PROVINCIAAL NIEUWS Chefarine .4' BEURSOVERZICHT ONGELUK MET BELGISCHE BUS IN DUITSLAND Terneuzen Aardenburg Axe! Breskens Bruinisse Cadzand Groede Goes Hoek Kruidingen Sluiskil 4 beroemde middelen doen wonderen Zaamslag Bedrijfsleider dansschool doodgestoken Minstens 35 doden Verolme-werf onder toezicht van Indonesische marine Machtsbeperking Overstromingen in Oostenrijk Pagina 2 DE ^RTÏE ZEEUW Maandag 25/dinsdag 26 juli 1966 Directie Dow Chemical De heer R. F. Bollen, sinds ju ni 1964 direkteur van het nieu we Dow fabrieks-complex te Terneuzen, is met ingang van 1 september benoemd tot direk teur produktie van Dow Chemi cal (Nederland) N.V. In zijn nieuwe funktie zal de heer Bollen leiding geven aan alle produktie-afdelingen van Dow Chemical in Nederland. Terneuzen zal zijn standplaats blijven. De heer Bollen, die de Cana dese nationaliteit bezit, is che misch ingenieur en sinds 1952 in dienst van het Dow concern. Hij volgt de heer G. H. Watkins op, die wordt overgeplaatst naar Dow's Europese hoofdkantoor in Ziirich, Zwitserland. De heer Watkins heeft de funktie aan vaard van direkteur produktie- ontwikkeling van Dow in Euro pa. V erkeersongevallen Zaterdagavond te 9 uur had op de westelijke Kanaalweg ter hoog te van de in aanbouw zijnde nieu we kanaalbrug waar de wielrijders de rijksweg moeten oversteken, een aanrijding plaats tussen een in de richting Sluiskil rijdende auto, bestuurd door de heer A. J. S. uil Evergem (B.), en een bromfiets, be reden door de heer A. C. van JJ. uit Axel, die uit de richting Sluis kil komende de rijweg overstak en door de auto werd geschept. Hierbij werd Van IJ. zodanig ge wond dat hij per ambulance-auto naar het St Elisabethziekenhuis te Sluiskil werd overgebracht, waar dokter Hoving de eerste hulp ver leende. Maandagochtend te 10 over 9 had in de Arsenaalstraat een bot sing plaats tussen een auto, be stuurd door de heer P. M. uit Goes, die in de richting van de Nieuw- straat reed, en een brommer, bere den door de heer A. T. uit Zaarn- slag, die na in de Arsenaalstraat te hebben stilgestaan, juist weer weg reed, eveneens in de richting van de Nieuwstraat, op het moment dat de auto hem voorbijreed. Beide voertuigen werden hierbij licht beschadigd. Raadsvergadering Donderdagavond komt de ge meenteraad van Aardenburg in openbare zitting bijeen. De ge loofsbrieven van de nieuwbe noemde raadsleden moeten door een commissie worden onder zocht. Een schrijven is binnenge komen van de heer E. D. Tim mer de Visser waarin opmerkin gen worden gemaakt over de toe stand van de algemene begraaf plaats. Gunstig staat het college tegen over een aanvrage van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme om de jaarlijkse bij drage te verhogen van ƒ25 tot 'f 125. Overgegaan moet worden tot het aanschaffen van een nieuwe grasmaaimachine. Het schoolbestuur van dte r.k. school te Eede kan financiële medewer king krijgen voor het aanschaf fen van leerlingensets. Bij hotel „De Roode Leeuw" dient een wachtverbod te worden ingesteld. Grond kan worden overgedragen san Richard Callaert te Sluis en A. Veraart te Aardenburg. Voor de verbetering van de Herendreef is een bedrag nodig van 10.000 en voor die van de Oude Kerk straat van 8.000. Axelse junioren terug van K.N.V.B.-kamp Voor de zesde achtereenvolgen de maal hebben de junioren van de v.v. Axel deelgenomen aan het K.N.V.B.