GRANDIOZE SUPERSHEU.-WEDSTRIJD! MET B00 SUPER-PRIJZEN De weegschaal PROCES TEGEN AMERIKAANSE PILOTEN VOOR ONBEPAALDE TIJD UITGESTELD REEDS VIER DODEN IN CLEVELAND c BURGERLIJKE STAND ,oop der bevolking DBVRIÏE ZEEUW Pagina 5 Uit krijgs gevangenschap ontsnapt RUMOER IN HET PARLEMENT VAN VENEZUELA GEEN LAND KAN AANSPRAAK MAKEN OP DE „RUIMTE". „BEATLE-GEEST" IN DE INDUSTRIE.. Aanvallen van de vietcong Johnson over rassenongeregeld- heden Productiviteit INTERNATIONALE VALSEMUNTERS BENDE IN ACTIE 31 Juli sluit de tweede ronde van de Haal snel een inschrijfformulier op een der 3000 Shell-verkooppunten en doe gratis mee! Het bezoek van het prinselijk paar aan Aruba Overvallen I Maandag 25/ctinsdag 26 juli 1966 Het proces tegen de Ameri kaanse piloten die in Noord-Viet- nam zijn neergeschoten, is tot een verre datum uitgesteld, zo heb ben de Noordvietnamese autori teiten zaterdag laten weten aan de hoofden van de diplomatieke missies der communistische lan den te Hanoi. Er is een burgerlijke commissie ingesteld om de afzonderlijke „misdaden" van de betrokken Amerikanen te onderzoeken. Men verwacht dat het werk van deze commissie lange tijd zal vergen. Voorzitter is de minister van volksgezondheid, dr. Thach, terwijl als vice-voorzitter de rechter Bach van het hoogge-' rechtshof in Hanoi optreedt. De Amerikaanse piloten wor den officieel niet meer be schouwd als „oorlogsmisdadi gers". Zij worden echter niet er kend als krijgsgevangenen, maar worden beticht van „misdaden jegens het Vietnamese volk." Waarnemers in Hanoi zien deze besluiten, die zondag in de Noordvietnamese pers werden gepubliceerd, als een belangrijk gebaar, dat het aanzien van het conflict in Vietnam kan wijzi gen. In de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon wordt van diverse zijden vernomen, dat de dezer dagen uit communistische krijgs gevangenschap ontsnapte Ame rikaanse piloot door een helikop ter is opgepikt na een voettocht van twintig dagen door zeer moeilijk terrein in Noord-Viet- "am- - In Amerikaanse militaire krin gen wordt om veiligheidsrede nen volledig stilzwijgen bewaard over de bijzonderheden van de ontvluchting, die zaterdag werd bekend gemaakt. De regering van Venezuela stuit op veel verzet bij haar pogingen de belastingen te verhogen. Don derdag trok een lid van de oppo sitie een revolver om zijn protest kracht bij te zetten. Twee grote oliemaatschappijen hebben de bewering tegengespro ken dat zij de publiciteitscampag nes tegen het regeringsvoorstel financieel zouden steunen. Het zijn de Shell Venezuela, een doch teronderneming van de Konink- lijke/Shell-groep, en Creole Corporation, een dochter van de Standard Oil New Jersey. De beschuldiging aan hun adres was afkomstig van de Accoin Democratica, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie. Amerika en Rusland zijn ak koord gegaan met een bepaling, volgens welke geen enkel land aanspraken kan doen gelden op welk deel van het heelal ook, de maan en andere hemellichamen inbegrepen. Ook de andere 26 leden van een subcommissie van de Ver enigde Naties, die in Genève be zig is met het opstellen van een verdrag over de verkenning van de ruimte, hechtten hun goed keuring aan het artikel. De commissie werkt aan de hand van twee ontwerpakkoor den, ingediend door de Russen en de Amerikanen. Ook werd een artikel goedge keurd. dat de landen ertoe ver bindt de ruimteverkenning uit te voeren in overeenstemming met het internationale recht en in het belang van de internationale vre de en veiligheid. Premier Wilson van Engeland heeft zaterdag gepleit voor een „beatle-geest" in de industrie ter oplossing van de economi sche moeilijkheden van het land. „Engeland is uitsluitend aan de top van de populaire