dr. Roeslan Abdoelgani die ook vi ce-premier was in het oude ka binet, minister van voorlichting Roemambi, die is vervangen door de ambassadeur in Bang kok, Boerhaddin; minister van financiën Soemarno in wiens plaats de katholiek Frans Seda is getreden, die tot dusver mi nister voor plantages was. Dan zijn ook verdwenen de vroegere voorzitter der christelijke par- kindopartij, Tamboenan, en bri gade-generaal Hartono die als commandant van het omstreden korps mariniers ministeriële be voegdheid bezat. Zes nieuwe gezichten in het kabinet zijn de vroegere gou verneur van West-Java, oud minister van binnenlandse za ken en oud-ambassadeur in Kairo Sanoesi Hardjawinata, die op het ogenblik rector van de Hadj adj arauniversiteit in Ban doeng is; voorts minister van voorlichting Boerhaddin Diah, minister van sociale zaken Tam boenan, luchtmachtcommodore Soetopo, die de post van ver bindingen en postzaken op zich neemt, brigade-generaal Soet- jipto, die secretaris voor Irian- zaken was totdat hij door de Soebandriogroep op een zijspoor werd gemanoeuvreerd, en Mo hammed Sanoessi, vooraanstaand lid van het mohammedaanse so ciale intituut Moehammadijan. Op zijn paleis in Bogor deelde Soekarno aan Indonesische en buitenlandse persvertegenwoor digers mee dat hij zelf de lei ding van het nieuwe kabinet heeft. Hij geeft met behulp van President Lübke van West- Duitsland heeft koning Boudewijn een telegram gebonden, waarin hij zijn rouwbeklag tot uitdrukking brengt. Bondskanselier Erhard zond de Belgische premier Van den Boey- nants een boodschap uit naam van de Westduitse regering, waarin hij getuigt van zijn medeleven. Aan het begin van de kabinets vergadering heeft de Belgische eer- ste-minister maandag uitdrukking gegevens aan de gevoelens van de Belgische regering bij het verne men van het nieuws over de bus ramp bij Limburg. De premier heeft aan de ouders van de slacht offertjes uit naam van zijn rege ring boodschappen van rouwbeklag gezonden. Het ongeluk is het ergste in W.- Europa sinds augustus '1961, toen een bus met 35 Amerikanen in Zwitserland in het meer van Lu- zern reed. Indirect had het busongeluk van maandag een ander ongeluk tot ge volg: een Westduitse officier kwam naast een lange file auto's op de brug frontaal in botsing met een tegenligger en verloor het le ven. Premier Wilson kan op het jaarlijkse congres van zijn la-, bourpartij rekenen op sterke druk van.de linkervleugel om zich te distanciëren van de Amerikaan se politiek ten aanzien van Viet nam. Het congres vindt plaats van 3 t/m 7 oktober. Van de 42 ontwerpresoluties over binnenlandse en internatio nale kwesties die tot dusver zijn gepubliceerd, bevatten er 34 kri tiek op de steun van Engeland aan het beleid van president Johnson in het conflict om Viet nam. Dit betekent dat het verzet van links onder de 362 leden van de socialistische lagerhuisfractie op dit gebied weer heftiger is opge laaid, nadat de eerste minister er in het begin van het jaar in was geslaagd de ontevredenheid tijdelijk te sussen. Eind juni liet Wilson nog weten dat zijn rege ring zich distancieerde van de Amerikaanse luchtaanvallen op olie-opslagplaatsen nabij de Noordvietnamese steden Hanoi en Haiphong. In enkele ontwerp-resoluties wordt er voor gepleit, dat Enge land zich geheel losmaakt van de Amerikaanse politiek in Vietnam, terwijl in andere voorstellen wordt betreurd dat de Britse re gering de Amerikanen in moreel opzicht steunt. Premier Wilson heeft herhaal delijk te kennen gegeven, dat hij in het algemeen de Amerikaanse politiek ten opzichte van Viet nam zal blijven steunen, onge acht de druk van linkse critici. Uit de gepubliceerde ontwerp resoluties blijkt, dat er in de par tij voorts bezwaren bestaan te gen de defensie-uitgaven in het gebied ten oosten van Suez en tegen de wetgeving die verplicht