-sportkamp te Hoek van Holland. Vorige jaren werd de tocht daarheen per fiets gemaakt, maar dit jaar hadden particulieren hun auto's voor het vervoer be schikbaar gesteld. Zo vertrokken op zondag 17 juli zes auto's met de 19 Axelse junio ren met twee leiders In het kamp waren verder aanwezig de junioren van de verenigingen Dubbeldam, Erica, Geel-Zwart en Sparta uit Enschede, Presikhaaf uit Arnhem, Wilp en Nijverdal. De eerste wedstrijd was een strandloop naar zee. Bij de A- iunioren waren er 33 deelnemers. Winnaar werd Alex Lippens uit Axel. Walther van Overmeire be zette de 5e plaats. Bij de 47 B- junioren wist de Axelse jeugd goede resultaten te behalen. Geor ge de Wael werd winnaar, Nic. Polderman derde en de 4e plaats was voor Marinus Dieleman. Axel A 1 wist in haar poule slechts 1 wedstrijd te winnen, dit tegen Geel-Zwart met 10. Axel B 2 boekte betere resultaten door alle drie de wedstrijden te winnen. In de finale won Dubbeldam; de 2e prijs was dus voor Axel. In het kampelftal voetbal wer den G. Jonkman en P. Gans onge steld. In de wedstrijd tegen de lei ders kregen zij een 40 nederlaag te incasseren. In het tafeltennistournooi werd bij de A-junioren P. Gans tweede, G. Jonkman 3e en J. Vinke 5e van de 87 deelnemers. Bij de B-junioren waren er 96 deelnemers. F. Deij bezette de 50 plaats en G. de Wael de 6e plaats. Axel eindigde op de 3e plaats bij een oriëntatie-wandeltocht. Ook de ontspanning was niet vergeten. Er werd o.m. een film vertoond over de Olympische spe len 1964 en tweemaal trad een beatgroep op om de stemming er in te houden. Auto's botsten Zondagmorgen omstreeks 9.15 uur reed B. P. J. uit Dendermon- de (B.) van de Kinderdijk met zijn personenauto de kruising met de KanaalkadeZuidsingel op. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door A. J. M, van M. uit Clinge, die over de Kanaal kade reed. Bij de botsing werden beide auto's zwaar beschadigd. Zondagmorgen te elf uur ver leende B. I. K. uit Axel, die van de 2e Verkorting de Kanaalweg opreed, met zijn personenauto geen voorrang aan de van rechts komende auto bestuurd door F. L. D.. eveneens uit Axel, Ook bij deze botsing liepen bei de .auto's flinke schade op. Garnalenkoningiu Voor de op 13, 14 en 15 augus tus te houden visserijfeesten heeft de visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens in een ver gadering de namen bekend ge maakt van de garnalenkoningin en haar hofdames. Gedurende de drie dagen dat het feest in Breskens zal duren zal de 18-jarige Anneke Moelker de scepter over Breskens zwaai en. Als hofdames zullen funge ren de 1-1-jarge Lia v. Velzen en Rata Lalkens. Anneke Moelker heeft de school voor U.L.O. doorlopen en de vormingsklas van dte huis houdschool Wat zij verder gaat doen. weet zij nog niet. Zij hoopt Breskens een waardige vertegen woordiging te geven bij de offi ciële ontvangsten. Zij is dochter van de heer L. Moelker, mede-schipper van de BR 54. Lia v. Velzen vindt het ook wel leuk dit jaar hofdame te mogen zijn. Lia is leerlinge van de huishoudschool te Schoon- dijke. Ri'ta Lalkens heeft twee jaar HBS te Vlissingen achter de rug en gaat met september naar de MMS te Middelburg. Druk bezocht mosselfeest Duizenden toeristen bezochten zaterdag Bruinisse. Er was weer een lieftallige mosselfee, (mej. Willy de Waal) die op dit feest de mosselkwekers opwekte de moed niet te verliezen, maar ook de ogen open te houden voor de mogelijkheden die in de recrea tiesector voor Bruinisse zijn weggelegd. Op deze moeilijkheden en mo-, gelijkheden had ook burgemees ter Ch. van de Linde in zijn wel komstwoord gewezen. Eer het Brouwershavense Gat geheel zal zijn afgesloten, zullen 200 percelen die in handen zijn van de Bruinisser mosselkwekers, onbruikbaar worden voor de mosselcultuur. Daarvoor wil men graag andere percelen in water dat nog open blijft, terug, hetzij in Zeeland of in de Waddenzee Ook de Zevibel-voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer ui Hulst stipte in zijn tafelspeech talrijke problemen aan, waarmee de Zeeuwse visserij worstelt, maar dii nog steeds niet ziin opgelost. Er was weer een imponerende vlootschouw, waarbij honderden toeristen met de vaartuigen een tocht maakten over Zijpe