muziek ge komen, doordat de beat-groepen zich lieten gelden", aldus Wil son. De eerste-minister sprak bij de heropening van de „Cavern- club" in Liverpool, waar de beatles indertijd voor het eerst zijn opgetreden. In februari moest de club als gevolg van financiële moeilijkheden sluiten. Onder een nieuwe leiding is de kelder nu gemoderniseerd. Tot de enthou siaste jongelui die de heropening bijwoonden, zei Wilson: „De Mer- sey-sond heeft overal weerklank gevonden en heeft geholpen on ze brandkasten met buitenlandse 'devieiMt te vullen". De piloot, de eerste die uit Noordvietnamese krijgsgevan genschap is ontsnapt, ligt op het ogbenlik in een hospitaal. Zijn identiteit wordt geheim gehou den. Wel is zijn familie ge waarschuwd. Hij wordt onder vraagd door leden van de Ame rikaanse inlichtingendienst. Vietcong-guerillastrijders hebben zondag hun aanvallen op stellingentwee Koreanen omgekomen nabij de grens met Noord-Vietnam twaalf Amerikanen gewond. voortgezet met de bestorming van een Zuidvietnamees kamp, waarbij de verdedigers zware verliezen leden. Nadat versterkingen waren aangekomen werd de vietcong ver dreven. De gueriilastrijders voerden za terdagavond met mortieren een aanval uit op een vliegveld nabij de grote Amerikaanse luchtbasis Da Nang. Hierbij werden 32 Ame rikaanse militairen gewond en zes tien vliegtuigen beschadigd. In de strijd tussen Amerikaanse mariniers en Noordvietnamese troepen, even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam, zijn tot dusver 618 tegenstanders gedood, aldus een Amerikaanse woordvoer der. De actie, die nog steeds voort duurt, staat bekend als operatie Hastings. Bij verschillende vliegtuigonge lukken zijn vier Amerikanen en en Zaterdag is te Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio een 29- jarige neger vader van vijf kin deren overleden aan de schot wonden die hij opliep toen hij trachtte te ontsnappen uit een auto waarin jonge blanken zaten. Het aantal doden van de rassen- onlusten van de afgelopen week steeg hiermee tot vier. Zes blanken zijn in verband met de jongste moord aangehouden. President Johnson heeft zater dag uiting gegeven aan zijn leed wezen over de relletjes in Cleve land en delen van New York. De president deed een beroep op de ontevredenen om zich te wenden tot de instellingen, die bedoeld zijn om de maatschappij te hervormen. In dit verband noemde Johnson de stembus, de buurtcomité's en de organisaties voor politieke en bur gerrechten. Na te hebben verzekerd dat de V.S niet uit Zuid-Vietnam zullen weglopen, maar zullen volhouden totdat de communisten de strijd beëindigen of over een eervolle vrede onderhandelen, zegde de president toe dat zijn regering de inflatie zal bestrijden. Hij noemde Engeland een voorbeeld van het geen er gebeurt, als de loonsver hogingen de produktiviteitsstijging te boven gaan. In Amerika had de produktiviteitsgroei vrijwel gelijke tred gehouden met de jaarlijkse vier procent loonsverhogingen sinds 1960. Een vergelijking van de economische positie van Enge land en de V.S houdt volgens Johnson een les in voor alle demo cratieën, dat snelle groei en vrij heid een voortdurende zelfdiscipli ne en voorzichtigheid vereisen. De president sprak te Indiana polis aan het begin van een rond reis door Indiana, Illinois, Tennes see en Kentucky De bank van Schotland over weegt al haar vijfpondbiljetten aan de circulatie te onttrekken wegens het opduiken van valse coupures. Volgens een vertegen- diger van de bank zouden de imitaties vrijwel volmaakt zijn. Britse kranten melden, dat ze door een internationale bende die vooral in Noordafrikaanse kringen vertakkingen zou heb ben, in omloop zijn gebracht, De fraude is onlangs in Zürich aan het