tevoren kennis te geven van looneisen. zon maan op 1u.ll 27 4.32 28 4.55 29 4.56 30 4.58 31 150. op onder 17.08 0.1S 18.22 0.47 19.24 1.25 20.12 2.15 20,48 3.16 of via bet kabinetspresidium of ook wel rechtstreeks aan de mi nisters zelf de richtlijnen van de regering aan. Het staatshoofd stelde met na druk dat de ministers hem slechts helpen onder de gecoör dineerde leiding van het kabi netspresidium. Waarnemers in Djakarta be schouwen de samenstelling van het nieuwe kabinet als de af sluiting van de periode van communistisch-gezinde politiek onder Soebandrio. Volgens president Soekarno heeft het nieuwe kabinet tot taak de economische moeilijkhe den op te lossen, de strijd tegen het imperialisme voort te zetten, een aktieve en onafhankelijke buitenlandse politiek te voeren en algemene verkiezingen voor het midden van 1968 te organi seren. Het kabinet is verdeeld in vijf grote departementen: defensie (vijf ministers onder leiding van generaal Soeharto die zelf de portefeuille van de landstrijd krachten beheert); politieke za ken (vier ministers onder lei ding van Adam Malik, die mi nister van buitenlandse zaken blijft; Basoeki Rachmat heeft de portefeuille van binnenland se zaken ekregen); sociale za ken (zes ministers onder leiding van Idham Chalid. Onder dit departement vallen o.a. de mi nisteries van cultuur, godsdienst, volksgezondheid en arbeid) economie en financiën (zeven ministers onder leiding van sul tan Hamengkoe Boewono. Dit departement omvat financiën, handel, commerciële betrekkin gen, koopvaardij, landbouw en plantages); industrie en ontwik keling (vijf ministers onder lei ding van Sanoesi Hardjadinata. Het departement omvat onder andere mijnbouw en openbare werken). Soekarno heeft niet gezegd, wat er met 39 onderministers van het oude kabinet gebeurt. Volgens Soeharto worden zij als secretaris-generaal of directeur- generaal aan de ministers toege voegd. De dagbladen in Djakarta heb ben het nieuwe kabinet goed ontvangen maar dringen er op aan dat de regering de oorlog met Maleisië beëindigt. De onafhankelijke „Merdeka" (vrijheid), waarvan de uitgever de nieuwe minister van voor lichting Boerhanoeddin Moham med Diah is, eist dat de con frontatiepolitiek onmiddellijk en officieel wordt beëindigd. Onof ficieel is het geschil al geregeld door het akkoord van Bangkok, dat begin juni werd gesloten. Maleisië heeft het reeds goed gekeurd, maar Soekarno heeft het nog niet willen ratificeren. „Amgkatan Bersendjata", het blad van de strijdkrachten, zegt dat het nieuwe kabinet vooral aandacht moét wijden aan voe ding en kleding voor het volk en aan het stabiliseren van de economie en politiek van het land. De spreekbuis van de ortho dox-mohammedaanse Nahdatoe! Oelama, „Doeta Masjarakat", is niet tevreden. Zonder namen te noemen betwijfelt het blad of ei geen ministers in het kabinet zijn opgenomen, die met de com munistische staatsgreep van ok tober te maken hebben gehad. Mensen als Adam Malik en Diah had.den niet moeten worden op genomen omdat zij lid zijn ge weest van de verboden ,Moer- ba"-partij, zegt het blad. Dc sultan van Djokjakarta, minister van economie en fi nanciën, heeft dinsdag gezegd dat er „talrijke gevallen van corruptie" in Indonesië voorko men en wanbeheer op grote schaal in bijna alle sectoren van het leven. Dat komt tot uitdruk king in de slechte economische toestand, zei hij. Ongeveer 21 miljoen Indone sische vrijwilligers, die voor ge vechten in de bossen tegen Ma leisië waren opgeleid, zullen worden ingezet bij ontwikke lingsprojecten en in nieuwe mi- gratiegebieden in Indonesië. On geveer twee miljoen mensen moeten per jaar uit het overbe volkte Java naar de dunbevolk te eilanden Sumatra en Borneo worden overgebracht volgens een plan van de Indonesische regering-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1