en Krammer. Er was een rondrit van de mosselfee door het dorp, geëscorteerd door de Jantjes van de mijnenveger „Bruinisse". Ver der waren er de vendelzwaaiers uit Vught en Oisterwijk, de stunt zeilers, de waterskiërs met hun imposante show en verschillende muziekgezelschapnen. Een taptoe en een vuurwerk besloten de dag. Ieder kon zoveel mosselen eten als hij wilde. Jongetje in sluiskolk verdronken De 7-jarige Jan van den Berge uit Bruinisse is vanmorgen even bui ten zijn woonplaats verdronken in de kolk van ,de „nieuwe sluis", waaruit vroeger het polderwater uit de polder in het Mastgat werd geloosd. De jongen zat op de sluis- rand en gleed door een onverdach te beweging van de rand in het wa ter. De sluiskolk rijst daar aan al le kanten steil omhoog en het ventje dat niet kon zwemmen, kon niet meer aan de wal komen. Zijn achttienjarige neef, die aan de dijk aan het hooien was en die in het water sprong en duikpogingen deed om de knaap te vinden, mocht daarin niet slagen. Enkele uren later is het lijkje uit het wa ter opgehaald. Schorrebloemrit Te Cadzand ging de jaarlijkse Schorrebloemrit van start, geor ganiseerd door de plaatselijke WV in samenwerking met de autoclub „WZA". Behalve de ge bruikelijke striafpunten bij de route en tijdcontroles konden de deelnemers deze keer winstpun ten behalen door het invullen van een aantal vragen aan de hand van de bekende „Tips voor bad gasten. In hotel „Zeebad" reik te burgemeester J. A. Leenhouts de prijzen uit. De uitslag luidt: 1. Zr G. de Jong, Cadzand, 91 winstp.; 2. J. van Hijfte, Schoon- dijke (61)3. J. Laroibert, Oost burg (44)4. C. Verroste, ÏJzen dijke (30); 5. J. 't Gilde, Hoek (25); 6. P. Brugge, ÏJzendijke (22)7. B. Boneschansker, Ter neuzen (2 strp.); 8. J. Aerts, Oostburg (3 strp.)9. T. van Tig- gelen. Biervliet (3 strp.); 10. J. Clerc, Schoondijke (5 strp.). De prijs voor de best geklas seerde badgast was voor de heer Cuelenaere uit Hulst die vijftien de werd en de'best geklasseerde bromfietser was D. Luteijn uit Zuidzande met 153 strafpunten. Twee auto-ongevallen Zaterdagmorgen heeft op de provinciale weg Breskens-Groede een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij drie per sonen ernstig werden gewond. Een personenauto, bestuurd door R. F. M. uit Etterbeek (Bel gië), kwam van de richting Groede naar Breskens gereden, toen hij in een flauwe bocht de macht óver 't stuur kwijt raakte. Na eerst van rechts naar links en van links naar rechts te zijn geslipt, belandde de auto met de vijf inzittenden in 'n sloot, waar hij kantelde. De bestuurder als mede zijn in de auto zittende schoonvader en schoonmoeder werden ernstig gewond. De twee andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. Dokter V. d. Maas uit Bres kens verleende eerste hulp en liet de gewonden naar 't zieken huis te Oostburg overbrengen. Na aldaar behandeld te zijn, wer den de slachtoffers naar hun woonplaats Etterbeek overge bracht. De auto werd totaal vernield. De oorzaak van dit ongeval moet worden gezocht in de min dere ervaring van de chauffeur, alsmede een put in de weg van 4 m lengte en 15 cm diepte. In de Voorstraat te Groede kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing. De heer P. T. uit Nijmegen moest plotse ling stoppen voor enkele voor hem rijdende auto's. De achter hem rijdende personenauto, be stuurd door mej. H. A. uit Amersfoort, kon niet tijdig stop pen waardoor zij op de voor haar rijdende auto botste. Beide voertuigen liepen mate riële schade op. Minimumprijs bonen Vandaag (maandag) is op de veilingen een minimumprijs voor bonen in werking getreden. De gewone sperciebonen mo gen gedurende dit seizoen voor geen lagere prijs dan 30 cent per kg worden verkocht. Dit wordt tevens de ophoudprijs voor snij bonen. Voor pronkbonen zal een