licht gekomen. Iemand probeerde daar bij een Zwitser se bank dertigduizend pond in valse coupures te wisselen. De politie vermoedt dat de valse munters voor wel 2,5 tot 5 miljoen gulden aan valse bank biljetten hebben vervaardigd. Het zou de grootste vervalsings- Aan het einde van de vierde marsdag van de vierdaagse van Apeldoorn werden de wande laars weer traditioneel met muziek ingehaald. Hier het muziekkorps van de Konink lijke Marechaussee tijdens het défilé van de wandelaars. affaire kunnen zijn die ooit in Europa is voorgekomen. De politie in geheel Europa kijkt uit naar een voormalige croupier uit Glasgow, die er in Italië een veroorde^op smokkelarij op heeft zitten en ook bekend is bij de politie v.,u Corsica, Frankrijk en Algiers. Mogelijk bestaat er verband met de recentelijk aan het licht ge komen bijna perfecte vervalsing van Amerikaanse biljetten van tien en twintig dollar. De bank van Schotland heeft 50.000 gul den beloning uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan ver schaffen, welke tot arrestatie van de valse munters leiden. TERNEUZEN Geboren. 13 juli: Pieternella Maria, d. van Abraham Elbert van Bemmel en Clazina Cornelia Catharina Lijnse, Olmenstraat 15. 14 juli: Katinka Maria Nella, d. van Freddy Eduard de Krijger en Wilhelmina Hamelink, won. te Kloosterzande; Johannes Wil helm, z. van Gideon van Boom en Maria Johanna Jacobs, J. van Looystraat 17. 15 juli: Paul Jo- han, z. van Edmondus. Aloisius Mahria Vermeire en Cecilia Loui sa Nuijtinck, Stationsweg 55. 15 juli: Geert, z. van Goojtzen van Dijk en Kate Henriette Holter- mann, won. te Hoek. 16 juli: Hans Leon Margaretha Maria, z. van Joël Petrus Johannes Maas en Jenny Maria Mathilda Vervaet, DOOR MARTIN MONS „Wilt u daarmee zeggen dat u denkt dat hij iets te verbergen had?" „Neen, nu begrijpt u me ver keerd. Alleen maar dat hij niet te koop liep met de dingen die hem het diepste raakten. Hij deed niet aan geestelijke strip tease, zoals maar al te veel lui tegenwoordig. Een kwestie van pudeur, denk ik". Heeft hij nooit met u over zijn verleden gesproken?" „Zeker wel. Als het zo in de loop van het gesprek te pas kwam. Zo de een of andere anecdote over dingen die hij had meege maakt. Hij had nogal een avon tuurlijk leven achter de rug. Dat bracht de aard van zijn werk mee". „Hij was bij de Inlichtingen dienst, nietwaar? Heeft hij u ooit gesproken over vijanden die hij bij dat werk had gemaakt?" „Ja, maar daarover sprak hij altijd in de voltooid verleden tijd, om zo eens te zeggen. In dat werk had je alleen maar vijanden zo lang je gevaarlijk was, beweerde hij. Nu hij eenmaal buitenspel stond, een uitgerangeerd oud mannetje, was hij voor niemand belangrijk genoeg". „Dus u heeft niet de indruk gekregen dat zijn somber voorge voel iets te maken had met een of andere gebeurtenis uit zijn diensttijd?" „Ik had helemaal geen indruk. Ik veronderstel dat ik daar te stom voor was. Ik heb gedacht, dat het samenhing met zijn slech te gezondheid. Hij was hartpa tiënt en die kunnen van die som bere buien hebben". „Gelooft u dat nu nog?" „Ik weet het niet, inspecteur, ik weet werkelijk niet wat ik ge loven moet. Zoals ik zei, spijt het me dat ik hem heb uitgelachen, anders was hij misschien opener tegen me geweest. Maar aan de andere kant vraag ik me toch af, zoeken we het niet te ver? Hij sliep altijd met zijn raam open, weer of geen weer. En dat slaap kamerraam was vlak boven die portico voor de deur. Het was kinderspel langs die weg binnen te komen. En'als ik aan die aan val nu twee avonden geleden op dokter Radersma denkHet kan toch ook best een inbreker zijn geweest die zijn hoofd ver loor toen Raven wakker werd. Eigenlijk veel logischer, ja?" „Misschien", zei