minimumprijs gelden van 20 ct en voor spekbonen 22 cent. Blijven de bonen beneden de minimumprijs, dan zullen ze uit de markt worden genomen. In dat geval krijgt de teler een vergoe ding welke voor de goede kwali teiten is vastgesteld op 80 procent van de ophoudprijs. Er zal dit jaar alleen een hef fing worden ingehouden van sperciebonen, n.l. 50 cent per 100 kg. Bovenstaande regeling gaat uit yan het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen. Orientatierit Zaterdag werd door de M.A.C.A. een orientatierit verreden. Start en finish waren te Hoek. Het was reeds laat in de avond toen de voorzitter, de heer Wolfert, de prijzen kon uitreiken. De uitslag was als volgt: le pr. J. van Hijfte, Schoondijke, 13 strafpunten; 2e pr. A. van Tig- gelen, Biervliet, 29 strp.; 3e pr. J. Risseeuw, Zuidzande, 57 strp.; 4e pr. A. van Wijck, Terneuzen, 59 strp.; 5e pr. H. v. d Hemel, Bier vliet, 74 strp.; 6e pr. A. v. d. Lin de, Aardenburg, 105 strp.; 7e pr. .1. de Koeijer, Aardenburg, 114 strp.; 8e pr. A. van Esbroek, Axel, 115 strp.; 9e pr. A. Faas, Terneuzen, 118 strp.; 10e pr. P. W. v. d. Velde, Sluiskil, ,120 pnt; lie pr. J. Dees, Zaamslag, 236 strp.; 12e pr. J. de Feijter, Axel, 251 strp.; 13e pr. P. Buijze, Terneuzen, 278 strp.; 14e pr. A. Vat, Oostburg, 288 strp.; 15e pr. J. Brugge, ÏJzendijke, 288 strp.; 16e pr. J. de Putter, Zaamslag, 302 strp. Belg verongelukt Op het kruispunt van de rijks weg 58 met de veerweg te Krui- ningen is zaterdagmiddag de 61- jarige A. L. Kosteloot uit St. Gil les-Waas in België op zijn brom fiets door een personenauto aan gereden. De man overleed enige ogenblikken later. (Adv.) Vier middelen in éin tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. gMIWBBf Geslaagd Aan de hogere landbouwschool te Dordrecht slaagden voor het eindexamen de heren N. Becht te Zaamslag en J. A. de Feijter te Axel. Afscheid Ds Becht Op zondag 31 juli des namid dags half drie hoopt ds Ph. M. Becht afscheid te nemen van de hervormde gemeente te Zaamslag om daarna op 7 augustus zijn intrede te doen te Terheijden aan Zgg Ds Ph. M. Becht werd in 1938 candidaat in Noord-Holland. Op 25 september 1938 werd hij hulp prediker te Oosterwierum, welke gemeente hij van 1939 tot 1946 ook als predikant diende. In 1946 vertrok hij naar Elim, waarna hij in 1951 deze plaats verliet om naar Spijkenisse te gaan. Op 8 september 1957 werd hij te Zaamslag bevestigd door zijn broer ds J. F. L. A. Becht te (Doesburg. Ds Becht heeft zich op kerke lijk terrein ook buiten de gemeen te bewegen, o.a. doordat hij ver scheidene jaren scriba van de classis ÏJzendijke was. Hij maak te deel uit van het bestuur van de stichting Verpleegtehuizen in Zeeland en plaatselijk was hij voorzitter van de chr. kleuter school. Tijdens zijn ambtsperiode was hij ook de animator van de inter kerkelijke zang- en kerstwijdings- diensten. Mevr. Becht was verscheidene jaren bij het CJV-werk in Oost Zeeuws-V laanderen betrokken en tot voor kort presidente van de herv. vrouwenvereniging te Zaamslag en Othene en van de ring van hervormde vrouwen verenigingen. Een groep van de meer dan 1.000 politie-agenten die inge zet zijn in de Newyorkse wijk Brooklyn hier in formatie op gesteld. Vorige week laaide de rassenstrijd in alle hevigheid op toen een 11-jarige negerjon gen door een sluipschutter werd gedood. De onlusten in Brooklyn worden de ernstig- van deze zomer genoemd. Aanrijding Zaterdagmiddag te kwart over vijf had op het pad langs de spoor baan, dat de verbinding vormt tus sen het Lijsterplein en de Coegors- straat, een aanrijding plaats tussen twee bromfietsberijders. De heer J. J. 't G. uit Axel remde voor de hem tegemoet rijdende heer L. B. van K. uit Zaamslag. Hierbij kwam 't G. zodanig te vallen dat K. tegen hem op reed. Het ongeluk liep gelukkig goed voor beiden af en de brommers werden slechts licht beschadigd. De 23-jarige Harry Kleinhaus, bedrijfsleider van de Haagse dans school van zijn vader, is vannacht in het ziekenhuis Zuidwal overle den aan de verwondingen die hij kreeg door steken met een stiletto. Zijn 50-jarige vader werd met ste ken in de rug in net ziekenhuis op genomen. De politie heeft vier minderjari ge jongens gearresteerd, verdacht van het plegen of medeplegen van het misdrijf. Allen hadden een sti letto op zak. Een ervan bleek te zijn gestolen. Van het viertal wa ren een 16-jarige schilder en een 16-jarige zeeman alleen thuis ach tergelaten, terwijl hun ouders op vakantie zijn. De andere arrestan ten zijn een 17-jaiige dakbedekker en een 18-jarige stratenmaker. Tegen het einde van de dans avond in het instituut aan de Apel- doornselaan werden de jongelui wegen het veroorzaken van moei lijkheden verwijderd. Om half twaalf werd de glazen toegangs deur van de dansschool ingetrapt, terwijl stiletto's werden getrokken. De heer Kleinhaus jr kreeg steken in de buik en de borst. Hij strom pelde nog naar binnen. Zijn vader ging de vechtende jongelui te lijf. Hij werd aan een van zijn handen gewond, toen hij een van de jon gens de stiletto wilde afpakken. Bovendien kreeg hij een steek in de rug. De heer Kleinhaus jr bezweek 3 kwartier nadat men hem had neer gestoken. Machinisten als cowboys Zaterdagnacht hebben enkele machinisten zich een paar uren beziggehouden met het opjagen van koeien in de buurt van de plaats waar de lijn Utrecht Gouda aftakt naar Breukelen. Omstreeks één uur reed een goe derentrein daar tussen Vleuten en Woerden tegen een op de spoorbaan wandelende koe aan, Het bèest werd zwaar gewond. De machinist wachtte op een tegemoetkomende goederentrein om samen met een collega de koe van de baan te slepen. Toen dat karwei achter de rug was, wa ren de andere koeien inmiddels het spoor dat naar Breukelen leidt, opgetogen. Van die kant kwam prompt een derde goede rentrein, die een van koebeesten doodreed. Het duurde tot kwart over vier, voor de baan vry was en alle koeien waren verjaagd. De spoorwegrecherche stelt een onderzoek in. Men zal ongetwij feld een hartig woordje wisselen met de eigenaar van de koeien. Hedenmorgen is op de autoweg FrankfortKeulen een naar huis terugkerende Belgische bus met kinderen verongelukt. Er zijn minstens 35 doden, onder wie de bestuurder. De bus stortte van een overkruising op een weg daar beneden. De bus is in volle vaart van het viaduct op de weg tussen de dorpjes Werschau en Niederbre- chen terechtgekomen. Het Duitse rode kruis en de po litie hebben talrijke zwaarge wonde kinderen naar het zieken huis in Limburg gebracht. De bus stond bij de reddingswerk zaamheden op zijn kop. In het ziekenhuis konden geen zwaar gewonde kinderen meer worden opgenomen, omdat de op namecapaciteit van het zieken huis was bereikt. De ramp voltrok zich na 6 uur vanmorgen. Er zouden ongeveer 50 kisderen in de bus hebben gezeten. Ook het stoffelijk overschot van een geestelijke is geborgen. Het bevond zich naast dat van de chauffeur. De politie van de Hessische stad Limburg heeft vanmiddag meegedeeld, dat de doden en zwaargewonden zich in drie zie kenhuizen bevinden en wel in Limburg, Hadamar en Diez. Meer dan tien zwaargewonde kinderen moesten nog behandeld worden. PROEFRIT MET STRAALLOCOMOTIEF Een prototype van een straal- locomotief, „zwarte kever" ge doopt, heeft zaterdag een proef rit gemaakt tussen de Ameri-f kaanse steden Butler (Indiana) en Bryan (Ohio), een afstand van vijftig kilometer. Functionarissen van de spoorwegmaatschappij „New York Central" die zich met het project bezighoudt, wil den na afloop slechts meedelen dat de machine met straalmoto ren op het dak een snelheid van meer dan 