hoofdinspec teur Bezemer. „Intussen welbe- dankt. Ik hoop dat ik u niet te lang bij uw jongelui heb vandaan gehouden. Iets bijzonders ge hoord of gezien vannacht heeft u natuurlijk niet?" „Neen, maar dat zegt niets. Ik ben nogal een vaste slaper en Terhorst is niet gehorig". „En nu maar naar het kanton gerecht, Verkerk". „Juffrouw Meulenaar?" „Ja. Hoewel ik geloof dat dat alles vergeefse moeite is, Sophie Meulenaar keek hem aan met ogen rond van verbazing. „Een moord? Bij ons op Ter horst? Tjasses, wat griezelig. En dan die arme kolonel Raven, zo'n gezellige baas. Wilt u wel gelo ven dat ik me Terhorst niet kan voorstellen zonder hem? Hij woonde er al zo lang. Zijn de tantes niet vreselijk hoteldebotel? Tante Leocadie tenminste. Van tante Melanie weet ik dat nog zo niet. Die is dol op detective verhalen. En nu heeft ze een moord onder haar eigen dak en kan ze gaan snuffelen. Heeft tan te Leocardie u geen griezelige verhalen gedaan over geheimzin nige geluiden en de weegschaal van die marmeren dame op de trap die telkens uit haar even wicht is? De weegschaal natuur lijk, niet de juffrouw, die kan al leen maar met een takel uit haar evenwicht worden gebracht, hoor. Is dat vreselijke geval niet het eind?" „Wacht u eens even, juffrouw Meulenaar, het klopt dus dat de schalen van die waag herhaalde lijk uit hun evenwicht zijn ge weest?" „Nu herhaaldelijkMaar in alle geval toch wel een keer of vijf, zes, in de laatste maan den. Nu ja, het goeie mens staat daar al honderdvijftig jaar met dat ding. Licht dat zo'n schroef eindelijk eens lam wordt of dol of hoe je dat dan bij een versle ten schroef noemt. Het zal zeker dezelfde vent zijn die die arme Allert Radersma heeft aangeval len. Ik hoop dat u hem maar gauw te pakken krijgt, anders worden we nog allemaal in ons bed vermoord". „Had mijnheer Raven geen vij anden, voor zover u weet?" „Vijanden?" vroeg ze verbaasd. „Bedoelt u iemand die hem wou vermoorden? Maar m'n goeie man, dat is toch klinkklare on zin? Zulke dingen gebeuren in strips maar niet in het werkelijke leven", liet ze er met een grappig air van wereldwijsheid op volgen. „Dus de verhouding met de andere gasten was goed?" „Maar natuurlijk. Hij woonde toch al jaren op Terhorst? En dan zou nu al die jaren in enen ie mand zo stierlijk 't land aan hem hebben gekregen dat hij hem doodschoot of zijn hals afsneed of wat die griezel dan gedaan heeft". „Mijnheer Raven is gewurgd." „Ziet u nu wel? Het moet de zelfde zijn geweest die Albert Ra dersma aanviel. Hij probeerde Radersma ook te wurgen maar die was hem te vlug af". „Als ik me niet vergis, zijn er twee nieuwe gasten op Terhorst?" (Wordt verovlgd.) Prinses Beatrix en prins Claus hebben zaterdag bij een rondrit over het eiland Aruba enige bedrij ven en instellingen bezocht. In het San Pedro-ziekenhuis had het prin selijk paar een kort gesprek met de Antilliaanse minister van financiën, de heer Petronia, die daar als pa tient verblijft. Daarna ging het gezelschap naar het bedrijf van de Arubaanse che mische industrie en naar het wa ter- en energiebedrijf. Via verscheidene dorpjes reed men naar de Imeldahof, een inrich ting voor verwaarloosde kinderen. Hier werd prins Claus op originele wijze begroet. Een jochie liep naar hem toe, trok hem aan zijn jas en vroeg „con ta bai, prins" (hoe gaat het, prins). Enkele meisjes van het tehuis voerden enige dansjes uit. Bij de galarecepiie welke de An tilliaanse regering vrijdagavond in bet Aruba Caribbean-hotel aan bood, had de chefkok van het hotel van ijs een getrouwe kopie gemaakt van het kasteel Drakestein. Van de prinses kreeg hij een compliment voor dit kunstwerk. Vier gemaskerde mannen heb ben vrijdag in Bedford een over val gepleegd op een auto, waar in salarissen werden vervoerd. Zij maakten zich uit de voeten met 130.000 dollar (ongeveer 460.000 gulden). won. te Axel; Gijs, z. van Gans Gijs de Koning en Dina Regina Schaart, won. te Amstelveen. 