160 km per uur bereik te. De komende dagen volgen nog meer proefritten. Men hoopt de snelheid te kunnen opvoeren tot meer dan 260 km per uur. Schot van jager treft collega dodelijk De 64-jarige gehuwde heer De V. uit Aerdt is vanmorgen tijdens een jacht op eenden in Herwen en Aerdt in de Gelderse waard dode lijk getroffen door een schot hagel uit het jachtgeweer van zijn colle ga Van H. uit Pannerden. Bij de eendeniacht is het ge woonte, dat de man die Voorin de boot zit blijft zitten, terwijl de tweede persoon schiet. De V. is echter om onopgehelderde reden gaan staan en werd getroffen. DUIZEND SCHAPEN DOODGEVALLEN In de Pas de la Tovière, op 2400 meter hoogte bij Tignos in Savoye, zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag 1050 schapen van 150 meter hoogte doodgevallen. De dieren moeten tijdens de nacht zijn opgeschrikt en in paniek zijn gevlucht. Van de kudde ble ken 1450 schapen, een andere richting te zijn gegaan. Ze wer den een kilometer verder op een ander plateau teruggevonden. KON. OLIE GEVRAACD Van de internationale waarden heeft vanmiddag alleen Kon. Olie zich kunnen onderscheiden door een koersverbetering met bijna drie gulden tot 135,60 na 'n opening op 135,30. Philips begon veertig cent hoger op 100 maar viel later tot 99,40 terug door Amerikaans aanbod in een dunne markt. AKU lag aanvankelijk op 322 "i anderhalve punt beneden de slot- koers van vrijdag, maar kon zich later herstellen tot 324. AKU heeft met haar Amerikaanse dochter (American Enka) en de General Electric een nieuwe onderneming ogericht voor het ontwikkelen en produceren van synthetische garens en vezels. Hoogovens werd een half punt lager op 325 geadviseerd. Unile ver was nauwelijks prijshoudend met een openingskoers op 84,90 waarna 84,70 werd gedaan. Kon. Olie ondervond de steun van Zwitserland dat in Amsterdam de olie-aandelen uit de markt nam. Verder sloot Kon. Olie vrij dag in Wallstreet dir. hoger hetgeen voor Amsterdam een goede stimulans betekende. In de scheepvaartsector- werd wederom volstaan met één note ring. Uit de advieskoersen kon worden afgeleid, dat de stem ming in deze afdeling iets ge makkelijker was. Hetzelfde kan worden gezegd van de staats- fondsenmarkt. Het tarief voor prolongatie is met een half pro cent verhoogd tot 5Vs procent. Ook de leidende cultures gaven weinig verandering te zien, Cer tificaten Deli-maatschappijr rea geerden nauwelijk op het gepu bliceerde jaarverslag. In de lokale afdeingen werden aandelen Bols ex div. verhandeld. Het nieuwe project van Bols in Nieuw-Vennep zal door credieten worden gefinancierd, zodat er De Indonesische marine heeft alle maritieme projekten met inbegrip van de bouw van een scheepswerf in Tandjong (de haven van Djakarta) onder haar toezicht geplaatst „om de vei ligheid bij deze projekten te ga randeren", aldus een officiële bekendmaking. De bouw van de „Carya Pu- tra"-werf in Priok vindt plaats in nauwe samenwerking tussen Indonesische belanghebbenden en het scheepsbouwconcern van „Verolme United Shipyards". Tot dusver stond het projekt onder toezicht van het ndonesische mi nisterie van maritieme zaken. Het betreft hier een z.g. „man- dataris-projekt", waarvoor spe ciale fondsen door president Soekarno worden aangewend. Over de besteding van deze fondsen wordt nimmer melding gemaakt in het staatsbudget van de Indonesische regering. Welingelichte kringen in Dja karta zien de stap van de marine ais een onderdeel van de huidige gang van zaken, waarbij de strijdkrachten geleiidtelijk trach ten de executieve macht van de president te beperken. Het „Carya Putra"-projekt, waarover de president zelf de hoogste supervisie placht uit te oefenen, is een van de zeven ma ritieme projekten in Tandjong Priok, die thans onder beheer van de marine zijn geplaatst. An dere projekten die door het be sluit zijn getroffen, zijn in uit voering in Palembang (Sumatra) en in Tjeribon (middlen-Java). Op 8 februari 1965 sloeg Soe karno de eerste paal in de grond voor de bouw van de „Carya Putra"-scheepswerf, die bij vol tooiing een oppervlakte van 200 hektare zal beslaan. Op de eerste helling, die thans zijn voltooiing nadert, zal in de tweede helft van dit jaar de kiel worden gelegd voor de bouw van een 12.000-tons vrachtschip met passagiersacco- modatie. geen ber oep op de open kapitaal markt zal worden gedaan. Het Rotterdams beleggingsconsor tium (Robeco) heeft een nieuwe maatschappij opgericht, ge naamd „Utilico" waarvoor een aandelenemissie zal worden uit gegeven. In de Amerikaanse afdeling werd Sperry Rand werderom in een open hoek verhandeld op 30Vi tot 30'4 (29Ï4 Arrestatie wegens poging tot doodslag De recherche van de Rotter damse riviesrpolitie heeft zon dag de 23-jarige Nederlandse rijnvaartstuurman Wim B. M. gearresteerd wegens poging tot doodslag. De stuurman wordt er van verdacht zondagmorgen vroeg omstreeks vier uur de 24- jarige Nederlandse kok D. Mes- seling met een hakmes op het hoofd te hebben geslagen. Mes- seling liep daarbij ernstige hoofd wonden op en moest in allerijl worden overgebracht naar het ziekenhuis. Over de aanleiding van M's vermeende poging tot doodslag is vooral in verband met de ernstige toestand van 't slacht offer nog weinig bekend. De politie meent echter -zéker Vé' weten dat de stuurman zondags morgen aan boord ging vanMes- selinks schip, het Nederlandse s.s. „Triton" dat in de tweede Katendrechtse haven ligt en de kok in diens eigen hut toetakel de. Het hakmes dat in het bed van het slachtoffer werd gevon den, was afkomstig uit de kom buis van de „Triton", waar Mes- selink placht te werken. De re cherche zet het onderzoek voort. in de vroege morgen „Interland" In de buurt van een „bekend" etablissement in de Rotterdamse zeemansbuurt Katendrecht zijn zaterdag in de vroege morgen uren twee Duitsers, vier kleur lingen (vermoedelijk Surina- mers), twee Nederlanders en een Schot slaags geraakt. Toen de kruitdamp was opgetrokken, bleek de Schot het onderspit te hebben gedolven. Hij lag met een bloedende buikwond, ver oorzaakt door een mes, op de straatstenen. Het slachtoffer, de 26-jarige zeeman A. J. M. A., op varende fan het in de Merwe- haven liggende Engelse motor schip „Actyanax", werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. De Rotterdamse politie speurt naar de man die het mes han teerde. Langdurige regen heeft in het weekeinde de Donau in Neder - Oostenrijk buiten zijn oevers doen treden. Op verscheidene plaatsen kwamen weiden en vel den onder water te staan. Elders werden laaggelegen straten over stroomd. In het gebied van Salz- burgk en in Tirol ontstonden aardverschuivingen, waardoor het weg- en spoorwegverkeer werd gehinderd. Op de interna tionale spoorlijn van Salzburg naar Bischofshofen moest het verkeer in de nacht van zaterdag op zondag tijdelijk worden stil gelegd, evenals de scheepvaart op de Donau. Er zijn geen slachtoffers geval len en de regen is in het westen van het land opgehouden. Er wordt beter weer verwacht. Bij verkeersongevallen: 2 doden en 2 gewonden Op de Heesakkerweg in Asten is vannacht een personenauto geslipt en tegen een brugleuning tot stil stand gekomen. Van de drie inzit tenden werd de 53-jarige mevrouw G. M. Kauffman-Schreurs uit Ven- lo gedood. Haar man werd ernstig en haar 12-jarig zoontje licht ge wond. Op de rijksweg Sneek—Lemmer in Wymbritseradeel is vannacht een personenauto met grote snel heid van de weg geraakt en tegen een bruggetje gebotst. De enige in zittende, de 22-jarige H. C. Pas man uit Diemen, vond de h«m'.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2