17 juli: Tamara Germaine Achil- le, d. van Gerard Adrienne Al- phons Naessens en Jeanine Cle mentine Marie Gerres, won. te Koewacht. 20 juli André Martin, z. van Theo Alma Josephine Gruisen en Katharina Jozina van den Heuvel, Mauvestraat 6. Huwelijksaangiften. 13 juli: Giancarlo Jotte 30 jr jm.. Ver- gaertstraat 20 en Dina Helena Maatje Guequierre 20 jr jd., Nieuwediepstraat 89. 15 juli: Constantinus Maria Colpaart. 20 jr jm., won. te Hontenisse en Wil helmina Sara Francina Hame link 17 jr jd. Bellamystraat 39. 18 juli: Willem Bernardus van Je- veren 23 jr jm., won. te Rotter dam en Fia Victorine Louise Wijne 26 jr jd., Irenestraat 19. 20 juli Joseph Marie Louis Emma- neel 37 jr jm., Steenkampl. 63 en Miriam Jozefa Streulens 28 jr jd., N. Kerkstraat 17. Huwelijksvoltrekkingen. 15 juli: Gerhardus Jozef Fredrikus Hoveling 35 jr jm., won. te Hen gelo en Mirjam Victorina Reni- que 28 jr jd., Goessepolderstraat 19; Pieter Wieland 19 jr jm., Aza leastraat 9 en Janneke Pijpelink 18 jr jd., Zuidlandstraat 49; Lie ven Anthonij de Lange 21 jr jm., won. te Kortgene en Maria Wisse 19 jr jd„ Donze Visserstraat 35; Jan Breur 24 jr jm., Zonnebloem straat 8 en Leonza Maria Magda- lena Mariman 26 jr jd., Vergaert- straat 10; Joan van de Ree 24 jr jm., Rozenstraat 65 en Jacoba Anthonia Maria Verhelst 21 jr jd., Rozenstraat 65. 19 juli: Gijs- bertus Tanis 24 jr jm., Tram straat 2 en Elizabeth Udo 20 jr jd., Tramstraat 2. Overleden. 14 juli: Christina Scheele 76 jr e.v. A. J. Oostdijk, won. te Axel; Gilles van Cadsand 58 jr e.v. M. D. S. van Alten, won. te Axel. 18 juli: Marinus Scheele 81 jr geh. gew. met L. Dobbelaar, Koninginnelaan 2. 19 juli: Maria Pielaet 92 jr geh gew. met E. Vanhijfte, N. Kerkstraat 15 18 juli Jan Petrus Dieleman 70 jr geh. gew., won. te Zaamslag. In de periode van 14 tot en met 21 juli zijn in deze gemeente de volgende personen ingekomen: R. P. Gelderland, Middenstraat 79 van Westdorpe; C. Hamelink, Eikenstraat 33 van Axel; K. M. E. de Wittevan Hecke, N. Kerk straat 44 van Philippine; L. C. van Poecke, Eikenstraat 84 van Amsterdam; J. C. van der Laan, de Blokken 1 van Amsterdam; J. P. Wieringa, Margrietstraat 12 van Sas van Gent; W. Duite- meijer 131 van Gouda; J. A. Taze- laar, Irenestraat 33 van Hong kong; H. van der Giessen, Breit- nerstraat 28 van Rotterdam; L. W. A, Jansen, N. Kerkstraat 24 van Eindhoven; P. A. Jans, N. Kerkstraat 24 van Tilburg; P. van der Loo, J. van Looystraat 8 van Paramaribo; I. S. Huitema, Steen- kamplaan 68 van Sneek; J. M. Rottier, v. d. Peijlstraat 10 van Breda; J. P. Korbee, Beethoven- hof 142 van Beverwijk; M. J. Van- houttem, Lijsterplein 1 van Roosendaal. In dezelfde periode zijn de vol gende personen vertrokken: J. P. Dorrenboom, J. Vermeer straat 2 naar Zambia; P. Mannens, Bellamystraat 9 naar Breda; II. J. M. Crijns, Wilhelminaplantsoen 9 naar Rome; K. A. Stahlie, Ol menstraat 13 naar Spijkenisse; H. I. van Cauteren, Wilgenplant- soen 59 naar Geldrop; J. Henne- ken, H. Heijermansstraat 25 naar Axel; H. Linting, Fabrieksstraat 10 naar Vogelwaarde; J. van de Ree, Rozenstraat 65 naar Hoek; J. A. Callaars, N. Kerkstraat 24 naar Nijmegen; J. A. M. Groenen- daal, N. Kerkstraat 24 naar 's-Hertogenbosch; P. de Jager, Julianastraat 7 naar Oudelande; J. Dieleman—Geene, Larixstraat 50 naar 's -Gravenhage; S. C. de Winne, van Steenbergenlaan 25a naar Retranchement; N. M. Smit, Debussyhof 211 naar Alkmaar; P. C. Verdoorn, Schoolweg 37 naar Kortgene. A Jr

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3